Uw probleem is het onze Er gebeurt heel veel in Ghana en Egypte Zweedse CDU kandideert dubieuze politicus Een ivoord voor vandaag NS-expositie „Van stoom tot stroom" geopend Ontslagen bij Verheids' Auto-industrie ,,St. Eloy'' gispt werkgevers in de metaal Dienst over de grenzen bestaat twee jaar Kerkorde niet toereikend voor grotestadsgemeente AEG WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 Niet vastspijkeren op verleden (Van onze kerkredactie) Dezer dagen is in Uppsala de oprichtingsvergadering gehouden van de nieuwe christelijke partij in Zweden, de Christelijke Demo cratische Unie. De partij telt reeds 12.000 aktieve leden. Om bij de parlementsverkiezingen, die over enkele weken plaats zullen vinden, één zetel te behalen, zou de partij echter in alle kiesdistricten, waar zij aan de stembusstrijd deelneemt, nog enkele duizenden stemmen ti'j' moeten winnen. Het initiatief tot oprichting van de Zweedse C D U. is uitgegaan van de tachtigjarige ds. Lewi Petrus, die in de Pinksterbeweging een vooraanstaande plaats inneemt. Hij is vicevoorzitter van de C.D.U. geworden, terwijl de lutherse predikant, ds. Birger Ekström. die vroe ger jeugdleider is geweest in de Conser vatieve Partij, voorzitter is. Het program van de nieuwe partij keert zich tegen het materialistisch ka rakter van de Zweedse politiek, maar wijkt verder niet veel af van de con servatievere groepen in Zweden. De vraag aangaande een republikeinse staatsvorm wordt in het verkiezingspro gram niet actueel genoemd. Voorzitter ds. Ekström noemde ook de vraag, of de nauwe band tussen kerk en staat niet wat losser moet worden gemaakt niet actueel. De partij strijdt voor het be houd van het christelijk karakter van de openbare school, dat de laatste tijd met name van liberale zijde sterk aange vochten wordt. Veie vooraanstaande christen-politici in Zweden hebben zich tegen de C.D.U. uit gesproken. Huns inziens zal deze partij slechts een splinterpartij zijn, waarvan het nog maar de vraag is, of het een echt christelijke politiek zal ontwikkelen. Men wijst op de Noorse christelijke par- ongeveer tien zetels in bovendien steeds Herv. vrouwen ontmoeten Afrikaansen Bijbel wordt over radio gedicteerd (Van onze kerkredactie) Als monniken van weleer zijn vele Chinezen op het ogenblik bezig om de bijbel over te schrijven. Het is de enige moge lijkheid om een bijbel te kunnen bezitten in de eigen taal. Christelijke radiostations in Azië, die het bamboegordijn met hun programma's doorbre ken, ontvingen honderden en nog eerts honderden verzoeken om bijbels. Pogingen om de luisteraars gratis van bijbels te voorzien bleken te falen. De bijbels roerden door de Chinese posterijen eenvoudig nimmer bezorgd. Het christelijk radiostation op Okinawa en het station van de Evangelical Alliance Mission in Korea dicteren nu iedere dag bepaalde bijbelgedeelten. Brie ven van achter het bamboegor dijn wijzen er op dat honderden Chinese luisteraars inderdaad de kans aangrijpen om zo ge deelten van de bijbel althans in eigen taal te krijgen. het parlement heeft minder christelijk en steeds nalistisch is geworden. Men meent, dat de christelijke invloed in de politiek vol- Jeugdsonden ■t wantrouwen in brede Zweedse kringen tegen de Christelijke Democra tische Unie is aanzienlijk toegenomen, toen maandag JI. een van de Stock- holmse avondbladen met het bericht wam, dat de voornaamste kandidaat ran de partij voor de aanstaande verkie- ingen, Harald Ljungström. in de oor logsjaren tot een nationaal-soclaiistische partij behoorde. Ook werden enige an- ti-semitische publikaties van Ljungström door het blad geciteerd. Ljungström heeft hierop geantwoord, dat hij zich inderdaad vroeger aan Jeugdzonden" schuldig gemaakt heeft, maar dat hij zich nu op de christelijke naastenliefde