w vm Jonge mode en veel ideeën Lutjebroek mag lut noch broek genoemd worden 600 jaar heeft Plaats die reeds stadsrechten DICK HOLTHAUS Praag verwacht nieuw beleid jegens Duitsland Graanoogst op record Nor(I-Ring. zes populaire radioprogramma s Milde eis tegen Griekse bigamist in Amsterdam F E 1ST 7 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1901 Stop nu eens met die grapjes! Tanja toont een groen wollen tail leur met bijpassende jersey blouse en jersey turban een der vele ontwerpen van Dick Holthaus. (Van onze speciale verslaggever) Wel eens van Lutjebroek gehoord? Burgemeester L. P. H. Schepers, die er de scepter zwaait „besturen, mijne heren, is zien, veel zien zelfs, maar dan door de vingers" is de mening toegedaan dat de meeste Neder landers denken dat deze plaats niet bestaat. Zijn volijverige secretaris, de met vergeelde bullen en rode lakzegels goochelende heer D. Bakker, vulde de gisteren uitgesproken woorden van de Edelachtbare nog als volgt aan: „Men denkt dat het een soort droomland is, zoiets als Luilekkerland, maar dan zonder luiheid en zonder lekkers. Steeds weer maakt men er grapjes op. Niet dat we daar niet tegen kunnen humor hebben wij, Westfriezen, genoeg. Na een periode van zes eeuwen stadsrechten wordt het echter lang zamerhand tyd Lutjebroek eens in z'n juiste gedaante aan het Neder landse volk te presenteren". Voor burgemeester Scheepers komt er maar onze memimig nog een persoonlijke reden by. Lutjebroek is namelijk on derdeel van de gemeente Grootebroek. De l'aatste naam is bij het grote publiek zó onbekend dat hij steeds opnieuw moet uitleggen waar de pdaats, waar van hij eerste burger is, ongeveer ligt. „Bij Lutjebroek", begint meestal zijn eerste zin. En dat blijkt wel de grootste giller te zijn. Welnu we rijn er van overtuigd dat het gemeentebestuur ons voor deze tot In lengte van dagen dankbaar zal rUn Lutjebroek is noch lut noch broek. Abacadraba? We zullen ons nader verkla ren. Lut is een ander woord voor klein; broek kan in de aardrijkskundige beteke- (Van onze moderedactrice) Dick Holthaus laat in zijn show van 140 nummers ongemeen veel moois zien. Het leukst waren de jonge modellen, maar dan ook voor echt jong. Pakken bestaande uit smalle lange pantalon en stevige jekkerer wordt een petje bij gedragen met de klep opzij. Stel het echter allemaal niet te een voudig voor. De pakken zijn van prachtige stoffen, veel tweeds en de pet met bijpassende sjaal van bever of ocelot. Ook pakken van mouwloze japon met jasje en het Warmer ff ET hogedrukgebied dat weer bezorgtverplaatst zich van de Noordzee naar midden-Europa. Het wordt boven de Britse eilanden en Frankrijk aangetast door een zwak storingsgebied op de Atlantische Oceaan. Een eerste front bracht in de afgelopen rutcht aan de Franse kust en tri zuid- west-Engeland plaatselijk onweer. Dit front zal langzaam dichterbij ons land komen, maar het is te verwachten dat de activiteit er van zal afnemen, omdat de lucht in onze omgeving nog zeer droog is. Met naar zuidoost tot zuid draaiende wind zal het morgen warmer worden dan vandaag. Zon en maan: donderdag 3 september zon op: 5.54, onder: 1923, maan op: 1.50, onder: 1825. Zondag 6 september nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 3 september 0.07 vjn.; 12.51 n.m. Strandverwachting Het zonnige en fraaie strandweer duurt ook morgen voort. Zwakke tot matige zuidoosten wind. In de middag 20 tot 23 graden, zeewater Y1 graden. Vooruitzichten: het hogedrukgebied blijft voorlopig fraai weer brengen met nog enige