LEXINGTON China gooit deur dicht voor Moskou de beste..de eerste! Negerleiders keuren rel Philadelphia sterk af n- LEXINGTON - Albertstad in handen 48 vorstelijke van Tsjombe's leger personen bij huwelijk van Konstantijn Ngoejen Xoean Oanh tijdelijk premier Onderzoek vermeende aanslag op De Gaulle? Amerika stopt ontwikkeling van raket Griekse beroepssport 5 MAANDAG 31 AUGUSTUS 19b* Politie is toestand meester DE vrijdag begonnen betogingen in de negerwijk van Philadel phia waarbij 117 burgers en 35 politiemannen gewond werden en 107 negers zijn gearresteerd, heeft geen goedkeuring gevonden in de ogen van de leiders van de bewe ging tegen rassenscheiding en de negerpredikanten in Philadelphia.! De leiders en negerpredikanten i hebben om kracht bij te zetten aan hun afkeuring hun steun betuigd: aan burgemeester Tate, als hij zou j besltiiten gouverneur Scranton van Pennsylvania te verzoeken om heden van de nationale garde voor het herstel van de orde in zijn stad. De negerleiders verklaarden dat de relletjes die zich in de nacht van vrij dag en zaterdag in de negerwijken hebben voorgedaan, niets te maken hadden met de strijd voor rassenge- lijkheid. Zij beloofden de steun van de negerburgers die de politie bij haar taak zouden helpen. Volgens de politie begonnen moeilijkheden, toen politie-agenten be hulpzaam wilden zijn bij het wee gang brengen van een auto, waa de motor was afgeslagen. De automo bilist weigerde deze hulp en zijn v: begon de politie te slaan. Al spoedig bemoeiden ook voorbijgangers met het geval, waardoor het coi zich uitbreidde. Uïtgaansverbod De onlusten duurden tot zondagoch tend. Op die morgen verklaarde burge meester Tate dat hij de toestand mees ter was. Een eerder uitgevaardigd uit gaansverbod bleef echter van kracht. De betogingen vonden op zaterdag avond hun hoogtepunt. In het noordelijk deel van de stad plunderden de negers de winkels en er deden zich ook an dere geweldadigheden voor, 1400 man politie was op de been om de betogers in bedwang te houden. Bij de schermut seling die toen ontstond werden 25 agen ten gewond. De commissie voor de burgerrechten in Philadelphia maakte bekend dat zij De politiemannen van Philadel phia (VS) nemen geen halve maatregelen tegen al te oproe rige demonstranten. drie weken geleden inlichtingen had ont vangen dat een extremistische groep ge naamd de ..bloedbroeders", een organi satie die aangesloten is bij de Blaok Mus lims, naar de stad was gekomen om in de negerwijken onrust te stichten. In de negerwijk waar de onlusten begonnen wonen ongeveer 600.000 negers. Buitenlandse waarnemers in Peking heb'ben de indruk, dat de Chinese communisten de deur voor alle nieuwe onderhandelin gen met de regering van premier Chroesjtsjef krachtig hebben dichtgegooid door de uitnodiging tot' bijwoning van een conferentie van communistische partijen te verwerpen. Zij beschuldigden Chroesjtsjef in een brief van daadwerkelijke steun aan de Amerikaanse .poging tot inmenging in Vietnam via de Ver. Naties. En zij vra gen hoe het mogelijk is, overeenkomsten met de Sowjetunie af te sluiten, terwijl de regering van dat land deze anticom munistische, „antirevolutionaire", tegen het volk gerichte .politiek volgt. Intussen heeft Ohroestsjef in Banska Bystrica (Tsjedhoslowakije) zich opnieuw tegen „redeneringen van sommige men sen met simplistische opvattingen". Hij verklaarde: „Wij, de andere communis-, ten, wensen geen overwinning van het communisme door middel van een oorlog tussen de volkeren. En wij kunnen ons niet voorstellen, dat de communistische maatschappij kan worden gebouwd op de puinhopen v- 1c uit de zuiverste tabakken 4^ Y j cigar"ettes