BIO-TEX Probleem „uitlaatgassen" vraagt om maatregelen Britse industrie beschermen tegen concurrentie V.S. l'anstruita Zo snel mogelijk orgaan nucleaire rechtspraak Pelgrimsoord in Siberië vernietigd Goed gekookt is half gewassen. Diepzeevissen 5 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 bezit wérkelijk bijzondere eigenschappen zegt het keuringsinqtituut van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen (zie onderstaand artikel uit DENKEN en DOEN ran juni 1964, pagina 16) „Na een veelomvattend onderzoek, verricht door het Wasserij-instituut T.N.O. en een serie praktijkproeven van I.V.H.A. kon ons goedkeurings- merk verleend worden aan het was middel Bio-tex, dat een. geheel eigen plaats inneemt tussen de vele was- en reinigingsmiddelen op de Nederlandse markt. Bio-tex bezit werkelijk bijzon dere eigenschappen, die de toepassing ervan dubbel en dwars de moeite waard maken. Dit produkt, op zich zelf een goed synthetisch wasmiddel, zonder bleekmiddel en zonder op tische blauwmiddelen, bevat nl. en zymen, die de eigenschap hebben eiwitten af te breken en zodoende gemakkelijk uitwasbaar te maken. Iedere huisvrouw weet, dat juist de eiwithoudende vlekken: bloed, melk, ei, jus enz. de meeste moeilijkheden veroorzaken bij de wasbehandeling. Wasgoed dat dergelijke vlekken heeft, mag vooral nooit direct in heet sop gedaan worden, daar de vlekken dan zg. „inbranden" en niet meer te ver wijderen zijn. Langdurig weken was meestal nodig en oude vlekken waren dikwijls in bet geheel niet meer te verwijderen. Met behulp van Bio-tex is het nu veel eenvoudiger geworden deze vlekken spoorloos te doen ver dwijnen. Gedurende 20 minuten voor- weken met dit middel bij een tempe ratuur van ca. 50°C. is dikwijls reeds voldoende. Past men een lagere tem peratuur toe, dan moet een langere inweektijd aangehouden worden, tot maximaal twee uur. Het is niet raad zaam een veel langere weektijd toe te passen, daar de kans bestaat, dat het vuil dan weer op het goed neer slaat. In ieder geval mag nooit een hogere temperatuur dan 60°C. toe gepast worden, daar hierdoor de en zymen onwerkzaam gemaakt worden. Bio-tex kan ook als voorwasmiddel toegepast worden bij automatische wasmachines, mits de voorwastijd lang genoeg is. Bij sterk met eiwithoudende vlekken bevuild goed is het aan te bevelen (als dit bij de machine mogelijk is) inplaats van de voorwas de machine in te stellen op „bonte was" en dit als voorwas te beschouwen, waarbij Bio- tex als wasmiddel gebruikt wordt. Daarna dus inschakelen op witte was, waarbij de voorwas wordt overgesla gen, en het normale wasmiddel ge bruiken, waarvan dan echter een kleine dosis genomen kan worden. Bio-tex is ook een ideaal middel om vuile overhemden in te weken. Dik wijls zal dit weken al voldoende zijn om niet al te vuil gedragen over hemden te reinigen. Een pakje Bio-tex, produkt van Kort man Schulte N.V., Rotterdam, kost f0,47. De prijs van dit weekmiddel wordt voor een deel goed gemaakt doordat men bij het wassen met min der wasmiddel kan volstaan dan nor maal. Daar het produkt geen bleek middel bevat en niet sterk alkalisch is, kan het voor alle stoffen, die wit of wasecht geverfd zijn. toegepast worden. Voor wol en zijde bij niet hogere temperatuur dan 40 °C." Nieuw apparaat maakt het mogelijk (Van een onzer redacteuren) Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft de ministers Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) en Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) om maatrege len gevraagd tegen uitlaatgassen van auto's. Temeer, nu het ver keer met zulke enorme sprongen toeneemt dient daar acuut wat aan gedaan te worden, zo meent hij. Want de middelen zijn er in middels voor en ze zijn niet eens zo verschrikkelijk duur ook. Aldus de heer Polak die de zaak blijkbaar veel ernstiger inziet dan bij voorbeeld minister Van Aartsen. Laatstgenoemde liet immers aan het begin van dit jaar nog officieel weten Enkele belangwekkende vragen