In heidens Ghana Jeugdzondag als begin van jeugdweek j wordt gebouwd aan kerk I van Christus DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD meerde jeugdwerk, dat jongeren wil helpen samen te leren leven als christenen In woord en daad. Enkele wervingsacties zijn het houden van jeugdbijeenkomsten en het bezoeken van niet-aange- slotenen. Jeugdwerk, wat wordt er onder verstaan? Doet het 't nog wel in deze tijd? Vragen, die bij menig jongere wel op zullen komen. Wat heb je er aan, war moet je er voor doen? Oh, dat zeker... Nou mij niet... Dit zijn misschien de reacties van hen. die de speciale jeugdkrant, een uitgave van het Gereformeerde jeugdcentrum ..De Witte Hei", de Bond van gerefor meerde jeugdverenigingen en de Bond van gereformeerde jeugdor ganisaties in handen krijgen. Wie de krant en ook de moderne fol- .ders van de jeugdorganisaties be studeert, komt wel tot de conclu sie te maken te hebben met iets waar vaart in zit. Hij wordt ervan doordrongen hoe boeiend dit werk kan zijn. Start Start van de jeugdweek betekent ook weer start van de clubs. Ruim 2500 G. J. O. clubs met meer dan 43.000 jongens en meis jes. waarvan in Zuid-Holland al 10.000, beginnen weer een nieuw clubseizoen. Het zijn jongens- en meisjesclubs voor verschillende leeftijden. Reeds op achtjarige leeftijd kan men er naar toe. Wat wordt er op de club ge daan? In het ..Nou van alles" is een hele reeks bezigheden gevat Allereerst is er het hoofdthema, dat ontleend is aan de Bijbel. Op eenvoudige wijze, door middel van vertellingen, filmstrips, spel- mogelijkheden en gesprekken ma ken de kinderen kennis met de gedachten van het Evangelie. Maar daar blijft het niet bij. Men is practisch bezig met groeps werk. met knutselen en met ..klei en", dat zelfs voor zeventienjari gen nog een feest blijkt te zijn. Er wordt muziek gemaakt, Ge volksdanst en buiten gespeeld. Kortom het kind kan een paar uur ongedwongen bezig zijn. Het club programma is afgestemd op het kind zelf en natuurlijk aan gepast aan zijn leeftijd. Nieuw clubseizoen gaat van start Diploma Hoe leid je zo'n club? De mo derne tijd en de uitbreiding van de clubs hebben de jeugdleiders en -leidsters niet voor een al te ge makkelijke taak gesteld. In de ho gere regionen heeft men dit wel onderkend en een soort oplei ding is dan ook wel gewenst naast de onderlinge contacten. Men wil zelfs zover komen, dat er een soort diploma overgelegd kan worden. Immers de scholen hebben ook bevoegde leerkrachten Men kan hiervoor enkele basiscursussen volgen, waar onderricht gegeven wordt over het doel van het club werk. Er wordt meer geleerd over het kind zelf in zijn verschillen de leeftijdsfasen. Verder komen aan de orde de mogelijkheden van het groepsverband, de plaats en het werk worden gesteld om het land op hoger peil te brengen. Tegenstellingen Hoewel Ghana dus in staat is zichzelf te regeren, is het nog een land van grote tegenstellingen. Er zijn intellectuelen, die gestudeerd hebben aan een universiteit of een middelbare school. Maar er zijn ook nog talloze analfabeten. Nu heeft ieder dorp een school maar dat is pas van de laatste jaren en het zijn in vele dorpen dan ook practisch alleen de kinderen, die kunnen lezen en schrijven. Dit alles vertelt mrs. Addo aan haar gehoor in Nederland om hun een idee te geven van de situatie, waarin Ghana verkeert en tevens van de omstandigheden, waar onder de nog jonge kerk zich ziet geplaatst voor haar taak: ook broeders en zusters te brengen tot Christur. Het is nu ongeveer 135 jaar ge leden. dat de eerste zendingsar beiders werden uitgezonden naar dit land. Het was de Bazelse zen ding, die met zendelingen uit Duitsland en Zwitserland hier in Afrika