n- america'S best tobaccos i beschavingen". Autobus stort in ravijn: 22 doden Bij een ernstig autobusongeluk, dal zich zaterdag nabij Zempola, op onge veer 50 km ten zuiden van de Mexi caanse hoofdstad heeft voorgedaan, ziin 22 bedevaartgangers om het leven ge komen. terwijl er 54 werden gewond. Met de bus, waarin zich normaal niet ieer dan 36 passagiers mochten bevin den, werden 76 personen vervoerd. De passagiers hadden in de plaats Chalma godsdienstig feest bijgewoond en - op weg naar huis. Bij de af- lange en bochtige weg Zempola begaven de daling tussen Chalma romen van de bus het. De chauffeur poogde daarop op de irste versnelling over te schakelen, doch ook de versnellingsbak geraakte langer bestuurbare de weg af kwa ti terecht. Tegenstander van apartheid ontvoerd De 34-jarige Zuidafrikaan Dennis Riggs, een blanke tegenstander va: Zuidafrikaansc apartheidspolitiek' vrijdag uit de Noordrhodesische hoofd stad Loesaka ontvoerd. Volgens premi Kenneth Kaoenda heeft de geheime r litie van premier Verwoerd de hand hier in. Hij heeft een scherp protest bij de Britse regering ingediend. Riggs was lector aan de universiteit Witwatersrand te Johannesburg. Hij •luchtte een maand geleden met zijn echtgenote naar Noord-Rhodésië. Vrij dagavond werd hij in zijn woning in Loesaka door enige blanken overmees terd en in een auto gesleurd. De Noord-Rhodesische politie meent dat zij de uitgestrekte grens reeds gepasseerd Premier Kaoenda verklaarde dat hij eist dat Riggs wordt teruggebracht. Hij is ervan overtuigd dat Riggs door Zuid afrikanen is ontvoerd. Opstandelingen rukken op naar Boekavoe den lang in handen geweest is van de rebellen van Soumialot en Moelele is zondagochtend na een lang en bitter gevecht in handen gevallen van het natio nale Kongolese leger. De op standelingen, die zware verlie zen leden, verlieten in paniek de stad met achterlating van wa pens en materieel. 28 Europea nen zijn volgens een mededeling van premier Tsjombe door de rebellen vrijgelaten. Over het lot van 110 andere blanke gijzelaars verkeert men nog in het onge wisse. Onder de buitenlandse huursoldaten zouden gedurende de hevige strijd doden en talrijke gewonden zijn gevallen. Het in de nabijheid van de verover de stad gelegen vliegveld, waarvan druk gebruik wordt gemaakt door de opstandelingen, is ook in handen ge vallen van de regeringstroepen. Het schijnt dat de rebellen nu weer een aanval willen gaan ondernemen op de stad Boekavoe. Piloten van de Kon golese luchtmacht hebben tijdens ver kenningsvluchten grote eenheden rebel- lens.trijdkrachten waargenomen die op rukken naar Boekavoe. Deze troepen zouden worden aangevoerd door de ge wezen provinciale minister Bagira, die tijdens het bewind van Adula gevangen heeft gezeten.maar die later door pre- lier Tsjombe is vrijgelaten. Als gevolg van de hevige gevechten tussen de rebellen en de Kongolese re geringssoldaten zijn ruim 1.000 Kongole zen naar Tanganjika gevlucht. De stroom vluchtelingen wordt echter met de dag groter. De Tanganjikaanse regering houdt deze „binnenkomers" echter in de gaten. Zij vermoedt dat zich onder deze vluchtelingen ook soldaten van het op- standelingenleger bevinden. „Wij zien de strijdkrachten van de opstandelingen niet graag binnen onze grenzen" zo ver klaarde de minister van buitenlandse za- 'an Tanganyika. Kambon. Prp- Tsjombes wervingscampagne in Zuid-Afrika gaat intussen door. De stroom avonturiers die in Tsjombes huurleger wil dienst nemen kan nauwe lijks door het in Johannesburg gevestig de wervingsbureau worden verwerkt. In Durban wordt nu een nieuw bureau ge opend. De Zuidafrikaanse brigade-generaal Jan Robbertze van het Zuktafrikaans