Marcel Aymé's „Clérambard aanstootgevend of niet? Zes kandidaten van concours in finale Meisje trof per ongeluk vriend met pistoolschot In noodweer scheurtjes in vleugels van DC-8 Padvinders vinden pad in wouden van Suriname NIEUWE LEIDSE COURANT 7 MAANDAG 24 AUGUSTUS m\ Geen Nederlandse koper gevonden voor Frans Hals' Voor het aan Frans Hals toegeschreven mansportret, dat het in Nederland wo nende Russische echtpaar Hotinov sederl mei tijdelijk ter plaatsing in het Frans Hals museum had aangeboden, heeft zich geen Nederlandse koper gemeld. De directeur van het museum de heer H. P. Baard, blijft echter evenals andere s deskundigen van mening, dat het por tret van Hals afkomstig is. Er wordt echter zo'n hoge prijs gevraagd, dat er bij het Haarlemse museum noch bij de andere musea in Nederland belangstel- ling voor bestaat. Er zijn in ons land voldoende repre sentatieve werken van Frans Hals aan- wezig. Het is niet uitgesloten dat het portret door een buitenlands museum of particulier zal worden gekocht. Er heb ben zich reeds gegadigden gemeld. Het portret blijft tot het einde van de maand en op de zaterdagavondopenstel lingen in september voor het publiek te bezichtigen. i De Haagse guitaarcombo „The nois- makers" heeft een plaats gekregen in de finalestrijd om de gouden microfoon in Knokke. Deze door twee Belgische weekbladen georganiseerde wedstrijd is nu reeds enkele maanden aan de gang en „The noismakers" (de win- naars van het Kaagconcours 1963) heb- ben steeds een goed figuur geslagen f Het is niet uitgesloten dat de Haagse 1 combo de eerste prijs in de wacht gaat slepen, dat niet alleen de gouden mi crofoon betekent, maar tevens een complete geluidsinstallatie. pvE HAAGSCHE COMEDIE heeft Marcel Aymé's comedie „Cléram bard" het nieuwe toneelseizoen za terdagavond in de Kon. Schouw burg in Den Haag geopend. Men heeft, zegt men. reeds eerder met de gedachte gespeeld dit stuk op het re pertoire te nemen, maar het toen nagelaten omdat het geïnterpreteerd kon worden als bedoeld om een be paalde bevolkingsgroep (de Roomse) te kwetsen. Maar nu het vorig sei zoen Aymé's „Maxibulen" zo'n suc ces heeft geoogst en menigeen in de mening verkeert, dat er na Jan Cre- mcr en Jan Wolkers in het morele incasseringsvermogen van ons volk iets veranderd zou zijn heeft men klaarblijkelijk toch de stoute schoe nen aangetrokken om dit „theologi sche" stuk alsnog te gaan spelen. Zoals gezegd: „Clérambard" is een „theologisch" stuk. En deze omstandig heid maakt aanstond de vraag actueel: is het nu aanstootgevend of niet? Er zijn er die zeggen: het is een naai stuk en Aymé is een banale hier ligt geen andere bedoeling dan te epateren door de godsdienst be lachelijk te maken. Toch kan ik me indenken, dat ook een genuanceerdere visie naar ren gebracht zal worden, die oog wil Amateur-organisten hebben voor wellicht serieuzere bedoe lingen van Aymé. Deze woordvoerders zullen a priori willen toegeven, dat er groteske en schokkerende elementen in het stuk zitten, omdat Aymé nu een maal iemand is. die zich door het gro teske laat inspireren, maar toch zul len zij zich ernstig willen afvragen of Aymé hier niet het probleem aan de orde heeft gesteld of het christendom de Bergrede in deze wereld leef baar is. Zij zullen door de groteske i willen heenzien naar het waar heidsgehalte van de op het toneel ge brachte situatie. Sint Franciscus Maar laat ik dit even aan de kort eergegeven inhoud nader toelichten. Clérambard is een Franse graaf, die koste wat kost zijn voorvaderlijk kasteel wil blijven aanhouden. Om de e hypotheeklasten te kunnen vol doen dwingt hij zichzelf, zijn vrouw, en schoonmoeder dag en nacht op breimachines wollen pullovers te breien De opbrengst is bij langen na niet vol doende. Zij leven als paupers achter de ren van het kasteel en iedere hond kat, die hij te pakken kan krijgen, draait hij de nek om. om van tijd tot tijd toch wat vlees op tafel te hebben, een morgen komt de dorpspastoor het aanbod, dat de zoon met de oudste en lelijkste dochter van de schatrijke makelaar Galuchon zal