baseert. Het partijbestuur heeft verklaard, dat men een mens niet altijd mag blijven veroordelen om be paalde uitlatingen, vroeger door hem ge daan. In de pers is echter de vraag ge steld, of deze gewezen nationaal-socia- list en anti-semiet nu de meest aange wezen figuur is. om als voornaamste kandidaat van een nieuwe christelijke partij te fungeren. In Ghana wonen ongeveer zeven "adatm^j°en mensen, van wie er zo'n twee miljoen tot een protestantse of rooms-katholieke kerk behoren. „Er valt in ons land dus nog veel te doen, waarvoor wij uw gebed] nodig hebben. Gelukkig gebeurt er ook al veel, want onze goedge organiseerde kerk doet aan jeugd werk, zondagsscholen, werk in vrouwenkringen en evangelisatie in onze dorpen." Dit vertelde me vrouw R. Addo, algemeen secreta resse van de vrouwenorganisatie van de Presbyteriaanse Kerk van Ghana, gisteren in het Zendings huis te Oegstgeest. Maar hulp is noodzakelijk Mevrouw L. Shalabv, voorzitster van de vrouwenvereniging van de Evangelische Koptische Kerk van Egypte, vertelde dat van de 27 mil joen inwoners van Egypte er drie miljoen christenen zijn. „Bij ons is er geen vrijheid om te prediken. Op de lagere en middelbare scholen mo gen wij wel godsdienstonderwijs ge ven, maar alleen aan de christelijke leerlingen. Op de universiteiten is zelfs dat verboden." jeugdwerk, conferenties e.d. plaats heb ben. Een Nederlandse zendelinge, me juffrouw Voorhoeve, heeft daar de lei-1 ding, doch men kan (behalve veel geld) j ook nog vrijwilligers op maatschappe-, lijk. administratief en medisch gebied' gebruiken. De beide dames hebben de conferen-- van de Hervormde Wereldbond in I De voordrachten van de Afrikaanse Frankfort bijgewoond. Voordat zij naar dames werden uit het Engels vertaald hun landen terugkeren, blijven zij eni-jdoor mevrouw K. Beversluis-Van der Er zijn weinig hoofdstukken in de hijhei waarin zoveel onder werpen worden aangeroerd als in het eerste hoofdstuk van de brief van Paulus aan de Romeinen. Daar wordt over het evangelie gesproken, over de gelovigen, over het geloof zelf. Daar wordt ook over de zonde gesproken. En de kern van de zonde wordt met de volgende woorden omschreven: „Im mers, hoewel zij God kenden, hehhen zij Hem niet als God verheerlijkt of gedankt." In wezen is zonde niet anders dan God niet die plaats in ons leven geven die Hem toekomt. Wat is God verheerlijken? Zit het niet in dat woord zelf? Ver-heer-lijken. Tot Heer-van ons leven maken. Hem dus de opperheerschappij geven. Dat brengt ons in een afhankelijke situatie. We kunnen niet zelf heslissen. We moetende grote beslissingen en de kleine net zo goed met Hem hespreken. We moeten Hem het laatste woord geven. En wat is het moeilijk om niet zelf het laatste woord te willen hehhen. Zonde is nog meer. Zonde is ook: Hem niet danken. Dat is misschien nog moeilijker. We leven in een tijd die de nadruk legt op de rechten van de mens". Maar met rechten komen we niet ver hij God. God heeft alle rechten. Bij Hem moeten we leren wat genade is. We hehhen geen recht op Zijn liefde, maar toch wil Hij ons liefde geven. We hebben geen recht op Zijn hulp, maar toch wil Hij ons helpen. Alleen als we ver staan hebben wat genade is, leren we danken. De president-directeur van deiden z'in. geweest. De heer Lohmann be- Nederlandse Spoorwegen, ir J. Loh- de™N^CTl?t"iïr"lL™ï„'!.'i "'"t mann, heeft gistermorgen in het toekomst vertellen van de kerken in hun landen. Voor de provincie Zuid-Holland was daarom gisteren in Oegstgeest een bij eenkomst uitgeschreven, die door ds. H. K. Jonkman, directeur van het Zendings huis. werd geopend en waarvan me vrouw D. Fontein-Aldershoff, presiden te van de provinciale H.V.D.