le ger is gedurende het weekeinde naar Leo- poldstad gevlogen voor een gesprek met Tsjombe. Het Johannesburgse zondags blad Dagbreek schreef, van „zeer be trouwbare zegslieden" vernomen te heb ben dat Robbertze liet toezicht krijgt op de „mensenlievcnde" bevoorrading, waaronder medische hulpmiddelen, die door Zuid-Afrika naar Kongo zijn ge- In Brussel is zaterdag officieel bekend gemaakt dat België de vertegenwoordi ging op zich zal nemen van de republiek Kongo-Leopold stad in Kongo-Brazzaville het koninkrijk Boeroendi. Zoals ge- Het Griekse hof heeft bekend ge maakt, dat twaalf koningen en konin ginnen en 36 prinsen en prinsessen het huwelijk zullen bijwonen van koning Konstantij-n met prinses Anne-Marie van Denemarken op 18 september. In de bekendmaking werden geen na- - ien genoemd van de vorstelijke gasten. De lijst volgt later. Het Griekse hof heeft ontkend, dat prins Philip van Engeland getuige zal zijn bij het huwelijk van koning Kon stantijn met prinses Anne-Marie. Op 7 september begint het voorpro gramma van het 18 september te slui ten huwelijk als de jonge monarch naar Kopenhagen gaat om drie dagen van feestelijk afscheid van Denemarken mee eren. Konstantijn zal vergezeld wor- van zijn minister van buitenlandse zaken, Costopoulos. Khanh in overspannen toestand DE Gisteren is in Hamburg vernomen dat ook West-Duitsland zijn illegale radio zender zal krijgen, aan boord van een 1500 ton metend schip dat buiten de driemijlszone in de Elbemonding zal ko- mén te liggen. Initiatief nemer is een areigenaar van de Hamburgse Ree- perbahn, Manfred Weissleder. Hij zou door een groep Britse financiers wor den gesteund. Het schip zal uitzendingen verzorgen onder de naam „Star Club Deze uitzendingen bestaan Naar aanleiding: van de berichten. Met behulp v in de Franse pers over een mislukte worden geblust. aanslag op president De Gaulle inV.^T van de bloempot 0_. Toulon, aan welk. stad hij op 15 Se Gaulle op 15 augustus verwelkomd. water kon de brand i generaal augustus een bezoek bracht, onthoudt het Franse ministerie van binnenland se zaken zich van ieder commentaar. Men beperkt zich tot de mededeling dat het onderzoek pas begonnen is èn dat het in handen is van het parket in Toulon. Voor de gespecialiseerde Journalisten lijdt het echter geen twij fel, dat de „Surcté" in Prijs alle in lichtingen uit Toulon nauwgezet on derzoekt om te kunnen vaststellen of er inderdaad een aanslag op de ge neraal is beraamd. De in een bloempot bij een gedenkte ken in Toulon ontdekte helse machine bevond zich daar volgens deskundigen „reeds verscheidene dagen". Dezelfde deskundigen hebben vastgesteld dat de maker van de bom beslist verstand van radiotechniek moet hebben. Het incident dat tot de ontdekking van de bom leidde heeft eigenlijk de gedacn- ten aan een aanslag wakker gemaakt. Ingang van het gedenkteken. Enkele se conden later zag hij een grote steek vlam. De auto, die toen al enkele me ters verder was. stopte opnieuw alsof de bestuurder zich er van wilde over tuigen dat de bom was ontploft. Toen verdween hij snel. Radio' lichte muziek, afgewisseld „Wij zullen alles vermijden I Een groep onderzoe kers uit Florida heeft muntstukken, zilver en gouden sieraden ter waarde van drie a vier miljoen gulden geborgen uit wrakken van Spaan se schepen die in 1715 door een orkaan bij de kust van Florida ter hoogte van de huidige Cape Kennedy waren vergaan en met buit voor de Spaanse kroon waren geladen, aldus heeft het Amerikaanse Aardrijkskundige Ge nootschap meegedeeld. Bij l'Anse au Meadow in Newfoundland hebben oudheidkundigen een door Vikingen gemaakt wieltje van zeepsteen gevonden, dat op een spinnewiel zou zijn ge bruikt en een bewijs zou vormen voor de theorie dat de Noormannen reeds lang voor Colum bus de nieuwe wereld hebben bereikt. 