ubileumprogramma Dj: mr. W. v. d. Berghstichting A.R.C. in de competitie met 24 elftallen Dahlia's op keuring, Haarlem "I'ra ver ij en feest in Hillegom Water sleurt brug mee Steekpartij in Veendam: drie gewonden Voorl. Ned. elftal won van Holl. Sport: 5-2 Zege zonder voldoening Willem de Zwijgerschool uitgebreid EUWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 Ojadat zondag speciale kerkdiensten Oden gehouden en maandag een ge- Q «luuivunun /*ero camera uiaanie euneie weken geleden deze luchtfoto \an Grootste inrichting voor zwakzinnigen in ons land, de Dr. mr. Willem van den ghstichting te Noordwijk, die zoals we gisteren berichtten deze week het Irtigjarig jubileum viert. Met de vele paviljoentjes rn andere gebouwen vormt -^stichting in de Noordwijkse duinen een eigen dorp, bewoond door 1440 patiënten W510 personeelsleden, die deze week allen zoveel mogelijk in de festiviteiten wor- Qi betrokken. kostumeerde voetbalwedstrijd plaats had tussen verpleegden en personeel, werd gisteravond in de kerk annex ontspan ningszaal de eerste opvoering gegeven van de Jubileumrevue. Vandaag had een reünie plaats van oud-verpleegden, voor wie eveneens de genoemde revue over het voetlicht werd gebracht. Morgen worden ouders van verpleegden, vertegenwoor digers der Oudervereniging en deputaties van andere inrichtingen der vereniging ontvangen en vrijdag worden de festi viteiten besloten met een bijeenkomst voor genodigden en personeel, een recep tie, een maaltijd en een lampionoptocht, waaraan ook de plaatselijke muziekkorp sen deelnemen. De stichting ressorteert onder de Ver eniging tot opvoeding en verpleging van geesteszivakke kinderen" te A'mcfSfö'órT. die tot 1970 nog ruimte hoopt te scheppen voor een kleine 1200 patiënten, onder meer in Monster en Ede en in de kop van Noordholland, waar onlangs 48 hec taren grond zijn aangekocht. Ook 's Hee- renloo-Lozenoord en Groot Emaus te Er- melo, het Van Ark el—Instituut te Soest- dijk. Groot Schuylenburg te Apeldoorn en de tehuizen voor werkende jongens. Gemzensprong te Rotterdam en Saxen heem te Almelo gaan van genoemde ver eniging uit. ilhelminabrug rij dagmiddag pas „open" £1 LEIDEN De werkzaamheden QjDor het voorlopig berijdbaar ma an van de Wilhelminabrug verlo- öfen minder vlot dan men aanvanke lijk had vermoed. Hierdoor zal dc «irug niet donderdagmiddag maai rijdagmiddag om drie uur, gelijk dig met de opening van de nieuwe jnbrug, worden opengesteld vooi t verkeer. pijlers van de nieuwe Wilhelmi brug liggen belangrijk hoger dan it oude brugdek, waar tot 15 ok- ber van zal worden gebruik ge- aakt. Het wegwerken van deze igeriefelijke oneffenheden in de baan neemt vrij veel tijd in flag eer ontslagen bij Royal Het aant*>l beamMeu by He jfniachinefabrick Royal McBee, dat k moet zoeken blijkt nu vijf en t vijftig man tc belopen. directie heeft reeds in vijftien geval- nieuwe werkkring voor de be ien gevonden. Dc bemiddeling >or en men heeft goede hoop voor overbodig personeel tijdig nieuw e kunnen vinden. EMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Scheepvaart •gemeester en wethouders van Lei- irengen ter openbare kennis, dat zij ?n besloten de Kleine Havenbrug iinding HavenpleinKalvermarkt) g van heden af te sluiten voor aal scheepvaartverkeer. Derhalve moemdc brug, anders dan op spe- verzoek. voor het scheepvaartver niet meer worden geopend. ALPHEN In de kantine van A.R.C werd een ledenvergadering gehou den van deze voetbalvereniging, onder leiding van de heer D. van der Neut. De belangstelling der leden was bevredigend. De voorzitter deel en kele mededelingen: het ledental is thans 465. Aan de competitie 1964-1965 wordt deelgenomen met 24 elftallen, waarvan 8 seniorenelftallen, drie in de K.N.V.B. en vijf in de afdeling Leiden. Na deze indeling bleven nog eenc veertig spelers over. Na rijp beraad besloten aan ie vragen o. alsnog