operaliefhebbers Verona's arena in '1 PtfK JS -3MI r- I - aBflr i f f L Drummer keek verveeld bij Sonnevelds moppen Meer vraag naar REM dan naar tweede net Meer samenwerking in amusementssector Nog een keer Nieuwe oogst T DINSDAG 18 AUGUSTUS 196' VERONA maakt in deze dagen al lerminst de indruk een festival stad te zijn. Weliswaar staat de stad in liet teken van de voorstellingen die bijna iedere avond in de legendari sche Arena worden gehouden, maar toch hebben de monsteropvoerincen blijkbaar niet de aantrekkingskracht voor het vreemdelingenverkeer die men ervan zou verwachten. Er is wel aardig wat toeristengedoe in het zeer sfeervolle Verona, maar bet merendeel van de vakantiegan gers komt uit Italië zelf. En slechts een deel daarvan neemt en passant een voorstelling in de Arena mee. Zo bestaat dus het publiek dat de op voeringen bezoekt en dat zijn er dan altijd maar even tussen de 10.000 en 20.000 per avond! voor het grootste deel uit Veronezen en Italia nen uit de wijde omtrek. Zo'n voorstelling in Venona is iets dat men moet hebben meegemaakt om te weten wat dat precies betekent. Want wie, gewapend met de routine van de akelig-9erieuze doorsnee-opera-ganger uit Nederland, de arena betreedt wordt al aanstonds geconfronteerd met een aantal zaken die bij ons ombekend zijn. Ten eerste ziet men direct bij het binnentre- den van de openlucht-„zaal" de tientallen metera hoge decors, waarin het toneel- personeel notg volop doende is en waarin hoogst merkwaardig! de operazan gers op hun gemak nog wat zitten te repeteren. Ten tweede: de decorwisselin gen moeten en plein public geschieden en zodra de laatste noot van een acte of scène heeft verklonken bestormt een heel leger in korte blauwe broeken gestoken I toneelknechts het podium en verschuift met enorme routine en volgens een ken nelijk heel goed georganiseerd schema de decors^ La Bohème De verslaggever zag op de eerste avond van zijn bezoek een voorstelling van „La Bohème" van Puccini. Het was een sen satie op zichzelf de decorwisseling van eerste naar tweede acte te aanschouwen. Op het laagste deel van het podium was een groot stuk zolderverdiepingen ge bouwd met als pièce de milieu de kamer van de vier bohémiens, aan één zijde open Op de achtergrond was een com plete Parijse stadswijk opgetrokken. De zolderverdieping nu werd voor het tweede bedrijf wordt omgedraaid en weggerold: een deel ervan bleef staan en het plein voor Café Momus werd er een voudig tegenaan geplakt. Het geheel werd met enkele (ja: enkele!) hamerslagen vastgezet en voor het oog van de verwon derde toeschouwer ontrolde zich een pracht van een pleintje met ongangen en galerijen, die wij zo goed kennen uit het Parijse Quartier Latin. De gehele decor wisseling nam niet meer dan 20 minuten in beslag en dat was dan nog lang: de andere wisselingen vergden slechts een kwartier. Decors Men staat dan ook versteld van de vindingrijkheid van de decorontwerper Atillio Colonello die voor „La Bohème" ook de kostuums ontwierp. Tezamen met regisseur Enrico Colosimo schiep hij een toneelbeeld dat enerzijds imponeert door zijn afmetingen en zijn ingeniositeit, maar dat anderzijds toch getuigt van weinig gewoel voor authenticiteit. Men bedenke dat zowel de romanschrijver Henri Mur- ger als Puccini's librettisten Giocosa en Illica de handeling van ,,La Bohème" hebben gesitueerd rond 1830 en als men dan ziet dat de kostuums een allegaartje vormen van Biedermeyer en de Franse Belle Epoque en zelfs van daarna, dan begrijpt m endat Colonello het werk bui. ten zijn tijd heeft geplaatst. Ook de regie, vondsten van Colosimo wijzen in die richting: een met magnesium blitsende fotograaf en cancan dansende dames zijn slechts enkele van een lange rij ana chronismen, die hun bekroning vinden in het ten tonele voeren van de Sacre Coeur en de Moulin Rouge, beide stam mend uit de tijd rond 1900. Het enige dat men dan toch blijkbaar niet heeft aan gedurfd is een Eiffeltoren in het toneel beeld te zetten. Maar ach, wie taalt er In dit door de mnziekzon overgoten land om zulke on belangrijke details? Waar het om gaat Is een vocaal en visueel feest aan te richten cn om dat te bereiken is de organisatoren van de Veronese voorstellingen niets te veel geweest. Zie zo'n tweede acte eens aan: daar wordt inderdaad feest gevierd, groot feest, zoals dat alleen in ParUs enblükbaar on de Veronese Bühne kan. Zo'n kleurrijk schouwspel, vol be weging en iolijt: kom daar eens om In Holland! WU henaderen een „Bobcme" bü voorkeur met diepzinnigheid zoals wy de opera als verschijnsel vol artis tieke waardigheid willen vullen. Daar heeft de opera-Italiaan allerminst be hoefte aan. HIJ gaat naar de opera om te horen zingen en vooral om mooi te horen zingen. Nino Sanzogno. die de dirlgeerslal zwaaide over het zeker 120 man tellende orkest de Arena van Verona vergt nu eenmaal een rond anderhalf maal groter orkest dan normaal dirigeerde „La Bohème" met breed gebaar en Het de zangers alle tijd om heerlijk uit te zin gen. Dat betekent over het algemeen langzame tempi, doch merkwaardigerwijs Is men zich die rustige gang In het ge heel niet bewust Is het wellicht het le vendige toneelbeeld met de talloze de tails die de aandacht daarvan afleidt' Bezetting Voor de bezetting van ..La Bohème" had men overigens een cast bijeenge bracht die de rechtgeaarde operaliefheb ber moet doen watertanden: de grootste namen van heden stonden daar op het oodium. Daar was dan allereerst Renata Scotto nu Callas en Tebaldi kennelijk van het grote toneel verdwenen zijn. in de voorste rijen van Italië's operasopra nen. Zij heeft een prachtige stem. lyrisch maar met borsttonen die haar ook ge schikt maken voor dramatische rollen. Jammer is wel dat tussen borst- en mid- denregister een vacuüm is. dat zij door het optrekken van de stem moet opvul len. En dat geeft het geheel hier en daar iets geforceerds. Zoals bij vrijwel iedere rechtgeaarde Italiaanse sopraan is haar figuur iets te gezet om een tuberculeus meisje te suggereren, maar ook dat is iets waar men in Italië maar niet te lang bij stilstaat. