Harmonie van kleur en fleur door glazen zee Langenkamp, Slagboom en Theissen de winnaars „Eiland vaart onder mijn vlag - dat is genoeg" DUIZENDEN KEKEN NAAR MOBIEL SCHOUWSPEL Verolme verklaart over REM: FEES' 9 MAANDAG 31 AUGUSTUS 1964 Westlandse oogststoet weer fraai (Van een oneer verslaggevers) T~\E WESTLANDSE oogststoet treft het de laatste jaren met het weer niet. Plensbuien teisterden vorig jaar het twaalfde fruit- en bloemen corso en de dertiende stoet werd af gelopen zaterdagmiddag door een fikse wind en enkele regenbuien be laagd. Niettemin was de stoot wéér fraaier en langer. Duizenden sloegen het mobiele schouw spel langs d* 22.8 kilometer lange Toute gade. De zon liet het gelukkig niet af- Bruidegom gewond Anneke Grönloh's huwelijk ging vandaag toch door Het huwelijk vandaag van Wim Jaap van der Laan met Anneke Grönloh is bijna in de war gestuurd door een ver keersongeval dat Anneke's aanstaande in de nadht van zaterdag op zondag is overkomen. Zijn auto kwam op de Schipholiweg te Haarlem in 'botsing met met stationcar. Van der Laan liep een hoofdwond op en werd per taxi naar het ziekenhuis gebracht. Na verbonden te zijn kon hij weer naar huis gaan. Zijn toestand was van dien aard .dat; d<? plechtigheid van daag toch doorgang kon vinden. Het ongelukheeft vóór de 32-jarige aannemer J. J. van der O. minder pret tige gevolgen, omdat hij naar de mening i-an de politie onder invloed van sterke drank verkeerde en thans verdacht wordt van het toebrengen van lichame lijk lettel. Mevrouw van der O. liep een hersen schudding en hoofdwond op, zu <ts in het ziekenhuis opgenomen'. De Hilversummer werd naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar ingesloten-.' Beid» auto's zjjn zwaar beschadigd. Zonnige perioden gedrukgebied boven de Britse eilanden stroomde de afgelopen degen voortdu rend koude polaire lucht naar West- Europa. De kracht van deze stroming werd in Nederland geleidelijk minder, omclat het hogedrukgebied naderbij kwam. Tevens nam ae buiigheid af. Het centrum van het hogedrukgebied verplaatst Zich naar de Noordzee. Het zal het weer in Nederland mor gen beheersen. Er wordt'daarom droog weer met flinke zonnige perloden ver. wacht, terwijl de midaagtemperaturen in het algemeen iets hoger worden dan vandaag. De komende nacht kan de temperatuur in het binnenland plaatselijk echter nog weer tot onge veer 5 graden dalen. •ZON EN MAAN Dingdag 1 september: zon op 5,53, on der 19-25; maan op 0.40, onder 17.52. Zondag 6 september: nieuwe maan. HOOGWATER 8CHEVENINGEN 1 september: 9.46 v.m,; 22.30 n.ny Strandverwachting Het eend-rum van «en soed ontwik» keld hogedrukgebied lag vanmorgen bij Schotland. Het z-al morgen de Noordzee bereiken met droog en zonniger weer. Zwakke wind tussen noord en oost. In de middag 16 tot 20 graden', zeewater 17 graden. Vooruitzichten: enkele da'gen met sta biel en zonnig septemberweer. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur weten en gaf de meeste tijd van de vijf uur durende praalloer extra glans aan deze jaarlijkse harmonie van kleur en fleur. Maar na de hete dagen halverwege vorige week viel de temperatuur toch wat tegen. Hoe het echter ook zij, druivenprinses Corry van Uffelen (22 jaar) uit Naald, wijk, oogstfee Janny Sikkes (22) uit Wa teringen en bloemenfee Marian van den Ende (241 uit 's-Gravenzande hebben een 'triomfantelijke intocht gemaakt. Res pectievelijk gekleed in stanfcslefcoiletlten van lavendelblauwe taüt, rose georgette en met gouddraad doorweven brokaat veroverden de drie gratiën de harten van de velen, die, hetzij in de