KOMKOMMERISATIES Kommen we uit de komkommer 'Ruimte voor ons.... NIEUWSTE MISS Zonder komkommer geen £°i der j^otUeicl O O e e o o o e o Kommerdicht 0, kom-kom-er~eenó kijken De komkommer in de industrieële vormgeving Miss komkommerlied ZATERDAG 12 SEPTEMBER 19* Als ik in de volgende regels aandacht vraag voor een beknopte geschiedenis van de komkommer, dan is dat om te voorkomen, dat die nooit geschreven zal worden bij gebrek aan belangstel ling. Dit laatste verraadt eer» enorme kortzichtigheid, want houdt men zich eenmaal geruime tijd met deze knapen bezig, dan blijkt dat zij een niet te onderschatten invloed hebben uit geoefend en nog uitoefenen op het wereldgebeuren. Om de stof niet te uitgebreid te maken, heb ik mij beperkt tot de eigenlijke komkommer; dus de pré- en postkoittkommer laat ik buiten beschouwing, ook al omdat ik ze ker wat betreft de laatste niet com petent ben, een juist inzicht aan de lezer te verschaffen. Ook de au gurk en meer van dat gespuis ne geer ik vanzelfsprekend. Na de val van het Romeinse Rijk kwam op onverklaarbare wijze de komkommer in de mode. Karei de Grote schijnt een groot kenner te zijn geweest. In onze noordelijke landen was hij echter een zeld zame verschijning. Dat veranderde snel toen een tot nu toe niet m de geschiedenis vermelde marskramer een methode ontwikkelde, de vruchten ook hier te kweken zon der schade aan de proporties. In de kuststroken bloeide deze teelt. geweest; want ook daarvan heeft hij bij mijn weten geen last gehad. Terug naar de komkommer. In het algemeen kan men twee soor ten onderscheiden: de groene en de gele. Die kunnen het slecht met elkaar vinden, 't Is vervelend, maar het moet gezegd worden, want anders ontstaan er weer mis verstanden. De gelen delven nu vrijwel overal het onderspit. Ze zijn veel vatbaarder voor ziekten. Een ge woon griepje, en ze zijn zelfs voor bejaardentehuizen ongeschikt Nee, dan die groene komkommers, daar kun je tenminste mee smijten; wegsmijten bijvoorbeeld. Erasmus Oproer Een geschiedenis van de kom kommer is niet volledig zonder de vermelding van enige grote lief hebbers van deze vrucht. Daar is eerst Erasmus, die op zijn ros, ter wel hij zijn „Lof der Zotheid schreef, zich voortdurend kom kommerplakjes liet serveren. Ver der noem ik Jeroen Bosch, wiens werk onder dit opzicht een geheel nieuwe betekenis zal krijgen. Dan is er Bredero. die al in zijn tijd alle meisjeswangen met komkom- merschil bewerkte. Zo kan ik vrij wel alle erflaters onzer beschaving de revue laten passeren. De enorme betekenis van de komkommer is nu een ieder dui delijk voor ogen gesteld. In feite behoef ik daar niets meer aan toe te voegen. Toch zou ik een initia tief willen nemen om ere te bren gen aan onze frisse vriend; ik zou een standbeeld willen onthullen ter gedachtenis van de ons nooit verlatende komkommer. En men denike nu niet dat ik stotter. TOM VAN DEEL ik ben maar een arme komkommer m'n vader is ook een arme komkommer daar komen arme komkommertjes van ik ben een kaskindje 't is dan ook geen blijvertje zei m'n opa dat zal ik altijd onthouden m'n opa was ook geen blijvertje want gisteren is hij doorgedraaid je moet je komkommertranen inhouden zo is het leven zei m'n vader daar word je groot van en sappig kijk naar ons. bij een eerste oóhtendzonnestraal zo is 't komkommerleven zijn zij uit mijn leven weggeplukt voor de export ze zullen het nog ver brengen nu hang ik erg alleen heel groentjes te verkommeren maar gisteren bewoog er iets diep in mij 'k denk dat ik volwassen word. en plotshet was gebeurd ik zal het nu maar zeggen ik ben geplukt het deed maar even pijn. ROLT HOEKSTRA Het welbekende oproer dat de historie is ingegaan als de opstand van het kaas- en broodvolk, heeft deze naam eerst later abusievelijk verworven door zekere Duitse in vloeden en het wordt tijd dat ik alles eens recht zet en de ware naam onthul: de