UITKERING WERKLOOSHEID STRAKS VOOR IEDEREEN Gebrek aan spirit doet bedrijven verdwijnen Economie en Financiën Minister Veldkamp wil loongrens afschaffen 220.000 hoger betaalden ook onder de wet Uitlenen van arbeiders kan verboden worden Voorportaal' van 2 jaar voor algemeen bijstand Extra treinen voor toeristen in de winter LAND- EN TUINBOUW OP NIEUWE WEGEN BOER MOET ONDERNEMER WORDEN Klacht tegen bestuur van Cultuurbank Veel interesse voor Converto 1964' 11 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 (Van onze sociaal-economische redactie) V; minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, -L' heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp-wijziging van de werkloos heidswet ingediend, waarin hoofdzakelijk wordt voorgesteld: de in de bestaande werkloosheidswet vastgestelde loongrens geheel af te schaffen; de maximale uitkeringsduur te verlengen van 21 weken tot 26 weken; de omschrijving te herzien van de categorieën van werknemers, die aan spraak kunnen maken op een uitkering ter hoogte van resp. 80, 70 en 60 procent van hun dagloon. percentage van 80. Zijn zij jonger dan 21 jaar en niet bij haar ouders inwonend dan zullen zij 70 pet. ontvangen, evenals alle ongehuwden be neden de 21 jaar, die niet bij ouders Minister Veldkamp hoopt, dat de nieuwe wet op 1 januari 1965 van spijkjcracht zal kunnen worden. Dan zul- 2.23|É®n (als de Staten-Generaal daarmee __jkkoord gaat) door de afschaffing van de loongrens ongeveer 220.000 ^Werknemers, die een inkomen boven idingöe bestaande loongrens genieten, on- ïberfijjer de werkloosheidsverzekering _1Worden gebracht. Deze werknemers zullen daartoe ook de verplichte pre mie moeten gaan betalen, die echter, jk e^1331" aangenomen kan worden, in s. dïhet loon zal worden gecompenseerd. Resico In zijn toelichting op het wetsontwerp >n eiverklaart de minister van sociale za- t-öiken, dat de betrokken 220.000 werkne- ^e^tners zich (in tegenstelling tot bijvoor beeld de loonderving bij ziekte) parti- riflier niet tegen werkloosheid kunnen verzekeren, terwijl toch, gelijk de er varing heeft geleerd (onlangs o.m. nog i hefeij de Plateelfabriek „Zuid-Holland" in lO.OOCGouda) ook de categorie van werkne- iiens-jjjers, wier loon de loongrens te bo- jg/^rven gaat, werkloosheidsrisico loopt. Ge- >3 b^^eIcen is °°k. dat in het bedrijfsleven ls ^praktisch geen voorzieningen zijn ge- i detroffen om hen, die werkloos worden jfoonzonder dat zij een beroep op de wacht geld- en werkloosheidsverzekering kun- rnen doen, op te vangen. De afschaffing van de loongrens is in jjg_ overeenstemming met een meerder- 10,,'heidsadvies. dat de S.E.R. reeds in fe- 'bruari 1959 hierover heeft uitgebracht. .(Het waren toen de werkgevers, die er niet zo erg veel voor voelden). Minis- ster Veldkamp wijst er ook nog op, ^s-dat het samen-behren tot één onderne- e"ming of tot één bedrijfstak met zich 'brengt, dat men ook samen de lasten -draagt, wanneer de onderneming of de bedrijfstak getroffen wordt door gebrek aan orders, resulterende in ontslag en van werkloosheid. Afschaffing van de loon- ïtie- grens is z.i. voorts van belang voor de 'm& harmonisatie der wetgeving in EEG- per verband. Uitkeringen In overeenstemming met adviezen m de Stichting van de Arbeid, de So- "eoJrïale Verzekeringsraad en het bestuur jon-Van het Alg. Werkloosheidsfonds wordt Tgë-verder voorgesteld aan alle ongehuwde Lies. werknemers van 21 jaar of ouder (ook de nietkostwinners) uitkering te verle- "nen naar een percentage van 80. Voor ongehuwde werknemers beneden 21 2n jaar, die geen kostwinner zijn, blijft de ens' "^kering gehandhaafd op 70 procent. Tel onderscheidenlijk 60 procent, al naar ge lang zij niet of wel bij hun