Steeds meer voetballers gaan in de zomer honkballen VERTROEBELDE SFEER BIJ HET BASKETBAL Fluitketelkoning teert op glorieus verleden In het koperslaan zit geen toekomst meer EERSTE ZATERDAGCLLB IN WEST II IS EXCELSIOR P Aantal tanks rijdt weer Velen namen afscheid van ir. A. F. Vlag te Lisse Groei bij Obam Peter Lommerse 250ste zwemdiplomahouder Petit „Grand Prix" in Rijnsburg Najaarsfeesten Hillegom Uitstervende beroepen NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1964 Bij de zondag voetbalclubs is het min of meer al ingeburgerd, dat de leden in de zomermaanden de honkbalsport beoefenen en ook bij het zaterdagvoet bal in district West I staat honkbal hier en daar al op het programma als zomer activiteit. De Haarlemse vereniging Kennemerland en de Amsterdamse verentgingen NDSM en De Geuzen tellen al menige enthousiaste honkballer in hun gelederen. Tot nu toe bleef het zaterdagvoetbal in West li op dit punt achterdoch Excelsior P. heeft de primeur voor zich opgeëist om als eerste zaterdag-voetbalclub in West 11 in de zomermaanden het honkballen te gaan beoefenen. De voorbereidingen zijn in volle gang en ruim twintig leden heb ben zich al aangemeld om na het komende seizoen, wanneer de voetbal zal zijn uitgerold, deel te nemen aan de hönkbalcompetitie. in dit geval van de afdeling Rotterdam van de Kon. Ned Honkbalbond. Bij de oprichting van de Honkbal- bond, hetgeen door de heer J. C. G. Grasé in 1912 geschiedde, heeft men nimmer de illusie gekoesterd, dat nog eens voetballers als leden zouden wor den ingeschreven. Van de ruim 8000 leden, die de bond thans telt, zijn er velen, die in de wintermaanden op de voetbalvelden zijn te vinden. Desondanks telt de bond ook heel wat lecjen, die in de winter een andere tak van sport beoefenen. Niettemin kan ons land er op bogen al verscheidene jaren aan de top van het Europese honkbal té staan en sinds enkele jaren is het Euro pese kampioenschap vast in Nederland se handen. STERKE TROEF Mede hierdoor heeft de propaganda voor het honkbal een sterke troef in handen, waarvan men een goed gebruik maakt. En men verheelt niet. dat de verwachtingen zijn gewettigd, dat in de nabije toekomst nog meer voetballers in de zomermaanden de weg naar de honkbalsport weten te vinden. Voor verenigingen, die eventueel een honkbalafdeling willen oprichten, doch dit om financiële redenen bezwaarlijk vinden is een oplossing gevonden. De (Van onze parlemem-'redactie) Ongeveer 75 lichte AMX tanks 13 zul len weer gaan rijden en schieten. Bij een gezamenlijk onderzoek van Fianse en Nederlandse deskundigen ;s gebieken dat slechts in een kwart van de circa 100 lichte tanks scheuren in r'e steunbalken van de elevatiemotor van het kanon zijn ODgetreden. Aanvankelijk was gemeld dat dit het geval was m ongeveer de helft van de tanks. De circa 25 tanks waarbij zich het euvel h'eeft voorgedaan blijven buiten gebruik, de anderen wor den weer in- dienst gesteld.- v Intussen gaat het onderzoek voort, ant woord op de vraag waardoor de scheur vorming is ontstaan kan thans nog niet gegeven worden. Industriële bestemming grond in Warmond DEN HAAG Bij KB van 3 janu ari is goedkeuring verleend aan het bp besluit van Provinciale Staten in april 1961 vastgestelde streekplan bollenge- bied, behalve voor wat betreft een per ceel te Warmond, bestemd tot agrarisch bedrijf. Tegen de aan dit perceel gegeven aigrarisohe bestemming dienden zowel gemeente Warmond als de eigenaresse, de N.V. Nederlandse Tudor Accumula toren Maatschappij te Rotterdam, een bezwaarschrift in. Met betrekking tot de