ecu negende elftal zal mogen uitkomen. Dat „rijp beraad" was wel nodig, omdat het aantal afschrijvingen, op het nippertje om de meest onnozele redenen, groot Uitsluiting Men heeft besloten dat bij afschrij gen die niet dringend geacht kunnen worden, uitsluiting voor enkele wedstrij. den volgt. In verband met de nieuwi competitie drong de voorzitter er op aat de grootste sportiviteit te betrachten. Hij herinnerde aan het ontstellend grote tal strafzaken vorig seizoen bij de KNVB De agenda vermeldde voorts enkele verkiezingen. De heer J. van der Lin den, die vorig jaar in het zilver jubi- HAARLEM Het zeer gunstige na jaarsweer leverde ons gisteren een zaal vol bloemen. Dat de dahlia sterk domineerde, is duidelijk. Het is voor deze bloem wel zeer gunstig weer, gunstiger dan normaal. Half september viel er doorgaans niet veel meer te' beleven. DM blijkt ook wel hieruit, dat de Nederlandse Dahliavererf~ing vroeger altyd omstreeks 12 september haar jaarlijkse show hield. De door- s ongunstige weersomstandigheden n oorzaak, dat men naar begin september verhuisde. Dit keer zullen we geen opsomming geven van de inzendingen en niet ver tellen, hoe de kwekers Kops uit Hille- gom, Van Oosten uit Den Haag. Maarse Aalsmeer, Van Veelen uit Sassen- heim. Hippeastra uit Hillegom. Larnmer- uit Vijfhuizen en Aartsen uit Har derwijk weer mooie sortimenten in velerlei tinten samenstelden. Het wa- nog beste bloemen, die in kwa liteit niet onderdeden voor die van een maand geleden. Gisteren was het voor de dahlia kwekers een zeer bijzondere dag. De waarde van een bloem wordt voor het rootste deel bepaald door haar houd baarheid. De liefhebbers hun eerste g is doorgaans: Blijven ze lang Nederlandse Dahliavereniging stelt elk jaar een wisselbeker beschik baar voor de best houdbare bloem. De mededingers moeten hun bloemen op de donderdag ervoor in het Krelagehuis inleveren en daar worden ze alle onder dezelfde omstandigheden in water ge- De maandag daarop worden de concurrenten door een jurylid beoor- I ILLEGOM Dc voornaamste attrac- pn de najaarsfeesten is en blijft de I pbaandraverij. Deze is ditmaal wel I pder goed geslaagd, doordat het weer perkte en een groot aantal paarden I de start verscheen. iln de 40 inschrijvingen zijn er 28 op pen. Voor een kortebaandraverij [teveel. Toen om twee uur werd ge- werd niet verondersteld, dat deze l".a\ duren tot fcdat de heer H. Willemse de eerste van f 1.000 in ontvangs» had geno- L werd de berijder J. Dooyeweerd zilveren paard uitgereikt als blijk I [hulde voor zijn kranige prestatie, kmer twee was de eigenaresse van 1 125, werden niet uitbetaald. Reden H. Lemfers daarvan was, dat de eigenaar van ..Yas- mir", N. Oosting, berijder A. Th. Knij- nenburg, in protest was gekomen tegen de toekenning van de derde prijs aan de eigenaar van het paard ,,Zelda The Saint" J. H. Mtressen, berijder J. Voncken. Op de derde dag van de volksfeesten werden in de voormiddag enige wedstrij den gehouden. Uitslagen: Tobbetje ste ken: 1 het paar A. de Wagt en G, Keizer 2 P. van Vliet en J. Marijnders, 3 P. H. en C. van Vliet, 4 het echtpaar Hooger- Was ophangen: 1 Greet van Eden, 2 Alie Bol, 3 Betsy Nederstigt, 4 Jo van Leeuwen. Tonknuppelen: 1 W. Aarts. 2 D. van de Elzen en 3 Dolf Stroombergen. Behendigheidsrijden met auto. Van de 15 deelnemers waren de heren W. van de Akker, Jac. Rijnbeek, Ted Jonkheer en deeld. Het ras, dat het hoogste aantal punten behaalt, is bekerwinnaar en de kweker ziet zijn naam op de wissel beker gegrift. Dit jaar waren 76 soorten ingezon den. Toen ze voor het front van de jury kwamen werden allereex-st de 41 waardeloze elementen naar de vuil nisbelt gebracht. In de klasse grootbloemigen werd het hoogste aantal punten toegekend aan de mooie roomkleurige Stylemaster van Maarse uit Aalsmeer Deze kweker boekte nog meer successen, want jn een andere klasse werd