Uw probleem is het onze Oorzaak van alles: trage Reformatie biedt antwoord op vragen twintigste eeuw Ageeth: „Over een maand zullen we verder Een woord voor vandaag World Assembly of Youth: kwam in V.S. bijeen TAPTOE DELFT MAANDAG 24 AUGUSTUS 1964 EU Commentaar T.v. lijdt aan overcoördinatie Wanneer men de televisierubrieken voor actualiteiten van de verschillen de omroepverenigingen volgt, valt het, op dat onderwerpen, welke in hei licht van de belangstelling staan bij stukjes en beetjes worden behandeld. De ene omroeporganisatie pakt een onderwerp bij de kopde andere komt er op terug met een nieuw as pect, de derde draagt ook een steen tje bij. Wij vragen ons af, of dit voor een medium als de televisie getuigt van juiste coördinatie, vooral, wan neer de omroeporganisaties gelijke standpunten innemen. Het is volko men begrijpelijk, dat een actuele kwestie door elkeen wil worden be handeld, maar dat dan bij wijze vap feuilleton voorgeschoteld te krijgen, maakt toch geen „actuele" indruk. Het geeft de kijker een idee van over-co- ordinatie, waarbij een commissie de vette hap in stukjes verdeelt: „jij neemt dan maar dit en jij dat en zo komen we mooi rond". Wij hebben dat in de afgelopen week beleefd met de kwestie van de vermeende rassendiscriminatie in Am sterdam en met de Zwolsman-affaire inzake de verkoop van Horeca-bedrij- Gezocht en eigenlijk overbodig kwam KRO's Brandpunt zaterdag avond nog terug op de Amsterdamse geschiedenis, nadat de NCRV daar een uitgebreide reportage over had gege ven, waarbij wij inderdaad een ge sprek met degene die de kwestie aan het rollen had gebracht, hebben ge mist. Deze Surinaamse student kwam nu in Brandpunt op de proppen. Uiteraard had hij niet veel en niets nieuws te vertellen, maar goed, ook Brandpunt heeft dus een steentje bij gedragen, z\j het als mosterd na de maaltijd. Dat ia geen juiste coördina tie. De jongste Zwolsman-affaire leent zich natuurlijk wel tot herhaalde beeld-berichtgeving, maar waarom liet de heer Zwolsman het bij eerdere uitzendingen afweten en kwam hij zaterdagavond wél in Brandpunt te voorschijn om op magen van drs. Van der Pluym, hoofdredacteur van de Volkskrant, te antwoorden? De KRO liet grote en kleine kijkers deze avond voorts kennismaken met Ivanhoe's opvolger Sir Lancelot, en dat in een slap verhaaltje met veel zwaard-gekletter en veel harnassen. Het zal de goede ridder van de Ron de Tafel nog wel een zweetdruppel tje kosten, eer hij de populariteit van de knappe Ivanhoe heefz nabxjge- streefd. maar wie weet, waar hij ons nog allemaal op zal tractercn. Met een steeds vervelende- wor dende „Rommelpot" en een stralende Duitse operetteproduktie werd de za terdagavond verder gevuld. Op het tweede net beleefde Johan Kaart als „Harry" weer een van zijn trage Brit se avonturen, waarin hij veel kost baar talent verspilt. 's Middags was er een alleraardig ste reportage uit het kindercircus Al- leta in Warmond. Jammer alleen, dat het programma zo slecht was gemon teerd, maar daarvan zullen de kijken de kinderen zeker geen last hebben gehad. Dagopenl Hilversum 7.10 Ochtendgyi AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 "Lichte foonmuziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Klassieke grammofoon- muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Re geringsuitzending: Voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Instrumentaal ensemble en zangsolisten: Jazzmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen. eventueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Metropole-orkest. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Stereofonlschc uitzending: Mezzo-sopraan en piano: Oud- Hollandse- en klassieke liedei pratende paard, hoorspel. 