Herstel Kerkelijke Eenheid gaat grote actie voeren OMROEPBESTEL NOG NIET IN BALANS Een noord voor vandaag Wel sluitingsdag, maar niet op zaterdag Meer samenwerking met collega's en artsen 2 MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 ANDERZIJDS OP AUDIËNTIE BIJ DE PAUS Prof. dr. G. P. van Itterzon heeft deze zomer met vele ande ren een audiëntiebezoek gebracht aan de paus op diens zomerver blijf. In het Hervormd Weekblad „De Gereformeerde kerk" geeft hij nu de indrukken weer, die deze gebeurtenis op hem als protestant gemaakt hebben. Hij schrijft: HET dragen van een mens rook van een paus) in een draagstoel doet mij altijd vreemd aan. Toen de paus aan het einde van de bijeenkomst weer teruggedragen werd. poogden vele mensen de hand (of tenminste de vinger) van de paus aan te ra ken. Ik zag een vrouw, die daarin geslaagd was, en die nu zielsgeluk kig en met haast de hand, die met de paus een aanraking had gehad, naar haar zuster uitstak. Blijkbaar waa zij van mening, dat iets van de pauselijke kracht nu ook aan haar zuster zou ten deel vallen. Kan men het een protestant kwalijk ne men, dat hij nier een ogenblik aan een magische handeling denkt, niet van de paus, maar dan toch wel van zijn gelovigen? De paus begon al spoedig met Maria te noemen en kwam daar la ter weer op terug. Overigens heb ik bij deze gelegenheid weinig Maria- liederen gehoord. Toen de paus na het beëindigen van zijn toespraak zich met een aantal afgevaardigden afzonderlijk onderhield, kortten de aanwezigen, die dat op grote afstand niet konden volgen, de wachttijd met zingen. Maria kwam er betrek kelijk weinig aan te pas. Wèl trof mij de zang: Christus overwint, Christus regeert, Christus bestuurt, of iets dergelijks. In dezelfde lijn lag, dat de paus met de aanwezi gen samen de geloofsbelijdenis van Nicea zong, een echt oecumenisch getuigenis. DE zegen daarentegen gaf mij een vreemd gevoel. De paus gaf de ze zegen namelijk voor de aanwe zigen. voor hun verwanten en voor de religieuze artikelen, die zij had den meegebracht. Dat laatste deed mij wonderlijk aan. Protestanten kunnen dit toch moeilijk meemaken. Telkens weer, als de rede vertaald werd en de zegen werd aangekon digd, werd ik getroffen door die ze gen, die komen zou en die zou da len ook op de „religieuze artikelen". Ik dacht daarbij (en ik behoefde maar rondom me heen te kijken) aan kruisen en rozekransen en der gelijke religieuze artikelen, die nu gezegend zouden worden. Zegenen ls toch nog altijd iets anders dan ..wijden aan de dienst van God"? Een zegen verleent toch in deze sfeer altijd iets .heel bijzonders? Zou een rozekrans, die tn Castel Gandolfo is gezegend, dus toch iets meer zijn dan een rozekrans, die pas in een winkel van religieuze artike len is gekocht? IjK dacht: dit is dus Rome. Men zegt immers zo vaak, dat men over Rome een verkeerd oordeel heeft. Rome is dan niet het Rome van de curië. niet het Rome van de dogma's en decreten, niet het Rome van Thomisten en andere theologen. En we vragen dan als vanzelf: Wat is Rome dan wel? Mag ik geloven, dat het Rome van naus Pau'us VI. die religieuze artikelen zegent, toch Rome is? Rome zelf? Nog een laatste indruk. Volgens mijn woordenboek hangt het woord audiëntie samen met het Latijnse woord, dat „horen" betekent en kan het worden vertaald als: plechtig of officieel gehoor, gehoorverlening. Naar deze maatstaf klopte de ver taling niet, omdat van het begin tot het einde de paus alleen aan het woord was. Het was een monoloog, een alleenspraak, waarbij de paus alleen sprak en er van horen niets kwam. Of men zou de ontvangst van enkele voortrekkers aan het ein de van de samenkomst met „ge hoor" in verband moeten willen brengen. Al met al was het een leerzame morgen. Vooral ook door de encycliek, die een stap terug schijnt te zijn op de weg. die door Johannes XXIII met een nieuwe vi sie was betreden. Band met Christus centrale punt Mr. J. A. W. Burger meent: VARA publiceert nu ook haar cijfers De VARA zal, het voorbeeld van de andere omroepverenigin gen volgend, ook haar volledige jaarcijfers in haar omroeporgaan publiceren. Ook heeft zij thans een programma-adviesraad in gesteld (volgens de statuten sa mengesteld door de P.v.d.A., het N.V.V. en de