trou- waardoor de familie in één klap uit de geldzorgen zal zijn, zij het dan ook door een mésalliance met een wel burgerlijke familie. Dan gebeurt het wonder: terwijl moe, sohoonmoe het aantrekkelijk van het vc stel overwegen en de graaf inmiddels het hondje van de pastoor gemold heeft, komt daar ineens Franciscus van Assissi de kamer binnen en drukt de graaf zijn heiligenleven in handen. De sfaaf verdiept zich in dit leven en :omt ineens tot de ontdekking, dat hij ,nog andere schuldeisers heeft aan vie hij tot in de eeuwigheid toe zijn schuld niet zal kunnen afbetalen: de onschuldige schepselen Gofs en de He mel zelf'. De voorselectie van het Nationale Orgelconcours voor amateurs, dat door de Stichting „Pro Organo" ge organiseerd is, heeft verrassende re sultaten opgeleverd. Van de zestien deelnemers komen er zes in de finale, die zaterdag gehouden wordt in de Goede Vrijdagkerk; en de jury, bestaande uit de heren drs. A. B. M. Brans (voorzitter), Gerard Ak kerhuis, Nico van den Hooven, André Verwoerd en Jan Schmitz. sprak zich vol waardering uit over het goede peil van de algehele prestaties, alsook over de keuze van de werken, waarvan de moeilijkheidsgraad middelzwaar tot vir tuoze ging. Men had werkelijk niet ge dacht dat dit uit de bus zou komen, en men toonde zich hierover bijzonder verheugd. Immers zo werd de waar de van dit allereerste orgelconcours voor amateurs nog eens extra onder streept. De deelnemers konden zich opgeven voor interpretatie en/of improvisatie. In de afdeling interpretatie bereikten de heren H. B. Langenkamp uit Hen gelo (O). R. W. Theissen uit Den Haag, P. A. H. A. Peters uit Hien-Do- dewaard, Chr. van Bruggen uit Gro- ningen-IIelpman en M. J. Slagboom uit Vlaardingen de finale. In de afdeling improvisatie wonnen de heren G. Stulp uit Goutum (Leeuwarden), M. J. Slag boom uit Vlaardingen en H. B. Langen kamp uit Hengelo (O.). Er zijn er dus twee, de heren Langenkamp en Slag boom, die in beide afdelingen uitko- De opgave voor interpretatie bestond uit het spelen van het Bach-koraalvoor- spel „Wo soil ich fliehen hin" als ver plicht werk. van het Intermezzo nr. 22 van H. Andriessen, Psalm 103 van Cor Kee, en Preludium in D-dur van Mi- ceelsen naar keuze, alsook van een vrij werk. En wat dit vrije werk betreft hier trof men stukken van Buntehude, Böhm, Pachelbel, J. S. Bach <de pre- luden en fuga's in F-moll, C-dur, moll), J. G. Walther. een virtuoze Toc- catina van J. F. Doppelbauer, Tocca- van H. Andriessen etc. Alle wi ken, die lang niet gemakkelijk zijn! In de andere afdeling moesten deelnemers een partita improviseren op en gegeven koraalmelodie, in dit geval O grote Christus, eeuwig licht" Avondzang, Gez. L.) en het viel de jury op, hoe modern deze improvisa ties waren! Vrijdagavond 28 augustus zullen de finalisten samen een concert in de Goe de Vrijdagkerk geven (dit valt dus buiten de wedstrijd) en dan zal de heer Peters de C-dur Toccata van Bach spelen, de heer Theissen de Pastorale Reger, de heer Stulp twee koraal' voorspelen van Pepping. het Ricercare „Veni Creator Spiritus" van. H. dricssen en een vrije improvisatie, de heer Langenkamp twee werken Pachelbel „Wie schön leuchtet der Morgenstern" en een Ciacona, alsook een vrije improvisatie en de b-moll Prelude en Fuga van Bach. De heei Van Bruggen is helaas verhinderd. In de jury. die de finalisten zal be oordelen, is een kleine wijziging geko- de heer Jan J. v. d. Berg zal vervangen worden door de heer Bert Matter. Ds. W. C. Ligthelm hersteld Ds. W. C. Ligthelm, Herv. predikanl voor het werk van' de afd. van de Ver. van Vrijz.