Westlandse dorpen hetzij tussen deze gemeenten In hun auto's de 51 praal- en luxe wagens gadesloegen. Nauwkeurig De stoet werd geopend door een groep motorrijders. Onmiddellijk achter deze in witte overalls gestoken mannen kwam de wagen van corsoleider L. Hemmes uit Honselersdijk. Volgens schema, tot op de minuut nauwkeurig, heeft hij de wegens door een groot gedeelte van de Tuin van Europa geleid. Klokslag vijf uur presenteerde hij de vele genodigden,onder wie de commis saris van de Koningin in Zuid-Holland en eregast van de Broederschap van de Blauwe Druif (de organiserende vereni ging), mr. J. Klaasesz met echtgenote, en burgemeesters, op het Naaldwijkse Wil- helminaplein de twee kilometer lange Stoet, Als laatste wagen arriveerde op het overvolle plein de prinsessewagen. Het oogstfeesttrio werd geïnstalleerd door loco-burgemeester W. J. Tetteroo. Deze verving de met ziekteverlof zijnde burgemeester D. van Heyst. Na zijn in stallatierede overhandigde locó-burge- meester Tetteroo de druivenprinses de gouden scepter. De heer Tetteroo was zijn toespraak overigens op een wat bezorgde toon be gonnen. Hij wees er namelijk op dat de bedrijfsresultaten de tuinders dit jaar, mede als gevolg van de doordraai van grote hoeveelheden tomaten, met zorg vervullen. Ongetwijfeld zullen de sa menwerkende organen in de tuinbouw alles in het werk stellen om aan de oor zaken en gevolgen aandacht te schen ken'", aldus loco-burgemeester Tetteroo. Hij voegde er evenwel aan toe dat er dit oogstfeest wellicht geen uitbundig heid zal heersen, maar toch leent ook dit zich er naar zijn mening wel degelijk voor om in feestelijke sfeer de aandacht op de betekenis van tuinbouwend West- land te vestigen. Nadat de druivenprinses om haar naam eer aan te doen een druif op haar zoet- gehalte (18 procent aldus de prinses) had gecontroleerd, verklaarde majesteit Corry het dertiende Westlandse oogst feest voor geopend. Tot en met vrijdag zwaait zij de scepter over de feestvieren de „glazen zee-'. Muziekschool in> Breda zet haar actie voort S In het nu al bijna twee jaar durend» geschil tussen de particuliere sticht in» Bredase Muziek- en Balletschool en hA> stadsbestuur van Breda heeft het sticht tlngSbestuur een nieuwe actie ingeluid door middel van een Inlegvel in het ih*". troductieboekje voor het nieuwe schools1 jaar. De stichting merkt daarin op. dat de muziekschool die de gemeente wo- oprichten na het raadsbesluit van 14 no,j vemiber 1962, er tot op heden nog niet Is gekomen en dat de particuliere sdhooj onder de moeilijkste omstandigheden ee» steeds grotere vooruitgang boekt Bij al- sluiting van het voorbije sohoo.jaar ga ven 28 bevoegde leerkrachten les aait ruim duizend leerlingen. Omdat de sub sidie aan de particuliere school van ge meentewege bij raadsbesluit is stop ge zet en het dus niet vast staat in hoeverre deze school voor het nieuwe schooljaar over overheidsbijdrage kan beschikken, kondigt de stichting eigen activiteiten aan die het mogelijk moeten maken om de tot dusver geldende lesgelden te hand haven. Man levert gevecht met wild zwijn De zesenzestigjarige jager L. Vent- mans te Deurne heeft een persoonlijk gevecht geleverd met een circa 100 kg wegend wild zwijn; dit gebeurde en jachtgebied nabij Roggel. Veltmans liep gapende wonden op boven en onder aan zijn rechterbeen, welke moesten worden gehecht. Het ge tergde dier was door andere jagers reeds aangeschoten en vervolgens op gejaagd. Woedend stoof het zwijn op Veltmans af en beet hem enkele malen. Tenslotte kon de gewonde jager het aanvallende dier neerschieten. De