Nieuwe Leiclse Courant Turkije stemt toe in latere aflossing In eerste half jaar 45 pet meer bouw Overleg Maleisië met Nederland Troepen maand langer op Cyprus Commentaren Twee Britten sinds maandag Y.S. en Oe Thant nog somber over toestand m een mijn Ere-orde dierenvriend Aantal verwondingen door glas is groot Warenhuis in Doetinchem gaat sluiten Weer onrust in A dam Zaterdag 29 augustus 1964, 45ste jaargang DIractaur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD mijn hert in teghenipoet" Koeler Veranderlijke bewolking met verbrei de buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Verdere daling van temperatuur. (Zie voorts pagina 7) er voor president Soekarno juist nu aanleiding was, een vooraan staand communist een belangrijke post in zijn regering te geven, is niet duidelijk geworden. Toch heeft hij het gedaan. Of is hij ertoe overgegaan, weliswaar zonder directe aanleiding, maar om dat hij juist daardoor te gereder ge volg kan geven aan een reeds langer bestaand voornemen. Het lijkt niet onmogelijk. Het verschijnsel zelf verdient onge twijfeld de aandacht. Een communist in een niet-communistisch kabinet heeft altijd iets van een koekoeksei In een vogelnest. Wat zal eruit voort komen? Voor wat Indonesië betreft, zal de lezer zeker twee zaken in gedachten moeten houden. In de eerste plaats: de revolutionaire instelling die Soe karno belichaamt maakt toenadering tot het communisme gemakkelijker. En in de tweede plaats is er de In donesische opvatting van democratie. Die opvatting is er een van elkaar al pratend vasthouden, niet van een meerderheid die wel rekent met de minderheid maar niettemin beslist, maar van een zolang tesamen rede neren tot er iets van een gemeen schappelijke mening uit de bus komt. Interessant zal zijn, of ook het com munisme zich daartoe leent, of het zich als het ware zal laten neutrali seren in dat voortdurende praten van de Indonesische democratie. Soe karno zelf schijnt daarop wel te re kenen. dingswezen en eerste hulp bij ongeluk ken. het Oranje kruis verwacht, dat in de toekomst dit euvel een nog ernstiger omvang zal aannemen naarmate het ge bruik van zogenaamde eenmalige flessen de glasverpakking zonder statiegeld zal stijgen. Naar het zich laat aanzien, zullen binnen korte tijd enige miljoenen van deze flessen per jaar voor het ge bruik in Nederland worden geprodu ceerd. Dit zal ernstige gevolgen hebben voor de openluchtrecreatie. Het Oranje kruis verzoekt de gemeen tebesturen dan ook maatregelen te ne men om het achteloos wegwerpen van verpakkingsresten door een deel van het publiek zoveel mogelijk tegen te gaan. Men wijst op de noodzaak om de re creatieplaatsen van voldoende afvalbak ken te voorzien. De politie, aldus het Oranje kruis, moet toezicht houden op het gebruik van deze bakken. En over tredingen moeten gestraft kunnen wor den om de toerist tegen zichzelf te be schermen. Binnen/kort is de benoeming te ver wachten van de heer M. J. Rosenberg, Polak, laatselijk ambassaderaad aan de Ned. Ambasade te Ottawa, tot bui ten-gewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Lagos (Nigeria). De heer Rosenberg Polak zal dan de opvolger zijn van drs. L. Noë. Twee Britse mijnwerkers verblijven einds maandag 730 meter onder de grond in een steenkoolmijn bij Coventry. Zij hebben grieven over hun loon en weige ren daarom naar boven te komen, hoe wel artsen gewaarschuwd hebben dat hun gezondheid gevaar loopt. Driehon derd van de duizend mijnwerkers in deze pijn hebben zich met hun twee collega's solidair verklaard. Zij weigeren af te da- De twee mijnwerkers, 