Nieuwe Leidse Couraut VOORZICHTIG MET VITAMINEN Vliegramp in Brazilië eist 80 doden AANSLAG OP JOHNSON? Voedseldeskundige prof. Den Hartog waarschuwt: n oktober deuren-tv op proef Jacht op Indonesiërs in Maleisië wordt versterkt Christen-democraat president van Chili Water schaars in Zeeuws- Vlaanderen Commentaren Blanken vrijgesproken van moord op neger (■'"O fi P. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvaitigh ia gheblevea mijn hert In teghenipoet" Zaterdag 5 september 1964, 45ste jaargang Iets koeler De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige en langs de kust krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11J5 uur). (£le voorts pagina 7) Abonnementsprijzen PROF. DR. C. DEN HARTOG voorzichtig aan )p woensdag 14 oktober zal Philips i begin maken met de reeds aan kondigde experimentele uitzendin- in kleurentelevisie. Voorlopig zijn uitzendingen van ongeveer een vastgesteldrespectievelijk in »ber, november en december, die Eindhoven en naaste omgeving |len kunnen worden ongevangen, et programma begint om half negen ronds en is te ontvangen via kanaal g in de UHF-band. Ongeveer hon- terzake kundige Philipsmedewer- krljgen een ikleurenontvanger thuis gullen in hoofdzakelijk technische kennis geven van hun bevin- t behulp van die ervaringen hoopt i een beter inzicht te krijgen in de en, die voor een eventuele in- van kleurentelevisie men dit velband nog steeds aan een tal jaren in Europa nog overwon- l moeten worden. PTT zal het kleurensignaal ge in voor het nemen van praktische ;n met linkverbindingen (straal- rs) en UHF-zenders. Het ligt ver- i de bedoeling dat aan NTS-tech- ;n andere medewerkers van de jSeriandse televisie de gelegenheid rdt geboden in Eindhoven eveneens >dige ervaring op te doen met de i ontvangstkant van kleurentele- I Caransa kocht jRutecksbedrijf lembrandtsplein Amsterdamse zakenman, de heer iransa heeft opnieuw een Rutecks- |f in Amsterdam van de Exploitatie- Sdheveningen gekocht, namelijk Popularis op het Rembrandts- arvan pand en exploitatie naar Exploitatie Mij. Caransa (E.M.C.) [overgegaan. De veertig man perso- blijven normaal onder de bij Ru- geldende voorwaarden werken, a had reeds de Rutecksbedrijven Kalverstraat en op de Nieuwendijk. op 8 fn een oogopslag Dreigt er hongersnood? pag. 5 Khanh baardloos pag. 5 Verolme voor (Bussumse) TV pag. 13 Dag, Oranje pag. 13 13 I In het Zondagsblad (6 pa gina's) onder meer: Koning Olav naar Neder- land; Grieks predikant vlucht om geloof sredeen; zendelingen contra volge lingen van Alice; hoe moet ik studeren?; clavecimbel spelen; Tamarinde; Neder landse, Franse en Engelse literatuur; fotorubriek, postzegelrubriek, Proefbal lon. Niets overlaten aan initiatief ondernemers Lang niet elke toevoeging van nu triënten (vitamines, mineralen en dergelijke) aan voedingsmiddelen is in het belang van de volksgezond heid. Indien men bij de consumptie voedingsmiddelen een brede variatie betracht, neemt men van zelf voldoende nutriënten op. De Ne derlandse voedingsraad meent, dat het aanbod van voedingsmiddelen waaraan willekeurig en niet uitslui tend op deugdelijke gronden nutriën ten zijn toegevoegd, eenzijdigheden bevordert en dat de propaganda er voor verkeerde verwachtingen en wanbegrip wekt. De raad slaat dan ook op het stand punt, dat uit een oogpunt van voeding een zo belangrijke maatregel als de toe voeging van nutriënten niet zonder meer aan het vrije initiatief van de onderne mers kan worden overgelaten, ook niet als die bijvoorbeeld in de organisatie vorm van een produktschap collectief optreden. De raad is verder van mening, dat bij een algemeen heersend tekort aan een nutriënt de oplegging van een algemene verplichting tot toevoeging ervan aan bepaalde voedingsmiddelen, de voorkeur verdient. Een en ander gistermiddag ih Utrecht meegedeeld door prof. dr. C. den Hartog van de afdeling voeding en voedselbe reiding van de landbouwhogeschool ln Wageningen. Hij sprak tijdens het zomer- congres van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging op de sectiever gadering van de Nederlandse Vereniging voor Voedingsleer en levensmiddelen technologie. MINDER INTERESSE Vitamines hebben, sinds zij