druivenprinses was zaterdaa het stralend middelpunt van de oogststoet, waarmee het West- land zaterdag aandacht vroeg. Na afloop van het Nationaal Or gel concours voor amateurs reikte wethouder mr. M, Vrolijk de me dailles uit: v.l.n.r. W. A. Bekc, voorzitter van de Stichting Pro Organo, die dit concours organi seerde, R. W. Theisscn (eervolle vermelding afd. interpretatie), H. B. langenkamp (le prijs improvi satie), M. J. Slagboom (le prijs interpretatie), mr. M. Vrolijk en drs, A. B. M. Brans, voorzitter van de jury. De dertigjarige isoleerder G, J. W. Mol uit Rotterdam is zaterdagavond be zweken aan de verwondingen, die hij bij een verkeersongeluk had opgelopen De heer Mol reed mee in de personen auto van zjjn 24-jarige collega J. Wilt- schut uit Schiedam. Op de Vondelingen- weg in Rotterdam-zuid kwam de wagen zaterdagmiddag frontaal in botsing met een bestelauto, die uit tegenovergestelde richting naderde en op de linkenveghelft De heer Mol liep een schedelbasis- fractuur op en werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij later is overleden. HET Nationaal Orgelconcoiirs voor Amateurs is afgelopen. Zater dagmiddag in de Goede Vrydagkerk te Den Haag speelde zich de finale af, 'aaruit twee, eigenlijk drie win naars tevoorschijn kwamen: in de af deling interpretatie won M. J. Slag boom uit Vlaardingen en in de afdeling improvisatie won H. B. Langenkamp uit Hengelo (O). Bo vendien kreeg in de afdeling inter pretatie R. VV. Theissen uit Den Haag Concours van amateur organisten een eervolle vermelding, omdat zijn prestatie die van de winnaar dicht nabij was gekomen. Wethou der mr. M. Vrolijk reikte na afloop aan de winnaars de zilveren Kunst medaille der gemeente uit en aan Volgend jaar in de politiek? Het is jammer, dat ik de baas ben van een groot concern waaraan ik mijn aandacht moet schenken op dit ogenblik kan ik niet zeggen: Ik ga ook nog in de politiek. Maar vol gend jaar hoop ik 65 jaar te worden dan zou het best kunnen zijn, dat ik mij helpmaat aan de politiek ga wijden. Welke partij? Verolme! e één naam. Scheepsbouwer 'Cornells Verolme, nog geen vierentwintig uur terug van veertiendaagse reis door Ruslard e Z' andinayische landen „Ik was doodmoe", maakte deze opmerking zaterdagmorgen in een gesprek met enkele journalisten kort na de vlotte tewaterlating op Noorse wijze van het Noordkoreaanse visserij-moeder schip „Top van de witte berg" (geen champagne tegen de boeg, wel cham pagne in, dorstige kelen) op zijn werf te Alblasserdam. Dat de reis hem „doodmoe" had ge maakt was hem niet meer aan te zien. Charmant en joviaal bewoog hy zich tussen zijn gasten, de journalisten„Het is niet waar wat geschreven Is dat ik de pers uit de weg ga", even hartelijk de hand drukkend als zijn Noordkoreaanse opdrachtgevers, die hij later vereerde een prachtig gouden horloge en tot wie hU ook later, nippend aan een glas „Lk drink op het welzijn van land volk van de Noordkoreaanse volks republiek". land van zeer. grote betekenis geweest en je kunt zeggen dat mijn reis is ge maakt in navolging van de zijne". Bekend Strijdlustig Op hetzelfde ogenblik, waarop de journalisten dachten het, vanwege de drukte, niet mogelijk zou. zijn Verolme gesprek te krijgen, liet hij we ten, dat hij graag zou willen spreken. Als altijd gekleed in een goed gesneden licht-blauw costuum nam hij strijdlustig het hoofd van de ,.gespreks"tafel plaats, vast van plan geen vraag ombe- (Van een onzer redacteuren) antwoord te laten, daardoor tonend, dat hij de pers niet ontliep-:»„Met open vizier ben i.k op Schiphof aangekomen". De