ouders in- Bij toepassing van de thans gelden de bepalingen wordt in ongeveer 2/3 van het totaal aantal gevallen uitke ring verstrekt naar 80 pet van het dag loon, in rond 1/4 van het totaal aantal fevallen naar 60 proce,nL'he' lozenzorg en deels rv loon en in ongeveer 1/12 van het to- taal aantal gevallen naar 70 procent van het dagloon. Hieruit mag worden afgeleid, dat de voorgestelde uitke- j ringspercentages de kosten Vin- Niet hoger Het bestuur van de Stichting van dt Arbeid was van oordeel, dat de invoe. ring van de gewijzigde uitkeringsper centages gepaard diende te gaan met het doen vervallen van de mogelijkheid voor de bedrijfsverenigingen (waar van overigens een zeer spaarzaam ge bruik is gemaakt) om t.a.v. het door haar te verstrekken wachtgeld van gere dan in de wet genoemde percenta ges uit te gaan. In overeenstemming hiermee is deze mogelijkheid uit nieuwe werkloosheidswet verwijderd. Het advies van de S.ER. om de uit keringsduur tot 26 weken te verlengen is eveneens ongewijzigd overgenomen. De kosten De voor en door de werknemers-bo- ven-de-loongrens op te brengen premie wordt berekend over het bedrag, waar- ingevolge de Coördinatiewet Socia le Verzekering van de sociale arbeiders verzekeringswetten ten hoogste per dag de premie kan worden geheven. Dit imum dagloon bedraagt sedert 1 januari 1964 f 27 of per jaar f 8.451. Wanneer de gemiddelde wachtgeldpre- op 0.8 pet. wordt gesteld (waar werkgever en werknemer ieder de helft opbrengen) en in aanmerking wordt genomen dat de werkloosheids premie 1.2 procent bedraagt (waarvan het rijk de helft en werkgever en werknemer ieder een vierde deel be talen) dan bedraagt de hogere premie last per jaar voor werkgever en werk- ;r elk 0,7 procent van f 8.451. f 59.16 en voor het rijk 0,6 procent van f 8.451 f 50.71. Totale kosten, verbon den aan het aanschaffen van de loongrens bij gelijkblijvende premie kunnen worden gesteld op f 13 miljoen per jaar voor de werkgevers en werk nemers elk en op f 11 miljoen per jaar voor het rijk. Lagere premie In zijn memorie van toelichting deelt minister Veldkamp verder mee, dat hij aan de Sociale Verzekeringsraad en het bestuur van het Alg. Werkloosheids fonds advies heeft gevraagd omtrent de mogelijkheid van een premieverlaging van 1.2 pet tot 1 pet. met ingang van 1 januari 1965, waarbij rekening wordt gehouden met de bij het onderhavige wetsontwerp gedane voorstellen. De mi nister acht deze mogelijkheid niet uit gesloten, omdat over de jaren 1962, 1963 en 1964 aan premie voor de werkloosheidsverzekering 0.2 pet. meer is geheven dan in het tot dusver ge volgde premiesysteem noodzakelijk was. Daarbij wordt voorts overwogen, dat met het onder de werkloosheids wet brengen van hen, wier loon de thans nog geldende loongrens te boven gaat, een „betrekkelijk gunstig risico wordt binnengehaald". Basisvoorziening Wat de premiecompensatie betreft stelt de minister zich voor te bevorde ren. dat t.z.t. de daartoe geëigende maatregelen worden getroffen, zulks in overeenstemming met het advies van de SER. Mocht de loongrens uit de werkloosheidswet inderdaad- verdwij nen, dan zullen straks naar schat ting 2.973.000 loontrekkenden-in-de-zin- der-wet onder de werkloosheidsverzeke ring zijn gebracht. Minister Veldkamp beschouwt deze verzekering voor de 220.000 „nieuwelingen" als een basis voorziening. die het voor het bedrijfs leven veel gemakkelijker maakt eigen (aanvullende) regelingen te treffen. Wet op koppelbazen (Van onze parlementsredactie) Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat een re geling bevat voor het ter beschikking stellen van arbeidskrachten door zg. .koppelbazen" e.d. De belangrijkste elementen in het wetsontwerp zijn