mm Zwolsman wil lioreca- sector reorganiseren In '63 2965 verzoeken tot adoptatie ingediend Deel belastingverlaging voor ontwikkelingshulp netherqolveiT Opzet voor internationaal telecommunicatiejaar Conducteur profiteerde niet van juwelenschat ,lps 1225 Voor 7 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 Jonge dieven van Wild Venture in gevangenis De twee jongens, van 17 en 21 jaar, die donderdag door het stelen van het luxe jacht Wild-Venture (waarde bijna 850.000 gulden)) uit de haven van Beau- marias in Noord-Wales een groot-soheep- se opsporingsactie ter zee en in de lucht ontketende, zijn naar een gevangenis in Liverpool overgebraoht. Dat er zo in tensief naar het jacht werd gezocht kwam mede door beriahten, dat Char les Wilson, die een leidende rol speelde I in de grote treinroof van vorig jaar en kortgeleden uit een gevangenis in Bir. mingham ontsnapte, zich mogelijk aan I boord bevond. De politie heeft meege deeld, dat de twee op de Wild-Venture i aangetroffen jongens ontsnapt waren uit ien opviedingsgestieht Onderzoek naar raketinstallaties De Amerikaanse inlichtingendienst I stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de beweringen van Juanita Castro, een uitgeweken zuster van de Cubaanse premier, die dezer dagen heeft gezegd. R dat zich op het ogenblik op Cuba \ve- derom Russische strategische raketten met grote reikwijdte bevinden. Dit is gisteren door een woordvoerder 1 van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gezegd in antwoord op vragen over dit onderwerp Hij voeg- I i de er echter onmiddellijk aan toe. dat de regering overtuigd is, dat dergelijke ■MÉ raketten zich niet op Cuba bevinden. Voorzover bekend bevinden zich op Cuba slechts raketten voor grond- en luchtdoelen met geringe reikwijdte, die voor de V.S. geen enkele bedreiging op- T1TI leveren- aldus de woordvoerder. VIIV De luchtdoelraketten staan, voorzover in de V.S. bekend, nog steeds onder ef- de stj fectieve Russische militaire controle. voo gemt Gisteravond is de 30-jarige tekenaar chtmq Th. Verspagen uit Weert met zijn auto meisje jn botsing gekomen met een links nade- °h rende auto. De heer Verspagen is later in het ziekenhuis overleden. Twee an- Uosth deren werden gewond. LIQUIDATIE NIET UITGESLOTEN Na de geruchten en de officiële be kendmakingen van de laatste dagen laat de heer Reinder Zwolsman van de EMS weer van zich spreken. De raad van bestuur van de EMS heeft het plan opgevat de dochtermaat schappij N.V. EMS-Continental dras tisch te hervormen of wel te liqui deren. In de mededeling van de raad, die gis ternacht na langdurig beraad tussen onder anderen de heren Zwolsman en De Rooij, resp. president en vice-presi dent van de n.v. E.M.S., werd uitgegeven, stond woordelijk: „De raad van bestuur van de E.M.S. maakt bekend, dat de irang van zaken in de Horecasector een reorganisatie van deze E.M.S.-afdeling noodzakelijk maakt". Besloten is om over te gaan tot een gedecentraliseerd beheer van de afzon derlijke bedrijven. In verband hiermee zijn de Horeca-bedrijven van de E M.S. rechtstreeks 'onder de raad van bestuur van de EM.S. geplaatst. Deze aangekondigde reorganisatie is, naar in welingelichte kringen wordt ver nomen. een gevolg van een in het half jaarlijkse bericht aangekondigd geraamd verlies in de E.M S.-Horeca-sector van ongeveer f 2.6 miljoen over het lopende jaar. Door de E.M.S. wordt inmiddels ge poogd om door verkoop van naar haar mening onrendabele Horeca-bedrijven het geraamde verlies in deze sector te beperken. Officieel Is inmiddels door de raad van bestuur van de E.M.S. ontkend, dat de verkoop van de Horeca-bedrijven een gevolg zou zijn van liquiditeitsmoei lijkheden van het gehele concern. Men hield namens de Zwolsmangroep staande, dat in de sector van onroerende goede ren geen moeilijkheden bestaan. Voor personeel, dat eventueel door de verkopen in de Horeca-sector zou kun- worden gedupeerd (in deze sector werkt ongeveer 2.700 man) is met de vak bonden een regeling getroffen. De E.M.S. aar officieel is meegedeeld, buiten- r r In het Jaarverslag van de Centrale adoptieraad wordt meegedeeld dat