43 en 33 jaar bud. zijn gehuwd en hebben elk drie kinderen. Een funtionaris van de Britse steenkoolraad de Britse mijnen zijn staatseigendom zei dat de twee mijn werkers wat hem betrof beneden konden blijven. Wij zijn niet van plan hen te la ten aflossen, zo zei hij. De mannen krij gen thee en broodjes, doch geen warme maaltijd. Welensky: Binnen twee jaar oorlog Egypte-Israël 'De voormalige federale premier van Ie federatie Rhodesië, sir Roy WeLens- zy heeft gisteren voorspeld dat binnen wee jaar de Arabische staten onder eiding van Egypte in een ooorlog met praël verwikkeld zijn. Het zal volgens ïetm geen oorlog met kernwapens wor den, wel een bloedige. Welensky heeft ziioh als eens meer aan voorspellingen gewaagd. Met merkwaar dige nauwkeurigheid wist hij de opkonjst pan het communisme in Oost-Afrika te timen" en het ontstaan van de chaos n Kongo. Zoals bekend neemt Welens- cy met een nieuwe partij deel aan de 'erkiezingen van Zuid-Rhodesië. Hij wil oorkomen dat de banden met Enge- and worden verbroken door het optre- len van premier Ian Smith. nnURKIJE heeft gunstig gereageerd op een „aanbeveling" van de Griekse regering om de aflossing van een deel der Turkse troepen op Cyprus niet maandag maar een maand later te doen geschieden. Het Turkse mi nisterie heeft dit verzoek met een „gunstig advies" doorgezonden aan de militaire autoriteiten. Ondanks een verzekering van Amerikaanse zijde dat de V.S. het recht van Turkije erkennen om hun troepen af te lossen over eenkomstig de akkoorden van Ziirich en Londen, is het gisteren weer tot anti-Amerikaanse betogingen gekomen in Ankara. De Amerikanen lieten ook uitkomen dat hun invloed in Turkije als gevolg van de laatste ontwik kelingen minder was geworden, en zij waarschuwden Makarios, dat zij niet tot het uiterste konden gaan met hun politieke druk op premier Inönü. Inmiddels is president Makarios, ver gezeld door zijn minister van buiten- landse zaken in Egypte aangekomen voor twee dagen durend onderhoud met president Nasser. Op het vliegveld werd hij begroet door Nasser en de hoogste Egyptische autoriteiten. Bij zijn vertrek had Makarios gezegd dat Nasser de „gro- n betrouwbore vriend van Cyprus" op Cyprus nog. steeds explosief. Tenzy de Turken hun aflossing uitstellen is de kans zeer groot dat het tot een gewa pend treffen komt. Veelbetekenend i« het dat de Griekse regering de bemid delende rol heeft gespeeld nu Makarios de Turken heeft uitgedaagd. Er was al sprake van dat Athene van nlng was dat de Cyprische president te ïr ging. De Cyprische regering heeft de Turks- Cyprische gemeenschap op het eiland voorgesteld de economisdhe blokkade op te heffen, indien de Turks-Cyprioten in- stemmen met vrijheid van beweging voor de Griekse Cy-prioten in het Turks- Cyprische gebied. Dit voorstel is inmid dels al weer verworpen. Het tegenvoorstel van de Turks-Cypri. oten luidde: „Wij zijn bereid de weg tussen Nicosia en Kyrenia weer open te stellen als daar ook Turks-Cyprische po litie mag patrouilleren". n V.N.-woordvoerder verklaarde aanleiding hiervan dat dit niet nieuw was. Makarios heeft een derge lijk voorstel steeds verworpen, omdat irvan uitgaat dat er maar één wet tige politiemacht op het eiland ls, en dat is de Griek-Cyprische. Uit Griekenland wordt gemeld dat drie Turkse vliegtuigen gisteren laag over de Dodekanesos hebben gevlogen en foto' hebben gemaakt. De Griekse regering heeft naar aanleiding 'hiervan en van de vernieling van Griekse eigen dommen in Ankara een protest inge diend bij de Turkse regering. Uit gegevens van het Centraal iureau voor de statistiek