VARA), welke in het najaar aan het werk gaat. Deze adviesraad brengt een grote ge varieerdheid van inzichten bijeen, waar door „de programma's voldoende zullen worden beïnvloed in de geest van door braak en anti-verzuiling, zoals die door de samenstellende organisaties wordt voorgestaan". Dit deelde mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA, zater dag mede in de tweedaagse najaarsver gadering van de VARA-Verenigingsraad. in de Hilversumse studio gehouden. In zijn openingswoord zeide mr. Bur ger verder, dat de VARA zich niet ge roepen voelt, te reageren op het bestaan de activiteiten van de REM, hetgeen zou betekenen een verhoging met 2 ct. per dag per net Dat lijkt de VARA niet onbillijk. In feite moet men zich thans behelpen met een bedrag van ƒ490 per zenduur en dat is te enenmale onvoldoende. Er zijn wel goedkope pla- tenprogramma's, maar op één hoorspel kan men ƒ1000 rechten moeten betalen en de honoraria voor solisten bij orkest muziek, lopen ver boven de beschikbare uur-som uit. SCHOOLTELEVISIE De heer J. W. Rengelink merkte, ook in een brede rede, o.m. op dat de pro gramma's van de schooltelevisie niet zulk een eenstemmig gul onthaal vinden. Maar'dat zij niet beter zijn is z.L een ge volg van het feit dat verschillende in stanties ervoor verantwoordelijk zijn. Van onderwUszijde ls men er wel van overtuigd dat er vele onderwerpen zijn (Van onze kerkredactie) Als het herstel van de kerke lijke eenheid van gereformeerde belijders afhangen moet van de aktivitelt der leden van de ver eniging, die dit doel in haar naam geschreven heeft, dan staat het er droevig mee voor. Dat is zaterdag in Utrecht op de algemene ledenvergadering (die voor het eerst na drie jaar weer gehouden werd) wel duidelijk gebleken. Van de zeventienhonderd leden nog geen twee procent aanwezig. In zijn verslag moest de secretaris, de heer A. Groenendijk uit Rotterdam, meedelen, dat in de afgelopen drie jaar het aantal actieve afdelingen gedaald is van zeven tien tot zeven. Ook financieel staat de vereniging zwak. Aan het bestuur ligt het in elk geval niet. Enthousiast werden plannen ter ta fel gebracht om de vereniging nieuw le ven in te blazen. De activiteiten, die het bestuur zich voorstelt, zijn zo groot, dat het aantal bestuursleden werd uitge- breid tot vijftien. Vijf kerken zijn in hel bestuur vertegenwoordigd: hervormd, gereformeerd, gereformeerd (vrijge maakt). christelijk gereformeerd en de gereformeerde gemeenten. In zijn openingswoord wees de voor- juist in de schooltelevisie de verzuiling sterker gaan doorwerken: nu is er ook hier weer een deel van de programma'! vervallen aan AVRO. VARA en VPRO tezamen (juist zoals bij de schoolradio) een twede deel aan de NCRV en een derde aan de KRO. „Nu komt het voor. dat een leraar ex pressie een programma over de ontwik kelingsgebieden moet maken leraar aardrijkskunde een kunst!", aldus de heer Rengelink (emo- wanneer hij persoonlijk als staatsburger tioneel). Ook dit noemde hU thans un <--• i —n de redenen waarom hU zijn program- et kon v jg spreekt, vindt hij het „wel belachelijk.|m dat geldbezit een vrijbrief blijkt te zijn ma-commissarisschap niet kon volhouden, om de overheid aan de laars te lappen".! Uitvoerig sprak de heer Rengelink, in -. Burger eerder al eens gezegd, j afkeurende zin. d«> aandelenverkooD Heeft dat commerciële televisie geen betere programma's kan geven dan de omroep verenigingen, nu meent hij dat het zeei waarschijnlijk slechtere zullen zijn: mis schien wordt er wel eens een stunt uit gehaald met een grote artist, maar film- huur komt voordeliger uit en het gaat de commerciële televisie alleen maar om de eigen winst Mr. Burger staafde zijn uitspraken met tal van citaten uit brie ven en bladen. Voorts merkte hij op. dat de VARA volledig achter het besluit van haar te levisie-secretaris, de heer Rengelink, oir te bedanken als programma-commissaris van de NTS, staat Uitvoerig belichtte hU. dat de VARA, die de stem van het socialisme in de ether brengt, waarmee geen „zuil" is '„Wie het anders zegt weet niet waarover hij het heeft".) De typerende eigenheden van het Nederlandse volk waardevol, ka rakteraanduidend, democratisch en anti- totalitair acht. De delen waarin het volk uiteenvalt worden