Spectaculaire ontwikkeling produktietechniek tuinbouw NTS-lichaam te log om goed te functioneren LAND- EN TUINBOUW OP NIEUWE WEGEN Steeds meer kassenteelt ,Alarm'-vademecum voor gestrande automobilist 'fesusiter IF IE 1ST 961 ÏSTEUWU LEIDSE COURANT .7 ZATERDAG 29 AUGUSTUS 19M Wie niet investeert blijft achter... (Van onze sociaal-econ. redactie) (~)OK in de Nederlandse tuinbouw J zijn zich spectaculaire veran- deringen aan het voltrekken doch ïöijie verken iïs"rötïmrtevëltnf de noodzaak om deze veranderin- hoewel ook dit onderdeel niet of gen met behulp van het Ontwikke- - niet zo heel veel voor de tuinbouw kunnen doen. Van meer belang de verdere ontwikkeling van d< derlandse tuinbouw zyn cultuurtech- Ne- rende ontwikkelingen, die zich met ""h- name in de tuinbouw-techniek voor- •d. doen, ontwikkelingen, die door vele u* tuinders niet of nauwelijks meer bij het belangrijkste te houden zijn. De tuinders van het het Zuid-Hollands glasdistrict bijvoor- welyks speelt lings- en Saneringsfonds te begelei- tuinbouwgebied van ons land, den is lang niet zo dringend als in Zuid-Hollands glasdistrict, waartoe beeld hebben gedurende de faatst< de landbouw. De tuinbouw heeft uiteraard ook het Westland behoort, jaren gezamenlijk niet minder dan In dit gebied, waar een slechts hier f en daar onderbroken dak van glas ongeveèr een zesde deel van alle glas. altijd meer zijn „eigen boontjes ge dopt" en was daartoe ook meer in de gelegenheid, onder meer, omdat I miljoen per jaar geïnves- i toch komt nog ongeveer 30 procent van de bedrijven „achteraan". Deze bedrijven zijn verouderd of zul len dat sipoedig zijn noodzakelijke investeringen kan .groenteschuit" heeft zijn tijd gehad worden geschonken. moderne bedrijfsmethoden en van de produktie-apparatuur aan 1,5 miljard voerd, thans heeft reeds procent van de aanvoer per auto plaats. Dit percentage zou echter stel' Hoe belangrijk hef evenwel is, dat aanee- ook de luinbouw „bij" blijft, moge Har,Nn wel hieruit blijken dat de totale pro- aan ou Wi„„,1QCo k;;„„ i c „;i gang. Eén van de meest opvallende lig nog aanzienlijk hoger zijn, indien ..omwentelingen" is wel de schakeling van verbouw op de open grond en onder zgn. platglas naar die kassenteelt. Sinds 1950 is de totale glasopper- schuit vlakte uitgebreid van rond 3.300 ha houden, tot rond 5.800 ha, waarvan een be langrijke hoeveelheid voor rekening komt van de kassen; de teelt onder platglas vergt aanzienlijk duktiewaarde in 1963 bijna. 1,5 mil jard gulden bedroeg, waarvan een ni&t onaanzienlijk deel werd verkre- 'gebruik gen de °Pbrengst van export; maken. Door hei ontbre- f"' 75,.proce"t; De stelselmatige voortgang, die wordt, gemaakt bij het vrijmaken goede toegangswegen tot de i moeten velen de noodgedwongen nog mogelijkheden biedt goede verzorging van de gewassen. Immers, de kassen kunnen worden bedrijven moeten velen de groente- t~r,'P ,T schuif nnnii<r»ifwn,«n nna in handelsverkeer zal de Nederlandse tuinbouw m steeds sterkere concur rentie' met de andere E.E.G.-partners brengen en daar komt nog bij, dat vooral in de afgelopen tien jaar "wel heel duidelijk is geworden hoezeer de consumptiegewoonten van de welva rende Europeaan aan het veranderen zijn. Meer dan ooit verlangt hij de de beste kwaliteit. Investeringen Een ander belangrijk tulnbouw-pro- tuinders altijd beter in staat geweest fijnere groenten om geld in het bedrijf te steken dan de boeren, doch ook dit gaat moei- - - verwarmd (reeds de helft van alle jyker worden. Nog niet zo heel lang landse tuinbouw met behulp van glasteelt is voorzien van verwarmings- geleden kon niemand met een lapje automatisering en veredeling -- grond, een schuurtje, wat glas en 1 reedschap en met 10 a 15 mille tuinbouwbedrijf beginnen, maar tijd is voorgoed voorbij. Thans is ker f 150.000 nodig, om een redelijk bestaan als tuinder