door de raad ingediende bezwaren overwoog de Kroon onder meer dat, gelet op de voorgeschiedenis, bij de af weging van belangen die van de N.V. Tudor de doorslag moeten geven, mede nu de bescherming van het landschaps- schoon hier niet zwaar mag tellen De Kroon sprak daarbij uit. dat door her ziening van het streekplan op dit punt de mogelijkheid dient te worden open gehouden. dat het perceel bij de aanpas sing van gemeentelijke planologische maatregelen zijn industriële bestemming behoudt In overeenstemming met het K B. is aan het gedeelte van'het perceel, voor zover dit in het uitbreidingsplan is be stemd voor industrieterrein, het uitgangs. punt „commerciële en industriële doel einden" gegeven en aan een klein ge deelte daarvan, voorzover dit in het uitbreidingsplan een agrarische bestem ming heeft, het uitgangspunt „agrarisch bedrijf". Wedvluchten te Lisse LISSE De postduivenvereniging „De Oude Blauwbamd" heeft een navlucht ge houden met, jonge en oude duiven van Roosendaal af met 171 jjiven in con cours. Uitslag T de Gans 1. 7. 24, 30, 37. 43; J Faas 3, 42; G Jansen 2; F Koster 4, 11 32. 41; C Zuidhoek 14, 23, 34; M v Stein 6. 26; Schippers 8, 12,17, -8, 22. J Arra- chart 9, 16, 40; A van der Poel 10. 31- Th van der Ploeg en Zn 13; K Ippel 15 25, 29, 38; J de Borst 19, 20. Feleüs 21. 35' R Schaap 25, 27, 36; P Voos 33; Witteman 39 De eerste prijsduif had een snelneid van 1077 meter per minuut, de la.tste 85? meter per minuut. De verliezen zijn ondanks de harde N W -w:nd. uie nogal koud was, meegevallen. De Luchtklievers lieten de 'ong-1 en oude duiven in een navlueht vliegen van Duffel af (130 km) met 248 duiven De uRslag was als volgt: H van Liest 1. 28 8. 33 42; G Mens 2. 25 44. 4!>. Chr de Bruin 3. 5, 10. 32, 41; Th Schoone 4 36 H van Kesteren 6, 14, 29. 43; Jac van Es 7. 12. 13, 15, 26, 47; Roodenburg 9; P M Rersee 11, 45; Paardekoopei 16; De Haas- Schoone 17, 19, 49, 50; M de Vreugd 20 23. 27; Van Ruiten 21. 22. 34, 4tJ- C van der Poll 24; J v Diest 30; Opdam 35 39; J Duivenvoorden 37; Joh Je Kuijpe. 38 J van der Hulst 40. De eerste prijsduif had een snelheid van 1103 meter per mi nuut. de laatste bracht het tot 975 meter per minuut. H van Diest had met tien vogels vijf prijzen. Na geruime tijd de leiding te hebben gehao moest M de Vreugd deze overdragen aan Jac van Es Kon. Ned. Honkbalbond kent hét zoge naamde Bleesingfonds. De heer I. J. Rijkebper, Mr. Reyntslaan 12 in Am stelveen zal, wanneer verenigingen hier om vragen, daadwerkelijk en financieel ter zijde staan. Materiaal, dat door be staande vereniging niet meer wordt ge bruikt, staat men aan het fonds af. Hierdoor kunnen niéuw opgerichte vere nigingen, of nieuwe honkbalafdelingen van voetbalverenigingen direct over kus sens en dergelijke beschikken. Wil men echter zelf overgaan tot het aanschaffen van de benodigdheden, dan zal men voor elk team een bedrag van f500 op tafel dienen te leggen. OP ZATERDAG Tenslotte; er bestaat voor verenigin gen, die uitsluitend op zaterdag willen, spelen alle gelegenheid hiertoe. Boven dien levert de wedstrijddag voor de drie jeugdcompetities: Bleesingcompeti- tie voor jongens van 10, 11 en 12 jaar; Babe Ruthleague <13, 14 en 15 jaar) en de juniorencompetitie (16 en 17 jaar) helemaal geen bezwaren op, aangezien deze jongens uitsluitend op avonden in dc week spelen. En nu zijn we benieuwd, wie van de zaterdag-voetbalverenigingen uit onze omgeving, het eerst het initiatief neemt tot honkbal-activiteiten in dc zomer Opvolger werd ir. Van Veen LISSE In de grote zaal van het Laboratorium voor