16.00 Stereofonlsche uitzending: Pia derne muziek. 16.30 Ll< 10.55 Voor de Jeugd. Ung. praatje. 17.30 Lit voor de Jeugd. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoon- (Uzlek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Ichte grammofoonmuziek. praatje voor de .-ouw, toeristische tips en programma voor de Jeugd. 10.00 Lichtbaken, lezing (herha ling). 10.10 Amusementsmuziek, volksliedjes, kinderkoor en harpspel (gr.). 11.50 Volaan... vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.04 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.55 Katholiek nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Raaien maar!, mu zikaal spelletje. (Herhaling van zaterdag 22 augustus 1964). 15.10 Klassieke grammofoon- •ecital: mo- •kestmuziek. '.25 New York cal- grammofoonmuzlek Gereformeerd Congres te Zeist Niet zonder meer 16e eeuwse vorm vasthouden (Van onze kerkredactie) Wie probeert de kracht van de Reformatie in de tegenwoordige tijd te peilen, ontdekt dat de in teresse in de Reformatie groter wordt, niet alleen in de kerk, maar ook bij buitenkerkelijke wetenschapsmensen. Meer en meer gaat men weer inzien, dat in de Reformatie antwoorden te vinden zijn, ook voor veel moei lijke problemen, die onze tijd ons stelt. Dit zei prof. dr. W. Stanford Reid, hoogleraar in de geschiede nis te Montreal, in zijn toespraak die hij gisteravond hield op het In ternationaal Gereformeerd Con gres, dat op Woudschoten te Zeist, gehouden wordt. Hij gaf een schets van de Reformatie als een spontane beweging, geleid door de Heilige Geest, in een tijd, toen elke hoop op een hervorming onmogelijk scheen. Ook lichte grammofoonmuziek. 10.00 de Nederlandse VPRO gedroeg zich formeel konden de behoeften van de mens niet bevredigen en stonden op het punt dood te bloeden. De kracht van de Reformatie "ag in de herontdekking van de Bijbel. Het centrale punt van de Reformatie :ag prof. Stanford Reid in de herontdek king van de soevereiniteit Gods. Dit betekende een breuk met de middel eeuwse wereldbeschouwing, waarin da kerk als verlossingsinstituut centraal stond. Deze visie leidde ook tot een heront dekking van de wereld als Gods wereld. Dat God de Soeverein is, betekende voor de Reformatoren, dat niets bulten het gebied van Gods regering en verlossings werk ligt Daarom verwierpen zij het natuur-genade-schema van Thomas van Aquino. Niets is in zichzelf zondig, dan de zonde zelf. Opbloei natuurwetenschap Hieruit is het natuuronderzoek opge bloeid, aldus prof. Stanford Reid. Voor mannen als Huygens, Boyle en Newton en de gehele opbloei van de natuur wetenschappen na hen, is de weg ge baand door Petrus Ramus. Francis Bacon e.a., die in hun wetenschappelijke metho de door Calvijn geïnspireerd waren. Ook in de ethiek opende de Reformatie nieuwe vergezichten door de gedachte, dat God soeverein is over alle dingen. Zowel het wereldontvluchtende, dat de middeleeuwse vroomheid kenmerkte, als het humanistisch levensideaal werden overwonnen door de gedachte, dat de mens van God de opdracht heeft gekre gen, zo goed mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheden, die de schepping hem biedt. De mens mag en moet dit doen om God daarin te verheerlijken. Onze twintigste eeuw is er een van scepticisme en irrationalisme, aldus dr. Stanford Reid. Een geestelijke en zede- Hjkejnstorting bedreigt onze beschaving. God vraagt van ons, dat ons levensdoel uiteindelijk is. Hem te verheerlijken. Daar ligt ook voor onze tijd de norm voor ons handelen, juist voor onze tijd, die alle norm overboord schijnt te heb- „Ageeth kan zich op het ogen blik nergens in verdiepen. Ze is erg blij met haar kind en ze zegt alleen maar: Over een maand zui len-we wel verder zien.1' Dit ver telde ons de heer Bert Sprenkeling, Ageeths