E.M.S. Boito's Mefistofele in een grandioze enscenering Surinamers vragen j om maatregelen PLAATJES KIJKEN IN VERONA Rustig weer Entourage van voetbalmatch Discriminatie dce/ VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964 EEN forse plensbuidie de gehele morgen duurde, maakte dat de voorstelling van Boito's „Mefistofele" aan een jijden draad kwam te han gen. Maar de zon won het uiteinde lijk dan toch en 's avonds waren er alweer een kleine 12000 bezoekers voor de arena van Verona. „Mefistofele" werd in Verona reeds in verschillende seizoenen opgevoerd en dat het werk deze zomer weer op het programma figureerde mag men voornamelijk toeschrijven aan het feit dat de regie en enscenering vol op kansen biedt tot imposante ef fecten. Want dat de muzikale meri tes van Boito's opera-eenling dit zouden hebben bewerkstelligd, zal geen zinnig mens kunnen beweren. Na een weinig succesvolle première in 1868 in de Milanese Scala moest Boito het werk grondig reviseren en in 1876 ging het stuk weer. in Bologna dit keer. Sedertdien behoort „Mefisto fele" tot de tweede lijn van het Ita liaanse operareperotire Boito was nog maar net 20 jaar toen hij de Faust- stof ging bewerken voor het operato neel. Hij had beter moeten weten! Doch de jonge dichter-musicus was vervuld van literaire idealen en bovendien fas cineerde Wagners Gesamtkunstwerk hem. In zuiver muzikaal opzicht was Beethoven zijn grote voorbeeld. Dit al les mag voorwaar een curieuze instel ling voor een Italiaan heten, doch het stempelt hem in ieder geval tot een unieke figuur in het toenmalige Italiaanse operaleven, dat geheel werd beheerst door Verdi. In de jaren dat Boito aan „Mefistofele" werkte was zijn afkeer van Verdi's kunst bijna spreekwoordelijk, een houding die hij overigens uit eigen overtuiging heeft opgegeven, hetgeen hij duidelijk heeft bewezen in zijn congeniale samenwer king met de grijze Maestro. Want wie anders dan Boito heeft de tekstboeken geschreven voor Verdi's „Otelli" en .Falstaff'. tekstboeken die uitmunten door hun concieze vormgeving en hun volmaakte harmonie met Verdis' mu- Literair Van zuiver literair standpunt bezien is het libretto van ..Mefistofele" lang niet slecht en de wijze waarop hij de Faust-mythe heeft bewerkt verraadt de erudiet in Boito. Doch symboliek en epera verdragen elkaar slecht, dat is wind is in ons land oostelijk als gevolg van een lagedrukgebied dat zich over zuid-Frankrijk, Spanje en het westelijk deel van de Middel landse Zee uitbreidde. De bewolking hiervan reikte vrij dagochtend tot boven Nederland, maar deze verdween in de ochtend voor het grootste gedeelte. Het weer zal het komende etmaal gunstig blijven, om dat zich een rug van hoge luchtdruk uitstrekt van de Azoren over Enge land naar noord-Duitsland. Wel is bij IJsland een depressie aanwezig, die snel uitdiept, maar van deze wordt verwacht dat zijn invloed zich niet verder dan tot Schotland en het noor delijk deel van de Noordzee uitbreidt. In verband hiermee verwachten we morgen weinig wind en flinke perio den met zonneschijn. In de tempera turen komt niet veel verandering Zon en maan Zaterdag 22 augustus: zon op 5.35. on der 19.50; maan op: 20.03. onder 4.10. Zondag 23 augustus: volle maan HOOGWATER SCHEVENINGEN Straiwlverwachting Rustig strandweer met zonnige perio den en morgen een langzaam toenemende zuidwesten wirtd. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: ten noordwesten van Schotland ontwikkelt zich een depressie, die tijdens het weekeinde in het Noord zeegebied weer buien en een toenemen de wind met minder aangenaam strand weer zal brengen. door de jaren heen wel bewezen en het mag een wonder heten dat in „Mefis tofele" nog zoveel is gered van Goe- thes' geweldige drama. Het probleem „Mefistofele" ligt dan ook doodge- i in de vraag hoe Boito zich te vreden heeft kunnen stellen zijn tekst jorzien van zulke in de grond van de zaak machteloze muziek. Men om schrijft deze wellicht het best als een slap mengsel van Beethoven. Wagner Verdi. Want de Verdi-hater Boi- bezondigt" zich in „Mefistofele" herhaaldelijk aan duetten, trio's en tetten die men zonder aarzelen Verdi zou toeschrijven' Fantastisch en, van de muziek moest men het bepaald niet hebben in de Verone- .Mefistofele". Maar het oog kwam niets te kort. Want Attilio Colonncllo, die de costuums en de scène ontwierp egisseur Herbert Graf hebben in het toneelbeeld een meesterwerk van de eerste grootte geleverd. De proloog in de hemel speelde zich in de hoogste hoogten van de arena af en toonde groot aantal engelen, van beneden af verlicht, terwijl een machtig koor onzichtbaar voor een majesteitelijke om lijsting zorgde. Een magnifiek schouw spel van kleuren en beweging bood de Paaszondag in Frankfurt waarin voor al dc zinvolle bewegingen van koor en figuranten (honderden in totaal!) op vielen. Van een overweldigende kracht de klassieke heksensabbath, die met ballet koren en figuranten van bijna huiveringwekkende schoonheid Regie en enscenering bereikten hun hoogtepunt in de epiloog, qua beeld een variant op de proloog doch nog grootser van opzet. Kortom, het een fantastisch en eigenlijk niet te beschrijven schouwspel. De verslagge- »r noemt het bij gebrek aan woorden laar .plagtjes kijken". Ghiaurof Denk echter niet dat" dit alles ont- irdde in grof effectbejag: alles werd door Colonnello en (vooral!' Graf be heerst en met een grandioos meester schap gerealiseerd. Trouwens, de vak- Herbért Graf had de vocalisten aangezet tot bijna over de gehele linie •treffelijk spel. De enige uitzonde ring geldt de fantasieloze en stijve Faust van Carlo Bergonzi die. hoewel vocaliter van de allerhoogste klasse met zijn prachtige stem en artistie- voordracht. toch allerminst de drauf- gangerische jonge levensgenieter -> wist te maken. Maar daar stond naast hem de magistrale Mefisto van Niko lai Ghiaurof. Deze jonge Bulgaarse bas, lu reeds voor de derde keer in Verona zong, is gezegend met een ge luid als van een bronzer klok en met acteertalent als men maar zelden ontmoet op de operabühne. Deze ver slaggever maakte enkele maanden ge leden voor het eerst kennis met hem een grammofoonplaat. Sedert die opname voor Decca is gemaakt wordt de stem echter aanmerkelijk soepeler gehanteerd en de voordracht heeft zich geïntensiveerd. Een zanger die op zo jeugdige leeftijd hij is nauwelijks - een zo obsederende creatie weet te leveren is een zeldzaamheid en we 'oorspelen hem dan ook een grote toe komst. De twee vrouwelijke hoofdrollen ■erden vertolkt door Gabriella Tucci (Margherita) en Marmando Bonato (Marta) van wie vooral Gabriella Tuc- opviel als een zangeres met stemcul- tuur en artistieke smaak. Een dirigent een groot uitvoeringsapparaat als hier werd gebruikt alleen al in de hand eet te houden is een goed -vakman, laar de wijze waarop Franco Capua- a het deed verdient slechts de groot ste lof: hij leidde koor en .orkest met breed en autoritair gebaar en wistBoi- muziek ver boven zijn niveau te Cav en Pag IHET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Ypenburg Vlissingen De Bilt Twcnthe Eindhoven Frankfort München Zürich 21 13 0.3 windstil 22 10 windstil windstil ling „Cavalleria Rustieana" van Mas- cagnl met na de grote pauze het bal let „Zwanenmeer" van Tsjaikofski- „Cav. Pag." schijnen dus niet meer zo heel onafscheidelijk meer te zijn! Van de drie produkties die deze zomer werden gegeven, bleek deze dan de meest commerciële te zijn. Wat .Cavalleria" betreft mag dit geen 'ondering verwekken want Mascag- felle en vol theaterzin geschreven ia vermag nog immer. 