vragen, die hem werden voorge legd, betroffenzijn reis naar Rusland en Skandinavië, zijn plannen ..t Indone sië en natuurlijk zijn eventuele politieke aspiraties„Daarnaar is mij gevraagd In Stockholm, 's Nachts, in mijn hotel, werd ik opgebeld. Met een warrig hoofd geef je dan antwoord en dat antwoord is dan nog dikwijls goed ook. Maar daarna heb ik niet meer geslapen. Ik lag maar te denkenhad ik het niet beter anders kunnen zeggen Want als ik over politiek praat, prapt ik natuur lijk over de R,E.M.". Resultaten Verolme sprak ruim een half uur, openhartig en af en toe een grapje In lassend. Enthousiast was hij over zijn reis naar Rusland„Die reis was voor treffelijk geregeld en voorbereid door de Russische Ambassade. Zes dagen lang heb ik tweemaal per dag bezoeken af gelegd bij ministers en besprekingen ge voerd". Alleen over de resultaten van die besprekingen hield hij zich enigs zins op de vlakte „We hebben gespro ken over onderwerpen, die van belang zijn voor onze nationale indystrie. Maar ik laat daarover nog graag een lichte sluier van geheimzinnigheid. Natuurlijk heb ik geen contracten afgesloten. Het was pas het eerste contact na de tweede wereldoorlog. Maar iik ben naar Neder land teruggekomen met een opdracht offertes te doen op enkele objecten en die opdracht gaan we nu uitwerken". Over het bezoek van minister Luns aan Rusland „Dat bezoek is voor ons i de drempel der Middelkoop een n Appelaar op. 't beeld blijft Als een Schip, dat wereldzee opduikt, zo doemt 1 zekere connectie met de n Maar de horizon is te neve vaag, veel te vaag Appelaar. Appelaar! Ook nog geen alle daagse naam! Middelkoop schudt zijn hoofd, 't Wil hem niet le binnen schieten. Vervelend. Nu heeft hij kans, dat de naam gem straks als een onruststoker uit de slaap houdt.. Tegenover zijn dienstdoende inspecteur, de jon ge Hesseling, begint hij erover. „Niets te melden. Nee. Alleen in de Mussen- straat feest, ter ere van een veertigjarige brui loft. Van ene Appelaar. Kent u die naam, in specteur?" Hij wacht in spanning, alsof er van het weten omtrent die naam méér afhangt, dan aan de oppervlakte verklaarbaar is. „Appelaar?" Er was in de oorlog een illega le werker van die naam. Kan de zoon van deze oude mensen zijn geweest. We zaten in 't zelfde team. Hij is opgepakt en geliquideerd. Ik ont sprong de dans. Appelaar! Feitelijk moesten we mekaars burgernaam niet eens weten, we ver télden elkaar onze adressen niet, uit vrees voor doorslaan bij een verhoor. Maar als we zo ver soholen zaten te wachten, met de dood rondom, dan kwam er toch wel eens en ander los. Fluis terend. Haperend, 't Is een vreemdsoortig iets met zulk vertellen, ik heb er later vaak over nagedacht; 't Is alsof je door dat praten een zeker houvast op de ander krijgt, te midden alle onzekerheid. Alsof je je haken vaster in een wereld, die je ondanks alle be roerdigheid toch fiog niet verlaten wilt. Ik her inner me nu, dat hij 't die laatste nacht over z'n thuis had. Z'n vader een tiran, z'h moeder een zwak vrouwtje met een veel te groot gezin, kinderen op de hand van de moeder; samen machteloos tegenover de machtswellust van de vader. Met mekaar opgepakt in een veel te klein huis, waar alles zich om zo te zeggen in 't openbaar afspeelt. Waar de jongens gaatjes in de schotten boorden om de dingen te zien, die in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh niet voor hun ogen bestemd waren. Maar ik heb ook nooit iemand gekend, bij wie de opstandig heid, het dwarszitten, meer levensbehoefte was dan bij die vent. 