echtgenoot, toen wij met hem spraken over de boosheid van (te AVRO over het feit, dat haar eerste televisie-omroepster over stapt naar de VPRO. ..Het heeft helemaal niets met meer salaris te maken, haar arbeid bij de VPRO betekent niet eens een materiële vooruitgang", zei de heer Sprenkeling. ..Ageeth wil alleen ander werk erbij. Zij roept graag om, maar zij wil graag journalistiek werk doen, zij is tenslotte journaliste van huis uit. En daarvan wilde men bij de AVRO-radl" en -televisie niets weten". De heer Sprenkeling is geschokt dooi een gepubliceerde uitspraak van de AVRO. dat dit ,.een keihard besluit van een keiharde vrouw, een zuiver teriële beslissing" zou zijn. „Wanneer de AVRO zoiets zegt, heb Ik er ook geen bezwaar meer tegen te vertellen, dat het niet uitsluitend om ander werk ging: Ageeth vindt ook het klimaat bij de AVRO niet prettig meer Ja, inderdaad is de AVRO boos ovei haar beslissing. De voorzitter, mr. Slo- temaker, belde mij zelf op om daar aan uiting te geven. Hij heeft toen ge zegd, dat Ageeth bij de AVRO groot is geworden cn dat het dus niet gaat, dat zij nu de AVRO laat vallen. Maar als Ageeth groot is geworden, dankt zij wel die kans aan de AVRO. maar zij werd het door haar eigen har de en toegewijde werken, en niet floor de AVRO." Voorts voert de heer Sprenkeling aan, dat Ageeth geen enkele vaste verbinte nis heeft met de AVRO: zij is, zoals alle tv-omroepsters bij alle omroepen, in losse dienst, dus op free-lance basis. Zij krijgt van maand tot maand uitno digingen om de aankondigingen voor programma's te doen. Zij heeft dus of ficieel geen band verbroken. ..Ageeth heeft zich. in verband met de komst van de baby, in juli van het scherm teruggetrokken. Zij heeft voor september nog niet eens een nieuwe uit nodiging van de AVRO ontvangen. AVRO-MENING De AVRO is van andere mening. Toen Ageeth Scherphuis zich voor enige tijd terugtrok, heeft men stilzwijgend aangenomen, dat zij daarmee niet de niet contractueel vastgelegde zo veel jaren bestaande morele band met de AVRO verbrak. Zij heeft dat pas begin vorige week laten weten. De AVRO was altijd zeer tevreden over haar werk en voelt zich gegriefd, dat zij nu zomaar in de steek wordt gelaten. Ook meent zij, dat Ageeth verplichtingen jegens haar heeft, omdat zij haar de kans tot het tele visiewerk en daarmee tot populariteit heeft gegeven. Verder neemt zij het de VPRO kwalijk, dat deze niet, zoals ge bruikelijk, goed overleg heeft gepleegd Zwolsman verdedigt beleid bij het feit dat een bekende medewerk ster van de ene omroep naar de andere overgaat. STRIKT GENOMEN Volgëtts dë heer Sprenkeling heeft Ageeth verleden week vergeefs getracht, enige autoriteit van de AVRO-televisie te spreken te krijgen. De heren Van der Zee noch Lugtenburg waren aan wezig; de studio's waren leeg. iedereen was met vakantie, en de VPRO drong aan op het nemen van een beslis sing. Pijnlijk slot van cameragesprek toen de heer Zwolsman persoonlijk in KRO's Brandpunt voor de camera's ver scheen om in een gesprek met drs. J. van der Pluym. hoofdredacteur van de Volkskrant, zijn veelbesproken De heer Zwolsman trad weer op als ,.de gemoedelijke, vriendelijke meneer met de pijp", al waren zijn zacht-uitge- sproken woorden daarmee niet altijd in overeenstemming. Drs. Van der Pluym stelde vrij direc te vragen, maar natuurlijk bleef de heer Zwolsman nimmer het antwoord schuldig. Ook hij vertelde echter niets nieuws. Hij had zich te verdedigen te gen de stelling ..een paar jaar geleden zei het publiek: Zwolsman doet het toch maar, en nu zegt het: Zwolsman doet m Wij kregen opnieuw het argument te horen, dat de nu verkochte Horeca bedrijven niet zo rendabel ware wel had geleken en dat een goed derneming niet met verlies kan ken. Ruim 