74 jaar na boeien. Maar „Zwa- Italië is bepaald niet ballet- minded, zegt men. De verslaggever ge looft daar niet meer aan. Het voor 90 procent Italiaanse publiek in de arena heeft de lange, zeer lange voorstel ling bejubeld en wist niet van schei den! En de arena was vol en dat be tekent ruim 20.000 toeschouwers Voor de „Cavalleria" had Attilio Co lonnello een heel Siciliaans dorp op het gezet, met de voorgeschreven attributen als kerk. herberg en Santuz- als pièces de milieu. De re- Sandro Bolchi was een toon- n soberheid en hij had zich duidelijk op het standpunt gesteld dat Mascagni's muziek zelf reeds voldoende achtergrond bood om de handeling dra matisch gestalte te geven. Men had voor een sterke bezetting gezorgd die. moge zij dan niet over de gehele linie blijk hebben gegeven van een hoog staand artistiek besef, in ieder geval wel raad wist met het theatrale veris- Mascagni. En dat is waar het publiek voor komt De rol van San- tuzza werd gezongen door Antonietta Stella, een van Italië's meest gevierde operadiva's en specialiste in verislische rollen. Aan dramatiek en pathetiek man keert het haar niet. docht de stem wordt uitsluitend daardoor geregeerd. Het timbre wordt in de hogere regio nen scherp en het borstregister ver toont bedenkelijke hiaten, die moeten worden opgevuld door het optrekken van de stem en wie dit wil expliceren als een uiting van morbidezza is er naast. Neen dan weten een Scotto en een Tuc ci toch beter hoe men kan zingen' Re- nato Cioni was naast haar een fraai zingende Turiddu, maar zijn stem was toch te licht en te lyrisch van karak ter dat hij de zware partij de baas kon. De Lola van de mezzo Luciana Rezzadore was prachtig van opvatting en vocaal zeer beheerst. Jammer ge noeg is de stem van Giangia Guelfi wat versleten, maar toch zijn Alfio er een van formaat, ook qua uitbeelding. De alt Maria del Fante leverde eeh fijn afgewogen creatie alS Mamma Lucia. Aan de lessenaar gal Maestro Oliviero de Fabritiis een ty pisch voorbeeld van middelmatig-Ita- liaans-opera-dirigeren en hij kon niet voorkomen dat koor en orkest enkele malen in een hachelijke situatie kwa- Zwanenmeer Na de pauze dan: het London Festi val Ballet met Tsjaikofski's knappe ZwanenmeerRegisseur en choreo graaf Waclaw Orlikovsky zal het gemakkelijk hebben gehad zijn ballet te doen wennen aan de enorme afmetin gen van het arena-podium. Hij vond de oplossing door de voor het dansen be stemde ruimten tot min of meer „nor maal" te beperken en de rest op te vul len met figuranten, gekozen uit het Corps de Ballet van de Arena. En de eerde vakman Attilio Colonnel- ouwd met dc Arena, ontwierp anderzijds een toneelbeeld waarin de dansers zich konden uitdansen. De cho reografie van Orlikovsky was geba seerd op een traditioneel schema van het klassieke ballet. Ook hier was uiter aard gelegenheid de nodige kleurrijke tonelen te scheppen, waartoe de dik werf schitterende costuums (alweer van Colonnello) het hunne bijdroegen. Het lijdt geen twijfel: dit London Festival Ballet is een groep van formaat. Het -work verloopt voortreffelijk en de wankelende dames waaraan ons Natio nale Ballet zo rijk is ként men hier eenvoudig niet. Een fraai staal van veelzijdigheid le verde het ballet in de balnacht, het hoffeest. I Een grandioos kijkspel werd in Verona opgebouwd voor de Mefistofele van Boito. Daar zag men een uitnemende mazurka van Joan Potter en Vassili Trunoff. een dito ungharese van Angela Bishopp en William Perrie. terwijl Car- Mathe en Barry McGrath de Na- politaanse dans verzorgden, alles gevat traditionele doch zinvolle choreogra fieën. In de dubbelrol van Odile en Odette zag men Irina Borowska, terzij de gestaan door Desmond Kelly als de Prins. De prestaties van dit tweetal kan men gerust als volmaakt kenschet sen: alle bewegingen waren volstrekt