250.000 toeristen heb ben deze zomer in Giet- hoorn gepunterd, zo blijkt uit de opbrengst van het zg. vaargcld. Het totale aantal bezoe kers wordt op 400.000 ge schat. Het seizoen is za terdagavond afgesloten met de jaarlijkse feeste lijke gondelvaart. Hier aan werd deelgenomen door vijftien verlichte vaartuigen met allegori sche voorstellingen en uitbeeldingen van actue le onderwerpen. De dorpsgracht en de brug gen en tuinen waren sprookjesachtig ver licht. Vooral aan de tui nen was veel werk be steed. I De Japanse regering heeft 2.000 franc ge schonken aan het tehuis dat de zangeres Josephi ne Baker in Frankrijk voor wezen heeft opge richt. Het geld werd door het Japanse minis terie van buitenlandse zaken aan Josephine Ba ker geschonken omdat zij in het tehuis dat Mi- rande heet, ook een Ja panse halfbloed heeft op genomen. I Kolonel Shepliard, de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, heeft on langs gezegd dat het te duur zou worden om een reddingsploeg uit te stu ren als astronauten op de maan zouden stran den. Shephard zei dat het 340 miljoen dollar zou kosten om het red- dings(ruimtc)scliip te bouwen. Dit zou ook het schema voor een beman de landing op de maan vertragen, zo meent de astronaut. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft zaterdag bekend gemaakt dat de constructie van een middelzwa re raket wordt gestaakt omdat het con gres niet voldoende geld hiervoor be schikbaar heeft gesteld. Het gaat om een wapen met een reikwijdte van 80C tot 2.400 km, dat bedoeld is om de ruim te te vullen tussen de bestaande tacti sche wapens van het leger en de Pola- rlsraketten die van duikboten worden af geschoten. Aan het on-twikkelingspro- Volgens hel ministerie van defensie zal het speurwerk op het gebied van het bes tu rings stelsel van de raket en an dere onderdelen worden voortgezet om te zien of men die kan gebruiken in an dere raketten. Zowel de commissie van stafchefs als de NAVO-opperbevelhebber in Europa zich uitgesproken voor de bouw van raket met middelgrote reikwijdte, als vervanging van verouderde raket- 'n vliegtuigen. Volgens persberichten men in Washington echter bevreesd zijn. dat de bondgenoten van de VS in Europa wellicht de nieuwe raket niet op hun grondgebied willen hebben. De vraag is nu of de bom zich daitum ook in de pot heeft bevonden. Het mislukken van de aanslag zou kun nen worden toegeschreven aan het feit dat de tuinlieden regelmatig de planten hebben besproeid en dat water de deto nator van de bom vochtig heeft gemaakt, waaraoor deze niet ontpione. afgezette Zuidvietnamese president Ngoejen Khanh heeft' dr. Ngoejen Xoean Oanh, een vroegere docent in de econo mie aan de universiteit van Har vard, tot tijdelijke eerste-minis- ter in zijn regering benoemd. Generaal Khan zelf, die geduren de de afgelopen dagen het mid delpunt is geweest van betogin gen van studenten en boeddhis ten^ zal moeten worden verpleegd wegens geestelijke en lichamelij- Jce overspanning. Ngoejen Xoean Oanh bij de Ame rikanen bekend als Jack Owen deelde op een persconferentie mee dat generaal Khan nog steeds premier is. Goedingelichte kringen in Saigon verwierpen berichten dat Khan door de twee andere leden van het drie manschap aan de kant is gezet. Vol gens deze kringen neemt hij nog steeds een krachtige positie in. Volgens een mededeling van het Zuid band met de ongeregeldheden in Saigon meer dan vierhonderd personen gearres teerd. Onder hen bevonden zich elf le den van de communistische Viëtconig en 155 personen