Nieuwe Leidse Courant Koning iets te vroeg in Den Haag Secretaris Stellendam in arrest Middenstand kondigt aan: opzegging prij so verleg KLEURRIJK SCHOUWSPEL BIJ PALEIS HUIS TEN BOSCH Welkom was er niet minder hartelijk om Felle kritiek van voorzitter H. de Mooij Vakbeweging wil meer geld uit rijkskas D Sigarettenverbruik sterk afgenomen Commentaren ("i") Oostduitse bejaarden mogen naar Westen Wioensdag 9 september 1964, 45ste jaargang Dezelfde temperaturen Bewolkt met enkele opklaringen en ln hoofdzaak in het noorden van het land ook enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in tem- I I peratuur. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD sStentvastigh b gheblevea mijn hert in teghenspoet" (Zie voorts pag. 5) Abonnementsprijzen p.ti 3,35, p.kw. 10,05, Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer verslaggeefsters) KONING OLAV V van Noorwegen is dertien minuten vroeger dan het officiëie programma vermeldde, in Den Haag aangekomen. Bij Huis ten Bosch stond vanmorgen om elf uur stipt het Garderegi ment Grenadiers met vaandel en vaandelwacht onder commando van de kapitein J. Tjassens aangetreden, rechts ter zijde van hen de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van majoor R. van Yperen. Leeg het grote plein met arabesken van kleine steentjes en slechts ter- zijde in het Haagse hos een tiental wandelaars, die het kleurrijke gebeuren uit de verte aanzagen. Om 11.20 zou de koninklijke stoet arriveren en drie minuten over elf reden de auto's voor met de gele Haagse vlag en de provinciale vlaig. Burgemeester Kolfschoten in ambts kostuum en de commissaris der Konin gin mr. J. Klaasesz in jaquet stapten uit. Precies elf minuten over elf enorm motorgeronk, een dubbele rij motor rijders van de rijkspolitie. Niemand begreep er iets van, maar de erewacht schoot in de houding en ja. daar de koninklijke auto reeds. Om dertien over elf inplaats vai twintig minuten over elf stapte prins Bernhard als eerste uit. Een hoofd gro ter dan koning Olav. die evenals de Prins in admiraalsuniform was; alleen heeft de steek van prins Bernhard witte pluimen en die van koning Olav niet. Koninigin Juliana droeg een helder lindegroene mantel met bijpassende grootgerande hoed. een parapluie met een groen hoesje in de hand. Ock de handtas was van hetzelfde groen De mantel viel open en men zag een aqua- blauwe deux-pièces met vaag lilascha- duw dessin. Als sieraad een kort parel snoer en een lang dun kettinkje met een aquamarijn, oorhangers met dezelfde stenen. Het Noorse volkslied klonk en even tater gingen de vorstelijke personen de wacht inspecteren. Koning Olarv zei iets vriendelijks tegen de commandant en was een ogenblik eerder klaar om het bordes te bestijgen dar. zijn koninklijke gastvrouwe. Even een glimlach van ver standhouding en toen was het protocol hersteld. Nog geen twee minuten later lag het voorplein van het Huis ten Bosch weer verlaten, behalve dan de stroom mannen met de hoge kolbakken en het blinkend goud, die bleven. De najaars wind om de oren en verrukkelijke geu ren van gebraden vlees, die uit het paleis wolkten in de neus. Aankomst Bij het eerste daglicht gleed Enkele honderden belangstellenden (Van een onzer verslaggevers) Op verdenking van het aannemen van steekpenningen voor het uitge ven van bouwvergunningen heeft de rijksrecherche gistermorgen de ge meentesecretaris van Stellendam op Goeree-Overflakkee, de heer J. L. W. gearresteerd. De gemeenteraad van Stellendam heeft de heer W. inmid dels krachtens het ambtenarenregle ment tijdens