temperatuurstijging. ,HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Parijs Grenobli iburg onbew onbew geh. bew Frankfor München Zürich Wenen h- bew Innsbruck onbew Belgrado motregen Barcelona Madrid Mallorca Lissabon jasje heeft dan een grote capuchon van langharig bont (bijv. roodvos). Onder de capuchon kan nog een glad mutsje (desnoods ook van bont) ge dragen worden. De jasjes zijn lang, driekwart of reiken juist over de taille. Bijzonder mooi waren de pakken met etagerok, waardoor het nauwelijks uit te maken valt of de jas nu tot net over de taille of driekwart valt. Heel veel japonnen en pakken hadden op 9/10 lengte een randje zoombreed van de rok er onder uit. Een soort tuniek idee dus. Veel mantels ook 7/8 of 9/10. In deze collectie niet de door Parijs beloofde redingote, maar veel rechte mantels met enorm veel zakjes, klep jes. knoopjes. Metalen knopen, die liefst in dubbele rijen geplaatst zijn. Te veel van het goede. Als tegenstelling ook verdekte sluitingen. Merkwaardig was de robe-manteau met capuchon. Helemaal recht met voor een toegeknoopt split. Een gewoon hemd- split Een was van een gelakt materiaal, pikzwart Het stond enig. alleen eist het heel wat elegance. Enfin daar heb ben de mannequins geen gebrek aan. Derde mantelstijl de Russische, die ook recht was, maar van zeldzaam mooi doorgestikte zijde. Hiervan ook de cock, tailtailleur met hoge halzen. Prachtig waren de middagjaponnen van fijne tweeds, lakens, we dachten ook whipcord, met bijpassende mantel. Het model zeer eenvoudig aansluitend aan het lichaam. Mooi doordat het zo per fect gemaakt was en perfect gedragen werd. Geen naadje te veel. geen rim peltje. Lange lijnen, naar onderen even gerend uitlopend. Het enige wat we maar niet waarderen kunnen zijn de zwarte jurkies die in vele tientallen getoond werden, be doeld voor cocktail, theater. vOor het avondje uit. Dan wordt Holthaus altiid weer een beetje kitscherig De rokjes kort. de halsen bloot grote kralen toe standen. Veel ceintuurs als taille bas gedragen van een dubbele rij parelts. De cocktailtailleurs daarentegen van zijde of brocaat waren stijlvol. Voor televisie thuis pakken van strakke pan. talon en hesje knalrood of zongeel. r was een toplessachtig geval, dat ge dragen werd door een vreemde man nequin. De Nederlandse stermanne- auins hadden duideliik geen zin zich daar in te vertonen. Ook toiletten, waar de ..too" bedekt was door een ragdun ne voi'e omhulsel Het was niet mooi. niet pikant en niet chie. Maar er waren genoeg aardige dingen i die misgreep weer te vergeten. nis op groenland duiden, dat 's winters onder water staat. Niet klein dus nee. er bestaan in Ne derland véél kleinere gemeenten. Het pa rochiedorp Lutjebroek, dat in het (rooms- katholiek) „duizend-eilanden-ryk" van Westfriesland is gesitueerd de Kop Noord-Holland zegt misschien ook wel iets telt ongeveer 2500 inwoners. Met het andere parochiedorp van de ge meente, Grootebroek, er bij, komt men zelfs aan een kleine 6000 personen. Geen broek tegelijkertijd gelukkig niet, zullen die van Lutjebroek en Groo tebroek wel zeggen. Stel je voor dat we op uiterwaarden moesten leven, op dras sig, of, nóg erger: moerassig, land? Wie de wereld zou dan onze beste bloem kool en onze puike aardappelen moeten eten, die jaarlijks a raison van 12 mil- gulden worden geveild? En wie zou de pracht van onze bloembollen kun- genieten? Het vorig jaar werd er 37 miljoen gulden omgezet, terwijl de velden in en om onze gemeente 40 pet het totale Nederlandse bloembollen areaal uitmaken. Goede verhoudingen „Wat een lutje"! wordt wel eens van en bijzonder klein persoon beweerd, [et is waarschijnlijk daarom dat de inwo- ers van Lutjebroek zich nooit als Lutjes aandienen. Ze noemen zich Lutjebroe- kers, zoals die van Grootebroek zich als Grootebroekers betitelen. Sinds kort rigens nog maar, want vroeger, toen beide parochiedorpen nog op gespannen voet met elkaar leefden een Lutjebroeker, die naar de hand van een Grootebroekse dong, kreeg een pak slaag! zou er wel degelijk van „Kleinen" en „Groten" sprake zijn geweest. Die slechte verhoudingen van weleer jn er thans helemaal uit. Scheiding wordt er weliswaar nog altijd gemaakt, veldslagen tussen de jeugd zijn er ïeer bij. De rimpels zijn glad gestre ken, ook in de gemeenteraad. Dit bete kent niet dat er geen dorpschauvinisme meer is. De Lutjebroekers staan er op dat hun woongebied dezelfde voorzienin gen worden getroffen als in Grootebroek. En elke Lutjebroeker houdt nauwlettend de afkomst van de raadsleden in dc ten. In de verdeling der zetels moeten de volkingsgetalien tot op het laatste kind nauwkeurig weerspiegeld zijn. Door de eeuwen heen hebben de Lutje broekers en Grootebroekers aarstvyanden gehad. Gezamenlijke aartsvijanden wel te verstaan, die in tijden van nood de onder linge twisten naar de vergeethoek deden verhuizen. Het waren de Enkhuizers, die altijd hun grote rivalen zijn geweest Aan beide zijden is er gemoord, geplunderd gebrandschat. Toen de Enkhuizers zich oij het „Broodvolk" aansloten, kozen de Lutjebroekers en Grootebroekers dc zijde het „Kaasvolk". Hoeken en Kabeljau- het werd eveneens een scheids gemeentebestuur anno 1964 zich nog beetje voor de „collaboratie" van toen schaamt De nederlaag van Bossu bij voorbeeld zou een wapenfeit zijn, waar voor ook de Lutjebroekers en de Groote broekers zich op de borst kunnen slaan. De grote held van Lutjebroek is overi gens Pieter Janszoon de Jong geweest, in 1867 de heldendood stierf in Italiaanse Monte Libretti. Voor deze zuuste zouaaf, die met twintig andere Lutjebroekers naar Rome toog on kerkelijke rechten en bezittingen te dedigen. werd een indrukwekkend stand beeld opgericht „Voor God en de Paus" sloeg hij met zijn geweerkolf dertien Gar- ribaldisten de hersens in, alvorens als ge volg van dertien bajonetsteken te ster- Dit Lutjebroek nu, dat dus echt bestaat, waarschijnlijk zelfs ouder is dan Am sterdam en Den Haag, gaat iin de week 13 tot 20 september zijn zeshonderd jarig bestaan als stad vieren, uiteraard tezamen met Grootebroek. Het doet dit met ballonnen en speldjes, met kinder feesten en bejaarden-uitjes, met klaver- jascompetities en met een kennis. Verleden en heden, maar oak de toe komst met als grootste probleem de ruilverkaveling zullen worden belicht. In de hervormde kerk drie pet va<n de bevolking is protestant wordt te dien einde een tentoonstelling inge richt, die Lutjebroek en oök Groote broek kaliber zowel als elllure moet ge- „Ze zijn daar altijd jaloers op onze stadsrechten geweest", zegt gemeentese cretaris Bakker thans nog. „Maar ze heb ben er meer dan eens van gelust, terwijl we hen bijna altijd te slim af w; Watergeuzen De Watergeuzen, die nu niet bijster op de rooms-katholieke Lutjebroekers Grootebroekers waren gesteld, hebben hun stempel op het stadje zonder wallen gedrukt Het zelfde kan van de Spanjaar den worden gezegd, hoewel we ons niel aan de indruk kunnen onttrekken dat het In Zutphen: leder handel en woningen uitgebrand Een felle brand heeft gisteravond in ongeveer vijf kwartier de N.V. voorheen firma Wed. D. J. Bosboom en Zoon le derhandel aan de Zaadmarkt, hoek Peli kaanstraat in Zutphen verwoest. Ook een boven het bedrijf gelegen woning ging verloren. Een andere woning boven het bedrijf kreeg zware brandschade. Voorts liep het naast het pand gelegen woon huis brandschade op. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. Een gedeelte van de drie. tot vierhon derd uit Indonesië gerepatrieerden in het nabij de lederhandel gelegen opvangcen trum nam met zijn bezittingen tijdelijk de wijk. De vlammen laaiden tientallen meters hoog op en enorme rookwolken trokken over de stad. Bij het bedrijf lagen vrij grote voorraden leder, rubber laarzen e.<L en chemicaliën voor de lederindustrie op geslagen. Kind overleden na val van achthoog Gisteravond om half zes is de zesjarige Joyce Halsema van het balkon der acht ste verdiepin0 van een twaalf verdiepin gen tellend torenflatgebouw in Haarlem, gevallen. Zij was op slag aood. Dit torenflatgebouw staat in Schalk wijk in Haarlem-Oost Kinderen gaan nogal eens met de lift omhoog. Dat heeft het meisje ook gedaan. De lift komt bij een balkon, waar zich de nood trap be vindt en dat een lage omheining heeft. Aangenomen wordt dat het meisje te ;r over het balkon heeft gehangen. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is een wetsontwerp ingediend betreffende een algemene regeling van de rechtspleging in zaken die met een ver zoekschrift worden ingeleid. Croesjtsjef in Tsjechoslowakije TN PRAAG wordt aangenomen, dat premier Chroesjtsjef naar Tsjecho slowakije is gekomen om een nieuwe Russische politiek jegens Duitsland uiteen te zetten. De onverwachte komst van de ministers van buitenlandse za ken van Hongarije, Polen en Bulgarije naar de Tsjechische hoofdstad wordt hiermee in verband gebracht. De nieuwe politiek zou haar beslag moeten krygen, voordat Chroesjtsjef (wellicht nog dit jaar) een bezoek aan de Westduitse kanselier Erhard zal brengen. In Praag is opgevallen, dat de Oostduitse minister van buitenland se zaken, Lothar Bolz, schitterde door afwezigheid. Enkele dagen geleden had een offi ciële Tsjechische woordvoerder al ver klaard, dat zijn land overwoog een han delsverdrag met YVest-Duitsland te slui ten, dat enige erkenning van West-Ber- Ijjn zou inhouden. In ruil daarvoor wil Tsjechoslowakije dat Bonn officieel door het verdrag van München van 1938 een streep zal halen, waarbij het Sudetengebied van Tsje choslowakije bU Duitsland werd ge voegd. Het communistische bewind in de Sowjetzone van Duitsland heeft initus- beweerd, dat dr. Konrad Adenauer 1962 als bondskanselier een gevol machtigde naar Oost-Duitsland heeft ge. stuurd om contact op te nemen met de communistische autoriteiten. Deze besprekingen hadden moeten leiden tot een minder gevaarlijke poli tieke toestand, waardoor een ontspan ning in Duitsland zon ontstaan. Aden auers afgezant had van de Oostduitse communisten voorstellen ontvangen, be trekking hebbend op de herziening van de betrekkingen tussen de twee delen van Duitsland Adenauer zou gunstig op deze voor stellen hebben gereageerd en ze als basis voor verdere onderhandelingen hebben aanvaard. De Cubaanse crisis maakte abrupt een eind aan de bespre kingen. In Bonn acht men het echter „absoluut ondenkbaar", dat de Oost duitse beweringen juist zijn. Men hoeft zich in West-Duitsland echter weinig illusies te maken over de mogelijkhe den, die nieuwe besprekingen met de Sowjetunie zou bieden. Wanneer men afgaat op de verklaring, die de Oost duitse partijchef Ulbricht gisteren heeft afgelegd, kan Duitsland slechts „op