Bloembollenon- derzoek trof men gistermiddag alle „groten' uit het bollenvak mèt alle vooraanstaande 'figuren op het gebied van onderzoekonderwijs en voorlich ting. Want daar nam de rijkstuin- bOuwconsulent. ir. A. F. Vlag, na ze ventien jaar afscheid en werd zijn op volger. ir. S. van Veen. geïntrodu ceerd. Onder de aanwezigen merkten we op drs H. J. Letschert voorzitter vdn de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, de voorzitters van alle groepen van deze vereniging, leden van het hoofdbestuur, ir A de Zeeuw direc teur van de Tuinbouw, de rijkstuin- bouwconsulenten uit Aalsmeer, Hoorn en Amstelveen, dr. J. Wasscher, ir. P. J. Stadhouders en ir. S. J. van de Helm. -de directeur en. 'oud-directeur van het laboratorium, prof. dr. ir K. P. Schenk en prof. dr. E. van Slogteren. drs. A. G Slootweg, adjunct-directeur Planten- ziektenkundLge Dienst dr A. Hes, direc teur Bloembollenkeuringsdiensten ir. H. van Os en secretaris H. Vermeer van het Produktschap voor Siergewassen. Kralensnoer „U hebt al werkend een- kralensnoer geregen en dat snoer mag gezien wor den" zei drs. Letschert tot ir. Vlag. „Uw afscheid als rijkstuinbouwconsu- lent betekent niet een afscheid van het bollenvak, U blijft immers hoofd van de rijksmiddelbare tuinbouwschool in Lisse". aldus de heer Letschert die na zijn Waarderende woorden een enve lop met inhoud aanbood. Ir. J van de Hoek, hoofd van de provinciale landbouwvoorllchtingsraad. verdeelde de „machten" in de bollen streek In: het vak zelf, het laboratorium- de afdeling praktijkaangelegenheden, de voorlichtingsdienst en de school. Stuk voor stuk belangrijk maar de school is het meest belangrijk. De anderen kun nen niets doen als de school niet de grondslag heeft gelegd. Ir. Stadhouders sprak namens de kring van consulenten, prof Schenk legde de nadruk op de uitstekende verhouding die altijd tussen het laboratorium en het consulentschap heeft bestaan Na mens de commissie van toezicht van de rijksmiddelbare tuinbouwschool sprak de heer Th. Hoog. Uittocht In zijn dankwoord zei ir Vlag dat de jaren 1947 tot 1955 de meest prettige zijn geweest. Na die tijd begon de uit tocht van prima krachten, daar het bedrijfsleven veel aantrekkelijker sala rissen bood dan de overheid De open gevallen plaatsen werden voor slechts een deel weer bezet. Het personeelste kort is er nog altijd, vooral het onder zoek zit in de knel. De huisvesting van de dienst is bedroevend nog dit jaar moet er een noodgebouw komen. Met waardering sprak de heer Vlag over het Rynsburgse bloeniendistrict Er die met betrekking tot Riinsburg en om geving één vaste assistent nodig voor de bloementeelt en één die zich speciaal met bet trekken van bloembollen moet bezighouden. Voet van Lisser jongen dooi' auto verbrijzeld LISSE De bestuurder van een vrachtwagen, liet twee jongens die mee gereden hadden, uit de auto Zü bleven op het naast de Heereweg gelegen rij wielpad staan. De bestuurder was var mening dat zij doorgelopen waren er reed zijn wagen achteruit, met het ge volg dat een achterwiel een voet va jongen S. W. uit Lisse verbrijzelde. Ook een beenbreuk liep hij op. De jongen werd naar een ziekenhuis te Haarlem gebracht. LISSE Dinsdagavond om half acht reed de 78-jange N O. uit Lisse met zijn fiets op de Gladiolenstraat. Hy wilde de weg oversteken, doch een motorrijder was al zo dicht genaderd dat een aanrij ding niet te voorkomen was De motor rijder maakte een flinke smak; de be jaarde fietser kwam vrijwel met de schrik vrij. LISSE Bij de rijkspostspaarbank werd augustus ingelegd f 100.085 ei