- de leiding had. Evangelisten De Basler Mission bracht in 1828 het evangelie in Ghana. De groeiende kerk zorgde voor scholen, ziekenhuizen, ker ken. winkels, wegen, goede huizen en onderwijs in het land. Aanvankelijk werden daarbij alleen de mannen be trokken, doch later leerden de vrouwen van de zendelingen ook de vrouwen en meisjes van het land allerlei over hy giëne, huishouding, opvoeding en hel evangelie. Zo ontstond de vrouwenorga nisatie en thans hebben mannen en vrou wen evenveel recht van spreken in dc leiding van de kerk. Doch ontwikkelde, voor hun taak berekende vrouwen van evangelisten zijn voor Ghana nog var groot belang. Men heeft zelfs een specia le school die hen kan opleiden. De Evangelisch Koptische Kerk var Egypte werd in 1957 officieel zelfstan dig. Zij heeft ongeveer tweehonderd ker ken. honderd centrale gebouwen, predikanten, zestig evangelisten en scholen. Ook hier zijn kerkdiensten, dagsscholen, jeugd-, vrouwen- en bijbel kringen. Mannen en vrouwen zijn gelijk, behalve in het ambt, dat alleen aan mannen voorbehouden is. Jonge vrijwil ligers, die arts. ingenieur, rechtskundi ge e.d. zijn. trachten in hun vrije tijd anderen tot Christus te brengen. de expositie zullen de bezoe- tentoonstelling „van stoom tot kers ook een fümpje kunnen stroom" geopend. Deze expositie is Herv. Bouwsticliting voor bejaarden in het koper (Van onze kerkredactie) De Landelijke hervormde bouwstich- ting voor bejaarden bestaat twaalf een half jaar. Ter gelegenheid van koperen jubileum is een prachtige, i derne brochure uitgegeven, die een o» zicht geeft van wat gedaan is en nog gedaan wordt. In deze periode zijn dertien complexen gereedgekomen e geopend. In aanbouw zijn er nog negei waarvan enkele nog dit jaar in gebruik zullen kunnen worden genomen. In voor bereiding zijn zes projecten. Het aantal bedden in deze tehuizen is gestegen van 130 in 1956 tot bijna 1400, en zal spoedig meer dan verdubbeld worden. De brochure „Vandaag bouwen de mens van gister" geeft een beeld van de huizen via foto's en tekst, n ook een beeld van de ontwikkeling dit werk voor bejaarden. Vrijwel ieder huis dat klaar kwam was practischer en meer voor zijn doel berekend dan het vorige. Zo is dit boekje een duidelijk voorbeeld geworden van de gewijzigde inzichten en een stimulans voor kerke raden en gemeenten om ook de schou ders onder een dergelijk, broodnodig project te stellen. De tekst van dit boekje werd geschre ven door onze vroegere medewerkster mevrouw Ank J. Hovingh-Krayo. de vormgeving is van Jan Londema, de uit gave van de Landelijke hervormde bouw- stichting voor bejaarden, Koningslaan 14 te Utrecht. Beroepinsstverk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Beroepen te Haastrecht. Numansdorp (bij accl.), Anna Jacobapolder (bij accl.), Vijfhuizen (bij accl), Oostburg (Zld.): T. L. H, Pieterse. kand. te Voorschoten: te Beetsterzwaag: J. J. R. Baas. kand. te Amsterdam; te Sleen: W. E. M. Honig, kand. te Amsterdam, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen; te Andijk (vac.-C. Dijkstra): M. v. Harme- len te Wons. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Amsterdam-W. (vac. M W. Nieuwenhuijzen): K. J. Velema te Hoo- geveen en S. Wijnsma te Rotterdam-Z.; Twee miljoen in noodfonds Afrika Van de 3.6 miljoen gulden waarom di Wereldraad van Kerken haar leden ii februari heeft gevraagd voor hulpver lening aan tienduizenden vluchtelingen in Afrika, is op het ogenblik 1.835.000 gulden binnengekomen of toegezegd. Ne derland droeg 150 000 gulden bij- De af deling Hulpverlening van de Wereldraad heeft al een begroting opgesteld van 1.4 miljoen gulden voor voedsel, kleding, medische hulp, studiebeurzen, hulp bij migratie en steun aan familieleden van politieke gevangenen in Oeganda, Kongo, Kenya, Tanganjika en nog enkele andere Afrikaanse lander^ ingericht ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de