Nieuwe Leidse Courant CHROESJTSJEF GAAT NAAR BONN 2545 f 9950.- Makarios gaat eigen gang - Grieken boos Koning Petaio in verband met gearresteerd faillissement H- Akkoord Duitse kwestie behoort niet tot politieke mogelijkheden Wellicht na verkiezingen in Amerika LANCIA KLASSE AUTO MAREL Gif op vlaai van weduwe en verloofde Haags echtpaar verongelukt Rijst wordt wat duurder Maleisië dient klacht in bij Veiligheidsraad Commentaren (HI'O REM-zender houdbaar bij herfststormen? r~ Vrijdag 4 september 1964, 45ste jaargang Zwakke wind CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD /ailigh is ghebleven erf in teghenspoet" Vrywel overal droop weer met h1 d« nacht en ochtend plaatselijk mist of laag hangende bewolking, maar morgen over dag op de meeste plaatsen zonnige pe rioden. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Overwegend zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) V._ p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 PERSOONLIJKE contacten kunnen de betrekkingen tussen landen volken verbeteren. Dit heeft premier Chroesjtsjef vaak beweerd, als hg een buitenlandse reis maak te. Hij krygt nu volop gelegenheid de relaties met de Duitse bondsre publiek te verstevigen, want hij heeft de regering te Bonn officieel laten weten, dat hij naar de Westduitse hoofdstad wil komen om met kanse lier Erhard te praten. Een verrassing is dit nieuws niet. Enikele maanden geleden, toen Ohroes- jefs schoonzoon Adizjoelbei Bonn be- j zodht, werdi al bekend dlat de Rus- i sische premier varn pfen was, een be zoek aan Erhand te brengen. De Westduitse kanselier moet nu de bijzonderheden regelen en een datum het bezoek voorstellen. Venvacht wordt, dat die na 3 november (de dag i de Amerikaanse presidentsverkie zingen) zal vallen. Aanvankelijk verlangde Chroesjtsjef, dat Erhard naar Moskou zou komen en dat slechts over een bevriezing van de huidige situatie in Europa zou worden gesproken. De Westduitse kanselier wilde echter alleen in Bonn bijeenko men, omdat Chroesjtsjef nog een tegen bezoek aan de Westduitse hoofdstad I schuilidiig is. Adenauer maakte zoals men zich zal herinneren in 1955 al een reis naar de Russische hoofdstad, die tot dusver niet werd beantwoord. Intussen wacht men in Westduitse diplomatieke kringen geen dramatische resultaten van het bezoek van Chroesjtsjef ker niet op politiek gebied. De verdeeld heid tussen beide landen over de kwes ties Duitsland en Berlijn is daarvoor te groot. Als enige tastbare resultaten ziet mer een verbetering in de economische en cul turele betrekkingen. De staatslieden zul- ïaar elkaar luisteren, maar een ak koord over de Duitse kwestie behoort nu eenmaal niet tot de politieke mogelijk- I heden. Er zijn aanwijzingen, dat Chroesjtsjef maatregelen heeft genomen om stige sfeer te scheppen voor de bespre kingen in Bonn. Zo heeft hij de con nistische leiders in de Sowjetzone Duitsland al enkele maanden geleden te verstaan gegeven, dat zij zich rustig moeten houden. Deze tip heeft inderdaad gunstig resultaat gehad, al heeft in Oost-Berlijn geen twijfel aan laten bestaan, dat hereniging van Duitsland slechts op communistische voorwaarden mogelijk zal zijn. Enkele dagen geleden bleek, dat Chroesjtsjef van zijn bezoek i Tsjechoslowakije gebruik heeft ge maakt om de Oosteuropese landen gerust te stellen met betrekking tot de Duitse kwestie. reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR In één oogopslag Vaticaan en Joden pag. 2 Vrijgemaakten over Chr.. gereformeerden pag. 2 Erhard en Oetker pag. 5 Schoenen- en herenmode pag. 7 Geen 50 „best verzorgde" boeken pag. 7 Farnborough: show van formaat pag. 9 Krachtige nota van premier Papandreoe boos op president Makarios Cyprus. Hg verwijt hem in krachtige nota, stappen te hebben ondernomen zonder vooraf overleg te hebben gepleegd met Griekenland. Hiermede bedoelt Papandreoe Makarios naar Cairo en tn Grieks-Cyprische delegatie naar Moskou te zenden. belangrijk geschilpunt tussen Papandreoe en Makarios is ook de gering van de aartsbisschop, de Turkse troepen op Cyprus te laten aflossen. Ook Makarios zich willen verzetten tegen hernieuwing van het mandaat var V.N.