de volgende: 1. Dc mogelijkheid wordt geopend om, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven, bij algemene maat regel te bepalen, dat het beschik baarstellen van arbeidskrachten ver boden is (over de hele linie dan wel voor bepaalde categorieën), tenzij men in het bezit is van een door de minister van sociale zaken en volks gezondheid afgegeven vergunning. Wet werkloosheidsvoorziening wachtgeld- en werkloosheidverzekering niet sterk zullen beïnvloeden. Het prak- tisch nut van de voorgestelde regeling is vooral hierin gelegen, dat in veel minder gevallen dan voorheen de vrij ingewikkelde kostwinnersbepalingen van de uitkeringsreglementen zullen be- 11 hoeven te worden toegepast. Verder wordt ln het wetsontwerp voorgesteld de duurzaam van het echt genootschap -gescheiden levende vrouw 1 gelijk te stellen met een ongehuwde. Volgens de bestaande bepalingen wordt aan deze vrouwen, wanneer zij kostwin ster zijn, uitkering verleend naar een percentage van 80 en wanneer zij geen kostwinster zijn, naar een percentage {vhn 60 .Gelijkstelling van deze vrouwen met ongehuwden betekent, dat zij, ook wanneer zij geen kostwinster zijn, mits zij maar de leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt, uitkering zullen ontvangen i i .Voor het winterseizoen 1964'65 zul len vrij veel internationale toeristen, treinen voor het kerst- en nieuwjaarsver- keer worden ingelegd onder meer naar Innsbruck, Salzburg en het Vorarlberg- gebied, dat is de lijn Feldkirch-Landeck. Daarnaast zullen cr treinen rijden naar de Zwitserse wintersportplaatsen met name naar Berner Oberland en het En- gadin. Van 18 tot en ne 23 december rij den er verschillende toeristentreinen. onder meer van de Berglandexpress en van Hotelplan, naar oostenrijk. Voorts rijden op 19 en 22 december treinen naar Zwitserland. Na de jaarwisseling ver trekken naar deze gebieden wekelijks treinen in het tijdvak van 2 januari tot en met 6 maart. (Van onze soc.-econ. redactie) Tegelijk met de ontwerp-wijzi- ging van de werkloosheidswet heeft minister Veldkamp (sociale zaken) een Wet Werkloosheidsvoorziening bij de Tweede Kamer ingediend. Dit wetsontwerp beoogt de vervanging het Buitengewoon Besluit Werk- de daarop ge baseerde Sociale Voorziening van ipril 1955. De werkingssfeer van deze wet strekt zich hoofdzakelijk uit tot die werkloze werknemers, die niet (meer) onder de werkloosheidswet vallen. De indiening van dit wetsontwerp hangt voorts samen met een beslissing door het toenmalige kabinet genomen ter gelegenheid van de voorbereiding de Algemene Bijstandswet. Hierbij n l. in verband met de daarin 'ver- mogelijkheid van het creëren van zgn. groepsregelingen de vraag, wat er met het uit 1944 stammende Buitenge- Besluit Werklozenzorg en de So ciale Voorziening (verdeeld in een A- en B-groep) zou moeten gebeuren. Be sloten werd toen het B.B.W. door een speciale wet te vervangen, terwijl de zowel de A- als de B-groep Ingevolge de Alg. Bijstandswet zou wor den ingetrokken en vervangen deels door deze speciale wet, deels door een op grond van de Alg. Bijstandswet uit te vaardigen groepsregeling. De in de Wet Werkloosheidsvoorzie ning voorgestelde wijzigingen in het hui dige bestel komen in grote lijn op het volgende neer: 1 Het wetsontwerp kent in het alge meen alleen recht op uitkering toe aan die werkloze werknemers, die gedurende de zes aan de werkloos heid voorafgaande weken in dienst betrekking werkzaam zijn geweest dan wel over die tijd een loonver vangende uitkering hebben geno ten. (Het zou volgens minister Veldkamp te ver gaan wanneer voor het recht op uitkering dezelfde voorwaarde van 13 weken arbeid zou worden verlangd, die bij de verzekering tegen werkloosheid is gesteld). De 6-weken-periode wordt niet vereist bij werkloosheid we gens vorst e.d. omstandigheden; 9 De maximale uitkeringsduur wordt beperkt tot 2 jaren. Wordt de uit kering onderbroken dan wordt deze periode met de duur van de on derbreking verlengd. Duurt de werkloosheid langer voort dan komt de werknemer in aanmerking voor een uitkering volgens de uil te vaardigen groepsregeling, geba seerd op de Alg Bijstandswet; o Mede terwille van de vereiste een- voud zullen voor verzekerde er met-verzekerde werknemers in be ginsel dezelfde uitkeringspercenta ges, dezelfde maximum-uitkerings bedragen en dezelfde uitkerings duur gelden; Dc uitkeringen zullen bedragen: 75% voor gehuwde mannen en voor kostwinners, alsmede voor ongehuw de werknemers van 21 jaar en ouder; 65% voor niet bij hun ouders inwonende ongehuwde werk nemers, jonger dan 21 jaar; r De Kinderbijslagwet voor loontrek- kenden zal ook gelden voor de werkloze werknemers, die uitke ring volgens de Wet Werkloosheids voorziening ontvangen; f. Indien het loon, waarover de uit- kering wordt berekend, méér be draagt dan 90% van het maximum dagloon krachtens de Coördinatiewet Sociale Verzekering, blijft dat meerdere bij de berekening van dc uitkering buiten aanmerking. Uitgedrukt in geldbedragen: de uit kering wordt ten hoogste berekend over f 145.80 per week en bedraagt voor kostwinners dus maximaal f 109,35 per week. een verbetering met ca. 30% to.v. het voor deze groep geldende maximum voor de B. groep van de Sociale Voorziening; f De bepalingen, die de cumulatie regelen van uitkering en inkomsten, die tijdens de uitkeringsduur wor den genoten, worden belangrijk ge wijzigd. De belangrijkste wijziging is, dat alleen rekening wordt ge houden met inkomsten uit arbeid of wegens loonderving van de werk nemer persoonlijk en dan nog al leen. als die inkomsten niet ook reeds vóór de werkloosheid be stonden. Andersoortige inkomsten of inkomsten van echtgenote of kinderen leiden niet tot verminde ring van de uitkering; O Het recht op uitkering is met waar- borgen omkleed door het beroep, dat de werkloze werknemer volgens de bepalingen van de Beroepswet tegen een gemeentelijke beslissing kan instellen: O Een door de S E.R. in te stellen commissie zal de minister advise ren bij de nadere uitwerking van de wet; Door middel van gebruikmaking van reeds ter zake bestaande voor zieningen zal aandacht moeten wor den besteed aan dc bevordering van de arbeidsgeschiktheid van de werk» nemer, die een uitkering krachtens de wet ontvangt; i i De wet zal worden uitgevoerd door de gemeentebesturen daarbij geadviseerd door plaatselijke com missies, waarin o.a ook de werkne mersvakcentrales zullen zijn verte genwoordigd. 2. Aan hen. aan wie arbeidskrachten ter beschikking worden gesteld, kan op dezelfde wijze de verplichting wor den opgelegd zulks schriftelijk ter kennis van de minister te brengen. Hierdoor wordt bereikt, dat voor de kwalijke praktijken, die met het be schikbaar stellen van arbeidskrachten gepaard kunnen gaan. niet alleen zij die deze krachten aanbieden, maar ook zij die van dit aanbod gebruik maken (soms tegen elke prijs), ver antwoordelijkheid dragen. Het wetsontwerp gaat ervan uit, dat de omstandigheden die het uitvaardigen van een verbod noodzakelijk maken, van tijdelijke aard zijn. Dit komt ln het ontwerp tot uiting in de bepaling, dat de maatregel zal gelden voor ten hoogste één jaar. Wel bestaat de moge lijkheid van verlenging voor de tijd van telkens een jaar, indien de omstandig heden dit nodig maken. Het ontwerp voorziet verder in de mogelijkheid vrijstelling te verlenen van een uitgevaardigd verbod of opge legde verplichtingen. Een vergunning wordt geweigerd indien