Verjongde benen in nieuwe schoenen Slecht verzorgde boeken ver in de meerderheid B. W. van Amsterdam zullen optreden tegen rassendiscriminatie Interesse van Koningin was bijzonder groot Quizzend gezin in studio - vragensteller thuis IF IE 1ST VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964 Kamerlid vraagt: Moet Podium wel subsidie houden Het Christelyk-historisch Kamerlid Schuring is niet te spreken over het ar tikel „Nieit te geloven", dat in het april- mei nummer van Podium is opgenomen. Hü heeft hierover de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen schriftelijk vragen gesteld. De heer Schuring wil weten, of de minister van mening is. dat een tijdschrift, dat een artikel van dergelijke inhoud opneemt, in aanmerking blijft komen voor sub sidie door de overheid. MO-examens UTRECHT, Gesl. en statistiek m.o.: Th. C. J. Straatho staatshuishoudk. rawer (Bussum), aar). T. R Brou- ichting: P. F. D. (Van moderedactrice) Achttien jaar heeft nu de nylonbe- nenmode geduurd. In 1945 deden we noodgedwongen alleen maar aan blote benen. De jonge meisjes heb ben dan nog wel even hun rode en zwarte kousen gehad, maar daar bleef ieder die boven de twintig was toch wel van af. Maar nu nu is het al zo ver, dat de show van het Modecentrum voor schoenen- en lederbranchegisteren in het Amsterdamse Apollopavil- joen gehouden, met een hele seri* kousen begon! Goed, aan de voe ten zaten schoenen, maar er wa. zoveel te kijken aan de kousen, dat de schoen in de schaduw kwam. Effen kniekousen met een boord, ge blokte, geruite kousen, kantkousen en blauwe kousen met rode tulp jes. Schoenen ook met de kous er aan vast. Hoe dat te onderhouden is mag een raadsel zijn. De schoe nen niet poetsen en de kousen niet wassen, want beide behandelingen Mocht in de café's. dancings (drankwetinricliingen) bij toelating van bezoekers discriminatie louter op grond van huidskleur worden toegepast dan zal hiertegen met de ten dienste staande middelen worden opgetreden. B en W van Amsterdam die dit giste ren in de raad meedeelden in antwoord op vragen hierover van drie raadsle- Plaatselijk ochtendmist J-JET continentale hogedrukgebied dat ons enkele dagen zonnig en tamelijk warm nazomerweer bracht, is langzaam verder naar Rusland weggetrokken. West-Europa bevindt zich nu in een gebied met geringe luchtdrukverschillen, waarbij enkele zwakke storingen hier en daar aan leiding geven tot enige onweersacti viteit. Dit was vooral het geval in zuidwest-Frankrijk en noord-Spanje. Ook morgen zal er in ons land weinig wind zijn. Daar inmiddels de vochtig heidsgraad van de lucht hoger is ge worden. wordt de kans op vorming van mist gedurende de nacht groter, terwijl voorts de wind in de kustpro vincies een neiging zal hebben .iets Imeer van zee te gaan waaien, hetgeen een geringe daling van de middag- temperaturen tot gevolg zal hebben. De kans op een regen- of onweersbui blijft klein. zon en maan Zaterdag 5 september: zon op 5.58, on- ier 19.18; maan op 4.30, onder 19.33. Zondag 6 september: nieuwe maan. hoogvVater scheveningen 5 september: 2.14 v.m.; 14.44 n.m. Str aiidverw aelilin g Een zwak storingsgebied bij zuidwest- Frankrijk komt iets dichterbij. Morgen zomers strandweer met in het zuidwes ten een kleine buienkans. Matige wind tussen zuid en oost, tem peratuur 23 a 24 graden, zeewater 17 gr. Vooruitzichten. Het weekeinde houdt