NS en zal tot 27 september duren. Om de tentoonstellingstent op het useumterrein te kunnen betreden moesten de genodigden een overweg passeren die was beveiligd met niet helemaal feilloos werkende automa- tisohe halve overwegbomen en rode knir erlichten. Het „verleden" werd ge symboliseerd door een oude pomplorrie, een jubileumcadeau van de vereniging Weg en Werken, die een paar maal de 'erweg reed. een korte toespraak herinnerde ir. Lohmann aan het treinongeluk dat gis teren bij Westervoort is gebeurd en dal een schaduw werpt op de jubileumna- nifestaties die de NS in september hou den. Hij gaf nogmaals uiting aan zijn gevoel van medeleven met de nabe staanden van de gedode reizigers en met de -gewonden. De ontwikkeling van NS sinds in 1839 voor het eerst de stoomlocomotief „De Arend" vertrok, noemde de heer Loh mann een continu proces. Het is daar om goed. zo zei hij, nu en dan even stil te staan om te zien wat bereikt is. De tentoonstelling geeft voornamelijk een beeld van de veranderingen die zich de afgelopen 25 jaar hebben voltrokken, zowel op het gebied van de tractie als op dat van het seinwezen, de stations gebouwen. de automatische beveiliging de kunstwerken zoals vrije kruisin- indruk geeft van het herstel de spoorwegen vlak na de tweede reldoorlog. De tentoonstelling wordt geluisterd door doeken van elf Neder landse schilders die hun visie hebben gegeven op de jubilerende NS en met een aantal werkstukken van de Neder landse jeugd. Koninklijke Plateel Weer werk voor bijna alle ontslagenen ravin van Randwijck-Laming. Mejuf- rouw dr. W. Timmermans en dr. W. Nijenhuis (Hervormd predikant Den Vrijwilligers Mevrouw Shalaby vertelde ook van ordt op-1 twee christelijke centra, Immanuel Hou- Bethel Home, waarin bijbelstudie, Ir. Lohmann noemde de overgang van stoom op andere tractie de belangrijk ste verandering van de afgelopen 25 jaar. Hij zei, dat de „ontstoming" des tijds een kostenbesparing van 30 pro cent opleverde. Daarbij komt, dat men het moderne materieel een tijdsbe sparing en een frequentie van reizigers treinen kon bereiken, die met stoomlo comotieven nooit te verwezenlijken Naar wij vernemen heeft verreweg het grootste deel van de 130 werkno- I mers. die in juni door de directie Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda en masse waren ontslagen, elders alweer gevonden. Van de 119 werknemers, die zich bij het gewestelijk arbeidsbureau te Gouda hadden laten inschrijven, zijn thans nog slechts 14 werkzoekenden over. bijna al len ouderen, die uiteraard veel moeilij ker opnieuw aan de slag komen dan jongere werknemers. Een groot deel van de 105 mensen, die door bemidde ling van het arbeidsbureau in andere bedrijven zijn ondergebracht, namelijk ongeveer 40 procent, is weer werkzaam in de Goudse aardewerkindustri merendeel der anderen is even Gouda gebleven, terwijl ook een aantal I werknemers buiten Gouda aan de slag moest, o.a. in Utrecht, Rotterdam en Amsterdam. Zoals bekend wordt de behandeling van de faillissementsaanvrage voor de Plateelbakkerij „Zuid-Holland" op 14 ok tober a.s. voortgezet. Nieuwe presidente H.V.D. -commissie Tot presidente van de lande lijke commissie van de Hervorm de Vrouwen Dienst is gekozen mevrouw A. L. gravin Van Randwijck-Laming te Oegstgeest. Mevrouw Van Randwijck volgt mevrouw K. Beversluis-Van der Brug op, die binnenkort als zo danig aftreedt. Haag-Loosduinen), beiden gedelegeerden namens de Hervormde Kerk bij de con ferentie in Franfort, waarover wij reeds uitvoerig schreven, vertelden van ervaringen. Zoals bekend is mejuffr Timmermans gekozen tot presidente het vrouwencomité van de Hervormde Wereldbond. Eerste nummer „Student" deze maand Het onlangs door de Nederlandse Stu dentenraad ingestelde Algemeen Studen ten Persbureau A.S.P. is van plan