Delinquent van H. middeleeuws Samaritaan, kerkpoliticus, geleerde en cosmopoliet MENSEN IN BOTSING PUZZEL VAN DE WEEK De kinderen van het Boshuis ZONDAGSBLAD jUjjjflS» ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 Visserslongen werd pauselijk gezant Moezelkardinaal na 500 jaar herdacht Dese maand wordt in het Duitse plaatsje Kues de vijf honderdste sterfdag herdacht van de „Moezelkardinaal" Nico- iaus Krebs, ook wel Nicolaus von Cusa of alleen Cusanus ge heten. Deze man, geboren uit een eenvoudig vissersgezin, ge noot in zijn tijd grote bekend heid, niet alleen door zijn oecu menische gezindheid en zijn ijveren voor de vernieuwing cn eenheid van de Rooms-Katholie- ke Kerk, maar ook als geleer de. Hoewel zijn naam ons mis schien weinig zegt, is hij vijf honderd jaar na zijn sterven in sijn geboorteplaats een begrip gebleven en leeft hij voort in de zogenaamde Nicolausstift, een schenking van hem, waar toe een armentehuis en een zie kenhuis behoren. Vijf eeuwen lang wordt hier aan armen cn zieken verpleging en onderdak verschaft. Nicolaus Krebs werd in 1401 in het Moezelplaatjs Kues, nu één gemeente met het aan de over kant van het water geïbgen Bem- kastel, geboren. Van Kues is af geleid Cusa, dat later naar de ge woonte van de geleerden van die tijd Cusanus zou worden. Een doel van zijn jeugd bracht hij door in ons land, waar hij in Deventer opgeleid werd door de Broeders des gemenen Levens. Daarna stu deerde hij in Padua zowel rech ten, wiskunde als natuurweten schappen. Hoewel hij zich aan vankelijk vestigde als advocaat, studeerde hij later theologie en werd priester. Zijn preken zijn zeer beroemd. In 1953 werden zij in een Duitse vertaling weer uit gegeven. Later werd hij tot bis schop gewijd en in 1448 zelfs tot kardinaal. Een tijd lang was hij ook als gezant van paus Eugenius IV belast met belangrijke diplo matieke opdrachten. Hij maakte veel visitatiereizen: ook naar Ne derland. In augustus 1964 stierf hij in Todi in het Italiaanse Um- Geboortehuis Een bezoek aan het toeristen plaatsje Kues. dat met zijn 3600 inwoners midden tussen de wijn gaarden ligt, niet zo ver van Trier vandaan, brengt u wellicht bij het eenvoudige witgekalkte vissershuis aan de oever van de Moezel, waar Nicolaus Krebs ge boren merd. Aan de gevel is een wapenschildje aangebracht met een kreeft erop. Krebs betekent immers kreegt. Het huis ziet er van buiten eenvoudig en degelijk uit, hoewel ook enigszins have loos. De kalk is. hier en daar van de muren af. Béneden in een zij muur is een nis aangebracht voor een Mariabeeld. Het huis staat echter niet voor publiek open. Wanneer u daarna loopt in de richting van de brug, die Kues en Bernkastel met eik aar ver bindt, komt u vanzelf bij de Ni colausstift: een verzamelnaam voor het gebouwencomplex, dat de kardinaal met de gelden voor het onderhoud ervan in zijn tes tament aan de stad Kues geschon ken heeft. Met het oppertoezicht belastte hij vijfhonderd jaar gele den de schepenen van Kues en al len die het toenmalige stadsbe stuur op zouden volgen. Op het terrein van de ..Stift" komt u eerst langs een bloemen tuintje, waar ook wat groente verbouwd wordt. De rode stenen van de binnenplaats zijn oud en versleten. Hier en daar ligt hout opgestapeld. Het ziekenhuis waaraan men in 1450 begon te bouwen de stichtingsoorkonde dateert van 1458 is uiteraard niet te bezichtigen. Op vaste tij den vinden rondleidingen plaats door de kruisgang, het refectori- De Cusanus-bibliotheek leert zijn vroegere eigenaar in r, kennen. Meer dan driehonderd handschriften, waarondi kardinaal zelf, zijn hier bijeengebracht. Tijd staat stil De