opstand van het komkommer- en broodvolk. Men is terecht benieuwd hoe die komkommers dat hebben klaarge speeld. Na veel archiefwerk heb ik gemeend met de volgende hypothe se voor den dag te mogen komen zonder mijn wetenschappelijke re putatie al te zeer aan slecht dag licht bloot te stellen. De komkomer nu, veroverde zo danig de harten van de gebruikers dat het ordinaire brood zich in een hoek voelde gedrukt. Vandaar ook de Hoekse en Kabeljauwse twisten; maar het kan zijn dat mijn his torisch inzidht hier te veel op mijn associatief vermogen drijft. In ie der geval stond het brood prefe rerende volksdeel op tegen die lekkerbekken die aan komkom mers verslaafd waren. In een van de fraaiste afdelin gen van het Gemeentemuseum van Stronkeradeel (Lutjeveen, Tuitjehoorn, naar keuze) een klei ne maar vooruitstrevende ge meente, is een speciale expositie Ingericht voor één van de meest belangwekkende problemen van de laatste tijd: de komkommer in de industriële vormgeving. Een tentoonstelling die lange tijd door vele musea voor onmogelijk werd gehouden. De nu gehouden expositie toont ons in ongeveer 104 fleurige za len een summier en weinig gede tailleerd overzicht. In de zalen 1 t/m 50 allereerst het historische deel. Assyrisch? Grieks en Egyp tisch gereedschap via de curieuze Louis Quinze-schaafjes totde Bossa Nova- en Beatle-serveer- sets. Ontroerend is vooral het klei ne Egyptische komkommerraspje (no. 301 van de catalogus) gevon den in een kindergrafje. Het praktische element komt duidelijk tot uitdrukking in het stenen oogsthamertje (no. 216) van de primitieve Germanen. In teressant is het dit laatste voor werpje te vergelijken met het Romeinse .oogsthamertje van plm. 440 na Chr. Welk een decadente ornamentiek! Een nauwelijks bruikbaar instrument dat duide lijk de val van het Grote Rijk aankondigt. Bijzonder fraai zijn vooral de porseleinen komkommerstan- daardjes in zaal 47. Maar dan zijn we al in de achttiende eeuw Verslaving In Vleuten, centrum van onze na tionale komkommerbouw, schrijft men geschiedenis. En met „men" wordt dn dit geval bedoeld jhr. Van O., voorvechter van Vleutens belangen en burgemeester het midden van de kas loopt en waarop de achttien grotendeels jonge kandidaten hun eerste miss- stappen zullen zetten. Inmiddels vermaakt Vleutens jeugd zich met het roepen van leuzen als ,.Hoe langer hoe stommer, wij krijgen de liederen als ..O kom kijken, daar liggen twee misse lijken" die echter variaties zijn op lokaal-politieke verzen en daar om door overspannen funktionaris- sen worden verboden. Als de zes notabelen die Vleuten rijk is onder aanvoering van Jhr. Van O. achter de jurytafel hebben plaatsgenomen, rent een ijlbode naar het naburige kerkje om al daar de torenklok te doen beieren ten teken dat het festival begon- De eerste kandidaten ontketenen bij het publiek luide betuigingen, hetzij van enthousiasme die zich ontladen in handgeklap, hetzij van afkeuring die zich manifesteren in boegeroep: onberoerd laten zij nie mand, figuurlijk gesproken dan. Maar pas bij de binnenkomst van de zojuist 21 jaar geworden Grietje Z. bereikt het festival zijn abso lute hoogtepunt. Bij haar intrede onstaat er bij het publiek een angstwekkende stilte en als op een teken zakken alle monden open van verbazing. Grietje Z.. zich in haar onschuld van geen goeds bewust, wandelt bijna schroomvallig, de ogen neer geslagen, over de loopplank, waar al haar voorgangsters door het maken van geraffineerde bewe gingen de jury trachtten te be- invloeden. Het publiek staart haar aan als een verschijning uit een andere wereld. Het is Van O. die zich het eerst herstelt. Uiteinde lijk is hij verantwoordelijk geweest voor de voor-selektie. ..Hoera", roept hij, en het klinkt bijna be lachelijk in de grote ruimte. I De kreet is het sein voor een kolossale loopplank d'ie dwars door algemeen ontwaken. Het is of het _e komkommerkuituur