8 miljoen gulden heeft de EMS in de Horeca-sëctor geïnves teerd. cn door het afstoten van een aantal hiervan is ongeveer 4 miljoen teruggekomen. ..Er is niets bijzonders aan de hand aldus de grote man. „al die publiciteit is een verschijnsel van de komkommer tijd bij de kranten." dig? „Maar U had toch wél contanten i „Dat is heel gewoc Geld is kostbaar en ik heb geld nodig voor mijn woning bouwprojecten. Als ik daarvoor dure le ningen sluit, worden straks de huurders daar dupe van. wij zijn voorzichtig ten bate van de huurders, omdat wij alle kosten mogen doorberekenen. Duur geld kan ik van alle kanten krijgen. Ik be grijp trouwens niet, waarover de men- zich druk maken: wij hebben altijd 1 voor de werknemers gezorgd, we hebben een pensioenfonds voor ze opge richt cn er is niemand ontslagen. Wij doen alles in goed overleg met de vak bonden. En dat een onderneming telkens contant geld nodig heeft, is heel natuur lijk." Overigens speelde de heer Zwolsman alle schuld van de verwekte onrust terug op de overheid: als die maar niet zo- ig treuzelde met het afgeven van ïdkeuringen op de EMS-bouwprojee- ten," zouden de zaken zich beter kunnen ontwikkelen. Er zijn nieuwe en moder ne etablissementen nodig, de thans af gestoten cafetaria's voldoen niet meer n de eisen van het publiek, dat liever de bermen zit. Nederland is (volgens de heer Zwolsman) niet meer zo gezocht als vakantieland, de toeristen zoeken de warmte op. Als de nieuwe etablissemen- maar gebouwd konden worden, zou het nu overtollig geworden i perso neel uit de Horeca-bedrijven daarin kun nen onderbrengen. Of de EMS alle Horeca-bedrijven zal afstoten? Neen, die, welke nog goed kun nen worden vernieuwd en geëxploi teerd, zoals het Scheveningse Kurhaus en Grand Hotel en Brittannia in Vlis- singen. worden zeker vastgehouden. De heer Zwolsman betoogde, dat personeel belangrijker is dan aandeelhouders, maar dat het belang van de onderne ming op alles vóór gaat. Er kwam een wat pijnlijk slot aan het gesprek, doordat drs. Van der Pluym, niet wetende dat hij nog In het beeld was, na de beëindiging ervan met ee gezicht van „wat hebben we daaraan? de schouders ophaalde.... Van VPRO-zijde was het de heer Bou- ke Poelstra, die ons te woord stond. Deze merkte op, dat dc VPRO de AVRO inderdaad geen enkele mededeling heeft gedaan. Dat is als een onjuistheid ge publiceerd in sommige bladen, zei hij. Men kan ons hoogstens verwijten, dat wij hoogst formeel te werk zijn gegaan. Inderdaad, aldus de heer Poelstra. is het gebruikelijk dat omroepverenigingen goed overleg plegen, wanneer een beken de medewerker van de een naar de ander gaat, wanneer deze althans in vaste dienst is. Maar wij hebben in het geval van mevrouw Scherphuis te doen met een losse medewerkster. Die is vrij om te werken waar zij wil. Zij had de AVRO nog geen enkele toezegging ge daan voor september en dus was zij zonder enige overeenkomst. „Wij heb ben beslist niet opzettelijk de AVRO willen passeren. Mevrouw Scherphuis zocht ander werk, en dat kan zij bij ons doen. Zij zal wel het omroepwerk delen met mevrouw Dlxon, maar zij gaat voor ons enkele documentaires maken, haar werk zal voornamelijk in de informatieve sector liggen en dat is ■haar bedoeling. Bij de AVRO kreeg zij I daarvoor geen gelegenheid. Neen. wij I hebben haar niet gevraagd bij ons te komen werken. Zij heeft ook niet ge solliciteerd, de overeenkomst is uit ge sprekken naar voren gekomen. Maar ook bij ons komt zij niet in vaste dienst: zij blijft free lance e weer gerechtigd om heen te gaan als zij dat wil. Dat de AVRO zoal geen officieel zake lijke, dan toch wel een morele band voelt tussen Ageeth en de omroepvereni- j gingen, kan de VPRO begrijpen. I „Maar wij hebben de formele weg be