Eindelijk het filter, dat u kunt vergeten Khan weer leider van Z.-Vietnam Moeilijk jaartje 01enga wil voor ErhardRode Kruis Hoger personeel ongerust over financiering a.o.w. Luchtvloot van M.A.C. wordt uitgebreid Interesse voor Nederlandse produkten V oor j aa r s'water bi oei van ht eea GuüjhJU Kij, medicamenten VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1IM Samenwerken met boeddhisten Generaal Ngoeyen Khan heeft gistermorgen direct na zijn te rugkeer in Saigon, de leiding van de regering van Zuid-Viet- nam weer op zich genomen, geMrueu ruini aldus heeft radio-Saigon gemeld, heeft. Dit schijnt duiden dat de Khan zat een ministersvergaderingrillatactiek niet voor, die zes uur duurde. Na afloop niervan zou hij verklaard hebben dat de toestand in het land veel stabieler is geworden. Khan zou uit Dalat, waar hij rust heeft gehouden, zijn terug gekeerd nadat de Amerikanen hem opnieuw volledige steun hadden toe gezegd. In kringen rond premier Khan werd meegedeeld dat er een poging tot een staatsgreep verijdeld is. Officieren, die de Dai-Vietpartij steunen, hadden woensdagavond de regering omver wil len werpen. Een regeringsgetrouwe di visie was woensdagavond begonnen naar Saigon op te rukken om daar te kun nen ingrijpen. De opmars werd afgelast toen men besefte dat er in de hoofd stad al afdoende tegenmaatregelen wa ren genomen. Een assistent van Khan verklaarde dat er geen strafmaatregelen worden verwacht tegen de betrokken officieren STEUN eatie' >olde! elijk Thien Khiem. die zitting had triumviraat, heeft ontslag genomen ..om dat hij er genoeg van heeft, dat het land door boeddhisten wordt geleid". Het is echter niet duidelijk, of hij uit al zijn functies ontslag heeft genomen. Generaal- majoor Doeong van Minh, die met Tran Thien Khiem en Khan het regerend drie manschap vormde, zou het verzoek krij gen weer staatshoofd te worden. Zoals bekend was generaal Van Minh staats hoofd tot 18 augustus toen Khan tot pre sident werd gekozen. Generaal Van Minh en waarnemend premier Ngoeyen Xoean Oanh zijn don derdag naar Hue geweest. Zij zouden de autoriteiten aldaar hebben laten we ten dat het triumviraat binnen veertien dagen vervangen zal worden door een comité van 15 man. dat alle belangrij ke groeperingen in het land zal verte genwoordigen. Dit comité zou dan een tijdelijk staatshoofd en premier kiezen VREDE Generaal Khan zou vastbesloten zijn om de vrede te bewaren met de boeddhistenleiders, die op het ogen blik de machtigste groep in het land vormt. In kringen rond premier Khan is intussen meegedeeld dat Khan de steun van de Boeddhisten heeft ge kregen en beloofd heeft aan drie eisen van hen te zullen voldoen, namelijk stopzetting -van d» arrestaties van boeddhisten, bevrijding van alle men sen die bij de jongste gebeurtenissen zijn aangehouden en stopzetting van ille campagnes en alle maatregelen tegen de boeddhisten. Gezien deze verzekering van Khan heeft boeddhistenleider Tsjitsji Tam Tsjau besloten de hongerstaking uit te stellen die honderd monniken zouden be ginnen uit protest tegen het vasthouden van boeddhisten door de politie. Khan staat echter onder druk van jonge officieren, die willen dat hij krachtige maatregelen neemt tegen de agitators, die de boeddhisten en studen ten zouden hebben gebruikt voor hun politieke oogmerken. Een Amerikaanse militaire woordvoer der zei dat de activiteit van de com munistische guerrillastrijders zich kort geleden rond Saigon geconcentreerd -- volgens hem op te unisten hun er- operaties, maar voor politieke agi tatie willen gebruiken. Soldaat voorkwam vliegongeluk Voor het front van het op de vlieg basis Leeuwarden gelegerde lucht- machtpersoneel is dienstplichtig sol daat P. J. Halsma uit De Welp bU Drachten onderscheiden en bevorderd tot korporaal. derdeel van de straalmotor op de basis gestationeerde Lockhead F, 104-G „Starfighter"-straaljagers ver keerd was gemonteerd en bovendien beschadigd was. Door deze ontdekking is, naar alle waarschijnlijkheid, een ongeluk voorled- De commandant van de basis, kolo nel J. L. Bosch, heeft soldaat Haisma een tevredenheidsbetuiging van de be velhebber der luchtstrijdkrachten en een bedrag van honderd gulden over handigd en hem medegedeeld dat hij is bevorderd tot korporaal. Middengroepen altijd de dupe De raad van verenigingen van hoger personeel heeft een adres aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid gestuurd in zake de plannen der regering om de pensioenen ingevolge de alge mene ouderdomswet en algemene Het Nederlandse vliegbedrijf Martin's Air Charter maakt bekend dat het half oktober zijn vloot zal uitbreiden met een DC-7c. De Maatschappij heeft dit toestel gekocht van de K.L.M. Het vier motorige vliegtuig, de Fh-Dsl, maakte onder de naam Baltische Zee deel uit van de vloot van tien DC-7c's. die de nationale luchtvaartmaatschappij rijk was. In het begin van dit jaar kocht M.AC. van de K.L.M. evene.ns een DC-7c. de Ph-Dso Bering Zee Door de aankoop van de Baltische Zee beschikt de charter-maatschappij 41 tien vliegtuigen: twee DC-4. een Convair 340 440, twee D.H Doves. DC-7c's, ee vier DC-3's a zijn „bij" en „in", mannen ViCREM. Most modern hairdressing dat man nenhaar de hele dag in model houdt zonder „plakken", zonder glimmen. Per pot 2.15. Per tube 1.50. Vraag Uw drogist of kapper ViCREM. Burgemeester Moskou: De heer Isajef. de burgemeester va Moskou, heeft de Nederlandse afvaardi ging op de internationale bouwtechnische tentoonstelling in de Russische hoofdstad gisteren een lunch aangeboden. Tijdens deze informele bijeenkomst bleek dat de Russische waardering voor de Nederlandse inzending zeer groot was. Tijdens de lunch met burgemeester Isa jef werd tussen de regels door te ver staan gegeven, dat de Sowjet tgemeente raad) van de 6'2 miljoen inwoners tel lende stad Moskou zich heeft benden over de door Nederland tentoongestelde produkten Met liet doorschemeren dat na de honderd miljoen order voor Werk spoor bestellingen bij kleinere Neder landse industrieën waarschijnlijk zijn. Het bleek verder dat de door Neder landers aangeboden cocktailparty een bij zonder op prijs gesteld evenement ge weest is, waarop vooral de Russen zich hebben geamuseerd. 1771 3ill 4 4). He dokte B k >ij hr r Smi iet di 1609) Wc behoeven werkelijk geen geleerd gezicht te trekken bij de uit spraak, dat planten van licht alléén niet kunnen leven. Iedereen weet dat. De planten van dc zee maken op deze regel natuurlijk geen uitzonde ring en dienen hun voedingsstoffen te betrekken uit dc zouten die In het zeewater voorkomen (en die. zoals we vroeger eens verteld hebben, zeer veelvuldig zijn). Nu zouden wij, als rechtgeaarde leken, van de ver onderstelling kun nen uitgaan. dat de samenstelling ln alle seizoenen wel zo'n beetje het zelfde is en dat dc planten van de zee dus ongestoord kunnen voorttieren, indien dc tem peratuur van het water niet te grote schommelingen vertoont en de voor waarden voor de fotosynthese (dus de hoeveelheid licht) in genoegzame mate aanwezig zijn. Maar zo eenvoudig blijkt de zaak niet in elkaar te zitten, zoals een onderzoek in Het Kanaal heeft uit gewezen (waar de kringloop van voedingszouten cn plankton voor het eerst in details werd geanalyseerd en uiteewerkt). Tijdens de wintermaanden zijn de omstandigheden voor het plantaar dige plankton op