-Hervormden, die een paar maanden geleden in het buitenland door een ernstige ongesteldheid werd getrof fen, mag zondagmorgen 6 september weer voor zijn gemeente een preekbeurt ver- Als de graaf verwezen besluit de smalle weg van Franciscus te gaan, blaft het hondje van de pastoor buiten de deur. heeft de Heilige een rakel gewrocht? De graaf, gegrepen door het ideaal der heilige armoede be sluit zijn kasteel te verkopen; zijn uit te huwelijken aan Krabbetje, de soldatenmeid, omdat men zelfs de diepstgevallen schepselen de hand moét reiken: met de familie al bedelende in een woonwagen het land door te trek ken en al wat men desondanks nog te veel heeft aan de armen uit te delen Dat deze radicaal veranderde houding van de graaf door zijn geving. tot zelfs Krabbetje toe begrepen wordt; dat men hem voor mal verklaart. het ligt voo hand en dat er tal van merkwaardige botsingen uit dit misverstand voorko men: zij worden gretig uitgebuit door Aymé, de. meester van het groteske. Vreemdelingen Toch heeft Aymé. hoe grotesk ook, de vinger gelegd op iets wezenlijks van het christendom. Reeds Paulus heeft gezegd, dat het Evangelie Grieken een dwaasheid is en den Joden DE VASTE KERN VAN UW VERMOGEN ALGEMEEN FOADS EAB EZ IT Een participatiebewijs A.F. steeg in ZES JAAR TIJDS ruim 76 per cent in beurs waarde, en bracht daarenboven f348.- aan uitkeringen op. Met een kleine investering alle voordelen van ruimgespreid aandelenbezit, zonder persoonlijke beleggingszorgen. Huidige beursprijs (ongeveer) f1315.- Verkrijgbaar, ook in halve en tiende coupures, via commissionairs en bankiers. Faillissementen Graaf Co rzijl, h/o .Hel 's-Her- Opgegeven door Va N.V.. Ams Uitgesproken: H G Spinnenwiel" fa. 'Verzijl-G< togenbosch, cur. mr W M A v cl tierden. 's-Hertogenbcsch: J Th Klompmakers, h/o fa. Wed. A Klompmakers, aannemer. Her pen, gem. Ravenstcin, cur mr. J H H Vre- hen. Oss: If J M van Beek. h/o Garage Henk van Beek. Eindhoven, cur mr A P A van Hapert. Eindhoven; v.o.f. Reclamestudio Metro. Gebr. Goosen. en de venn A Goo- Hei Goos Mutatio: In het faillissement v Moonen, schilder Heerlen, is tot benoemd mr B A Rientjes. Heerl plaats van mr A H S M Lückers-B Vernietigd: C L van de Steene. 1 in hout. triplex, board en bouwp Rotterdam. Na gedaan verzet: G h/o Het Hobbyhuis. Deventer Ide nk. slager i gedaan; C Rit: >ef Ider nige uitdeüngs- geen uitkering v/h h/o fa Met Geëindigd: mr A P M Daalderop. v/h Gen. Spoor'.aan 317. Rijswijk (Z H thans te Amsterdam Door het verbindend worden der enige uitdelingslijst: J Vonk ;e Kloos tersteek 2. Wagenir.gen Idem: K P Bokx fabrikant van zadeldekken, enzPr Bern- hardstraat i. Boxtel Idem A Doek. brood- verkoper. Maanstraat 112. Enschede Idem. W A G Toncn-Spanjers. Papendtjk 33. Gef- fen Idem; ARB van Brunschot, vertegen woordiger. Armhoefstraat 16. Tilburg Idem N V Bodcgranfce Aanneming Mij Noord- straat 74. Bodegraven Idem; G Humme. aannemer. Noordstraat 74. Bodegraven ld ,T Sipsma, schoorsteenbouwer, le Hunzcstr 29a, Groningen. Idem: W Mullens, Duinvoet- laan 9, Wassenaar. Idem. NV Algemene Woningbouw Onderneming A W OVan Blankenburgetraat 4, Is-Gravenhage Door het verbindend worden der enigo tevens slol- De Westlandsche hypotheekbank N V. heeft op de gewone aandelen van de N.V. maatschappij Stadhouderslaan tot exploi tatie van onroerende goederen een bod gedaan van 975 procent. Dit Is vandaag in communiqué's van beide vennoot schappen meegedeeld. Commissarissen en directie van de N V. Stadhouderslaan delen in hun communiqué mee. dat zij in een binnenkort verkrijgbaar te stellen bericht de aandeelhouders zullen advise ren het bod te aanvaarden. ergernis. Rome kent zijn bedelor den: Rusland zijn vele secten, die de nederigheid en de armoede beoefen den: maar ook het Protestantisme heeft voortdurend groepen en figuren voortgebracht, die de ijdelheid ver vierpen om God te dienen met heel ïun hart: sommige Puriteinen, een Kierkegaard bijv. die zijn leven lang nadacht over het offer van Abraham of de eis aan de rijke jongeling, tot in dagen zijn er het Leger des Heils en de Broeders van Taizé. Ja, zelfs tot totaal ontkerstende figuren toe als bijv. een Frederik van Eeden. Denk u eens in, wat die man van Walden een vreemde figuur geslagen hebben in het zich amuserende en geldmakende Scheveningen van deze tijd. Telkens zijn er geroepenen geweest, die ontdekten, dat zij een schuld had den, die zij hun leven lang niet kon- afbetalen; die gegrepen waren door de liefde van Franciscus van Assissi, alles overrompelende liefde, dat