van het Eerste- Kamerlid Polak aan de betrokken ministers over aruut te nemen maatregelen tegen giftige uitlaatgassen van auto's vormden de aanleiding voor bij gaand artikel. Er blijkt zich namelijk in Amerika een recente ontwikkeling te hebben voorgedaan waardoor maatregelen kunnen worden ge nomen, hetgeen voordien niet het Over een en ander hebben wij een onderhoud gehad met de ad junct-directeur van de ANWB. ir. J. van Rosevelt, wiens specialis me voertuigtechniek is. keer Europa's voorland. Voor deskun digen staat het derhalve vast dat ook hier in de (nabije?) toekomst soortge lijke maatregelen tegen giftige uitlaai en andere motorische gassen genomen moeten worden. In ons land bestaat, zoals men weet, de Raad voor d: Luchtverontreiniging, die op zijn beurt weer in een aantal werkgroepen uiteenvalt. Welnu, één van die werkgroepen houdt zich uit sluitend bezig met uitlaatgassen van auto's, een werkgroep die dan weer braaf verder gesplitst is in personen- en vrachtwagens. Er IS dus al een instantie die zich met de materie bezighoudt en dat is al heel wat. Zeer binnenkort hoopt de be wuste werkgroep voor de eerste oriën- de kwestie door luel <g ofl ïhtverontreiniging land nog niet zo Doch dit i i schadelijks in uitlaatgassen aanwe zig is komt tot een respectabel lijstje giftige stoffen. De belangrijkste aaar- i zijn: in de eerste plaats het kool gen wordt in d©ze kring algemeen vaard. Het is gebleken dat de ene n er weer gevoeliger voor ls dan de dere. In elk geval ls ook in ons land het gevaar bepaald niet theoretisch, daar een ferme wind hier niet altijd waait. terende besprekingen bijeen te komen en ongetwijfeld zal ze in de verdere toekomst uitgebreid gaan adviseren over wat er op dit gebied in ons land gedaan zal moeten -orden. Overigens moge het duidelijk zijn dat soortgelijke maatregelen als die in schade toebren- Amerika nooit door een land als het onze i n d i v i d u e el genomen kun nen worden: ook hier zal het principe van het internationaal overleg moeten faan gelden. Zijn we goed ingelicht, an bestaat zo'n overlegorgaan nog niet. zodat het erop korte termijn zal dienen te komen. i eenmaal Met r op drukke kruispunten met monoxyde dat ontstaat door onvoiledi- stoplichten is het gevaar verbranding speciaal in benzinemo- lijk voortdurend gro- de motor). Voorts zijn er de z.-g. nitreuze dampen, st'l stofverbindingen, 'die een prikkelende werking op de afgebroken stroom slijmvliezen uitoefenen. Dan is er he1 benzpyreen. dat een I kankerverwekkende werking kan heb- ben en zijn er de aldehyden, die ma- 'ken dat e'en bus of vrachtwagen zo stinkt"(overigens zijn laatstgenoemde stoffen in tegenstelling met wat de leek meent eerder prikkelend dan ge- stig vaarlijk). Maar goed. dit alles vormt toch onvolledige verbranaing) zodat -•--broken stroom van schadelijke gas- „w. opstijgt in concentraties die zeer zeker de grens van toelaatbaarheid overschrijden 1 Trouwens, niet voor niets heeft de Amerikaanse wetgever reeds in I960 merkwaardige regeling van kracht tegenstelling met wat de doen worden, die er op wijst hoe Want nogmaals: voorzieningen aan automotoren om schadelijke gassen ONschadelijk te maken zullen in toenemende mate nodig blijken te zijn. Ze worden straks even vanzelfsprekend als de thans verplichte richtingaanwijzers, remlichten, koplampen en achter uitkijkspiegels. weinig opwekkende opsomming. Hoe gevaarlijk? daar toen reeds het gevaar luchtverontreiniging door giftige gassen van auto's inzag. In deze wet. geldig in de staat Californië, stond, dat zodra er maar deugdelijke apparaten aan de markt zouden komen die de giftige gassen te lijf gingen deze on middellijk voor alle auto's VERPLICHT zouden worden gesteld. Veiligheid tijdens kerntijdperk De voornaamste conclusie van de gisteren beëindigde kernener gieconferentie die in Genève werd gehouden, is dat het kernvermogen een steeds groter kracht gaat wor den en dat het daarom nodig zal zijn dat er zo snel mogelijk een wereldorgaan komt, dat nucleaire jurisdictie tot stand moet brengen. Volgens de leider van de Ameri kaanse commissie voor kernener gie, dr. Seaborg, is het aantal kern reactors nog beperkt, maar de toe- Sowjetautor iteiteri hebben plaatsje Oetsj-Koergan een broeiplaats van religieus bijgeloof opgeruimd, zo bericht het orgaan van de communisti sche partij in de Kirgiezen-Republiek (Midden-Azië). Oetsj-Koergan genoot wijd en zijd be kendheid om het Hodsja-Biljal-mauso- leum, dat zich daar bevond. Onder lui de toejuichingen van de bevolking, al dus het partijblad, is' het gebouw on langs in opdracht van de autoriteiten opengebroken. Een officiële commissie heeft vervolgens vastgesteld, dat in het mausoleum niemand begraven is. Volgens islamitische overlevering is in Oetsj-Koergan. een plaats ten zuid oosten van Tasjkent, niet ver van de grens met Afghanistan, de laatste rust plaats van .Hodsja Biljal. een leerling en vriend van Mohammed. Het mauso leum trok jaarlijks duizenden pelgrims, i mede omdat men wonderkracht toe-| re-' kemstige internationale groei van het atoom moet tot stand komen evenwijdig aan een stelsel van doeltreffende veiligheid. De conferentie heeft volgens Seaborg duidelijk aangetoond dat het doel van alle landen is overvloedig kernenergie op economische wijze te produceren. „Wij benaderen dit doel met uiteenlo pende middelen en het ziet er naar uit dat gedurende een zeekre tijd dit resul taat bereikt zal worden met verschil lende reactortypes. Op dit moment kan nog niet gezegd worden welke reactor nutteloos zal worden". In 1964 bedroeg het geïnstalleerde kernvermogen (d.w.z. het vermogen van reactors die elektriciteit voortbrengen) 5.000 m.w. (5 miljoen k.w.). In 1970 zal dit 25.000 m.w. zijn en tegen 1980 150.000 tot 250.000 m.w. De einge- zinspeling die door dr. Seaborg gemaakt werd np de nu en dan agressieve concurrentie welke onvermijdelijk met economische ont wikkeling gepaard gaat. was zijn op merking dat „deze een belangrijke rol speelde in de verlaging van de prijzen". Tenslotte noemde dr. Seaborg nog een aantal technische overwegingen die op de conferentie ter sprake waren geko men. Vaststelling van de kosten van een kilowattuur elektriciteit van nucleare het oorsprong stuit op talrijke moeilijkheden. i het Op de plaats i nabijge-! .ooral doordat de berekeningen niet standaardiseerd zijn. De investeringen variëren van 140 tot 280 dollar per kilo watt. maar het is moeilijk daaruit tc concluderen wat nu werkelijk de pro- duktiekosten van de geproduceerde elek triciteit zijn. Het belangrijkste was dat deze conferentie heeft aangetoond dat internationale samenwerking moet wor den versterkt, vooral op het gebied van vrije uitwisseling van inlichtingen. Turkse nozems houden huis in Engelse kerk Anne-Marie nam afscheid in de stromende regen Een menigte van naar schatting honderdduizend mensen heeft prinses Anne-Marie gisteren in Kopenhagen toegewuifd, toen zij niet haar toe komstige echtgenoot koning Konstan- tijn van Griekenland in een open rij tuig door de natte straten reed. In een miezerige regen stonden de Denen een beetje weemoedig te kijken naar hun prinses. Een groep bereden gardetroeperi in scharlaken uniformen op schimmels escorteerde de stoet door de beroemde Stroget, die normaal voor het verkeer gesloten is. Anne-Ma rie droeg een bontmantel over eer se en groen mantelpakje, Konstantijn was gekleed in admiraalsuniform met een marine-blauwe cape over de schou ders. Beiden zaten kaarsrecht te wui ven of het niet regende en op beider gezicht was de spanning af te lezen. In het stadhuis voegden de ouders van de bruid zich bij het paar. Daar bood het stadsbestuur ook een geschenk aan. een prachtige vleugel. Diep onder de indruk dankte Anne-Marie voor het instrument. Het lijk van een 14-jarige neger jongen. die deel uitmaakte van de be weging voor rasgelijkheid, is woensdag in een rivier bij de plaats Pickens in Mississippi (V.S.) gevonden. De jongen, die werd geïdentificeerd als Henry Orsby uit New Orleans, werd sinds zondag vermist. De wetenschap is het er nog niet E,,„n uil uuto', schadelijk »U« voor de"j"eh'jkb«pplrüt wès' te neutraliseren. Het Veiligheidsraad besprak klacht Maleisië De veiligheidsraad is gisteren bij eengekomen om de klacht van Ma leisië. dat Indonesië van agressie be schuldigt, te bespreken. De afgevaar digde van Maleisië vroeg de raad In donesië schuldig te verklaren. Hij leg de wapens die buit waren gemaakt op Indonesische parachutisten op de tafel voor hem. De voorzitter van Veilig heidsraad Morozof uit de Sowjetunie onderbrak hem op dat moment en vroeg hem de wapens weg te nemen. Terwijl de helpers van de Maleisische afgevaardigde, Rachman, de wapens in pakten. ging deze door met Indonesië te beschuldigen. Tjondronegoro van Indo nesië antwoordde echter met een tegen- beschuldiging. Maleisië zou dertig sa boteurs op de Riouw-eilanden aan land hebben gezet. Overigens ontkende Tjon dronegoro dat Indonesië niet bereid was het geschil op vreedzame wijze te rege len. Engeland vroeg de Indonesische agressie te veroordelen. China heeft on voorwaardelijke steun toegezegd aan In donesië ..mocht dit land aangevallen worden door de V.S." Het Chinese Volks dagblad spreekt niet over Indonesische landingen, maar stelt het voor dat Indo nesië gevaar loopt. nemen). Amerika is en daarop heeft het Ka merlid Polak onmiddellijk ingehaakt dat er pas vier deugdelijke apparaten op de markt gekomen zijn. die de scha delijke gassen voor het grootste deel neutraliseren, hetzij door onmiddellijke naverbranding. hetzij door katalyse (een katalysator noemt men in de scheikunde een stof die een andere chemische verbinding bewerkstelligt zonder daar zelf an deel v Twee soorten De situatie voor wat betreft de be strijdingsmogelijkheden van giftige autogassen is thans in het kort als volgt. Onderscheid moet worden ge maakt tussen gassen die uit de uitlaat èn gassen, die van onder de motorkap vandaan komen, de zg. cartergessen. Voor het gevaarloos maken van laatstgenoemde gassen waren in de Verenigde Staten al geruime tijd voor zieningen voorhanden; de meeste auto's in Oe States hébben dan ook zg. car- terventilatie. Zeer eenvoudig gezegd behelst deze voorziening enkele buisjes r in de motor, die de gassen op vangen en terugvoeren in de earbura- waarna ze verbrand de uitlaat 1 BAMI 3e Rode R reebakken Kritiek op Engelse regering: Een Brilse functionaris heeft kri-1 levering het mausoleum ontspanningsoord voor li ril 1 11 1 j oude Smyrna) I sjombe akkoord met regeling van OAS Een menigte jonge Turken heeft, naar eerst thans bekend geworden is. verle den week zondag grote verwoestingen aangericht in de anghkaanse Sint-Jo- hanneskerk in de havenstad Izmir (het Zij drongen het pas ge- kerkgebouw binnen en ver altaar. het orgel, de kansel andere voorwerpen. Op het laatste I nippertje kon nog voorkomen worden. 1 dat zij de kerk in brand staken. De Sini-Johanneskerk is in 1899 ge bouwd op het terrein van het vroegere I Britse consulaat. elektronische instrumenten tiek" geleverd "op het feit dat bij het toegeschoven krijgt Concorde-projecl gebruik tvordt ge- hoewe, op dit ?cbied op een hoog peli maakt van Amerikaanse elektroni- #taand j,et al moeilijk genoeg zonder sche instrumenten. regeringsopdrachten. En als die rege- Volgens luchtcommodore C. A. Bell. ring dan ook indirect en zelfs direct toe- het hoofd van de afdeling luchtvaart i staat dat Amerikaanse industrieën in van de Britse vereniging van elektroni-1 Engeland elektronische instrumenten sche ingenieurs bij de luchtvaart, is ten onrechte in het contract voor de bouw van de Concorde aan de Franse indus trie toegestaan de elektronische instru menten voor het toestel te lev dit laatste wil hij desnoods nog koord gaan. omdat dit el ak- de Franse technici van onschatbare waarde is voor latere projecten. Bell protesteert echter ten sterkste tegen het feit. dat Amerika via de Franse vlieguigmaatschappij, Sud