rugbetaald I 78 505. De nieuwe rijkstuinbouwconsulent. ir. S. van Veen wees in zijn eerste toe spraak op de grote veranderingen, die zich regelmatig in de tuinbouw voltrek ken Het is dus noodzakelijk het bedrijf zo in te richten, dat men steeds kan om schakelen. In de jaarvergadering van de Onder linge Beleggings- en Admin. Mij. Obam heeft men de voorgestelde statutenwij ziging nog niet kunnen behandelen we gens ontbreken van het quorum. In ver band met de deelneming van de Natio- nale-Nederlar.den werd drs. L. van der Zwol (hoofd beleggingen bij de Neder landen van 1845) tot tweede directeur benoemd en drs. E. F. Philipp tot com missaris, terwijl voorts jhr. mr. E. W. Roëll tot commissaris werd benoemd. Sinds 30 juni zijn ƒ260.000.aandelen geplaatst tegen de pro forma afgifte- koers. Samen met de 24i% agio-uitkering nam het geplaatste kapitaal toe tot 6,81 '30 juni 6.39) miljoen, en het vermogen op 20 augustus tot ƒ45.7 (44.78) min. Sindsdien is het door koersstijging tot 46 min vermeerderd. Het bestuur hoopt dat het publiek in grotere mate zal gaan deelnemen, waardoor het belang van de Nationale-Nederlanden kan stijgen. Deze drukt de beheerskosten en vergroot de belegglngsmogelijkheden aanmerkelijk. Men streeft naar tenminste gelijk divi dend over het verhoogde kapitaal. Het belang bij Nederlandse internationale waarden van 50 tot 25% is thans gereed. General Banden optimistisch Zonder van blijmoedig optimisme te worden beticht meent de directie van de General Banden en Rubber Mij. Holland 'The General Tire and Rubber Com pany) dat de toekomst beslist goed is. al dus verklaarde de heer Caroll J. James, directeur, op de jaarvergadering. Zij zal uisterste best doen in de kortst mo gelijke tijd de aandeelhouders het divi dend uit te keren, waarop zij recht heb ben. Over 19631964 rekent zij nog op verlies. In 19641965 zal de omzet zeer aanzienlijk stijgen waardoor de bruto- De directie verwacht de uitbreiding april -mei 196.5 dus voor het begin van het erkoopseizoen. gereed te hebben, waarbij e Amerikaanse moedermaatschappij heeft bijgesprongen. Verlaging van de kostprijs is alleen mogelijk door produk- tievergroting daar de uitgaven tot een mi nimum zijn beperkt. Wegens de grote ar- beidsschaarste vooral te Amsterdam, be stelt men hoofdzakelijk automatische ma chines en men onderhandelt over meer Italiaanse. Spaanse en Turkse arbeiders. De gestegen vraag maakt dat een verdub beling der produktie onvoldoende zal zijn, doch er zijn maatregelen genomen om in 1965 de vraag te bevredigen tegen lagere kostprijs. Dc oorzaken van de onbevredigende gang van zaken waren scherpe concur rentie. de toestand op de arbeidsmarkt en de grote vertraging bij de produktiever- groting voornamelijk door het bouwver- gunningcnbeleid en de strenge winter 19621963. De directie blijft realis tisch. De ongezonde prijsconcurrentie duurt voort Homburg neemt v. Rooyens slachtbedrijf over De N.V. Homburg te Cuyk zij het slachtbedrijf uit de n:.V. van Rooyen te Almelo op 31 augustus neeft overgenomen en in verband daarmede 206 aandelen B van f x)0 heelt Uitge geven a 430%, ten volle winstde end over he* lopende boekjaar. Op 28 augustus noteerden deze aandelen 44711.