-vredesmacht voor een periode drie maanden. Papandreoe verwijt Makarios, dat hij initiatieven neemt, „die uiteindelijk e sterke neerslag kunnen hebben, omdat komen van een kant en de gevolgen gedragen zouden moeten worden door een ander". In Amerikaanse en Britse kringen heeft en de hoop opgegeven, dat de Cyprische kwestie spoedig kan worden opgelost Men meent, dat Makarios zich langzamer hand als een alleenheerser over het eiland zal ontpoppen. Een AmerikaansBrits initiatief ligt dan ook niet meer ii de verwachtingen. Daar komt nog bij dat Amerika en Engeland gebelgd zijn over de beschuldiging Makarios' regering als zouden beide lan den achter de Turkse aanvallen op Cyprus hebben gestaan. De Turkse premier Inönü hield gisteren :n rede voor de nationale vergadering i Ankara. Hg sprak met lof over het op treden van Amerika en Engeland, veroor deelde de houding van Egypte en waar- Uit jaloezie Alleen maar om het tweetal een kwaad dagje te bezorgen heeft de 42-jarige land bouwer T. M. uit Einighausen bij Sittard onschuldig landbouwgif gestrooid de koffie en de vlaai van de 27-ja- rige Annie Wagemans en haar verloofde H. Jesse. Dat verklaarde hij althans te genover de politie nadat hij voor deze daad was aangehouden. Het verloofde paar werd in het Sittardse ziekenhuis op genomen. Hun toestand is niet ernstig. T. M. was verliefd op de jonge vrouw - een weduwe van zijn vriend en hij kon niet verkroppen dat zij relaties had aangeknoopt met Jesse. In dreigbrieven had hij daarover al zijn ontstemming ge uit en dat had tot een definitieve breuk geleid met de weduwe. toestaan, dat regelrecht op een oorlog wordt aangestuurd. Een oorlog om Cyprus zou naar de mening van Inönü niet tot dit eiland alleen beperkt blijven. Gistermiddag is op de rijksweg tussen Meppel en Assen onder Ruinen een ver keersongeluk gebeurd, waarbij het echt paar Kaldenberg uit Den Haag om het leven is gekomen. De heer P. J. J. Kaldenberg (60) en zijn vrouw (58) za ten in een personenauto, waarmee zij de rijksweg wilden kruisen en waarbij zij waarschijnlijk geen voorrang hebben verleend aan een auto die over de rijks weg naderde. Van deze auto werd de bestuurder, de heer W. Langemeyer uit Haarlem licht gewond. Zyn mede-pas sagier, de heer J. Schaap uit Loosdrecht, heeft vermoedelijk een schedelbasisfrac- Uit de heffingen, die voor de eerste weken van de op 1 september ingegane E.E.G.-rijstregeling zijn vastgesteld, kan afgeleid worden dat de invoerprijs voor in ons land met ongeveer 28 pro cent omhoog zal gaan. Dit bleek uit me dedelingen, gedaan in de gisteren ge houden bestuursvergadering van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten. In kringen van het bedrijfsleven ver wacht men dat die verhoging mettertijd zal doorwerken in de consumentenprijs. op een rijDat kinderversje herinnert aan heel, héél vroe ger, toen de machinisten nog „aan de wieletjes draaiden" en toij ,hakke-hakke-poef-puef vertrokken. Honderdvijfen- twintig jaar bestaan de Neder landse Spoorwegen nu en ter gelegenheid daarvan deze jubi- leumfoto: terivijl de stad nog maar nauwelijks is ontwaakt, staat het reizigersmaterieel reeds in alle vroegte gereed om van het Amsterdamse Centraal Station naar alle richtingen uit te rijden. Een gedeelte van de uitgebreide dienstregeling is hier in één plaat samengevat, waarvoor bijna alle treintiipen zijn inoezet. Omvangrijke ran- qeermanoeuvres moesten hier aan voorafgaan. V.l.n.r. een E-loc van de serie' 1100 voor de D-trein naar Italië: elektrisch materieel tvpe 1946; E-loc van de serie 1200 voor de trein naar Bazel: elektrisch materieel tvoe 1954; E-loc van de serie 1300 voor het bekende blauw getrokken materieel; de diesel-elektrische T.E.E.