Aviation, infiltreert en daarmee de leveren, dan is dat te laken. Een ander voorbeeld is de kwestie van de computers. De regering heeft computers op zo goed als elk departe ment nodig. De universiteiten hebben ze dringend nodig. Maar er komen geen regeringsorders los. Amerika heeft voorlopig het rijk alleen. De raad van Bell is: „Bestel Britse computers en het commerciële succes van de Britse in dustrie zal verzekerd zijn". De ministers van buitenlandse zaken van de landen die tot de organisatie van Afrikaanse eenheid behoren hebben gis teren in Addis Abeba/ een resolutie goed gekeurd die een regeling van de crisis in Kongo beoogt. ''zegsman, dat betekent niet dat die steun achterwege blijft. Tsjombe zou ermee akkoord zijn gegaan dat een beroep van de conferentie aan de Kon golese rebellen om him wapens neer te leggen vergezeld gaat van de verzeke ring dat de centrale regering geen ver geldingsmaatregelen zal nemen. Een uit zeven leden bestaande missie zal voorts de centrale regering van advies gaan dienen voor het bereiken van een nationale verzoening. De Kongolese regering zal 35 huursol daten naar het door de rebellen be- dreigde Coquilhatstad overbrengen in verband met een paniek die onder de' Europese bevolking is uitgebroken.! De ongeveer 500 Europeanen willen tot elke prijs geëvacueerd worden. Vierj vliegtuigen zullen daartoe uit Leopold- stad vertrekken. Ook naar het noord westen van Kongo zijn huursoldaten ver kokken. 1 J* (ML H &OJUU K# I De filmster Kim No- vak is gisteren op het nippertje ontkomen aan de vlammen, toen er brand uitbrak tijdens op namen voor de film The amorous adventures of Moll Flanders. De brand brak uit in een oud kas teel en kon spoedig wor den bedwongen. I Het Franse kabinet heeft gisteren besloten, dat er voortaan één exa men zal worden afgeno men voor de toelating tot de universiteit. Tot dusverre bestond het examen uit twee delen die met een tussenruim te van een jaar konden worden afgelegd. De eisen voor het eindexa men zullen tevens wor den verzwaard, maar er zal rekening worden ge houden met de resulta ten die de leerling in hel laatste jaar heeft be haald. Een Amerikaan van Duitse oorsprong, de 71- jarige William Willis, is gisteren met een vlot voor de kust van N'oord- Queensland aangekomen na een tocht over de Stil le Oceaan. Op 4 juni van het vorige jaar is hij nit Peru vertrokken. 128 da gen later kwam hij in Samoa aan. Op zijn reis is hij tussen neus en lip pen in de V.S. aan een breuk geopeteerd. I In de hoofdstad van Tanganjika, Dar-es-Sa- laam, zijn zeven Chi nees-communistische mi litaire instructeurs en vier tolken aangekomen. Zij zullen helpen bij de opleiding van militairen. Voorlopig blijven de he ren een half jaar. Vijf gemaskerde en met machinepistolen ge wapende mannen reden deze week met hun auto door het gesloten hek van een nabij de Corsi- caanse hoofdstad gele gen weelderige villa, waar gravin Janine Bernstein een aantal gasten een overvloedig diner aanbood. Zij ont rukten de gravin een kostbaar halssnoer wisten haar onder be dreiging met een ijzeren staaf te bewegen de sleutels van de kluis te overhandigen. Na de gastvrouw en haar gas ten in een klein kamer tje te hebben opgesloten doorzochten zij op hun gemak het huis. Met een klein half miljoen ver dwenen de dieven. Deze voorziening kan ook in Europa al geruime tijd onmiddellijk door ie dere fabriek van benzine (viertakt) motoren worden aangebracht. Het wordt echter nog steeds niet gedaan, waarschijnlijk, omdat er geen officiële dwang achter zit en autofabrikanten nu gaan „dat elk stangetje meer een nieu- eenmaal van het beginsel uit plegen te we kans op an mogelijk defect kan betekenen". Dit dus voor wat betreft de cartergassen. Belangrijker zijn evenwel de uitlaat gassen met het zo beruchte koolmono- de. Mede onder invloed van de in het vooruitzicht gestelde wettelijke ver plichting van zg. naverbranders, mits ze maar deugdelijk zouden blijken te werken, gingen in Amerika honderden