weerspiegeld in de omroepver enigingen, maar de tegenpool, het vrij willig en juist samengaan van deze delen in de NTS. is even waardevol. Beide fa cetten zijn. aldus de heer Burger, vol strekt essentieel *"%"r "nc omroepbestel. „Wü verwerpen de eenheidsomroep evenzeer als een omroepbestel van sec ten. Wij willen geen dogmatisme, maar de werkelijkheid ener levende gemeen schap tot haar recht zien komen door middel van de moderne communicatie middelen. Samenhang enerzijds, grote verschillen anderzijds. Maar naar onze overtuiging heeft het Nederlandse om roepbestel die Juiste balans nog niet ge vonden". SAMENGROEIEN De VARA meent dat de televisie meer kan presteren, als op sommige punten niet alleen samengaan, maar samen- groeiing ontstaat, en dan is het juist dat ',de organisatie ook een staf bezit en het maken jgramma's niet telkens wordt uitbesteed bij de diverse omroep verenigingen. Nu de heer Rengelink om deze en andere redenen, alle gegrondvest in het niet volledig samengegroeid zijn van de componenten binnen NTS-ver- band. zijn verantwoordelijke functie niet langer kan dragen, zal de VARA echter met onverflauwde toewijding deel blij ven uitmaken van de NTS en deze zoveel mogelijk in de goede richting steunen. De heer J. Broeksz. radio-secretaris, hield in de middagvergadering eveneens een lange rede, waarin hij opnieuw het gebrek aan geld voor de radio in het licht stelde. De tekorten bij de VARA- radio zijn zo groot, dat reeds 10 miljoen filden van de reserves zijn ingeteerd. De 7 miljoen welke de VARA-radio dit jaar ontvangt uit de verhoging van de luistergelden zijn nauwelijks voldoende om het jaartekort van 8.5 miljoen te dek ken. Verhoging van kosten en het fest dat in de herfst van 1965 het derde net SrD\W0^fn 1 >9 30 Comedy Caper: The VARA-portie uit de luistergelden geheel j fDe sluntman) TV-fllm: 19.43 Openbaar verslinden en opnieuw tekorten veroor-Kunstbezit: 30 00 Journaal en weeroverzlcht; zaken. ..zodat wij in 1966 weer aan de 20.30 Dit is Noorwegen, korte film: 20.45 rode cijfers toe zijn; aldus de heer The intruder (De indringer). speelfilm. (Bei- Tenzij de luisterbijdrage opnieuw Amazonegebied, documentaire; 22.45-22.50 wordt verhoogd en wel tot ƒ21 per jaar, I Journaal. de aandelenverkoop de REM, waarbij het publiek na het verhandelen van belangrijke prioriteits aandelen de versnipperde rest mocht ko pen. Daarvoor stond men in de rij blik zendt de REM uit buiten zenduren, we hebben dus niets te con curreren. maar als het er op aankwam zouden we het wél aandurven!" De heer Rengelink onthulde nog, dat hU door de Duitse televisie is aangezocht om daar een debat met de heer Brandei te komen houden: „Maar daarvoor had ik geen belangstelling. Er is geen kwestie REM." n de REM, Eerste kwartaal schooltelevisie Op dinsdag 29 september a.i schooltelevisie weer beginnen en wei met een les voor het lager onderwijs: „Omgaan met dieren", waarin onder leiding van Hans Rensenbrink een be zoek wordt gebracht aan de kinderboer derij in Artis. Volgende les: dinsdag 6 oktober. Deze handelt over de ontwikkelingsgebieden en is bedoeld voor het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Prof. dr. R. C. Kwant, hoogleraar in de sociale filosofie te Utrecht zal deze les, waarvan de tweede aflevering volgt op dinsdag 13 oktober, leiden. Aan „het evenwicht in de natuur", waarbij wordt aangetoond dat een stil stukje bos niet zo vredig is als het wel lijkt door alles wat er leeft en strijdt om het behoud, en het ingrijpen van de mens daarin, zijn drie lessen gewijd. Deze zullen gepresenteerd worden door dr. J. C. van aer Steen, op 27 oktober. 