%. - Professionalisme doet zijn intrede De situr.tie in ut b: sketbalsport is volkomen scheef getrokken. Ook in deze tak van sport gaa, het geld een rol spelen. We krijgen in het komende seizoen dan ook de vreemde situatie, dat clubs met betaalde spelers moeten uitkomen egen zuiv amateuristische verenigingen. En daar het voor de hand ligt, dat verenigingen, die hun spelers betalen, sterke krachten kun nen aantrekken in tegei stelling tot clubs, die de amateur-status blijven voeren, is de sfeer volkomen vertroe beld. Het is aan oo< geen wonder dat coach W. Hanman van de basketbal vereniging The Arrows hoe langer hoe minder plezier in h l basketballen krijgt. En heus niet alleen, omdat zijn vereniging is gedegradeerd, maar vooral omdat zijn zuivere amateur vereniging 't steeds moeilijker krijgt aan dc top te blijven meedraaien. Se- mi-prof-basketballers, die 3 maal per week (moeten) trainen, gaan de com petities beheersen. Een voorbeeld van een semi-prof- basketvereniging is Sport Vereniging Eendracht (SVE) uit Utrecht. Deze vereniging, oorspronkelijk voortgeko men uit de Supporters Vereniging Elinkwijk, heeft wat betreft het eerste team in het geheel geen financiële zorgen meer. Het warenhuis Galeries Modernes in Utrecht gaat deze Utrechtse basket balvereniging sponseren. Het waren huis betaalt enkele duizenden guldens aan de vereniging voor de reclame, die de spelers maken, wanneer zij hun trainingspakken dragen. Het vervoer van de spelers en de kleding wordt betaald. Bovendien behoeven de spe lers, die in het eerste team van SVE uitkomen, geen contributie meer te betalen. Mocht SVE bovendien ook nog kampioen worden, hetgeen zeer goed mogelijk is, nu het enkele topspelers van andere verenigingen mede dank zij de betaling heeft weten aan te trekken, dan zal de beloning bestaan uit een grote buitenlandse reis. Dat tijdens deze trip ook wel eens een partijtje basketbal zal wor den gespeeld, neemt men op de koop toe. De secretaris van SVE, de heer R. Snijders vinds deze hele gang van zaken juist. Als volgende stap ziet hij het volledige professionalisme bij het basketbal. De heer Hakman echter blijft het onredelijk vinden, dat zuivere ama teurverenigingen strak- moeten spe len tegen clubs, die spelers kunnen aantrekken, voor wie alles wordt be taald. En wie geeft hem ongelijk? Zwembad Hillegom HILLEGOM. De zesjarige Peter Lommerse was zaterdagmiddag in het gemeentelijke zwembad de 250ste die het emdiploma behaalde. Er waren 103 jeugdige zwemmers: 67 voor diploma A en 36 voor diploma B. Gemeentesecreta ris J. Th. M. Punt. de directeur van so ciale zaken A. C. Zaat, de leden van de zwembadcommissie, de raadsleden C. P. M. Beyersbergen en P. van Nieuwpoort gaven blyk van hun belangstelling. Het grote aantal geslaagden getuigt van het feit, dat het zwemonderwijs by de heren Bruseker en Van Wering in goede han den is. Om half 3 arriveerde wethouder W. F. in Dam. die Peter Lommers van de Stationsweg een abonnement voor het seizoen 1965 overhandigde Hij wenste de H.Z.V. geluk met het feit. dat dit niet minder dan driehonderd jongeren in het bad voor het diploma werden opgeleid. De wethouder reikte vervolgens de di ploma's uit aan de geslaagden: diploma A: Annemarie van der Voort. Heilie van der Jagt, Ada de Winter. Ellie Beelen, Agnes van der Velden, Nellie Wijers, Dinie Lommerse, Carla Selhorst, Hennie de Vos. Connie Pauw. Joke van Maris, Anja Braas, Annemarie Staffelen, Euge nie Punt. Ineke Pijnaker. Ida den Ouden. Joy Seijsener, Liesbeth Bakker, Ria Weijers. Astrid van Beek, Betty Neder- stigt, Hannie Gerritsen, Tineke Kool, - Ineke Noorlander. Katineke Oosthoek, eldt dat jsjar sibalt. M. Hoekstra. Greet van der Drift, Plonie Vesseur, José Avé, Clara Weijèrs. Nellie van Roode. Ankie Splin ter, Nanemarie Seiseher, Gre Geutkens, Corrie Duivenvoorden, Bea Wegkamp, Magda Phillipo, Lucia Staats en Elise Lommerse. Wim van Trigt P. van der Lans, Ruud Snel, Henrie