fabrikanten aan de slag. Een officiële commissie van deskun digen heeft ten slotte vier apparaten aangewezen als zijnde geschikt voor onmiddellijke produktie. Een van de vier is een echte naverbrander. doet de schadelijke gassen dus voor het grootste deel verbranden; de overige drie werken volgens het katalytisch principe, (zie boven). Vierhonderd De kosten van de apparaten worden op zo'n 300 tot 400 gulden per stuk ge raamd; stuk voor stuk verminderen ze de hoeveelheid schadelijke uitlaat gassen met ongeveer tachtig procent. Enig onderhoud is echter wel nodig. De apparaten behoeven een 10.000 km- inspectie en -beurt. Mogen uf vrij prijzige kosten en het; onderhoud dan al enige nadelen van deze voorziening zijn, het ernstigste na-; deel althans op dit ogenblik wordt gevormd door de nogal rigoureuze af-l metingen van zo'n „smogger show- down set", zoals de Amerikanen hem heel beeldend noemen. Een lengte van 45 cm. een breedte van 20 cm en eenj hoogte van 10 cm werkt men nu een-i maal niet in één handomdraai ouder een automobiel In de buurt van een knalpot weg! Zelfs niet onder een Ame rikaan.... Daarbij komt dan nog dat elke inde- re benzinemotor toch weer een ei- op passend enigszins gewijzigd apparaat vraagt, hetgeen de zaak er dus al even min eenvoudiger op maakt. En dan te bedenken dat alleen al een autocon cern als General Motors ruim tachtig verschillende automotoren brengt.... Dit alles heeft in Amerika felle dis cussies tussen de betrokkenen doen op laaien over de datum van invoering. De wetgever ze?t over twee jaar. zo als in de wet reeds is gesteld, maar de automobielfabrikanten roepen in koor, 4at die tijd veel te kort is en dat pas de wagens van het bouwjaar 1967 met zo'n „anti gifgas-set" kunnen zijn uitgerust. Hoe dan ook, over enkele jaren zal ongetwijfeld in heel Amerika de ver plichting tot het aan boord hebben van autogaszuiveringsinstallaties bestaan. De praktijk zal ook hier wel weer uit wijzen, dat naarmate de tijd vordert steeds doeltreffender systemen hun in trede zullen doen. Waarmede Europa dan op zijn beurt zal zijn gediend. Zelfs de honden niet gediend van Ulbricht De vreemdste deserteur uit Oost- Duitsland sinds 3 jaar geleden de Ber- lijnse muur werd gebouwd, genoot gis teren van het leven in het Westen. Hij werd geidentificeerd als „Hasso". een politiehond die een patrouille ver gezelde in een sectie, waar de grens wordt gevormd door een kanaal. Westberlijnse politiemannen zagen de hond in het water springen en met een vaart naar de westelijke oever zwem- Vijf opgewonden .Oostduitse grens wachten schreeuwden: „Hasso. Hasso. kom terug". Maar Hasso keerde zelfs zijn kop niet om en ging kwispelstaar tend naar de Westduitse grensbewakers, die hem meenamen naar hun posthuis, waar hij met veel smaak de hem aan geboden broodjes verorberde. P assenregeling begint 2 nov. De Oostduitse ministerraad heeft rsteren besloten dat met ingang van november pensioengerechtigden jaarlijks een bezoek van vier weken aan verwanten in West-Duitsland en West-Berlijn mogen brengen. Een dag eerder heeft de evangelische bisschop van Thuringen, dr. Mintzen- heim, al melding gemaakt van deze maatregel. Intussen heeft bondskanselier Erhard burgemeester Brandt van West- Berlijn laten weten dat hij de passen- kwestie vrijdag met vertegenwoordigers van alle fracties in het parlement zal bespreken. De Christen-democraten staan gereserveerd tegenover de kansen op een akkoord. Zij betreuren het dat op de passan, die al zijn gedrukt, de woor den Duitse Democratische Republiek voorkomen en dat deze passen weer zou den worden uitgereikt door Oostduitse PTT-ambtenaren die daarvoor naar Wes Berlijn zouden komen. De liberalen en de socialisten achten daarentegen het nieuwe ontwerpakkoord beter. President Novotny van Tsjechoslowa- kije zal. op uitnodiging van president Tito, van 21 tot 26 september een offi cieel bezoek aan Joegoslavië brengen. De Constructa 100 Volauto- maat kóókt witte was - maar