gegronde vrees bestaat, dat het belang van goede ver houdingen op de arbeidsmarkt door de aanvrager zal worden geschaad of dat het belang van de betrokken arbeiders onvoldoende gewaarborgd wordt Ook kan een verleende vergunning worden ingetrokken. Tegen het niet-toestaan of intrekken van een vergunning is be roep op de Kroon ^mogelijk volgens de Wet beroep administratieve beschikkin gen. Overtreding van de nieuwe rege ling met de uitvoering waarvan de Loontechnische Dienst zal worden be last zal als een economisch delict worden beschouwd. In de memorie van antwoord bij zijn wetsontwerp schetst minister Veldkamp de voorgeschiedenis van het koppelba- zenvraagstuk en somt hij dc voorzie ningen die reeds getroffen zijn om aan dit probleem het hoofd te bieden. Het nieuwe ontwerp wil, aldus de minister, tegemoetkomen aan de bezwaren van georganiseerd bedrijfsleven en Staten- Generaal tegen bepaalde vormen van uitlening van arbeidskrachten. De wetsovertredingen, waarvan bij die bezwaren sprake was, zijn sympto matisch voor een ongezonde ontwikke ling, die zich bij de uitlening voor doet en waarvan die overtredingen zelf slechts de meest opvallende facetten vormen. Het tweeledig doel van het wetsontwerp is: het belang van goede verhoudingen op de arbeidsmarkt en het belang van een maatschappelijk volwaardige positie van de betrokken arbeidskrachten te beschermen DE toekomstige bestaansmogelijkheden van onze landbouwers en veehouders staan of vallen niet, zoals velen van hen nog wel den ken, met het al of niet verkrijgen van een halve of een hele cent „meer" voor het produkt, hoe belangrijk op zichzelf vaak ook, maar hun voort bestaan zal in de allereerste plaats afhangen van de vraag of voldoen de ondernemingsgeest kan worden opgebracht. De boer moet dus on dernemer worden in de eigenlijke, „industriële" zin van het woord. De directeur-generaal van deland- bouw, ir. J. W. Wellen, zei ons dat nog eens met grote nadruk. Hij is er van overtuigd, dat in de komende 25 jaren tenminste 25 procent van de landbouw- en veeteeltbedrijven door gebrek aan ondernemingsgeest zal verdwijnen. De heer Wellen beseft, dat dit „harde taal" is. De Neder landse boeren moeten het echter dui delijk weten. Maar juist met dit ge geven achter de hand wordt de ge weldige betekenis van het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds nog eens extra onderstreept. Immers, de fi nanciële hulp, die de saneringskant van het fonds wil verlenen, voorkomt dat al deze bedrijven „geruisloos" verdwijnen met al het leed dat daar aan verbonden is. GROTE MIDDENMOOT Ja, slechts de boeren met onder nemingsgeest zullen het in de toe komst van de Nederlandse landbouw kunnen redden. Ir. Wellen voorziet, dat er ongeveer 25 procent „kop lopers" zullen zijn, boeren, die de ontwikkelingen tijdig onderkennen en daarop soms zelfs vooruit zullen zijn. Voorts blijft er een „midden moot" van ongeveer 50 procent over, waarvan in een verdere toe komst waarschijnlijk ook nog wel wat af zal vallen. En voor deze groep is juist de ontwikkelingskant van het O. en S.-fonds van betekenis. Een flink deel van de „middennoot" zal geholpen moeten worden om te bereiken, dat ook deze bedrijven, waarvoor in principe goede kansen aanwezig zijn, zo gezond en sterk mogelijk worden. Overigens wees de directeur-generaal er nog op, dat de op handen zijnde sanering van land bouwbedrijven niet alleen een Ne derlandse noodzakelijkheid is. Ook andere landen, als bijvoorbeeld Duitsland, Frankrijk en vooral Italië, staan voor zulk een ontwikkeling, die ook daar ad op gang komt Zelfs in de V.S., waar de landbouwers toch heus wel weten wat „zakendoen" is, wordt het aantal bedrijven regelma tig ingekrompen. ACHTERSTAND