op klom 31 december in toaal 2965 verzoeken esc w tot adoptie bij de raad waren binnen- kan gekomen, waarvan 53 die voor de 2e keer werden ingediend. In het najaar nederi 1963 ontving de raad 384 verzoeken. .5, Een Op 1 november waren in totaal 2.620 spel vt vonnissen uitgesproken, e van De centrale adoptieraad heeft in 1963 eg or 365 adviezen uitgebracht. In 352 gevallen van behelsde het advies toewijzing van het verzoek tot adoptie in overeenstemming t de sj met het voorlopig gevoelen van de be- egen. trokken raad voor de kinderbescherming, aatste In vier gevallen adviseerde de raad con- S form het voorlopig gevoelen van de raad het» van de kinderbescherming tot afwijzing, ie tr£ in negen gevallen was het oordeel van de die Centrale raad afwijkend, in drie ervan je geu sprak de Centrale raad zich voor toewij- drie zing uit en in zes voor afwijzing, Van de 365 adviezen werden er 27 on- de der een voorwaarde uitgebracht. In 1963 2jjn jn adoptiezaken 326 vonnissen gewe- 2en waarvan 304 toewijzing van het ver- zoek tot adoptie conform de adviezen van water Centrale adoptieraad en de raad voor anavoi kinderbescherming inhielden. In twee a gevallen hield het vonnis toewijzing in tegen het advies van beide raden, in ze- conform het advies van de raad de kinderbescherming en tegen het advies van de Centrale raad, in vier con form het advies van de Centrale adoptie raad en tegen het advies van de raad de kinderbescherming en ln twee gevallen zonder advies. Afwijzing van het verzoek geschiedde driemaal conform het s van beide raden en viermaal tegen de adviezen van beide raden. De afwij zingen waren gegrond op tegenspraak de ouders. «-» Fraai weer AMI TI7IJ profiteren dit weekeinde van Dorn een klein hogedrukgebied dat zich s J M Van Noordwest-Duitsland over onze der Vt omgeving naar Engeland uitstrekt. De del en kleine depressie boven Midden-Frank- e- Rob ryk verdwijnt langzaam en de depres- p sie ten noorden van Schotland komt en Bei vertraagd naar de Noordzee Zondag kan de oostelijke wind wat A M meer naar Zuid tot Zuidwesten H M 1 draaien, maar blijft nog zwak. Eerst en J tegen de avond is van het noordwesten uit enige bewolking te verwachten maar het wkekeinde blijft droog en rustig met een temperatuur die in de buurt van 20 graden Celsius ligt Iden. Hoogwater Scheveningen ma iel ZON EN MAAN: londag 23 sugustus' zon op: 5.36, onder 19.48, maan op 20.26. onder 5.23. _t) Maandag 24 augustus: zon op: 538. onder 19.45. maan op: 20.16, onder 6 37. gang Zondag 23 augustus: volle maan. Zon- rie is jag 30 augustus: laatste Kwartier HET WEER IN EUROPA r Rapporten hedenmorgen zeven uur £l Is Sm 'iï ïrd con Twente onbew Eindhoven onbew SB°óve, IS!» "S jaar f Oslo onbew orden V Kopenhagen onbew u ziet Londen0" /beu bonen Amsterdam onbew ie te sti Brussel onbew in ho. Luxemburg onbew in net; p.irHe. ,lp.. bond dl Locarno tste dee1 J,nijsbr"cl VU"' AttSt, irbeidsn Rome Idem" dien bereid meer te doen dan door de bonden als voorwaarde werd gesteld. Hoe de nieuwe structuur ln de E3I.S. Horeca sector zal worden, Is nog niet beslist, om dat nog geen duidelijk beeld van een gedecentraliseerd beheer schijnt te zijn opgesteld. „Amerikaanse kippen brengen Nederlands ei in diskrediet" Amerikaanse kippen brengen het Ne derlands ei met name in Duitsland in diskrediet. Dit is de stellige overtuiging van de secretaris van de nationale chr. organisatie van boerenpluimveelhouders, de heer A. Lanting uit Gees (Dr.), die op een persconferentie klaagde over een door de voederfabrikanten geënta meerd afzetsysteem, waardoor steeds meer kippen van Amerikaanse afkomst deel gaan uitmaken van de Nederland se pluimveestapel. De heer Lanting taxeert het aantal Amerikaanse kippe- afstammelingen thans op twintig pro cent van de Nederlandse pluimveesta- peL Veel pluimveehouders kopen de kui ken-Amerikanen. hoewel ze veel duur der zijn dan hun Nederlandse zusjes, maar de in de intensieve reclame aan geprezen veel hogere produktie doet veel pluimveehouders eieren voor hun geld kiezen. De heer Lanting meent evenwel dat de eieren van de Amrikaanse kippen van slechte kwaliteit zijn. Het