een zomers karakter, maar wordt wat binder stabiel met iets meer hoge be wolking. iden, achten vooralsnog geen bijzondere maatregelen nodig. Klachten over andere gevallen var criminatie louter op grond van huids kleur hetgeen door B. en W. wordt af gekeurd hebben het college niet be reikt. Het ligt niet op de weg van B i te bevorderen dat de eigenaar va: dancings eventueel zijn excuses aa betrokkenen, in het bijzonder aan de be trokken Surinamers aanbiedt alsmede de gevolmachtigde minister van Suri name voor het discriminatoire gedrag te genover de betrokken Surinamers. Zoals bekend heeft vorige maand de eigenaar van twee dancings aan een tal kleurlingen de toegang geweigerd. La ter echter werd iedereen weer tot de dan cings toegelaten. In Zweden hebben zigeuners geklaagd, dat zij niet in restaurants worden toege laten. De Ombudsman, de parlementaire commissaris voor gerechtelijke en be stuurszaken, heeft naar aanleiding van deze klacht een uitspraak gedaan. De eige- i restaurant in Zweden hebben het recht iemand om zijn huidskleur of as te weren. „Als een restauranteigenaar iemand zijn huidskleur, zijn ras of om andere den (bv. omdat hij geen das draagt) niet mag, heeft hij het volste recht hem de toegang te weigeren. Als het om kleur of gaat. moet hij zijn bezwaren op tac tische wijze kenbaar maken, opdat wan ordelijkheden worden vermeden", zo luidde de uitspraak van de Ombuds- Extra waarschuwing zeer slecht weer In overleg tussen de Necberlandsclxe Radio Uniede radionieuwsdienst en het KNMI is een definitieve regeling getrof- im in uitzondèringsgevallen, waarin de mening van het KNMI op zeer korte termijn bijzonder slechte weers- istandigheden t verwachten zijn, een tra uitzending van de radionieuws dienst in te lassen waarin hiervoor ge waarschuwd kan worden. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur i t I Temp"' Utton »«"- Jjjjj I J tcstcldh. 1 .9Art ,2« vlndstil 2-1 vindstil 28 12 zijn onuitvoerbaar zonder het dere gedeelte te ruïneren. Na wat wennen dan toch een blik op de schoenen. Stevig, dat is eerste. Stevig de brede leest, brede hak, de hoogopgesneden wreef en dito hielpartij. Zelfs de hoogste hak van 7Vt cm is nog stevige paal. De meeste hakken zijn echter beduidend lager. Ze kunnen vierkant zijn, maar oo! diabolo-vorm en waren dikwijls vrij veel naar het midden van di voet gezet. Nu de leest zoveel zwaarder ts ge worden ziet men af van garnerin gen. Logisch gevolg, dat meer dacht wordt besteed aan de leer soort en zo is het reptielleer, v al de fijnere soorten, weer ii mode gekomen. Wel ziet men veel schoenen in twee kleuren; bij voor beeld bruin-zwart. Zwart is hoofdzaak, natuurlijk ook tinten bruin en donkerblauwe schoenen, een paar jaar lang uit zijn Voor gekleed: schoenen met open hiel. Het meeste ziet men pumps en de hoogopgesneden schoenen met wreef bandjes, enkele molières met schijn vetersluiting. Voor kou, sneeuw, kortom voor de winter na tuurlijk de laarsjes, meestal net tot over de enkel, soms tot de knie. maar dat is uitzondering. De Robin Hoodlaars is verdwe nen. De hogere laarzen sluiten met een rits aan de binnenzijde van het been. Een nieuw materiaal is buffelbont. een kortharig dik bont. De buffel is vrijwel uitgestorven, maar Amerikaan met zakeninstinct i, snel een fokkerij van begonnei Tweede arrestatie Pakje sigaretten en een tientje voor een moord