VOLLEYBALLERS WERKEN HARD VOOR TOKIO Nu reeds spanning in de Haagse Academie Lichamelijke Opvoeding Augustusomzet van Flora lager dan in 1963 „De handel is zijn hobby Jubilerende ds. H. Post is de „meest Rijnsburgse dominee". Ds. Wagenvoorde van Zwolle naar Leiden-Oegstgeest NIEUWE LEIDSE COURANT 1] MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 Als kogels, onberekenbaar in hun baan, maar met de regelmaat van i machinegeweervuur vliegen de met effect geslagen floating services over het net, om na de vreemdste kronkelingen uiteen te spatten op de verdedigende handen van de tegen- party. Snel, bewegelijk en tot het uiterste geconcentreerd, volgen de 1 leden van de Olympische volleybal- ploeg de bal om na korte onderbre- king waarbij vlug een boterham metje wordt gegeten te luisteren naar de uiteenzettingen van coach Henk Blok. Gespannen aandacht, met op de achtergrond de nu al voelbare spanning van straks in Tokio, de stad waarvan de naam met vlammende letters in de hoofden staat geprent. Wat hun daar te wach ten staat is nu nog een gesloten boek. Wanneer men zo een dag meemaakt uit een trainingsweek der volleyballers, dwa- len de gedachten onwillekeurig af. Zij zien alleen nog maar dat ronde ding. denken als schaakmeesters over posities, korte en hoog gegeven set-ups, twee- en driemans aanval om even later zodra het sein daartoe gegeven is de inspan nende training af te reageren als een stel jonge honden, die doldwaze dingen doen. OVERAL Wy zien in onze verbeelding Moskou, New York en Boedapest. Daar zyn Rus sen, Japanners, Amerikanen cn Hongaren ongetwyfcld op ongeveer datzelfde* ogen blik ook bezig. Ook daar wordt gedacht in termen van goud, zilver of brons. Al durven onze landgenoten dat niet -hardop te zeggen, blijft Henk Blok, be dachtzaam ieder woord proevend op het puntje van zijn tong bescheiden in al zijn uitlatingen, zeker is het dat Rob Groen- huysen. Jaap Korsloot, Jurriaan Kooien, Jan Oosterbaan, Dinko van der Stoep. ;Joop Tinkhof, Jacques Ewalds, Jan van der Hoek, Frank Constandse, Piet Swie- ner. Hans van Wijnen en Jacques de •Vink. hun huid zo duur mogelijk zullen verkopen. VERSCHIL Er is natuurlUk een verschil. De rondom Den Haag woonachtige spelers nemen zei hun lunchpakket mee en slapen thuis, d< .anderen hebben met medeneming vai sloop cn lakens in hun tassen, onderdak gevonden by de heer Van Kasteel, voorzitter van de technische commissie Van de NEVOBO. Acht studenten, die zich vrij hebben /weten te maken, vormen geen problemen wel de twee leraren en twee kantoorbe dienden. Zij moeten werken om na ge dane dagtaak naar de Academie var Lichamelijke Opvoeding in Den Haag t< hollen. Geen sinecure, dat gehoorzamen 'aan twee bazen, maar zij doen het met overgave en plezier. LOONDERVING In al die andere landen, waar de creme van de voleyballers werd afge roomd van honderdduizenden, zoals in Japan en Rusland, die werden onder gebracht, getraind en vertroeteld, 365 dagen van de week, jaar in jaar uit, zal alleen maar schamper worden lachen, wanneer men voeding en sl - gelegenheid zelf zou moeten verzorgen. In Nederland is dat gewoon, daar houdt men zich niet op met loonderving etc. De grimmige vastberadenheid is er ech ter niet minder om. REST WERELD Wie doen er eigenlijk mee? 