uitgebalanceerd en beheerst. Doch de erepalm gaat toch onvoorwaardelijk naar. de creatie van Jean Pierre Alban als de tovenaar. Alleen al het techni sche raffinement waarmede Alban zijn rol danste dwong bewondering af doch buitendien wist hij de sinistere tovenaar op grootse wijze uit te beelden. Hij had bovendien het onmiskenbaar voordeel dat zijn costuums waarlijk meesterlijk waren ontworpen. Aubrey Bowman diri geerde het orkest als een goed vakman die het ballet-métier kent, doch gaarne zou men hem wat meer gevoel kleur en pathetiek toewensen. Dat waren dan de indrukken die nuchter Nederlands commentator in rona heeft opgedaan. Hoe men ook c openluchtmanifestaties als die in Vi na moge denken, het bijwonen van voorstelling in de karakteristiek Vi nese atmosfeer is en blijft een beh nis. Menige Hollander zal zo hij be hept is met een degelijk artistiek ge voel en keurig netjes muzikaal is op gevoed, zijn neus optrekken voor een operaopvocring met dc entourage van een voetbalwedstrijd. Maar wat doet het er toe dat in de pauzes met alles wordt gevent? Zelfs deze commerciële bedoe ning als geheel „brengt" de Italiaan met een zekere stijl, met grandezza. En als de voorstelling eenmaal aan de gang is. is het mufcstil in de giganti sche arena. Dan spreken alleen de mu ziek en het toneel. Dat op zichzelf is eigenlijk uniek. En hartverwarmend. Joop Schrier. Onenigheid onder erven Herman Heijermans Onder de erven van Hermèn Heijer mans heerst onenigheid over een nieu we uitgave van het werk van de toneel schrijver- Drie erven de tweede echt genote van de auteur, mevrouw A. E. H. Heijermans-Jurgens en haar kinderen dr. H. S. F. Heijermans en Marjolein de Vos-Heijermans hadden het plan opgevat om ter ere van de 100ste ge boortedag van de schrijver tien van zijn 24 toneelstukken uit te geven. Daartoe benaderden zij de Amsterdamse uitge ver G. A van Oorschot, met wie zij hierover in principe overeenstemming bereikten Mevrouw de weduwe Heijer mans deelde mede: „Toen met de uit gever overeenstemming was bereikt, schreef mijn zoon een brief aan de vier de erfgename, mevrouw Hermine Heijer mans. de dochter van de schrijver, en hij vroeg daarin of zij haar toestemming voor een dergelijke uitgave wilde geven Ieder van ons heeft een vierde van de auteursrechten. Antwoord werd echter niet ontvangen, tot wij ontdekten dat zy op eigen houtje tot uitgave van het ge hele oeuvre wilde overgaan. Als zij toe stemming blijft weigeren, zullen wij des noods ons plan zonder haar uitvoeren" aildus de weduwe van de schrijver. Commentaar (Vervolg van pagina 1) VfET prijzenswaardige progressiviteit 5 heeft de redactie van Memo een televisiebezoek gebracht aan de dub- erk- J bele Amsterdamse nachtclub, waarvan nemersorganisaties in de textielindustrie j de eigenaar door journalisten is be- In Amsterda hebben de drie (St. Lambertus. L'nitas en De Eendracht) verklaard dat van werkelijk overleg bij de liquidatie van de N-V. Van Wijk en Heringa te Leiden geen sprake is ge weest. „Tot op dit moment ontbreken alle gegevens waaruit ken dat de schuld igd kleurlingei etablissement en dus rassendiscrimina tie toe te passen. Verslaggever Gerard van den Berg kunnen blij- stelde allerlei aanwezigen ~:i~ 'ijl de Zes dagen making dat de EMS de N.V. wilde afsto- j ten werd de vakbonden meegedeeld dat tot liquidatie van de garenfabriek besloten en dat de dekenfabriek zou t den overgedaan. Vrijdag werd de vak- bonden meegedeeld dat ook voor de ga renfabriek een serieuze kandidaat was gevonden, met wie men op dat moment onderhandelde over de overname", aldul is van de zijde van de vakbonden mee- liet zien. dat verschei dene Surinamers en negers er zich even goed met drank en dans ver maakten als blanke bezoekers. Men ontmoette er zelfs (toevallig!) enkele