blijkt dat het eerste halfjaar 1964 aan wo- ingen en andere gebouwen (zonder Drmaal onderhoud en werken van tinder dan f 2.000) voor een bedrag an f 2.237 min werd geproduceerd, 'it is f 912 min. meer dan in het ïrste halfjaar 1963, toen de produk- e achterbleef als gevolg van de xenge winter. Houdt men rekening met de invloed in prijsstijgingen en een extra produk- l in 1964 door de (eenmalige) verschui- ng van de teldatum, dan was de verge- Ikbare reële bouwproduktie ongeveer procent hoger. Voor de omvangrijkste sectoren luiden i produktiebedragen in lopende prijzen I zonder correctie voor latere waarne- ing) als volgt: woningbouw f 1.082 min. tijging f 445 min. of 70 procent), ge- Friendship brengt expeditie naar de Himalaya Samen met de Oostenrijkse bergbe- immer H. Schriebel zijn gisteren de ie Nederlandse studenten, die onder iding van de reeds de hele maand in ïpal voorbereidingen treffende cineast- ikampioen Jan Boon gaan pogen een im 7000 meter hoge top van het Hi- Blaya-gebergte te bestijgen, met een nkelnieuwe fokker „Friendship" van hiphol naar Nepal vertrokken. Het zijn ins Driessen, Charles Dufour en Jan 1 Lint en zij spaarden zich evenals •hriebel op deze wijze een kostbaar legbiljet uit. De „Friendship" was nl. daags tevoren i Schiphol plechtig overgedragen aan 1 kopers, de Philippine Airlines (PAL), vertrok gisteren op zijn afleverings- Ucht naar Manilla. De PAL nam gaar- i gratis dc vier bergbeklimmers mee en rekte haar gastvrijheid zelfs zo ver t, dat zij hot nieuwe vliegtuig in af- ijking van de normale afleveringsroute Imaal langs Katmandoe de hoofdstad in Nepal, stuurt, teneinde de expeditie lar te kunnen afzetten. De expeditie, waarbij sherpa's onze iidgenoten behulpzaam zullen zijn, zal lar verwacht wordt twee maanden in slag nemen. Het ligt in de bedoeling Himlung Himal-top tussen 10 en 15 itober te bereiken. VERBETER do wereld, begin met bet dier". Onder dit motto houdt de stichting Practische Dierenbescherming vandaag in het Amersfoortse dierenpark de dierenvrienden-dag 1964. Deze stichting, die in 1962 werd opgericht, wil zich met name richten tot dc jeugd met het doel „een ware wereld van werkelijke dierenvrienden te scheppen". Binnenkort zullen daurom naar alle lagere scholen in Nederland folders worden gestuurd waarin iets wordt verteld over dc door dc stichting ingestelde ere-orde die renvriend. Deze orde kent drie onderscheidingen: bronzen, zilveren en gou den leeuw. Zij zullen in de vorm vann een mouwcmblccm worden uitgereikt aan die jongeren, die zich door dierliovend hulpbetoon hebben onderschei den. In een brochure over haar werk schrijft de stichting dat men tot de oprichting heeft besloten omdat het huidige systeem van de dierenbescher ming heeft gefaald. De stichtüig wil „een weg ter verbetering aanwijzen" Westers antwoord op Sow jetnota over kernmacht De Britse en de Amerikaanse ambas sadeur in Moskou hebben op het Rus sische ministerie van buitenlandse zaken de antwoorden hunner regering overhan digd op een Sowjet-nota van 11 juli jl„ waarin de Sowjetunie protesteerde te£.en de voorgenomen instelling van een mult- laterale NAVO-kernmacht. \olgens het Kremlin zou verwezenlijking van dit plan ertoe leiden, dat West-Duitsland de beschikking zou krijgen over kernwa pens. Engeland en de Ver. Staten stellen het Kremlin in hun antwoordnota's voor in te stemmen met de ondertekening van een verdrag, O-i de verdere verspreiding van kernwapens tegen te gaan. In de Amerikaanse nota worden de be- weringen van Moskou over het geven van kernwapens aan West-Duitsland als niets dan