een nieuwsblad uit te geven, waarin een overzicht wordt gegeven van wat leeft in de Nederlandse en buitenlandse studen tenwereld. In deze uitgave wil men nieuws en informaties achter het nieuws verwerken. Het blad verschijnt minstens een keer per maand en zal „Student" heten. Het zal in een oplage van ruim 50.000 exemplaren onder de studenten worden verspreid. De verzending ge schiedt centraal. De inhoud van de studentencourant zal bestaan uit nieuwsartikelen, commenta- •cn, achtergrondinformatie e.d. In .Student" zullen ook de officiële mede delingen van de Nederlandse Studenten raad en zijn grondraden en buitengewone leden worden opgenomen De perssecre taris van de N.SR., de heer J. H. Th. Knook, is tot hoofdredacteur van het A.S.P. benoemd en zal het redactiebeleid van het nieuwe nationale studentenblad bepalen. Het is de bedoeling het eerste nummer van „Student" eind september te laten verschijnen. We lezen vandaag: Handelingen 19 vers 1 tot en met 20. Gisteren bestond het bureau „Dienst over de grenzen" jn Utrecht, dat is opgericht door de Stichting „Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen" en de Nederlandse Zendingsraad, twee jaar. Via dit bureau zijn tot' nu toe negentig mensen naar het buitenland gezonden, waar zij dienende functies vervullen. Het bureau is indertijd opgericht, om dat zowel de stichting oecumenische hulp als zendingsraad herhaaldelijk aan biedingen kregen van mannen en vrou wen, die bereid waren om in dienst van de kerken naar andere landen te gaan. maar die aanbiedingen niet konden aan vaarden. omdat de fondsen waarover de zendings- en diaconale organisaties be schikken te beperkt waren. Om te voorkomen, dat degenen die zich aanmelden niet in contact zouden ko men met de ontwikkelingslanden die hun hulp misschien dringend nodig hadden, is het bureau in het leven geroepen. Het functioneert als een bemiddelingsorgaan tussen de mensen die uitgezonden willen worden en de kerken en zendingsorgani saties in de jonge landen, die bereid zijn zelf de kosten van overkomst te betalen. Het is nu zo, dat de jonge kerken in de landen, die leraren, artsen, landbouw kundigen of verpleegsters nodig hebben, hun aanvragen richten tot het bureau „Dienst over de grenzen" in Utrecht (dat zeer snel bekendheid heeft gekregen», terwijl anderzijds de Nederlanders, die hun beroep in een jong land willen uit- Eigen ordinantie dringend nodig (Van onze kerkredactie) dit schema. Dit beeld van stroev. c de situatie in de grote stad Het centraal bestuur van de rooms- katholieke bond van werknemers in de metaal- en electrotechnische industrie „St. Eloy" heeft op zijn vergadering in Utrecht uitvoerig gesproken over het niet bereiken van enig resultaat tijdens de besprekingen in de vakraad voor de metaalindustrie over het verminderen van de achterstand die in deze bedrijfs tak gedurende 1964 is ontstaan ten op zichte van de algemene loonontwikke ling. Het centraal bestuur van „Sint Eloy" zegt in een communiqué dat het ontstemd is over de weigering van de werkgevers om ook maar in enigerlei mate tegemoet te komen aan de zijns inziens reële voorstellen, die beoogden de duidelijk te constateren achterstand ten opzichte van de algemene loonont wikkeling te verminderen. „Sint Eloy" meent dat deze onstemming nog wordt versterkt door het feit dat een groot aantal werkgevers tot op dit moment nog geen gebruik heeft gemaakt van de voor hen openstaande mogelijkheden tot toepassing van de 4 procent differentia- - .