dan ook werkelijk op 100 graden Celsius, tien minuten lang. Ver dere sterke punten van da Constructa 100: extra droog- effect, geheel automatisch, élle wasprogramma's (ook voor wol) en een sterk hart voor een lang leven. Vraag nadere informatie of demonstratie bij uw Con structa handelaar of bij Con structa Nederland Voorlichtings centrum, Middenweg 233, Am sterdam, tel. 020-947484* KAN KOOKWAS KOKEN De Franse politie heeft woensdag in Noord-Frankrijk twee Franse jonge mannen aangehouden, verdacht van moord op en beroving van de 33-jarige Belg Willy Castelein. Zij hadden de Belg in een dansgelegenheid in België ontmoet. Na het dansen zouden zij de man hebben beroofd en om het leven hebben gebracht. De verloofdes van de daders, die het slachtoffer naar een afgelegen plek hadden gebracht, zijn eveneens gearresteerd. Bij ons óók Want het k een illusie te veronder stellen dat op ons continent overeen komstige maatregelen als thans in A.nerlka op het punt staan genomen te worden onnodig zouden blijken te zijn. Niet voor niets is Amerika im mers op het gebied van motorisch ver-I 1614. In brede kring heerst de op* Diepzeevissen die In de regel vatting, dat dieren die uit grote geen zwemblazen hebben, worden diepten van de oceaan worden opge- dus niet opgeblazen als ze aan de haald, onvermijdelijk uit elkaar oppervlakte komen, maar verkeren spatten, doordat de grote drukver- In dit opzicht In een veel gunstiger mindering nad«lig op hun organkme positie dan hun met zwemblazen inwerkt. uitgeruste soortgenoten uit ondiepe De redenering die aan het mis- gedeelten, verstand ten grondslag ligt, is lo-- Een ander punt dat de aandacht gisch en duidelijk. Op grote diepten verdient, ls de Inwendige druk waar- heerst immers een geweldige druk, aan het organisme van de dlepzee- waaraan het organisme van de diep- dieren onderhevig Is. Ook hier is zeedieren is aangepast. Binnen in het een voor hen gunstige factor in het TOCH IS HET ZO! drukbaar is. grotendeels uit ter bestaande weef sels van dicpzec- dlcrcn, zetten daar- neer de die dc oppervlakte ko nten. maar bl(jven gewoon op hun plaats. Dit geldt niel alleen voor vissen, maar ook voor de ongewervelde dieren. In werkelijkheid bereiken veel i veel diepzeevissen de oppervlakte dier heerst eenzelfde druk als in het hem omrin gende zeewater. Komt de diopzee- vls naar boven, dan is de inwendi ge druk te groot en apat het dier uit elkaar als een handgranaat. Zoals gezegd, de wegen die tot deze konklusie voe ren zijn klaar en dnidelijk. Deson danks is onze uitspraak in algeme ne zin fout, want veel diepzeevis sen bereiken de oppervlakte betere conditie dan veie vissen uit ook in vrij goede staat. Dat des- ondiepe kustwateren. ondanks veel dieren die van grote De oorzaak hiervan moeten we in diepten worden opgehaald en aan de eerste plaats zoeken in de aan- dek gebracht ten dele gekneusd en wezigheid van een zwemblaas bij samengedrongen zijn, moet niet ge- laatstgenoemde soort. Deze met gas weten worden aan het drukverschil gevulde blaas stelt de vis In staat dat n.b. nooit tot samenpersen om op bepaalde diepte te blijven, te zou kunnen leiden! maar aan let- zinken of tc dalen, voor welke ca- seis die tijdens het ophalen zijn ver- prlolen de hoeveelheid gas In de oorzaakt. Het schadelijkst voor de zwemblaas geregeld dient te wor- diepzeedieren is de hoge tempera- den. Wordt de vis nu plotseling naar tuur aan de oppervlakte, vergeleken de oppervlakte gebracht, dan is de met de eeuwige kou van de diepte, druk in de zwemblaas verhoudings gewijs veel te groot ten opzichte van Over diepte gesproken, weet u v de druk in de omgeving, zodat het gas er zou gebeuren als de zee eens n snel uitzet en niet tijdig kan worden alle land ter aarde zou worden ge- geabsorbeerd. De vis zwelt dus op dempt? Het is verbazingwekkend! cn sterft, waarbij zelfs de maag door de bek naar buiten kan wor- (Nadruk verboden). den geperst. h. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5