laster bestempeld. De Brtse en de Amerikanen antwoord nota komen overeen i 1 strekking, doch de bewoordingen zijn verschillend. De Russische nota van 11 juli jl. is ook Turkeije en Griekenland toegezonden. Men verwacht dat deze landen in de komende dagen op overeenkomstige wijze als Engel-nd en Amerika op deze nota zullen antwoorden. Engeland en de Ver enigde Staten zeggen in hun antwoorden dat de Sowjetunie, indien zij nieuwe ver zekeringen wenst dat instelling van een gemeenschappelijke NA/ CJ-kernmacht net tot verdere verspreiding van kernwa pens zal leiden, dit h bteest kan berei ken door in te stemmen ^et het sluiten van een desbetreffend verdrag. Ruim veertien dagen verblijft in de bossen bij Tilburg een Clochard. Het is de 56-jarige heer K. Roks, die zijn standpunt in een conflict met de uitvoer ders van de Ongevallenwet op deze wijze kracht bij wil zetten. De foto toont de man in zijn „dagverblijf". Vermiste meisje uit Amersfoort werkte in Amsterdam Het sinds vorige week zaterdag ver miste 17-jarig meisje José B. uit Amers foort in» gisteren door de politie opge spoord in Amsterdam, waar zij werk bleek te hebben gevonden op een fabriek. Het meisje was al eerder van huis weg gelopen. Uit alle delen van het land en zelfs uit België, Zwitserland en Zuidslavië wa ren tips binnen gekomen in antwoord op een politie oproep. De tips bleken echter alle onjuist. Bij de Coöperatieve handelsvereni ging van de NCB te Veghel is vanmor gen de 52-jarige G. van de Rijt uit Uden dood in een silo aangetroffen. Hij bleek te zijn gestikt in maismeel. De man, gehuwd en vader van vijf kinderen, is, zo wordt aangenomen de silo in de mening dat deze nagenoeg leeg was, in gegaan, om het geheel leegzuigen te be vorderen. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal verwondingen door glasscherven of scherpe metalen voorwerpen, dat men dit seizoen aan de Nederlandse stranden heeft opge lopen, is ontstellend groot. Vaak zijn deze verwondingen ernstig. Alleen al in een Nederlandse badplaats is dit seizoen 1.168 keer hulp verleend bij aan het strand opgelopen verwondin gen. De hulpverleningsdiensten aan de Nederlandse kust moeten zich dan ook uitsluitend bezig houden met het verlenen van eerste hulp bij verwondingen. Niet alleen echter aan de kust, maar ook elders in het land zijn de vakantie gangers niet veilig. Overal liggen de ge vaarlijke scheiven en voorwerpen. De Koninklijke nationale bond voor het red- Over eventueel invoerverbod T\E KLM heeft deze week betere cijfers op tafel kunnen leggen dan lang het geval is geweest, maar het waren nog altijd rode cijfers, nog altijd wijzend dus op geleden ver lies. Toch zijn de verwachtingen nu weer gunstiger; men is door het diepte punt heen, zo lijkt het, en wat onze luchtvaartmaatschappij thans nog be hoeft, is geduld. Intussen blijft de wereld van de luchtvaart een harde wereld, koel zakelijk, de ander niets toegevend, elkaar taxerend op zwakke punten. De KLM heeft het vaak moeten er varen. juist omdat ze. zelf haar basis hebbend in een klein land, zo weinig te eisen had en des te meer te vragen. Men herinnert zich nog het vele ge harrewar om luchtlandingsrechteiv De vrijheid van de lucht is nog maar een betrekkelijke. Nn eens bereidt het ene land moeilijkheden, dan weer het andere. Laatstelijk was het Duits land. Daartegenover komt internationale samenwerking uiterst traag tot stand. Het is alsof men wacht op zwakke posities voor de concurrent, om zelf bij internationale overeenkomsten zoveel mogelijk in de wacht te kun nen slepen. In deze moeilijke om standigheden kon