„„„tie. Het bestuur acht deze houding van Bij Verheuls' Autoindustne in ad- het inkorten van een uur overwerk tot de werkgevers bepaald niet bevorder- dinxveen en Gouda zijn 20 personeels- een half uur per dag. Deze maatregel, lijk voor de handhaving van de zo nood- leden ontslagen. Het is niet onmo- echter door de directie in overleg zakelijke arbeidsrust in deze bedrijfs- Staking bij Ford duurt voort De wilde staking, die maandag bij de Ford-fabriek aan de Hem weg in Am sterdam onder een aantal arbeiders van de produktieafdeling is uitgebroken, is gisteren voortgezet. De 478 arbeiders, die het werk niet wilden hervatten, wer den niet op het terrein van de fabriek toegelaten. Ongeveer 200 man stonden gisterochtend voor de poort. Zoals be kend gaan de stakers niet akkoord met gelijk dat binnenkort bij gaande reorganisatie nog slagen zullen vallen. echter door de directie voort- met de ondernemingsraad genomen en ont- ^eze staat geheel achter de beslissing. Er worden dan ook geen onderhande lingen tussen directie en stakers ge- Tot d, ontslagenen behoren een be-; "Riders die hel werk heb- drijïsleider en vier Chris. Verder kan- 3™ ^tSSSSL?* toorpersoneel en gehuwd soneel. Verscheidenen waren al onge veer 40 jaar bij Verheul in dienstvan de staicers zowel relatief als abso- Het heet dat Verheuls Automdustne luut het grootste deei. Van de 365 tot deze maatregel is gekomen om een Spanjaarden zijn er 271 in staking. De kostenverlaging van het produkt te he-i- werkstelligen. tak. In een artikel over de kerkor de van de Nederlandse Hervorm de Kerk in „Woord en Dienst" heeft dr. J. H. van Beusekom de wenselijkheid uitgesproken van een aparte regeling voor de ge- j meente in de grote stad. Hij meent, dat de kerkorde nog te zeer bepaald is door een klimaat dat wezenlijk verwant is aan de plattelandssamenleving, en dat zij daardoor een soepele aanpas sing aan de ontwikkeling van de grote stadsgemeenten in de weg staat. Dr. Van Beusekom wijst bijvoor beeld op de Amsterdamse situatie die zo onoverzichtelijk is geworden, dat bepaalde maatregelen -*enomen m ten worden. Die maatregelen behelzen enerzijds een decentralisatie in eenhe den, groter dan de wijkgemeenten, maar kleiner dan de centrale gemeen te. Anderzijds is er dan een verster king van het centrale beleid nodig, opdat de hervormde gemeente niet tegen het patroon van de stadssamen leving in in delen uiteen zal vallen. Dit probleem blijkt alleen op te los sen door te werk te gaan naar analo gie van het bepaalde in ordinantie 2-13-4 Alleen die bepaling is ge maakt om kleine ..centrale gemeen ten" aan een grotere centrale kerke- raad te helpen (zoals dat gebeurd is bij de kleine gemeenten in de Mijnstreek, die samen een centrale kerkeraad ge vormd hebbenRed Wil men dus in een grote centrale gemeente decentra liseren, dan dient men te handelen aanpassing stad aan de be palingen van de kerkorde. De situatie in de stad maakt het steeds duidelijker, dat er behalve de wijkgemeente behoefte is aan meer mogelijkheden van gemeentevorming. Die mogelijkheden biedt de kerkorde inderdaad. Maar, aldus dr. Van Beu sekom, ze kunnen niet ten volle geho- eerd worden door het principe van de kerkorde, die van de geografisch bepaalde gemeente als enig-juiste vorm van gemeente-zijn uitgaat. Eigenlijk behoren alle wegen van de gemeentevorming naar het Rome van de wijkgemeenten te lopen. De grote stacf trekt veel predikanten aan voor allerlei speciaal werk. Het is vaak niet gemakkelijk deze predikan ten kerkordelijk onder dak te brengen. Ook wijst dr. Van Beusekom op de hoge kosten waarvoor de kerk zich in de grote stad gesteld ziet. Emotionele sfeer De oplossingen, aangeboden in errd. 2-17 (regionale kerkelijke commissies) en 2-26 (gemeenten met een regionaal verband) blijken in de praktijk steeds weer zeer gedeeltelijke oplossingen te zijn voor de door de historische ont wikkeling ontstane gemeenten van één grote stad. De gemeenten moeten aller lei werk samen doen, maar de samen werking wordt belemmerd door veel haken en ogen. En als dan één van de gemeenten de knoop wil