zelfs de wildste dieren er van onder de indruk kwamen. Het zijn altijd fi guren geweest, die heel vreemd ston- hun omgeving en maar heel kwalijk pasten in het maatschappelijk patroon: vreemdelingen op deze aarde. >ms heel vreemde vreemdelingen. Jan Publiek Nogmaals ik kan mij indenken, dat deze of gene in „Clérambard" deze visie zou willen verdedigen. Maar dan blijft het nog de vraag of deze diepe- bedoelingen van het stuk, zoals het daar ligt, over het voetlicht kunnen komen. Een deel van het publiek heeft het zaterdagavond heel duidelijk laten weten, dat het van zulke subtiele diep zinnigheden niet gediend was. Dit deel het publiek, ik wil het graag Jan Publiek noemen, was kennelijk de schouwburg gekomen om eens lekker te lachen over die gekke gods dienst. Zodra het woord „katholiek" viel, of iets wat maar een Bijbeltekst zweemde, was het gieren geblazen. De genen, die in „Clérambard" iets meer willen zien dan een banaal stuk van banale man.kunnen nu wel (en van hun standpunt uit terecht) stok en stijf vasthouden, dat het stuk als zodanig zjjn diepere bedoeling helemaal aanstootgevend is.. Jan Publiek geeft hun ongelijk. Dat was er om goed te kunnen lachen om al die malle fratsen van mensen, die hun le- willen laten leiden door andere din gen dan bezit en plezier: om mensen, die God willen dienen op hoe een merk waardige wijze dan ook. Het is Jan Publiek, dat de pas aangeeft en bij comedie coüte que coüte lachen wil. ook daar waar fijne aan de orde zijn. Nu mag men dit Jan Publiek niet kwalijk nemen. Dat is nu eenmaal niet w(jzer en de vorm t stuk geeft de oppervlakkige lachers daar aanleiding toe. Het is oin deze reacties, die het verwekt, dat Cli rambard" aanstootgevend is. En daar om had de Haagsche Comedie di stuk nooit op zijn repertoire mogen ne men. Men had moeten weten, dat de groteske vorm van dit stuk tuele diepere inhoud niet ove licht liet komen; en dat daarom Jan Publiek dit stuk zou aangrijpen zijn reacties een hele bevolkingsgroep (en niet alleen de Roomse) te beledi- De opvoering Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat ik voor de opvoering door de Haagsche Comedie en de regie Bob de Lange, de vertolkingen Frans van der Lingen, de graaf, Geor gette Hagedoorn, de schoonmoeder, Myra Ward, de soldatenmeid, Manfred de Graaf, de zoon. Dolf de Vries, de dragonder, om deze slechts te noem de grootste bewondering heb. Trouw voor mij blijft Aymé een groot toneel schrijver en is „Clérambard". hoe wel het niet in de schaduw kan sfaan van „De Maanvogels" en „De Maxi- buien" (daarvoor heeft het stuk te gro te inzinkingen en zijn er passages die bepaald zwak en vervelend zijn), toch is „Clérambard" een stuk met zeer vermakelijke kanten, al werden, die door de lachers niet ontdekt. Voor mij echter was de winst van deze avond ondanks dit alles de vreug- devoll versterking van het besef, dat ik met hart en ziel een godsdienst belijd, die „den Grieken" altijd een dwaasheid zal zijn, al zal Jan Publiek zoiets geks nooit kunnen begrijpèn Voor mij heeft die vreemde graaf Clérambard daarvan iets begrepen. Daarom is hij mijn vriend. Ev. Grolle. JpEtf langgerekt gebied van hoge luchtdruk strekt zich al enkele dagen uit van de Golf van Biscaye tot in het westen van Rusland. Over dc oceaan trekken daarentegen depres- van zuidwest naar noordoost in de richting van Schotland. De baan deze depressies is geleidelijk iets het zuiden verplaatst en in ver band daarmee bereiken de krachtige zuidwestelijke winden, die ze veroor zaken, nu ook ons land. Bovendien naderen hun fronten thans dicht cmze kust. Er is daardoor veel bewolking voornamelijk in de noordelijke pro- icies valt plaatselijk wat lichte regen. Nederland zal zich ook morgen aan de rand van het depressie-gebied be vinden. De zuidwestelijke wind blijft daarom aanhouden, maar neemt iets kracht af. De bewolking wordt ver- derlijk en er kan plaatselijk wal regen, echter van weinig betekenis, vallen. StraiKlverwachting een zonnig en fraai weekeinde be reikt ons een occaanfront met tijdelijk bewolking. Morgen een kleine re genkans en een vrij krachtige zuidwes ten wind. Iets frisser. In de middag ongeveer 20 graden, zee water 17 graden Vooruitzichten: afwisselend zonnige perioden maar iets minder aangenaam door een vrij krach.ige zeewind. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 augustus: 4.26 v.m.; 16.50 n.m. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur JSIsiU 21 13 0.1 W 1 21 11 windstil 24 8 windstil 24 11 windstil 22 11 26 12 1 indstil 27 15 „Ontladen'* wapen bevatte nog patroon (Van een onzer verslaggevers Met een 9 mm FN-pistool, waar- zij niet wist dat het. nog een patroon bevatte, heeft het achttien jarige Rotterdamse meisje H. C. De- nie (Beukelsdijk) zondagmiddag haar 26-jarige vriend, de 26-jarige auto- plaatwerker J. P. Meerburg in dienst woning aan de Van Mannenstraat neergeschoten. De kogel, van korte afstand afgevuurd, trof de jongeman in de lever. In het ziekenhuis werd hij onmidelijk geopereerd en kreeg hij bloedtransfusie. Zijn toestand is nog ernstig. De autopLaatwerker en zijn vriendin waren alleen thuis toen het ongeluk gebeurde. De jongeman, die lid is schietvereniging, had het wapen stiekum meegenomen van de schietba nen in Kralingen. Zondagmiddag haalde hij het uLt dc kast om het zijn vriendin te laten zien. Hij trok het magazijn uit net wapen en verwijderde de patronen, maar vergat zoals steeds moet ge schieden te controleren of er nog een kogel in de kamer zat. De jongeman gaf het wapen, dat vol gens hem ongeladen was, aan zijn meis je, dat ermee naar de hoek van de ka mer liep. Daar richtte zij het pistool op naar vriend en zei by wijze van grap „pas op, ik schiet je dood". Zü haalde de trekker over en op vrijwel hetzelf de ogenblik trof de kogel de buik naar vriend. In paniek rende het meisje daarna het huis uit schreeuwend om hulp. Haar zwaar gewonde vriend, die ondanks he vige pijn het bewustzijn niet verloor, strompelde achter haar aan en bereikte de stoep, waar hij zioh liet vallen. De eerste hulp kwam van een sur veillancewagen van de politie. De be manning van deze wagen alarmeerde de GG en GD. Enkele minuten daarna werd Nieuwe Nederlands- Belgische expeditie naar Zuidpool Begin volgend jaar zal hoogstwaai schijnlijk een tweede Belgisch-Neder landse expeditie naar de Zuidpool ver trekken. De nieuwe ploeg zal de huidige expeditie gaan aflossen. De Nederlandse deelname is alleen nog afhankelijk dc officiële goedkeuring van de Kor lijke academie voor wetenschappen. Dit deelde kapitein-ter-zee ir. Langeraar. chef hydrografische dienst van de Koninklijke marine, mee ir vraaggesprek voor de radio. Blijkens mededelingen afkomstig uit Manilla, heeft de DC-8, die de KLM twee jaar geleden aan de Phi lippine Air Lines (PAL) in huurkoop afstond, een week geleden des nachts in hevig stormweer 11 km boven de Stille Oceaan scheurtjes opgelopen in de pylons (de verticale metalen steunen aan de vleugels, waaraan de straalmotoren hangen). Het 'S de voormalige PH-DCP. die thans de Philippijnse registratie PI-C801 en de naam „Sampaquita" (Jasmijn, de nationale bloem der Philippijnen) draagt. De reparatiewerkzaamheden zullen zeker enkele weken in beslag nemen. De KLM heeft besloten de PAL met het lenen van een andere DC-8 uit de tijdelijke nood te helpen Met passagiers aan boord vertrok de ..Sampaquita", die de normale lijnvlucht San Francisco Honolulu Manilla Hongkong uitvoerde, in de nacht va op 16 augustus uit Honolulu voor de 10 uur durende, 8800 km lange, eenzame vlucht dwars over de Stille Oceaan naar Manilla. In de buurt van de datumgrens. waar het dus maandag 17 augustus werd. viel in de cockpit de radarinstallatie uit. zodat de bemanning niet meer kon waar nemen welke weersomstandigheden zij voor de boeg had. noch deze kon pogen te ontwijken. Stampen Is er een kloeker bewijs, Katrijne? „Laas. bloeien er nog geen kersouwkes. En bovendien riekt zulk een doening ietwat naar bijgeloof, naar ketterij een liefelijk bijgeloof, een liefe lijke ketterij, geloof mij. Ons-Heer maakt zich er niet kwaad op, integendeel Ik dwaalde alweder