'li. landen, die, te beginnen op 13 oktober met de wedsti-yd NederlandVer. Staten, in de hieronder vermelde volgorde tegen onze landgenoten uitkomen: 13 oktober tegen Amerika, 14 oktober: Rusland, vervolgens Brazilië, Roemenië, Egypte, Zuidkorea, Hongarye. Tsjechoslowaküe en Japan. Bij de beschouwing van de kansen van <Je Nederlandse volleyballers in Tokio gaan de gedachten terug naar de kwalifi catiewedstrijd tussen Italië en Nederland in Brussel. De Italianen hadden hun reis biljet al in de zak, tenminste wanneer bij die „Hollanders" zouden overrompelen. Het lukte niet. Met 32 wonnen de onzen pa een zenuwslopende ontmoeting. NOC's keuzecommissie was niet tevreden en wees de wedstrijden om de Westeuropese beker als laatste selectie aan. In de voorwedstrij den werden Denemarken en Noorwegen Ónder de voet gelopen en voor de derde maal in successie onder hevige normale druk versloegen de Nederlanders Ma rokko met 3—0, Italië met 3—1 en Frank rijk met 31. TAISTASTISCH De selectie was een feit en KNVB- voorzitter, NOC-bestuurslld, Toon Schreu- der vertolkte de gevoelens van de Neder landse sportwereld met de woorden: „Het is fantastisch gegaan, harteiyk gefelici teerd en op-naar Tokio". Het betekende een einde en een begin Een einde aan het geharrewar rond de Uitzending, waarbij persconferenties en witboeken niet werden geschuwd. Een Qieuw begin, omdat de volleyballers zich nu in alle rust konden voorbereiden. En de resultaten kwamen. De schijnbaar on overwinnelijke Japanners, op tournee door Europa, wonnen wedstrijd op wedstrijd. De Tsjechen, Roemenen, met een gedeel telijk B-team, de Oostduitsers, zij allen werden weggevaagd en ook tegen Neder land werd de eerste wedstrijd met 31 gewonnen Een paar dagen later speelden onze landgenoten echter de mooiste wed strijd van hun leven en versloegen zij de mannen uit het land van de Rijzende Zon. JAPAN STERK Japan is zonder twijfel een sterk vol- leyballand. Met Rusland, Roemenië, Hongarije en Tsjechoslowakije behoort het tot de top van de wereld. Neder land is de „underdog", die straks op de steun van het Japanse publiek kan rekenen, behalve op de laatste dag. Men zwijgt in alle stilte, in de krin gen der insiders Gekke uitslagen zou men niet vreemd vinden. Men is zeer verheugd over het programma, dat ons om een sterke en dan weer een minder sterke tegenstander brengt. Maar tot een uitspraak durft men niet te komen. PROGNOSE Wanneer wy, gezien de resultaten ty- dens de wereldkampioenschappen 1962 en de Europese kampioenschappen 1963 een volgorde zouden moeten bepalen dan zou deze er als volgt uit zien: 1. Rusland, 2. Roemenië. 3. Japan, 4. Tsjecho Slowakije, 5. Hongarye, 6. Nederland, 7. Brazilië, 8. Zuld-Korea, 9. Amerika, 10. Egypte, waarby uiteraard met het kleine onder linge verschil tussen de toplanden reke ning dient te worden gehouden ten aan zien van de klassering. Japan kan net zo goed eerste worden als Roemenië en Ne derland voor hetzelfde geld vyfde. Een grote stimulans voor onze land genoten is zonder twijfel het feit, dat in 1968 in Mexico City volleybal weer op het programma staat en dat de eerste zes van Tokio zich automatisch kwalificeren. DAMES Twee landen zijn er in Tokio die bij de dames het goud betwisten. Dat zijn Rus land en de Nichibo Kaizuka amazones, zoals zij in Japan worden genoemd. Zij sport. Grote favorieten voor Tokio, we- zijn het vrouwelijk idool van de Japanse reldkampioen en ongeslagen in 137 wed strijden sinds 1960. Coach is de nu reeds beroemde Hirofumi Diamatsu, 43 jaar ouu gedrongen en gespierd despoot voor zijr meisjes, gekozen uit de 1242, die na lang durige selecties overbleven. Zij leven en werken tezamen in d< textielfabriek van Dai Nippon, krijgen f 200.