eiwit is dun, de schaal teer en ook zijn de eieren minder duurzaam. Dat komt volgens deze Drentse boeren- pluimveehouder, doordat de Ameri kaanse kippen veel meer water als voedsel gebruiken. Publiek voor REM Van de ondervraagde Nederlandse ge zinnen vindt drieëntachtig procent dat de regering de REM-uitzcndingen niet moet verbieden, zes procent had hier over geen oordeel, elf procent oordeelde, dat er wel een verbod moet komen voor de REM-uitzendingen- Deze cijfers kwamen uit de bus bij de radio- en televisiecheck van het markt onderzoekinstituut Makrotest N.V. in samenwerking met Bell Sell N.V.. een onderzoek naar het dagelijks bereik van radio en televisie in ons land. De resultaten werden opgemaakt uit de antwoorden, die werden verkregen bij mondelinge vraaggesprekken, die een voor gezinnen representatieve lan delijke steekproef vormden. De steekproef gold de controle van de uitkomsten van een telefonische steek proef bij 200 kijkers naar de luister- en kijkdichtheid. De mondelinge steekproef werd aan gevuld met de vraag: „Vindt u, dat d« Nederlandse regering de REM-uitzen dingen moet verbieden, of vindt u dat ze dat niet moet doen?" Portret Rubens mag Spanje niet uit Het Spaanse ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat het door Peter Paul Rubens geschil derde portret van de hertog van Lerma. I waarvan de waarde, op 600.000 gulden wordt geschat, in Spanje moet blijven. Twee jaar geleden trachtten de eigenaars het schilderij naar de Londensc veiling van Sotheby te krijgen. Volgens het Spaanse ministerie mag het stuk wel in Spanje worden verkocht, j maar niet uitgevoerd. Het portret ii J eigendom van de r.k.-kerk. VOORSTEL ARJOS-BESTUUR: Het bestuur van de Arjos heeft een gisteren uitgegeven commu niqué uiting gegeven aan haar er kentelijkheid voor de regeringsplan nen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting (en met name voor het plan de belastingvrije voet op te trekken), maar het vraagt zich wél af of de taken waarvoor de re gering is gesteld eenb elastingverla- ging van een zo grote omvang (bijna f 1 miljard) rechtvaardigt. Het bestuur denkt hierbij om. aan de taak van nationale overheid ten ien van de ontwikkelingshulp. He laas kan niet worden gezegd, aldus het communiqué, dat door het huidige kabi- aan de ontwikkelingshulp reeds die voorrang is gegeven, welke deze naai de mening van de Arjos verdient. De onvoorstelbare nood is blijkbaar zo on voorstelbaar, dat men geneigd is er aan voorbij te gaan. De jonge generatie moet bereid zijn af te zien van een vergroting van de eigen welvaart op dit moment, terwille de naaste in nood. Het zal ontoelaat baar zijn als in ons land door heidsmaatregel de welvaart aanmerkelijk zou stijgen zonder dat daarmee een even. redige verhoging va nde ontwikkelings- nulp gepaard zou gaan, zo zegt het be stuur. Twee procent De Arjos verwacht dat in het reste rende deel van deze kabinetsperiode dergelijke evenredigheid wordt betracht De rechtvaardigheid eist dat de rege ring de middelen voor de ontwikke lingshulp op royale wijze beschikbaar stelt Mocht een uitbreiding: van deze hulp een percentage van twee procent het nationale Inkomen ware te ovei gen zonder aantasting van de belasting verlaging niet kunnen worden bereitk, dan meent het bestuur dat met een be lastingverlaging van geringere omvang genoegen kan en moet worden genomen. Het bestuur stelt hierbij echter voor op. dat bij een mkhimping van de be lastingverlaging de aangekondigde maat regelen voor de lagere inkomens Denemarken wil geen hulp verlenen in Zuid-V ietnam De Deense regering heeft gisteren het verzoek van president Johnsons speciale gezant, Cabot Lodge, om hu manitaire of technische hulp aan Zuid- Vietnam van de hand gewezen. In een regeringscommuniqué heette het dat de verpliohtingen die Denemar ken jegens de ontwikkelingslanden op zich heeft genomen, het land niet in staat stellen hulp aan Zuid-Vietnam te ver lenen, tenminste niet tijdens het lopen de begrotingsjaar. Het communiqué werd uitgegeven na de besprekingen die Lodge met premier Jens Otto Krag en ister van buitenlandse zaken. Per Haekkerup. heeft gehad in Kopenhagen De Amerikaanse diplomaat reist maandag in het kader van zijn bezoek aan de Europese hoofdsteden voor het zoeken naar steun voor de Amerikaan se politiek inzake Zuidoost-Azië, uit Ko penhagen door naar Bonn. In Beieren zal hij een onumoeting hebben met de Westduitse premier. Erhard. Na dit be zoek vervolgt hij zijn reis naar Rome n Londen. Geen vervolging voor gevluchte Oostduitsers De drie milioen Oostduitsers, die voor dat de Berlijnse muur gebouwd was het westen gevlucht zijn, is van daag medegedeeld dat zU zonder vrees kunnen terugkeren. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldde dat de nationale raad een ar tikel heeft aangenomen, waarin Oost duitse onderdanen, die voor 13 augustus 1961 illegaal het land verlaten hebben, worden vrijgesteld van vervolging. De raad bepaalde dat alle uitgeweken Oost duitsers recht op hun staatsburgerschap hadde tenzij zij van hun burgerrech ten beroofd waren door het plegen van ernstige misdaden. De nieuwe bepaling zal niet gelden voor de bijna 20.000 mensen die na dt bouw van de muur gevlucht zijn. Het oostduitse bewind heeft onlangs meege deeld dat in de drie jaar nadat de muur werd gebouwd ongeveer 60.000 mensen uit West- naar Oost-Duitsland zijn te ruggekeerd. Rode-Kruisverdrag een eeuw oud In Genève wordt vandaag het feit gevierd dat het eerste Rode-Kruisver drag een eeuw geleden door twaalf lan den werd getekend. Het verdrag was opgesteld om de gewonden op het slag veld en hun medische verzorgers en verzorgsters te beschermen. Het verdrag, dat op 22 augustus 1864 in het Geneefse stadhuis door vertegen woordigers van twaalf landen werd on dertekend. is een mijlpaal gebleken op de weg naar de vervolmaking van het humanitaire internationale recht. Men kan zeggen, dat alle pogingen om de oorlog uit te bannen tot op zekere hoog te beïnvloed zijn door dit verdrag. Bonte mengeling 1i\' een bonte mengeling trad gistcr- avond het televisie-programma van de VARA aan het oog voorbij. Er viel van alles te horen en te zien: het vertederende liefdeleven van watervogels, een onheilspellende re portage van Herman Wigbold uit. India, een zoveelste politieke beschouiving over de toestand op Cyprus, en ter opwekking dan weer een allerliefst en heel artistiek mu zikaal programma met Shirley Zwe- rus. Een zaal vol meisjes mag de Beatles toegillen, een zaal vol jonge lui klapte zich de handen rood voor Shirley, naar de camera ons liet zien. En terecht, want Shirley is niet een van de velen, zij belooft een klasse apart te worden met haar opmerkelijk zangtalent en haar voortreffelijke keuze van goede liedjes. Bovendien weet zij wat pre sentatie is en zij heeft persoonlijk heid. Een genoegen is het, haar te zien optreden. Om de afwisseling maar zo groot mogelijk te houden kregen wij ver volgens direct naar een op Ameri kaanse leest geschoeide echt Engelse spookgeschiedenis in een Dick Powell-film (waarbij het goed grie zelen was) een gesprek met de zes tig jaar geworden mr. J. A. W. Bur ger. lid van de Eerste Kamer en voorzitter van de VARA. Ondervraagd door dr. Th. van Veen. hoofdredacteur van Het Vrije Volk. vertelde mr. Burger allerge- moedelijkst en heel onderhoudend over zijn werkzaam leven als rechts geleerde en politicus. Als zoon van gereformeerde ouders kwam hij al als jong advocaat in Dordrecht tot de „doorbraak", welke hij altijd gaarne verdedigt. Hij deed dit ook meermalen tegen over dr. Jan Schouten, voor wie hij grote bewondering koesterde. Be scheiden en nog al lakoniek vertelde hij over zijn Èngelandvaart en zijn ministerschap in Londen, al stak hij zijn politieke successen niet onder stoelen of banken. Zijn bekende par- lementarisclie felheid brak pas door, toen hij herinnerde aan de laatste jaren van zijn fractie voorzitterschap in de Tweede Kamer en sprak over regeringsbesluiten gevallen na de kabinetten-Drees. Ineens werd mr. Burger toen weer de oppositieman zoals velen hem kennen. Zijn „blik in de toekomst" beperkte zich ech ter tot een aanwijzing voor het va ren van een juiste politieke koers, waarbij hij natuurlijk de Partij van de Arbeid aan