onze breedte on gunstig, zoals te verwachten was. Het water wordt koud en er is onvol doende licht voor de fotosynthese. Bovendien worden de waterplantjes voortdurend gedecimeerd door an dere zeebewoners die er van leven, zodat de winter wel als een zeer schraal seizoen moet worden aan gemerkt. Deze schraalheid is echter niet van toepassing op dc rijkdom aan opgeloste zouten van het zeewa ter. want massale sterfte onder de volwassen dieren, wier lichamen TOCH IS HET ZO! door bacteriën tot eenvoudige anor ganische zouten worden afgebroken heeft er voor gezorgd, dat de voe dingszouten in zee 's winters op hun Als in de lente de dagen langer en de temperaturen hoger worden, zijn dc gunstigste omstandigheden geschapen voor een geweldige op bloei van het plankton. Dankzij de overvloed aan nitraten en fosfaten, kan de voortplanting zó snel ge schieden. dat bijv. de dichtheid aan diatomeeën in 14 dagen tijds tot 10.000 maal haar winter- sterkte kan aan groeien! Dit verba zingwekkende ver- schijnsel staat als bloei" bekend. Wie nu denkt, dat dit proces in het heerlijk warme zomerseizoen, zich zal voortzetten, vergist zich deerlijk. Midden in de zomer zijn de meeste fosfaten en nitraten aan het water onttrokken en omgezet in levend weefsel van plant en dier. De bovenste laag water is verwarmd en dus lichter dan het koudere diep te-water. Door armoede aan zouten is het soortelijk gewicht van de bovenste laag bovendien nóg klei ner dan normaal, zodat omstreeks augustus gewoonlijk een stabiele laag warm cn licht water van enige meters dik, drijft op een koudere en zwaardere laag. Deze watermas sa's zijn gescheiden door een dun ne grenslaag, die door het plank ton niet doorbroken wordt, tenzij over een zeer klein gebied. Waarna we dan eindelijk beland zijn bij het nut van de najaarsstor- ii volgende keer! (Nadruk verboden). weduwen- en wezenwet op te trek ken tot een sociaal-minimum. De raad toont zich bezorgd over de wijze, waarop men' zich de financiering denkt door middel van een beroep op de algemene middelen en een hernieuwd beroep op de solidariteit der midden groepen door een onevenredige verho ging van de maximumpremiehefflng»- grens. Het zijn de representanten der vakcentrales in de SER geweest, die voorstelden dat gedeelte van de a.i lastingverlagingen, hetwelk ertoe dienen de onevenredige druk var progressief tarief op de middengroepen te matigen, desnoods maar achterwege te laten, en ook nog eens een beroep te doen op de solidariteit van diezelfde middengroepen. De raad wijst erop, dat slechts 25 a 40 procent der pensioentrekkers thans een ontoereikend pensioen krijgen, en dat oe huidige gepensioneerden hun bodempen sioen zo goed als geheel genieten inge volge de overgangsregeling, die hun ook 2 procent toekent over elk jaar na hjU 15e levensjaar voordat de wet in werk; trad. over welke jaren dus geen premie is betaald. De raad meent, dat de volksgemeen schap zich van haar verplichting tot het scheppen van een rechtsaanspraak op een sociaal toereikende uitkerin andere wijze zal kunnen kwi. door alle bodempensioenen, ongeacht de welstand van de pensioengenieter. n maar lukraak op te trekken tot het se ciaal minimum, ook indien zulks onon' koombaar ten koste zou gaan van d maximum-premiebetalers en bestend ging van de onevenredige belastingdruk op dezelfde middengroep. De algemene bijstandswet schept reeds zulk een rechtsaanspraak, doch daartoe dient een zekere graad van behoeftig heid te worden aangetoond, hetgeen, dik wijls als vernederend wordt ervaren. Daarvoor ware nu voor de desbetreffen de groep bejaarden een regeling in de plaats te stellen, waardoor zij hun com plementaire