Het leiden van een landbouwbe drijf stelt vandaag-de-dag oneindig veel meer eisen dan vroeger. De boer moet voor alles ondernemer zijn en dat wil zeggen: hU moet aan de hand van een goede bedrUfsboekhoudimg gaan rekenen en nog eens rekenen en hij moet, net als het industriële bedrijf, regelmatig, doelbewust en op de juiste wijze investeren om zijn be drijf zo efficient mogelijk te laten draaien. H\j moet beseffen, dat er met potlood en papier dikwijls méér te verdienen is dan met „nog langer werken". „Grootvaders tijd" is defi nitief voorby, ook voor de boer. HU moet beseffen, dat het bedryfsge- bouw en de wUze, waarop daarin het werk dient plaats te hebben, min stens even belangrUk is als de me chanisatie, die zich buiten het gebouw heeft voltrokken. Op dit gebied is een enorme achterstand ontstaan, om dat de boer van nature vaak angstig is te investeren, waarvan hij niet meteen de „directe voordelen" ziet. „BETERE TIJDEN"... Ir. Wellen wil de boeren daarom duidelijk voorhouden, dat niet-pro- duktief en inefficient werken altijd veel meer geld kost dan aan rente en aflossing voor verantwoorde investe ringen wordt „verloren". Het heeft geen enkele zin te wachten op de be kende „betere tijden" (waaronder dan vooral betere prijzen worden verstaan), want die „betere tyden" zullen nooit komen, zoals boer Dijk man uit het eerste artikel van deze serie tot zyn schade heeft ervaren. Degenen, die verantwoord hebben leren investeren, zijn altijd nog beter af geweest dan zü, die op „betere tij den" hebben gewacht, zo zegt Ir. Wellen. PLANNEN MAKEN De directeur-generaal verwacht dan ook byzonder veel van onderne mingsgeest, particulier initiatief en bundeling van krachten. „Dóar zit muziek in Een aantal denkende boe ren cn deskundigen uit de top van het Nederlandse landbouwbedrijfsle ven zou zich regelmatig eens een poos in een of ander conferentie-oord moe ten opsluiten om onder ogen te zien tot welke grootscheepse initiatieven en plannen in ons land kan worden gekomen. Ook de landbouw als ge heel moet ondernemer zUn. Een niet al te grote, deskundige en denkende groep, net als de raad van bestuur van een grote onderneming, regelma tig om tie tafel schuiven met het doel plannen te maken, die onze land bouw in zUn geheel vooruit kunnen helpen, ook in internationaal ver band. En als de plannen er zUn dan moeben capabele marmen (die rustig een ton of meer mogen verdienen) worden aangetrokken om die plan nen uit te voeren. En dan moet men met die plannen de boer opgaan om ze te „verkopen". Dan moet er voor gevochten worden, zoals vroeger de boeren vochten voor hun coöperaties, voor hun aardappelmeel, en zuivel fabrieken". Déze visie heeft ir. Wel len op wat noodzakeiyk is voor de toekomst van de Nederlandse land bouw. De overheid kan hier echter, zo voegde hü er aan toe, moeiiyk met initiatieven komen. Eerst moet het bedrUfsleven zelf tot daden ko men en dan zal de overheid die graag begeleiden. (Volgend artikel - Spectaculaire ontwikkeling in. de tuinbouw) Eczeem door apprêt in textiel t is zeer wenselijk dat er een eti- ketteringssyteem wordt ingevoerd, waardoor de detailhandel en de consu ment gewaarschuwd kunnen worden voor de samenstelling van de gebruikte tex- tielveredelingsmiddelen. Dit is de me ning van dr K E. Malten. lector ln de arbeidsdermatologie, uitgesproken in publikatie in het Nederlandse tijd schrift voor geneeskunde. In kleding, zo schrijft dr. Malten, worden tegenwoordig veelal chemica liën verwerkt om ze beter kleurecht, kreukherstellend en waterafstotend te maken. In de laatste jaren werden 66 patiënten met contacteczeem in de po likliniek gezien, bij wie een vermoeden van een allergische contact-over