af, Katrijne. Katrijne-dochler. ik zegen u uit naam van de Heer-God. En ik dank voor al wat gij voor mij deedt. Gij hebt immer, niet waar, het verlangen gezeten, uw levensdagen te beëindigen bij de bagijnen. Nu kunt gij er heen trekken, want mijn testament zal uw faam boek staven in een vorm, die u de gelegenheid schenkt uw verdere jaren in aangename devotie te slijten. Ei, gaat ge nu tóch aan het schrei en, Katrijne? Héé, ik heb toch meerdere rede nen ertoe dan gij en ik laat geen traan. Laat mij dan maar alleen en ga naar beneden, Ka trijne. Op noenstonde van drie week de deur van de krankenkamer open en mijnheer Vercuyck, in ambtsgewaad, effen zwart laken mantel en glad de blanke bef. trad binnen. Onder de arm klem de hij een gewichtige map en hy halleerde steil op de vloermat boog vervolgens waardig, richt te zich weêr recht, kuchte droog en sprak ge dempt: Hier ben ik, eerwaarde heer pastoor. Uw verzoek bij u te komen was mij een heilig bevel De bescheiden draag ik met mij. Héé, mijn vriend, waartoe zo dor getaald? Ben ik u een vreemde in Jeruzalem? Zijt gij de avond ter huize van de baljuw vergeten' Ver keerden gij en ik niet steeds op voet van vriend schap met elkander? Ik bevat u niet. Ontsmijt u voor drie vierendeel de notarius. Bejegent gij uw uiterste-wille-cliënten altoos op deze wijze Tut-tut, gij zijt toch geen doodbidder? Kom na der. mijn vriend. Verschoning, zegde mijnheer Vercuyck. een krankensponde is geen festijndis. De notarius in mij wil het zijne. Hm. ik wist niet Ik wist niet Verschoning Zijn houding versoepelde en hij trad op de sponde toe, kuchte weer en sprak: Hoe vaart u, eerwaarde? Héé, mijn vriend, vóór de wind wat de ziel LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me tn Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT bc.u.,0, ..ut net iijl uelieil ptiiiii.ueiyK het andersomme. Vandaar dat ik u riep. Pon- cke blijft niet lang meer in uw midden. Quid sine pectore corpus? (Wat is het lichaam, waar geen kracht meer in is?) Maar mijn geest is courageus. mijn vriend. Wanneer ik mijn han den van de deken licht, is het alsof ik een log ge boomtak moet verzeulen. Nochtans berust ik. Héé, wat kan ik anders doen dan berusten! Af faires gaan voor dc minne. Schuif de tafel wat dichter bij mij. Het spreken vermoeit me. Vindt gij. dat ik helder spreek? Merkwaardig helder! achtte mijnheer Ver cuyck. Helder, doch niet zwaar luidelijk, niewaar? Dat is de stem van de dood. De dood zou nooit een sermoen afsteken. Ik ben van de dood, mijn vriend een getekende, een verkorene naar mijn ongewaagd bevroeden. Danke. Veder en inkt staan vóór u. Ik zal u mijn testament dic teren, al zal men op mijn geldschrijn de sleutel niet moeten leggen. Ponck's poncke (Schat, geldsehat of schat van juwelen) heeft niet veel om 't lijf. Ik verheerlijk, met Franciscus van Assisie, dat armoe als heel heilig. Het oog van de naald zal mij vlot doorlaten. Ik vang aan, mijn vriend. Mijnheer Vercuyck haalde omslachtig een breed omhoornde bril uit een geel-benen doos, plantte hem boven de smalle neuswortel, schik te de haken achter de oren, doopte de ganzepen in dc inkt, effende het maagdelijk papierblad, schraapte de keel en knikte: Ik ben vaardig tot de akte, eerwaarde. Welaan dan. Tja efkes zinnen: het is voor de eerste maal, dat ik testamenteer. Ik zal traag dicteren, mijn vriend. Hoor toe. Ik, Pon cke, Benedictus, pastoor binnen de parochie Damme in Vlaanderen hebt gij 't? bedie naar des altaars in de Onze-Lieve-Vrouwe-kerk aldaar, zijnde krank te dode, maar niettemin nuchter bij zinnen als wellicht nooit tevoor en deshalve in gaaf bezit van geheugen ik ge- heug mij mijn pastoraal bedrijven tot in de fijnste bijzonderheden vanaf mijn eerste ser moen lot mijn leste, 'laas, mijn leste! doe op heden vanuit mijn sponde mijn uiterste wil kennen en eis, dat na mijn dood de hieronder le openbaren schikkingen zonder hapering worden uitgevoerd; In primis. wat mijn stoffelijk hulsel betreft, men bedde het na mijn afsterven in een ruw houten kist, na het mijne beide soutanen te heb ben