uitkering automatisch en van rechtswege ontvangen, zonder enige verplichting hun behoeftigheid als zoda nig aan te tonen. De raad acht zulks zeer wel mogelijk indien men het fiscaal inkomen als uit gangspunt kiest voor de toekenning der complementaire uitkering en de aangif te volgens de gebruikelijke belastingfor mulieren in aanmerking neemt voor de bepaling van het bedrag ervan, «venals zulks geschiedt bij het vaststellen en op leggen van de aanslagen der belasting plichtigen. De raad verwacht dat op deze wijze het sociaal-minimumpensioen verwezen lijkt kan worden: zonder aantasting van het omslagstelsel van algemene ouder domswet en weduwen- en wezenwet, zon der dat het nodig zal zijn de premie betaling ingevolge de algemene kinder bijslagwet naar de staat over te hevelen en andere bijdragen uit 's rijks schat kist te verlenen dan die voor de com plementaire uitkeringen, en zonder een onevenredig beroep op de solidariteit der maximumpremie-betalers. U wilt een sigaret proeven- geen flauwe filtersmaakHunter brengt u de volmaakte oplossingHet opzienbarende nieuwe Afenol Hunter-filter kunt u niet proeven, hoewel het de hoogste filterende wer king heeft van alle in Nederland gebruikte sigarettenfil- ters. Toch laat het de smaak van de pure Amerikaanse tabak volledig en onversluierd door. Een ander filter zou Hunter trouwens ook nooit hebben A geaceepteerd.Wilt u voortaan louter milde Amerikaanse 'Mu tabak proeven en geen flauwe filter- smaak? Rook dan Hunter-filter - dat is tenminste een echte sigaret •p® ■cWi'~„t0 A C fl AUTOMATIC TOASTER f69. Vrouw werpt eieren naar auto Brits vorstenpaar In Glasgow is is gisteren een vrouw aangehouden omdat zij 3 eieren naar de auto van het Britse vorstenpaar had geworpen. Het incident vond plaats toen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh na de opening van de han delstentoonstelling ..Onderneming Schot land "64" op weg waren naar het stad huis. De eieren raakten de wagen net niet. Volgens inspecteur Thomas Good- all. die met enkele anderen de Koningin bewaakte, heeft het incident geen po1'- tieke betekenis. R. Kennedy bood ontslag aan Robert F. Kennedy, de Amerikaanse minister van justitie, heeft gisteren zijn ontslag aan president Johnson aangebo- Deze week is Kennedy door de con ventie van de democratische partij van de staat New York aangewezen als haar kandidaat voor de senaatszetel voor de staat New York. Minister Kennedy nam. vergezeld zijn echtgenote, afscheid van de presi dent. na een onderhoud van anderhalf uur op het Witte Huis. Na afloop van het gesprek zei Ken nedy, dat president Johnson hem zijn steun had beloofd bij de komende ver kiezingscampagne. Politie onderzoekt ambtswoning van Bantoe bisschop Bij een onderzoek in de ambtswoning van bisschop Alpheus Zulu in het Zuid- afrikaanse Umtala heeft de politie be slag gelegd op drie boeken. Hieronder bevindt zich een boek geschreven door bisschop Ambrosius Reeves, de vorige anglicaanse bisschop van Johannesburg, die door zijn compromisloze tegenstand inzake de apartheidspolitiek door de regering uitgewezen werd. Verder trof men twee publicaties aan van het Zuid- afrikaanse instituut voor rassenkwes ties. Bisschop Alpheus is de enige donkere anglicaanse bisschop in Zuid-Afrika Hij Is hulpbisschop van het diocees van St. John, waartoe ook Transkei, de eer ste inboorlingenstaal behoort. I VN-toe stel vertrok niet -m m *1**1 ly-ioesiei verirc i onze correspondent in Bonn) BONDSKANSELIER heeft zich gedurende zijn zomervakantie in zijn bungalow aan de Tegernsee (Beieren) in een nabijgelegen sanatorium dat toebehoort aan de Bielefeldse bakpoeder-magnaat, reder multimiljonair