communist isohe voorwaarden" worden herenigd en moet West-Duitsland een .communistisch stelsel aanvaarden, voor dat Oost-Duitsland in hereniging zal toestemmen". Ulbricht beschuldigde de Westduitse regering ervan dat zij de beste tradities handhaaft van de oude Duitse imperialisten, die bereid zouden zijn, een derde wereldoorlog te riskeren om de gebieden terug te krijgen, die Duitsland door de tweede wereldoorlog heeft verloren. Het ministerie van landbouw voor spelt een record-graanoogst van 16,3 (vorig jaar 15,4) miljoen on, dank zij de warme zomer. Tussen Leens de bestuurder lieer K. Westra uit Ulrum, door~°de verblind en achter op een geparkeerd staande vrachtauto met aanhangwagen van de boderijder Hamstra uit Uhum gebotst. Het naast de bestuurder zittende achjarige docherje Efoelje Westra was vrijwel op slag dood. De héér Westra werd niet ernstig gewond- VRIENDSCHAPSCONCERTEN Nederland deelt via de Ned. Ra dio Unie in de samenstelling en uit voering van zes populaire radio programma's op muzikaal gebied, welke de gezamenlijke titel „Nord- landse programma Ring" dragen. In ons land zullen on?er 'ejdl"e •n speelt Harry nog in Oslo, Stockholm n Hannover. Uit Engeland krijgt men o.a. te horen Helen Shapiro en uit België Louis Neefs. Voor de begeleiding in het Neder- het Metropole- an Dolf van der AVRO en KRO voor de uitzending 'tS'er'^SÏÏ^Lten-rondreis is de zorgen. Ook de Wereldomroep ge- Belg Ward Bogaert, produktiecoördina- bruikt gedeelten ervan voor zyn t<Jr de Zweed Carl-Uno Sjöblom en pro- buitenlandse dienst. ducer voor Nederland Eric Krans, in sa- menwerking met Jan Bronkhorst van de Nord-Rmg wordt alzo een co-produk- Wereldomroep, tie van zes landen, tw. Noorwegen, Zweden, West-Duitsland, Nederland, Engeland en België. De programma's bedoelen een vriendschappelijke uitwis seling van radio-amusement te zijn, in een presentatie van muziek en talent uit de by de samenstelling betrokken lan den. De artiesten die aan de concerten mee werken, telkens twee uit ieder land, rei zen gezamenlijk rond. In elk der con certen zal steeds één deelnemer uit ieder land optreden. Bvendien zullen de zes programma'! Com meniaar Sensatiezucht TfAT het al te actief najagen van actueel-zijn kan leiden tot on gezonde sensatiezucht, moesten wij gisteravond tot onze spijt concluderen bij het kijken naar de KRO-rubriek - Brandpunt. Wat heeft de Brandpuntre- alle landen tegelijk worden gehoord, ?actie bewvgen, zulk een grove zodat op die avonden telkens cert-ring wordt gelegd door deze Noord- europese staten. De Nederlandse organisatie van uitzen ding en relais berust bij de NRU. De uit- pe- te maken om een tv-team j ning van Rietje Af ink te zenden voor het stellen van een dergelijk aantal on mondige vragen Laten we hopen dat dit alleen een gevolg is geweest van het feit dat hoofdredacteur Richard Schoonhoven met vakantie is en Frits van der Poel die al meer blijk heeft gegeven, zijn goede bedoelingen niet te kunnen honoreren) nu de dienst uit- maakt en Brandpunt dus niet werke lijk zoveel aan goede smaak heeft in geboet. Dat de opdracht tot de reportage len ze bij ons te horen zyn op dinsdag- werd gegeven, was al fout, en zaterdagavonden. men het verzamelde kwaliteitloze ma- Op de avonden van de dinsdagen 8.15 teriaal n°Q uitzond ook, is onbegrijpe- en 22 september zal de AVRO de con- 'V.