onmenselijk veel trotseer de om de blijde boodschap uit te dragen. Nog staan de neger-chris tenen met een hart vol dank om de gaven van de eerste zendelin gen en hun gezinnen, die zijn be zweken aan ernstige ziekten, waar aan ze in de tropen ten slachtof fer werden. Later ging het beter en al spoe dig werd de eerste gemeente ge sticht. Het aantal christelijke ge meenten groeide uit tot 800. De Ghanese christenen hebben zelf verder de zending op zich geno men en ze maken daar een zeer ernstige zaak van. Ze stuiten op één groot probleem: het analfa betisme, dat nog op vele plaatsen heerst. Iedere christen, die lezen en schrijven kan. bestudeert de bijbel, maar lang niet iedereen Regina Addo reist riaar alle hoeken van haar vaderland kan dat. Zij moeten dus op ande re wijze God leren kennen. Chris tenen en vooral ook vrouwen van de christelijke vrouwenorgani satie trekken naar nog geheel on bekeerde dorpen m brengen door middel van zingen, dansen en pre diken het evangelie. Heidenen Onder de bevolking van 7 mil joen zijn nog miljoenen heidenen. Twee miljoen Ghanezen zijn Mo hammedaan, slechts een klein deel van de overige 5 miljoen zijn christen. De anderen leven nog in duister heidendom. Velen van hen leven ook nog in omstandigheden van het steentijdperk, zodat de kerk meteen een tweede taak heeft: de mensen leren hoe ze on der betere omstandigheden kunnen leven. Mrs. Addo zei het kortom zo: we leren ze alles, wat het le ven waardevol maakt. En steeds weer zijn er mensen, die zich he keren. soms een heel dorp tege lijk. Dan is het feest. Er wordt voorgoed afgedaan met de af godsbeelden van het heidense ani- ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 Koreaanse brief Niet als ons schip zachtjes voor de wind zeilt, komt het op ons ge loof aan, maar als de storm raast, de grimmige golven ons bespringen, als de masten zwie pen en het casco steunt in al zijn geledingen. Het geloof, dat zich dan in rustig vertrouwen kan uiten, laat een diepe indruk na en ontkiemt in de levens van an- De Amerikaanse rassenrelletjes herinnerden mij deze week weer aan de zinloze moord op een Ko reaanse student in Philadelphia, enkele jaren geleden. Tien neger nozems vielen hem bij avond aan en sloegen en schopten hem tot leder levensteken was geweken. Aan zijn graf las de burgemees ter van de stad een brief voor van de ouders van de jonge Koreaan. Zij schreven: „Wij zijn bedroefd, niet alleen omdat het onze jon gen onmogelijk gemaakt werd zijn toekomst te vervullen, maar ook om de verloren zielen en de mo rele verlamming van de moorde naars. Wij zijn dankbaar, dat God ons een plan getoond heeft waar door ons verdriet christelijk zin vol worden kan. Onze familie is bij elkaar gekomen en heeft be sloten u te verzoeken de uiterste clementie te betrachten voor de misdadigers, die onder uw wetten mogelijk is. Met de brief kwam een cheque van bijna tweeduizend gulden, be stemd voor het jeugdzorgwerk in de stad Philadelphia. Dat bedrag is vijfmaal zo groot als het gemid delde jaarlijks inkomen van de Aoreanen. Die brief, gepubliceerd in alle kranten van de stad, heeft een ge weldige indruk nagelaten en de ge wetens van velen wakker geschud. Toen reeds, lang voor er sprake was van burgerrechten voor de neger, kwamen velen tot het in- ticht. dat er iets moest gebeuren, om de verhoudingen tussen de rassen te verbeteren. De Presbyterianen brachten zes miljoen gulden bijeen voor jeugd zorgwerk. Het stadsbestuur voteer de geld voor beurzen voor Ko reaanse studenten. Een film ,,An epistle from Koreans" (Brief van Koreanen) maakte diepe indruk. Een kleine steen van vergeving viel in het stormachtige water van een stad. waar rassen vijandig te genover elkaar stonden En nog trekken rimpels over het water oppervlak verder. Ze leren men- len bidden: ..Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren." Hoe staat het met mijn geloof? Is het een mooi-weergeloof? Of zal het in dagen van strijd en Tpanning, van moeite en ma- aise, van zorgen en ziekten, kun nen uitbotten en zal uit de krui sing van geloof en gekwetst heid, liefde geboren worden? misme door ze op één grote hoop te gooien en te verbranden. Sommigen willen dan niet an ders meer dan staan in de dienst van de Heer. Zij willen evange list worden. Zo worden hand werkslieden of boeren evange list. Dat kan, omdat de kerk zorgt voor een goede opleiding voor de ze mensen. En niet alleen de man. die evangelist wil worden, wordt daarop goed voorbereid, ook zijn vrouw volgt een speciale cursus voor het nieuwe leven, dat haar wacht. De cursussen voor de evangelist en zijn vrouw zijn niet de enige, die de kerk en de vrou- wenorgenisatie geven. Elke week bijvoorbeeld vergaderen de vrou wen en dan wordt haar geleerd, wat eigenlijk hun geloof is. Mrs. Addo is algemeen secretaresse van de organisatie, wat onder meer betekent, dat zij met twee assistentes programma's maakt voor de bijeenkomsten en verder net land doorreist om bezoeken af te leggen. Haar functie heeft haar ook in het buitenland ge bracht. Mrs. Addo nu 47 jaar was in haar jeugd één van de bevoorrechten, die toen het onder wijs aan een ulo konden volgen en later werd zij zelfs lerares. Cursus In Engeland volgde ze een cur sus voor de zending alvorens ze haar tegenwoordige functie ging vervullen. Haar verdienste werd veel minder, maar „God zegt: z'ock eerst Mijn Koninkrijk en al het andere zal u gegeven wor den," aldus mrs. Addo, „en Hij heeft mij meer gegeven dan ik ooit gehoopt had." Zij is nu in Amerika geweest, in Duitsland en in Nederland. En. vertelde zij, overal bijzonder vriendelijk ontvangen. En toch is dat met andere Ghanezen niet al- lieke en gereformeerde jongeren vanaf 16 jaar. Een greep Een ander weekend heeft als thema ..Mensen in de knel" voor jonge mensen van 18 tot 25 jaar Ook zullen jongeren van diverse gereformeerde pluimage een week end de gast zijn op^ ..De Witte Hei", terwijl het centrum met Kerstmis vier dagen lang de deu ren wijd geopend heeft voor al len. die er kerstfeest willen vie ren. Er is hier op deze plaats maar een greep 'gedaan Het is alles teveel om op te noemen. En tot slot de verschillende uit gaven. zoals Jong Gereformeerd, het orgaan van de G.J.V.. het Lcidersblad, waarin richtlijnen gegeven worden aan de leiders en leidsters, Jeugd en Bloesem voor de leden van de jongens en meis jesclubs en Van knop tot bloem voor de kleinere jongens en meis jes. Zij zijn een niet onbelang rijk onderdeel van dit werk, waar in de jeugd een weg wordt gewe zen om te komen tot een per soonlijke verantwoordelijkheid. tijd zo. Jonge negerchristenen, die vol verwachting naar Europa of Amerika gaan om te studeren ko men soms als atheïsten terug. Het is hun in de wereld van de blanken gebleken, zeggen ze, dat God alleen de God van de blan ken is. De houding van blanke medechristenen heeft hen voor hun leven ongelukkig gemaakt! Het was voor hen zo volkomen onbegrijpelijk, dat het mogelijk was uit een kerk geweerd te wor den. omdat die „alleen voor blan ken" was. Ook in Nederland doet mrs. Addo nu een beroep op de mensen, dat dit toch tot hen door dringt. Want voor de kerk in Gha na is zoiets een enorme slag. Problemen Er zijn meer problemen. Eén daarvan is het reeds genoemde analfabetisme. Dan is er de enor me werkloosheid. Hoewel Ghana een snelle ontwikkeling doormaakt is er nog veel werkloosheid. En werkloosheid maakt