17 november en 8 december. Zij zijn be doeld voor ulo en vhmo. Speciaal voor het lager beroepsonder wijs en vglo is er op 20 oktober een door Nico van Vliet gepresenteerde les over vakbonden en CAO; op 20 novem ber zullen leerlingen van de kijkende scholen over het al dan niet georgani seerd zijn in de arbeid in de studio sa men komen praten. Voor de lagere scholen hoogste klas sen is er op 24 november dan nog een uitzending „Brand in de krant", waarin de leerlingen kunnen meemaken, hoe een actueel verslag nu precies in de krant komt. Als onderwerp is gekozen de spectaculaire brand in de molen op Kralingen. Al deze programma's, welke op dins-ge8t«id dagen worden uitgezonden, worden op stirhtini Weer reportages van Concilie Op maandag 14 september begint in Rome de derde zittingsperiode van het Tweede Vaticaans Concilie. Ook tijdens deze zitting zal de KRO voor radio en televisie regelmatig verslag uitbrengen van de gebeurtenissen. Voorafgaande aan de samenkomst zal op woensdag 9 september a.s. een recht streekse televisie-uitzending uit Rome worden doorgegeven, zulks over de voor bereiding op de openingsplechtigheid. De gebeurtenissen, welke hiermee sa menhangen worden op 14 september in een Eurovisie-uitzending op het Neder landse scherm gebracht. Voorts zullen, zoals gebruikelijk, op elke uitzendavond van de KRO al dan niet rechtstreekse reportages in korte vorm worden vertoond. Van dinsdag 8 september af zal de KRO-radio weer een Concilie-journaal uitzenden en wel op dinsdag- en donder dagavonden alsmede vrijdags om de 14 dagen direct na het nieuwsbulletin var 8 uur. Harde noten VARA-leden dwingen quiz naar le net Door een lawine van protestbrieven naar de VARA te zenden en vele stad- en districtvertegenwoordigers In de Ver enigingsraad tot hun tolk te maken, heb ben talrijke VARA-leden de nieuwe te levisiequiz „Tel uit je winst", onder lei ding van Theo Eerdmans, van het tweede net naar het eerste gedwongen. Hoewel de heer Rengelink. televisie- secretaris van de VARA, zaterdag tij dens de najaarsvergadering van de Ver enigingsraad nadrukkelijk betoogde, dat het tweede programma niet van min dere kwaliteit zal zijn dan het eerste, kon hij niet tegen de grote aandrang van zoveel leden op. Hij zegde toe, dat de quiz op het eerste net zal komen. Het enige argument dat de VARA hier voor laat gelden is. dat slechts een be perkt deel van de Nederlandse kijkers het tweede programma kan zien, omdat de steunzenders nog niet zijn ingescha keld. Er werden ter vergadering nog leer harde noten gekraakt. Teleurstelling over het feit, dat het po litieke cabaret „K-wartaal" wél op het tweede net komt, verandert aan dit feit omdat het programma „Zo is het" ?t eerste blijft en wel op zaterdag- ..1 half tien, zodat men dan nog op het tweede net naar iets anders kan kij- diger voorbereid nieuw eiste de heer cretaris van de P.v.d.A onaangetast zal blijven. Een directe toe zegging hiervan kreeg hij echter niet. Een der leden van de Verenigingsraad fulmineerde sterk tegen het feit, dat de heer H. A. Gomperts zijn bij de AVRO spaak gelopen rubriek Literaire ontmoe tingen nu bij de VARA (eerste net) gaat voortzetten. Hij noemde de heer Gomperts „een naast de vuilnisbak van de AVRO gevonden vijand van de VA RA". Inderdaad, antwoordde de heer Renge link, heeft de heer Gomperts zich twee !aar geleden in een debat met de heer iroeksz fel tegen de VARA uitgelaten iaar daar heeft niemand zo gauw meer aan gedacht. Nu gaat de heer Gomperts niet alleen deze rubriek voor de VARA- tv doen, maar hij zal ook deel uitma ken van een cultureel forum, dat maan delijks in het tweede programma op treedt. Vreemde arbeiders eigen r.k. tehuis in IJmond De minister van maatschappelijk werk, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen, heeft zaterdagmorgen te Beverwijk het gebouw „Nuestra casa nostra" in gebruik een tehuis van de Peregrinus- ig voor de in de IJmond werken de Italianen en Spanjaarden. Deze rooms-katholieke stichting zorgt in sa menwerking met het bedrijfsleven voor het opvangen en het opnemen van de buitenlandse arbeiders in de Nederlandse gemeenschap. De minister van maatschappelijk werk wees erop, dat wij op weg zijn naar een Europese samenleving. Dit door Hoog ovens gebouwde Nuestra casa nostra, dat in de plaats kwam van het te klein geworden Casa nostra is er een symp toom van. Het speelt een belangrijke rol in het tweerichtingen verkeer tussen de diverse landen, en als het goed is, aldus zitter, ir. H. van Harten, op de tegen stand. die de vereniging ondervindt. Er zijn er, die de vereniging tot herstel van de kerkelijke eenheid van gereformeer de belijders zien als een poging om de verdeeldheid weg te organiseren. Ons wordt activisme verweten, aldus ir. Van Harten. Hij wierp dit verwijt van zich af. Wij weten, zo zei hij. dat alleen God de eenheid kan bewerkstelligen, maar dat neemt niet weg. dat wij alle moge lijke middelen moeten gebruiken. Anderen vinden ons te eng. Maar wij menen, dat als het onder de gerefor meerde belijders al niet mogelijk is tot eenheid te komen, we ons over verdere eenwording geen enkele illusie behoeven te makjn, zo stelde Ir. Van Harten. Ledenwerfactie Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de belangrijkste gebeurtenis na 1961 wel de grote manifestatie in Birkhov^n bij Amersfoort geweest is. Tweeduizend mensen uit het gehele land waren daar aanwezig. Overigens ligt het accent op de activiteit der plaatselijke afdelingen. 