^* Is het Nederlandse volk dan waar- certen. welke resp. in Oslo, Hannover ermee gebaat deze 14-jarige enkele en Londen worden uitgezonden, relay- woordjes Frans te horen haspelen, of eren. moest moeder Afink te kijk worden De KRO neemt op zaterdag 12 septem- gezet Laten wij er niet te veel woor- ber het concert uit Stockholm over, ver- den aan vuil makendit was een staal- zorgt op 19 december het Nederlandse tje van kleuter-journalistiek. relayeert dan weer op de 26e het slot- Een goedmaken je kwam in het plei- concert uit Ostende. Wat de Wereldomroep betreft, deze zal op zes achtereenvolgende zaterdag avonden bandopnamen van de uitvoe ringen in verkorte vorm naar het bui tenland uitzenden. dooi voor meer chauffeursaanlegplaat sen langs de grote wegen. De inhoud van deze bijdrage had tenminste nut en zal met symathie zijn ontvangen. Veel viel te genieten van 'n prenten- film over de bloedige historie van De beide Nederlandse optredende artis- Maastricht- Men mag het een stukje ten zyn Corry Brokken en Harry Moo- vaderlandse geschiedenis voor de hoog ten, alzo een vocaliste en een instrumen- ste klasse lagere school noemen, maar talist. Beiden werken zij natuurlijk mee verhaal, pittig geschreven door aan de Nederlandse bijdrage. Verder drs- Monique Habets en op speelse gaat Corry zingen in Londen en Ostende toon voorgedragen door de acteur Ca rol Linssen, boeide. Een keur van fraaie oude prenten en tekeningen trok aan het oog voorbij, maar het „levende'' slot van de film bedierf in eens veel van de sfeer. Men had dat er veel beter af kunnen laten. Van de BRT's Zomercaroussel' hebben we zonder droefheid in een laatste uitzending, die slecht van beeld en geluid was, afscheid genomen. Hitchcock zorgde tenslotte nog voor wat amusante spanning in een van zijn onwaarschijnlijke misdaadfilms. Vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. J. J. R. Bakker gisteren tegen de 32-jarige meubelspuitcr E. T. uit Athene, die ervan wordt verdacht bigamie te hebben gepleegd. Vorig jaar was hy in het huwelijk 25 windstil 22 10 rindstil 35 17 rtndsttl 32 18 Een paar ferme, weloverwogen tikken beves tigen het eerbetoon aan de vuil-gele deurposten. Boven de woorden: Hulde en bruis prijken twee rood-wit-blauwe vlaggetjes van Albert Heijn. Als Piet Heins roemruchte vlag de oceanen be voer, waarom dan niet de winkelweekvlagge tjes van Albert Hein de deinende golven der bruilofsvreugde! Ten slotte wisselen tijden, zee- en en mensen, maar het vaderlandse rood-wit- blauw verleent decorum aan de allergewoonste dingen. „Hadden we ook nog maar een paar ballonne tjes gehad, hè vader? Van die lange worsten! Jó, dat was fijn geweest!" „Dan was 't hele huissde misschien de lucht ingegaan. Pas maar op!" „Hoe kan dat nou, vader? „Alles kan, behalve je eigen neus afbijten." Dat is afdoende mussenlogica, dus wordt er verder over 't geval gezwegen. De AH-vlagge- tjes zijn echter van papier en hun stok is ge spleten bamboe. Er mag deze veertien dagen storm noch regen komen. 't Is klaarlichte dag geworden en 't mussen- gezelschap groeit voortdurend aan met klein en groot. En klein 't meest. Ongekamde vlaskop pen, ongewassen, spitse snuitjes, spleetogen, ga pende bekjes en gore slaapknuistjes. In een bij na griezelige stilte belegeren ze nummer 15. als eenmaal de kinderen Israels het in zich zelf ge ruste Jericho, 't Wachten is ook hier op de ba zuin, in de gedaante van muzikanten van het Leger des Heils. Hun instrumenten glanzen veel belovend in het jonge morgenlicht. Ze worden als engelen ingehaald en aangestaard. Een paar kleine jongens posteren zich tussen de strijders. 