De rijkspolitie in Noordwolde heeft een tweede arrestatie verricht in ver band met een poging tot moord op de 44-jarige J. de Vries aldaar. Verdacht van uitlokking van poging tot moord door ver drinking is thans ook ingesloten de 32- jarige G. T. te Noordwolde. Hü had met zün vriend, de reeds eerder gearresteer de 25-jarige J. K. afgesproken dat deze De Vries (een oom van K.) tüdens een vispartij zou laten verdrinken. T. heeft bekend dat hü zün vriend K. hiervoor als beloning een pakje sigaretten en tien gulden had beloofd. Op 23 augustus ging het drietal vissen bü een sluis in de Vledder A bü Doldersum. K. duwde zü'n oom inderdaad in het water maar deze wist zichzelf te redden. Verzending zeepost •olgende schepen kan zeepost Met dt len verzondi ondentie uiterlijk Amstelland 8 9; Alhena 8/9; [anda, Tanganyika: Yang-Tsé 9/9; i Abbekerk 9, 9: Kamperdijk 9/9; Z.-Afrika (Ref Pendennis CastU verkoopt nu buffelbiefstuk en buf felbont. Verder dient het veulen als bontleverancier en dit bont laat zich in alle variëteiten van de diergaarde verven. Suède voor laarsjes en schoenen in alle tinten mokka met veel of weinig melk. Dierenbescherming bestaat 100 jaar Het honderdjarig bestaan van de Ne derlandse vereniging tot bescherming van dieren zal op 9 oktober in het Kur- haus in Scheveningen worden her dacht. In de morgenuren is er een bijeen komst van het hoofdbestuur van de vereniging met de afgevaardigden der afdelingen en andere leden. Na de lunch begint de officiële bij eenkomst, die aanvangt met een toe spraak door de voorzitter der vereni ging prof. dr. S. Hofstra uit Amster dam. Vervolgens zal het woord wor den gevoerd door prof. B. A. M. Ba- rendse o.p., hoogleraar in de thomis tische wijsbegeerte aan de universiteit van Amsterdam, door prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar in het straf recht en de strafvordering aan de vrije universiteit in Amsterdam en lid van de Eerste Kamer en door drs L. J. M. van de Laar, staatssecretaris van o. k. en w. Tussen de redevoeringen zullen de pianisten Debora en Bouke Land de Fantasie van Schubert en de Petite Suite van Debussy uitvoeren. De bij eenkomst wordt besloten met een re ceptie. Gisteren is de wilde staking bü de Ford-fabriek te Amsterdam die maandag ochtend uitbrak, opgeheven. Er waren totaal 500 arbeiders bij betrokken; Directeur-generaal rijkswaterstaat: Geen werkbezoek maar verlengstuk van vakantie GISTERMIDDAG heeft de Ko ningin haar driedaags bezoek aan de Deltawerken afgesloten. Hoogte punt was gisteren het bezoek aai bouwput van de schutsluis in de Vol- kerakdam. Hieraan ging vooraf wandeling door de straten van Wil lemstad, waar de bevolking de vor stin allerhartelijkt begroette. De Kor.ingin was enkele minuten over tien met het Koninklijk jacht Piet Hein in Willemstad aangekomen. Het was opnieuw uitzonderlijk mooi weer. Zij werd onder meer begroet, door dr. C. N. M. Kort-mamn-, commissa ris der Koningin in de provincie Bra bant, ir. P. A. van de Velde, hoofd ingenieur-directeur van Rijkswater- Nieuwe fregatten: Isaac Sweers en Evertsen H.M. de Koningin heeft aan de laatste twee van de zes voor de Ko ninklijke Marine te bouwen fregatten van de Van Spijk-klasse de namen Isaac Sweers en Evertsen toegekend- De Isaac Sweers is genoemd naar de vice-admiraal van Holland en West- Friesland bü de admiraliteit van Am sterdam, geboren 1 