te beginnen en dit beginkapitaal zal in de nabije toe- voorzien apparatuur) en voorts hebben de kas sen het voordeel, dat daarin allerlei technische hulpmiddelen kunnen den ondergebracht. Noodgedwongen Als wij echter zien hoe de Neder- zijn toekomst werkt, dan is het wel zeker dat onze tuinders ook in het die Europa-van-straks een stevig woordje zullen meespreken. Meisje overvaren door speedboat De zeventienjarige Anke Vis uit Am sterdam is donderdag toen zij met eni ge kennissen in de IJsloot, een uitloper van de Nieuwe Meer, aan het zwem men was, door een speedboat overvaren. Zij werd door de schroef geraakt. Anke Vis werd zeer ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. De boot werd bestuurd door een negentienjarig meisje, dat in gezelschap van haar verloofde De zeventienjarige Carla Verstijnen uit Indianapolis in de V.S., is gisteren in het watersportcentrum De Otter in Loos- drecht verdronken. Het meisje was veer tien dagen met vakantie bij familie in Bussum. Met kennissen ging zij zwem men in Loosdrecht. Op zeker moment was zij weg. Men vermoedde dat zij was gaan wandelen. Toen zij des avonds nog niet terug was, werd het zwembad afgedregd met de tragische vondst als resultaat. Zij kon uitstekend zwemi Fris met son HEN kleine depressie trekt over de •L/ Noordzee naar Denemarken en veroorzaakt een lichte storing. Op en kele plaatsen kan een regen- of on weersbuitje passeren, maar er komen ook flinke opklaringen voor. De wind, die langzaam meer naar noordwest tot noord gaat ruimen, zal tijdelijk aan de kust vrij krachtig zijn. Een hogedrukgebied heeft Ierland bereikt en trekt over naar het oosten, waardoor het weer van zondag af weer wat stabieler wordt. Het blijft wat fris met maxima van 18 tot 2<t graden. Hoogwater Scheveningen 30 augustus: 7.31 v. m.; 1958 n.m. 31 auigusbus: 8 30 v. m.; 21.05 n. m. Zon cn maan Zond&g 30 augustus: zon op :5.48 onder 19.32, maan op 22.59, ondier 14.29. Maan dag 31 augustus: zon op: 5.50. onder 19.30, maan op: 23.43, onder 15.47. Zon dag, 30 augustus: laatste kwartier. Zon dag 6 september: nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA (Van een onzer verslaggevers) Alarm" is de titel van een vademe cum, dat de N.V. Verband in Steeg dezer dagen heeft uitgege ven en dat een handzame raad gever beoogt te zijn voor automo- Anne Frank-prijs aan K. N. van Muyden O. K De staatssecretar drs. L. J. M. vap der Laar heeft de Anne Frank-prijzen, die dit jaar be stemd zijn voor verdienstelijke jonge kunstenaars op het gebied neel. toegekend aan de toneelschrijver E. Brent Besemer te Skibbereen (Ier land), de toneelcriticus K. N. van Muyden in Den Haag en de regisseur Peter Oosthoek te Amsterdam. De jury, die de staatssecretaris bij de toekenning van deze prijzen van ad vies heeft gediend, bestond uit de he ren B. van Eysselsteijn. voorzitter, drs. D. de Lange, J. Meulenbelt, le den en H. J Michael, secretaris Glas in zwembad Stiekem zwemmen op zondag was gewoon geworden De rijkspolitie van Berkel en Roden rijs heeft een onderzoek ingesteld haar het gooien van glas in het zwembad. Men heeft reeds verdenkingen opgevat tegen de dader, een van de jongelui die zondag klandestien in 't op deze dag ge sloten zwembad zwommen en daar te vens bier dronk. Een jongen ,die woensdag in het zwem bad dook is lelijk aan zijn hoofd gewond. Een wond van 8 cm maakte zestien hec- tingen nodig. Onmiddellijk na dit ongeluk, is he' zwembad gesloten. Gisteravond reeds was het bassin leeggepompt. Men vond op de bolem een fles met een gebroken als en enkele glasscherven. Opvallend in deze onverkwikkelijke affaire is, dat de rijkspolitie gisteravond pas telefonisch door een betuurslid van het zwembad op de hoogte is gesteld. Het was zondag niet voor de eerste keer dat klandestien in het Berkelse zwem bad werd gezwommen. Dat gebeurt