tijd staat hier stil. Vijfhon derd jaar zijn in deze besloten gemeenschap ongemerkt voorbij- geaan. U waant zich voor en kele uren in de middeleeuwen. Evenals toen, ziet men een oudje rondscharrelen of op een bankje buiten zitten, onbezorgd genietend van iedere dag, die nog rest. De kloostersfeer, waar orde. vrede en barmhartigheid de toon aangeven, maakt een diepe in druk op de bezoeker. De priores ontvangt bij de deur en de rector, die aan het hoofd staat van de „Stift" leidt u rond. In de kruisgang of kloostergang is het koel. Er zijn 21 gotische ramen aangebracht, die alle ver schillend zijn. Een schilderij van Johann Adam Freund uit Bern kastel over de zeven werken van barmhartigheid is later in de ba- roktijd aangebracht. De kleine kapel is bijzonder mooi. Het altaarstuk, een schilde rij van grote waarde, toont ons voor het eerst een afbeelding van Oisanus zelf, die geknield ligt aan de voet van het kruis. Het coloriet is schitterend. Midden in de kerk onder een 'messingplaat rust het hart van de kardinaal. De kapel staat door middel van een klein venster in verbinding met de bibliotheek. Hier leert u Cusanus kennen als de kerkpoliti cus, de geleerde en de wereld burger. Hier leert u hem ook ken nen als een veelzijdig begaafd man. die leefde op de grens van de middeleeuwen en de nieuwe tijd. Een man, die zich op alle terreinen van de wetenschap van zijn tijd heeft bewogen. Handschriften Meer dan driehonderd hand schriften. daterend -uit de negen de tot de vijftiende eeuw zijn hier bijeengebracht, waartussen zich de eigen handschriften bevin den van de kardinaal. Een van de bekendste is getiteld „Docta ignorantia" de op inzicht be rustende onwetendheid. Dit ge schrift. dat uit drie banden be staat, voltooide hij in 1440 in zijn ouderlijk huis. Verder zijn er tal rijke wiegedrukken, voorzien van schitterende initialen en miniatu ren, waarvan de kleuren al de eeuwen onveranderd gebleven zijn. Ook is er een Gutenbergbij- bel uit 1460 te vinden. In een vi trine ligt een brief, door paus Eugenius IV aan zijn gezant kar dinaal Cusanus geschreven. Tijdens de hele rondleiding dringt zich meer dan eens de vraag op. kan dit nog wel in 1964? Komt men er financieel wel uit? Het moet wel kostbaar zijn het onderhoud van het ge bouw en de verzorging van zijn bewoners. Deze zijn zo arm, dat ze zonder een cent op zak binnen komen en helemaal opnieuw in de kleren gestoken moeten worden. De rector zucht maar eens en lacht maar wat, maar het blijkt, dat het lang niet meevalt in deze tijd iets dergelijks in stand te houden en de eindjes aan elkaar te knopen. Entree heffen wil men niet, maar ergens in een verborgen hoekje hangt toch een koperen De bosbrand De bosbrand, door Johan Hid- ding. Uitgave J. H. Kok N.V. Kampen. De bosbrand zorgt voor het no dige avontuur met de spannende redding van een ree. Het hoofd persoontje, Koos, krijgt van grootmoeder een afgrijslijke trui en probeert er van af te komen. Deze wordt hem tot zonde maar hij komt tot inkeer. Een echt slecht jongetje probeert hem eerst in handen van de politie te spelen tot hij er zelf in Net goed. De ree mag weer de wijde wouden in maar keert terug als diepe sneeuw het bos bedekt. In de oorlog was het mis met hem gegaan. Hij was „ver keerd" geweest. Het was zo héél zachtjesaan begonnen. Voor politiek had Van H. nooit gevoeld. Ik kreeg de in druk dat hij er gewoon geen type voor was: het was geen strijdvaardige natuur. Maar hierdoor was hij in de malaise- tijd ondanks zijn ijver niets verder gekomen. Heel lang zaam kwam de ontevredenheid, ook met zichzelf. Dat was over gegaan in wrevel, maar het