0>p de een of andere mysterieuze manier doen zij nu mee met de muziek. Na een paar zachte probeersels beginnen ze te spelen. Om de stemming erin te brengen eerst een opgewekte mars met machtig veel gepoem en geboem. Jó, wat blazen ze de wangen op. Tot ze knalrood zijn en op barsten staan. En wat schetteren de klanken tegen de huizen op. Stijf- in de Mussenstraat XF door M. A. M. Renes-Boldingh gesloten zolderraampjes worden subiet openge gooid; nog nachtelijke fysionomieën hangen er uit, de monden vol toejuichingen. Na de mars komt nog een marsje en vervol gens een paar opmonterende, geestelijke liede ren. Maar ten slotte spelen de Heilsoldaten lang zaam en indrukwekkend „Dat 's Heren zegen op u daal". Alle drie de coupletten. Wanneer ook dat klaar is, schudden ze het spuug uit de mondstukken, wat door de mussenjeugd belang stellend wordt gadeslagen. En dan trekken ze huiswaarts. Hun aftocht is beslist oneervol, ze 'worden niet eens nagekeken; nog minder uitgeleide ge daan. De mussen hebben vandaag wel wat an ders te doen! Met studie hebben ze al die tijd de erepoort en de grasgroene deur daaronder in het oog gehouden. „Ze komen niet, vader!" „Nou, wat wou jij dan, jongen! Dat opa Ap pelaar in z'n nachthemd en opoe in d'r pon naar buiten kwamen, om ons en 't Leger te bedan ken?" „Nee, om te traktéren natuurlyk!" „Traktéren! Oho, dat moeten we nog maar afwachten, jongens!" „Assie centen heb, hè vader?" „Centen heppie wel, centen zat, maai" of-ie daar snoep voor koopt, dat is iets anders. Hy koopt misschien liever snaps dan snoep." „Of allebei! Opa Appelaar is best rijk, hij is een rijke stinkerd, hè vader?" „Mag jij zulke woorden zeggen, Kees? En nou heb net precies 't Leger des Heils hier ge speeld. Jochie, jochie, schaam je!" Hierop zwijgt de nieuwsgierige vrager. Dat van het Heilsleger heeft hij niet door en een veertigjarige bruiloft is moeilijk te verwerken, als men jong is. Waarschijnlijk had hij zich toch wel 't een of ander schilderachtige gebeuren voorgesteld! Maar er is bij mensenheugenis niet een dergelijk festijn in de Mussenstraat gevierd, 't Ceremonieel ervan is dus weinig bekend. II Het is weer stil geworden op straat. De tijd hanteert nu eenmaal zijn zweep. Zelfs op een dan, die groot is onder zijns gelijken. Zelfs op het mussenvolk, dat overigens expert is, oiji zijn slagen en tikken te ontduiken. Ze zijn afge trokken. De volwassenen onder het uitwisselen van allerlei meningen over de te wachten fees telijkheden; de jeugd deels met wydopen oren om de wijsheid der ouden op te vangen; deels onder verlangend omkykenn naar het huis met de erepoort. De niet verschenen traktatie wordt glanzender, naarmate *t grauwe brood dat thuis wacht dichterbij komt. Een paar van 't middel- grut speelt 't zelfs klaar om de terugweg ach terstevoren af te leggen, in de hoop, dat ze nog iets uit 't afgesloten paradijs te voorschijn zul len zien schieten. Of Adam en Eva ook een tijd lang zó gelopen hebben op hun vlucht in het zelfgekozen en nochtans onbekende land, waar ze het grauwe levensbrood nog moesten gaan ver overen? Achterstevoren, 't is de houding van ongerijmd verlangen, van verwachten, tegen be ter weten in. 