't Was geen vaderlandsliefde, 't was levensbehoefte. En zijn eind? Tja, de ke rel had in de gewone maatschappij niet meer terecht gekund. Hij had zich niet meer kunnen terugschakelen, 't Was zelfs voor ons al moei lijk genoeg. Zijn ouders zullen dan die mensen in de Mus senstraat wel zijn. Veertig jaar getrouwd. Toch maar feestvieren, omdat die misdadige toestand nu al veertig jaar is gerekt. „Kunt u dat begrijpen, brigadier?" „Nee, inspecteur, ik niet." „Nou, ik ook niet." De inspecteur is nog jong, hij kan zich met jeugdig elan opwinden over allerlei dingen, die hij misstanden noemt. Hij kan als een strijdlus tige bok zijn horens wetten en tegen de meest massieve muren optornen in de mening dat 't hém gelukken zal, die hindernis omver te wer pen. Bovendien hebben zijn zenuwen in de span ning van zijn illegale tijd wel iets meer geleden dat hij voor zich zelf en anderen wil weten. Daardoor heeft hij ook werkelijk de bokkenma- nier van opspringen cn toestoten, niet met ho rens, maar met een vooruitgestoken wijsvinger, die de tegenpartij een stuipje op 't vege lijf kan jagen. Nu springt hij op van zijn stoel, stapt het ver trek op en neer, om geheel onverwacht voor de ander te blijven staan, de beruchte wijsvinger uitgestoken bijna tot op de tweede knoop van' de brigadierlijke uniformjas. Van schrik springt de eigenaar ervan bijna in de houding. „Middelkoop, u gelooft in God, u is een ortho dox mens, u houdt u aan de kerk, nietwaar?" „Zo is 't, inspecteur." „Ik niet. Ze noemen me humanist, maar dat weiger ik, dat weiger ik, begrijpt u? Ik wil geen etiket op me geplakt hebben. Want laat ik u dit zeggen, je kunt ze niet meer loskweken. Daar om: bewaar me voor etiketten." „Jawel, inspecteur." „Wat: jawel. Luister, ik wil u een vraag doen, in uw eigen, kerkelijke taal. Men zegt: wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet. Ge looft u, brigadier, dat God altijd, onder alle omstandigheden, de mensen samenvoegt? Ook in dit concrete geval?" „Als dat huwelijk is, zoals u zegt, dan is dat moeilijk te geloven, inspecteur." „Juist. Vaak zijn 't mensen. Of de satan. Of allebei, die elkaar in de kaart spelen. En nu nog iets: Er zijn mensen, die een volkomen blan co register hebben bij ons. Maar die voor God dieper in de schuld steken, dan de erbarmelijk ste recidivist. Is u dat ook met me eens, bri gadier?" „Volkomen, inspecteur." „Een wettelijk huwelijk kan zwaarder zijn van zedeloosheid, dan welke onwettige verbintenis ook. Is u 't daarmee eens?" „Ik zie in, dat 't waar kan zijn, inspecteur." (Man, doe die vinger weg, zo meteen geef ik er een tik tegen. Of ik bijt erin. Doe hem weg, ik krijg er wat van.) Maar de vinger blijft, dringt verder op en raakt nu de knoop. Middelkoop maakt voorzich tig een tactische beweging achterwaarts, doch ziet de vinger hem volgen. (Als ik toebeet, wat zou hij dan doen?) (wordt vervolgd) Hij vertelde, dat Rusland hem niet bekend was„In september 1940 ben ik door.de Duitsers, paar Moskou gebracht Dat hield-venband-,met schepen. ïk heb toep Moskou goed gezien nauwe stra ten en nog veel houten huizen en tal van beschadigingen. Bij mijn jongste bezoek heb ik met verwondering ge constateerd, dat zich geweldige ve deringen hebben voltrokken, He. foutief over een land te spreken als men geen vergelijkingen kan treffen. Rus land en Moskou hebben zich geweldig ontwikkeld. De vriendelijkheid van de bevolking en de openhartigheid van al len, met wie lk heb gesproken, hebben beslist mdruk op me gemaakt". Gaat Verolme meer kon takt zoeken met de communistische landen „MUh mening is, dat we meer onze aandacht moeten schenken