die geen blanco strafregis ter hadden. Het ministerie verklaarde voorts dat de -gewelddaden in Saigon als gevolg van krachtig ingrijpen geëindigd waren. Het dagelijkse leven in de hoofd stad is weer wat rustiger geworden. De gewapende benden, boeddhisten, katho lieken en straatslijpers die twee dagen 1605) In totaal verschillende tijden atleten te kweken, die van de blijken dezelfde vraagstukken te wedstrijd naar de andere trokken kunnen opduiken. Op zichzelf is dat het doel hun inkomen te vergroten, niet zo verwonderlijk, want de men- De idealen die aan de sport ten selijke natuur pleegt onder bepaalde grondslag liggen en de ideële bete omstandigheden op bijkans gelijke kenis van de sportwedstrijden na- wijze te reageren. Prikkelen sportie- ren omstreeks 400 v. Clir. dan ook ve prestaties bijv. de eerzucht van de volslagen uit het oog verloren. Het sportman, de eerzucht der naties proces is in Griekenland weliswaar }t ziekelijke hoogten stijgen in- niet zo snel verlopen als dien de sport niet wordt om het per soonlijke kampioen schap van de at- TOCH IS HET ZO! treffende land waar toe die atleet be hoort. Dat is in on ze tijd het geval en in de klassieke oudheid was het niet anders. Als de overwinnende atleet bij de ge ultwi Olympi kroond het tempo doet hier minder terzake dan het schijnsel. De Griek se atleten waren opvatting, dat zij de voor hen gunstige tijd zoveel mogelijk moesten benutten hoewel Euripides, Socrates cn Plato met kracht hun stemmen verhieven tegen deze schadelijke en onwaardi ge uitwassen van de sport, bleek het Griekse Olympische Spelen werd be- niet meer mogelijk het getij te keren. et een krans, gevlochten Ook andere weldenkende Grieken van de takken van de heilige wüde voelden zich geschokt nu de sport olijfboom, werd niet alleen de naam een handwerk was geworden. Als van de overwinnaar door een heraut amateurs konden zij zich niet meer verkondigd, maar ook die van zijn meten met de atleten die in staat vader en van zijn vaderland. Die va- waren zich ten volle op hun beroep ders gunnen we natuurlijk alle goeds, toe te leggen en daarom werd het want een beetje eerbetoon kon hen in wedstrijdterrein geheel overgelaten het algemeen niet schaden. Maar de aan de betaalde krachten, die in ziekelijke eerzucht van de Griekse volgende ecuwen hun stempel op de landschappen om tijdens sportieve Griekse sport zouden zetten en de ontmoetingen te Olympia of elders, wedstrijden zouden verlagen tot een de eer van de overwinning voor zich kijkspel ter bevrediging van de naar op te eisen, leidde tot praktijken die opwinding en sensatie hunkerende op geen enkele wijze afwijken van toeschouwers. de tegenwoordige beroeps- en ronsel- Ook de pogingen van Romeinse methoden. Er werd bijv. naar ge- keizers om de Olympische Spelen in streefd jonge en veelbelovende atle- oude glorie te doen herleven, hebben ten aan te trekken, die in staat zou- niets uitgewerkt. De sport was een den zijn sportieve roem voor de kijkspel geworden en is dat geble- stadsstaat te vergaren. En aangezien ven tot de Olympische Spelen onder door amateurs niet de hoogste pres- keizer Theodosius in 394 n. Chr. hun taties konden worden verwacht, einde vonden. Maar toen hadden ze moesten de daarvoor in aanmerking dan ook een historie van meer dan komende jongelui hun oorspronkelijke 1000 jaar achter de rug! beroep opgeven en zich geheel aan Over kijkspel gesproken, weet u de sport gaan wijden. Door steeds wie de eerste Nederlandse toneel- hogere geldprijzen in het vooruit- speelster was? zicht te stellen, die de atleten een zorgeloos bestaan voor hun hele Daarover een volgende keer. verdere leven verzekerden, werd jj