wandeld". Intussen windt Ageeth zelf zich op het ogenblik nergens over op. Zij geniet volop van haar baby, die woensdag j.l. werd geboren en zij rust uit. Over een maand pas duikt zij in de ontstane pe rikelen. ben gegooid. Zaterdag heeft de Duitse predikant, dr. L. Coenen, gesproken over de uit daging van de nieuw-testam en lische kerk aan ons. Hij ging na, hoe de N.T. kerk er uit zag. Dat is niet eenvoudig, aldus dr. Coenen, want er was toen nog bepaald geen sprake van een unifoime organisatie. Alles was nog sterk onbestemd, maar het centrale van elke plaatselijke ge meente was, dat zij „in Christus" was. handelen maakte de gemeente tot net „Lichaam van Christus". Zijn aan wezigheid wordt in het Nieuwe Testament als het belahgrijkste kenmerk van de kerk beschouwd. Dr. Coenen stond uitvoerig stil bij de ambten, Dat wijons vastgelegd hebben drie ambten (predikant, ouderling en diaken) is niet zo vanzelfsprekend uit het Nieuwe Testament te verdedigen, als vaak gedacht wordt. Bovendien is de si tuatie vaak zo, dat de gemeente bestaat predikant en „leken". Deze situa- natuurlijk niet naar het Nieuwe Testament, want het priesterschap is daar volledig afgeschaft. De kerk in het Nieuwe Testament bleek zich in menige gestalte telkens weer op nieuw te kunnen aanpassen aan de situa tie. waarvoor ze gesteld werd. Moeten wy dan maar vasthouden aan 16e ceuwsc kerkvormen, zo vroeg dr. Coenen. praktijk van doop cn avondmaal vanuit het Nieuwe Testament. De Avondmaalsviering was voor Paulus- geen cultische handeling zonder meer, maar ingebed in de beoefening van de gemeenschap, ook in een gemeenschap pelijke maaltijd. Het werd ook veel vaker gevierd dan nu. Dr. Coenen meende ook, dat het Nieuwe Testament geen genoeg- grond biedt voor de gedachte, dat predikanten de sacramenten mogen bedienen. Kerkdiensten in Arcen werden een succes Het houden van kerkdiensten in het gemeentehuis van Arcen in Noord-Limburg, ten behoeve van va kantievierende protestanten, is na het verschuiven van het aanvangs- uur een groot succes geworden. On langs werd namelijk besloten eerst na het avondeten te beginnen; de belangstelling verdubbelde ineens. Het slagen wordt echter ook voor een deel toegeschreven aan de medewerking van het Arcense gemeentebestuur en aan het Informatiebureau van de plaat selijke V.V.V. Opgemerkt zij dat in alle pensions en hotels te Arcen, ongeveer zestig, iedere week circulaires omtrent de kerkdiensten worden bezorgd. De overigens R.K. zijnde gemeente secretaris van Arcen. gaat iedere zon dag zelf de stoelen gerëedzetten in het zaaltje van het gemeentehuis! Daaren boven blijft er altijd iemand thuis om de sleutel van het Arcense gemeentehuis te kunnen overhandigen. Jaarvergadering van ver. tot geeestelijke volksgezondheid De Vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op gerefor meerde grondslag hoopt op zaterdag 28 november 1964 haar jaarvergadering te houden in hotel Krasnapolsky in Amster dam. Na een korte huishoudelijke ver gadering, die om half elf begint, zal het onderwerp „De werkende moeder en geestelijke volksgezondheid" worden geleld aoor mevrouw E. van den Berg- Lindenboom te Rotterdam en prof. J. W. van Hulst te Amsterdam Lutherlied in r.k. liederenboek In het nieuwe rooms-katholieke kerk boek „The people's mass book" dat uit gegeven is in Cincinnati in de Ver enigde Staten heeft ook de moderne En gelse versie van het beroemde Luther lied „Een vaste burcht is onze God" een plaats gekregen. Voor dit kerkboek, een uitgave van de wereldbibliotheek van gewijde mu ziek, werd officiële kerkelijke toestem ming voor het drukken verleend door :oadjutor Paul F. Leibold uit Cincinnati. Prof. Ten Doesschate jaar naar Amerika Gedurende het academisch jaar 1964 1965 zal