JOHNSON'S DEMOCRATEN LOSSEN STARTSCHOT Nationale conventie begint maandag Valt de keus op Humphrey? Togliatti was groot tacticus Regeringsleger in rode val: zeker 200 doden ht een (/uOJhJU hy Lange mensen ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1964 (Van een redacteuren ER werd de laatste dagen nog hard gewerkt in de enorme Clarion Hall in Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jersey. Dat mocht wel ook, want maandag a.s. moet in dat gebouw de Nationale conventie van de Democratische partij beginnen, ter aanwijzing van een kandi daat voor het presidentschap en een voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten. Deze conventie zal minder opzienbarend zijn als die van de Republikense partij, vorige maand in de Cow Hall in San Francisco gehouden, maar zij is er niet minder belangrijk om. etni ;n e Het is in de Verenigde Staten de gewoonte dat de partij, die ,th-niet „aan het bewind" is, haar conventie het eerst houdt. De voor- d( verkiezingen van deze partij trekken dan ook de meeste aandacht, vooral wanneer de nog aan de regering zijnde president herkies- ia f baar is, zoals dit jaar het geval is. De „primaries" van de re- geringspartü hebben dan niet veel om het lijf. Eenzelfde lot treft y de conventie van de deze partij, omdat vrijwel altijd de president VI met de kandidatuur voor het presidentschap wordt belast. Het enige verrassende element kan dan nog zijn de benoeming van de kandidaat voor het vice-presidentschap. Dit lijkt ook thans niet het geval te zijn, nu vrij algemeen wordt aangenomen, dat president jjqj' Johnson de steun van de partij zal vragen voor het aanwijzen van de bekende senator Hubert Humphrey. Blijft nog over het pro gen gramma, waarmede de kandidaten van de Democratische partij lWÏ de strijd tegen hun Republikeinse tegenstanders Goldwater en '?.n* Miller zullen aanbinden. 0. ^err Reeds terstond na zijn benoeming tot kandidaat van de Republikeinse partij r n heeft senator Goldwater laten weten, :n,1 dat hij zijn verkiezingscampagne pas de, zou beginnen als ook de Democratische gg; partij haar kandidaat zou hebben aan- gewezen. Helemaal heeft hij zich ech- dent bleek, dat sterke federale macht helemaal niet in strijd behoefde te zijn met welvaart voor de kleine man, was Jefferson de eerste, die zijn mening wilde herzien. De inmiddels opgerichte Democratische partij zou echter nog vele jaren de partij van de rechten van de staten blijven. Ook al waren de pre sidenten, die de partij opleverde zelf de krachtigste pleitbezorgers van verster king van de federale macht. Langzaam maar zeker verdween dit eerste ver schil van mening uit de politieke strijd Amerika en in het begin van de vo rige eeuw was ..Amerika" practisch ge sproken een één-partij-staat. Een dergelijke situatie kon leiden tot de dictatuur van die ene partij. Zij kon ook de opkomst van een „persoon lijke" politiek in de hand werken het verschijnsel dus, waarbij de kiezer» meer in leidende politici dan in par tijen zijn geïnteresseerd. Dit laatste deed zich voor tijdens de president schappen van James Monroe (1816 (1824) en. van John Quincy Adams 1824 —1828) De ter niet aan dit voornemen kunnen houden, want hij heeft in de weken, p| die sindsdien verstreken zijn verschil- lende malen nogal felle uitvallen ge daan naar president Johnson, de man van wie ook Goldwater aanneemt, dat hij de Democratische partij bij de presi dentsverkiezingen op 3 november a.s. zal vertegenwoordigen. En Johnson, die zich i voorgenomen had, niet te reageren op allerlei beschuldigingen van de zijde van 1 Goldwater, zag zich zelfs een keer ge noodzaakt, het van weinig verantwoor delijkheidsbesef getuigende optreden van de senator uit Arizona aan de kaak te stellen. Dat