januari 1622, ge sneuveld op 23 augustus 1673 in de slag bü Kükduin, en mede ter herinnering aan de torpedobootjager Hr. Ms. Isaac Sweers, die op 13 november 1942 in de Middellandse Zee ten noordwesten van Algiers tüdens de operatie „Torch" (landing in Noord-Afrika) met twee torpedo's tot zinken werd gebracht door de Duitse onderzeeboot U 431, waarbij 98 opvarenden het leven verloren. De Evertsen is genoemd naar het roemvolle Zeeuwse zeeheldengeslacht, dat met dertien leden, van wie er zeven zijn gesneuveld, de Staat der Nederlan den heeft gediend, en waarvan de be- langrü'kste waren luitenant-admiraal van Zeeland Jan Evertsen, geboren 1600. ge sneuveld in augustus 1666 in de twee daagse zeeslag, en luitenant-admiraal van Zeeland Cornelis Evertsen, geboren 1610, gesneuveld 11 juli 1666 in de vier daagse zeeslag, en mede ter herinnering aan de torpedobootjager Hr Ms Evertsen die op 28 maart 1942 in Straat Soenda door een Japanse overmacht werd ver nietigd. staat, ir. J. Volkers, hoofd' vam de Del tadienst van Rijkswaterstaat en burge meester P. B. Bouman vain Willem stad. De 93-jarige mevrouw de weduwe J. A. Marisvan der Landen de oudste In woonster van Willemstad bood de Ko ningin bloemen aan. Toen Koningin Ju liana na het bezoek aan het gemeen schapshuis Irene in de auto stapte, zetten schoolkinderen het „Lang zal zij leven" in. Ook het muziekkorps Oefening Baart Kunst zorgde voor een muzikale noot. In het directiegebouw van Rijkswater staat lichtte ir. p. A. van de Velde de Ko ningin voor over de Volkerakwerken. de recreatiemogelijkheden die wellicht zul len ontstaan op de Hellegatplaten tussen Zierikzee en Oltgensplaat en over de Schelde-Rijnverbinding. persconferentie, direct na het bezoek aan de Volkerakwerken. heeft de directeur-generaal van Rijkswaterstaat ir. J van de Kerk verklaard dat Rijkswa terstaat. zover hem bekend, nog nooit een dergelijk langdurig koninklijk bezoek had mogen ontvangen. Bovendien was de belangstelling van de /orstin deze drie dagen bijzonder groot. ■Zij heeft getracht zich tot op de bodem oe in onze problemen in te werken". Ir. van de Kerk ging ook In op het in cident met persfotografen. Hü zei letter lek: „De koningin heeft geen officieel werkbezoek willen brengen maar deze tweeeneenhalve dag als een verlengstuk de vakantie villen zien. „Hü bena drukte dat de geïrriteerdheid van de •orstin vooral moest worden gezien tegen de achtergrond van de vele indrukken die zü heeft moeten werwerken. Ir. van de Kerk zei tenslotte, dat Rükswaterstaat erwacht, dat de Koningin nog eens een bezoek aan de Deltawerken zal brengen, c Met twintig minuten vetraging is de s Koningin gistermiddag aangekomen in 5 Den Bosch op het tentoonstel lómgster- s rein van het Nederlandse Rundvee- 5 stamboek, waar zij de show bijwoonde van de bekroonde dieren udt een col- f lectie van Q00. - Ook de Nederlandse en Belgisch De NCRV heeft voor de komende wintermaanden weer een gezellig familiespel bedacht ter opluistering van de Steravond op donderdag. Daarin is de NCRV sterk en zij weet altijd weer wat nieiLws te ver zinnen om deelnemers zowel als luisteraars in zo'n uitzending op huiselijk niveau te amuseren. Juist dat samenspel tussen huiska mer en studio heeft het NCRV-spel een zekere vermaardheid gegeven. Daarom zal het vele luisteraars een genoegen doen, dat met de quiz „Als dc kat van_ huis is" op