gevoeligheid voor textiel-appretstoffen. Bij 27 van hen hadden inderdaad proe- •n positieve resultaten. In totaal wer den 66 stoffen onderzocht Hiervan ver wekten 34 een positieve reactie. In aanmerking genomen de miljoenen ensen die geappreteerd textiel dragen, dat aantal slechts gering. Toch is het voor deze mensen uitermate moei- in het vervolg contact met aldus bewerkte textiel te vermijden, aldus dr. Malten. Myxomatose in Limburg Enkele maanden geleden deed zich in e Noordlimburgse gemeente Bergen een niet verontrustend geval van myxomato- onder de konynen voor. De laatste dagen heeft deze ziekte zich echter zo zeer uitgebreid, aat indien geen spoedige verbetering optreedt, binnen enkele we ken alle konynen in deze bosrijke ge meente zullen zUn uitgestorven. Een aantal aandeelhouders van de Cultuur-, Handel- en Industrie Bank (Cultuurbank n.v.) in Amsterdam heeft bij de hoofdstel ijke officier van justitie een aanklacht tegen het hui dige bestuur van de bank ingediend. Volgens deze aandeelhouders zou het bestuur door wanbeheer een bedrag van f 2,5 miljoen hebben verspeeld. Zij verzoeken de officier na te gaan of de bestuurders strafbare hande lingen hebben gepleegd. Voorts vragen zij tot nader order directie en commissarissen van de bank te verbieden beheersdaden te verrich ten. Omdat zij zich financieel aanspra kelijk achten voor bepaalde verliezen, zijn zij van plan naderhand een civiele procedure aan te spannen. Dit werd bekendgemaakt op de giste ren gehouden buitengewone aandeelhou dersvergadering. Bestuursvoorzitter M. Sanders zei deze mededeling voor ken nisgeving te hebben aangenomen. Een woordvoerder Van het bankiershuis Teixeira de Mattos, dat zoals bekend na de reorganisatie de leiding va bank zal overnemen, verklaarde af te zien van een persoonlijke claim op de oude bestuurders, die uit een mogelijke procedure zou kunnen voortvloeien. Zo als gemeld zal Teixeira na de reorgani satie via nieuw uit te geven aandelen voor de helft in het aandelenkapitaal de cultuurbank delen. Teixeira verklaarde zich nu bereid de eventuele opbrengst van de civiele eis De belangstelling voor het beleggings fonds voor conveerteêrbare obligaties Converto is in het per 30 april afgeslo ten boekjaar 1963-64 bijzonder groot ge weest, zo blijkt uit het verslag. Het aantal uitgaande participaties nam toe van 14.776 tot 22.122 stuks. Het vermo gen steeg tot f22.1 min. (v.j. f 14,7 miljoen). De waarde per participatie, inclusief kosten van afgifte is hiermee gekomen op f 1.060 (f 1.056). In 1963-64 hebben de totale uitkeringen f 56,70 (f52,68) belopen, waarvan f20 (f 15) uit gerealiseerde koerswinst. De opbrengsten van verkochte fondsen en de nieuwe middelen werden voor een belangrijk deel belegd in Amerikaanse „convertibles". Het aandeel van de VS. in de totale portefeuille nam toe tot 74,1 (72,6) procent. Daarnaast werd deelgenomen aan emissies van enkele Nederlandse leningen. Het aandeel van Nederlandse converteerbare obligaties daalde tot 15.4 (21.2) procent. Verder werd een aantal bestaande belangen uit gebreid. Wederom verlies voor Rijnstaal De gang van zaken van de Rynstaal heeft geleidelijk een geringe verbete ring te zien gegeven t.o.v. het voorgaan de jaar. Moest 1962-1963 met een ver lies van f668.201 worden afgesloten, het verlies voor 1963-1964 bedraagt 228 207 gulden. De exploitatiewinst steeg tot f2.71 min (f2.18 min). De algemene kosten vergden fl.42 min (f 1.33 min). Voorgesteld wordt het verlies geheel af te schrijven van de rekening „reserve diverse belangen". Voor al de bedryfsafdelingen is de vennootschap ruim van opdrachten voorzien. De vraag blijft zich gunstig ontwikkelen. De ontwikkeling van de kosten voor de naaste