zou er, als het alleen aan hem had gelegen, nooit .zijn uitgekomen. Toen kwam de verzoeking. Hij had die niet gezocht. Zij overkwam hem. Het streven sprak hem aan. Hij begreep het wel niet geheel, maar er waren in de samenleving altijd wel dingen geweest die over hem heengingen. Sommige nazi-be grippen spraken hem echter door hun directheid aan en daardoor werd hij overtuigd. Het had hem zijn zelfvertrou wen hergeven en later had hij zich overschat „Gelukkig kwam er een ein de aan, doordat Nederland weer vrij werd", zegt hij. „Waar was het anders met me naar toe gegaan!" Zover was hij, toen hij al weer enige tijd onder toezicht stond. Enerzijds was hij blij, anderzijds was hij nog niet be komen van de klap, dat hij nu delinquent was geworden. Dat er altijd iemand bereid was te luisteren bracht hem op den duur toch een helderder in zicht, en toen de toezichtperiode was afgelopen, konden wij hoewel ook weer niet met erg grote overtuiging verwachten dat onze aandacht voor Van H. niet zonder resultaat zou zijn geweest. een kleine stad, waar hij pas na de oorlog was gaan wonen. Men was er netjes, maar stijf. Ja er werd ook nogal geroddeld, maar in welke samenleving wordt dat niet? Ook in deze net te omgeving had de reclassering werk en toen er weer eens iemand met de justitie in aan raking was gekomen, werd mij verzocht een voorlichtingsrap port samen te stellen. De man kwam voor een voorwaardelij ke veroordeling in aanmerking. Verzocht werd de man onder toezicht te nemen. We meen den in het stadje te kunnen overgaan tot het zoeken van een vrijwillige medewerker, die namens ons en zo nodig met onze hulp, de man zou begelei- Het was Van H. den. We informeerden naar mensen, van wie verwacht mocht worden dat ze door hun persoonlijkheid en levensge drag als „contacthouder" zou den kunnen fungeren. In zo'n geval komt men niet alleen veel van zo'n stadje te weten, maar leert men ook de mensen te kennen. Naar aan leiding van enige suggesties gingen wij aan de slag. Zulk werk is altijd moeilijk, vooral wanneer men van elders komt. Ten slotte werd ons een naam genoemd die ons niet onbekend voorkwam, maar die ons zon der meer toch te weinjg zei. Van verschillende kanten werd hij genoemd als een positieve, rustige kracht in de kleine sa menleving. Het was Van H. Stadje Nieuwe mensen k met grote en kleine moeilijkhe den. Ze eisten je aandacht op en je had er vrede mee,' dat personen met wie je geen con tact meer behoefde te houden, uit je gedachten verdwenen. Wel kwam ik nog menigmaal in zijn woonplaats. Het was Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. kledingstuk, 3. jongensnaam, 7. deel van het gelaat, 10. meisjesnaam, 11. ligplaats voor schepen. 12. houten vat, 14. schei kundig element (afk.), 15. krijgsmacht, 18. plaats in Drente, 20. tel woord. 21. paard, 23. kever, 24. vlaktemaat, 25. vorderen, 27. zot, 29. kleur, 31. inwendig lichaamsdeel, 33. rivier in Italië, 34. landbouw werktuig, 35. scheikundig element (afk.», 36. rund, 37. hemellichaam, 39. geweven band, 41. kippenloop, 43. spelleiding, 45. stok, 47. onbep. voornaamw., 49. drinkbakje, 50. geestrijke drank, 51. lans, 53. stad in Frankrijk, 55. voorzetsel, 56. vervoermiddel, 58. viervoetig dier, 59. oude lengtemaat, 60. bergweide. 61. katjesdragende heester, 62. meisjes- Verticaal: 1. soort van langpotige moerasvogel, 2. schande, 3. duw, 4. maanstand, 5. voegwoord (Fr.), 6. stok, 8. de Indische zonnegod, 9. ontkenning (spreektaal), 11. boom, 13. keurig, 16. kleur, 17. visje, 19. inwendig lichaamsdeel. 21. meisjesnaam, 22. zoon van Noach, 2*. ternauwernood, 25. aalgeer, 26 volk, 28. persoon om wie men algemeen lacht, 30. onbep. voornaamw., 32. voorzetsel. 