aan Rusland, Korea China. Deze bezoeken zijn van enorme betekenis voor de toenadering tot en de verhouding met deze landen. In de verre toekomst zullen daardoor de tegenstel lingen vervlakken'1. Export Over zijn reis naar Indonesië „Ik heb gesproken over werfobjeoten en over de bouw van machinefabrieken, nodig voor de cultures. Ik ben er van overtuigd, dat als Indonesië in rustigere wateren is gekomen, het een belangrijke rol kan spelen in de export, zelfs van de scheepsbouw". i Maar in Indonesië komt geen Verol- me-werf„Het is niet mijn bedoeling daar een eigen werf te stichten. We zul len in Indonesië alleen maar adviezen kunnen geven. We zijn een volk gewor den, dat alleen nog geschikt is voor hand- en spandiensten, zoals we dat ook in de zeventiende, eeuw waren" Democratie Bij het geven van zUn visie rond de ontwikkelingen van de R.E.M. consta teerde Verolme, dat de democratie wezen is aangetast: „Maar daar zal ik binnenkort nader op terugkomen". HU zag echter enkele symptomen, die er op wijzen, dat „ons volk in een andere richting is gaan praten'. Hij constateerde „een grote afstand tussen volksvertegen woordiging en volk", en zei te willen nagaan „of op juridische gronden valt te verdedigen wat onder het Nederland se volk leeft". Geen kritiek wilde hij uitoefenen op ministers of op volksver tegenwoordiging, maar hij hoopte wel, dat ,,de aangelegenheid met souplesse en met verstand zal worden behandeld". En onder welke vlag zal het R.E.M.- eiland nu gaan varen „Onder geen vlag, onder mijn vlag en dat is genoeg". Voorts vertelde hij nog •„Op 23 september hoop ik te Oslo een belangrijke lezing te houden voor Noorse sche ep sb o uwkundige in genieur s". „Ik ga ook aandacht schenken aan Midden-, Noord- en Zuid-Amerika". „Als schepen bouwend land hebben we nog een goede toekomst. We kunnen concurreren, zelfs met de Zweden". •„Wij moeten oppassen, dat we in de E.E.G. niet het kind van de rekening worden". „Mijn doelstelling is niet in de eerste plaats geld verdienen, maar de mensheid te dienen". „Volgende maand hoop ik onze eerste fabriek voor het metalliseren van textiel in Amerika (Kentucky) te openen". Tenslotte antwoordend op de vraag of hij thuis nog dikwijls telefonisch over het R.E.M.-eiiand wordt benaderd„Ik haal de stekker er uit, dan kan ik niet meer worden opgebeld". alle finalisten overhandigde htf een speciale oorkonde. Hjj sprak daarbij de wens uit, dat dit concours zou uit groeien tot een jaarlijkse traditie, en deg emeente zou daaraan best finan ciële steun willen verlenen. Inderdaad, wil dit concours voor ama teurs meer veroorzaken dan een tijde, lüke stimulans aan onze orgelcultuur, dan moet het elk jaar herhaald worden. Wat reeds deze allereerste wedstrijd als resultaait braaht, heeft iedereen verbaasd doen staan. De prestaties lagen op een onvermoed hoog peil", zei het juryrap port tereöht. Daar was de 19-jarige P, A. H. A. Peters uit Hien-Dodewaard: in het ver plichte werk hpt koraalvoorspel „Wo soil Ich flieihen bin" van J. S. Bach, als ook in het keuzewerk Micheelsen's D-dur Prelude en in het vrije werk de F-dur Toccata en Fuga van Buxtehude was hij heel nerveus, waardoor hij wat ovenartl- euleerde en onrustig speelde. Maar hij toonde toch juist begrip te hébben voor stijl, tempo en ritme. En dit kan men bij alle overigen evenzeer constateren. De evenoude Chr. van Bruggen uit Gro ningen koos rustiger tempi en was zeker der in zijp techniek, zowel in het ver plichte werk als In het keuzewerk Psalm 103 van Cor Kee en in het vrije werk Bach's C-dur Prelude en Fuga. Maar het beeld