geen gelukki ge mensen. Vooral veel jongeren, die van het platteland naar do stad trekken om er werk te zoe ken, moeten dikwijls worden te leurgesteld. De gevolgen zijn treurig: drank en slecht gezel schap brengen de jongeren tot misdaden. Ook hiertegen pro beert de kerk het hare te doen. Mrs. Addo ambassadrice van de jonge .kerk in Ghana ziet de toekomst van haar land én kerk niet somber in. Zij is een blijmoedige christip, die enthou siast straks haar taak in Ghana weer opneemt. Maar ze gaat niet heen zonder op haar broeders eb zusters een dringend beroep te hebben gedaan te bidden voor Ghana. Want de jonge kerk van Ghana heeft het gebed van haar oudere broers en zusters nodig. Lichten het in de toekomst wel eens be langrijk kon zijn. dat ze hier ge regeld aan wal konden gaan. wil den de Portugezen vriendschap sluiten met de negerbevolking. De negers waren echter bang voor de blanke zeelui en lieten zich niet zien. Toen werd er wat op gevon den. De Portugezen zetten allerlei goederen op het strand en verdwe nen weer in hun zeilschepen. En wat ze verwacht hadden gebeurde. Door nieuwsgierigheid gedreven kwamen de negers en waren en thousiast over de geschenken. Ze vonden op hun beurt, dat ze dit niet allemaal' zo konden aanne men. Ze namen alles mee. maar in ruil daarvoor lieten ze goud stukken achter op het strand voor de zeelieden. Dezen noemden toen dit stukje kust. waar ze voortaan meer zouden komen „Goudkust" en die naam heeft het land gehou den tot 1957. Somber De geschiedenis van „Goudkust" werd al spoedig somber. Toen er handel was ontstaan door de komst van de Portugezen, kwamen er ook andere blanken: Skandina- viërs, Duitsers, Nederlanders. De negers werden de dupe van deze handelslieden. Zij zagen namelijk in de neger zelf een goede handel en zo begon de smadelijke handel in mensen, waardoor miljoenen negers als slaaf in Amerika te recht kwamen. Toen in 1863 de slavernij werd afgeschaft en de handel dus geen zin meer had. hebben de bewoners van Goudkust de meeste blanken Alleen de Engelsen bleven en Goudkust heeft nog bijna een eeuw onder Engels bestuur gestaan, tot dat in 1957 de zelfstandige repu bliek Ghana werd uitgeroepen. De Engelsen vertrokken toen. maar Ghana en Engeland zijn als vrien den in grote vrede uit elkaar ge gaan. In tegenstelling tot andere Afrikaanse staten, die de laatste jaren hun zelfstandigheid hebben verkregen, blijkt Ghana onder presidentschap van Nkroema goed in staat zichzelf te regeren. Heel goed zelfs. Toen Engeland het bestuur overdroeg, was ge zorgd. dat het land zelf voldoende intellectuelen had om dat bestuur over te nemen. Vandaar dat het lukte. Ghana heeft nog nooit zo'n grote vooruitgang beleefd dan juist in de jaren na 1957. Het is er vrede en zodoende kan alles in Een kleine groep vrouwen loopt over het nogal slecht begaanbare pad in de richting van het dorp in de verte. Ze zijn vrolijk; ze zingen tenminste. En ze hebben reden om vrolijk te zijn: ze zingen van de verlossing door hun Heer. Weldra hebben ze het dorp bereikt. Er zijn lopers uitgelegd en de straten zijn wel driemaal zo schoon ge veegd als gewoon. Door de dorpelingen worden ze enthou siast ingehaald. Het moeten wel belangrijke én geliefde gasten zijn. Wie zijn het en wat komen ze doen? Dat blijkt al spoedig. Het hele dorp is uitge lopen naar het dorpsplein, waar de mensen worden toegesproken door de leid ster van de groep. Het is Mrs. Regina Addo, die met medeleden van de christe lijke vrouwenorganisatie van de kerk in Ghana het Evangelie komt brengen aan landgenoten, die de Heer nog niet hebben ge vonden. De vrouwen heb ben er een grote reis voor over gehad, maar de blijd schap van de bewoners van