37. snede, 38. deel van een auto, 39. gevangenis, 40. kledingstuk, 42. plaats in N.-Brabant, 44. kleefmiddel. 46. gemeente in Overijssel, 48. spitse bek van een vogel, 50. koor van zangers. 51. gebod, 52. lichaamsdeel. 53. cilindervormig voorwerp, 54. groente, 57. welaan, 58. oriënt expresse (afk.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Verticaal: 1 gordel, 2. L.S., 3. Aar, 4. Amer, 5. tak, 6. varia, 7- atlas, 8. oma, 9. rune, 10. als. 11. N.T., 12. entree. 16. Ermelo, 19. Adda 21. katern. 23. ami, 24. ma nen, 25. Seine, 26. den, 28. rad, 29. lee, 32. merinos, 34. rendier. Horizontaal: 1. gelaat, 6. vla, 36. merel, 37. neder, 38. stoet, 39. 8. orénje, 13. Samara, 14. tumUit, koers. 40. pad. 41. ter, 43. tul, 45. 1G ro 17 mir ia ral 90 Ans 21 nee' 46- adé- 51 Eisden. 52. beleg, 15. re, 17. rek. 13 ral, 20. Ans. 21. 53 troep 55 Napelj, 5? yol 59 kt, 22. dra, 24. midas, 26. dar, 27. 60 eeilder, 61. pet, 63. Huil, Emma. 28. raadsel. 30. vete. 31. lei, 65. ons. 66. slager, 69. maand, 70. 87 man 33 iPr 35 ne'c 36 Medén roede. 73. oele, 75 diva, 78. weg, 32. man 33. Ier, 3d. nee db. ivieaen, ?g gj g2 g4 mg 38. Sneek, 40. poter. 42. nette. 44 gg R D nonna, 47. Erin, 48. duo. 49. idee, INZENDINGEN 50. deren. 52. belet, 54. Irene. 56 -o -n Cn Inzendingen worden voor don- lover. 58. Trees, 60. esp. 62 sol. derdag op bureau ver. 64. oer, 65. Ops. 67. eden. 68. Le- wacht. Oplossingen mogen uit muren, 71. snel, 72. net, 74 galop. sluitend op een briefkaart worden 7« cio 77 Hn 78 wen a(1 alp geschreven. In de linkerboven- 76. sla. 77. dn. 78 wen. 80- ale vermelden: „Puzzeloplos- 81. bis, 83. sg, 84. meloen. 85. Die- sing." Er zijn drie prijzen: een ver, 87. Roggel, 88. die, 89. sander. van ƒ5,— en twee van ƒ2,50. VOOR OE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD DE JEUGD 'VOOR DE JEUGD Hoe maken we het allemaal? Hebben we nog fijn van de vakantie genoten? En de nichten en neven die deze week naar school moesten? is het allemaal wel meegevallen? Is de nieuwe juffrouw of meester aardig? Kregen jullie al moeilijke lessen? Zijn we het ah te staan, op tijd i te vergeten op tijd naar bed te gaan? De i deren genieten heerlijk van de vakantie. Voor al de meisjes en jongens die naar de hbs, huishoudschool of ulo gaan, boffen met zo'n lange vakantie. Deze week heeft de zon ons wel in de steek gelaten hoor! We zuilen hopen dat ze nog geen afschied van ons gaat nemen. Want al moeten we naar school, het is toch fijn als het zulk mooi zomerweer is. Nichten en neven we hebben laatst aan Berrie Alblas een mooie kaart gestuurd, weten jullie nog wel? Gijshert de Jong heeft in de vakantie nog niets van ons gekregen. Zullen we hem ook een mooie kaart sturen? Wat zal hij blij zijn! Weten jullie zijn adres nog? Het is Mijzijde Kamerik. Niet vergeten hoor! Jullie kunnen heerlijk spelen i ravotten, hij niet! Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijve» We gaan nu eerst eens kij ken naar de oplossing van de puzzel. Hier komt ze: Als jullie de hokjes met de puntjes hebt zwart gemaakt, komt er een meisje te voor schijn. De hoofdprijs gaat naar Marjon Boutkan Bergam- Dc troostprijzen krijgen thuisgestuurd Anja en Marja de Bruin Den Haag. Lang zullen ze leven! Annemieke ten Brummcler en Wim van der Weel van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en Jammer dat jullie zoveel gen hebben gehad meisje uit Zwingel-Spaansedijk. Waarom schreef jij helemaal geen naam en adres onderaan de brief en aan de achterkant van de enve lop? Ben je het werkelijk ver geten? Tante Jos kan echt