de diepgele Meridian bekroond. De vooruitstrevende harde werker Lammerse uit Vijfhuizen met zijn uit stekende kijk op het vak zag zijn lila pompon Billy Boy bekroond. Deze dahlia werd ook al op de grote show te Sassenheim als de beste in haar ras aangewezen. Naast de bekroonde werd aan alle soorten die minstens 7 punten behaal den, een certificaat van houdbaarheid toegekend. Al werd de schitterende bloedrode Frau Louise Hoffmann van Cor Geerlings geen winnares, ze mocht met haar 8,5 punten nog tot de beste worden gerekend. ln Wapenveld (gemeente Heerde) i3 g.a.eren ae wesltujke kade van het Apeldoorns Kanaal bezweken, waardoor het water uit het kanaal stroomde en ernstige schade aanrichtte. Met groot ge weld baande het water zich ter hoogte van de Berghuizer papierfabriek een weg naar de parallel van het kanaal lopende oude arm van de Grift, die de plotselinge toevoer niet kon verwerken. Het hder zeer hoog gestegen en snel stromende water sloeg aan beide zijden grote stuk ken uit de walkant en sleurde op de oever staande bomen in wilde vaart mee. Bij net landgoed de Hezenberg werd een betonnen brug van haar fundering ge rukt. Een boer was net gepasseerd, toen hij de brug met luid geraas zag verdwij nen. Ook de beide landhoofden werden zwaar beschadigd. Dezer dagen is bij dc papierfabriek een aardgasleiding onder het kanaal doorgelegd, waartoe een dam- wand moest worden gemaakt. Men ver onderstelt dat het warter langzaam door de wand is gedrongen en een gat in dt kade heeft gevreten Om het gat te kun nen dichten zal men het kanaalvak tus sen twee sluizen zoveel mogelijk laten leeglopen. leerde, moest nu om gezondheidsre denen voor deze functie bedanken, wat sterk werd betreurd. De door het bestuur voorgestelde kandidaat, de beer J. Noorderbos, die in andere ge meenten veel ervaring opdeed, werd gekozen als zijn opvolger -- In de -elftalcommissieSiontstond door het bedanken van de heer G. Jansen vacature, waarin voorzien werd door de verkiezing van de heer A. van Noort. Namens het bestuur zal d voorzitter, de heer D. van der Neut, in de elftal commissie zitting hebben. De wisselbeker vóór de sportman van het jaar werd ditmaal toegekend aan de oud-doelman van ARC 2, de heer J van Stappen, die echter niet ter vergadering was. Van Stappen, die om gc<.u.iun redenen tot zijn leedwezen nie meer mag spelen, is trainer van de ioelverdedigers uit de junioren- en overige jeugdelftallen. Er was voor's een zeer uitgebreide rondvraag met allerlei vragen en wei Zwemmen in Moskou Nederland kwam er niet aan te pas Het Nederlandse ploegje, dat deelnam aan internationale zwemwedstrijden in Moskou, heeft geen imponerende rol kunnen spelen. Wisselslagzwemmer Ar thur van Oest, door de KNZB voorge dragen voor Tokio, maar door het NOC geweigerd, maakte gisteren de zeèr ma tige tijd 24.4 hij zesde werd De Rus Stanislav Valuis- kov eindigde als eerste in 5.08.1. Tonny Buiskool, de jonge schoolslagzwemster, mocht op de 200 m. het grote duel tus- wereldrecordhoudster Galina Prozu- menschikova en haar voornaamste con- ente Svetlanana Babanina. alleen uit de achterhoede bezien. Babanina 1 in 2.49 0 tegen Prozumenschikova 2.51.3. Tonny Buiskool maakte een tijd 3.03.2. VOLLEYBAL Nederlands B-team naar Tourcoing De Nederlandse B-volleybalploeg zal latcrdag deelnemen aan het toernooi om de Coupe Jean Claude Carlier dat in Tourcolng wordt gehouden. De ploeg is als volgt samengesteld: Hans Lodder (Oranje Nassau). Henny Blankenstein <SDO. Utrecht). Steven Tel (Oranje Nassau", Richard Onnes (Olha- co>. Ruud Vorsellaar "Odulphus". Hans Valkenburg (Ekkerveld), Henk Aarts (Zwaluwen). Bert Vermeulen en Eduard Mondriaan (beiden HML>. Trainer-coach: Boukes. ENGELS VOETBAL De uitslagen van de dinsdagavond voof de Engelse league gespeelde voetbalwed strijden luiden: Eerste divisie: Nottingham Forest Burnley 31. Tweede divisie: Charlton Athletic Crystal Palace 12, Coventry CityDer by County 02, Ipswich TownNorth ampton Town 00. Rotherham United Portsmouth 10, Swansea TownSwin don Town 40, Bij een steekpartij in Veendam zijn gisternacht drie personen min of meer ernstig gewond. Omstreeks halfvier van nacht werd de politie telefonisch gealar meerd naar een woning aan het Bene den Oosterdiep te gaan. In de woning trof zij de 81-jarige we duwe T. K. aan. die ernstig gewond was. De vrouw, die wel bij kennis was. kon de politie geen verklaring geven. Boven dien lag in de gang. badend in zijn bloed haar 61-jarige neef W Kdie bij de weduwe inwoont De man was ernstig aan hals en nek gewond. In het achter huis van de woning ernaast tenslotte lag de buurman van de wëduwe. de 39- jarige G. P Hij was zeer ernstig aan van de armen gewond. De toestand W K is zeer ernstig. Volgens de politie zijn de verwondingen met een scherp voorwerp toegebracht Wie de ver' dingen heeft toegebracht en waaro: echter nog niet bekend. kand. D J. Bun Het voorlopige Nederlandse elftal heeft dinsdagavond voor 9.000 toeschou wers een oefenwedstrijd tegen de Haag se eerste divisie club Holland Sport met 5—2 gewonnen. Bij de rust stonden de „voorlopigen" al met 30 voor. Hoewel een overwinning met de cij fers 52 doorgaans reden tot tevre denheid doet verwachten, is het zeer de vraag of de nieuwe bondscoach Denis Neville dinsdag het ADO-ter- rein met opgewekte gevoelens heeft verlaten Een bondselftal, dat feitelijk als voorlopig Nederlands elftal moet worden aangemerkt, liep in het Haag se Zuiderpark met 5—2 over de eerste divisieclub Holland Sport heen. maar de wijze waarop dat gebeurde stemt in velerlei opzicht tot nadenken. In feite kwamen slechts enkele spelers tot een meer dan middelmatige prestatie en dat zal Neville nog de nodige hoofd brekens gaan kosten. Met Muller als ab soluut beste speler van het veld en naast de Ajacied invaller-doelman Van Leeu wen GVAV". die kort na rust Pieters Graafland verving, omdat deze bij een charge van Esveld een wond in de nek opliep, rechtsback Quadackers (Fortuna '54), stopper De Kort (Telstar) en in mindere mate Bouwmeester (Feijenoord) en Kruiver (Feijenoord) als waardige secondanten, heeft men de pluspunten deze rustige partij voetbal wel ge had. Onzeker Pieters Graafland leek onzeker, de backs Veldhoen (Feijenoord) en Kcmper (PSV) waren niet in beste vorm. Ver hoeven (Sparta) deed aardige dingen, maar kwam conditie en snelheid tekort. Bergholtz iFeijenoord), voor rust links en na rust rechtsbuiten. liep er opval lend ongeïnteresseerd bij en werd dan tijd .ngen door de ADO'er Heijnen, die ook al niet tot meer dan middelmatige dingen in staat was. Dc onopvallende binnenspelers Geutjes (SC Enschede) en Theunissen (PSV) misten voorts internationaal niveau En wanneer dat al blijkt tegen een goedwil lende, maar bepaald niet groots spelende ploeg als Holland Sport is het duidelijk, dat er het n°dige aan het nationale team zal moeten worden veranderd, wil Oran je in de komende interlands waardig woor de dag komen Ook Coenen, MW': snelle rechtsbuiten, bereikte zijn vont niet en aangezien Bouwmeester voor rus als rechtsbinnen beter speelde dan als linksbuiten, zal Neville naar nieuwe vleugelspelers moeten uitkijken. Vertrouwen In de achterhoede liep het allemaal wel. Quadackers permitteerde zich soms wat al te solistische acties en De Kort moest met vaak gewaagde interventies zijn uitstekende tegenspeler Trommel van een doelpunt afhouden, maar over het geheel boezemde de defensie wel ver trouwen ln, In de aanvalslinie was Kruiver actief en gevaarlijk en toonde Bouwmeester langzamerhand weer zijn vroegere allure terug te krijgen. De overwinning van de voorlopigen op Holland Sport, waarin linksbinnen Mlck Clavan na een goed begin terugviel, is beslist niet geflatteerd, had zelfs met wat meer geluk groter kunnen zijn. Over de wedstrijd zelf kunnen we kort zijn. Bij de rust stond het al 30 door treffers van Verhoeven (ver schot), 24e min.), Kruiver (36e min. na een pass van Theunissen) en Theunissen (na een foute terugspeelbal van Fransz, 40e min.). Na de pauze scoorde eerst Trommel van dichtbij tegen (59), vervolgens liet Muller, die voor rust al eens hard tegen de lat schoot. 