het onderzoek ge schorst. Welingelichte figuren uit Stellendam hebben ons meegedeeld, dat er al lange tijd „een rel" in de lucht hing. Er cir culeerden allerlei geruchten door het dorp, waarbij aan allerlei adressen be schuldigingen werden geuit. Toen ge meentesecretaris W. zich onlangs een nieuwe auto en een caravan aanschafte, vormde dat aanleiding voor enkele per sonen om deze functionaris ervan te verdenken onrechtmatig gelden te heb ben aangenomen. Uit een voorlopig on derzoek bleek bovendien, dat alle door de gemeente gesloten transacties niet geheel juist waren verricht, waarvoor de heer W. verantwoordelijk moest worden gesteld. De heer W. werd tijdens zijn werk op de gemeentesecretarie van Stellen dam door enkele rechercheurs gearres teerd. De officier van justitie te Rotter dam leidt het onderzoek. De Stellein- damse gemeentesecretaris stond bekend als een hardwerkend man, die de be langen van zijn gemeente op zo goed mo gelijke wijze trachtte te behartigen. Hij genoot een uitstekende reputatie op het eiland. Doordat burgemeester J. A. Klei- nenberg van Stellendam, die momenteel met vakantie in Oostenrijk verblijft, veel tijd besteedde aan het bestuur van twee andere onder zijn gezag gestelde ge meenten, te weten Goedereede en Oud dorp, bezat gemeentesecretaris W. veel vertrouwen en bevoegdheden. groepten op het duin bij de haveningang samen toen Hr. Ms. De Ruyter, de jager Tromsö en een saluutbatterij op het fort eiland te IJmuiden elk eenentwintig schoten afvuurden. Om kwart over zes meerde de Norge af in de voor deze gelegenheid met rode en gele bloemen en Noorse vlaggen om zoomde middensluis. waar aan de zuid zijde eveneens reeds enkele honderden belangstellenden op de been waren. De onderzeebootjagers Holland en Overijssel, de Noorse onderzeebootjager Tromsö en het fregat Haugesund waren inmiddels de Noordersluis binnengelopen om daar te worden geschut. De schepen lagen tot kwart over zeven in de sluis. De hoop van de belangstel lenden dat koning Olav zich reeds aan dek zou vertonen, werd niet vervuld. Stipt volgens het tijdschema verlieten de Norge en de jagers om kwart over zeven de sluizen om het Noordzeekanaal naar Amsterdam op te varen. Amsterdam Toen het witte koninklijke jachj met zijn escorte op het LJ in Amsterdam ter hoogte van het Stenen hoofd was. volgde een défilé van straaljagers, die in een strakke formatie over het IJ en de stad gierden. Kort na negen uur meerde het jaoht af tegenover het havengebouw. Voor het Centraal station was het toen nog één en al bedrijvigheid, en werden de laatste voorbereidingen getroffen voor de aankomst van de Noorse gast. De aan legsteiger, waarop aan masten Noorse en Nederlandse vlaggen in een stevig bries je wapperden, was versierd met bloem bakken met lila bougainvilles en gele chrysanten. Bij de koninklijke wachtka mer was intussen het voorrijden der auto's met de hoge burgerlijke en mili taire autoriteiten begonnen. Om kwart voor tien reed, voorafgegaan door het politie-escorte, de hofauto met het Ko ninklijk paar bij de wachtkamer yoor. (Voor vervolg zie pag. 11) Koningin Juliana en prins Bern hard zijn zojuist uit de auto ge stapt op de voor.de Koningin, vermoedelijk niet al te. gemakke lijke stenen van het plein voor Huis ten Bosch. iE middenstanders in Nederland zyn het overheidsbeleid mo> zouden voor de toekomst liever niets meer te maken willen hebben met (Van i soc-econ. redactie) Maar achterstand wordt ingelopen "N de eerste helft van dit jaar zijn er ruim vijftien procent minder sigaretten gerookt in