piet alle handschriften onthouden hoor! Leven de visjes nog? Jij boft maar dat je zoveel mag gaan logeren. Bedankt voor je versje. Was het groot feest op Pieters verjaardag Nellie Bal, Meer kerk? Wat is jouw grote broer ver weggeweest. Mag je alweer zwemmen? Volgende week dins dag is de pret voorbij hoor! Wat wil jij later worden? Natuurlijk mag jij een neef worden Anton Bas, Rotterdam. Hartelijk welkom hoor! Fijn dat *cS<3<8QS<*<sasc*«egaKsascK»cscK8cscf<*asc^ Meisjes en jon gens, wat gaat het hier allemaal verschrikkelijk hard op deze plaat. De één rijdt of vliegt nog harder dan de En Piet weet de weg niet meer! Wat staat hij op het bord te turen. Hij be grijpt er niets Wat betekenen al die letters toch? 'k Zal het jullie gauw ver- Van deze let ters, je behoeft ze niet alle vijf te gebruiken, moeten woordjes gemaakt worden. Hier komen de gegevens. 1. Tegenoverge stelde van mis. 2. Winters voertuig 3. Deel van het koren. 4. Waar het water uit komt. 5. Het jij bent overgegaan. Het is jou al gauw groot feest. Heb je al een lange verlanglijst ge maakt? Geweldig dat jij het varen bent geweest. Allemensen wat ben jij schrikkelijk verwend o» je jaardag met zoveel moois Joost van Beek, Rotterdam. Zijn je vrienden nog geweest? Had jij mooie slingers gemaakt voor pappa's verjaardag? Heerlijk dat jij nu aan het logeren bent. Nou en of jij een nichtje mag worden Ineke van Berkel, Rot terdam. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Mag jij web eens smullen van de krakelin gen? Oef, wat verdien jij al veel. Hoe is het nu met jouw kleine broer? Nou en of ik al met vakantie ben geweest Sina den Besten Schoonrewoerd. De maand augustus is wel een feestmaand bij jullie hoor! Prachtig dat jij zo hebt genoten in Zaandam. Hoe gaat het nu met jou^or Bezemer, Hoogvliet? Ben je weer helemaal beter? Fijn dat oma bij jullie heeft gelogeerd. Je hebt haar toch wel verwend? Wanneer moet jij weer naar school? Wacht je niet meer zo lang met schrijven? Jammer dat jij zo- ver weg woont en niet regelmatig kan schrijven Simone den Boer, Klaaswaal. Heerlijk dat jij zo lang bij oma en opa mag loge ren. Fijn dat jij thuis zo dik wijls kan gaan zwemmen en spelen met de hoge golven in de grote zee. Wat zal het straks een groot feest zijn in oktober. Jammer dat jullie niets schre ven J. Bos, Vlaardingen en Bas Bouman, Wijk en Aalburg. Vol-! gende keer krijg ik een lange brief? Wat heb jij de brief maakt Marjon Boutkan, Berg ambacht. Mmm, wat heb jij heerlijk van de grote golven in de zee kunnen genieten. Wat hebben jullie oma verwend. Grappig dat ju nu een vriendin in Zuidland hebt. Ben je het al gewend om naar school te gaan" Lenie wordt al groot dat ze naar de kleuterschool gaat, Jo- pie Broederland, Zuidland. Vind je het fijn bij de meester? Ge weldig voor oma dat ze nu toch nog weg kan gaan. Had je i ma's stoel mooi versierd? dankt voor je tekening hoor! Dat wordt een gewichtige dag op 1 september Klarie Breeder- land, Zuidland. Jij boft maar met zo'n mooie nieuwe tas. Wel ke kleur is het gewor den? Prachtig dat jij het zo hebt gehad bij Me. Je moet wel trouw schrijven als je letter aan de beurt is hoör! Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het ergeten Lenie van Dommele Moerkapelle? Fijn dat ik nu weer een briefje kreeg. Heerlijk dat je zo a logeren bent geweest. Heb je veel moois op de handwerkles ge maakt? Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag letje Donk Nieuw- land. Hoe heten dè boeken? Zijn ze mooi? Wat zal jouw pop def tig zijn met zoveel moois. Hoe is het zwemmen gegaan? Jam mer dat jij niets schreef Nellie van Dueren den Hollander Wil lemstad. Hartelijk bedankt voor uw brief mevr. Duijzer-ten Hagen. Poederoyen. Het is al lemaal verschrikkelijk erg. 