was het geval, toen Goldwater had beweerd, dat Johnson de Ameri kaanse hevelhebber in het gebied van de Golf van Tonkin blanco volmacht zou hebben gegeven om zonodig van kernwapens gebruik te maken. Goldwa- ter moest later dan ook toegeven, dat hij zich had „vergist". Het verleden Krijgen we na afloop van de Natio- 1 nale conventie van de Democratische partij nog voldoende gelegenheid, de Kandidaten en de programma's van bei de elkaar bestrijdende partijen te ver gelijken, het is thans de moeite waard, ons bezig te houden met het verleden van de partij, die dit jaar gaat probe ren, het presidentschap van Lyndon Baynes Johnson te prolongeren. We zien dan, dat de Democratische partij ver reweg de oudste van de twee partijen Is, die thans het politieke toneel van de Verenigde Staten beheersen. Zij baseer de zich niet op een duidelijke politie ke theorie, doch veeleer od een afwii- zing van de politieke opvattingen, die in de eerste jaren van de United Sta tes opgeld deden. In de eerste tiental len jaren na de stichting van de Ver enigde Staten was de grote vraag al. versterking van de federale macht, of van de positie der deelstaten. Tegenover dc opvatting, dat federa lisme zou lelden tot meer welvaart voor de hoogstgeplaatsten en dat deze wel vaart zich vanzelf zou uitbreiden tot de andere groeperingen in de Amerikaan se samenleving, stond de mening, dat dc kleine man slechts in de welvaart zou kunnen delen, als dc bevoegdheden van zijn eigen deelstaat uitgebreid den worden ten koste van de federale overheid, waarin de aristocraten de dienst uitmaakten. In die jaren was het politieke toneel toegankelijk geworden voor krachtige individuele politici, die de steun konden verwerven van de nieuwe klasse, die zich in de Verenigde Staten had ont wikkeld: die der pioniers, de ruwe ko lonisten. de self-made men", die in moeizame strijd de Amerikaanse grens steeds verder naar het Westen plaatsten. Een van deze mannen was vrijheidsheld Andrew Jackson, die de Britten en Spanjaarden had bevoch- n als triomferende generaal zijn in- ti ede had gedaan in de Democratische partij nog steeds de enige Ameri kaanse partij. Bij de verkiezingen van 1824 behaalde hij de meeste stemmen van de vier kandidaten, die de partij in het veld had gebracht. Toen de kies mannen him stem uitbrachten, bleek Jackson echter aan het kortste eind te trekken en zo trok John Quincy Adams triomferend het Witte huis in. Jefferson Deze laatste gedachte werd vooral door Thomas Jefferson verdedigd. Hij was niet op grond van een abstracte theorie voor uitbreiding van de macht van de deelstaten, maar op grond praktische sociale en economische wegingen. Toen hem echter als presi- volg van kramp. i pioniers Deze tegenslag voor de nieuwe genera tie in de Democratische partij die der Jacksonians maakte geen eind aan deze stroming. Bij de verkiezingen van 1828 werd een eerste coalitie binnen de partij ge vormd. De stedelingen in het Noorden, de planters in het Zuiden, de boeren en woudlopers in het Westen, werden het eens over het principe, dat de fe derale overheid het gehele volk gelijke economische kansen moet bieden. En de weg voor Jackson was gebaand. Republikeinen de Bank of the United States, die een soort alleenheerschappij had uitge oefend en verwierf roem als de grote president voor de kleine man. Vier jaar later werd hij met grote meerderheid gekozen en weer vier jaar daarna ga ven de Amerikaanse kiezers hun stem aan een president van Nederlandse af komst: Martin van Buren, van wie men wist dat hij de Jackson-traditie zou voortzetten. Bij die verkiezingen werd de alleenheerschappij van de Demo cratische partij aangetast. Democrati sche groeperingen, die bezwaar hadden tegen de Jacksonians, vormden de Whig- party, een in zichzelf verdeelde partij der ontevredenen. Zij wist tussen 1840 en 1860 twee presidenten in het Witte Huis te brengen, maar was ten slotte gedoemd te verdwijnen. De grote schei ding in de Amerikaanse politiek zou dan ook worden veroorzaakt door de kwes tie van de afschaffing van de slavernij. Het was de Republikeinse partij, die dit probleem grondig zou aanpakken. Toch was een van de meest opmer kelijke dingen in de Amerikaanse poli tiek het herstel van de Democratische partij na de burgeroorlog. Na vier jaar hadden zij weer de meerderheid van de stemmen en na elf jaar slaagden zij er bijna in, de presidentsverkiezingen te winnen. Met slechts één stem meer werd de Republikeinse kandidaat aan gewezen. Ontivaakt In de halve eeuw tussen 1860 en 1910, die algemeen beschouwd wordt als de periode van de Republikeinse hege monie. behaalden de Democraten Dij f11®Presidentsverkiezingen slechts be trekkelijk minder stemmen dan hun te genstanders. In de tijd van de Demo cratische hegemonie brachten de Repu- b 'keinen het ér heel wat minder goed af. Verkiezingsuitslagen alleen zeggen echter weinig over de kracht van een partij. En de betrekkelijke kracht van de Democraten tussen 1860 en 1910 was meer het gevolg van de fouten der Re publikeinen, dan van eigen verdiensten. De politieke belangstelling was na de burgeroorlog bijzonder gering. Daarbij uit te maken, welke partij zij steun den. Enige tijd maakte een derde par tij. die der Populisten, enige opgang. Het populisme snelde als een storm over het Amerikaanse continent en het was deze orkaan, die de Democratische partij wakker schudde. Zij wist zich te verjongen en in 1912 bracht zij weer een president voort: Woodrow Wilson. Hij werd beschouwd als een man van het midden, maar viel in de praktische politiek veel progres siever uit, dan Dit is het vertrouwde beeld van een Amerikaanse partijconventie. Men noemt haar wel eens een „politieke kermis". visie werd duidelijk geïllustreerd door de naam waarmee hij zijn politieke programma sierde: „Nieuwe vrijheid". Na een niet erg verheffend Republi keins intermezzo kwam de Democrati sche president Franklin Delano Roose velt aan het bewind, die van 1932 (vlak na de grote crisis) tot 1945 (kort voor het einde van de tweede wereldoorlog) zitting had in het Witte Huis. Men ver weet hem. dat hij een. revolutionair was en het gemunt had op de grondbegin selen van staat en samenleving. Thans komt men meer en meer tot de over- 1* houding en bescherming i (Van een onzer redacteuren) HET was op een zondag meer dan 71 jaar geleden. Er was vreugde in de kerken van Genua, waar Christus' intocht in Jeruzalem werd gevierd. Overal kon men mensen zien met palmtakken, die juichend over de straat gingen. In een van de straten, de grauwe Via Albergo dei Poveri (Straat van de herberg der armen) werd op diezelfde dag een jongetje geboren in het gezin van een arme ambte naar. En omdat het Palmzondag was, werd de jongen Palmiro ge noemd, Palmiro Togliatti. Toen dit kind groot werd, bleek hij een godloochenaar te zijn geworden. Aan de universiteit van Turijn leerde hij over theologie debatteren. Hij had een studiebeurs gekregen. Later ging hij in de journalistiek, hij werd socialist en later communist. Voor Mussolini moest hij naar Frankrijk uitwijken. Van die tijd af dateren zijn contacten met Moskou. Toen er uit de Russische hoofdstad bevel kwam, de Italiaanse socialis tische leiders te liquideren, omdat ze de wereldrevolutie saboteerden, speelde Togliatti de fascistische politie de namen van deze mannen in handen. Hij vertoefde vaak in Moskou en was een van de weinige westerlingen, die Stalin zijn persoonlijke vriend kon noemen. In 1942 was hij een van de commu nistische leiders, die de overeenkomst tekenden, waarbij de Komintern werd ontbonden, als eerste stap naar dc oorlogse periode van „fatsoenlijk" munisme. Een jaar daarna werd hem toegestaan, naar het bevrijde Italië rug te keren. Daar kreeg hij van l partijgenoten de naam „II Migliore", de Beste. Togliatti was geen schertsfiguur. Z'n gezicht had een geleerde uitdruk king, met een ironische trek. Hij was een van de weinige communisten, die er een (zij het sarcastische) glimlach op nahielden. Hot grote succes van de Italiaanse communistische partij is sinds de twee de wereldoorlog voor een belangrijk deel te danken geweest aan de politieke ta lenten van Togliatti. Dit grote succes begon al na de be vrijding van Italië. Zo op het oog het land er welvarend uit. In werke lijkheid heerste er echter grote armoe de als gevolg van een steeds meer om zich heen grijpende werkloosheid. Ieder een, die de in armoede levende Italia nen toen een beter leven beloofde, kon op hun steun rekenen. Alle partijen faal den. behalve die van Togliatti. F.n het scheelde niet veel, of de communisten hadden in de eerste jaren na de tweede wereldoorlog de macht in Italië genomen. Togliatti wist te voorkomen, dat de communistische partij een greep naar de macht deed. Hij liet de rode vlag voorlopig opbergen en wist te bewerk stelligen, dat communisten zitting na men in de Italiaanse kabinetten. De climax van zijn optreden kwam, toen de communisten hun stem uit staat stelde, de Amerikaanse ecc mie te beheersen. En men heeft de kenlieden, die in Roosevelt hun grote vijand zagen wel vergeleken met dren kelingen, die na gered te zijn hun red der verwijten, hen bij de haren uit het water te hebben getrokken. Truman zette het werk van de overleden Roo sevelt voort en het feit, dat hij de ver kiezingen van 1948 wist te winnen, was een deel dan ook te danken aan het werk van Roosevelt. De nederlaag van de Democraten In 1952 moest niet aan de wervingskracht de Republikeinse partij, maar aan ran haar kandidaat, generaal Eisen hower worden toegeschreven. Toen Ike niet meer herkiesbaar was, kwam ook eind aan het Republikeinse bewind. deel i de Clarion Hall in Atlantic City, waar de conventie zal tv orden gehouden. Er zijn zitplaatsen voor 18.500 mensen, waarvan 5150 op de balcons. Het houten podium is 16 m. lang en 8 m. breed. Het weegt meer dan 5 ton en heeft enkele bijzondere voorzieningen, zoals een karpet met rubber onderlaag van muur tot muur, een lift om de sprekers te ver voeren, een droge vijver rond om, teneinde ongenodigden te weren en een houten aambeeld, waarop de voorzitter met zijn hamer zo hard kan timmeren als hij wil, met als enig risico, dat de hamer stuk gaat. Op de foto: senator Pastore, die de conventie zal openen. ^UIDVIETNAMESE regerings- strijdkrachten hebben gisteren tijdens gevechten tegen de com munistische Vietcong-rebellen in de Mekong-delta, 70 km ten zuid- westen van Saigon zware ver liezen geleden. De regeringstroe pen waren in dit gebied in een communistische hinderlaag geval len. Het aantal gesneuvelden aan de zijde van het regeringsleger is groot. Schattingen spreken tweehonderd doden. Ook aan de kant van de rebellen vielen veel doden. Terwijl de regeringssoldaten een har de strijd leveren met de Vietcongs wor den in Saigon betogingen gehouden door studenten die het voornamelijk gemunt hebben op de nieuwe president. Ngoe- jen Khanh. De leider van de studenten zei op een bijeenkomst dat de dictatuur die wordt uitgeoefend door de regering- Khanh nog erger is dan de dictatuur der het regime van wijlen Diem. De studenten werden bij hun demon straties gesteund door de boeddhisten. Tijdens de boeddhistische bijeenkomsten werden toespraken gehouden waarbij d<= regering-Khanh fel werd