al. jaren. Op zomerse zondagen kan het er zelfs vol zijn. Het zwembad ligt ver van de openbare weg af en is omgeven door een hoge heining. Niettemin schijnt het inklimmen niet zo moeilijk te zijn. In feite is deze zwemmerij op zondag altijd oogluikend toegestaan. Op het ogenblik wordt het bad weer met leidingwater volgepompt. In hel bad gaat andeathalf miljoen liter water. Aan gezien echter het waterleidingbedrijf „De tien gemeenten" geen grote hoeveelhe den tegelijk kan leveren zal het vullen enkele dagen in beslag nemen. Daarna moet het water weer op temperatuur komen. Het is daarom de vraag of het diplomazwemmen zaterdag over een week kan doorgaan. De jeugd van Berkel en Rodenrijs is dus dubbel gedupeerd door de glassurprise van de klandestiene zon dagszwemmers. De schade, die zij aanrichtten is, moei lijk te schatten. Alleen al het leegpom pen en weer vullen van het zwembad kost honderden guldens. Daarbij komt nog het derven aan inkomsten. Gisteren zijn vele bezoekers teruggestuurd. bilisten in nood. Het boekje in zakagenda-formaat is zo samenge steld, dat iedere automobilist er in e?n oogwenk kan vinden wat hij in geval van moeilijkheden onder weg moet doen. Het bevat in de eerste plaats de telefoonnummers van alle politiepos ten in ons latud (alfabetisch gerang schikt). Daarnaast vindt men er ook de telefoonnummers in van alle ge meentehuizen, brandwachten en V.V.V.'s. Ook wordt centrale informatie gege ven over wegen, kamperen, toerisme, over de wegenwachtstations en wegen - wachtroutes, over de ANWB-alarmcen- trales en de Radio-oproepddenst. Het brengt mededelingen over de Bovag- hulpdiienst, over eerste hulp bij ongeluk, ken, over de telefonische hulpdiensten, zowel in ons land als in Duitsland, Bel gië Denemarken, Frankrijk, Engeland, Italië, Noorwegen Zweden en Zwitser- Voorts bevindt zich in het zak-vade- mecum een medische informatiekaart afgegeven doorde Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, waarin alle gegevens over de gezondheidstoestand, de bloed groep ,de eventueel gebruikte medicijnen van de eigenaar zijn opgesomd. Het boekje, dat Iedere automobilist kan worden aanbevolen, is samengesteld met medewerking van het Verbond voor Vei lig Verkeer, de ANWB, de politie, de Bovag, Het Oranje Kruis en de telefo nische hulpdiensten S.O.S. Het is (voor f4,95) verkrijgbaar by alle VVV-kanto- ren, de boekhandel, b(j de ANWB-kan- toren cn in de grote warenhuizen. Televisiebesluit o nvoldoende Het aftreden van de heer J. W. Rengelink als programmacommis- saris van de NTS trek een stuk van de sluier, welke de „gezamenlijk heid" in de Ned. Televisie Stichting verhult, plotseling weg. Hierdoor komt aan het licht, dat ten eerste het povere, vage Televi siebesluit van 15 jaren oud op geen stukken na meer voldoet aals uit gangspunt voor de zich ongedacht snel ontwikkeld hebbende televi sie in Nederland, dat ten tweede het sterk-uitgegroeide NTS-lichaam te log is geworden om vlot en soe pel te functioneren en dat ten der de er uiteenlopende begrippen over de „gezamenlijkheid" bestaan by de diverses omroeporganisaties en hun vertegenwoordigers in de NTS. In een gesprek met de pers, waarin de heer Rengelink gisteren ten slotte toestemde, zijn deze punten aan de orde gekomen. Het Televisiebesluit be paalt wel, dat de NTS als samenwer kingsorgaan van de omroepverenigin gen een belangrijke plaats inneemt in de uitvoering van de televisie, maar bevat "ker geen richtlijnen voor een zo forse onderneming als de gezamen- lijke tv-organisaties op het ogenblik De NTS, vrijwel geheel geleid door samenwerkende topfiguren uit de om roeporganisaties. heeft van de overheid een flinke portie zendtijd toegewezen gekregen, nl. 25 tot 50 pet, hetgeen men in onderling overleg heeft vastgesteld op 40 pet, daarmee een gemiddelde kie zend. Het vullen van deze