41 aantekenen na een een-twee met Kruiver en ten slotte be paalden Fransz (72) en Bouwmceser (78) met fraaie treffers de eindstand. SCHAKEN Nederland-Engeland De schaakteams van Nederland en En geland die dit weekeinde te Vlissingen tegen elkaar zullen uitkomen in de jaar lijkse wedstrijd om de Scheldetrofee, zijn als volgt samengesteld: Nederland F. Kujjpers, H. Bouwmees ter, C. B. van den Berg. T D v. Schel- tinga, Lod Prins, prof. dr. J. T. Baren- dregt, H. Ree. H. Bredewout, L Kerk- hoff en F Roessel. Engeland: M. J. Haygarth, C. Kott- nauer. P. H Clarke, N Littlewood, O. M. Hindle, H. Golombek J E. Littlewood, M. J Franklin, A. S. Hollis en P. C. Gibbs. Aan het elfde bord zal de Nederlandse kampioene, mevrouw Vreeken. spelen te gen de Engelse mej. A. Sunnucks of mej. E. Tranmer. Nederland mist Donner, die aan het in ternationale toernooi in Havanna deel neemt, zoals Engeland Wade. Voor het Engelse team waren eveneens niet be schikbaar Penrose en Barden. De officieren der rijkspolitie 2e klasse W. F K J. F Frackers. P. J. H. Leers, J A. H. Stokreef, E. E. Gerritsen en Th. van Dolderen zijn bevorderd tot officier der rijkspolitie le klasse. OEGSTGEEST Het was gisteren zowel voor het bruidspaar Van Til- Anes als voor de Hofdijckschool een grote dag. Qerda en Wim stapten ir het huwelijksbootje, en daar zij beiden aan de Hofdijckschool verbonden zijn, was het voor de kinderen natuurlijk ook feest. Bei^da, sinds 1961 in de school een graag geziene ..juf", leerde haar Wim kennen in het jeugdwerk waaraan bei den hun hart gegeven hebben. Wim. hulponderwijzer aan de school, is de zoon wijlen de heer R. van Til, in leven hoofd van de sahool aan de Mors. Hij zal, nadat de dienstplicht aohter de rug is. als jeugdleider gaan fungeren. deren" werd in ontvangst genomen (pick up met versterker en platenbon). Het huwelijk werd bevestigd door ds. Iz. Meyer. Deze had psalm 100 5 geko zen voor zijn preek Leerlingen van de school verzorgden de schriftlezing. Bij de bevestiging van het huwelijk zo de vele aanwezigen Psalm 134 2 en Aan het einde van de dienst werd nog gezongen Gezang 46, waarna het bruids paar via een erehaag van kinderen de kerk verliet. VANMORGEN IN GEBRUIK (Van een c verslaggevers) LEIDERDORP Geruisloos heeft zich vandaag in Leiderdorp een belangrijke gebeurtenis voltrok ken: de uitbreiding van de chr. na tionale Willem de Zwijgerschool is in gebruik genomen. Na de winter is het aannemingsbe drijf Gebr. Nagtegaal met de uit breiding begonnen. De ingang van de toen nog zeven lokalen tellen de school werd weggebroken, evenals de kamer van het school hoofd, de heer G. C. van Houwe- lingen. Hieraan werd een soort glazen gang bebouwd, die dwars op de school staat. Langs de straat staan nu de drie nieuwe leslokalen, de toiletten- groep, de kamer van het hoofd, de personeelskamer en een leermid delenkamer. Het werk is nog niet officieel opgeleverd. De laagbouw op de foto is het nieuwe gedeelte. (Eigen foto). Voorwaardelijke straf wegens bigamie Dc 32-jarige Griekse meubelspuiter Evangelos T. uit Nymegen is wegens bi gamie door de rechtbank te Arnhem ver oordeeld tot twee maanden v.w met een proeftijd van een jaar. T. was in het huweiyk getreden met de -1 -jarige Nijmeegse B. L. ofschoon hij van zUn wettige echtgenote te Athene nog niet was gescheiden. De Nijmeegse die hiervan op de hoogte was, werd veroor deeld tot een maand v.w., «veneens met een proeftijd van een jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11