artiesten, onder wie Donald Jones en Jan Cremer. „Ik heb hier zowat ge woond", verklaarde Donald, die „jij criminatie kan leiden. Dat is in strijd met Gods wet, zoals dr. King pas nog heeft verklaard. Daarom nodigde hij iedereen uit, eventuele gevallen van discriminatie te signaleren bij de NCRV. Over enige tijd wil de NCRV dan Op deze problemen in eigen land uitvoeriger terugkomen. Later op de avond konden wij een half uur lang genieten van uitstekende voordracht van Piet Romer die het Braziliaanse verhaal „de piano" ver telde en uitbeeldde. Er was een bij zonder aardig en goed getroffen decor gebouwd, waarin hij zich met grote gemakkelijkheid bewoog. Het verhaal op zichzelf mag wat lang en misschien niet zo bijzonder boeiend zijn geweest, wat Piet Romer ervan maakte, ver dient alle lof. Het was prettig hem nu eens in een totaal andere rol voor de eigenaar wie herrie maakt gaat Jan Cremer, „misschien z f 4.568.000 In een toelichting op het overzicht der resultaten over het eerste jaar van deelt EMS mee dat de opbrengst verkoop van onroerende goederen en winst op werken f 10.815 000 bedroeg De exploitatie onroerende goederen liet een voordelig saldo zien van f 4.188.000 De gezamenlijke baten waren f 13.134.000 S en de lasten bedroegen f 6.063.000. zodat f 7 071 000 resteerde Voor vennootschaps belasting werd f 2.503.000 voorzien. Het 5 saldo winst bedroeg f 4 568 000 (in geheel 1963 f 10.500 0001. Voorts wordt in <fe toelichting opge merkt dat in het resultaat van de ver koop van onroerende goederen en winst 2 op werken de winst wegens verkoop is behaald met een omzet van f 40 miljoen Tegenover deze verkopen staan in het eerste halfjaar 1964 investeringen we- gens aankopen van onroerend goed tot een totaal van f 21 miljoen en we- c gens bouw van projecten van f 28 min Horecasector Het verlies op de exploitatie van ho- recabedrijven over het eerste halfjaar J 1964 bedraagt, zoals gezegd, f 2.243.000. 5 Rekening houdende met de afschrijving op de inventaris bedraagt het verlies van de horecabedrijven in totaal rond f 2.600.000. De algemene kosten zijn be- langrijk toegenomen door de uitbreiding J van de organisatie. Opgemerkt wordt dat in het geconsolideerde resultaat zijn be- grepen de uitkomsten van alle deelne- I mitogen in de onroerend-goed- en in de horecasector in Nederland en derhalve niet de resultaten van de deelnemingen in de handel- en industriesector en van buitenlandse deelnemingen, waarvan de J resultaten in het eerste halfjaar 1964 per 5 saldo niet van doorslaggevende betekenis zijn voor het concernresultaat. De cijfers J dragen een voorlopig karakter en zijn J niet door de accountants gecontroleerd. gedeeld. ETHERCOLVEN gcr ook wel uitgegooid zijn, mi had ik het verdiend en zoiets i kroegbaas doen.'' De eigenaar vertelde dat het woord rassendiscriminatie niet in zijn woor denboek staat, maar dat hij op verzoek van het personeel slechts selectie toe past onder de bezoekers, en dat via de potige portier, die ook dienst doet als uitsmijter. „Omdat wij hier geen figuren willen hebben die zich slecht gedragen, dat schaadt de naam van dt zaak." ..IVie ik niet toelaat, dat zijn mensen die zich hier niet goed gedragen en daarbij let ik niet op de huisdkleur'', was de herhalende verklaring van de portier. Maar een neger riep, de han den voor het gezicht om niet herkend te worden: „De rassenhaat is hier er ger dan in Amerika, als de portier je 7iiet mag lijden kom je niet binnen.'' „Neen, hier bestaat geen rassendiscri minatie", was het oordeel van een Amerikaans student. ,,Ik ben ook in Denemarken geweest en daar zowel als hier accepteert men de neger als individu, zo goed als een blanke." Er was echter ook een jongeman die zei: „Surinamers die goed zijn, laai men binnen, de kleurlingen die men niet kent