prof. dr. J. ten Doesschate. hoogleraar in de oogheelkunde aan de Utrechtse universiteit, een gasthoog leraarschap vervullen aan de University of Michigan te Ann Ahbor in de Ver enigde'Staten Tezamen met dr. Matthew Alpern gaatheid^'èesteld1 j een onderzoek verrichten betreffen- enive asneoti de het mechanisme van"'dé TichlVëflex van de pupil. Prof. ten Doesschate' zal worden ingeschakeld bij het onderwijs Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuw Buinen: J. C. Kra- jenbrink te Nagele-Tollebeek. Benoemd: tot hulpprediker te Wester- haar. J. E. Brekhof te Haren. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Hellendoorn, W. E. M. Honig, kand, te Amsterdam. Aangenomen: naar Oud-Beijerland, J. v. d. Schaft, v.h. predikant van de Ge- ref. Kerken (vrijgemaakt) te Murmer- woude en Oenkerk, die bedankt voor Achlum, Doezum, Drachtster-compag nie, Heeg, Oude Pekela en voor Rotter dam-Zuid (6e pred.pl.); naar Woubrugge, J. Dethmers. kand. te Amsterdam, die bedankt voor 's-Gravenmoer, Heusden- Meeuwen (accl.). Oude en Nieuwe Bildt- zijl en voor Zuilichem-Gameren, Ds. F. A. den Boeft, emeritus-predi kant en hulpprediker te Montfoort, heeft om gezondheidsredenen uit laatstgenoem de functie ontslag genomen. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Almelo (Nieuw- straat), C. van Wier te Nieuw Weerdinge. „Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Het\ gelooft, niet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe (Johannes 316). God en de wereld. Hij gaf Zijn eniggeboren Zoon, opdat ni( verloren ga die in Hem gelooft. Wat is geloven? De verzuchting is er wel eens: geloven is i\ ontzettend moeilijkik zou wel willen geloven, maarD| vader van de zieke jongeling zei tot Jezus: „Here, ik geloof kom mijn ongeloof te hulp." Wat is geloven? Thomas zei: Eerst wil ik hebben gezien e\ betast." Maar zalig zijn zij, die niet hebben gezien en nochtari\ hebben geloofd. "TI Wat is geloven? Dit: Onder alle omstandigheden vasthouder^ aan Gods belofte, dat Hij het wel met ons zal maken. D-wat door al het leed en verdriet heen weten: God houdt mij vas\ Geloven is dit: De zekerheid hebben, dat het onmogelijk mogelijk zal worden. Dit: Als het menselijk verstand zegt: He kan niet, weten dat het toch kani Jezus gekruisigd voor ons, opdat wij zouden leven. Nieman^ J. verloren, die in Hem gelooft. Vasthouden aan Zijn belofte' Here, Gij hebt het gezegd het moet dus waar zijn. Door all duisternis heen het oog gericht blijven houden op het Lich\ Het worde onze dagelijkse bede: O God, hoe moeilijk het ooi moge vallen, leer mij in Uw Woord geloven. Kom ons ongeloó te hulp. Wij lezen vanavond Handelingen 15 vers 12 tot 1 Jeugd en wereldvrede in het atoomtijdperk V SI Martin Luther King en Robert Kennedy hielden lezingen (Van een medewerker) Tijdens de vijfde algemene ver gadering van de World Assembly of Youth (W.A.Y.), die van 31 juli tot en met 12 augustus in de Uni versiteit van Massachusetts, Am herst, Verenigde Staten, plaats vond, zijn ongeveer vijfhonderd af gevaardigden uit dè vrije jeugd organisaties, alsook studenten- en politieke jongerenorganisaties over de gehele wereld verspreid, bijeen geweest. Het thema was: „Jeugd wereldvrede in het atoomtijd perk". medische studenten al: assistenten, terwijl het verder de be doeling is dat hij deelneemt aan de .post-graduate spring course" voor oog artsen, die georganiseerd wordt door de University of Michigan. Patriarch van Moskou in september naar bisschop Ramsey? De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft de orthodoxe patriarch van Moskou uitgenodigd hem in Lambeth Palace zijn officiële ambts woning in Londen van 25—29 september te bezoeken, aldus heeft een woord voerder van de Kerk van Engeland