's-Gravenhage-Rijswijk is met vierhon derd leden de grootste, gevolgd door Amersfoort, Amsterdam en Leeuwarden met elk een honderd leden. In het nieuwe blad Woord en Wereld heeft de vereniging een mogelijkheid zich te uiten, zoals dat voorheen in Enig heid des Geloofs het geval was. Over de nieuwe plannen van het be stuur vertelde de tweede voorzitter, de heer J. A. Nap. Het is niet, omdat wij daverend succes verwachten, dat wij het durven laten, dat wij door gaan, zo zei hij. In de eerste plaats eaat men een grote ledenwerfactie voe ren. Er is een mooie folder klaar geko men. die men onder de gereformeerde belijders wil verspreiden. Hiervoor is echter de medewerking van de leden nodig. Het is heel moeilijk om aan adres- «enmateriaal te komen. Verder wil het bestuur in het komen de seizoen zestien distrikt-svergaderingen in alle delen van het land organiseren om de zaak van de kerkelijke eenheid; aan de orde te stellen. Ook hier komt het echter weer op de medewerking van de leden aan. Triest is wel; dat men ge dwongen werd de begroting voor al deze propaganda-activiteiten te besnoeien van 12.000 tot 2.500 gulden. Middags sprak ds W. C. van den Brink van Renkum over „De eenheid de Kerk". Hij knoopte aan bij het ii. in staat zijn te| breedte en lengte 5, en te kennen de men met alle heilig* vatten, hoe groot de en hoogte en diepte liefde van Christus Dit is de enige mogelijkheid om als kerk te kunnen leven, aldus ds. Van den Brink. Het begrip „alle heiligen" is de fundamentele gemeenschap. De kerk mag dus «wen groepje van gelijkgezin den zijn. Maar ook bijvoorbeeld de vrij zinnigen zijn in Paulus' visie niet op te' vangen. Te midden van alle 'erkvragen staat; de vraag naar de binding aan Christus centraai. Wie deze binding niet heeft.; valt bulten het lichaam van Christus. Met allen, die deze gemeenschap metj Christus bezitten, zijn wij op 1 „En voorbijgaande zag Hij Levi, de zoon van Alfeus, bij het tolhuis zitten, en Hij zeide tot hem: Volg Mij. En hij stond op en volgde Hem", (Marcus 2:14). Jezus, omringd door de schare, wandelt langs de zee, en Mar cus vertelt, dat Hij lerende, onderwijzende, was. De schare zal Zijn woorden wel gretig hebben ingedronken. Zij luistert ge spannen naar wat Jezus heeft te vertellen. Zij is aktief. Tegenover deze aktieve schare staat Levi, de zoon van Alfeus. j Hij behoort tot de passieven. Bij het tolhuis zittend, zal hij del menigte hebben gadegeslagen en zo zijn gedachten over wat hij zag hebben gehad. Hij gaat niet naar de schare toe om meej te luisteren, nee, hij blijft rustig zitten bij het tolhuis. Het beeld van zovelen, ook uit onze tijd. Van een afstand kijken,: zonder door iets worden geraakt. Alleen inaar toeschouwer zijn, zonder meer. Nergens warm en nergens koud van wor den. Gelaten de dingen over zich laten heenkomen. Maar ziel Jezus passeert Levi, en dan gaat er iets gebeuren. De Here zegt niet meer tot hem, dan: Volg Mij. „En hij stond op en volgde Hem". Levi vraagt niet: Waar gaat Gij heen? Hij zegt' niet: Het spijt me, maar ik heb hier mijn taak hij stond op en volgde Hem. Van passief wordt Levi aktief. Hij gaat deel nemen aan de wandeling van Jezus rond het meer. Jezus heeft hem aange zien en heeft in zijn hart een vuur ontstoken. Levi kan niet anders doen, hij moet. Zo doet de Here, Hij ziet ons aan en zegt niet meer dan: Volg Mij. Hij ontsteekt in ons een vuur, dat ons aktief maakt. Van toeschouwer worden we deelnemer. Zalig zij, die bij het horen van Zijn stem, zeggen: Ja, Here, Gij roept mij, ik volg U. Ds. Van den Brink wees op de strijd I tussen supra en infra in de zeventiende! eeuw. De Gereformeerde Kerk