blijven buiten. Blanken die niet goed zijn, komen er niet in, blan ken die men niet kent, wel. Dat is dis- Ja en nee bleef alzo een lange strijd en na de reportage concludeerde de heer Houwaart dat er dus wel degelijk kleurlingen in de beide nachtclubs bin nenkomen, maar dat een selectie zoals die hier wordt toegepast, toch tot dis- r\E IDEE van de NCRV een „ballet, reportage", een ballet dus met ge- „alleen sproken commentaar, voor de televisie zit'" zei te brengen is goed; een dergelijke uit- r vroe- zending is een prachtige manier om in ruime kring belangstelling voor de danskunst te wekken. Maar het is zeer de vraag of het goed is, dat daarvoor gisteravond Vlaclav Kasliks Don Juan" van Het Nationale Ballet is gekozenook al heeft Kaslik het voor de televisie he lemaal opnieuw gezet. Décor, kostuums en muziek zijn wel licht modern, dans en choreografie zijn academisch met charactère en veel me lodrc sche i Als ballet is „Don Juan"', dat ran de zomer in de voorstelling van hel Holland-Festival erenmin als nu heeft voldaan, noch klaarnoch sterk. De dans zelf en de figuren waarlangs deze zich beweegtwaren op de televisie weinig zichtbaar, terwijl die factoren in een ballet hoofdzaak zijn. Ook de aankleding bleek moeilijk in het film beeld te vangen. Bleef voor de kijker over de ouder wets-Russische, zwaar geladen mime, maar daarvoor behoeft hij echt niet naar ballet te gaan zien. Met deze voorstelling heeft de NCRV echt wel iets gedaan, dat kan worden vervolgd.Mits in dat vervolg een hel derder, minder melodramatisch rn vooral sterker ballet wordt gebracht. En er dan óók iets is te zien van de dans en de choreografie. vanavond De 150 leden tellende vereniging «bestrijding van dc volgens de t - 20 05 Een geloof Vrijz Christendom en Geloofsvrijheid 20 20 Korkorgelconcert: klass muziek 20.30 Boekbespreking VARA: 21.00 Metropol e 23 00 Balans: actuele kroniek 23 15 Licbte gram 23 45 Socialistisch nieuws in Espe ranto 23 55—W00 Nieuws Hilversum II. 298 m. 19 00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Literiaire kritieken 19.15 Licht instrumentaal sextet 19 30 Radio krant IS 50 Strijkkwsrta klass muzak 20 10 Herengrach. klankbeeld 20 50 Gees telijke liederen 21.20 Zigeunermuziek (gr) 2130 Eurolight: lie" Lichte gr— SOS-I Surinaamse studenten te Am sterdam heeft in een brief college van B. en W. van Amsterdam aangedrongen op maatregelen tel 68 Daarom: Dum licet, obducta solvatur fronte senectus (Dat de grijsheid vrolijk weze zolang zij het nog vermag.), ook al telt het. Dum spi- ro, spero (Zolang er adem is, is er hoop) niet voor mij. Mijn hoop heeft zich uitsluitend naar de ziel verlegd een niet te onderschatten ver andering. Ik zegde: uitsluitend. Een gezond immers is een gebondene aan de aarde, min of meer! Denk aan u zelf. Niet dat ik u gispen wil maar gij zijt met de refter uitnemend op de hoogte. En hier hebt ge met een mijn grief tegen u-liên dominicanen. Gij be tracht geen mate. Neen. laat mij het woord. Ik kreeg onderwijl van u al een gunstiger ge dacht daar uw ziel bloot uitschouwt door uw pupillen. Gij zoudt een franciscaan hebben kun nen zijn. Fellere lof kan ik u, dunkt het mij, niet toebedelen. Hier hebt ge mijn hand. mijn vriend. Zij is bijkans doorschijnend, mjjn hand Neen, ge bezeert mij niet. Er ontstond een stilte. Pastoor Poncke staarde voor zich uit. Pater Medardus vingerde aan zijn lendenkoord en hij pufte even. alsof hij het zwaar heet had. Al starend zegde pastoor Poncke als tot zich zelve: Men kan zich geen prachtigere dagen dro men dan deze van de advent dagen van fijnzinnige meditatie grootse dagen Hij wendde het aangezicht naar pater Medar dus: Gij zijt dit met mij eens? Ja. zegde pater Medardui gedempt. Ja, nam pastoor Poncke van hem over en zijn ogen gingen glanzen. De Geboorte