meegedeeld. Dr. Ramsey bezocht de patriarch Alexei in juli 1962 toen hij een vriend' schapsbezoek aan Moskou bracht. De leiders van de Russische Orthodoxe Kerk en de Anglicaanse kerk omhelsen elkaar hartelijk en hielden besprekin gen om hun kerken dichter bij- elkaar te brengen. Het bezoek van hier gezien als Voorafgaand aan deze algemene ver gadering kwamen de gedelegeerden in New York gedurende enige dagen bij- en werden-zij door het Amerikaan- lomité van de W.A.Y. in de gelegen- m kennis te maken met :mge aspecten van het sociale, economi sche en culturele luven van deze wereld stad. In dit verband vond ook een be zoek plaats aan het gebouw van de Verenigde Naties. Tlidens de algemene vergadering zijn verder onderwerpen behandeld, die van belang zijn voor de positie van de jon geren in de gehele wereld. Daartoe was een aantal gezaghebbende deskundigen uit verscheidene werelddelen uitgeno digd om inleidingen te houden. Ook .verd er een aantal gespreksgroepen loor de deelnemers gevormd waarin be- ïaalde facetten, verband houdende met iet thema van de algemene vergade ring, werden behandeld. De vaste rcldorg-anisatie als de W.A.Y. bestaan, kwamen tijdens de algemene vergade ring eveneens in zitting bijeen. Deze oommissies brachten belangrijke ver slagen en resoluties aan de algemene vergadering uit. Zo werd o.m. tijden» iet hoogtepunt van de crisis rond de situatie in Vietnam door de Canadese delegatie in de vaste Commissie voor de Rechten van de Mens, een resolutie ingediend en aangenomen, waarin werd litgesproken, dat eik volk het recht op zelfbestuur moet hebben. De permanente commissie voor jonge werknemers besprak een jeugdprogram ma, waarin een aantal sociale verlan gens ten behoeve van de werkende jon geren werd neergelegd. Andere vast commissies behandelden problemen vaM»' de plattelandsjongeren, de hulp aan flaat, ontwikkelingslanden en de organisatigani en administratie van de V' A v Hoog: speeches, Minister gustus werden gevormd door door Robert Kennedy, dMen Justitie van de V.S. op [euw door de bekende negerleijn. der, dr. Martin Luther King op 10 augui tus werden gehouden. i ilte. Samenwerking ie betekenis menwerking. Hij ging tijdens de puntigi discussie die daar op volgde o.m. uitvoL :ig in op de positie van de Verenïgcriy Staten in Z.O.-Azië. Met klem wees hDei) 2rop, dat Zuid-Vietnam een prooi dreiJuS^ te worden van de agressie, die door dli B Noord-Vietnamezen wordt bedreveSch en dat daardoor de Verenigde Staten t&iih ingrijpen worden genoodzaakt. In een bewogen rede ging dr. Marti Luther King na, hoe de strijd voor gtcfn- lijkheid door de negers in de Verenigd", Staten wordt gevoerd en welke vorde ringen en tegenslagen er op dit gebie>Sto worden gemaakt en geïncasseerd. ijk Hij wees erop, dat de negerbevolkinLi:-, in de Verenigde Staten in zijn strif 4 om gelijkheid van rechten niet alleen- staat. In dit verband memoreerde hKa1 de recente moord op een aantal aanhaiwaa dë beweging voor de burge»pt<» J 1- --1 tWWKjH Vd hoop uit, dat God verhoeden zal dat'... nator Goldwater tot president van <£mP Verenigde Staten zou worden gekoze: Scl Over dit punt verder sprekend, zei hians' niets tegen de persoon van Goldwate Scl te hebben. Hij zag evenwel de doouun Goldwater voorgestane politiek als eeine] „beschermde paraplu", die door b* paalde groeperingen in de Amerikaar31' se samenleving wordt gebruikt om eei rassenpolitiek te kunnen voeren, die di eenheid van het Amerikaanse volk b«P1G dreigt en die in strijd geacht moet wollbei den met de meest elementaire begins* Set len van het Christendom. «hilh Dc oplossing van het negervraagstuloor groots op te zei t; Pn.lnrn In i dc federale regerin zag hij liggen ten campagne die ten doel moet hebben de onder de