zendtijd leek doenlijk in de eerste tijd van de tele visie: het betekende toen luttele uren per week. Alles ging goed (met wekelijkse filmavond. Eurovisie-uitzendingen, re lais van buitenlandse actualiteiten, di verse herdenkingsprogramma's, grote binnenlandse reportages, sportevene menten en later het NTS-journaal), tot er belangrijk meer zendtijd kwam en men met de beschikbare ingrediënten de NTS-zendtijd niet meer kon vullen. Daarop volgde dus het cloor de NTS overnemen van programma's der om roepverenigingen. Maar nu er een tweede net komt en de NTS dan 19 programma-uren per week dient te vul. len (volgens overheidsbepalingen in het oude Televisiebesluit) dreigt de zaak spaak te lopen, althans naar inzicht van de heer Hengelink. Altijd wachten Dat het Televisiebesluit niet meer voldoet, mede door de vaagheid van de voorschriften, daarin vervat, vindt instemming b(j alle omroepverenigin gen. Enig tornen eraan vindt bij de overheid echter geen weerklank: deze is ervan overtuigd, dat de gehele om- roepwetgeving nodig op de helling moeten dat het Televisiebesluit daar by behoort. Helaas is de overheid sinds 15 jaren bezig met nieuwe omroepwetgeving en dus betekent het inroepen van over- heidsbijstand in deze: altijd maar wach ten op die nieuwe omroepwet welke niemand nog ziet komen, ook al staat zij weer als „urgent" op het program ma van het parlement. Het Televisiebesluit bindt echter de NTS niet aan handen en voeten: zij is voldoende autonoom om zelfstandige besluiten te nemen ter verbetering van het eigen apparaat, zonder daarbij di rect overheldstoestemming te moeten hebben Het knelpunt Het knelpunt vormt bij het nemen van „autonome besluiten" echter de wél voorgeschreven gezamenlijkheid. En over die gezamenlijkheid van even eens in eigen huis autonome omroep organisaties bestaan nogal wat ver schillen van inzicht. De heer Rengelink deelde ons op onze informatie naar de nuancering van de opvattingen over gezamenlijkheid door de omroepen het volgende mede. De NTS is niet in de eerste plaats een overkoepelend orgaan, maar een samen werkingsorgaan, waarbij de moeilijk heid ligt in het gezamenlijk maken van zoveel programma-uren. De AVRO staat hierbij in de moei lijkste positie (de heer Rengelink er kent dat volmondig): het NTS-program- ma dient uiteraard een algemeen ka rakter te hebben, maar het AVRO-pro- gramma, gezien de constructie van deze Te veel hoofden - te veel zinnen omroepverenigingen, óók. Ergo heeft de AVRO niet de instelling om de NTS sterk te maken: zij ziet de NTS eerder als een overtollige onderneming, omdat de AVRO zelf ook „algemene program ma's" maakt. NCRV en KRO denken er weer an ders over. Zij voelen wel voor het be staan van de NTS. maar zijn principieel gekant tegen allerlei programma's wel ke uitsluitend in het algemene vlak worden getrokken: hun oorspronkelijk confessionele en daardoor wat ge- isoleerde instelling is hier uiteraard, debet aan, aldus de heer Rengelink. VARA en VPRO staan levensbeschou. welijk minder op streng-principieel standpunt en staan dus aan de zijde van de heer Rengelink, wanneer hij het beleid en het inzicht van de NTS- programmacommissaris verdedigt. Logisch gevolg Dit botsen van meningen en inzich ten waar het om de „gezamenlijkheid" gaat is een logisch gevolg van de „vele hoofden", die met ..evenvele zinnen" moeten samenwerken: het is inhaerent aan de structuur van de NTS. welke wettelijk in het Televisiebe- warwinkel .1 Beheer en i het grote appa- sluit is vastgelegd. In feite ontkomt werking niet aan belangen In Raad stuur van de NTS. raat van Programmazaken met al zijn commissies en werkgroepen zitten steeds een gelijk aantal vertegenwoor digers van alle omroeporganisaties. Overal en altijd weer komt dus de te genstrijdigheid van belangen aan bod. De omroepverenigingen van hun kant hebben al de