het dorp dat ze er zijn is zo groot, dat dat al een beloning is. Het dorp is nog niet bekeerd, maar... de velden zijn wit om te oogsten. Als God het werk zegent zullen de bekeer lingen komen. Ook de hei dense priester. Misschien wordt hij Evangelist en mag hij voortaan zelf de blijde boodschap in zijn dorpje verkondigen. Zo wordt tn het thans nog grotendeels heidense Ghana gebouwd aan de kerk van Christus. Goudkust Misschien kent u de geschiede nis van Ghana, of liever van de Goudkust. Want het land draagt nog slechts zeven jaar zijn tegen woordige naam en Ghana heeft dus nog geen geschiedenis ge maakt. Goudkust de vroegere naam wel. Het kreeg zijn naam van Portugese zeelieden, die in de zestiende eeuw een zeeweg zochten Mejuffrouw dr. JT. Timmermans, algemeen secretaresse van de Her vormde Vrouwendienst, met wie Mrs. Regina Addo door Nederland reist. naar Indië. Op een of andere wij ze kwamen ze aan de westkust van Afrika aan land. juist in de bocht, waar Ghana ligt. Omdat de taak van de clubleider, het werkmateriaal en de mogelijkhe den voor clubactiviteiten. Het kamperen vormt een be langrijk onderdeel van het gere formeerde jeugdwerk. Er zijn kam pen voor verschillende leeftijds groepen, waar de club in zijn ge heel. maar waar men ook indivi dueel aan deel kan nemen. De we kelijkse clubbijcenkomst draa»* bij tot groepsvorming. Men Is echter beperkt in de tijd. Een week lang kamperen met elkaar en optrek ken met elkaar, maakt dat de clubleden elkaar beter leren ken nen. Daarom zou een kampweek eigenlijk een onderdeel van het hele clubwerk moeten zijn. Dan wordt zo'n weck eigenlijk een uit vloeisel van het gewone werk. Zomerkampen Het gereformeerde jeugdcen trum „De Witte Hei" in Huis ter Heide bij Zeist organiseert de zo merkampen. Reeds nu is men al weer begonnen met het program van het volgend jaar. Er wordt gekampeerd op eigen terreinen: Wildwald" te Beekbergen. ..De .Ons Boshuis" te Driebergen. ..De Marke" te Dwingelo en op ver schillende gehuurde terreinen. In sommige kampen legt men zich vooral toe op het aanleren van de kampeertechniek. Een overzicht van kampen voor jongens ei meisjes boven zestien jaar van dc afgelopen zomer geeft een in druk van de grote verscheidenheid die er is. Er waren 24 zeilkam pen. drie bijbelkampen, twee tent- kampeerkampen. tien binnenland kampen in Doornspijk. Epen. Heemse en Terschelling. 39 bui tenlandkampen in België. Dene marken. Duitsland. Frankrijk. Oostenrijk en Zwitserland en twee internationale kampen: één in Duitsland en één in Nederland. - Voor 1964-1965 staat een groot aantal ..Witte Hei"-weekends op stapel. Er is een bonte verzame ling van weekends rond verschil lende thema's. Zo wordt begon nen op 26-27 september met een weekend over het leren kijken naar de film. Een ander weekend is ge wijd aan de verhouding Rome-Re formatie. Dit zal een ontmoetings weekend worden van rooms-katho- Zondag 13 september jeugd zondag het begin van de jeugd week. Deze zondag zullen de diensten in alle gereformeerde kerken in ons land in het teken staan van de jeugd. Dan zal de start gemaakt worden van de jaarlijkse jeugdweek, die tot 19 september duurt. In preek en ge bed wordt op die dag bijzondere aandacht besteed aan de jeugd van ons volk, aan de gereformeer de jeugd en aan de jeugdorganisa ties. In dc weck daarop zal door verschillende activiteiten in het gehele land meer bekendheid ge geven worden aan het gerefor- Hoe lost men de Duitse kwestie op? - Offensieve ontspanning een mogelijkheid? OOK IN ons land gaan stem men op om nu eindelijk eens de Duitse kwestie met een groots gebaar op te lossen. Ilct is niet voor het eerst, dat dit gebeurt. De laatste tijd komt men echter