deed toen1 geen uitspraak, omdat men toen nog voelde, wat de kerk is. Hij vroeg zich af: Is er geen kerkziin mogelijk samen met dr. Geelkerken of met ds. Van der Schaft? Laat ons als kerken samen de binding ontdekken in Christus, zo besloot ds. Van den Brink zijn referaat, dat met grote aandacht gevolgd werd. Alleen zo zal de dorheid dezer dagen verdwijnen. Beroem n osiverk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oldekerk: J- Goris te Lutten a. d. Dedemsvaart Bedankt voor Krommenie: J. de Jongh te Nes (Wd.). Samen één kerk in Dieren i de geheel nieuwe woonwijk in Die- ren-Noord gaan hervormden en gere formeerden samen een kerk bouwen. De Gereformeerde Kerk heeft eind 1962 het initiatief hiertoe genomen. Men heeft het jaar 1963 gebruikt ter bespreking van de problemen rondom gemeen schappelijke kerkbouw. Thans is het contract getekend en aan een architect opdracht gegeven. Het contract loopt, voor 25 jaar. Opzegging van de over eenkomst is in het contract met opzet niet gemakkelijk gemaakt. De bouw commissie bestaat uit drie hervormden en drie gereformeerden. De nieuwe kerk krijgt onder meer twee predikants- en twee kerkeraadskamers. Wij lezen vanavond Handelingen 21 vers 16 tot 25. Wens chr. middenstanders: (Van onze sociaal-economische redactie) Een groot aantal zelfstandigen binnen de Chr. Middenstands, bond w\jst resoluut het advies in zake de vrije zaterdag af, dat het hoofdbedrijfschap detailhandel aan de betrokken SER-commis- sie heeft gegeven. Het hoofdbe drijfschap heeft zich in meerder heid uitgesproken voor 7 vrije zaterdagen, 13 vrije maandagen en nog 30 andere vrije dagen voor het personeel in dienst van de detailhandel. Dit plan zou gerea liseerd moeten worden met be hulp van een rouleersysteem. Kleinere zaken met weinig per soneel hebben echter niet veel te rouleren. De meeste midden- Standers wijzen bovendien slui ting op zaterdag af, omdat deze dag bij uitstek de verkoopdag is. Hilversum I 402 m. NCRV. 19.00 Nieuws en weerpraatje; 19.10 Licht instrumentaal kwartet; 19.30 Radiokrant; 19.50 Meteoren: gevarieerd programma: 20.25 Tot ziens in Jeruzalem. Bijbelse quiz; 21.00 Viool en plano: klassieke muziek (gr.); 21.20 Amster dams kamerorkest en solist: klassieke en moderne muziek; 22.05 Wereldpanorama: 22.15 Lichte grammofoonmuziek; 22.30 Nieuws en SOS-berichten: 22.40 Avondoverdenking; 22 55 Boekbespreking: 23.05 Lichte orkestmu ziek (gr.); 23.40 Het Evangelie in Esperan to: 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. AVRO. 18.00 Nieuws: 18.15 Eventueel actueel: 18.20 Metropole-or- kest: amusementsmuziek: 18.50 Openbaar Kunstbezit; 19.00 Kamermuziek; 19.35 Stereo- fonische uitzending: Bas en klavecimbel: oude liederen: 20.00 Nieuws: 20.05 Muziek-revue: 21.00 Fata Morgana, hoorspel; 22.20 Zigeu nerorkest (gr.); 22.30 Nieuws; 22.40 Actuali teiten; 23.00 Pianorecital: klassieke muziek: In de pauze: voordracht; 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Richard Strauss: I. Don Juan, sympho-; nisch gedicht naar Nlkolaus Lenau op. 20. Philharmonla Orkest o.l.v. Otto Klemperer |fc~—.53. Einleltung und Ds. Zijlstra voor xiekenhuispredikanten vicklung der 3 Hauptthemengruppen. The- des Mannes, ge der Fi (Van een medewerker) De eenzaamheid van de pastor iumerlsch. onduidelijkheid van de pasto- -genued (die i rale rol en de tijdnood, heeft ds. Adagio. Schaf- Glocke schlögt 7 Uhr Sachsische Staatskapclle Dre po I. Ruhiger Tempo I. Tranquillo. Andar Philharmon. Orkest Radio morgen ïofoonmuziek. 9.35 lus. 12.04 Lichte muziek. 12 30 Mededelinge )uw 12 33 Voor de 12.45 Katholiek lichte mu- 30 Als de dag van gisteren, klank- beeld. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Christen- n de praktijk; programma over bijstand mgehuwde moeders. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Driehonderd jaar geleden Nieuw Amsterdam omgedoopt tot New-York, door W. Meyer. 18.00 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over poli tieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 mmofoonmuzlek. 18.50 Van klantei denstand. Hilversum II. 298 i 7.10 Ochtendgymnastiek, ïofoonmuziek. VPRO: i voor de Mid- AVRO: 7.00 Nieuws. Nieuws. 11.02 Voor de zieken. cangsollsten. 13.00 reofonisehe uitzer ek. 16.30 Voo liling. 