donderdag 8 oktober a.s.' ook weer dat oude vertrouwde contact oude? Molière gezien. Ons gaf het wordt gelegd, zij het dan nu op een een gevoel van een parodie op een wel bijzonder originele manier. parodie. De toneelgroep Studio maakte De NCRV wil nl. een gezin, bestaan- van het tragi-komische blijspel ,.De vader, moeder en twee kinderen ingebeelde ziekecen regelrechte har de NCRV opgeven, als het maar vóór 10 september gebeurt. Op de uitzend- avond zelf kan men thuis alles nog eens „horen gebeuren", want de program ma's worden van tevoren op de band vastgelegd. Op zaterdag 3 oktober wordt het eerste Steravondprogranuna opge nomen in de studio. Com ment aar Harlekinage in de tienerleeftijd of ouder, in de stu dio halen om daar te antwoorden op vragen, welke in hun eigen woning worden gesteld. Als „de kat" (in dit geval het gezin) lekxnage in papieren kleding en prui ken, tussen aangeduide decors, alles in zwart-wit gehouden. Hierdoor ontstond carnavalachtig geheel. Dit had i huis is, zijn de NCRV-radiómen- de camera's zeker een visueel-boeiend sen intussen daar aanwezig. Een fami- effect, vooral omdat het thema van de lielid moet zich dan beschikbaar stellen kleding overal werd herhaald. Maar om ook in huis te zijn teneinde op te het ontnam dc kracht aan de zeggen- letten, dat er niets wordt beschadigd schap van de auteur. De fijne spotter- en alles keurig wordt aohtergelalen. w„d door dit fcjjkspet tot een vrij t goedkope klucht gemeukt, niet in he, een directe geluidslijn met de eigen 3 a woning zün verbonden en door middel do°r 'lc' clownesk uitgebuite van koptelefoons horen zij de vragen slotbedrijf, buiten proporties aange- welke hun worden gesteld. dikt in een Soort revue-stijl. Elk van de vier deelnemers krijgt Onevenwichtig werd de voorstelling. vijf vragen te beantwoorden en deze doordat de acteurs niet dezelfde ex- hebben betrekking op het eigen huis, pressie aan de dag legden. Wim van de buurt, de woonplaats, hun hobbies den Brink en Nell Koppen vormden en liefhebberijen, hun leveranciers. koatelük duo, moor zij goud .<■- Vrienden, kennissen huisdieren kortom, emotioneel «pel te zien, tertoijl op alles wat hun dagelijks leven uit- maakt bijrollen over het geheel niet ont- Bij dat alles zal de NCRV echter kwamen aan dc onechte toneelmatig- nooit inbreuk maken op het privéleven heid van het overtrokken kluchtspel. van de deelnemende families, het blijft Deze kunstmatigheid tegenover natuur- een oppervlakkig, aardig spelletje, lijkheid verstoorde dermate de harmo- waarin mevrouw bijv, de stem van een nie in de voorstelling, dat deze ten leverancier moet herkennen, meneer slotte vlees noch vis werd en de kwali- gevraagd wordt naar dit of dat in zijn teiten die het geheel toch zeker bezat gemeente ol zijn rommeUchuurtje en he, sedrong kommen. de kinderen naar hun boeken, hun aquarium of wat dan ook. .Ma°.r me? k°" Er wordt een gezinsprijs uitgeloofd. 