'k Ben erg blij dat u mi; dit even hebt geschreven. Het is zoals u schrijft dat God hier Zijn bedoe ling mee heeft. We zullen hopen dat deze vader en de kinderen, zij het kunnen begrij- ia-den. Het is voor jou al *auw groot feest Elly Duijzer Poederoyen. Heb je lange verlanglijst ge pen, dit kunue vaartuig van Noach. 6. Vaar tuig. 7. 't Zit aan de wijnstok. 8. Grappenmaker. 9. Onprettig. 10. Waar men melk uit schenkt. Zenden jullie de oplossing in vóór dinsdag 25 augustus? tha Morgen is net groot feest An nemieke ten Brummelen Berkel. Wat ben jij een verschrikkelijke boffert dat je een nieuwe fiets oebt gekregen. Rijdt hij goed? Komen je vriendinnen nog? Wat heb jij genoten van het school reisje. Wacht je niet meer zo lang met schrijven? 'k Dacht werkelijk dat jij tante Jos aan het vergeten was. Wil jij een nichtje worden Jeanette Brussé Bolnes? Schrijf jij in 't vervolg als je letter aan de beur is dan kan je ook in aanmerking komen voor een prijs. Wat was mamma wel blij met zo'n mooi cadeau. Enig, die bedriegertjes Waren jullie erg nat? Wist jij niets te schrijven Lyda,Le Combe Bre da? Volgende keer schrijf je meer? Natuurlijk mag jij ook meedoen Jannie van Dommele Moerkapelle. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. In wel ke klas zit jij? Geweldig dat jij met vakantie in Zeeland bent ge weest Hoe heel jouw vriendin? door M. VAN NUIS-ZUIDEMA Hen was een beetje onrustig. Als hij nu de oude mevrouw zag, zou hij het moeten zeggen van de paling Eigenlijk vond hij het nu zelf zo'n rare ge schiedenis. Hoe moest hij daar nu over beginnen? Je kon toch niet zoomaar zeggen, het was Het viel gelukkig mee, want mevrouw begon er zelf over. zo gauw ze Hen zag. „Zo, daar hebben we de dap pere iongen", begroette ze hem. Jammer, dat het geen echte adder was. schoot het door Hen heen, nu vonden ze hem niet Sprakeloos van verbazing hoor de mevrouw het verhaal aan. Boudewijn had moeite niet te lachen om het gezicht van tan te Hermine. Hen durfde hele maal niet naar tiaar te kijken. Hij kon het wel uitproesten, als hij er aan dacht, hoe vreselijk bang ze was geweest. Eerst dacht mevrouw dat hij het expres gedaan had. Maar toen hij haar verzekerde dat hij zelf ook werkelijk dacht dat er een adder in de kamer was, geloofde ze hem en moest ook hartelijk om het geval lachen. 't Was echt dom van ons niet beter te kijken, Hendrik en Her mine, je moet je in het vervolg niet meer zo gauw van streek maken." „En nu willen jullie zeker wel een glas limonade, want dat is er de vorige keer bij inge schoten." Eerst gingen ze Boshuis om Han en Dik te ha len. De jongens zouden er elk een achterop nemen. Een plan hadden ze al ge maakt. Hen wist een mooi plek je, waar Boudewijn nog niet geweest was. „Nou, 't was er wat fijn", beweerden de ande- A1 spoedig kwamen ze op een brede weg met karresporen, waarlangs een fietspad liep. De randen waren overal begroid met hei, die al een lila tint begon te krijgen. De weg slingerde zich steeds tus sen de bossen door. Heuvel op, heuvel af, ging het, en soms was het maar zwaar trappen, er tegen op te komen. De zon bla kerde alles lekker warm, want erg veel schaduw gaven de den- nebossen niet. Boudewijn was telkens nieuws gierig, wat er achter de hoogte te zien zou zijn. Maar meest al was er een eindje verder weer een nieuwe hoogte. „Hier even afstappen!" riep Hen. toen ze bij een drie sprong kwamen. Links van de weg hadden de bossen opgehouden en stonden ze voor de grote heide. Heel ver en wijd strekte de