-ex- press: materieel 1936 (thans het oudste elektrische voor de rei- zieersdienst) met daarnaast de nieuwste aanwinst: de T-4 1964 (Treinstel Toekomst, dat heden is geworden). Zes maanden gevangenisstraf waar- i twee maanden voorwaardelijk eiste de officier bij de rechtbank te Breda tegen de 39-jarige A. van D. uit Breda diens 22-jarige broer W. van D„ we gens openlijke geweldpleging tegen een politie-agent op 31 maart. In de staatsmijn Maurits, is gisteren op de 548 meter verdieping, de 28-jarige ongehuwde bouwer .A. Dekkers uit tard, tijdens werkzaamheden in galerij bedolven onder vallend gesteen te. Hij is ter plaatse overleden. f ier para s gesneuveld nE FEDERATIE van Maleisië heeft gisteravond in verband met de neerlating van Indonesische parachu tisten die bestempeld wordt als „openlijke en onvergeeflijke Indone sische agressie tegen een vreedzame buurman" de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties verzocht om een spoedbijeenkomst. Welke maatregelen Maleisië getroffen wenst te zien werd echter niet onthuld. Verwacht wordt dat Maleisië tenminste zal vragen In donesië het bevel te geven de vijande lijkheden te staken en na te laten. En geland en de Verenigde Staten zullen de Maleisische klacht steunen, maar westelijke waarnemers voorspelden moeilijkheden van de zijde der Sow- jetunie met het oog op de Russische teun voor de Indonesische zaak. Premier Rachman, die eerder op de dag de alarmtoestand voor de gehele federatie Maleisië had afgekondigd, ver klaarde na een buitengewone spoedbij- eenkomst van het kabinet in het bezit te van bewijsmateriaal waaruit blijkt dat de „vijand" (lees Indonesië) zijn on dermijnende daden versterkt en poogt chaos en verwarring te veroorzaken. De landingen van Indonesiërs waren moge lijk gemaakt door mensen, die in Indo een opleiding hebben gehad. Om op alles voorbereid te zijn had de rege ring van Maleisië besloten haar verde diging te versterken. Zo zou de burger wacht uitgebreid worden en de hulp van de burgerbevolking worden ingeroepen om te voorkomen dat de „vijand zich ver- Een woordvoerder van de Maleisische strijdkrachten heeft intussen meegedeeld, dat er van de 30 Indonesische parachu tisten, die gisteren in het gebied van Labis bij Johore in Züid-Maleisië zijn adergelaten, vier zijn doodgeschoten. Ver scheidene Indonesiërs werden gevangen genomen. De Indonesische bladen maak ten geen melding van de landingen maar in Djakarta heerst de mening dat de Maleisische regering de neerlating va parachutisten heeft geënsceneerd. Deze mening werd ook verkondigd toen Indo nesische infiltranten een paar maanden geleden aan de Maleisische kust werden losgelaten. Op de spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad, die waarschijnlijk volgende week dinsdag zal wordèn gehouden, zal een speciale afgevaardigde uit Koeala Loempoer aanwezig zijn die binnen twee dagen in New York zal aankomen. bericht afgekomen. Dinsdag reeds schreven we dat het tot de mogelijk heden behoorde. Men moet wel respect hebben voor de werkkracht van de man. Zeker, hij heeft een zekere natuurlijke nieuwsgierigheid die hem ertoe op wekt overal met eigen ogen te gaan zien. Maar bovendien heeft hij de handen vol. Met China is hij gewikkeld in een worsteling om de leiding in de com munistische wereld. Daarnaast leve ren zijn satellieten hem problemen op. Niet dan schoorvoetend hebben zij bewilligd in de conferentie die Moskou nu organiseert zij begrij pen dat die conferentie de Russische greep op hen, juist bezig wat te ver slappen, weer gaat versterken. Maar de moeilijkheden in de communis tische wereld nonen hem tegelijk tot een mildere houding jegens het wes ten. In dit kader past inderdaad het voor genomen bezoek aan Bonn. Formeel wordt het aangekondigd als een te genbezoek voor de visite die Aden auer destijds aan Moskou bracht. Dat was in 1955 en er is sindsdien wel iets gebeurd. Torh een tegenbezoe1'. al dient deze betiteling wellicht mede om de satellietstaten te kalmeren. Aangenomen immers moet worden dat het jongste bezoek van Chroesi- tsjef aan hen moest dienen om hen gerust te stellen. In Bonn zelf ziet men de komst van de Rus met de geboden nuchterhe'd tegemoet. Chroesjtsjef wil een ver mindering van de spanningen aan de westelijke grenzen van zijn on metelijke rijk. Misschien wil hij Er hard en de zijnen bewegen tot een erkenning van het Oostduitse regime. Maar daarnaar zal men in Bonn geen oren hebben. Men zal daa- trachten aannemelijk te maken d-t het Duitsland van nu niet meer is het Duitsland van weleer, hetgeen een reden ontneemt het verdeeld 1" houden. Maar men hoedt er zich wel voor illusies. Als svmptoom in de internationa'" ontwikkeling, zoals deze thans gaar de is, mag de aankondiging van Chroesjtsjefs bezoek aan Bonn be langwekkend heten. VOLAUTOMATISCHE Avondprogramma viel in 't water (Van onze speciale verslaggever) TTET eerste avondprogramma van de REM is gisteravond in de soep gedraaid. Verbijsterde technici belangrijke geschiedenis dagmorgen werd bevolen, ge- achter de rug als Parijse l"uri" D' P°- gevangenissen of die van t?