handen vol om de eigen steeds uitgroeiende televisiebedrijven goed op gang te houden (elk heeft zo'n 80 man aan het werk, afgezien van de vele free lance-krachten waarover men beschikt), en men is er op uit, het eigen Ria kampt tegen Blue Diamonds In dc laatste muzikale tienerwed strijd „W.I.M.", welke de AVRO in de vooravond van vrijdag 4 september op het scherm brengt, zullen Ria Valk en haai- fans kampen tegen The Blue Dia monds en hun v e reerd ens sters Tussen de bedrijven door zal als spe ciale gaste de 16-jarige Amerikaanse vocaliste Little Peggy March optre den. De AVRO laat ons weten, dat Little Peggy in Philadelfia is geboren en moeten wy by de omroeporganisaties „pas" vorig jaar 'zij was toen 15) vragen om producers en regisseurs, en werd ontdekt. Maar de weg leidde voor gewoonlijk zijn die dan al bezet met de kleine Peggy snel omhoog: zij is in- eigen omroep-werk. Dat neem ik hen middels al opgetreden is een Perry niet kwalyk, maar op deze wijze js er óók geen „gezamenlijkheid" mogelijk. Dc NTS moet haar programma's laten maken door de omroeporganisaties, vol gens het Televisiebesluit, maar deze hebben in de laatste instantie mensen daarvoor beschikbaar, ook hier gaat het eigen belang vóór". Bovendien is het herhaaldelijk voor gekomen, dat bij plotselinge recht streekse reportages van actuele gebeur tenissen eenvoudig nergens een com mentator was te vinden: iedereen was bezig, weg of onbereikbaar. Dan moest '"T SST®" "T "FF de NTS zich met onvoldoende krachten Duitsland te pmberen. heeft daar veel behelpen enkreeg daar onaange- succes- ZlJ beeft f\Lnk gewerkt om haar naam commentaar in de kranten en van repertoire uit te breiden en hoe haar het kijkerspubliek over. dat is gelukt zullen de Nederlandse „Dit alles illustreert toch wel duide- kijioers woensdagavond (2 september) lijk, dat er bij nóg meer NTS-zendtijd kimmen zien. toch wel iets dient te veranderen!", al- De VARA zendt dan een in Duits- dus de heer Rengelink. land gemaakt programma met Greet- Voor zijn argumenten, sinds lang Je uit z'i «jrdt bij het zingen bege- aangevoerd. heeft de heer Rengelink leid door de Zweedse pianist Bent Hall. natuurlijk in het NTS-bestuur wel oren berg. gevonden, maar nooit voldoende een stemmigheid kunnen veroveren. Het aantrekken van een eigen be perkte programmastaf bijv. is afgestuit op het veto van één der confessionele omroepverenigingen. De omroeporga nisaties kunnen nl. het vetorecht laten gelden. De weigering was gebaseerd op de wens dat de NTS geen te zelfstan dig lichaam zal worden en er dus te veel zou worden geofferd aan de al gemeenheid. Toch wordt hier naar ons inzicht een denkfout gemaakt: de NTS kan nooit een zelfstandig lichaam worden, omdat zij uit de gezamenlijkheid bestaat. Daarom is het ook zo dwaas, dat som- mige bladen de NTS „de zesde zuil" iëtje menen te moeten noemen: een zo tot Afrika, lezing 2i"40 Gi in de finesses uit vijf zeer verschillend gram 22.15 Wereldoorlog 1. aocumemair gerichte organisaties opgebouwde in- J™*;™?"!? ?3? f1"""5 ».ii, v.- -t™,.- ?p ■^i"«><5ssa^irs»r0S2 Como-show en dat betekent heel wat! en zij heeft met enkele gram mofoonplaten goed succes gehad Kijken naar Greetje in Duitsland Greetje Kauffeld. die het vaderland se scherm al geruime tyd geleden heeft vaarwel gezegd om het in West- vanavoni KRO19,00 Tijd 22.15 Actuailiteii 1 22 00 •festival i Onbe- ilksHed- sending: iiele kroniek 22.55 Stereo- ing: lichte orkestmuziek 1 23.55—24.00 Nieuws. !98 m. KRO: 19 00 Nieuws Radiophilharmo- uzikaal spel- ten-eiland in 21.45 Lichte ETHERCOLVEIN programma zo goed mogelijk te maken. Dit belang wordt echter altijd weer doorkruist door dat van de gezamen lijkheid van de vele uren NTS-program- ma's. Men bedenke wél, dat als straks het tweede net officieel gaat werken, de NTS 19 programma-uren per week heeft te