het roer zou willen zien. Anneke Grönloh trouwt op 31 augustus De zangeres Anneke Grönloh zal op 31 augustus a s. in het huwelijk treden met de heer J. W. van der Laan. De plechtigheid zal in Amsterdam plaats hebben. en privé-ondernemingen moeten uitno digen. En dit niet alleen uit de wes telijke wereld, maar ook uit landen De president van het Ameri kaanse network ABC heeft de tele- visiefabrikanten in de Ver. Staten h«'lJzerén'Gordijn geadviseerd, initiatief te ontwikke' Ien voor het organiseren wereldconferentie met televisie-figuren. Deze conferentie zou dan de voorbode kunnen z(jn van een internationaal telecommu- nicatie-jaar. Hij herinnert eraan, dat evenzo een wereldconferentie aanleiding vormd Zijn voorstel houdt vervolgens in, dat de drie grote Amerikaanse net- leidende works- ABC. NBC en CBS eerst con tact zullen opnemen met de bestaan de internationale Radio Unies in alle werelddelen, zulks om gezamenlijk de opzet van de conferentie uit te werken. Naar zijn mening is telecommunica tie thans niet meer te scheiden van in ternationale samenwerking, vooral niet gekomen is in het tijdperk tot het houden van een geofysisch jaar. wereld-omspannende communicatiesa- De Amerikaanse industrie zou voor tellieten, van Laserstralen en micro- zulk een bijeenkomst afgevaardigden golven. van alle mogelijke organisaties, staats- Daarom is er aldus de president, alle instellingen, semi-overheidsinstellingen reden tot het houden van een tele- communicatie-jaar, waarin de gehele Jonge pianiste in tv-recital wereld deelt. «•na»on< trio 32.15 Licht. 22.30 Nieuws 22.40 at: muzikaal spelletje 21.30 Actcursnood Vlaanderen, lezing 2140 En toen we plaatjes draaien: lichte gram ereldoorlog I. documentair pro- ziek 23 30 Moe Op de avond van woensdag 26 augus tus a.s. zult u in het televisieprogramma van de NCRV kunnen kijken cn luis- Jong* teren naar de jonge pianiste Mariëtte van Wijk, die dan een pianorecital geeft. Mariëtte is een beschermelinge van de wereldberoemde pianist Robert Ca- sadesus, die haar „zeer talentvol" noemt. Op 19-jarige leeftijd won zij de tweede prijs op het Grand Concours international de Musique, hetgeen als een opmerkelijke prestatie mag worden gingen gezien. 22.15 1 gramm Ageetli Scherphuis naar de VPRO Televisie-omroepster mevrouw A. Sprenkeling-Soherphuis. bij de kijkers beter bekend als ..Ageeth", heeft zich als free lance medemerkster aan de V.PH.O.-televisiedienst verbonden. Mevrouw Scherphuis, die woensdag m'elpöi moeder is geworden, zal uiterlijk sep- Maske in Ah tember met haar werkzaamheden be- ginnen. Experimcn Tot voor kort trad zij hoofdzakelijk Farougli.''f?Meet" Mother" Mago< voor de A.V.R.O.-televisie- en radio- tekenfilm 21.0 OAmus ork 21 25 Herrie oi dienst op. Bij de V.P.R.O. komt zij Harrie. TV-spel 22.10—22.35 Drie mai voorlopig in afwisseling met mevrouw negen' V. Dixon Swanenveld op de beeldbuis verder zal ze ook enige journalis- vanavond 19.30 Sir Lancelot, TV-film (deel 1) TS: 20.00 Journaal en weeroverzieht KRO: 20.20 Brandpunt 21.00 In de Rom- NTS: 23.10—23.15 Journaal ■ndingen op het Programma voor zondag tieke bijdragen leveren voor V.P.R.O.-TV programma's. Voor de AVRO komt haar vertrek al een ver rassing. de Hilv< blijvt aldus het c Het Tweede-kamerlid Bakker (comm.) heeft schriftelijke vragen ge steld over de stijging van de koffie- en suikerprijzen. De Eusebiuskerlk te Arnhem krijgt 56 bronzen klokken, die oorspronkelijk zijn vervaardigd voor de Expo in Brus sel1958. Op 17 september zullen zij er hangen. De driejarige Jan Smit uit Gro ningen, is gisteren in het water va Molukkenvaart in zijn woonplaats ge vallen en verdronken. Voorwaardelijke straf geëist In de donkere gereedschapskist •an de 33-jarige A. K. te Amster dam, conducteur bij de N.S., lagen anderhalf jaar twee kostbare dia manten tevergeefs te flonkeren. De enige uitwerking die dit had, was dat de conducteur al die t\jd zat te piekeren hoe hij weer van zijn ju welenschat, waarvan de waarde op f 40.000 wordt geschat, af kon komen. Na anderhalf jaar piekeren koos hij de verkeerde methode, met het gevolg dat hij zich gisteren wegens