aangedaan, opdat de spreuk vervuld worde: Omnia mea mecum porto (Mijn ganse have draag ik met mij). item. Mijn graf worde gedekt mef een naakte effen zerksteen, opdat de wandelaar mij ge melijk passere als lag het lichaam van Bene dictus Poncke niet daaronder, want wat is het lichaam eens mensen? Aarde van de aarde en niemendal meer en niemendal minder. En nim mer was ik per slot ijdeltuilig. Hebt gij 't? Mijnheer Vercuyck hier het het hoofd: voor, eerwaarde, dat gij deze be schikking hm Verschoning, ik heb het. Het komt mij echter voor eerwaarde, dat gij deze beschikking hm valselijk baseert. Gij wenst, dat uw graf niemands aandacht trekt. Op deze wijze bereikt gij zulks verschoning slechts lastig. Uw zerksteen zal de enige zijn zonder inscriptie De wandelaar raakt hierover in verbazing. Hij klampt de grafmaker aan en hij verneemt, dat de steen de uwe is. Dus houdt hij uw naam heftig in leven, spijts uw oogmerken. Héé, dan geschiedt het volkomen buiten mijn schuld en jaag niet ik op roem, maar de roem op mij. Tegen zo iets kan ik mij niet verdedigen, mijnheer Vercuyck. Ik ga verder. Ik luister, eerwaarde. (wordt vervolgd) kelijke storm, waarby de sterke, flexi bele, lange vleugels van de DC-8 zwie pend dit natuurgeweld opvingen. Tever geefs poogde de gezagvoerder boven hel slechte weer uit te klimmen. Hy trok zyn toestel nog moeizaam 1200 meter op tot een hoogte van bijna 12 km. doch het re sultaat was averechts, want het verloor er alleen maar snelheid door, bleef ever slecht weer houden en begon nog erger t« stampen. Zo hevig zwiepten aan de vleu gels de zware motoren mee op en neer dat hun gewicht scheurtjes veroorzaakte In de nylons, waaraan ze hingen. Naar verluidt was de grootste scheur 30 timeter lang. In de cabine zaten de passagiers tijdens dit noodweer vastgegespt in de stoelrie- men, met uitzondering van één man. dit dit geweigerd had. Hij werd uit zijn .stoel tegen het plafond geslingerd, doch liep daarbij voor zover bekend geen ver' dingen op. Aan de lange vlucht kwam ten slotte een goed einde. Zij het met enige iraging arriveerde het toestel 's ochtends veilig op de luchthaven van Manilla, waar het terstond aan een inspectie werd onderworpen MO-examens MO tiet AMSTERDAM Geslaagd oef E H M Smit (Amsterdam). B Steen bergtn (Hilversum). E Storm (Amsterdam) L Th J Stoepvel (Amsterdam), O J vai Twuijvcr (Schoort). G Vos iLunteren). I G Vriend (Ams jzc (Amer cm), A Nor c (Leiden). H P van (Den Haag). J G Haag). B J N de Water (Woerden ■an Waveren (Rotterdam), L C A v Bergen op Zoom), R L Weiter (De P J Cool (Rcnkuni). W Hiohan. »n, II Th Langcnhorst, J H Massic ileeuwsen. R Niebocr. J W Nijbroel •relnder (allen Groningen). W J am (Dalfsen). P M Pacilly (Tilburg (Stein). GEM Teem AMSTERDAM Geslaagd: Engels MO A: mevr A van der Straatcn-Angenu-er (Den Haag), mej. T J P M Gerrlte (Cuyk), mevr E van der Zee-Stoel (Den Haag), me) mr M L Veltkamp (Huizen. NH). mej. J M Worm (Asten. NB), me) L M Fluitsma (Den Haag), me) E W ten Hop (Rotterdam), me) H J Haagenboom en mej M A M A de Lange (beiden Amsterdam me) J M Baake (Almelo). - - srlnga ■M R E de (Terneuzen). mevr C J Logchem (Amsterdam). i der Meulen (Groningen), A M G J Penrls IGolcen), T J Pte- Arnhem), F Kroes en P MinderhoudJ Verdonk (Dlcmer Lith (Eindhover (Noordwoldc). W G A J Tops (Tilburg). W F van Nlsius (Monnickendam). J H Rit- zen (Breda). L _H R_ Schtmmelpenntnck Bruijn (Katwijk' i G M Michieis van Kesse- nlch (Maastricht). N G van Veen (Soest- dijk). W G H Bossinga (Emmen). M F Mtiibor-Faber (Voorburg). W J J Jacobs (Arnhem). A W J A M van Lamoen (Vlaar dingen). C M Duvnstce (Maastricht). J J E C Koopman (Amsterdam). A M Combe-van Montfrans (Amsterdam). J Deykerhoff- der Laan (Ut veer). J Co<5< ven (De Zilk). an). J :ken i (Alki (Almelo). JAM Koemai J de Roode (Lelden). S Slo A Spaan-Huntelanr (Schagen leert) en de heren C W Len ACM Verheul (Haarlem Jolly (Voorburg). CAM Kleboom NA Kwinten (V um (Ede). G J Diikermai donkvt ■ho- Merks (Rijswijk. Z.H.). P J Moerenhout (Terheyden). A J Hartman (Rotterdam). U van Houten (St. Annaparochie). C A J van Houtert (Eindhoven). K Visser (Rotterdam i E D de Vries (Capcltc a d Ussel). D T der Werff (Kampen). T J N' H Vat i Brar 1 Ani l (Boi (beidei schendam). J Bulltsma (Ommen). F J Diele- man (Middelburg). GAM Dobbelaor Vcn- ray). H A A Smits (Helmond). J C Ca- bri.