Siebalt. Mar- tien Loerakker, Chris Maas, Mauk Ver- brugge, Arie van Diest. Jan Broekhui zen, Jos van der Reep, Bob Beelen, Leo van der Vlugt, Dick Zaagman, Piet van der Wel, Beet van de Heisteeg, Rob Rut ten, Johan Bijwaard, Bert Hulkenberg, Peter Wester, Hans Wester, Jeroen Zaat, Wim van der Lans, Peter Zwinkels. Hans Salman, Peter Lommers. Bert van Hove. Wim van Hove. Diploma B: Coby de Graaf, Ans den Oude, Ineke van Rooden, Annelies Ne- derpelt, Nely van Saase. Hetty Splinter, Willy Uilenreef, Marijke Zonneveld, Willy van der Weijden, Kokky van Leu- RIJNSBURG In Rijnsburg wordt op 3, 4 en 5 september op het parkeer terrein van Flora voor de jeugd een wedstrijd in race-autootjes gehouden. De finale is zaterdagmiddag om twee wen, Lucia van Kampen. Marion van der Drift, Truus van der Drift. Joke Bur ger. Lenie Mulder. Wilma Lamfers. Ineke Verbrugge, Conny van der Lely. Stella Scholten, Tilly Keyzers, Anneke van der Vlugt. Marian Koopman. Nellie Kat en Bab Vegel. Wim Welzink, Arie Veldhuyzen van Zanten. Jan Zwetsloot, Rik van Houten, Piet Boot Teun Was senaar, Jos. van der Reep. Frank Goed hart, Dick van Ginkel Bert Selhorst, Herman Spilker en Hijke Kraay. HILLEGOM Van 12 tot en met 15 september zullen voor de 59ste maal de Hillegomse najaarsfeesten worden ge houden. Zondag 13 september valt buiten het programma dat door de Hillegomse Harddraverüvereniging Ls samengesteld. Het terrein van het lunapark, dat zater dagmiddag 12 september wordt geopend is vrü te betreden. De ingang ligt aan de feestelijk geïllumineerde Vosselaan. Diezelfde middag om 2 uur is er een wedstrijd voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar op de rolschaatsenbaan aobter de Julianaschool. Om 2.45 uur is er op dezelfde plaats een autostep-race. Daarvoor zijn autosteps ter beschikking. Bromfietsers lp een van He oudste straten van Den Haag voert een 74-jarige zijn eeuwenoud ambacht uit een ambacht, dat echter binnen een euw vol komen vergeten zal zijn. Het is Anthonie van Nierop: koper- en blikslager, vroeger eigenaar van een koper- en blikslagerij, waar twaalf man werk vonden. De heer Van Nierop oefent zijn vak uit op een stokoude zolder in de Lange Lombardstraat, waar hij koperen schoorsteensegmenten, gieters voor het Westland en andere dingen maakt. De schoorsteensegmenten zal men nog lang nodig hebben: onder meer voor fabrieken. Doch de gieters „sterven reeds uit", daar men in het Westland nog zeer sporadisch de aarde anders dan machinaal besproeit. Antiquairs echter, waarderen Anthonie van Nierop nog zeer. Voor hen verricht hij reparatiewerk. Verder maakt hij allerlei snuisterijen zoals luciferdozen. ging de winkels langs. Toen ik tien De zoons gingen niet meer in het oude kopèr- en blikslagersvak. Begrij pelijk overigens want inmiddels had het aluminium zijn intrede gedaan en huisraad van dit nieuwe en zo duurza me materiaal verscheen in de Holland se keuken. De blikken fluitketels en pannen verloren terrein en verdwenen ten slotte. Andere dingen zoals drink- kruikjes voor het strand waren ook niet meer nodig. Ook hiervoor vond men ander materiaal. Aangezien de koperslager altijd voor namelijk heeft bestaan van het maken van huisraad moe3t Anthonie dus een nieuwe manier zoeken om zijn dagelijks brood te verdienen. Blik echter is niet meer gewenst. Behalve de gieters maakt hij op het ogenblik nog maar weinig blikken voorwerpen. Zoals gezegd zagen de zoons geen brood in het koperslaan. Zij gingen de lasinrichting verzorgen. Wanneer An thonie er niet meer is, zullen de aati- quaires niet meer in de