met wat meer argu menten aandragen, die interes sant zijn om ze eens de revue te laten passeren. Dezer dagen werd verwezen naar het bock van de Westduiste publicist Pe ter Bender. getiteld ..Offensive Entspannung. Möglichkeit fü? Deutsc-hland". De schrijver gaal er van uit, dat de Westduitse politiek zich niet behoort te rich ten op een spoedige hereniging van West- cn Oost-Duitsland omdat een dergelijk streven voor dc Sow jetunie onaanvaard baar zou zijn. Men behoort in Bonn „praktisch" te denken en «Un politiek te baseren op de niet te veranderen „status quo". Van een hereniging door middel van vrije verkiezingen kan geen sprake zijn. Wel zou dc rege ring van de Bondsrepubliek kunnen bijdragen tot verzachting van de communistische dicta tuur van Walter Ulbricht. Voor hot zo ver kan komen zou er echter een minimum aan stabiliteit in de Sowjetzone moe ten bestaan om te voorkomen dat er een nieuwe opstand zou uitbreken 'egen het communis tische regime. Want aldus Bender zolang de Duitsers het gevoel hebben, dat dit be wind slechts van voorbijgaande aard is, kan Ulbricht het zich niet veroorloven, de teugels te laten vieren. En zo con cludeert hij dan kunnen dc Russen dc stalinistische Ulbricht >ok niet laten schieten. Volgens de schrijver moet de Bondsre publiek bijdragen tot stabilise ring van het communistische rc gime in Oost-Duitsland. ter wi le van de humanisering er v3n Het zou dit moeten doen door op grote schaal kredieten te ver strekken aan de rode macht hebbers om de zeer noodzake lijke import van machinerieën uit West-Duitsland mogelijk te maken. Maar het zou ook de zgn. Deutsche Demokratische Republik als staat moeten er kennen. Tot zover Peter Ben der. Verschil Nu behoort tot bet „prakti sche denken", dat Bender dc Westduitse regering zo sterk aanbeveelt niet alleen het over wegen van mogelijkheden om liet leven van de mensen in de Sowjetzone van Duitsland wat draaglijker te maken. Ben der heeft een op zichzelf knap pe constructie bedacht om dc Sowjetzone los te weken uit het communistische kamp. zij het dan als onafhankelijke staat. Het gevaar is echter niet denk- heeldig. dat Bender zich als zo- vclen door wensdromen laat lei den. Hij meent, dat al veel bereikt zou zijn. als in de Sowjetzone van Duitsland een toestand zou -.ntstaaa die vergelijkbaar is met die in Polen en Hongarije Afgezien nog van het feit. dat de situatie in die landen alles behalve rooskleurig is en dat er van werkelijke onafhankelijk heid ten opzichte van Moskou geen sprake is. dient onmiddel lijk te worden vastgesteld, dat de Sowjetzone van Duitsland voor de Sowjetunie van veel groter betekenis is dan met Po len en Hongarije het geval is. De Sowjetunie zoekt in verband met de ernstige dreiging, die van het militante Chinese com munisme uitgaat, in Oost-Euro pa dekking in de rug. Zij heef* heel veel belang bij een rege ling van het Duitse probleem Maar van een opgeven van het gebied van de Sowjetunie zal nooit sprake kunnen zijn, laat staan van hereniging in vrij heid. De Russen hebben het grootste belang bij handhaving van de status quo in Oost-Euro pa. Een herenigd Duitsland is voor de Russen een onverdraag lijke gedachte. Hetgeen na de gebeurtenissen in de tweede we reldoorlog waarlijk niet te ver wonderen valt Bender heeft dus gelijk, wan neer hij de regering te Bonn aanraadt, haar politiek niet te richten op spoedige hereniging van Duitsland. Zodra hij echte? over handhaving van de status quo begint, staat hij niet lan ger met heide benen op de Onmogelijk Van kanselier Erhard map worden aangenomen, dat hij be ter dan wie ook er van door drongen is. dat van een spoe dige hereniging van Duitsland niets kan komen. Het