'm« door d'z' onerenuiichtigheid mij. welke groter wordt naarmate het aan- 3chlen nog hei meest nubu kwam aon tal goede antwoorden stijgt. de oorspronkelijke uitbeelding van het Wie mee wil doen. kan zich nog bij spel, omdat Molière zelf de hoofdrollen schreef voor bekwame acteurs cn de bijrollen zwak bedeelde voor de be ginnelingen. Vandaar de overweging of dit misschien appelleerde aan juist de heel oude voorstellingen. Kees van Iersel bracht zoveel moge- Voor de VARA-telcvisie zal Bob hjk vaart en moderne zin in dit moei- Spaak op de middag van zaterdag 12 lijk-hanteerbare, zeer lange stuk. september een aantal Olympische kan- Aan de door de NTS van de KRO didaten ontvangen en aan de kükcra overgenomen uitzending ging een wat oorstellen. vage, maar op goed artistiek niveau Bob Spaak ontvangt T okio-kandidaten Het zal een uitzending van een uur worden en wel van 4 tot 5. De bedoe ling is, dat de kijkers, die straks via film en communicatiesatelliet de wed' strijden in Tokio gaan volgen, goed gehouden kunstrubriek vooraf. Hierin had het kijkend publiek een heront moeting met Hans Keller, die de AVRO heeft het eigen land uitko- drage men en wat zij presteren. Des te war mer zal men dan in oktober met het Nederlandse team meeleven, meent Bob Spaak. Minister met Verolme voor Avro-televisie Vanavond om 20 minuten over acht Radiokrant 19.50 zendt de AVRO-televlsie een interview Dit kleine me uit met de minister van justitie, mr. klankbeeld over Y. Scholten cn de lieer C. Verolme. Zü Lichte orkestnu worden geïnterviewd over de anti- muziek 22.30 Nu_ REM-wet door drs. Ferry Hoogendijk. Wijd als de wereld"* i mm kerk. zending v«n«voni dam 20.50 Geestelijke lie- lentaar of discussie 21.30 iek 22.00 Klass. gram. In tegenwoordigheid van de burge' meester van Amsterdam, mr. G. van Hall en zijn echtgenote, mevrouw E. van Hall-Nijhoff, schrijfster van een der bekroonde boeken, zijn gister middag in het Stedelijk museum te Amsterdam de oorkonden uitgereikt Een feestdag noemen ze dit! Ingang van de bruidsdagen! Veertien dagen feest, omdat ei veertig jaren mislukking zijn voltooid. En ze zal eraan mee moeten doen. ze zal zich groot- houden. Maar waar zal ze kracht vandaan ha len, veertien dagen lang? Werktuiglijk zet ze in het keukentje thee en brood klaar en vult een trommeltje voor de schafttijd. Gerrit blijft de hele dag op zijn werk. dat heeft hij met na druk verklaard. Nou ja, laat 'em. opgeruimd staat netjes en hy zorgt wel. dat-ie aan zijn deel komt. Laat dat maar aan hèm over.Terwijl haar han den hun werk doen, traoht ze met haar geest over de smalle, steile brug te komen, die haai afgrond met 't gewone leven verbindt. Ze tast ernaar als een blinde; straks, als lnj weg is, zal 't beter gaan. „Wil je nog thee?" „Die slappe rommel?'t Lijkt wel gootwater!" „De thee is zo duur," verdedigt Anna zich. „Dan moet je maar wat minder andere rom mel kopen." Met de rug van de hand veegt hij zijn mond af. „Nou, besjoer dan, 't is mijn tijd." Appelaar neemt zijn fiets uit 't schuurtje en rijdt hem langs 't allemanspaadje naar voren. Even later komt hij weer binnen, een en al grijns. „Nee, nou mot je eres kommen kijken, bruid. Laten ze nou een erepoort voor ons gemaakt hebben! Julde aan het bruidspaar! Net echt! Je snapt ook niet, wat ze in hun kop halen. Voor ons! Voor óns een erepoort! En 't zal ons nog een slordige duit kosten ook!" ,,Ik geloof niet, dat 't daarom begonnen is," zegt Anna, staande voor de poort. „Niet?! Dan is 't met jouw geloof nog lang niet in orde, dat heb ik wel eens meer gedacht. Je mot er beslist nog 'es mee naar 't Leger gaan. daar repareren ze 't wel. Afijn, misschien hebben ze op 't gasfabriek een beter geloof." Hoezo?" in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh „Nou, de heren zullen er ook wel van welen. Ik ben er