wederrech telijke toeëlgening van de diamanten, die hij als conducteur bij de NS had ver voerd en mee naar huis genomen, moest verantwoorden voor de rechtbank tt Amsterdam. De officier van justitie, mi H. de Vries, achtte diefstal niet bewe zen, evenmin de verduistering tijdens de dienst als conducteur-treingeleider. Wel achtte hij het meer subsidiair ten lastegelegde bewezen: Het zich weder rechtelijk toeëigenen van de diamanten die hij anders dan door misdrijf onder zich had gekregen. Rekening houdend met het feit, dat K. reeds Is ontslagen door de NS. eiste hU voorwaard el Uke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie Jaar en een boete van f 500 of zestig dagen. 1 21 12 21 vindstil 19 14 4 vindstil 17 12 6 vindstil 19 16 16 i-nw 2 25 14 0 vindstil 24 13 6 1 27 13 0 69 Ene der Ruttaertgezusters. Toch Rozeke niet? schrok pastoor Poncke. De oudste, zegde Katrijne. Godlof, zuchtte pastoor Poncke. God er- barme zich over haar. Hoe is dat zo gekomen? Een gerochtheid. zegt Corneel. De dood verschijnt als een dief in de nacht. Ik ben content, dat hij Rozeke met rust liet. Rozeke is een braaf meisje. Van Melanie zou ik het niet met de hand op het hart durven zwe ren. Ik zal straks voor haar bidden, maar ik vrees, Katrijne-dochter, dat zij er niet zonder felle schrobbering zal vanafkomen en dat zij op- terminst een kwart eeuw in de voorhof des he mels zal moeten antichambreren. Gelukkig be duidt een kwart eeuw in de eeuwigheid slechts een tel of wat maar toch nog lang genoeg om te wroegen over uw kwezelarijen en naijver Ho, ik zou bijkans uit de biecht spreken. Ver geef mij, Heer. Ge kunt gaan. Katrijne. Het werd maartmaand. Nu zouden de zwaluwkens. zon pastoor Pon cke, langzamerhand, ginder in de zuiderse lan den vergaderen, teneinde de tocht naar Vlaande ren te beramen. In de geest zag pastoor Pon cke hen naast elkaar snoeren op de dakranden van oriënten en hoorde hij hen twisten op het stuk van het vertrektijdstip. Hier in Vlaande ren had de vriezing algeheel uit. De wind woei uit zuiden, volgens Katrijne, en ge voeldet de zon duidelijk door uw vel bakelen. Ei, wellicht waren de zwaluws reeds onderweg. Tja, en dan zou het maar enkele dagen meer zijn eer Ka trijne hem de blij-mare bracht. Nóg niets? vraagde pastoor Poncke de maar te, telkens wanneer zij op de kamer kwam. En Katrijne's ontkenning ontwrichtte hem niet. Het lag in het vaste bestel der dingen, dat de zwaluws zich op zekere uchtend vertonen zouden aan Katrijne's oog. En ook Pruyk en de graf maker waren door haar tot uitspieden opgevor derd. En dat hij zich al sneller te verzwakken wist. hij legde het zich ten beste uit. Verzwak ken was niet: zwichten. Hü zou het uithouden. En tegen het einde van lentemaand bood schapte Katrijne hem op een uchtend: Ze zijn er, eerwaarde! LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT Paslour Poncke duwde zich overeind: Ge zegt, Katrijne? Ha! Uitgeput zeeg hij terug. Katrijne boog zich over hem: Eerwaarde, wat is er. wordt gij niet wel? Er is mij niets, Katrijne-kind. Uw bericht overstelpt mij een weinig, 't Is subiet in orde. Blijf, en laat mij bekomen. Pastoor Poncke had de ogen gesloten. Hij ademde jachtig, herwon de beheersing, monkel de. opende de ogen. zegde zacht: Het is mij loom te moede, Katrijne. Niet in het rampzalige, maar in het gelukkige. Het zal nu spoedig met mij voorbij zijn. Ik zeg Ho- ratius na: Age nunc, finis meorum annorum (Kom thans, einde mijner jaren Zijn stem werd luider: Katrijne, ge moet, op drie ure te noen, mijnheer de notarius Vercuyck te mijnent ont bieden. Het is voor mijn testament. Neen, laat het u niet beroeren. Ik lééf nog. Als ik weg ben, ga dan uw gang en lucht de borst. Aan vrou wen is dit geoorloofd. Feminis lugere honestum viribus meminisse. Dat is. in betrekking tot de dood: Der vrouwen gevoegd treurnis, de man nen herinnering. Hetgeen in het Latijn vervat is. is wet. De wet wil gehoorzaamd worden. Héé, ik word vrolijk, Katrijne. Het is alsof ik een tikkeltje te veel van de wijn ingeladen heb. Een testament is een djente aangelegenheid, het be sommen van uw bezittingen, waarvan gij u be geert te ontdoen. Het is het breken van de laatste aarde-banen. Ge weet u hemelrijp ge worden, nadien. Zou men dan niet vrolijk wor den? Zend Pruyck als bode, Katriine. Of de grafmaker. Zulks is mij egaal. En wanneer Pruyck of Corneel zijn taak bij de notaris ver vuld heeft, moet hij naar mijnheren de schepene Fonteyne. Spiessens en Koeckaert gaan. Zij die nen te vier ure zich hier te vervoegen. Zij wa ren my'n vrienden en ik wil hen vaarwel zeg gen. Katrijne, geef mij uw hand. Katrijne, mijn eerste vaarwel geldt u. Gij waart een vriendin voor mij, gij hebt recht op mijn uitzonderlijke erkentelijkheid. Héé, zonder u was ik al jaren eerder verhongerd! Nietwaar? Nietwaar? En hoe nobel wist gij de spijzen te bereiden! Het vocht loopt mij in de mond als ik peins op door u geroosterd kapuinken. En gij waart een getrouwe maarte. Gij hadt uw lastigheden. Och. ik eveneens de mijne. Doch uw getrouwheid en uw keukendaden bleken onberispelijk. Bovendien toonde gij u bijwijlen niet onschrander. Gttj hebt veel van mij begrepen. En hetgeen gij niet in mij te doorgronden vermocht, ge kweldet er u niet over. ge schooft het vernuftig ter zij. Drie wezens waren mij het liefst op de wereld: gij Katrijne-dochter, Sócrates en de baljuw. Het zal uw aandacht getrokken hebben, dat ik de baljuw niet laat noden. De baljuw namentlijk Z8l mijn allerlaatste ogenblikken beleven, weet ge. Hij is een on-godist. Het zou kunnen zijn, dat mijn sterven hem tot beter inzicht brengt. Maar ik dwaalf af.Ik wil u niet te lang forceren,alhoewel gij u moedig houdt. Gij waart een excellente vrouw. Relegentem esse oportet; religiosum ne- fas. Men moet zich godvruchtig gedragen, niet femelachtig. Femelerij weerdet gij steeds van u. Ik prijs dat in u hogelijk, Katrijne. Ik had altijd een afschuw voor kwezels gelijk Melanie Ruttaert-zaliger. Geloof mij, dat Ons-Heer van dezulken niet gediend is. Gij echter komt in de hemel, Katrijne zo vast gelijk ik er kom. Ik zou u vlot het bewijs van mijn hemelzekerheid kunnen leveren, had ik een kersouwke (made liefje) hier. Ik zou de blaadjes ervan uitplukken, één na één. gelijk gelieven het bedrijven. Ik zou erbij litaneren: hemel: hel: vagevier; hemel; hel; vagevier Het leste blaadje zou de he mel profeteren. (Wordt vervolgd) Hel pakje In november 1962 werd K. als con ducteur bij de Nederlandse Spoorwegen voor het vertrek van de trein uit Amsterdam naar Rotterdam een klein pakje ter hand gesteld, met bestemming Den Haag. Hoewel er geen vrachtpapie- bij het pakje waren, pakte K. het toch aan. .,Dat had ik eigenlijk niet eens hoeven te doen", vertelde hij vanochtend. In Den Haag legde K. het pakje op de vrachtbrieven in de wagon. Toen hij na het koffiedrinken terug kwam, waren de vrachtbrieven zoals normaal opge haald, het pakje lag echter onder de bank. conducteur besloot hierop op de terugweg langs Den Haag het pakje even af te geven. Dit vergat hij en eenmaal teruggekeerd in Amsterdam stak hij het bij zich om zijn verzuim later goed te ma- Hij kon er echter moeilijk toe komen het pakje alsnog af te geven, uit angst een disciplinaire straf. Pas toen hij ;en week in zijn bezit had, maakte hij het open en kwam hij tot de ontdek king dat er twee juwelen in zaten, waar hij de waarde op enkele honderden guldens schatte. Te mooi De conducteur verstopte de juwelen zorgvuldig ln zijn gereedschapskist en begon er over na te denken hoe hij weer zijn onwelkome bezit moest afko- Na anderhalf jaar dacht hij het ge vonden te hebben. In de krant las hij dat i de Leidsestraat in Amsterdam ju welen waren gestolen. Met een der stenen stapte hij naar de politie met het verhaal dat hij de diamant, waarschijnlijk afkom- •an de diefstal in de Leidsestraat on- :en boom op de Overtoom had gevon- „Toen bent u 's middags met de ander» steen naar de politie gegaan en hebt u hetzelfde verhaal verteld. Dat was na tuurlijk al te mooi", merkte de president n de rechtbank, mr. J. Bletz, op. „Ja. ik dacht als ze me de eerste keer geloven, zullen ze het ook de tweede keer wel geloven", was de gedachtengang van de conducteur geweest Het bleek dat K. nimmer had