tijdelijk te bouwen tot kultus (tenslotte be gint dat ook met een k) tijdens een op Amerikaanse wijze aan te pak ken verkiezing van Miss Komkom mer. Bezeten van deze gedachte zweept hij de gemeenteraad op dusdanige wijze op dat deze hem, schreiend bijna, toestemming geeft voor dit speciale doel de pas aangelegde gemeentekas te gebrui ken. Zelf zal Van O. de supervisie over het hele gebeuren op zich nemen omdat hij nu eenmaal be kend staat om zijn vlotte wijze van omspringen met genoemde Door heviige tegenwerking uit konservatieve hoeken en reaktio- naire gaten faalt zijn oorspron kelijke bedoeling om de verkie zing in twee delen te splitsen, één voor een Miss Kaskomkom- mer en één voor een Miss Koude Grond, zodat hij na veel wikken en wegen besluit ,,dan maar iemand tot Miss te slaan die re presentatief is voor de eigen schappen van beide verwante stelt- vruchten" zoals hij het zelf in een artikel in „Vleuten vooruit!" for muleert. Op de grote dag begeeft Van O. zich in te nauwe rok naar de ge meentekas en kan konstateren dat de belangstelling buiten verwach ting is. Zelfs het naburige Schimp scheuten waarmee Vleuten al sinds 1367 in onmin leeft, heeft enkele agrariërs gezonden die als waar nemers de verkiezing zullen bij wonen. Zij krijgen waar voor hun geld. De dringende menigte stuwt hen op de plaatsen juist publiek Grietje Z. nu pas be merkt. Het enthousiasme is gren zeloos, formidabel, overweldigend. En terecht! Grietje Z. is het even beeld van een komkommer. Nee, zij is DE komkommer. Haar maten, (136 136 136), haar op een volmaakte stengel gelijkend hoofd, haar bijzonder geraffineer de. op een schil gelijkende japon, ontworpen door de jonge Vleutense couturier Tjibbe B.. geven haar alles wat nodig is om een ideale komkommer te zijn. Een stemming van de juryleden is uiteraard overbodig. Alle kan didaten die eveneens pogingen ondernemen de plank te betreden, slaan deze gelijk mis(s) en worden eenvoudig weggelachen. Men wil Grietje Z., die een beetje ver baasd over -alle rumoer rondom haar omvangrijke figuur, midden in de zaal is blijven staan. Apotheose van deze dag wordt het moment, waarop Van O. be sluit de algemene geestdrift om te zetten in een daad en Grietje spontaan het stempel „Export nach Deutschland" op de rug te drukken, de hoogste onderschei ding die een komkommer ten deel kan vallen. Niemand duidt het hem euvel dat hij in de opwin ding het verkeerde stempel ge bruikt zodat de nieuwe Miss ge tooid wordt met het opschrift ..Voor eigen gebruik". HARRY VAN DEN BOUWHUYSEN Verslaafd, dat is het goede woord Er .gaat geen eeuw voorbij of hij lijdt aan komkommerverslaving. Het is als bij de mieren: zij moe ten bladluizen kriebelen, In de zestiende eeuw vertonen de Rederijkers duidelijk sporen van te veel komkommersap (van het soort cucumis vulgaris) in hun bloed. In de zeventiende e gen de Spanjaarden e een boer op een brommer at rijdend komkommer hoewel een banaan hem beter zou staan en in ieder geval ook dommei ROLF HOEKSTRA In de achttiende eeuw sloeg het verbruik van de gele kom kommer onze voorvaderen tot wer keloze zoutzakken. De negentiende- eeuwse komkommers veroorzaak ten een herleving van onze letter kunde en die van onze eigen tijd hebben een zo ingewikkeld net van gevolgen dat ik heit niet in m'n hoofd zal halen, naar volledig heid te streven in de opsomming daarvan. Iedereen die wel eens een raket gezien heeft, heeft een komkom mer gezien. Het begon al met Zep pelins. Een wat gedacht van de kunst? Velen zullen onderschrij ven dat zij een komkommertijd beleeft. Valbijl De bijbehorende schaaf om onze vrienden voor konsumptie gereed te maken, bekleedt ook een aan zienlijke positie. In 1795 bv. deed hij dienst als guillotine. Robespierre moet gesproken hebben toen hij op het punt stond onthoofd te worden: „De komkommer is de wereld nog niet uit". Een andere lezing be weert