Rudolf Oetker in lichamelijke konditie laten bren gen voor het moeilijke regerings jaar, dat hem nog wacht tot de algemene verkiezingen in c herfst van het volgende jaar. Telefoon De nadering van het verkiezingsjaar 1965 is in Bonn al lang merkbaar. De sociaal-demokratische oppositie, die ster ker dan ooit tevoren de hoop koestert in september 1965 de dan 16-jarige he gemonie der Unie-partijen te kunnen breken, laat geen gelegenheid onbenut om kanselier en regering ..achter de broek" te zitten en hen in een moeilijke positie te brengen. Dat was o.a. het ge val in de strijd om de verhoging van de telefoontarieven, waarin prof. Erhard weliswaar een parlementaire overwin ning behaalde maar tegelijkertijd een politieke nederlaag leed. waarvan vele Drie Britse politiebe ambten hebben gisteren vermomd als nudisten zich gewaagd in een nu- distenkamp bij het En- grelse plaatsje Dart mouth. De rechercheurs traden zeer correct op. De mensen in het kamp werden met een beleefd „goede middag" begroet en daarna, na eerst ge zegd te hebben dat zij van de politie waren, werden de namen opge schreven en ook de adressen. Een van de slachtoffers vertelde la ter: ,,De politie was heel vriendelijk. Alleen de namen van de mannen werden opgeschreven. De dames werden onge moeid gelaten". I Jonge personeelsleden van een bouwmateria len-fabriek in Lenberg bij Stuttgart hebben ge heel aan de hand van een 460 jaar oud ontwerp van de duizendkunste naar Leonardo Da Vinei een machine geconstru eerd welke zonder ver dere ingreep vijlen fa briceert. l President Johnson heeft bepaald dat voort aan in de VS op 9 ok tober de Noorman Leif Erikson herdacht zal worden, Leif Erikson was een Vikingleider, die de kusten van het Amerikaanse continent bijna duizend jaar gele den verkend heeft. Op die dag zullen alle over heidsbedrijven de Ame rikaanse vlag uitsteken. I De eigenaar van een kledingmagazijn in de Italiaanse plaats Terni Is door de rechtbank vrijgesproken van de aanklacht, dat hij een badpak in zijn etalage op een toploze etalage pop had vertoond. Dc politie had hiervoor pro ces-verbaal opgemaakt tegen Francesco Spano. De pop en het badpak werden in beslag geno men. I In de bossen van hel eiland Goeam waar in de Tweede Wereldoorlog harde strijd geleverd werd tussen Amerikaan se troepen en Japanse strijdkrachten, zwerven politieke dat zij hem in duur zal komen Ook de S.P.D. gelooft dat e El'hard niet los: zij wil onmiddellijk keer van de Bondsdag van z de regering nogmaals interpelleren over de tariefsverhoging voor telefoon en daarbij een motie indienen de verho ging op te schorten tot een experts-com missie andere wegen kan wijzen om de P.T.T. uit het deficit te voeren. Een der gelijke motie is reeds ingediend door de liberale Vrije Demokraten. de coalitie genoten der Unie-partijen. Als de libera len hun eigen politiek niet ongeloofwaar dig willen maken, zullen zij aan een dergelijke S.P.D.-motie hun stemmen moeten geven en dan zijn in de coalitie natuurlijk de poppen aan het dansen. De Kongolese rebellengeneraal Ol.-nga heeft de V.N.-vertegenwoordigers ver laat dus zocht het V.N.-vlIegtuig dat gisteren uit a terug-j Leopoldstad naar het door de opstande lingen bezette Stanleystad zou vertrek ken. niet te sturen. Hjj wil dat de beno digde medicamenten met een toestel van het Rode Kruis worden overgevlogen. Olenga betitelde de vlucht als een „im perialistisch komplot" om alle Europe anen uit Stanleystad te evacueren, opdat de stad zou kunnen worden gebombar deerd. De opstandelingenleider had woens dag nog toestemming voor een vlucht ge geven, om artsen en medicamenten over te brengen, maar de V.N.