vullen, d.i. driemaal zoveel zendtijd als elk der grote omroeporga nisaties krijgt toegewezen! En wat moet men nu doen: eerst het eigen belang dienen, of dat der samen werking gezamenlijkheid laten prevala- Het struikelblok vormen hierbij o.a. de claims op buitenlandse aanbiedin gen van programma's: directe reporta ges, documentaires, films, dramatische produkties enz., wélke bij de NTS bin nenkomen. In de diverse programmacommissies stelling kan nimmer een „zuil" zijn. In elk geval beginnen de raderen van dc samenwerking steedsstroever te lopen, hoewel er geen sprake is van echte onaangenaamheden, zoals de heer Rengelink ons verzekerde. Het lichaam wordt eenvoudig te log om zich soepel te kunnen bewegen en de tegenstrij digheden tengevolge van het Televisie besluit nemen te grote proporties aan. N.R.U. wèl Een bewijs van de mogelijkheid tot harmonisch samengaan tussen de om roepverenigingen bewijst niet alleen het wél juiste functioneren van het technisch NTS-apparaat, maar ook de stevigheid van de NRU, waarin toch dezelfde componenten zeer vredig in de gezamenlijkheid werken. Maar de problemen liggen uitslui tend op bet gebied van programma-ma- ken. De heer Rengelink gaat vry ver: hy wil de NTS-programma's toch ook „een eigen gezicht" geven: en dat is het, wat bepaalde omroepverenigingen —24.00 Ni« vanavond Televisie. VPRO: 19.30 Portret van de :wemtrainer Jan Stonder. NTS: 20.00 Jour- laai. VPRO: 20.20 Vocaal ensemble 20 45 De oude draaidoos:' showfilms uit de der- -iger jaren 21.25 Chansons 2S.15 De nacht .'oor maandag, spel 22.40 Gesprek aan de ichrijftafel. NTS: 22.50—22.55 Journaal. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m VARA: 8.00 Nws isch strijdlied 8.18 Voor het platteland AVRO: 12.00 Licht 13.20 Café-char reking 14.00 Lichte gram KI; de NTS) worden deze aanbiedin gen gewikt en gewogen en tot nu toe zijn de omroepverenigingen dan ge rechtigd, naar smaak en inzicht be paalde aanbiedingen te claimen. Voor de NTS blijven dan ten brokken. De heer Rengelink is dit, als program macommissaris, een doorn in het oog geweest. Hij heeft er lang voor gevoch ten, de NTS ook als „persoon" te laten delen in deze claims. HU acht het b(Jv. te gek, wanneer na zulk een vergade ring een bepaald programma is voor zien van het bijschrift: „NCRV heeft belangstelling anders NTS". Dat ztet er naar uit alsof de NTS maar moet op slobberen, wat de omroepverenigingen laten liggen. „En zo kan-ik geen verantwoord pro gramma maken", zegt de heer Renge link. In april van dit jaar kwam dan ein delijk bij de commissie voor filmkeu ze de zaak erdoor: de NTS mocht ook claimen maar na vier maanden werd hieraan door de omroepverenigin. einde gemaakt. Bij de NRU gaat het bij de program mavoorbereiding heel anders: deze overkoepelende en tevens gezamenlijke 4 instelling heeft zeer vele musici (or- journaal kesten, ensembles en koren) in dienst, in M" alsmede de hoorspelkern, en uit dat de overgescho- arsenaal putten de omroepverenigingen k«e?kc voor hun programmasamenstellingen, gram, Bij de NTS echter is niemand op pro- ensen grammagebied in dienst, bovendien 21.55 met de NTS wél zeer vele programma's muzi* móken en voor de nodigé krachten °Peri daarvoor moet ZÜ aankloppen bij de HiI' omroeporganisaties. n,,ï :ek 14.30 Radio s. muziek 15.30 Tour d'Europe. toe- itisch progr. 16.00 Dansorkest en zang listen 16.30 Sportrevue VARA: 17.00 Dis- Jeugd 17.50 Nws. sportuitslagen cn sport net Eur. honkbalkampioenschap VPRO: 18.30 Om een gelovig e, lezing 18.45 Zomaartijd, licht a 10.30 Korte Vrijzinnig Herv. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Klass. ziek 21.00 Vier septemberdagen ng, hoorspel 21.35 Instrumentaal cn zangsolisten: Joodse liederen dracht 22,10 Lichte Italiaanse gr. „En 1 Vergelijking tussen NTS en NRU gaat dus op programmagebied zeker niet op. Al deze benarring heeft dus de heer Rengelink tot zijn besluit gebracht ook al is er veel gedaan om hem alsnog £00 daarvan terug te brengen. Rad: Zijn opvolger zal voor dezelfde pro- ™uz blemen komen te staan. Misschien lost hij ze anders op misschien ook kiest nieu hij al roeiende met de beschikbare rie- 18.3C men de zijde van de heer Rengelink over „Maar ik zal hem, als lid van dé l"1"? programmacommissie van harte steu- hoogmis 8.30 hoogmis 9.30 KI; .55—24.00 Nieuws, m KRO: 8.00 Nws 8.25 Inleiding KRO: 11.15 Klass :hter, literaire lezini im. muziek 13.00 N\. iziek 13.30 De Springplank 12.20 Populaire 13.10 Lichte gr. 14.00 Pre ingsolis klass :nade 1. Opera iziek radio- Bij dit uiterst moeilijke werken, waarbij het echte samen dienen van NTS-belang meer en meer in de ver drukking kwam. streed de heer Ren gelink ook nog voor een eigen beperkte programmastaf. Hij wilde geen volle dig apparaat van programma-makers, maar een aantal producers, regisseurs en commentatoren ter beschikking van de NTS hebben, „Wanneer wy programma's plannen, ':t: .-vv......,oout vail liane sieu- Onen Deur vnr- bij zyn werk", verzekerde de heer m in Tenor' „n Rengelink ons. Nw;s 20.08 Refl. Door het neerleggen van deze functie 20 15gDi?eVeFled. treedt de heer Rengelink ook automa- 21.15 Reisoogst: tisch af als lid van de programmacom- droomde en w missie van de Europese Radio Unie en «ram. m als zodanig weer als voorzitter van de i"0/? ?2 !0, Nieuwsuitwisseling van de gram. muziek fcKU. zyn opvolger zal eerstgenoemde TpIp functie wel weer vervullen, voor de Journ, tweede wordt men echter gekozen door Alles 'M 15.00 Lichte gr. ottuuicpui iaB« en -uitslagen 16.30 muziek (opn.) IKOR: 17.00 Neder- !erv. kerkdienst 18.00 Oecumenisch 18.10 Koorzang: geestelijke liederen iensten of Dienstbaar, klankbeeld erkelijke activiteiten 18.45 Gram. 18.50 De kerk aan het werk: actua- •kelijk erf 19.00 De irgel: klass. lieder irlek NCRV: 0.00 22.25 Boekbespreking Altijd zijn ze aan 't slepen, ze gunnen elkaar t licht in de ogen niet en vechten, tot de veren eraf stuiven. Maar een ogenblik later scholen samen, alsof er onderling geen vuiltje aan de lucht is, ze treden georganiseerd naar buiten op, tegen een dikke duif of een kraai, die hen door volume en uniform imponeert. Vreemde dikdoeners nemen de mussen niet en pogingen tot dressuur evenmin. Wat dat betreft zijn ze beslist overgevoelig; ze organiseren zich onmid dellijk en werken het ongewenste lichaam weg uit hun rayon. Om al deze dingen, de stuiven de veren, de weggepikte graantjes en 't optre- naar buiten, moet een politieman zich nogal eens in 't mussendomein vertonen, om, geladen met argwaan, rond te neuzen en le luisteren. Halverwege de Mussenstraat staat Middelkoop stil. Een voldane glimlach tekent zijn verweerde gelaat. Zie je wel! De diepe serene stilte was hier te onnatuurlijk. 't Is een stuk normaler, 't doet bijna aange- lam aan, dat achter een der uitgewoonde hui zen gedempte slagen van hamer en bijl weer klinken, als paukeslagen tussen een koor van velerlei stemmen, die met veel moeite en tref fende waarschuwingen tot een bepaald klankvo- worden afgedempt. Middelkoop probeert de diagnose te stellen, maar hij kan dit geval niet zo gauw thuisbrengen. Veronrustend lijkt 't niet, daarvoor zijn er te veel jonge kinderstem- en bij. Een gestroopte haas, een ree uit 't dieren- parkje, een geit, die al dood was en ^en prijs- verklaarde dennestam trekken vluchtig aan hem voorbij. Door ervaring wijs geworden neemt hij echter geen risico. Aalten, no. 12, memoreert zijn geheugen, dat altijd nog betrouwbaar is als een rots. „Al eens eerder mee te doen gehad?" vraagt het daarna. Doch dan staat de agent al op 't grauwe plaatsje achter het huis en kijkt in vele openge- perde mussenmonden. „Goeimorgen. mensen" zegt hij met precies zoveel welwillendheid