pétillon het mogelijk een beroepsstand van Nadruk verboden. lang met elkaar slaags zijn geweest, zijn door de militairen verdreven. Het aantal doden dat hierbij viel wordt ge schat op 20, terwijl er zeer veel -gewon- Gisteren zijn onder grote -belangstel ling zes rooms-katholieke Viëtnaroezen die tijdens de gevechten om het leven kwamen, beg-ra-'en. Onder de belang stellenden waren vice-premier Ngoejen Ton Hoan, de minister van -binnenlandse zake, en een vertegenwoordiger van de boeddhistische gemeenschap. De Zuidvietnamese rooms-katholieke en boeddhistische overheid hebben gis teren in een gezamenlijke verklaring hun gelovigen opgedragen zich te onthou den van samenscholingen op openbare plaatsen en geen enkele manifestatie te organiseren met het o r op de kritieke toestand in het land „die tot godsdienst oorlog zou kunnen leiden." Uit de midden-Viëtnamese stad Hué kwam zaterdag het -bericht, dat daar een revolutionair volkscomité is opge richt door een groep Boeddhistische hoogleraren aan de universiteit van de stad. Het doel van het comité zou zijn de vorming van een nieuwe burgerrege ring. De leider van de groep zou zijn dr. Le Khac Goejen, die vorig jaar de campagne van hoogleraren en studenten tegen, de regerin-g-Diëm leidde. Het co- n.ité wil binnen enkele weken een nati onale conventie in Saigon houden om te ;rachten een burgerregering te kiezen. Het ministerie van binnenlandse zaken deelde later nog mee dat Viëtcong-man- nen wilden gebruik maken van dn cha otische situatie in het land. Speciaal op geleide communisten zouden de stad zijn binnengeslopen om onder de aanhangers van verschillende religies onrust te zaai en. De voor Saigon afgekondigde staat van beleg zal een week van kracht blijven teneinde de geïnfiltreerde Vlët- cong-elementen te kunnen opsporen. Er geldt een avondklok van middernacht tot 4 uur in de ochtend. Federatie 1 jaar oud Maleisische post door Indonesiërs aangevallen Terwijl gisteren in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer de eer ste verjaardag van de federatie Ma leisië feestelijk gevierd werd met de- ''s, volksfeesten, officiële feesten gebeden, hebben Indonesische in filtranten gewapend met mortieren en automatische wapens een aanval uitgevoerd op een Maleisische grens post in Serawak (Noord-Bomeo). Bij dit incident sneuvelden twee mili tairen van de Maleisische federatie en werden drie gewond. De Indonesiërs trokken zich terug voordat de Malei sische militairen een tegenaanval kon den mzetten. Ter gelegenheid van de eerste ver- j,a,aFda,2 van de federatie richtte premier Abdoel Rachman in Koeala Loempoer een boodschap tot zijn volk. waarin hij de vijandigheid en de aanvallen van In donesië tegen Maleisië veroordeelde. „De vijandige en afkeurendswaardige daden van Indonesië, invasie, agressie, ondermijnende activiteiten en sabotage hebben het vertrouwen in onze natie, zijn volk en zijn goede zaak niet kun nen schokken", aldus dc premier. Man steekt vrouw met stiletto dood ft,,1:1..1!6' ?cr. 1?°08.te van het Noordlim- e plaatsje Arcen gelegen Duitse kamp Lintfort, heeft de 22-jarige Fritz W uit Lintfort, zijn eveneens 22-jarig« echtgenote met een stiletto om het le ven gebracht. Dit gebeurde na een ech- ei.jke twist; de man pakte het steek wapen en doorboorde daarmee het hart któnt'EnïïS:- h,d 'We* Tengevolge van hevige onweersbuien t wervelwinden hebben zaterdag Mühldorf en omgeving Jn Zuid-Beie ren ongeveer vijftig mensen verwon dingen opgelopen. In Mühldorf ging een feesttent in de lueht. Er ontatonden overstromingen en het wegverkeer on- dervond veel hinder van omgewaaid, bomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5