-lse (Coes). II W van d.-r Geest (ZocV-r- meer) J M H Stultiens (Uden). J H Hll- brnrtds (Doesburg), W D Holleman (Den Haag) H P J Verweüen (Veldhoven). H VieYka (Utree P Jam A H F M Willems Cs-Hertogenbosch) DEN HAAG Geslaagd Ned MO A: A Bakker (Voorburg) (huisakte), J Tem pelman (Rotterdam), J Wallert (Amers foort). M D Bosch (Heerlen). H v d Ent (Rhoon). mej. J Kruyer (Weesp), mei J L S M Meijers (Treebeek). J A G M Schenk (Uden). J C Schrijvers (Hilvarcn- bcek), J M Zeegers (Veghclen). me) E A Burkv en S P A Fortuin 'beiden Rotter- ilcnburg (Schiedam), (Baak. NB). EGA Pekel haring (Maastricht), mei. E B M Sipman (Eindhoven), mej L van Bijsterveld (Rot terdam). K F H Huijser (Lckkerkerk). F A de Leeuw (Zwijndrecht). F H J Oosteryeen (Den Haag). R L van Slooten (Wassenaar). A Vermeulen (Rotterdam). F P W van Zaa ien (Scheveningen). P Dlrkx (Zutphen), H L J Limpens (Sittnrd). S Pols (Zoeter- meer), R J Vermeulen (Breda), F A JJ M Wetzels (Sehoesberg) Het bezoek, dat de hoofdcommissaris van de Nederlandse padvinders. E. Volk- maars. en de hoofdcommissaris vsn rooms-katholieke verkenners. H. Post, thans aan Suriname brengen, heeft reeds geleid tot diverse afspraken, die het Su rinaamse spel van verkennen veel pers pectief kunnen bieden. Voor de jongens uit de grote steden in Nederland was vooral zaterdag een dag om niet meer te vergeten. Begeleid door Indiaanse gidsen, zochten de pad vinders de rimboe op om ,,het buiten spoor" te betreden. In de Surinaamse bossen kwam het spel van verkennen bij zonder goed tot zijn recht. De jongens hadden veel respect voor de woudlöpers- kunst van de Indianen, die bewezen ook over een uitstekend oriëntatievermogen te beschikken. Dat het Pad niet altijd even gemakkelijk was, bleek toen dc jongens, tot de nek toe in het water, een Vrije Academie nu verhuisd naar groter gebouw De Vrije Academie is verhuisd naar De Gheühstraat 129 waar een groter en beter gebouw met 18 lokalen tot haar beschikking staat. Er komen nu ook meer mogelijkheden: grafiek, beeldhou wen en ceramiek krijgen elk twee loka len. fotografie zelfs drie Het grote schil derslokaal ligt op het Noorden op de 2e verdieping Leeszaal, expositieruimte ruimte voor discussiegroep alles heeft i zyn plaats gevonden. Op de lijst van docenten vindt men a. Hessel de Boer. Nol Kroes Aai Ver hoog. J. Snoeck. George Lampe, B. Men- gels. Mieke v. d. Burg: Huub Hi ©rek. Ruudy Rooyackcrs. Lise'.te van Meetc- Kees Andrea Victor Meeuwsen en an Wyk. Ijoen kreekje namen of toen zij op de vlucht moesten slaan bij een aanval van een bijenzwerm. Opgetogen kwamen de jon gens na 6 uur woudlopen weer op het jamboerettekamp „Bigi Kroetoe" aan. trots aan de thuisblijvers verhalende hoe zij water dronken uit lianen en hoe zij apen in de bomen zagen schomjnelen Den Haag leent twintig mi De Haagse gemeenteraad heeft van middag besloten zeven onderhandse geld leningen aan te gaan van totaal f 19.900.000. Alle leningen zullen een looptijd hebben van dertig jaar. Dr. J. F. Kruyt «voorganger Prot. Bond te Parijs Ds J. F. Kruyt. emeritus Herv. predi kant te 's-Gravenhage. is benoemd tot voorganger van de afdeling Parijs van dc Ned. Prot. Bond. waar hij een week per maand werkzaam zal zijn. Consequenties van ^aanzicht" voor de middenstand LEIDSCHENDAM Dinsdagavond, 8 september, om acht uur zal de uitge stelde bijeenkomst voor de Leidschen- damse middenstand over de consequen- van het winkelcentrum worden ge houden in het Verenigingsgebouw aan de Damlaan. Deze wordt georganiseerd door de heer T. J A. van Raalte. Hij zal op de bijeenkomst eigen films vertonen, gemaakt in enkele Europese en Ameri kaanse winkelcentra en daarna zijn ng geven over de gevolgen van „Laanzicht".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7