ons land dan in de eerste helft van het vorige jaar. Dit maakt „De Tabaksdetailhandel", vakblad voor de detailhandel in ta baksfabrikaten en rokersbenodigd heden, op uit de banderollestatistie- ken. Behalve aan de verhoging van de sigarettenprijs, veroorzaakt door de hogere belasting op sigaretten, schrijft het blad deze verbruiksdaling toe aan wat het noemt de „beruchte anti-rookcampagne". Het blad overigens toch nog wel het departement van economische zaken en de staatssecretaris departement, die speciaal met de middenstandszaken is belast. Althans de heer H. de Mooij, zitter van de Chr. Middenstands bond, staat op dit standpunt. Gistermiddag luchtte hij zijn hart op deze wijze in de jaarvergadering van de Chr. Bond van Patroons in het Meubileringsbe- drijf in Nederland- Onder grote bijval de aanwezigen voegde de heer De Mooi hieraan toe, dat hij de dag zal zegenen, waarop de chr. politieke par tijen verklaren, dat er een afzonder lijk ministerie voor de middenstand moet komen met mensen, die verstand hebben van de middenstand en x>r de middenstand willen doen. De heer De Mooij uitte deze scherpe kritiek naar aanleiding van regerings plannen om ook de induviduele verti cale prijsbinding aan te pakken als de doorvoering van een nieuwe verhoging van de AOW-premie, die vooral sterk op de zelfstandigen zal drukken. De regering zal er op moeten rekenen. dat wanneer inderdaad individuele enigszins optimistisch gestemd, want het kan uit dezelfde statistieken opmaken, dat de „achterstand, opgelopen door de beruchte anti-rookcampagne" van maand tot maand wordt ingelopen. Zo bedroeg, aldus het blad, de waarde van de ge- banderolleerde sigaretten in de eerste vier maanden vam dit jaar nog 8,4 pro cent minder dan in de eerste vier maan- i 1963. Deze achterstand was einde juni terug gebracht tot anderhalf procent. Eind was de hoeveelheid gebanderolleerde sigaretten ruim vijftien procent minder dan vorig jaar. Een maand later was er een half procent van de „achter stand" afgeknabbeld. Het blad maakt hieruit op, dat het publiek dus voor een groot deel bereid is gebleken de zeer drastische prijsverhoging van 25 procent te betalen. Het merkt verder op. dat er ook heel wat sigarettenrokers zijn ge weest, die gezocht hebben n^ar een ander sigarettenmerk, dat niet a'. te veel duur- ivas dan hun oude merk. ticale prijsbindingen door de regering ontbonden zullen worden de middenstand het overleg met de regering op het punt van de prijzen zal opzeggen. Er is zelfs al geruime tijd geen sprake meer van overleg aldus de heer De Moofj. De bij eenkomsten op het departement beper ken zich slechts tot het aanhoren van wal de regering heeft te dicteren. De over heid, die alles gaat corrigeren, gaat di rigeren, zo meende de voorzitter van de Chr. Middenstandsbond. Aan zijn kritiek op onderdelen van het prijsbeleid van de regering verbond de heer De Mooij in het algemeen de con clusie, dat de overheid steeds dieper in het vrije maatschappelijk leven ingrijpt. Hij noemde een dergelijke ontwikkeling kenmerkend voor een periode, waarin ei steeds minder belangstelling bij he christendom blijkt te bestaan voor d( vraagstukke - van de christelijke maat- schappijvormen. Hij zag het overheidsbeleid voor de middenstand, dat in de vijftiger jaren begon met tijdelijke prijsafspraken thans uitmonden in een prijsbeheer- sing, die voor de middenstand onaan vaardbaar is. De totaliteit van het ondernemersleven in Nederland heeft de regering ernstig gewaarschuwd voor een dergelijke ont wikkeling, maar op Economische