heide zich voor hen uit; hier en daar stond een eenzame den of struik en aan de horizon waren weer de licht en donkergetinte bossen. Heerlijk dat jij nu van de kantie geniet Henk Akse Den Haag. Heb je het leuk gehad? Heb je nog wilde zwijnen gezien? Volgende keer schrijf je als je letter aan de beurt is? Wan neer moet jij weer naar school Margriet Akse den Haag? Heb je het naar je zin in Havelte? Ga je weieens ten duik nemen in het natuurbad? Geweldig dat jij al tante bent Marian Aling Den Haag. Was het verleden week maandag eroot feest? Had je pappa 's stoel mooi versierd? Jij bofte maar lat je in Wezep mocht logeren. Moet je maan dag weer naar school? Harte lijk bedankt voor jouw mooie kaart Peter Binnendijk Naald wijk. Zuid-Limburg is mooi hoor! Wat ben jij verschrikkelijk ver wend op je verjaardag met zo veel moois. Zijn de filmpjes leuk? Was oma blij dat ze jou zag. Jij bent een echte bof fert dat je zoveel moois in de Va kantie hebt gezien. Grappig dat jij nog zo'n klein zusje hebt Heieen Boelens Den Haag. Mag je haar ook weieens helpen? Wanneer ben jij precies jarig? Schrijf je dat de volgende keer? Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Marja Boesaard Katwijk aan Zee en M. v. d. Broek Koudekerk aan de Rijn? Volgende keer krijg ik een lan ge brief? Fijn dat ik weer een brief van jou kreeg Marjan de Bruin Den Haag. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos een beetje aan het ver- (Volgende week verder) geten was. Grappig dat jouw kleine zus al begint te praten. Wat is jouw zus verwend op haar verjaardag Mmrnm, wat hebben jullie van al het lekkers gesmuld. Jij was tante Jos gelukkig ook nog niet aan het vergeten Anja de Bruin Den Haag. Leuk dat oma en opa ge weest zijn. Heb je alweer met Ineke gespeeld? Goed je best maar doen ip school Nou en of jij een nicl worden Anke an Dam Mom ster. Hartelijk velkom bij de nichten en neven. Schrijf je voortaan als je letter aan de beurt is? Je kan dan ook in aanmerking komen voor een prijs. Ben jij de jongste thuis? Hoe heet jouw vriendin? Hier komen log wat nageko men brieven. Fijn dat jij zo hebt genoten in Woerden Hen- ny Bardelmeijer Ter Aar. Har telijk bedankt voor je kaart. Gelukkig dat de kleine Hugo weer wat beter fs. Ja. in de va kantie gaan de dagen erg vlug voorbij hoor! Hoe gaat het op Heerlijk dat jij het school? zo naar je zin hebt gehad "Cora Bardelmeijer Ter Aar. Hartelijk bedankt voor je kaart. Kostelijk zo'n speeltuin. Is er bij jullie helemaal geen zwembad? Wat zal het bij jullie mooi worden. Fijn hoor. dat ;ullie samen een kamer krijgen. Is het dinsdag groot feest geweest? Natuur lijk mag jij een nichtje worden Margriet Berkheij Katwijk aan Zee. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Nou en of tan te Jos veel nichtjes en neefjes heeft. Jouw vriendin is toch nog geen zestien jaar? Ze weet er niets van hoor! Wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zoveel moois. Ben je a lgeïnstalleerd? Wanneer ben jij jarig? Fijn dat ik een btief van jou kreeg uit Nunspent Nellie van Dam Nw. Lekkerland. Je hebt cr goed aan gedacht hoor! Jij boft maar dat je zo lang mag gaan logeren. Nou en of ik een fijne vakantie heb gehad. Hoe is de boottocht geweest? Leuk dat je zoveel zwijnen hebt gezien. Heb je ook eekhoorntjes-gezien? Meisjes en jongens de brie venbus is hclcmaaJ leeg. Tante Jos verwacht weer veel brieven van jullie hoor! De letters E t/m K zijn aan de beurt. Har telijk bedankt voor de rapport cijfers, nichten en neven. Veel sterkte allemaal op school en tot de volgende keer. '«M I (oS

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16