17.35 grammofoonmu- Schouwenaar, moet er een so lidariteit heersen, waarbij ieder een taak heeft De minister hoopte, dat de zorg en toewijding, waarmee het tehuis is gebouwd, over zullen gaan op de be wonen. W. Zijlstra, geestelijk verzorger van het hervormde psychiatri sche ziekenhuis „Hulp en heil" te Leidschendam op de jaar lijkse conferentie van zieken huispredikanten als de belang rijkste grondproblemen naar voren gebracht. De tweedaagse conferentie, uitgaande van de Raad voor kerk en ziekenzorg werd verleden week in het Eyk- manhuis te Driebergen gehou den. De eenzaamheid van de pastor heeft een legitiem en een illegitiem element, die nauw verweven zijn. Die verw held remt zijn pastoraat. Er is slechts één mogelijkheid, waardoor het illegi tieme element kan worden afgescheiden van het legitieme, namelijk de echte ge meenschap met de medepastor. Een ge meenschap. waarin pastors juist naar de zwakke zijden aan elkaar bekend wor den: een „fellowship of the weak". Juist als collega's is men geneigd zich voor elkaar te verbergen. De eenzaamheid van de pastor gaat losmakelijk samen met zijn ambt. Hij komt en spreekt immer» namens zijr Heer. In de pastorale relatie is er daar om altijd naast de zo noodzakelijke na bijheid ook de distantie. Het gaat erom stand te houden in deze „positieve" eenzaamheid en niet uit te wijken naar de onechte nabij heid van de allesbegrijpende populaire dominee. Eveneens moet echter onechte distantie van de autoritaire dominee, die altijd zijn woord en ad vies klaar heeft, vermeden worden. In beide gevallen is de pastor niet in staat tot werkelijke communicatie en kan een liefdevolle verbondenheid met God en de medemens niet tot stand komen. Ambivalente houding Wat betreft de onduidelijkheid van de pastorale rol. zowel voor de pastor zelf, als voor anderen, meende ds. Zijlstra, dat dit een ernstige belemmering vormt. Mede wordt deze veroorzaakt door de ambivalente houding, waarin arts en pastor tegenover elkaar staan. De art- weten meestal niet recht raad met dominee op hun terrein. Ze behan delen hem wel met een zeker respect, •gelijk verwachten ze weinig van hem. Cnristenartsen staan wel anders hiertegenover, maar ook zij begrijpen soms niet wat de pastor doet on hoe hij Ds. ZUlstra stond vooral stil bij de geestelijke verzorging ln de psychiatri sche ziekenhuizen. Voor alles komt het er op aan, dat de pastor in zjjn pas torale zorg blijft. Iets dat in de praktijk geleerd moet worden. Open contact met de geneesheer is nodig. Van beide zij den worden dan de grenzen gezien en kan een nauwe samenwerking tot atand Creatieve ruimte In de wanverhouding tussen het aan tal patiënten en de tijd, het derde van zijn toespraak" „Problemen rondom het moderne ziekenhuispastoraat" zag ds. Zijlstra een negatieve schuldverwekken- de macht. De wijze, waarop wij met de tijd omgaan is echter niet allereerst eer praktisch probleem, maar een existenti eel probleem. Buiten Christus om wor den wij slaven van onze agenda of ver lummelen onze tijd. Alleen Jezus Chris tus heeft de tijd aangekund, omdat Hij werkelijk wist, dat ze in handen van de Vader was, die Hij overal aan het werk zag. God aan het werk zien, dat maakt de tijd tot zinvolle grens en creatieve ruimte. Jezus had hoewel Zijn leven meer be zet was. dan van één van ons. tijd voor de mensen. Dit alles moet de pastor voor ogen houden. Beslissend is de innerlijke houding van de pastor. Beslissend is het of hij let „op de handen van de Heer" Ds. Zijlstra sprak in het Eykmanhuis tevens over „Pastorale clinische training in Amerika en Nederland." De pastorale clinische training wil de pastor helpen om samen met andere collega's die pas torale houding te vinden. In de clinische omgeving van een ziekenhuis leert hij onder deskundige leiding zijn eigen werk kritisch te bekijken en zo ook zichzelf. Daarnaast ontvangt hij ook die theoretische begeleiding in de vorm van colleges over psychologie en psychiatrie, die hij nodig heeft om de medemens be ter te leren verstaan. Tenslotte leert hij samen met andere pastors aan de hand van zijn pastorale ervaringen op nieuw wijze theologisch bezig te zijn. St, Maarten-Tïel gerestaureerd Als bekroning van de herbouw van het door de oorlog zo