als hij weet, hier kwijt te kunnen, zonder zich zelf en zijn ambt belache- in de Mussenstraat door M. A. M. Renes-Boldingh lijk te maken. „Ook goeiemorgen. meneer," klinkt 't gerust stellend terug. Snel gaan de poLitie-ogen rond. Er verdwijnt niemand, geen bloedsporen, geen poging om iets weg te stoppen. „Jullie zijn al vroeg druk, zie ik. Kindervisi te gehad, vannacht?" Dan met een voetbewe ging: „Wat moet dat worden?" De zaak is zo eerlijk, dat 't antwoord met verheffing van stem gegeven kan worden. „Dit, meneer, zal een erepoort worden. Opa en opoe Appelaar zijn veertig jaar getrouwd. Van daag gaan de bruidsdagen in, om zo te zeggen, 't Zijn goeie mensen, zij een beetje beterder dan hij, maar afyn! Voor één van de twee kan je geen erepoort maken. Appelaar mot er dan ook maar zijn deel van hebben". „Waar wonen ze?" „Hier tegenover, op nummer 15d. Je weet wel, vijf huissies onder ene kap en dan een hoekhuissie. Schiet je al op met schilderen, Keessie?" ,,'t Is al klaar, vader." „Laat meneer es kijken, jongen." Er wordt vol trots een brede strook bruin karton getoond, waarop met de teerkwast is ge tekend: Hulde Aan Het Bruis Paar „Kolossaal! Komt dat boven hun deur'" „Precies gerajen. En deze lijsten met' groen J langs de posten. Een paar vlaggetjes hebben i we ook. „Sparretjes en een thuja uit de gemeentelijke kweek, hè?" „Welnee, meneer! Dat mag toch ommers niet? Ik heb ze van mijn ome, die een kerst- boompieskwekerij heeft, achter den Bosch. Es- pres op de fiets gehaald. Is 't niet, mensen?" Een argeloze schaterlach klinkt op, die Mid delkoop negeert. „En verder? Als de poort klaar is?" „Dan komen de muzikanten van 't Heilsleger. Een schaterende toejuiching; ook nu weer te argeloos, om hier nog langer oponthoud te ma ken. „Nou mensen, jullie zoek 't maar uit. Ik heb 't er weer opzitten voor vannacht 'k Wil eens zien, dat ik thuis kom.? „Maf ze, meneer." Onder een begeleiding van hamerslagen en geniepig vrolijk gedoe trekt Middelkoop af. In de Mussenstraat ziet hij met meer dan gewone aandacht naar nummer 15, dat nog in diepe rust verkeert. Of de mensen weten, wat hun bo ven 't hoofd hangt? Veertig jaar, 't zal ook al niet meevallen; geen mens kan veertig jaar lang een masker ophouden; 't gaat eraf en dan zie je er niet al te mooi uit. Precies als opa Ap pelaar. En toch een erepoort. Appelaar. Ap-pe-laar. Brigadier Middelkoop proeft die naam, langzaam en met aandacht, als een onbekende en misschien wat verdachte spijs. Inderdaad Onbekend. Zeker blanco. Veertig jaar is anders een hele tijd. Hij en Marie hebben pas de vijfentwintig erop zitten. Veertig jaar! Geen wonder, dat de mussen tuk zijn op een feestje. Met die erepoort luizen ze de ouwe mensen erbij. Mussenpolitiek. 't Zal ze wat kos ten, de stakkers. Want de mussen zijn ontelbaar als het zand der zee. Overigens: Appelaar. Ap-pe-laar. Is die naam zo onbekend? (wordt vervolgd) 00 Sport in beeld NCRV: 20.30 om Moeder, TV-film. NTS- ïentaire over Zuid-Nigeria. 1 Harpen aan de vest: indruk- Harpweek 1964 22.00 Onder [esprek NTS: 22.30—22.35 Jour- Programma voor maandag 7.10 Ochtcndgymn. 7.20 S01 Lichte gram. muziek (Om j pagina, praatje) 8.00 Nws c 1 Stereofonische uitz Klas h. Platteland 12.38 uitz.: Instru- 4.00 Klassieke piar 15.00 Onsterfelijkheid met marsmuziek hoorspel 16.00 Nws 16.02 Sociëteit: Zestig minuten voor boven de zestig 17.00 Oude 7.15 Lichte orkestm oekprogr. 0.10 Moderne gram. mi iet Woord: theologische Jchte gram. muziek 12.1 1 NCRV: 7.00 Nws -- Lichte gram. muziek 8.00 Nws 8.15 Gewijde mu- jgjjg ziek 8 00 Ver_ v. d. Vrouw 10.30 Rondom •leergang 11.05 Lichte i tips lÏÏSSPÏ.L 3.00 Nws 13.15 Musetté-en< jsolist 13.40 Amus. muziek '°o'rad',° 14.35 Klassieke Antillen, door Raym :r Crcutzberg 18.00 Ne I 18.20 Uitzending van

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7