— in de maand en trainen dat de stukken eraf vliegen. Om 7 uur op, van 8 tot 3.30 uur werken en van 4 tot middernacht trainen en nog eens trai nen, elke dag opnieuw. Verbazend is het gemak waarmee zij de bal bewegen, acrobatisch hun sprongen en groot de smashkracht. GEEN VERLOVING Typerend is het verhaal van team- captainc, Masae Kasai, die voor de keuze stond een verloving of voleybal. Zy koos volelybal voor de glorie van haar vader land. Kenmerkend voor de instelling van een Japanner. Of de Russinnen Astra Biltauerem. Ludmllla Mikhailovskaya, Nely Abramo- va, Tatjana Roschina en al die anderen, dat zo maar zullen acepteren blijft Hp vraag. Overigens verloren de Russische dames smadelijk tydens het voor-Oiym- pisch toernooi met 30. Weef u het nog? Ook de jeugd van Hengelo wag het niet eens met 'het besluit t»an het NOC- bestuur. dat het Nederlandse volleybalteam, zich in Brussel geplaatst voor Tokio, ook nog eens het Westeuropees kam pioenschap op zijn naam moest brengen om definitief in het bezit van het retourtje naar de Japanse hoofdstad te komen. Toch was men vol goede moed: Tokio zou in Hengelo wel ver diend worden. En dat geschiedde! Schoolkorfbaltoernooi in Sassenheim SASSENHEIM Zaterdag heeft Chr korfbalvereniging TOP weer hhet traditionele korfbal toernooi gehouden. Dat het schoolkorfbal zich in een sty- gende belangstelling mag verheugen, biykt wel uit het feit dat dit Jaar niet minder dan 65 leerlingen van de Herv. school en de De Visserschool eraan heb ben deelgenomen. Uit de deelnemers konden acht ploe gen worden geformeerd. Hierbij is afge weken van de regel om „twaalftallen" samen te stellen. Men achtte het beter acht personen in één team onder te bren gen het zg. microkorfbal. Op deze wijze konden nu van elke school vier teams tussen de lijnen komen. In groep A-B f zesde klas) verliepen de wedstrijden bijzonder spannend. Het leek er aanvankelijk - op dat de Herv. school met de eer zou gaan strijken, doch de De Visserschool herstelde aich en wist net voor de eindstreep de Herv. school toch nog te kloppen. In de C-D groep (vijfde klas) was het de De Visserschool C die twee wedstrij den wist te winnen en als eerste in deze afdeling eindigde. Uitslagen: De Visserschool AHerv. school A 01: De Visserschool BHerv. school B 23: De Visserschool AHerv. school B 10; De Visserschool BHerv. school A 20: De Visserschool CHerv. school C 10: De Visserschool DHerv. school D 01: De Visserschool CHerv. school D 20; De Visserschool DHerv. school C 10. Prijswinnaars: eerste prijs De Visser school C De Visserschool B: troostprijs: Herv. school C. Autobotsing Leimiden LEIMUIDEN Zaterdagmiddag om streeks zes uur kwamen op de kruising Provinciale weg-Stapenseastraat twee personenauto's met elkaar in botsing. De bestuurder van een uit de Stapensea- straat komende personenauto verleende geen voorrang aan een met hoge snel heid uit de richting Alphen naderende auto. bestuurd door de heer v. d. Breuk uit Nw. Vennep. De auto van de heer v. d. Breuk raakte van de weg. Voorby het benzinestation reed hy door de hou ten afrastering de berm in. maar bleef daar juist voor de diepe sloot tegen een paal hangen. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Ook de schade aan beide zo goed als nieuwe auto's viel Speeltuinjeugd vierde feest in Sassenheim SASSENHEIM Zaterdag hield de speeltuinvereniging „Beatrix" voor ruim 150 kinderen de sluitingsmiddag van de zomeractivltelten. Hoewel het weer niet zo stralend was als op de feestmiddag in Juli. bleef het droog tot de prysultrei- klng, zodat de spelen ongestoord door gang konden vinden. De jongens en meis jes gaven elkaar niets toe by de ballen- race, stoelendans, saklopen, tonnetje-rol len, enz. Voorzitter Van Abeele had met zün staf (een tiental dames en heren) de handen vol om alles in goede banen te lelden. Vanzelfsprekend vielen ook de traktaties in de smaak. De uitslagen van de zaterdagspelen zyn: Ballenrace: Remie v. Schaik en Mantien Meyer nr. 1: John v. Beek en Rinus de Vreugd nr. 2; Stoelendans: Mar- Ruiten en Nelly Smit nr. 1: Marion v. Vliet en Ineke Dofferhof nr. 2; Zak- lopen: John v. d. Schrier en Ab v. d. Smit nr. 1: Peter v. Vliet en Theo Witte- nr 2; Tqnne^e rollen: Hanny de Vreugd en Rika Twrom nr. 1; Tineke Grannemaen en Ineke v. d. Meer nr. 2; Ballen-race (meisjes): Ineke v. d. Lans, Jolanda v. d. Zwet, Marijke de Vreugd nr. 1: Willy v. d. Ploeg, Els Boekei, Mar leen v. d. Ploeg nr. 2; Banden-race: Hen- Voorn en Atje Hoogeveen nr. 1: John Spaan en Wils v. d. Vlugt nr. 2: Bladlo- pen: Ineke v. Schaik en Eshter Smit nr. 1: Coby Knetsch en Nel v. d. Krogt nr. 2; Hoofdrol-bal: Jan Jongbloed en Adri v. d. Meer nr. 1: Sjaak v. d. Geest en N. Sluimer nr. 2: Schatgraven: Joke v. Beek nr. 1; Anneke Krom nr. 2, Ineke v. d. Meer nr. 3. Zwemmen in Sassenheim SASSENHEIM Zaterdagmiddag werd het dlplomazwemmen In het gemeente- iyk zwembad afgesloten met de examens van achttien jongens en meisjes. De ze ven die opgingen voor het A- en de drie voor het B-diploma slaagden allen. Van de acht die voor het dlploma-C opgingen moesten er twee worden afgewezen. In totaal waren er dit Jaar 324 kinderen die examen deden, inclusief 187 deelnemers aan het schoolexamen. Vorig jaar waren er totaal 191, van wie 88 schoolzwem- Op'vallend is dat er veel meer meisjes dan jongens opgaan voor de examens. Zo waren er voor het schooldiploma vorig jaar 70 meisjes tegen 18 jongens en voor het KNZB-diploma 64 meisjes en 39 jon gens. Dit jaar was de verhouding voor schoolzwemmen 113 meisjes en 74 jon gens en voor het KNZB-diploma 86 meis jes en 53 jongens. Voor het A-diploma slaagden zaterdag: Beppie Vrijburg, Carla v. Vliet. Suze Jansen. Rob Postma, Gert Jan Zuilhof, Teun in 't Veld, Eric v. Vliet. Voor het B-diploma: Ineke Kortekaas Age Westerhoven, Karei Hogendorp. Voor het diploma I: Truus v. d. Vlugt Henrjet Dreef, Joke Bakker. Ymkje Ha- rinxma, Marjaan Lindaard. Voor diploma C II: Betsy Pit. Bromfietser viel in Sassenheim SASSENHEIM Zaterdagavond om streeks 6 uur reed een 19-jarige brom fietser uit Heemskerk op het rijwielpad van de Haerlemmerstraatweg ter hoogte van het Postviaduct. Hij kwam te vallen en werd aangereden door een bromfiets uit tegenovergestelde richting. De jonge man liep een hersenschudding, een ge broken linkerarm en flinke hoofdwonden op. De juist passerende arts. dokter Hien- stra uit Noordwijkerhout. die e,erste hulp verleende, liet hem naar