de KLM wat beter financieel perspectief, als waarvan thans gebleken is, best gebruiken. Ze zij ermee gelukgewenst. JJET befaamde verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht gaat nu toch aangepakt worden. Waardering daarvoor komt toe aan de bewinds man van verkeer en waterstaat. Het plein zelf levert overigens de bewijzen, hoe spoedig ook moderne wegen achterblijven bij de koorts achtige ontwikkeling van het ver keer zelf. Velen onzer zuilen zich herinneren, dat ditzelfde plein, dat nu al veel te beperkt is, destijds een voorwerp van trots en voldoening was. Het leek een voortreffelijke oplossing van een nijpend probleem. Och arme, hoe kort heeft het ge duurd. Opnieuw is duidelijk gewor den: het aanleggen van wegen be hoort te geschieden met het zicht op de toekomst. Wat Oudenrijn be treft, enkele moeilijke jaren liggen nog in het verschiet, waarin nood voorzieningen getroffen zullen moe ten worden. Maar een bemoedigen de ervaring zal zijn de wetenschap, dat aan een definitieve regeling wordt gewerkt. In het verkeer geldt niet altijd: waar een wil is, is een weg. Hier echter wordt een weg wel zeer gewild. CÏMTA) Jk, begrijp niet waarom u hem niet mag. Hij is de populairste jon gen van de klas". Rotterdamse student (19) in Oostenrijk verongelukt In een beek die door het Kaunerda\ in Oostenrijk stroomt is gistermiddag het lijk gevonden van de 19-jarige stu dent W'Lm de Reuver uit Rotterdam, die sinds woensdag werd vermist. De heer De Reuver bracht met twee vrienden, eveneens studenten, zijn vakantie in Kauns door. Men vermoedt dat hij van een rots in de beek is gevallen. Het postorderbedrijf Webkam p N.V te Dedemsvaart heeft besloten haar wa renhuis te Doetichem te sluiten. Aan de 15 personeelsleden is per 1 oktober ontslag aangezegd, maar zij kunnen overgeplaatst worden naar Zwolle of De demsvaart. De sluiting is een gevolg van het feit, i>t een economische bedrijfsvoering niet mogelijk is gebleken, aldus de direc- Gevaar voor recreatie Charge op de Dam De Amsterdamse politie heeft gister avond voor de tweede keer een char ge uitgevoerd tegen naar schatting 50 Amsterdamse jongelui die rondom het nationaal monument op de Dam wa ren samengeschoold. Evenals donder dagavond. werden de jongelui die het verkeer belemmerden en vernielingen aanrichtten, met behulp van enkele i torryders van de radio-, auto- en i tordlenst uiteengedreven. Tien jongens werden gearresteerd, van wie een aan de kinderpolitie is o gedragen. De anderen zijn voor verhoor naar het bureau gebracht. De jongelui vernielden geparkeerde auto's en brachten aanzienlijke schada an een politiebus. Andere politie wagens werden evenals dat gisteren het geval was met fietsbellen bekogeld. bij alleen kapitaalgoederen uit Holland voor een paar speciaal gekozen projec ten zijn betrokken. Hij ontkende, dat er sprake is van enige rechtstreekse hulp aan Indonesië om dit land te steu nen in zijn confrontatie tegen Maleisië. HU hoopte misverstanden in dit opzicht ln zUn besprekingen met de premier uit de weg te ruimen. Leden van de Nederlandse kolonie in Singapore laten zich in particuliere ge sprekken somber uit over de moge lijkheid van verbreking der handelsbe trekkingen tussen hun land en Maleisië, welke gestadig zijn gegroeid. Toengkoe Abdoel Rachman, de premier van Maleisië, heeft verklaard de Nederlandse regering te hebben verzekerd dat alvorens tot optreden wordt overgegaan elk besluit om Nederlandse goederen in Maleisië te verbieden volledig met de Neder landse regering zal worden bespro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1