in 1900 wer. den „gevonden", altijd sterk tot de ver beelding gesproken. De ontdekking er van heeft miljoenen levens gespaard en de vitamines zijn dan ook bijzonder po pulair geworden. Fysiologisch en biochemisch onderzoek heeft, volgens prof. Den Hartog, echter duidelijk aangetoond dat vitamines niet belangrijker zjjn dan welk ander nu triënt ook. In het algemeen kan men zeggen, zo merkte hij op, dat vitamine tekorten in West-Europa en in de Ver enigde Staten slechts incidenteel voor komen en dan nog vrijwel uitsluitend bij „merkwaardige" eters of alcoholisten. Zo ligt er in een Amsterdams ziekenhuis een man die berl-beri heeft: zijn menu had altijd vrijwel uitsluitend uit witte brood met suiker bestaan Een aantal deskundigen heeft voor de vitamines als onderzoekterrein al geen belangstelling meer en beschouwt deze nutriënten als behorend tot een voor bije periode. Prof. Den Hartog meent, dat deze tanende belangstelling zeker gevaren inhoudt voor de verdere ont wikkeling van deze tak van wetenschap en voor een mogelijke bagatellisering van het probleem voor de praktische voe. dingsleer. (Voor vervolg zie pag.-11) Prinses Beatrix ontplooit een ontwapenende glimlach, terwijl prins Peter van Griekenland salueert tijdens het bezoek aan de Koninklijke Militaire Aka- demie in Breda. De Prinses heeft hier de prijzen uitgereikt van de sportwedstrijden bij het zeventiende congres van de In- tergeallieerde confederatie van reserve-officieren, prins Peter voorzitter is. Ambassadeur Z.-Afrika Mr. Fouche naar Den Haag Tot ambassadeur van de Republiek van Zuid-Afrika in Nederland is be noemd de advocaat J. J Fouche, volks raadslid voor de kiesafdeling Smithfield in de Oranje Vrijstaat. De heer Fouche werd geboren op 4 september 1921 en behaalde zijn mees terstitel aan de universiteit van Stellen- bosch. In 1943 trad hij als advocaat toe tot de Kaapse balie en van 1945 tot 1948 oefende hij een praktijk uit in Bloemfon tein. Op 13 december 1950 werd mr. Fouche gekozen tot volksraadslid van Smith field, in welke hoedanigheid hij in ver schillende gekozen comité's van de Volksraad zitting had. Mr. Fouche huwde op 5 januari 1946 met mejuffrouw Cornelia Louw uit het district Calvinia en het echtpaar heeft thans twee kinderen. Het gezin wordt eerstdaags in Den Haag verwacht. Mr. Fouche volgt de heer H. A. Rust op. Reeds achttien gesneuveld best-troepen bereiden zich voor om de strijd aan te binden met de Indonesische guerilla-strijders in Malakka, zo is gisteravond in Koe- ala Loempoer bekendgemaakt. Zij zullen de Maleisische eenheden af lossen, die op hun beurt naar Sin gapore worden overgebracht om de orde aldaar te herstellen. Zoals ge meld zijn sinds woensdag bij relle tjes in Singapore acht mensen om het leven gekomen en ongeveer zes tig personen gewond. Premier Abdoel Rachman van de fe deratie Maleisië, die donderdag voor de vier gebieden van de federatie de nood toestand afkondigde heeft gisteren In donesische agenten en communisten ver antwoordelijk gesteld voor de onrust in Singapore. Van een rassen, of commu- nistenhaat zou geen sprake zijn geweest, volgens de premier, die voorts opmerkte dat het kiwaad dat Soekarno heeft aan gericht als een boemerang op hem zal terugslaan. De twee Gemenebest-bataljons, die nu tegen de Indonesiërs gaan optreden, zijn Goenkha's en zoals reeds gemeld is Nieuwzeelanders. Deze zullen naar Pon- tian aan de zuidwestkust van Malakka gaan, waar op 17 augustus ongeveer 100 Indonesiërs zijn geland. De Goerkha's gaan naar het eiland Labis op 200 km ten noorden van Singapore, waar 30 Indonesische parachutisten zijn neerge- Tot nu toe zouden 18 Indonesiërs bij gevedhten op Malakka zijn gesneuveld en 50 gevangen genomen In Djakarta werd gisteren ontkend, dat parachutisten op Malakka zouden zijn geland. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat er wel een Indonesisch vliegtuig boven Malakka was geweest, maar dat dit vliegtuig slechts een dansgroep naar Cambodja had vervoerd. Deze (70) „schone Cambodjaanse danseressen' zouden op 17 augustus in Indonesië zijn geweest voor de viering van onafhanke lijkheidsdag. Nieuiv koffertje voor de derde dinsdag de finai ge bruikt bij de aanbieding rijksbegroting met de miljoenen nota zal doo. een nieuw koffertje worden vervangen. De jubilerende Staatsdrukkerij namelijk zal, ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan, de minister van financiën, prof. dr. H. J. Wit- teveen, een nieuw (perkamenten) koffertje schenken. Dit zal ge schieden op maandag 14 septem ber, opdat het nieuwe koffertje reeds dienst zal kunnen doen op de volgende dag, wanneer het „Prinsjesdag" zal zijn. Het nieu we koffertje zal van binnen nas- sau-blauw gevoerd zijn, aan de buitenzijde zal het worden voor zien van het Nederlands wapen met het opschrift „Derde dinsdag in september". Te Nieuw Amsterdam is op het terrein van een garage de tweejarige Antye Lunenburg met haar autoped onder een autobus geraakt. Het meis je was op slag dood. Communist Allencle verslagen daat senator Eduardo Frei' heeft bü de gisteren gehouden presidentsver kiezing in Chili gewonnen. Zyn te enstander Salvador Allende van Volksfront, die door een coalitie van socialisten en communisten werd gesteund, gaf vanochtend vroeg de overwinning van Frei toe. Er was nog een derde kandidaat, Julio Du- ran van de radicale partij. verklaring die door alle Chi- De 26-jarige Daisy Voog uit Miinchen is er als eerste vrouw in geslaagd de moeilijke noordelijke wand van de Eiger te beklimmen. Zij was in gezelschap van haar 23-jarige stadgenoot Werner Bitt- ner. Op de foto Daisy Voog op de Eigergleisjer. Schumanprijs voor drs. Metzemaeckers Op de dag af een jaar na het overlij- ien van de ..vader van Europa" heeft de Europese beweging in Nederland gis teren in de Rolzaal te Den Haag drs. H. V. Metzemaekers, correspondent Het Parool bij de Europese gemeen schappen, onderscheiden met de Robert Schuman-prijs. De prijs een zilveren penning en een bedrag van duizend gul den werd voor de eerste maal uit gereikt en viel de heer Metzemaekers toe voor de uitstekende bijdrage, die hij heeft geleverd tot verspreiding van de Europese gedachte. In volgende jaren zal de prijsuitreiking plaatsvinden op 9 de geboortedag van het plan Schur De jury stond onder voorzitter schap van prof. dr. J. E. de Quay, die ook de penning en de enveloppe over handigde. Hij verbond aan de prijsuit reiking oen beschouwing over de stand van zaken ten aanzien van de Europese integratie, waarbij hij opmerkte, dat weliswaar velen pessimistisch gestemd zijn. maar dat er toch een proces op gang is gekomen, dat onmogelijk meer is tegen te houden. De heer Metzemae kers koppelde aan zijn dankwoord even eens een betoog over de huidige situa tie en de mogelijke ontwikkeling. Daar bij gaf hij er blijk van zoals ook de jury had geconstateerd te beschikken over een gedegen kennis en over een zelfstandig, kritisch en vrijmoedig oor deel. democratische partij eveneens mee Frei tot president is gekozen. De 53-jarige Eduardo Frei Montalva stamt af van Zwitserse immigranten en is vertegenwoordiger van de belang rijke Chileense middenklasse. Hij is vice, premier en minister geweest en vele jaren senator. Nadat hij in 1933 advocaat was geworden werd hij voorzitter van partij van jonge conservatieven die zich van conservatieve beweging afscheidde en zich later verbond met de sociaal- christelijke partij tot de huidige christen democratische partij. Frei is vurig rooms-katholiek, sportief (speerwerpen was een geliefde sport waarin hij uitblonk) en schrijver var aantal essays. In 1956 kreeg hij vooi daarvan de nationale literatuurprijs. Hij is een bescheiden mens die eenvoudig leeft en veel houdt van westerns en poli tiefilms. Frei is vader van zeven' kinde ren. Men verwacht dat hij een progres sieve politiek zal voeren. Meer huizen dan ooit in juli Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werden in juli van dit jaar 7483 nieuwe woningen opgeleverd. Dit is het hoogste cijfer dat ooit in een maand juli werd bereikt. In juli 1963 kwamen 6891 woningen gereed. In de jaren 1958 t.m. 1962 kwamen in de maand juli gemiddeld 6627 woningen gereed. In de periode januari tun. juli 1964 werden 49.600 nieuwe woningen opgele verd, tegen 37.000 in de overeenkomstige periode van 1963. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1958 tot en met 1962 44.600 wonin gen gereed. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.143.200 nieuwe woningen gebouwd. In juli 1964 werd een begin gemaakt met de bouw van 7127 woningen (in juli 1963 met 5307 woningen). In de eer ste zeven maanden van 1964 werd be gonnen met de bouw van 60.200 wonin gen tegen 48.400 in de overeenkomstige periode van 1963. Daar het aantal gereedgekomen wo ningen in juli groter was dan dat van de begonnen woningen, daalde het aan tal in aanbouw zijnde woningen tot 146.800 op het einde van die maand. Een Viscount van de Braziliaanse Companliia Transporte Paulista Is tegen een heuvel te pletter gevlogen. De vier endertig passagiers en zeven beman ningsleden alle Brazilianen zyn om het leven gekomen. Het ongeluk Is gebeurd ln de buurt van Friburgo. op 110 km van Rio le Janeiro. Het toestel vloog volgens ooggetuigen in brand toen het de heuvel raakte en er volgde een ontploffing. Het werd door vliegtuigen waargenomen, maar red dingsploegen slaagden er nog niet in de plaats van de ramp te bereiken omdat zij zich met kapmessen een weg door de lichte begroeiing moeten banen. Hun pogingen worden verder bemoeilijkt door mist en duisternis. Voor het laatst had men contact met het toestel gehad tien minuten voordat het in Rio de Janeiro moest landen. In Zeeuws-Vlaanderen dienen de watergebruikers zuinig met het drinkwater om te gaan en niets te verspillen. Dit heeft de waterleiding maatschappij Zeeuws - Vlaanderen meegedeeld. Volgens dit bedrijf is het water in Zeeuws-Vlaanderen schaars geworden, enerzijds als ge volg van de droogte en anderzijds als gevolg van het toegenomen wa tergebruik tijdens het zonnige en warme weer van deze zomer. Door de droogte komt er te weinig water uit de ddepwaterbron in Sint-Jan steen, de enige binnenlandse zoetwater bron. waaruit Zeeuws-Vlaanderen kan putten. Er wordt verder water ge'im- porteend uit België, maar dit is te wei- ig om geheel Zeeuws-Vlaanderen rijke- jk van water te kunnen voorzien. Gistermiddag heeft de directie van de waterleidingsmaatschappij „Zeeuws- Vlaanderen" te Terneuzen in bijna al le Zeeuwsvlaamse gemeenten geluids wagens laten rijden om de bevolking tot uiterste zuinigheid met drinkwater aan te sporen. Het is nog niet bekend, of er beperkende maatregelen zullen moeten worden genomen. In ieder geval zal de voorziening van de vier zieken huizen veilig gesteld moeten worden. In normale gevallen kunnen de reser voirs van de drie watertorens tijdens het weekeinde gevuld worden, maar daarvan zal nu nauwelijks sprake kunnen zijn. als wij mogen beleven, publieke diensten zijn die erbij inschieten. Er zijn bescheiden maar hoogst nuttige werkzaamheden, die ook op beschei den schaal worden gehonoreerd en waarvan de beoefenaars thans ge makkelijk elders terechtkomen. We ervaren dat in deze tijd. Het kan ook zijn dat er sectoren zijn waarin het aanbod geen gelijke tred weet te houden met de vraag. Dat is hijvoorbeeld het geval met de tele foon. Daar is nu een enorme achter stand. die groot ongerief oplevert. En dat terwijl de telefoon allengs ge acht mag worden tot het vrijwel nor male huisraad te behoren. Waar ligt hiervan de oorzaak? Er zullen er zijn die zich geneigd weten het overheidsbedrijf als zodanig de schuld te geven. Merkwaardig Is dan, dat tegelijk anderen geneigd zijn een achterstand in de publieke diensten te wijten aan een terugdringen bin nen de welvaartsstaat van de over heid. Daarom, zo zeggen ze, vandaag aan de dag wel veel auto's, maar wei nig wegen, die immers uit de be lastingen moeten worden betaald. Zeker is, dat een welvaartsstaat zijn eigen problemen schept, die zich maar niet langs een simpele formule laten oplossen. De problemen zelf blijven er niet minder lastig om. Zonder telefoon bijvoorbeeld varen we, de welvaartsstaat ten spijt, nog nauwelijks wel. TAE befaamde REM schijnt zich een beetje te gaan ontwikkelen tot iets als een staatje ln de staat. De voornaamste bedrijver ervan krijgt gelegenheid om zich op gelijk niveau met een minister voor het beeldscherm van de televisie uit te spreken. De heren doen voorstellen tot een soort van uitleveringsverdrag met de regering van Nederland en als in een hoofdkwartier van