het Acad. zie kenhuis te Leiden brengen. RIJNSBURG De augustusomzet van veiling Flora was f 162.000 lager dan die van augustus 1963. Voornamelijk door de laatste dagen van dc maand, want op 24 augustus was er nog een omzetvoorsprong van f 13.000. Toch zal in het boekjaar 1963/1964, dat per 30 september wordt afgesloten, een omzetvoorsprong verkregen worden van naar schatting 15 pet. Behalve voor de chrysanten trokken de pryzen wat aan. Vooral gladiolen werden plotseling peperduur: kortge- sneden voor 58 ct per stuk en lange gladiolen voor 713 ct per stuk. De meeste kwekers zyn nu echter door de gladiolen heen. By de chrysanten neemt de variëteit, chatworth wat aantal betreft een grote plaats in, de prys was van 2035 ct per bos. De overige variëteiten worden met 3575 ct per bos iets beter betaald. Asters werden iets duurder: 4060 ct per bos of 120150 ct per 100 stuks. Anemonen brengen 2033 ct per bos of 130200 per 100 stuks op. Fresia 5070 ct per bosje, grote helianten 24,5 ct per stuk. Grote dahlia's kos ten 35.5 ct per stuk, de pompoen- soorten 180300 ct per 100 stuks- Or- nithogalum 100350 ct per 100 stuks, geverfde zijn 35 ct per stuk. De anjerprUzen schommelden nogal sterk. Jong gewas was 1123 ct per stuk waard, meerjarige kostten 814 ct per stuk. geplakte 69 ct en tweede soort 3—5 ct per stuk. Voor rozen had men 15—36 ct per stuk of 100150 ct per bos over. Kleine kasanjertjes trok ken goede belangstelling140175 ct per bos. Gerbera's kwamen tot 1428 ct per stuk, anthurium tot 40-90 ct per bloem. Witte fresia 135180 ct, gele Burgerlijke «tand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Andries zn van P. Rijnsburger en G. S. Langerak, Hoogmadeseweg 6: Philippus A. zn van P. P. M. van Hamersveld en W. M. Bos. B. G. Cortslaan 31: Cornelis zn van H. J. Hensing en N. Hoogstraten. Hoofdstraat 238: Anni G. P. dr v. J. Rosenboom i Bakker. Steengaarde 6 Getrouwd: A. van der Laan. 24 te Leiden en A. van Gesel, 25 te Leiderdorp: F. Vermeplen, 28 jaar. Leiderdorp en J. van Veen, 21 jaar, Leiden. Wedvlucht Sassenheim SASSENHEIM De postduivenliefheb- bersvereniging De Blauwband hield za terdag een wedvlucht met oude en jonge duiven van Vilvoorde (145 km) af. In concours 235 duiven, los 8 uur 30 min. Aankomst eerste duif 11-27-18. snelheid 1234 meter per minuut, laatste duif 11-49-17, snelheid 1040 meter per minuut. Gebr. v. d. Krogt 1. 4. 6 13 20. 21. 23. 25. 27. 41. 45: H. J. Krom 2. 7. 14; G Am- merlaan 3, 12: L. J. Drost 5, 37: W van Harskamp 8. 26. 33. 42; D v. d Zwart 9. 18. 19. 22; H. v. d. Lans 10, 15. 16. 17 32; Th. Onderwater 11 39: W. F Beunder- man 24. 28, 29. 34. 38; P. Wolvers 30,-31. 44: P. Krom 35; H. Spaargaren 36, 46; J. Haver 40, 47: S. Reewijk 43 fresia 100—120 ct per bosje. Witte lelies 1620 ct per kelk. De dagomzetten varieerden van f 32.000 f 60.000. RLJNSBURG Na zes weken vakan tie gaat R.S.C. vanavond weer schaken in de ulo-sohool. In een korte vergade ring, die om precies 8 uur begint, zal het bestuur zyn plannen voor het win terseizoen presenteren. Om half negen kan volgens scheme worden begonnen met de bordencompetitie. RIJNSBURG Donderdag om 8 uur houden de Gereformeerde mannen- en vrouwenverenigingen in de Petrakerk een gecombineerde startavond. Ds. G. van Andel uit Rotterdam zal spreken over „Is welvaart een zegen Oranjefeesten in zicht te Voorhout