is iets ontzaglijks de Heer-God herschept de aar de als het ware èn de mens, vooral de méns, mijn vriend! De erfschuld verijlt gelijk rook de witte gloed van het Kind wil onze zielen rein branden. de heilige kans is gekomen hosanna! „Laas, het menselijk schepsel heeft de klok horen luiden, maar wist niet waar de klepel hing. Goed, zegt de Heer-God, dan red Ik u willens nillens! Wederom: 'laas, mijn vriend, de mens wenste niet gered te worden. de zonde lokt zo schoon zij fleemt zo zoet lAch, het kuddeke kerstenen zal altooa gering LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE ran Dammt to Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT in getal zijn idealisten zijn zeldzaam, niet waar? Maar ik ben een idealist, mijn waarde. En gij eveneens. Meen niet. dat ik mij thans vlekkeloos noem héé, ge hebt Katrijne maar naar mijn beide togen te vragen er zitten daar rijkelijke smetten op van binnen bij mij is het echter niet zo netelig. Nochtans, roet is roet. Ik was een strop van een jongen in mijn jeugd; in bomen kleuteren vanwege de vo gelnesten en de eikes kapen, bogaards pionde ren tot schrik van de boeren onrijpe appels zijn lekkerder dan rijpe, mijn vriend! vol wassenen plagen, terwijl zij noest aan hel zwoe gen waren Och, mogelijk hebt ook gij zulke streken uitgehaald en God deed het u su biet verkopen: met buikkramp, een gescheurde hoze, een vlammende oorklikker Neen, daar in steekt de zonde niet. Maar ge wordt ouder, mondiger Ge gaat zelfstandig aan het den ken. Ge rebelleert alleen tegen de hemel. En ge wordt priester en vermeet u nóg zelfstan dig te denken en, ho, dan hangt het gevaar aan uw hals! Tja, ik heb mijne vlekskes. Ik heb er grondig over nagepeinsd. Ik zou heel zuiver willen zijn op de dag van de Geboorte. En daarom wil ik Ons-Heer ontvangen. Ik ben nu eenmaal in extremis. Neen, geen tegenspraak. Vanavond, tegen de schemer, verwacht ik u. En ik wil nu proberen een uurke te sluimeren. En op de gestelde tijd ontving pastoor Pon cke Ons-Heer en prees pater Medardus nadien: Mijn vriend, gij kent uw stiel. Eh. kom eens met uw oor bij mij En pastoor Poncke, als vreesde hij, dat een buitenstaander hem beluisteren mocht, fluister de hem de raad in, zijn sermoenen niet op fluwelen voeten te doen tiegen. Mijn kinde ren, mijn vriend, zijn ruig van aard, ik ben bang. dat gij ze te zachtzinnig aanpakt schudt ze bij de kraag, raad ik u en gij schudt ze Godwaarts. Verstaan? Met schier bovenmenselijke wil hield pastoor Poncke zijn hartslag in gang, teerde op dage lijks een paar lepels meelspijs en een luttel wijn en schertste in dit verband wijsgerig: Juist te veel om te sterven en juist te weinig om te leven. Katrijne. Dies bied ik het leven en de dood elk het zijne, is er balancement Sterven acht ik een kunst het sterven puur harmonisch te bedrijven, bedoel ik. In mij rei ken leven en dood elkaar als kompanen ae hand en ik ben hun dientengevolge geen slag veld. En Ons-Heer glimlacht over mij, Katrij ne. Stervers gelijk ik liggen niet te grijp. Ik heers als het ware een aasje over dood en le ven voor zover het mijn persoon betreft dan. Ik verkondig zulks niet uit verwatenheid. Ik ben deemoedig. Ik betwijfel het niét of de Heer- God is bekwaam met een pinkbeweging aan mijn spel slot te maken Zijn genade echter laat mij betijen. Ik was Hem nimmer een mok kende knecht. Met overgave diende ik Hem Katrijne. Ik beschouw het als een beloning, dal Hij mij toestaat de lente te verbeiden. Mijn be geerte wortelt niet in zelfzucht. Afreizen als de vogelkens van het geluk gearriveerd zyn, als de grassen zich vernieuwen en schuchter alle bloeiingen aanvangen het is symbolisch af reizen, dochter Katrijne. Doodgaan zoals ik het verrichten wil het heeft warm deel aan de lente. Want ik zal zó sterven, dat men