doorhakken met behulp van bestaande kerkorde- lijke bepalingen (bijvoorbeeld inzake grenswijziging), ontstaat een emotio nele sfeer ten detrimente van de ker kelijke samenleving en van het gezicht van de kerk in de stedelijke sai De grotestadsgemeente heeft naar het oordeel van dr. Van Beusekom dan ook dringend een eigen ordinantie no dig: een handreiking, geformuleerd in soepel en genuanceerd gestelde bepa lingen, die de gemeente in de grote stad aan een beter aangepaste leefmo- gelijkheid helpt oefenen, zich by het bureau laten In- De plaatsingsmogelijkheden lopen voor de verschillende beroepen uiteen. Zo zün er by de negentig tot nu toe uitgezon denen een automonteur, die jonge Al gerijnen gaat opleiden en een kippenboer, die in Kongo een pluimveefokbedrijf van de Kongolese kerken leidt. Binnenkort zal via het bureau zelfs een piloot wor den uitgezonden naar een Aziatisch land. Artsen en volledig bevoegde leraren hebben een zeer grote kans op plaatsing, vertegenwoordigers van administratieve beroepen maar een kleine. Men heeft op het bureau al geconstateerd, dat in de eisen die de jonge landen stellen een opgaande lijn zit. Het zyn trouwens niet alleen ontwikkelingslanden die bij het bureau aankloppen: ook „rijke" landen, die wel over geld maar niet over men sen beschikken doen een beroep op „Dienst over de grenzen". Zo werken verschillende Nederlanders in Oosten rijkse bejaardentehuizen voor vluchte lingen en diakonale instellingen van de Oostenrijkse kerken. Het bureau heeft op dit moment on middellijke plaatsingsmogelijkheden voor Engels- of Franssprekende leraren, art- en verpleegsters voor Noord-Borneo Zuid-Afrika, een fysiotherapiste voor i gehandicaptencentrum in Jordaans Jeruzalem, een Franssprekende leidster voor een meisjestehuis in Madagascar en een jonge vrouw, die goed kan koken en bovendien Frans spreekt voor de huis- b«„Hin<r van een quakerteam in Algerije. Wij weten, wat Uw reac tie is, als U met de AEG Lavamat hebt gewassen: U dacht wel, dat volauto matisch wassen erg com fortabel was. Maar dat de AEG Lavamat steeds op nieuw al die was- en drooghandelingen zo feil loos alléén verricht, dat moet je eerst in de prac- tijk ervaren. Ja, de AEG Lavamat is gemaakt voor al Uw was. AMSTERDAM erige stakers zijn 153 Nederlanders Vraag: Is de Borgward-auto- an de 718) en 54 Turken (van de torenfabriek al naar een niet fa briek in Mexico overgebracht? Welke 1600 had te betalen Uit een villa nabij Castel Gandolfo (Italië) zijn twee schilderijen op houten panelen van Raphael en een doe* van Antcnello de Messina gestolen. De dief stal was al verscheidene weken geleden ge-ileegd maar door de politie geheim gehouden om de opsporing van de daders te vergemakkelijken. De schilderijen die deel uitmaakten van de bekende collec tie Spindon, zyn echter nog niet gevon den. Portugezen komen Loondemonstratie beloften niet na bij de N.D.S.M. De Portugese autoriteiten weigeren hun onlangs gedane belofte na te komen om de zendingsarbeid in Angola van dienst te zyn door een soepeler visa-politiek. „The Observer", het orgaan van de Uni ted Church van Canada maakt melding van een gesprek, dat nog niet zo lang geleden heeft plaats gehad tussen verte genwoordigers van de zending en Portu gese autoriteiten. De Portugezen zouden toen de verzekering gegeven hebben, dat zij een soepeler houding zouden inne men. Zendelingen, die met verlof zouden gaan naar Portugal, zouden zonder meer naar Angola terug kunnen komen, terwijl ook nieuwe zendelingen gemakkelijk vi sa zouden kunnen krijgen. Volgens hef Canadese blad is er echter tot nu toe niets van deze beloften terechtgekomen. Arbeiders van de Nederlandse Dok- i Scheepsbouw Maatschappij te Am sterdam hebben gistermiddag een korte demonstratieve optocht gehouden van de westelijke