't Is het grote wonderverwachten der mensheid, dat ook in de kleine mussen is uitgezaaid en op deze morgen aarzelend begint te bloeien. Als nu toch eens heel op 't laatst die deur van 't Appelaarparadijs open ging! (wordt vervolgd) getreden met het 21-jarige Nijmeegse meisje B. L.. terwijl hij in Grieken land een vrouw had. Tegen zijn tweede echtgenote die op de hoogte was van het eerste huwelyk werd een maand voorwaardelijk geëist'. De officier zei tot deze clemente eisen te zijn gekomen wegens de menselijke achtergronden van dit trieste geval. De Griek was uit zijn land vertrokken omdat hy met zijn vrouw niet harmo nieerde. In Nijmegen kwam hij in con tact met de tweede verdachte en zij besloten te trouwen wanneer het Griek se huwelyk ontbonden zou zyn. Dit bleek echter geen gemakkelijke zaak, want in Griekenland kent men geen' kosteloze rechtskundige bijstand en een advocaat kon het tweetal niet betalen. Wel beloofde een advocaat de zaak in behandeling tp nemen, maar na een voorschot te hebben genoten liet hy niets meer van zich horen. Na een verblijf in Griekenland in Nederland teruggekeerd, besloot het tweetal (er was een kind op komst) toch maar in het huwelyk te treden en de risico's te aanvaarden. Verzachtend Op de vraag van de president, waar om zij zich niet tot Nederlandse instan ties hadden gewend, want hier kan dit wel kosteloos geschieden, bleven de ver dachten het antwoord schuldig. Zij had den er eenvoudig nooit aan gedacht. De officier zei in zijn requisitoir dat biga mie tegen de openbare orde is en streng dient te worden gestraft. Aan de verlei ding in dit geval menselijke overwegin gen te laten gelden, wilde de officier eahter geen weerstand bieden. De eerste vrouw is riet in behoeftige omstandigheden achtergelaten en zy zy heeft de beschikking over het huis van haar man. De officier stelde by zyn els als voor waarde, dat binnen de tyd van twee jaar de proeftijd bepaalde hy op drie jaar de verhouding tussen de twee verdachten moet worden gerealiseerd. Dit betekent dat de echtscheiding in Griekenland binnen die tyd moet wor den uitgesproken en het te vernietigen tweede huwelyk opnieuw moet worden gesloten. vanavor Godsbeeld bij Gezelle: Scheppi .losser?, lezing 23.45 Strijkorkest cn s< listen: klass. muziek (gr.) 23.55—24.00 Nw. Hilversum II, 298 m VARA: 19.00 Voc de kinderen 19.10 Artistieke staalkaart 19 - Vereldooriog. documentair klankbe^d 10.35 Hoogtepunten uit de operette Der ïettelstudent (gr.) 21.15 Natafelen: licht >rogramma 21.45 Stereofonische uitz.: Pro menade-orkest 22.20 Sport halverwege 22.30 Nws 22 40 Balans: hoofd- en bijzaken uit tiet dagelijks gebeuren 22.55 Instrumentaal iroepkamerkoor: moderne •navond Top of Flop NTS: 20 00 Experimentele uitzendingen op het twee- Ie net (kanaal 27): NTS: 20 45- 22 30 Ope ratie Cicero (Five Fingers), speelfilm. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m KRO: 7.00 Nws 10 Morgengebed 7.15 Ouverture radio >or vroege mensen 7.55 Overweging 8.00 10.10 Klass. zieken VPRO: 11.45 Lichte cn zangsoliste (gr.) 12.15 Le\ (gr.) 13.45 Voor de vrouw. NCRV: 14 Lichte gram. muziek 14.30 Zij waren b< reid hoorspel (3) 15 00 Klassieke grai cital: moderne 17.00 De Ne- erlandse trekkersrondeflitsen larlijkse bijeenkomst 17.30 Lichte gram. luziek voor de tieners 18.15 Sportagenda i.20 Amsterdamse Politiekapcl 18.50 So- 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. mu- !iek VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 mzlek 9 00'Och. n 9.15 Klass. rijdliig 10.00 Nws 8.15 Lichte gram tendgymn. 9.10 De groenten gram. muziek 9 40 Morgor ick 12 00 Licht i orkest 13.00 Nws 13.15 Med.. actueel of gram. muziek 13 25 ichten 13J0 Zang en piano: lich- 14.10 Stereo- :c!tal: klassieke inprogramma riek 16 00 Nws 16.02 Stere teportage wereldkampli ennen te Albertvill* 17 7 55 Kasba 64. g« Voor de jeugd brief utt Ma- Eventueel W.D L V.D. 18.30 Lief »ble met solist: visie: KRO: 15.00—15.45 V. t 16.00-16.15 Voor de kinderc

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7