Zaken doof hiervoor. De werknemers- vakbeweging blijkt hier meer invloed te hebben. Wordt eerst van overheidswe ge meegedeeld, dat de individuele verti cale prijsbinding niet zal worden aange- ;en bezoek van de werknemers- vakcentralen wordt het tegendeel be weerd. Dit kan men geen regeren meer noe- len, aldus de heer De Mooij, Dit is geen beleid voeren. ..We zijn al zover Nederland, dat de overheid bij het nen van prijsmaatregelen niet meer behoeft aan te tonen, dat die maatrege len juist zijn, maar het bedrijfleven moet bewijzen dat het tegendeel waar is op straffe van prijsverlaging. Wanneer op dit moment de prijzen voor het midden kleinbedrijf vrijgelaten zouden wor den. ging er geen prijs omhoog. De be staande concurrentie is hiervoor sterk genoeg. Maar de overheid met haar be leid de ondernemers tegen elkaar uit spelen en kapot maken, zoals in de der tiger jaren. Ook de Nederlandse overheid blijkt in deze tijd te buigen voor de af goden, die men gemeenschap en consu ment noemt." (Voor vervolg zie pag. 5) In Veenendaal is de 23-jarige Fred Dixon uit Hull, toen hij te voet rijksweg 12 (Utrecht-Arnhem) overstak, aange reden door een personenauto. Hij was op slag dqod. Bij.de aankomst voor het paleis Huis ten Bosch in Den Haag inspecteerden koning Olav rechts op de foto), koningin Juliana en prins Bernhard de erewacht van het Garderegi ment Grenadiers. Engelse vakbonden: korter werken De Engelse vakbonden zijn gisteren overeengekomen aktie te gaan voeren voor een werkweek van 35 uur in plaats van de huidige werkweek van 42 a 44 uur. en voor een jaarlijkse vakantie van 3 weken in plaats van 2 weken. Het. initiatief tot de maatregel werd genomen door John Jones, secretaris van de grootste vakbond in Engeland, die der transportarbeiders. Jones verklaarde dat de vakantieduur en de arbeidsweek in Engeland ongun stig afsteekt bij die in andere Europese landen. „Wij zijn snel op weg het achterlijkste land in Europa te worden wat betreft vakantie en arbeidsduur". "yANDAAG mogen vorstenhuis en volk een welkome gast uit noor delijke landen begroeten, koning Olav van Noorwegen. In ons jongste Zondagsblad reeds hebben wij de aandacht gevraagd voor de vriende lijke maar besliste persoonlijkheid van deze vorst, regerend in een land, beurtelings verschillend van en ge lijkend op het onze. Ginds bergen en fjorden, hier lage landen. Ginds nog vaak de ongerepte stilte van een gTootse natuur, hier het geroezemoes van een dichte be volking. Maar twee landen aan de zee, met uitzicht op de zee, wat toch voor bei der wezen bepalend is geweest. Twee volken ook die gelijke beproevingen hebben moeten doorstaan, twee vol ken van een oprecht democratische gezindheid, twee volken ten slotte onder een koningschap dat in treffen de onbaatzuchtigheid en met nauw gezette inachtneming van plichten wordt uitgeoefend. De karakters van beide volken mo gen niet een grote innigheid doen verwachten in de betrekkingen. Wel mag worden gewaagd van een op rechte vriendschap. AAN de universiteiten en hogescho- len is de groentijd weer aange vangen en weer rijst de vraag naar het nut van dit gebruik. Ontgroenen is, wil het op redelijke wijze geschie den, moeilijk, eigenlijk moeilijker nog dan ontgroend worden. Dat thans nog vaak het tegendeel het geval schijnt, is een aanwijzing dat er aan het ontgroenen niet zelden nog heel wat schort. Nu is het bij tijden een liefdeloze bezigheid van krenkend karakter. En als zodanig te verwer pen. Wat dit jaar betreft, is ei" de poging van tal van studentenorganisaties om aan de