VOORHOUT. Niet alleen naar de volksfeesten zelf, maar ook naar de plaata waar deze worden gehouden, wordt er in Voorhout uitgezien. Elk jaar is het voor het bestuur van de Oranje vereniging en het gemeentebestuur moeiiyk een geschikte plaats te vinden. Ditmaal Is men snel tot overeenstemming gekomen: het toekomstige dorpsplein, momenteel beter bekend als het land van Ruigrok aan de Boerhaavestraat. Het feestprogramma ziet er als volgt uit: maandag 14 september 's avonds om 7.30 uur lampionnenoptocht met mede werking van de muziekverenigingen St. Caecilia en Excelsior (de laatste uit Noordwyk). Opstelling op het plein van de R.K. kerk. Bij ongunstig weer wordt de optocht uitgesteld. Burgemeester Smolders, erevoorzitter van de Oranjevereniging, zal de fees ten om 8.15 uur officieel openen op het terrein aan de Boerhaavestraat. Om 8.30 uur beginnen dan het prijsjassen in café Boerhaave, het prijsbiljarten in Dc Bonte Koe, prijsklaverjassen in café Wel gelegen en de bridgedrive in café Eigen- zorg. Dinsdag 8.45 uur kinderspelen voor alle klassen van de lagere scholen op de speelweide van de sportvelden. De kleu ters worden vermaakt op het feestter rein. Om 2 uur: Ronde van Voorhout voor 16-21-jarigen. Er wordt ongeveer •35 km gefietst; het geheel staat onder leiding van de wielersportvereniging „Swift" uit Leiden. Na de ronde kan men meedoen aan het tobbetje steken voor dames en heren. Om 7.30 uur 's avonds is er een muzikale rondgang door St. Caecilia. Woensdag 9 30 uur watersteekspel (van 18 jaar af> aan de Dinsdagse wetering, eind Churchilllaan; 2 uur tonknuppelen in het Overbos; 2 uur ringsteken op de fiets voor paren. Mgr. Broerstraat: 3 uur ringsteken op bromfietsen voor paren. Mgr. Broerestraat: 5 uur stoelendans aan de Prins Bernhardstraat; 7.30 uur muzi kale rondgang door D.W.S. uit RUns- burg: 8 uu prijsuitreiking door burge meester Smolders. RIJNSBURG „Hij is de meest Rijnsburgse dominee die we ooit gehad hebbenzei eens iemand van ds. Hendrik Post. We zijn geneigd daarmee in te stemmen, al was het alleen maar om het feit dat ds. Post (in een ge sprek dat wij zaterdag met. hem en zijn echtgenote hadden) op een vraag naar zijn hobbies: met een lachje antwoordde dat dat „de handel" was Dat lijkt een vreemde hobby voor een zielszorger- Maar ieder die Rijnsburg kent. weet dat de handel de „ziel" van dit bloemendorp is en men zal begrijpen dat een dergelijke hobby een Rijnsburg se dominee te pas komt bij zijn werk, niet in de laatste plaats omdat zoiets by onze dorpsgenoten „valt". Anderzijds duidt deze hobby ook op een karaktereigenschap. Handel drijven is immers „de kunst van het bereikbare Dat is het wat ds. Post in de afgelopen 25 jaar in Rijnsburg heeft gedaan bereiken wat bereikbaar was. En dat was In Hengelo begon dNeder-, landse ploeg met een overdui delijke 30 zege op Italië ert had daarmede vooral veel zelf vertrouwen gekregen. Een beeld uit deze eerste wedstrijd in Twente. Jacq. de Vink smasht Puzzelrit Valkenburg was nogal moeilijk VALKENBURG Als inleiding op de komende Oranjefeesten hield de Oranje vereniging „Wilhelmina" zaterdagmid dag een puzzelrit voor wielryders. Aan dit evenement namen 37 wielryders deel. Dat het niet meeviel het uitgezette par cours goed te ryden, bleek uit het grote aantal strafpunten. De verborgen voet angels waren hieraan niet vreemd. Mede