dat hij gestotterd heeft en alleen maar wilde zeggen dat het leed nog niet verdwenen was, maar zo'n uitleg slaat natuurlijk nergens op en in het lioht van deze regels valt de onwaarschijnlijkheid ervan wel erg in het oog. Trouwens, wie heeft ooit gelezen dat Robespièrre een spraakgebrek bezat Aan angst kan het niet te wijten zijn biiet En terecht. De toenemende on mentiek in deze tijd d'ie meerrt len de komkommer en zijn I stek heeft bedreigd, schijnt h) het produkt volkomen te verstT" ken. Gietijzeren krullen, spiegels, maakmarmer, pauweveren fluweel, vaak verborgen in ma tige cassettes met ijzeren besl. maken het anders zo frisse p dukt volslagen onzichtbaar voo'-» c consument. Met de komst Berlage verandert er iets, n van een ware revolutie kunij we pas spreken na de Eerste T reldoorlog. Hoe verouderd komkommerpitten veger tg es 3651) ons nu ook lijken, het is i doelmatig instrument en een cu. delijke vingerwijzing. Na dit historisch overzicht vl den we een aantal zalen met eig« d tijdse vormgeving. Zeer m« I zijn hier de Deense produtó van vlekvrij hout. Zweden tojur ons zijn zeer gewaagde glazjm complets, gedurfd maar ademim nemend. We wijzen in het bijz^f der op het ijle, spiegelende pitt vorkje, een juweeltje met de a" nische vattertjes en ovalen tr 1 tertjes. Louter op de ronde schijf j inspireerd is de Nederlandse i zending. Degelii! vakmanscb maar een beetje stijfjes naast *- dertigdelige plasticsets va Italianen. Een Amerikaanse ding besluit deze afdeling: ovaal televisietoestel, speci voor komkommerciële tele visie Wat rommeliger is het in rest van expositieruimtes, gewijd zijn aan de invloed vai komkommer door de eeuvj heen. Hier en daar heeft e) schilder wel eens een kom kol mertje meegepikt, maar om i deze schilderijen nu in één z: hoe hoog ook, samen te breng< Een Jeroen Bosch De komkc mer en de zeven hoofdzonden komt toch niet tot zijn recht het plint. En de twee Picasso' 'n blauwe komkommer se waren met het blote nauwelijks meer te onderscl den. De zaal „Komkommer en i ehitectuur" is daarentegen zt de moeite waard. Grote foto duidelijke plattegronden en keningen doen ons beseffen enorme veranderingen de k< kommer in de bouwstijl heeft op de wijze van „Komt ketellappers, zwaait den hamer!" in vlot marstempo LARGO O komt. sluit de rij, brenpt uw schroom naar de lommerd. Zingt luide met ons en weest niet bekomkommerd. Langdun en lekkerniet mis en toch Miss: Ziet haar die een droom voor de lekkerbek is. Het hart wordt een oven, het bloed stolt tot gist Zingt internationaal deze komkommunist: ALLEGRO Refrein: Miss Poes, Mi S3 Ontbijtbord en Miss Paraplu Hun glans. Miss Komkommer, verduistert bij u! Weg met Miss Punt en de Mis in C groot Al deze onwaardigen zwijgen wj dood Want u is gelukt wat geen kasplant ooir lukte: Gij vult koude grond met bijpassende drukte. En welk een geluk smaken die tot u komkomen: Zij worden door u in de veiling genomen. O Miss die zo sappig zijt en tevens zo groen: Het zijn weer de groentjes die het ons doen! HARRY VAN DEN BOUWHUYSEN EN van de verrassendste ont- i-' dekkingen tijdens deze vakan tie deden wij bij een bezoek aan het museum voor ouders en opvoeders. In de zo juist gerestaureerde af deling recente rariteiten troffen wij daar onder meer de kool en de ooievaar aan. De conservatrice van deze afdeling, mej. Jansje Cremer. vertelde ons vol trots dat zij erin geslaagd was er onmiddellijk be slag op te leggen toen bleek dat ze niet langer gespaard werden. „De tijd van de taboes is voor bij", voegde zij er fluisterend aan toe, „zelfs over de meest precaire onderwerpen kan nu openlijk ge sproken worden". Wij hadden er niets over in de krant gelezen en mompelden iets over komkommertijd alleen om ons figuur te redden, want het sloeg nergens op natuurlijk. Toch schoten we raak, want op gewonden fluisterde mej. Cremer: „Juist, de komkommer. De kool en de