groentijd meer inhoud en diepte te geven. Van de mogelijkheid van excessen wil men af. Het groe nen moet zinvol worden. Dat streven verdient waardering. Voor velen zal de vraag blijven of, indien het ontgroenen wej ooit pas send is geweest, het nog houdbaar is in een tijd als de onze. Reeds de stroom van aankomende studenten stelt aan de spankracht van de be staande organisaties bijzondere eisen. Toch zal ook nu menig rector mag nificus een zucht van verlichting sla ken, wanneer zonder kleerscheuren de eindstreep wordt gehaald. ,,Pap, wilt u dat blikje sardines even open maken. We gaan zo eten" Ook andersom - één Duitse sportfederatie OOSTDUITSERS van pensioenge rechtigde leeftyd zullen in de toekomst hun verwanten in West- Duitsland en WestBerlijn mogen bezoeken. Volgens een bericht van het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft partijleider Walter Ulbricht in een brief aan de evangelische bis schop van Thuringen, Moritz Mit- zemheim, laten weten dat het minis terie van binnenlandse zaken in Oost-Berlijp een desbetreffende in structie heeft gekregen. In een gesprek met Oostduitse jour nalisten vertelde de protestantse bis schop. dat hij op 18 juli op de Wart- burg bij Eisenach met Ulbricht van gedachten had gewisseld over huma nitaire en religieuze kwesties. Bij die gelegenheid had Ulricht beloofd de mogelijkhid van bezoeken van be jaarde Oostduitsers aan West-Duits- land te zullen onderzoeken. „Dat de Oostduitse autoriteiten met dergelijke bezoeken instemmen bewijst dat zij streven naar een normalisering m de betrekkingen tussen de bewonere in de twee delen van Duitsland", zo ii de bisschop. Hij kon niet zeggen wan ner de maatregel van kracht zou wor den. In Oost-Duitsland Is 65 jaar over het algemeen d® pensioengerechtige leeftijd. Passen zake het uitreiken van passen aan West- Berlijners, die familie in het oostelijk stadsdeel willen bezoeken, op handen is. Volgens ADN zullen ook Westduitse en WestberlUnse bejaarden tot Oost- Duitsland worden toegelaten voor fami liebezoek. Intussen hebben de Oostduitse autoriteiten weer een beroep op het Westberlynse stadsbestuur gedaan om met een nieuwe passcnregeling in te stemmen voor het bezoek van Westber- lUners aan verwanten In het oostelUk stadsdeel. Het Westduitse kabinet zou zich vandaag In Bonn met deze kwestie bezighouden. In West-Berlijn beschouwde men de Oostduitse mededeling inzake de bezoe- I ïn van bejaarden als een poging om vloed uit te oefenen op de bondsrege ring Volgens Oostduitse regeringskringen is Oost-Duitsland bereid onverwyld een ak. koord te tekenen. Het WestberlUnse stadsbestuur zou echter „onaanvaardbare voorwaarden stellen over onderwerpen die niets met de onderhandelingen te maken hebben", aldus ADN. Het gaat er om dat West-Berlijn geen overeen komst wil tekenen, waaruit een erken ning van het communistische bewind in Oost-Duitsland zou kunnen worden af geleid. Studenten President Ulbricht heeft intussen in ?n rede tot studenten in Leipzig ge pleit voor de oprichting van een ,,ge- meenschappelUk sportcomité" voor het coördineren van sportactiviteiten in Oost- en West-Dultsland en in West- BerlUn. De Westduitse sportfederatie zou dan echter moeten afzien van haar voor in om de sportbetrekklngen met Oost-Duitsland af te breken. Volgens UI bricht zouden de Westduitse sportlieden er by het geallieerde reisbureau in W'est. Beriyn op moeten aandringen, dat het niet langer visa weigert aan Oostduitse sportlieden die ln West-Europa willen optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1