praktische denken van Bender heeft er echter toe geleid, dat een op lossing voor het Duitse probleem wordt aanbevolen, die de her eniging van Duitsland ook op langere termijn uitsluit. Hij kan daar dan bij opmerken, dat een dergelijke hereniging onder al le onstandigheden uitgesloten is. Ulbricht. de ..sterke man" in de Sowjetzone van Duitsland, die tlleen maar naar erkemvng van -ijn DDR streeft. Niettemin blijft hij dan cén be langrijk ding over het hoofd zien. nl. dat een aanvaarding van de §tatus quo, inclusief de erkenning van de zgn. Deutsche Demokratische Republik in West-Duitsland eenvoudig niet tot de politieke mogelijkheden behoort. Gesteld al dat hij het zou willen, dan nog zou kanse lier Erhard geen kans zien, de meerderheid van de Bondsdag achter zich te krijgen. Geen enkele politieke partij in West- Duitsland kan zich veroorloven op -zo demonstratieve wijze een streep te zetten onder het stre ven naar hereniging van Duits land. Daar komt nog bij. da. tenminste een vierde gedeelte van de bevolking van de Bonds republiek gerekend kan worden tot de grote groep, die afkom stig is uit de vroegere Duitse gebieden en uit de Sowjetzone van Duitsland. Deze mensen hebben de laatste tijd luid de eis gesteld, dat de regering te Bonn op teruggave van die „verloren gebieden" moet blij ven aandringen De verdrevenen en de vluchte lingen zijn heel krachtig geor ganiseerd cn oefenen in alle grote partijen invloed uit. Zij zijn echter niet de enigen, die tegen het volledig loslaten van de Sowjetzone zijn. En de par tij, die zich hiervoor zou uit spreken, zou bij de verkiezin gen van volgend jaar een klin kende nederlaag lijden. Praktisch Men hoort ook wel de me ning verkondigen, dat het ge praat over hereniging nu maar afgelopen moet zijn. omdat de Duitsers het ten slotte aan zien zelf te danken hebben, dat hun land in twee staten uiteen is ge vallen. De zaken moeten nu maar blijven zoals ze zijn. Hel bestaan van de zgn. Deutsche Demokratische Republik is nu eenmaal een voldongen feit en dat moet men in Bonn maai aanvaarden. De landen, die hel meest van de Duitsers te lijden hebben gehad, denken er zo over. Engeland en Frankrijk steunen formeel de Westduitsc- eis met betrekking tot vrije ver kiezingen die tot hereniging van Duitsland moeten leiden. Maar zij vinden het bepaald geen ramp, dat het land verdeeld blijft en niet meer in de ver leiding kan kom er. zich de al lure van een grote mogendheid aan te meten. Beoordeelt men de Duitse kwestie tegen de ach tergrond van de internationale situatie en van de ontwikkelin gen, die in de komende jaren verwacht kunnen worden, dan zou het inderdaad een gerustel- lende gedachte zijn. als de in het boek van Bender ontwikkel de „oplossing" verwezenlijkt zou kunnen worden. De internationa le situatie wordt echter mede bepaald door de binnenlandse verhoudingen in de landen, die rechtstreeks bij bepaalde pro blemen betrokken zijn Zo goed als dt Sowjetunie zich om redcnei- van veiligheid niet meent te kunnen veroorlo ven, met dc hereniging van Duitsland in te stemmen. zo goed kan dc regering te Bonn om zeer praktische politieke re- Chrqesitsjaj. die dit jaar nog met de Westduitse kanselier gaat praten over de betrekkin nen lussen Moskou en Bonn (lenen de hcrenigingsgedachte niet overboord zetten door het regime in de Sowjetzone te er- «ennen. Dit is een kwestie van praktisch denken. Politiek is nog steeds dc kunst van het mo gelijke. Hereniging op korte ter mijn behoort niet tot die moge lijkheden. Erkenning van dc zgn. DDR evenmin Wellicht dat het komende gesprek tussen Er hard en Chroesjtsjef nieuwe ge- eezichtspnnten zal opleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16