aangevallen. President Khanh verblijft op het ogen blik in de badplaats Cape St. Jacques waar hij aan de samenstelling nieuw kabinet werkt. Uit Washington wordt de Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Vietnam, Maxwell Taylor, volgende een bezoek zal brengen aan Wash- De 17-jarige scholier A. H. M. van Dalen uit Naarden is donderdag In het strandbad van Spiez, aan het meer van Thun (Zwitserland), verdronken als ge- I In een grot nabij Pa- pasidero in het Italiaan se Calabrië zijn onlangs geraamten gevonden van twee jagers uit het steentijdperk. Oudheid kundigen zijn van me ning dat zij zijn gedood bij een strijd tegen vij andige stammen. Beide skeletten verkeren nog ih „goede staat". De ene jager was door een stenen pijlpunt in de borstkas vlak bij het hart getroffen en door een tweede pijlpunt ln de pols. De tweede Ja ger was met zijn speer naast zich, begraven. I In vele Italiaanse ge vangenissen zitten kin jaar, wier moeders zich onder arrest bevinden. Sommigen van hen wer den in de gevangenis ge boren en anderen wer den ernaar toe gebracht na de arrestatie van hun moeder. In sommige ge vangenissen o.a. in Mi laan, Turijn en Rome zijn kraamafdelingen ondergebracht. Wan neer de kinderen ouder worden dan twee jaar worden zij naar kinder tehuizen gezonden. I Het aantal tv-toestel- len, dat in de eerste ze ven maanden van 1964 werd geregistreerd lag bijna 21.000, d.w.z. onge veer 12,5 procent lager dan in de overeenkom stige periode van 1963 (resp. 168.575 en 189.495). Op 1 augustus jl. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.742.970 televisietoe stellen aangegeven te gen 1.729.297 per 1 juli (t/m 21 augustus 1.753.194). Er waren op 1 augustus 2.665.420 geregistreerde radio toestellen tegen 2.655.194 op 1 juli jl. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 augustus 452.829 tegen 455.919 op 1 juli Jl. I Er is een zucht van verlichting opgegaan bij functionarissen van het vliegveld van Tokio, want de mannen van de Japanse hoofdstad heb ben hun broeken weer aangetrokken. Nu zult u zeker zeggen wat heeft dat er nu mee te maken? Heel veel. Het geval wil namelijk dat de mannen gedurende 29 dagen dat er in Japan een hittegolf heerste, hun broeken in de koele hal van het vliegveld uittrokken en rustig in onderbroek rondliepen tot grote er gernis van de aanko mende passagiers. Maar nu lopen zij weer in broe ken rond en dit dankzij een fikse regenbui. brachten voor het verdrag van Latera- nen, waardoor de christendemocraten van hun meest waardevolle wanen tegen de communisten werden beroofd, nl. de beschuldiging, dat de communisten te gen het christendom streden. Een rode leider zei in die periode: „Togliatti heeft de ruwe sikkel verwisseld met het meer kiese rapier. De voorzittershamer in het parlement vinden we voorlopig belang rijker, dan onze eigen hamer". Zo steunde Togliatti, de godlooche naar, een clausule, waarin werd gezegd: „De roomse godsdienst is de staatsgods dienst. Dit had tot gevolg, dat iedere Italiaan verplicht was, de kerk finan cieel te steunen en dat dc opvoeding op de scholen roomskatholiek zou zijn. Tegenslag Na de verkiezingen van 1946 gingen de communisten in de oppositie. In 1948 ontsnapte Togliatti ternauwerbood aan een moordaanslag door een rechtsgezin- de student. Twee jaar later brak hij zijn ruggegraat bij een auto-ongeluk. De verguizing van Stalin en het neerslaan van de opstand in Hongarije brachten de partij van Togliatti zware slagen toe. In de afgelopen jaren heeft zij zich hier echter weer voor een groot deel van hersteld. Een tegenslag was voor To gliatti, dat de socialistische groeperin gen niet langer met de communisten wilden samenwerken en nu in de rege ring met de christen-democraten samen gaan. In de strijd tussen Moskou en Peking speelde Togliatti een belangrijke rol. was tegen uitstoting van China uit communistische wereldbeweging. Toen hij door een hartaanval werd ge troffen bevond hij zich in de Sowjet- Togliatti. ington. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken deelde mee dat Taylors bezoex Gisteravond zijn in de binnenstad geen verband houdt met de jongste pon- van Istanboel 125 winkels en 25 woon- tieke of militaire gebeurtenissen in Zuid- huizen bij een brand verwoest. Vietnam. De generaal die begin juli Ca- De politie kon niet onmiddeUijk een bot Lodge opvolgde als ambassadeur in schatting geven van het aantal Saigon, zou enkele persoonlijke zaken In sen dat dakloos is geworden, hfhw aanse hoofdst*d regelen Er is geen melding gemaakt slachtoffers. 1599) De langste Europeaan is, als zijn geweest die de kuren had van we ons niet vergissen, de Nederlan- een verwende filmster en het her der Jan van Albert, van wie de ge- haaldelijk met de politie aan de illustreerde bladen op meer of min- stok had door zijn losbandige gedra- der regelmatige tijden bijzonderhe- gingen. In normale gevallen weet de den geven over de maat van zijn politie daar wel raad mee door de schoenen, van zijn hoed, of over het lastpost ln te sluiten, maar bij aantal meters stof dat in zijn col- Machnow leidde dat tot allerlei bert verwerkt moet worden. Voor moeilijkheden omdat de gevangenis- ons is het voldoende te weten dat cellen herhaaldelijk te klein bleken hij van kruin tot voeten een lengte te zijn. van 2,69 m heeft. Desondanks is dit De langste van alle lange mensen niet de grootste lengte die ooit bij moet echter de Pers Sla Khad zijn geweest. Het Europeaan ge meten is. want hij werd nog over troefd door de Oostenrijker Win- kelmaier, die 4 cm langer was; de El- zasser Hans Kraw bereikte zelfs 2,75 m. Overigens mo gen de Ier Patrick O'Brien met 2,63 m en broer en zuster Willem van Droysen met 2,48 t dit verband ook met ere noemd. TOCH IS HET ZO! schil met de ande ren is niet een paar centimeters, maar bijna 'j m, want met zUn 3,27 m Is hU verreweg dc langste mens die wij kennen (z(J het dan niet persoonlijk).De de Friese zijn negende jaar normaal op, waar- en Marsina na een abnormale groei intrad die 2,38 m in tot zijn uiteindelijke lengte leidde, worden ge- Zijn lichaam is normaal gepropor- ,-^B-i tloneerd, maar het hoofd is verhou- De geschiedenis maakt melding dlngsgewijs te groot, zodat hij niet »an een nog veel groter aantal ge- ln staat is het recht met de kin controleerde gevallen van reuzen- op de bort te laten rusten. De reus groei, zoals bijv. de Siberiër Kaza- weegt 200 kg, wat naar verhouding nioff die op 34-jarige leeftijd een zeker niet veel kan worden ge lengte van 2,83 m had. De Fin Ca- noemd. Desondanks ls Sia Khad niet ganus schijnt eenzelfde lengte te In staat dit gewicht te torsen, want hebben bereikt, maar deze twee hU blijkt niet te kunnen lopen, noch reuzen werden weer met 3 cm over- te staan, Maakt dit alles een ziekc- troffen door de Chinees Tsjang You Rjke Indruk, dc intelligentie van de LIng. De Turkse boer Enzkan, van man schijnt boven het gemiddelde te wie verteld wordt dat hij lopend liggen. eenzelfde snelheid had als iemand Dit alles geeft ons een goede ge- die normaal fietst, moet dezelfde tegenheid eens iets te zeggen over lengte hebben gehad, dns 2,86 m. de eenzaamheid waarin lange men- In het begin van deze eeuw trad sen verkeren. In variété's in verschillende landen de reus Machnow op, een man die Daarover een volgende keer. alle vorlgen ln lengte overtrof, want hij mat 2,87 m. Het schijnt overi- Nadruk verboden. gens een vrij vervelende knaap te H. PéTILLON

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5