dank zy het mooie weer. kunnen de or ganisatoren met genoegen op deze puz zelrit terugzien. Na vee] gereken werden de prijzen als volgt verdeeld: 1. A. van Dijk, 2. P. van Dijk. beiden Katwijk aan den Rijn; 3. H. Imthorn, 4. A. Imthorn, 5. P. v. d. Meij, 6. G v. Dijk. allen Valkenburg. De poedelprijs voor het hoogste aan tal strafpunten was voor F. Korpershoek. In verband met het steeds drukker worden van het verkeer op de wegen, is het bestuur van de Oranjevereniging er niet in geslaagd van het ministerie toe stemming te verkrygen voor het houden van een puzzelrit voor auto's en motor op een zaterdagmiddag in september. Burgerlijke stand van Valkenburg Evangelie een ergernis OEGSTGEEST In de Willem de Zwygerkerk te Oegstgeest deed gis termiddag ds. M. J. Wagenvoorde, gekomen van Zwolle, intrede als voor ganger van de Vereniging van Vryzinnig Hervormden Leiden-Oegstgeest. Als tekst had de predikant gekozen 1 Corinthiërs 1 22-24: „Immers, de Joden verlangen tekenen en de Grieken zoeken wijsheid, doch wy pre diken een gekruisigde Christus, voor Joden een aanstoot, voor heidenen een dwaasheid, maar voor hen die geroepen zyn, Joden zowel als Grieken, (prediken wij) Christus, de kracht Gods en de wijsheid Gods". Men heeft in de Kerk dikwijls niet de moed zich in de wereld te begeven. Het Evangelie is immers een grote dwaasheid en sluit nu eenmaal niet gemakkelijk aan het wereldse aan. De huidige tijd is an ders dan die van vroeger. Hoe maakt men juist nu het Evangelie geloofwaardig? Ds. Wagenvoorde zei dankbaar te zyn aor de aanstoot, de ergernis, die het Evangelie nu eenmaal voor velen is. Im mers. juist wanneer het Evangelie aan stoot of ergernis geeft, is dat een teken dat de mens- bezig is het Evangelie te verstaan. Er is dan een brug, een ontmoe ting aan het ontstaan. De mensen zijn geneigd conflicten glad te strijken. Wanneer dit niet lukt, aan vaardt men ze en tracht men ermee te leven. Doch de werkelijke ontmoeting, vooral de ontmoeting met het Evangelie. tot stand komen langs een weg van weerstanden, aldus ds. Wagenvoorde. Wy moeten, net als een kind. aange- ezen zijn op elkaar en op Christus. Dc wijze, wetenschappelijke mens, die „de dwaasheid" ontgroeid is. loopt het gevaar datgene te verliezen waar hy op neer kijkt. Ons denken kan ons pas helpen, wanneer het vorm geeft aan wat in on* leeft. Er moet een tijd komen, waarin wy onze handen uitstrekken naar elkaar, naar Christus. In de ontmoeting met elkaar zal God ons iets schenken van de dwaasheid van het kind, opdat de wyzen beschaamd worden. Wij mogen, dank zij de dwaas heid van het Kruis, geloven dat God ons geroepen heeft om sèmen Kerk te zyn. Aldus ds. Wagenvoorde, die na zijn predikatie welkom werd geheten in zijn nieuwe gemeente door dr. D. Ruiter, voor zitter van de Vereniging van Vryzinnig hervormden Leiden-Oegstgeest, ds. P. Kloek, praeses van de Centrale Kerke- raad van de Hervormde Gemeente van Leiden en ds. W. E. Verdonk namens de Hervormde Gemeente van Oegstgeest. Ds. Wagenvoorde was in de morgen uren in de Pieterskerk te Leiden beves-. veel. De gemeente breidde zich gestaag uit, er werd een nieuwe kerk gesticht het bejaardencentrum „Avondzon" ver rees. het verenigingsleven op kerkelijk terrein bloeitwe zouden nog even kunnen doorgaan. Maar dat zou tot ongenoegen van ds. Post xyn. want hy sei ons zaterdagavond „alles wat tot stand kwam was een ge volg van samenwerking. Ik heb niets al leen gedaan". En de jubilaris lichtte dat toe (op een manier die typerend voor hem is) met een kleine belevenis. Laten doen Een gemeentelid had eens op verbluf fend snelle wyze een bepaalde zaak af gewikkeld. Ds. Post vroeg hoe de betrok kene dat zo snel had klaargespeeld. Het antwoord was: „Op dezelfde manier als waarop u alles gauw klaar krijgt: ik heb het laten doen". En dat is inderdaad één van de gaven van de Rijnsburgse paston hij kan de gemeenteleden in beweging krijgen voor zaken die hij „haalbaar" weet. Samensmelting Samensmelting met de Hervormde Kerk vindt ds. Post op het ogenblik niet haalbaar. Hij noemde dat het pluk ken van een onrijpe vrucht. Maar de vrucht is er. en wordt eens rijp. Samen werking op velerlei terrein is thans reeds te verwezenlijken, zoals bijvoorbeeld de stichting ..Avondzon". Zonder meer mogeiyk acht ds. Post ook een fusie tussen AR en CHU. En met de politiek raken we weer een ter rein. waarop ds Post grote activiteit tentoonspreidt. Niet alleen is hy voor zitter van de Rynsburgse A.R., maar ook heeft hy zitting in de staten- en de ka mercentrale van de A.R. voor het Leidse district. Verdere functies o.a.: voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bybelgenootschap en tweede voorzitter van de vereniging van Veilig Verkeer. Oorlog Het leven van ds. Post is te verdelen in episoden. Een apart tydvak was de tigd door dr. P Kloek, die evenals dr. J. L. Springer, preekte over Epheziërs 3: 18-21. Ds. M. J Wagenvoorde Is in Olat (Over- yssel) op 16 maart 1914 geboren. Na zyn studie aan de ryksuniversiteit te Lelden deed hy in 1941 intrede in Hoogbeitum I (Friesland). Vandaar ging hy in 1944 naar Neede (Achterhoek), waarna hy in 1947 predikant werd van de Evangelische Unie te 'a-Gravenzande. In 1953 werd hy ver bonden aan de Hervormde Gemeente van Zwolle. laatste wereldoorlog. „Toen zyn wij met Rijnsburg vergroeit geraakt", meent de jubilaris Rynsburgers helpen iedereen die in nood was. en nooit heeft een Rijns- burger een Rijnsburger verraden. Ds. Post werd een contactadres voor de ille galiteit. Zijn huis leende zich daarvoor uitste kend: de pastorie aan het Rapenburg was wel tochtig, maar had zes uitgan gen en onvindbare bergplaatsen. Ds Post was een broer van de verzetsheld Jo hannes Post en na de mislukte overval op de gevangenis aan de Weteringschans moest ds. Post onderduiken. Begin 1945 kwam hy weer in Rijnsburg en preekte. „Geen nieuws" meldden ioco-burge- meester en politie aan de toenmalige NSB-burgemeester, die opstoof: „Wat, geen nieuws Weet je dan niet dat ds. Post weer gepreekt heeft?" Het was een spannende tyd, waar we met Gods hulp doorheen zyn gekomen", zegt ds. Post eenvoudig. Hendrik Post werd op 19 mei 1900 ge boren in Hollandse Veld, gemeente Hoo- geveon. Hij bezocht daar de lo. school cn was tot zijn 21ste jaar werkzaam in het bedrijf van zijn vader. Toen ging Kampen en Beroep In 1930 nam ds. Post een beroep aan ïar de gemeente Ambt Vollenhove-St. Jans Klooster en in datzelfde jaar trouw de hij met mej H. A. Salomons. Broers ds Post hadden toen de rijen van de Salomons-dochters al uitgedund Op 22 augustus 1939: Rijnsburg. Op die dag werd de voormobilisatie afgekon digd: de oorlog was in zicht I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11