meteen ook veertig jaar in dienst, hè? Trouwen en een baan, dat ging toen sa men. Weet je nog wel, liefie?" Grinnikend neemt hij opnieuw zijn fiets en ditmaal rijdt hij er werkelijk op weg. Anna Ap pelaar maakt een beweging, alsof ze een naar geestig, gedrochtelijk spooif van zich af moet schudden. Dan gaat ze het huisje weer binnen en tolt op haar keukenstoel neer, baan gevend aan een zo grote cn bittere vermoeidheid, dat de dood haar een uitkomst lijkt. God zij dank, dat Hij op deze aarde de orde der zondagskinderen heeft ingesteld. Aan hen bewijst Hij eeuw in eeuw uit, ja welhaast dag aan dag, dat het Leven sterker is dan de dood. Zij zijn Zijn voorposten in het bezette gebied de zer wereld, ze mogen zyn orders opvangen en doorgeven, maar zelfs wanneer ze werkeloos ter- neerzitten, zijn ze nog het levend bewijs van de betere wereld, die aanstaande is en die hun eigenlijk tehuis zal zijn 't Is onmogelijk dat hun ogen geheel verduisterd worden, Hij laat het een voudig niet toe. En hun lied sterft nooit volko men. 't Kan zinken, 't kan zwijgen in een nacht, die doorspookt is van stormgebruis, maar het kan niet sterven; 't keert terug, duikt weer op steeds zuiverder getoonzet, steeds beter afgestemd op de eeuwige psalm, waarvan alle aardse liede ren slechts een zwakke weerklank zijn. Daarom beminnen de zondagskinderen de stilte die ge nezing voor hen is, omdat ze alleen daarin hun lied terug kunnen vinden. Anna Appelaar is zondagskind, zo'n levend bewijs van het Leven. Dat lijdt geen twijfel. Wanneer ze vijf minuten de stilte heeft geproefd, vouwt ze haar handen en wanneer ze nog vijf minuten verder is. neemt ze weer de eerste hoopvolle klanken haar lied. Tegelijkertijd vallen de jonge zo stralen .haar keukenvenster binnen. Nog even duikt ze weg in de heerlijkheid van deze rust. Dan slaat de namaakpendule in de kleine voor kamer zeven, 't Haastige, rinkelende marktge- luid scheurt de stilte van haar heiligdom. Ze verwondert zich: slechts een kwartier heeft ze hier gezeten en ze heeft de golfslag der eeuwig heid gevoeld. Nu roept de tijd terug. En drin gend. Boven haar hoofd loopt een wekker af, de dunne zoldering laat het geluid bijna dreigend doorkomen. Anna glimlacht. Gerda en Ireentje. De wekker is vroeg gesteld. Expres om haar? Boven: voetstappen cn kindergetrippel, klein ge babbel. watergespat. Daarna een vermaning en haastig redderen. Dan komen ze naar beneden, blond-roze, gelukkig om elkaar. Op de smalle kraaktrap snatert 't nog: „Ja. hè mams? Nee. hè mams?" Nu staan ze in 't keukentje, even aarzelend door 't bijzondere van deze dag. Ireen tje ziet naar moeder op. „Nou, mams?" „Ja, Ireen, jy eerst." Dan staat 't vijfjarig mensenkind voor Anna Appelaar, de bruid. Handjes op de rug, been tjes gespeid, een stemmetje als ingehouden vo geljubel. „Lieve oma, ik kom heden vrolijk hupp'lend aangetreden Moge God u nog veel jaren voor uw kleine Ireentje sparen. En dat heeft mamma gemaakt, oma." „Eerst oma een dikke pakkerd geven", weer klinkt 't moederlijk commando. „Moet je nou huilen, oma? Ai, je maakt mijn wangen nat!" (Wordt vervolgd) voor „de bestverzorgde 50 boe ken 1963". Ditmaal werden door de jury slechts 46 boeken bekroond. Voor het eerst, zo zegt zij in haar rapport, heeft de jury gebruik gemaakt van haar mogelijkheid beneden het streefgetal van vijftig te blijven. Slecht De voorzitter van