^ Londen waar koningen ge- hoont. cbracht van de ver- vangen hebben gezeten, blijfplaats van de koning en Sinds donderdagmiddag de koningin die zaterdag on- kan het huis van bewaring Nieuwerkerk a. d. IJssef ook een konmg m het .gastenboek" schrijven, een zigeunerkoning. haar gade vraag voor het faillissement dagvaarding ingetrokken dienen te doen. is gedaan door de Naardense tegen Koka Petaio, die van De arrestatie die door de handelaar in gebruikte auto's oplichting werd beschuldigd. In september 1962 had P. van bewaring heeft zeker niet een dergelijke officier van justitie donder- Lokhorst. Nina Atanasio (eerst prinses, de Rotterdamse koningin), zal het een woensdagmorgen. Daar seeft Petaio drie jaar aan het grens-wissclkantoor geleden, toen hij nog geen ko- bij het station te Den Haag ning was, een auto gekocht, achttien gouden munten elk maar niet betaald. De auto van twintig dollar voor een nam de firma Lokhorst terug, totaal bedrag van f2700 inge- echter niet de papieren die wisseld. Hij deelde toen mede Petaio beschouwde als be- de munten na enige dagen talingsbewijs. Het bedrijf weer te komen inwisselen na moest gaan produceren Ui- zijn terugkeer uit het buiten- teraard verloor Petaio het land. Het jonge paar zat te eten proces. Hy werd onder een Inmiddels bleek echter dat in restaurant De Piasmolens dwangsom van honderd gul- de munten van ongemerkt aan de Plaszoom. De aires- den per dag gelast de papie- Chinees goud waren en plm tatie leidde niet tot inciden- ren terug te geven. Boven- f i000 minder waard. Inder- ten. Hij ging rustig mee in dien werd hij veroordeeld in daad kwam na enige dagen zijn eigen auto. Zijn vrouw is het betalen van de proceskos- p. terug om de munten in de woonwagen gebracht ten die in de duizenden gul- te wisselen. Hij verklaarde Koka dens liepen. Nog steeds heeft onbekend te zijn geweest met Petaio de autopapieren niet de omstandigheid, dat de evenmin de munten van andere samenstel- Gebleken is dat Het is de 22-jarige Italiaan se zigeunerkoning Koka Po tato. Voor koning Petaio moet de arrestatie wel extra door de mannen die sneu zijn, want hij was nog Petaio in de wittebroodsweken. De De arrestatie houdt verband teruggegeven Cu «t negentienjarige Franse Gisella met de faillietverklaring door proceskosten betaald. opzet sprake dachten aanvankelijk dat het om een storing in de zender ging, doch na- speringen brachten aan het licht dat de antenne een mankement had. Dit laatste kon kennelijk worden ver holpen, want het tweede avondpro gramma kwam, op enkele onderbre- gingen na, behoorlijk door. Het feit, dat de REM het met in geblikt materiaal moet doen, wreekte zich overigens wel. Er kon niet met een mededeling over de storing wor den ingegrepen, waardoor verschillen de kijkers in de veronderstelling ver keerden dat aan het eigen televisie toestel iets mankeerde. Nu de herft met z'n gebruikelijke stor men in aantocht «s. wordt fn vele krin gen de vraag gesteld, of de installatie het zal kunnen houden. De aanleiding hiertoe is de storm van een paar weken geleden geweest, die op een zeker moment windkracht 9 bereik te. Het gevaarte met z'n zestig meter hoge antenne begon toen zo gevaarlijk te wiebelen dat de meesten van de on geveer twintig monteurs die op het kunstmatige eiland verblijven, er af wil den worden gehaald. REM-functionarissen wijten een en ander aan de omstandigheid dat de in stallatie en ook de uitzendingen, zich nog altijd in een experimenteel stadium bevinden. Een duiker heeft na de ang stige zwiep"-ervaringen de zes poten van het eiland onderzocht, waarna extra beton werd gestort tussen de zogenaam de binnen- en buitenpalen. In Gemert is gisteravond de negen jarige Marinus Goossens bij plotseling oversteken aangereden door een auto en zo ernstig gewond, dat hy na enkele ogenblikken is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1