-autoritsiten wilden ook buitenlanders mee terug Spoorwegen Ook de verwarring, die werd gescha pen door een uitlating van Bundesbahn- president prof. Heinz Maria Oeftering over mogelijke tariefsverhogingen in het beroepsverkeer der spoorwegen paste goed in de S.P.D.-kraam, die de rege ring opnieuw voor de voeten kon gooien, dat zij van staatswege prijsopdrijving bedreef. Inmiddels is met klem tegenge sproken, dat de „Bundesbahn" (die mil joenen per jaar verliest) de tarieven gaat verhogen. Dergelijke dementi's vin den echter niet al te veel geloof meer onder het kiezersvolk. Gedurende de parlements-pauze heb ben zich allerlei conflicten voorgedaan, die nog niet geheel uit dc weg zijn ge ruimd en prof. Erhards persoonlijke aan dacht zullen vereisen. Daar is de contro- e rond het liberale idee tot uitbrei- van de z.g. ..Treuhandstclle" voor de handel met Oost-Duitsland tot een in stantie, waarin alle contacten met de D.D.R. zullen worden geconcentreerd. twee Japanse soldaten rond die nog in de ver- onderstelling leven dat de oorlog nog aan de gang is. Pogingen om dc twee Japanse soldaten uit de wildernis te lok ken zijn tot dusver nog niet gelukt. Aangenomen wordt dat de soldaten in holen leven. Een eiland bewoner die op een dag één van de soldaten ont moette werd bedreigd met een verroest ge weer. Dc soldaat, die een verwilderd uiterlijk had. richtte het geweer op de Goeamanees, haal- Beieren Dr Bernard Nussbaumer. waarnemend hoofd van de Rode Kruisoperaties in Kongo, heeft onmiddellijk na de mede deling van Olenga verzocht met een col lega-arts te mogen landen in een vlieg tuig dat uitsluitend medicamenten zou vervoeren doch dat niet voor evacuatie van buitenlanders zou worden gebruikt. Waarnemers betwijfelen of dit de re bellen zal kunnen overtuigen, maar de leiders van de V.N.-actie in Kongo riet er wel wat in. Het is de moeite waard om het gesprek met de rebellen gaande te houden, was zijn mening Een andere controverse heeft prof. Er- hard zelf uitgelokt, nl. in een interview met de Beierse Omroep, waarin hij de vrees uitsprak, dat Beieren dc baker mat voor een nieuw Duits nationalisme zou kunnen worden. Hij uitte evenwel dc hoop. dat de Beieren ditmaal standvasti ger zouden zijn dan dertig jaren geleden. Dit interview heeft vooral de C.S.U.-co- alitiegenote hard getroffen, wiens voor zitter Franz-Joseph Strauss wel de voor naamste protagonist van dit Beierse na tionalisme schijnt te zijn en die zich dus persoonlijk in zijn eer aangetast voelde. Ook deze kwestie hangt nog in de lucht tussen prof. Erhard en zijn Beierse C.S.U.-zusterpartij. Op het gebied der buitenlandse poli tiek is de vriendschap en samenwerking met Frankrijk een beetje in discrediet de de trekker over maargeraakt. Bonn heeft thans definitief voor er klonk geen schot. Er Washington gekozen. De Gaulle is ge- zat geen munitie in het pa?!erd-, Kommd Frans-Duits overleg geweer. De Japanner is d»n <°l „""f- daarna weer inde jungle I politiek is ieders aandacht gericht °op gevlucht. de mogelijkheid van het Chroesjtsjef- Geen invochten geen natte persdoeken ire stoom strijkijzer Tegenstander van Ben Bella geëxecuteerd Volgens dagbladberichten in Algiers, is kolonel Mohammed Chaabani, die de leiding had van de kortstondige opstand tegen de regering van president Ben Bella, eind juni, gisteren door een exe cutiepeloton terecht gesteld. Woensdag werd hij in Oran door een militair tribunaal tot de doodstraf ver oordeeld. bezoek aan de Rijn, een zware test voor bondskanselier Erhard. waarvan het re sultaat van grote invloed zou kunnen zijn op de uitslag van de algemene ver-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5