dat hij zlóh voorgesteld had van deze 'composities een juist beeld! kwam er nog niet helemaal uit. De 25- jarige H. B. Langenkamp uit Hengelo nam het Bach-topraal opvallend snel, als richtte hij z|dh naar het woord „flüehen", maar dit snel vloeiende presto werd haastig. Zijn keuzewerk, Psalm 103 van Cor Kee vonden wij bijzonder goed ge. speeld, vaa -begrip als- van techniek; maar in het vrije werk Bach*6 f-moll Prelude en Fuga hield hij de beweging van de muziek niet helemaal vast en er waren kleine verspellngen. R. W. Theis- sens voordracht van het verplichte Bach, koraal muntte uit in tempo er zat „adem" lp de beweging en in de re gistratie, die prachtig van kleur was. In het keuzewerk, de Prelude van Mieheél- sen kwam de virtuositeit aan bod hel der gearticuleerde voordracht, betere bindingen en in het vrije werk, Bach's e-moll Prelude en Fuga viel eveneens dé duidelijke uiteenzetting op, met name in de Prelude. De Fuga betekende voor deze jonge talentvolle organist een op windend avontuur. De winnaar, M. J. Slagboom, stak ook op het deelnemersconcert al uit en de gemakkelijke beheersing uan een virtuoos werk als de Toccatina van J. F. Doppelbauer (vrij werk), het zekere spel en de intelligente muzikaliteit in ziin voordracht van de Prelude van Micheelsen en in het Bach-koraal toonden zijn orgelistische kwaliteiten. In de improvisatie moest Slagboom zijn meerdert erkennen in C. Langen kamp, De opgave luidde het improvi seren van een partita op het koraal „Nun komm der Heiden Heiland", en Langenkamp, die ook op het deelne mersconcert in de improvisatie had uit geblonken, wist een fantasierijk geheel le bouwen, waarvan de vormgeving duidelijk bleef en de registratie een goede smaak toonde. Jn harmoniek volgde hij de Duitse orgelschool. Slagboom was minder zeker in de vormgeving, kleurde zijn partita vrij donker en G, Stulp kon in zijn improvi seren misschien niet erg op dreef komen. Men kan de waarde van wat daar op zaterdagmiddag in de Groede VrUdag- kerk gebeurde, niet hoog genoeg schat ten. Hier werd door amateurs, beter nog. door jónge amatonrs werk geleverd, waarvoor beroepsorganisten zich niet zou. den behoeven te schamen. Hier leerde men een stuk muzikale zelfwerkzaam heid van uitnemende kwaliteit kennen. Het zal waarachtig wel gaan met onze orgelcultuur! Ten slotte een enkele opmerking: zou men voortaan het thema van de impro visatie in noten gedrukt op papier kun nen verstrekken aan de bezoekers? Dan is de Improvisatie beter te volgen. Ver der zal men voor het tweede orgelcon- cours, dat dus het volgend jaar zal plaats hebben, eerder met de berichtgeving en oproepen moeten beginnen. Het was nu voor menigeen, die wel had willen mee doen, te kort dag, Over de keuze van het orgel kan men best tevreden wezen De instrumenten in de Oudé Kerk te Scheveningen en dn de Nieuwe Kerk bieden voor amateur organisten te grote moeilijkheden. Maar misschien wil de gemeente wel bijsprin gen in de restauratiekosten van deze waardevolle oude orgels. Dra. H. E. Kokec-\ t den Berge Faillissementen (Opi >P8egeven door elf,0,®"1,. AC„ Boclhouwer .z-«uiumcne City, Spulstraat 52, Parfumerie Elegance, Korte Poten 46. Drogisterij Morgenstond. Leyweg 1244). privé Stecnzicht 211, Deo Kaszó, Arabislaan 42. id., cur. mr A van Haag. eur- bir. B H. ter Kuiic; ir. A. d« Doorninok; K. E. KaUtz. Jonkersdrcef 10, ld cur. mr. N. E. F, 't Hart; mevr wed J a' Meijer-Ansems (pensionbedrljf),' Rijswijkse- 30.ld.cur. mr. A. G. G. Blankere" r r Metsustraat 112 id., cur. mr. raaf Co.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9