toekomst vervult haar met zorg. Getracht wordt deze kostenstijging door interne maatregelen op te vangen. Liquiditeit Nederhorst zeer verbeterd de Verenigde Be- Aanzienlijk hogere omzet Halberg In de eerste helft van 1964 heeft Hal- berg N.V. voor f733.000 verkocht en gefactureerd. Dit is op f 100.000 na evenveel als in het gehele jaar 1963. zo verklaarde de directeur, in de jaar vergadering. Hij voegde er aan toe dat deze omzetstijging is bereikt bij :n gelijk gebleven kostenpeil. Wat er in 1966 met het verlies van de vennootschap moet gebeuren kon de directie thans nog niet zeggen. Volgend jaar wil zij deze zaak bezien, wanneer de mogelijkheid tot verliescompensatie komt te vervallen. langrijk verbeterd. Hoewel er nog geen uitbreiding van het kapitaal voor de deur staat, wordt de kapitaalsstructuur nauwlettend in de gaten gehouden. Ge streefd wordt naar een constant divi- dcndpeil. Besloten werd het dividend tot 45 procent (35 procent) voor het laatst het oude aandelenkapitaal van f 500.000 te verhogen. Voorts ligt het in de bedoeling te zUner tijd de agio- geheel uit te keren. De i de emissie be- uitzichten zijn gunstig. tot schadevergoeding ten goede te laten komen van aan oude aandeelhouders uit te reiken bewijzen van deelgerechtigheid. Deze bewijzen zullen verder o.m. recht geven op uitkering van de schadeclaims op Indonesië. Beetgenomen99 „Dit bestuur ls al enkele malen beet genomen door Nederlandse zakenlieden en ik vrees dat men zich nu opnieuw laat beetnemen", zo dacht een der aan deelhouders over de samenwerking met Teixeira. HU meende dat de hernieuwde contacten met Indonesië ln de voorge stelde statuten onvoldoende tot hun recht komen. Hij gaf in overweging te wachten tot een beter voorstel tot overneming van de vennootschap door Teixeira of door derden wordt gedaan. Aan het slot van de vergadering werd de statutenwijziging aanvaard met 1377 stemmen voor en 346 tegen. R. Brands begraven Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag in Urk het stoffeiyk over» schot van de heer R. Brands, in leven onder meer voorzitter van de Neder landse Vissersbond, vice-voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visse rij en lid van het dagelUks bestuur van het produktschap voor vis en visproduk- ten. ten grave gedragen. Tevoren was een rouwdienst gehou den in de Bethelkerk. Na de dienst, die werd geleid door de vrijgemaakt gereformeerd predikant ds. T. Boersma, spraken vertegenwoordigers van de visserij. Erevoorzitter Stevenson van de Nederlandse Vissersbond merkte op dat de heer Brands zich met inzet van zijn hele persoonlijkheid aan de bond had gegeven. De voorzitter van het produktachap van vis en visproduktem, drs. D. J. van Dyk, roemde de deskundigheid van de heer Brands op het gebied van de vis serij. HU noemde hem groot ln zijn een voud en groot in zyn benadering van de medemens. Mr. J. H. Kieviet Jr., voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Visse rij. herinnerde eraan dat de overledene tot het laatst een ïnvloedrUke en gezag hebbende stem heeft gehad. Honderden vertegenwoordigers van dt visserij woonden de begrafenis by. Faillissementen n R. Joi J. Ströter. Boven, slagei R'dam; 19 aug.: Nalat Amsterdam; 19 augustus: fiets- cn autoverhuurbedrijf, Hértge-lo, cu'r. mr P J. Jebbink. Hengelo; 19 augustus E M. van Noord-Pinkhof, h/o Chdtelet Sonnevanck. hotel. café. restaurant, Olr- schot, cur. mr. L. C. A M. Pessers. Eind hoven; 20 augustus: P H G Ccrfontaine. veehandelaar. Elsloo. cur. mr. H. Spauwen. bosch Na gedas Geëindigd: N V HandetanU Rijke és Van Ham, handel in landbouwmachines. Utrech' Door verbindcixi worden enige uitdeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11