Lange Lom bardstraat terecht kunnen. Ook de da mes. die bij hem snuisterijen bestellen, zullen dan een andere koperslager moe ten zoeken. Dat zal veel moeilijkheden opleveren. De weinige koperslagers die r nog zijn, zijn oud. Geen enkele jon- - - Er zit Anthonie van Nierop. een der laatste koper- en blikslagers van Den Haag. doet het kalmpjes aan: „Ik heb er nog liefhebberij genoeg in en maak graag iets aparts. Kijk. het is zo ge legen: het blikslagersvak is een goed vak. Als je heb geleerd en je weet wat je kan. kan je je bij veel vakken aanpassen. Je kan plaatwerk doen, je kan je uitgeven voor carosseriebouwer. Je kan zoveel doen". En zo, elke dag weer in het rustige, stokoude werkplaatsje neemt Anthonie van Nierop een model van de muur, knipt het na, draait de onderdelen door een wals, die even oud is als hy. maar het nog best doet, en last de onderde len aan elkaar. Zo gaan de dagen voorbij. De fluitketelkoning heeft zijn naam verloren en zijn taak volbracht. Maar hij heeft er vrede mee. Koperslager Anthonie van Nierop maakt kalme dagenDesondanks komt het voor dat af en toe de ge hele werkplaats vol ligt met klaar gekomen werk. de leiding in de beproefde handen van de motorclub „De Bollenstreek". Leeftijd van 16 jaar en ouder. Deze wedstrijd wordt gehouden op het terrein achter Treslong Eveneens om 2,30 uur is er de tradi tionele „hengelwedstrijd" in de vaart langs de Wilhelminalaan onder leiding van de heer D. van Dooren en de hen gelaarsvereniging „De Vroegte Wint". Van 2.30 tot 4 uur „straattekenwed strijd'' voor jongens en meisjes van 10 tot 13 jaar en van 14 tot 17 jaar. Om 4 uur spectaculaire wedstrijd tus sen tiwee ploegen van de Hillegomse Brandweer. Deze dag wordt besloten met een mu zikale rondgang door „Crescendo". Maandag 14 september 's avonds om 7 uur hebben in de Meerstraat de zeepkis tenraces en kruiwagen-rijden plaats. Dinsdag volks- cn kinderspelen b(j het Lunapark-terrein van 9 tot 12 uur: was ophangen, voor meisjes van 10 tot 12 jaar; hardlopen met hinder nissen voor jongens van 10 tot 12 jaar; behendigheid-rijden met auto's op de Prinses Irenelaan; Hillegomse mannen kunnen zich met elkaar me ten in de Oudhollandse sport ton- knuppelcn. Men moet 21 jaar zijn of ouder om mee te mogen doen. Om 10 uur is er voor de meisjes van 13 tot 20 jaar plankrijden op de fiets. Om dezelfde tijd boegspriet-lopen voor jongens van 13 tot 16 jaar Ten slotte voor dames en heren boven de 18 jaar tobbetje steken. Draverij Om 2 uur wordt de Internationale kor- tebaandraverij gehouden in de Meer straat. De bewoners wordt verzocht hun auto's niet langs de Meerstraat te par- Aan deze wedstrijd is voor de pikeurs een extra prijs verbonden: ..Het zilveren paard". Er is f 1900 aan prijzen Voor de jeugd is er een extra attractie De deelnemers'6ters) aan de kinderspe len krijgen een formulier waarop zij de aag: ..Welk paard wint de eerste prijs op lo september?" moeten beantwoorden Deze formulieren worden verstrekt bij de inschrijving voor deelneming aan de spelen Deze inschrijving geschiedt op woensdag 9 september s middags van 2.30 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Avonds verzorgt de harmonie „Cres- lo" een muzikale rondgang. Aanvang uur. Eindpunt het feestterrein, waar 10.30 uur een groot vuurwerk, anders Aan de wand hangen modellen van voorwerpen, die wij niet meer gebrui ken, doch die hij bij honderden heeft gemaakt. Onder meer de ouderwetse goedkope blikken fluitketel, die jaren geleden elk arbeidersgezin in Den Haag gebruikte. „De fluitketelkoning" noem- ze hem in die