de jury. de heer J N. van Wessem. zei dat er van de vol gens opgave 5477 in 1963 in ons land vervaardigde boeken 398 ter beoordeling werden ingezonden. De feilen die in de vorige juryrapporten waren vermeld blijven met een grote hardnekkigheid opduiken. Zowel slechte (dat is niet con sequente of steriele) orttwerpen als slechte (dat is technisch gebrekkige' uit. •oeringen zijn blijkbaar in onee boek- produk-tie nog altijd ver in de meerder heid, aldus de heer Van Wessem Naar zijn mening Is dc beste bockcn- produktle in ons land niet in handen van een paar „grootmachten"; van de uitgevers waren er 17 die met 1 bock bekroond zün 3 met 2, 4 met 3. 1 met 6 :n 1 met 9 boeken. Voorts was dc jury an oordeel dat de uitgevers weinig ndersclieidingsvermogen toonden in hun inzending. De lieer Van Wessem vroeg zich af of de prüzen van bepaalde luxueuze uitgaven niet preventief wcr- de verkoop. Soms kan volgens hem een vereenvoudigde herdruk in paper-back iets van dit nadeel wegwer ken. Ned. missionaris vermoord Het Portugese persbureau, Lusitania, heeft bekendgemaakt dat een Nederland priester zaterdag is vermoord op zijn missie te Nango Lolo in het gebied Cabo Delgado in Mozambique (Portugees OosL Afrika). Het slachtoffer, dat slechts ge ïdentificeerd werd als pater Meels. was hoofd van de missie. Volgens het pers- bureau werd hij in de rug gestoken cn later onthoofd. Zün hoofd werd op het altaar in zyn kerk geplaatst. Fluit plano- moderne i oekumene 23.00 operettes (gr.) Fragmenten uit i 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m VPRO: 19.00 Kiosk: bespreking van artikelen uit zo juist verschenen weekbladen 19.10 De humor, lezing 19.30 Klassieke gram. mu ziek 19.55 Eerste kolom, dagelijkse dingen vrij zinnig hekel*Sm 21.30 Olympische Spelen VIII. klankbeeld 22.00 Stereofonlsche uitz.: Lichte gram. Elektronisch orgel: v*n«wofid leater NTS: 22.35—22.40 Journaal. Programma voor morgen 7.10 Morgengebed 7 15 Klass. gram.'muziek 7 45 Gewijde muziek 7.55 De Kerk zyt cn. progr. zing 8.00 Nw .00 Angelus 12.04 Kath ""Tfc i Express (gr.) 12.30 Met try and Westei 12.33 Lichte r iek en zang 12.55 Platem 3.15 Marktberichten 13.18 Muslcer I I door de groent dilettanten 13.45 Dw nieuws 10.40 Licht Trio 17.00 Gevar. muziek 17.30 Boekbespreking 17.40 Licht instr. kwartet 18.00 Kunstkroniek 18.30 Vijftien Jaar Koningin Wllhelmlnafonds, gesprek 18.40 Lichte gram. muziek 18.50 Licht- 7.23 Lichte gram. muziek (on. de voorpagina) 8.00 Nws. postdulven- chten en socialistisch strijdlied 8.18 ite gram. muziek 9.00 Loon naar w«r- lezing 0.10 Lichte gram. muziek tO: 9.40 Alle v(jf, overdenking 9.55 :ven aan mijn kleinzoon (TV, slot), voor- 13.15 0.15 Z.O. 135. gevari nieuws) 12.30 Med. 12.33 Sportn: land- 13.00 Nws 13.50 Voor de twintigers 1 mentaal kwartet (stereofonlsche uitzen ding) 14.45 Kinderkoor 15.05 Strcekultzen- dlng over Friesland 15.20 Stahat Mater (opn.) (onn 16.30 Nws) 16.45 Boekenwijs heid 17.05 Orgel en plano: lichte muziek 17.25 Wereldkampioenschappen wielren- 17.35 Dansorkcst cn zangsolisten 18.00 18.20 Lichte gram Televisie: NCRV: 15.00 Kom er maar eens voor, amateursprogramma 15.40 Phi- latellstlsch allerlei 15.55 Reportage Bloe mencorso Aalsmeer 1064 NTS: 16.30 We reldkampioenschappen op de weg voor amateurs te Sallanches. NCRV: 17.00—17.45 Voor de kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7