naar de oostelijke werf van het bedrijf. Volgens de persdienst van de N.D.S.M. betrof het hier ongeveer 500 demonstranten. De maatschappij heeft 3600 arbeiders in dienst. De demon stranten eisten toepassing van de in de c.a.o. vastgestelde mogelijkheid tot percent uurloonverhoging door middel van ondernemingsgewijze differentiatie, de 4 procent verhoging onmogelijk was, daar aan de arbeiders al het maximale uurloon werd uitbetaald. Verhoging zou volgens de persdienst neerkomen op het uitkeren van zwart loon. rechten, zodat haar slechts eer van 2400 per jaar overbleef leven typen zullen er dan gebouwd worden? Antwoord: Borgward is ongeveer een jaar uit het nieuws geweest doch op 1 juni 1963 werd gemeld, dat de fabriek zou worden overgebracht 1ur""tor- rey in Mexico, waar men zou met een produktie van 50 auto' dag, waarna dc produktie zou w uitgebreid tot 200. De eerste te i auto's zouden van het model Borgward 17.000 in mindering gebracht op de Isabella zijn. De fabriek was toen 40 algemene vrijstelling van 20.000 wei- met de aardappelziekte (phytophtera infertans). Ook kan kaligebrek de oor zaak zijn. Er is nu niets meer aan te bedrag doen maar volgend jaar moet u daar- im van mede rekening houden. Vraag: Het regenwater Antwoord: Het successierecht wordt schuimt niet als ik gewoon waspoeder Monter- één maal geheven. Nu is een bedrijfs- pensioen van 4000 per jaar op zich plat. zelf niet onderworpen aan successie recht, doch de waarde van het pen- wordt tot eer maximum De put is schoon. Het dak ha. groot "en had 75 miljoen gekost ke geldt In 1964 zou deze worden uitgebreid, recht wordt dus niet In juni 1963 werd voorts gemeld dat geheven, doch cr spoedig honderd Duitse technici en uy" T ingenieurs naar Mexico zouden vertrek ken om het machinepark te installeren de produktie te beginnem gemastiekt 'grind er op. Kan dat de oorzaak zijn? Duurt het lang voordat het regenwa ter weer goed is? Antwoord: Regenwater is altijd wat men noemt zacht water en er is dus het gehele erfdeel. Het geen onthardlngsmiddel als b.v. soda het pensioen nodig om dit weer zacht te maken. vooral grind bevat veel Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Gehcimboudig Is verzekerd Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- 0hetgeen verder ge- Mastiek erfd wordt. Het kan dus zijn dat stoffen, die alleen door flinke regenval die beide geleidelijk uit zullen verdwijnen. Er waren toen reeds 40.000 ton aan machines naar Tampico verscheept. Vraag: Is het waar dat een pensioen, dat de weduwe na het overlijden van haar man uit een bedrijfsfonds ont vangt, onderhevig is aan successiebe lasting? Zo vernam ik. dat een wedu we over bet eerste pensioenbedrag na Iemand 1600 successierecht over haar erfdeel moet betalen, terwijl zij dat Het hangt dus af jaar 4000 pensioen krijgt, maar het regenwater betekent niet dat van jaar tot jaar f 1600 van dit pensioen wordt belast. Vraag: Hoe komt het dat lang het duurt, voordat het water schuimt. Het beste steekproeven te aardappels bruine vlekken vertonen? opnieuw schoon te maken. Door de bemesting met varkensmest cn ASF-korrels? Antwoord: Die bruine vlekken kun- ord: Wij kennen geen houtluis, el stofluisjes en boekenluisjes, e in huis voorkomen en bestre den kunnen worden met een huishoud- de hoeveelheid insecticide. Stofluisjes zijn kleine witte flinke buien, hoe of bruine diertjes. Boekluisjes zijn bleekgeel met vlekjes, snelle lopers. De eerste komt voor op meubels, schil de put derijen of muren, de tweede in ma trassen. matten, stoelvullingen en in last boeken enz. Ze richten weinig schade zekerheid, zend Wilt i veroorzaakt zijn door aantasting weg. Weet u er nog wat op? het wil helemaal niet dan wat exemplaren i l leeg buisje

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2