tijd. In 1890 werd Anthonie van Nierop in Den Haag ge boren. Zijn vader, die ook blikslager was, vertrok zes jaar na de geboorte van zijn zoon naar België om daar in een blikfabriek te gaan werken: „Ik kwam op m'n elfde in het vak en werd leerjongen bij een koper- cn blik slager voor twee kwartjes in de week. Ik moest in het begin boodschapjes doen. de straat schrobben, op het vuur staan te trappen en op het kind van de vrouw passen. Daarna mocht ik zo zachtjes aan 'es wat koper en blik knippen. We maakten huishoudelijke artikelen zoals pannen en fluitketels" Na gedurende de mobilisatie van '14- '18 als soldaat te hebben gediend, keer de hij terug naar zyn geboortestad en trad hij in dienst bij een koper- en blik slager aan het Groene Wegje, die na korte tijd de leiding aan Anthonie over liet Toen wist Anthonie dat hy zelf ook wel eigen baas zou kunnen zijn. Aan het Hooge Zand betrok hij met zijn vrouw een hofjeshuisje en ging hij aan de slag. „Ik trok m'n zondagse pakkie aan. deed wat modellen in een koffertje en winkels afgelopen had. had ik zoveel bestellingen, dat ik voor een week werk had. Nou, dat waren lange dagen. Tot middernacht werkte ik", op zolder aan strandketeltjes. m'n drinkenskrui- wat i nog I zijn huishouden nodig heeft". In die tijd ging hij de koperen en dus dure fluitketel door een blikken vervangen. De bestellingen srtroomden binnen en hij maakte bijna honderd fluitketels op een dag. Ze werden door margarineleveranciers aan de klanten cadeau gedaan. Voor dag en dauw ging de „Fluitketelkoning" met een hand kar naar de fabriek, waar de lopers kwamen, een aantal ketels aan een touw regen en aan de wagen hingen om ze hun klanten na een bepaald aantal bonnetjes aan te bieden. Ook zyn vrouw hielp mee. Zij zeemde het klaar gekomen materiaal af. zodat het glom en blonk en er aantrekkelijk uitzag De zaken gingen goed! Na enkele ja ren betrok hij een werkplaats in de Koningsstraat en vlak voor de tweede wereldoorlog had hij twaalf man per soneel. „In de crisis hebben we door gedraaid. Voor ons mensen was er werk zat. In de oorlog wilde mijn vrouw naar Gelderland, naar Heerde. waar ze was geboren. Toen gingen dc zaken ook niet meer zo goed. Je werd aan alle kanten tegengewerkt Op het laatst konden we helemaal niet meer werken. Toen verkocht ik mijn zaak aan een Indischman. dan anders, zal worden vertoond. SrliinlinHijii via Warmond UTRECHT De N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht heeft G.S. van Zuid-Holland een brief geschreven waarin men. vooruitlopend op een par tiële wijziging van het streekplan bol lenstreek waarin het schematische spoor wegtracé door het definitieve zal moe ten worden vervangen, de aandacht ves tigt op het feit dat de geprojecteerde spoorlijn nader is gedetailleerd. Deze „Schiphollijn" komt niet langs de zuid- oostzijde van rijksweg 4, zoals aanvan kelijk voorlopig was aangegeven, maar meer zuidoostelijk, waarbij het perceel gemeente Warmond, sectic E no. 13, moet worden doorsneden. Vlaer cn Kol te Utrecht en Kol en Co te Amsterdam hebben een beleg gingsfonds voor obligaties voorname lijk Nederlandse, Rente-fonds opgericht in verband met de hoge rentestand. De verhandeling van participatie-bewij- zal binnenkort op de Amsterdamse beurs beginnen en officiële notering t aangevraagd. LEIDEN. 1 sept. Aan de Rtjkauniver- Lelden zijn geslaagd voor de vol- amensKerkelijk examen. C. Mondt ex farmac'e de heer R. J. te Lelden en doet. examen farma- Lelden. arkt: Aan- 2.93—259. i kwal. 3.35. De han-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11