ooievaar zijn eindelijk van de markt verdrongen, want geen kind dat er nog in geloofde. Als de wetenschap ons niet voor was ge weest, hadden we hem zelf ge creëerd." Zoals onze lieve lezeresjes zul len begrijpen, duizelde het ons bij deze openhartige taal. Gelukkig was mej. Cremer niet te beroerd ons in haar open sportwagen naai de bekende kinderpsycholoog, pro fessor Kleuterziel, te rijden. Dezi rondborstige geleerde, die inder tijd veel opzien baarde met zijr dissertatie over het bakersprookj* gezien in het licht van de huidigt zedenverwildering, bleek namelijk de man die de komkommer in df kinderkamer had gegooid. „Het zat allang in de lucht", ver telde hij ons. Achteraf gezien i: het ook bijna niet te begrijper dat men niet eerder op het idee gekomen is. „Zonder mezelf in d< hoogte te steken", zei de professoi bescheiden, „mag ik zeggen dat i) de eerste was die nattigheid voeld< als er met die ethische termen al.' „het mysterie van het leven" en „het wonder der geboorte" ge schermd werd. Eigenlijk ben ik ook de eerste geweest die werke lijk een proefschrift geschreven heeft, want al daarin was iets van mijn toen vage vermoeden te proe- Hij bood ons een schijfje kom kommer aan en vervolgde: „De moeilijkheid was alleen dat mijn onderzoek toen nog in de kinder schoenen aardig woord in dit verband, ha, ha stond en ik bovendien mijn promotor moes' ontzien, die zo juist het reeds vooi verschijnen achterhaalde werk .Gesneden bijtjes en bloemetjes- koek voor onze kleinen" gepubli :eerd had. Maar" na de promotie :um laude, want die sukkel had niet eens door dat ik toen al zijn gesneden-koek-theorie aan mootjes begon te hakken .verkte ik koortsachtig door, zoals lat heet in vakkringen." „Om ten slotte bij de komkom ner terecht te komen, professor?" roegen wij ademloos. „Waar anders?", antwoordde hij envoudig. „Is dan de komkommer •inde, professor?" „Zegt u liever :het begin. Dar vin heeft verdienstelijk werk ge daan, maar hij maakte één kar dinale fout: hij ging niet ver ge noeg terug. Hij hield op bij de aap. Zo bleven we nog met dat mysterie der geboorte zitten. En ik wilde daar eenvoudig van af Want ik geloof er niet in." „Maar Freud dan, professor?" „Freud was een grote knoeier, lat is nu wel duidelijk. Zijn enige verdienste is zijn naam geweest, vant die had een aanwijzing moe- en zijn." „Maar de ■omkommer wordl toch niet tot ae fruitsoorten gere eend, professor?" ..Wis en zeker wel", bulderde de ;rote man, ,,wat vertelt u me nu?' Beschaamd zwegen wij. Teger deze denkreus viel niet op te tor nen. Toch waagden we nog éér vraag: „Gelooft u er zelf in, professoi )f moet uw theorie gezien wordei ils een nieuw zoethoudertje?" „Welzeker geloof ik erin. En var oethouden is geen sprake. Onze vragende kinderen hebben recht ip de waarheid, in onverbijde en -verbloemde taal. Noem de dingen bij hun naam dat is waar ik mijn leven lang voor gevochten heb. Ik heb die naam eindelijk ge vonden. We kunnen nu nieuwe theorietjes opbouwen, nieuwe handboeken schrijven, nieuwe ant woorden geven. Vergeet u niet: het is komkommertijd. En ook wij moeten doordraaien." LEO KLEYN stil komkommerranken) die ker de moeite van het verdwa waard zijn. Mocht u ten slot aan de toelichting van de st poosten allen potige tuinders niet genoeg :bben dan verwit ik u ten slotte naar de serie Koj|| kommer en cultuur, de del „Xom L_„. van schrijver dezes verscfr bij de Melige Mier. MARIANNE VAN RA^ Er komt een nieuw koffertje voor de aanstaande derde dinsdag in sep tember. Het oude koffertje wordt \inerikaans verkocht. Zecuws-Vlaanderen lfjdt onder ivaterschaarste. De Duitsers in Cad- zand schijnen hun kranen weken lang open te hebben gezet om de huur eruit te halen. In de Kaukakiu gesignaleerd houding, krachtig! hoofd. Hebben spiegels? is /.ijn „oermense i i oorovergeboif e kaken en kl#«*

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 20