het méde een ontbloeien benamen moet. Zegdet ge mij gister niet, dat buiten de grote dooi aan het gebeuren is? Ik hoor de goten lopen en het geluid is mij muziek. Ik bevind mij behaaglijker dan ooit. Ik haak naar de komst der zwaluws. Ik tel als het ware de stonden af gelijk kinderen het plegen in de weken voor Sint-Ni- colaas. maar niet ongeduldig. De wijsheid weet te wachten. Ge peinst toch niet. dat ik ijl-klap uitsla. Katrijne? Ik hoorde een stonde geleden de Onze-Lieve-Vrouwen luiden. Wie ligt er over aarde, Katrijne? eniging in Nederland steeds meer openlijke vormen aannemende dis criminatie op grond van de huids kleur. De tekst van de brief luidt: „Discrimi natie in Nederland gaat steeds meer openlijke vormen aannemen. Kleurlin gen in het algemeen en Surinamers in het bijzonder worden hier aan be ledigingen in het openbaar bloot ge steld. Dat er in meer of minder be dekte vorm dicriminatie tegenover (donker gekleurde) buitenlanders voor komt, b.v. bij kamerverhuur en der gelijke. is al voldoende bekend, maar discriminatie m openbare gelegenhe den is een nieuw verschijnsel. De zo genaamde feiten die men naar voren brengt, waaruit zou moeten blijken hoe Surinamers zijn, zijn niets anders dan een doorzichtige poging de houding te genover de gekleurde mensen te recht vaardigen. Het recente voorval in dan cings op het Lèidseplein is hier een duidelijk symptoom van. De houding de hoofdinspecteur van politie. Vrijburg) chef van het bureau Leidseplein. is zeer bedenkelijk. Blijk baar zal worden toegestaan dat onder het mom van verkooppolitiek. of met welke naam men deze openlijke dis criminatie wil aanduiden. Surinamers andere kleurlingen minder bescher ming kunnen verwachten. Hiermee is precedent geschapen dat wfj zeer ernstig opnemen. Het is ons bekend de raad van Amsterdam vra gen hierover gesteld zijn. Wij hopen dat uwerzijds maatregelen zullen wor den genomen die de Surinamers en an dere n iet-blanken in Amsterdam die rechten garanderen waar zij ingevolge de wet reoht op hebben. De VVV In Beverwijk zal hoogstwaar schijnlijk een adres op de Berkenlaan aldaar van de ledenlijst schrappen, nu daar twee negerstudentcn het verblUf Is geweigerd. Het tweetal is In een hotel ondergebracht. De VW is intussen door 'vele particulieren benaderd, die er geen bezwaar tegen hebben in voorkomende gevallen kleurlingen onder te brengen. Het PSP-raadslid Bolte heeft B. en \V deze kwestie schrlf- (Wordt vervolgd) lelijke vragen gesteld. VARA 19 30 De dans van de futen, do cumentaire film 19.50 De voetbalenthou- siasl, een Weense fiilmimpressle NTS: 20.00 Journaal VARA: 20 20 Achter bet nieuws NTS 20 45 Lichte muziek VARA 21.10 Dick Powell - Het klokkenmysterie. TV-film 22 00 Mr J A W Burger zestig jaar oud. gesprek NTS 22 33—<22 40 Jour- Programma voor morgen lehte gram 8 00 3 cn snipperdagen, afgewisseld n 8 40 Lichte gram 9.35 Water- VPRO: 9 40 Alle vijf. overden- Voordrachl VARA: 10 00 Bui- ivcekoverzlcht 10 15 Z O. i35. ge lui venberich ter plaats van de volkstuin recreatie, lezing 15 20 Licht instrumentaal trio '5 45 Lichte orkestmuziek (gr) 16 00 7.25 Pianoduo: lie 17.45 Licht lichte gram 18 20 Lichte gram Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.10 Morgengebed 7.15 Klass gram 7 43 Geestelijke liederen (opn) 7 55 Overwe- 8 15 Djinn. govar pro- 12.00 Angelus 12.04 Katholiek nw* Lichte gram (om 12.30-1233 Meded e hoeve van land. en tuinbouw) 13 00 VS 13 15 Marktberichten 13 18 MuaL 'anf a re-orkest 13 45 ing 8 00 I Dwa rs door de jeu 6 00 Klass gra In de 00 Vooi opera-aria'p (gf) 17^0 cn solisten (om 17.30— ■king) 18.00 Populaire 17.40 Boekbi gram 18 30 Italiaanse volksliedjes' 18 50 Lichtbaken, lezing TELEVISIE KRO: 1500 De avonturen van land 16 15 Hui

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7