gepro- ;erd de diamanten te verkopen of er voordeel van te hebben. Ze lagen al die- in de gereedschapskist. Uit de stuk ken bleek, dat de ontslagen conducteur goed werk had geleverd bij de NS en verder ook goed bekend stond. De raadsman van K., mr. P. A. Hoog bergen, wees erop dat zijn cliënt nimmer het oogmerk heeft gehad iets te verduis teren en dat hij nooit heeft geprobeerd te profiteren. «po rtmededl eirigen, postduiven berichten en socialistisch strijdlied 8.18 Weer of geen weer. gevar programma 9.43 Geestelijk le ven. toespraak. IKOR: 10.00 Gram 10 05 Boekbespreking 10 20 Gram 10.30 Hervomi- 11.40 Gram 1.45 Resonans, hedendaags doen en denken AVRO: 12.30 Licht ensemble met zangsoliste 13.00 Nieuws 13 07 De toe stand in de wereld, lezing 13.17 Medede lingen of gram 10.20 Carrousel, een pro gramma dat alle kanten opgaat 1420 Festi val van Straatsburg 1961: Planorecital: klass muzoek 15 05 Toncelbeschouwlng 1Ó.2S Edinburgh Festival 1964: Pianoreci tal 1964: instrumentaal 17.00 Lichte- 6.30 Sport ziek. VAR' Nieuws, sportuitslagen en sportjournaal 18.30 Stereo foni6ehe uitzending: Ball room- orkest 19.00 De kleine vossengesprek over gebeurlijkheden in het dagelijks le ven 19 30 Holland Festival 1964: klass ka mermuziek. AVRO: 20.00 Nieuws 20.06 Les paraplules de Cherbourg, klankbeeld 21 00 Kijk nou es even?, licht programma 21.20 Schwetzinger Festsplele 1964: Sopraan cn plano: Wass en moderne liederen 22.00 Lichte orkestmuziek 22.30 Nieuw» 22.40 Actualiteiten 22 55 Intrumentaal Trio: lazzmuziek 2315 Lichte muziek in Europa 23 53—24.00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. IKOR: 8 00 Nieuwe 8 15 Goede morgen, zond agochtendpro - gramma 8.45 Muziek voor de zondag 9 00 Vroegdienst 9 45 Nieuws en waterstanden. KRO. 10 00 Inleiding hoogmis 10.05 Hoog mis 1115 Klass gram 1130 Lichte gra cn -uitsHagen 16.30 Gewijde muziek (gr). CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gerefor meerde kerkdienst. NCRV18.00 Negro spirituals (gr) 18.10 Orgelconcert: klass muziek 18.30 Gesprek in de pastorie 18.60 Gewijde muziek (opn) 19.15 Het werk van de Heilige Geest, lezing 19 30 Kinderkoor zondagsschoolliederen 20 00 Nieuws 20.08 Reflex: een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20 15 Klassieke gram 21.05 Reisoogst: zwerftochten door gedroomde en werkelijke werelden 21.25 My fair lady. musical 22 25 Boekbespre king 22 30 Nieuws 22 40 Avondgebed 22 50 Chansons (opn) 23 10 Lichte gram 23.55— 24 00 Nieuws Televisie. IKOR 17 00—16 00 Openlucht kerkdienst. NTS: 19 30 Wede journaal 19.55 Journaal 20 00 Sport in beeld AVRO: 20.30 Kunstgrepen 2100 Gevar muzikaal pro gramma 21.35 Naked City: Hot Minerva, film. NTS: 22 25—2230 Journaal. Experimentele uitzendingen op het twee de net fkanaal 27). VARAj 30.30 Op het Jagerepad, documentaire film 21.00 Pre mière Theater, TV-film 21.50—22.25 Free dom now suite: Jazzmuziek. Programma voor maandag AVRO: 7 00 Nieuws kamermuziek gr 9 35 Waterstanden 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 1100 Nieuws 1102 Gastcnmiddag: gevar programma (herha ling van 22-12-1963) 12 20 Pianospel: te muziek 12 30 M~J~ - land. en tuinbouw land 12.40 Licht im zangeolisten 13 00 Nieuw-6 13.15 Medede lingen. eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Thats, opera. In de 16 00 Nieuws 16 02 Log- mtaal ensemble e 1945C Ï6.5o" Lichte" gram 18 «j Nieuw 18.15 Eventueel actueel 18 20 Orkesten parade. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7 00 Nieuw» 7.10 Dagopening 7.20 Lichte gram 7.45 Ra- diolorant 8.00 Nieuws 8.15 Gewijde mu ziek (gr) 8.30 Lichte grom 9 00 Verzoek programma voor de zieken 9.40 Voor de vrouw 10.10 Klass pianomuziek (gr) 10 30 Rondom het Woord, theologische ether leergang 11.05 Liehto gram 12.00 Tou- 12.30 Medcd 1 t behoe ensemble 13 4. 15 00 Klass gram Franse volksiiede: king 16 30 Viool en piano: klass muziek 17 00 Voor de kleuters 17.15 Lichte gram 1" 50 Regeringsuitzending: Opleiding tol onderwijzer en hoger onderwijs in Sun name. door drs G K Lub 18 00 Kerkor- gclcor.cert 16 20 Amus muziek (gr).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7