hun beweging nodigen zij leden van on ze volksvertegenwoordiging ter ver krijging van voorlichting bij zich uit. Een vreemde situatie en wij achten het juist dat veruit de meesten van de genodigde Kamerleden aan de uit nodiging geen gevolg hebben gege ven. Onze volksvertegenwoordiging heeft haar eigen adres waar een ieder met zijn zorgen en vragen terecht kan dat geldt ook voor de heren van de REM. Bovendien maken de heren het én de volksvertegenwoordiging én zich zelf moeilijk doordat zij zich in acti viteiten hebben begeven, waaraan voor het ogenblik misschien formeel nog niet veel te doen is, maa; die rechtstreeks indruisen tegen wat materieel geoorloofd mag worden ge acht. Vandaar de gebleken noodzaak van wettelijke voorzieningen. Nu lijkt het te veel op een staatje in de staat. En zoiets kan uiteraard niet worden gedoogd. Ons aller vrijheid is groot genoeg dan dat daaraan be hoefte zou bestaan. Aanklager vroeg doodstraf De openbare aanklager van Amerikaanse staat Georgia, Johnson, heeft gisteren in Danielsville doodstraf geëist tegen twee blanken die terecht staan wegens moord op een neger, die hoofdinspecteur van het onderwijs was, Lemuel Penn, juli gepleegd. De jury, voornamelijk bestaande uit blanke boeren en beiders, luisterde onbewogen toen de aanklager zjjn eis stelde. Sommigen van hen kauwden kauwgum. De twee verdachten zijn door de jury vrijgesproken. Daar zij ook beschuldigd zijn van san zwering, zullen zij in de gevangenis moeten blijven in afwachting van de storting van een borgsom. Jo-hnson was zeer fel in zijn be schuldigingen. „De eer van de staat Ge- orgie staat op het spel". Het neerschie ten van het slachtoffer noemde hij een koelbloedige moord, ingegeven door haat. De beklaagden, de 41-jarige Joseph Howadd Simms, vader van acht kideren en de 25-jarige Cecil William Myers, za ten doodsbleek te luisteren toen Johnson uitriep: „Zij hebben geen recht op sym pathie of genade, omdat zij geen sympa- ,l-;" en genade hebben getoond". Een lid van het nationale comité van de Amerikaanse democratische partij, Frank Erwin, heeft gisteren in Austin (Texas) verklaard dat agen ten van geheime dienst en F.B.I. een onderzoek hebben ingesteld naar een complot om president Johnson te vermoorden toen deze vorige week een toespraak tot de conventie van de democratische partij in Atlantic City hield. Volgens Erwin, die deze mededeling deed tijdens een toespraak tot de kamer van koophandel in Austin, waren veel aanhoudingen verricht. ln Washington verklaarde men echter van de zijde van de Amerikaanse geheime dienst dat ln verband met president Johnsons aanwezigheid op de democratische conventie geen arrestaties zyn verricht. Erwin zei dat op de laatste dag van de conventie. 27 augustus, een gewapende Portorcaan In New York was aangekomen die de politie had verteld dat hy op weg was naar Atlantic City om deel te nemen aan een poging om president Johnson te doden. Leden van de geheime dienst en FBI „van de gehele Amerikaanse oostkust" waren naar Atlantic City gestuurd. Zij hadden getracht de president er van te weerhouden op een balkon te verschijnen van waar hy uitzicht had op een grote menigte die een vuurwerk bewoonde, aldus Erwin. De FBI deelde mee dat er geen onderzoek gaande Is naar het beweerde complot. Vierentwintig negerkinderen, onder wie de broer van de vermoorde strijder voor de burgerrechten James Chaney, hebben gisteren vergeefs getraaht zibh te laten inschrijven voor het nieuwe cur susjaar. Zij werden weggestuurd, maar zulten nog een tweede keer een poging wagen. Twee doden en twee gewonden bij ongeluk By een verkeersongeluk op de Utrechtsestraatweg in Jutpfhaas zijn gis teravond twee jonge inwoners van Utrecht om het leven gekomen, terwijl een derde zwaar en een vierde licht gewond werden. De personenauto, waar in zij zaten, raakte van de weg en bot ste tegen een bruggetje. Om het leven zijn gekomen de 18-jari- ge W. J. en de 19-jarige E. A. Zwaar gewond is de 18-jarige E. v. d. L., terwijl de 17-jarige J. van D. licht is gewond. „O ja, dat is waar ook, ik ge bruikte dat ding als kanon, toen We gisteren met de soldaatjes speelden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1