zwaar getroffen Tiel is zaterdag de fraai gerestaureerde St. Maartenskerk, die uit de 14de eeuw dateert, door de voorzitter van de kerk- commissip, de heer M. Bekker. aan de praeses van de kerkeraad van de Neder lands hervormde gemeente, ds. J. Bone- schanker overgedragen. Tijdens deze plechtigheid dankte de voorzitter van de kerkcommissie voor de grote medewerking van rijk, provin cie. gemeente en vele stad- en streek genoten. Van architect en aannemer werd veel gevraagd om van de troosteloze ne weer een bedehuis te maken dat i de gestelde eisen kon voldoen. Thans de St.. Maarten mooier dan hij ooit; is geweest Rouleren van personeel op zaterdag voor kleinere zaken zou betekenen het aanstellen van extra personeel en dus hogere kosten en minder service voor het publiek. In zijn jaarvergadering van vorige week heeft de Chr. bond van Schoen- winkeliers het rouleersysteem dan ook als onaanvaardbaar afgewezen. Men wil wel de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel realiseren, maar daarbij iedere ondernemer vrij laten in het kiezen van de dag. waarop de zaak gesloten wordt. In vele gevallen zal dit maandag kunnen zijn, maar in plaatseifl met een maandagse markt zal de sluiting op een andere dag moeten vallen. In een groot aantal gemeenten bestaat reeds een winkelsluiting op dinsdag- of woensdagmiddag. In deze ge vallen zou overwogen kunnen worden de hel® dinsdag of woensdag te sluiten. Actie-comité Een aantal individuele middenstan- j ders heeft gemeend het initiatief uitj handen van de middenstandsbonden te moeten nemen, omdat deze bonden] te weinig actief zouden zijn op het punt van de doorvoering van de vijf-\ C daagse werkweek. Voor vandaag had o Amsterdam een actie-comité van maandagsluiters een vergadering be-f legd om zich te beraden op nieuwe oc- i ties. Binnen de kring van de chr. mid denstand staat men wel sympathiek 8 tegenover de sluiting op maandag,Ai omdat daardoor ook het weekend ver lengd wordtmaar in gevallen waar dit moeilijk is. wil men de onderne mer vrijheid geven zelf een dag te v' kiezen. Wel zou wettelijk vastgelegd moeten worden, dat inderdaad een dag in de week iedere winkel sluit. Hit rouleersysteem, dat het hoofdbe drijfschap heeft aanbevolen, zou daar mee van de baan zijn. Vele vrezen namelijk bij doorvoering van een der gelijk systeem een ongelijke concur rentie tussen de grote zaken, die wel kunnen roeleren en de kleinere, voor wie dit onmogelijk is. Nieuwe gezangen verschenen voor gereformeerden Het nieuwe gezangenboek van de Ge reformeerde Kerken in Nederland is thans verschenen. Het bevat 119 gezan- Aan de nieuwe psalmberijming wordl inmiddels verder gewerkt. De groep dichters, die de proefbundel maakte, zal het werk geheel herzien. Nadat eerst aandachtig geluisterd hebben n_ de stem van het Woord in de psalm tekst, zullen zij thans nauwlettend luir teren naar de stem van de talloze gt meenten, die nu enige jaren uit hui nieuwe berijming hebben gezongen f over hebben gesproken. Voor de verwerking van de kritiek zullen de dichters vermoedelijk het ge-| hele volgende jaar nodig hebben. Daar na kan het nieuwe psalmboek persklaai gemaakt worden. Dan ook komen dl kerken voor de vraag te-> staan of zij de nieuwe berijming al of niet definitief zullen invoeren. Tienjarig jubileum Chr. bibliotheek Zuid-Holland (Van onze kerkredactie) Het tienjarig jubileum van de Open-P' bare christelijke centrale plattelandsbi- *n ting openbare christelijke centrale plat telandsbibliotheek". een naam. die zelf* de voorzitter dr. J. Karsemeijer nog hoofdbrekens kostte, is gevestigd in Dordrecht en werd 23 februari 1954 op- J memoreerde dr. in ons land. „Ze is daarom Bui kostbaar oezit. De heer A. Meeusen, directeur J" >lattelandsbiblio-fc buitendienst theek sprak over de uitbreidingsplannen 2!>P rede „En nu de toekomst tege- De bijeenkomst, die een intiem karak ter droeg, werd omlijst door declama tie van mevr. J. A. Wesselink-Lengkeek. orgelspel door de heer J. Boelema op net electromsch orgel, en solozang door mevr. M. Boelema-Tillema. De voorzit ter van de bibliotheek van Leerdam, de heer Van Buuren boodt een klok aan. waarvoor dr Karsemeijer op geestig* wijze zijn dank toonde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2