negcrbcvoiking van de Ver10^' enlgde Staten te bestrijden door een pour i litiek van verdergaande integratie, h» Dei creëren van vakopleidingsmogcIijkhainj( den voor de jonge negerbevolking eu h< het scheppen van een betere woon' accommodatie. De algemeen secretaris, de Zweel Qri David Wirmark, legde zijn functie nu,Pi. 6 jaren arbeid neer. Een landgenoot var., hem, Carl Axel Valen werd in zijf plaats gekozen. De voorzitter Carlo Delgado legde eveneens zijn functifed. neer. De algemene vergadering koos tojus 1 nieuwe voorzitter Romeo MaionI, eeiersi Canadese vakbondsbestuurder. j^a 1J).30 27 augustus t/m 5 september (behalve zondag 30 augustus) Aanvang 21 uur Kaartverkoop bij de V.V.V.'ste Den Haag (Parkstraat), Rotterdam (Stadhuisplein) en Delft. Bestelkaarten bij alle V.V.V.'s. Prijzen: f. 2.-, f. 2.50, f. 3.-,. f. 4>, f. 5;-, f. 7.50 en f. 10,-. Vraag: Is vakantiegeld verplicht? En geweest zijn de hebben miljoen percentages, door hun werk grote bekendheid gekre- neemt snel toe. trde. Het aantal die daarvoor moeten worden gegeven? gen. In 1935 werd dr. De Vrijer hoogle- Vraag: Ik heb in mijn volkstuin *T-' '- te Utrecht. Zijn eerste gemeente braamstruiken (Amerikaans zwart), die Utrecht. Hij ook leraar sium te Utrecht Antwoord: Niet elke werkgever is verplicht vakantiegeld te geven. Dit is voor elke bedrijfstak geregeld in de col lectieve arbeidsovereenkomst. Voor uw geval kunt u de c.a.o. vragen bij uw werkgever en inlichtingen vragen aan uw vakvereniging. Vraag: In het boekje „30 jaren do- mineesche" van mevrouw De Vrijer- Struys lees ik dat haar man. dr. M. J. toen A. de Vrijer van 1923 tot 1935 predi- durft _.r_ kant te Amsterdam is geweest en wel waarin 'hij meende een tegenstrijdigheid alle sap is uitgezakt. Daarna doet zij zijn Odijkse jaren bramen maken wij dan sap en van dat het Christelijk gymna- sap maken wij moes om over de pud- te gieten, en ook wel om met sui- e drinken en dat is heerlijk. Nu mijn vrouw het zo: De bramen verrichtte veel jeugdwerk o.a. in de Christen Gymna- siastenbond. Velen bewaren ook uit die te a Hi. i leraren i dat hij niet kookt. Daarna wordt de tweetal teksten, zeef gedaan en blijft daar op staan tot Brieven, die niet zijn voorzien zan naam en adres, kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- het werk, dat hij daar als kfiecht op de fiets r ,a#elc 5 hij geboren dachtenis in die wijk der kerk, ook een boeken is „De dominee steeg of straat naar hem genoemd? Of is er een ander gedenkteken? Gerid derd is hij zeker wel. die uitdaging aan en dat sap in literflessen en daar gaat hard leerlingen togen toen vet op en dat gaat prima. Gaat het alleen o: Odijk om hem te ho- Maar nu komt het: Als mijn vrouW uit eenvoudiger. Bij T- "~n vijfde deel middel kopen, waarvan u een paar paar weken druppels op het omgekeerde deksel doet.'(18 dan doet u het dek- Bekend zijn zijn studies densteyn en Smytegelt. Een van zi; zijn jongens Vraag: Hoeveel mensen i liet aardoppervlak. Wij hebben daar over hooglopende ruzie gehad. De een Antwoord: Prof. dr. M. J A. de Vrij- zei: 1,3 miljard. De ander meende dat fles gaat gebruiken en de rest blijft dan ee staan, dan komt er een dikke laag Dit "steekt u c.a„ schimmel op de oppervlakte zodat het sel vliegensvlug op de fles. Houd "het op sap niet meer te gebruiken is. Nu is deksel even stevig naar beneden ge- mijn vraag - schimmelen. 4 miljard op aarde rond lopen, fl: Vc' Antwoord: Volgens de jongste gege- daar A'dam vens der Verenigde Naties zijn er 2900 weer de flesapo Antwoord: Van de aangebroken fles rm7ee^rMisiukt''hetTdan moet u^hetli001 not i! j,et sap, dus niet de bramen weer proberen, waarbij u moet zorgen Sm ringen,; See dat fle dekselranden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2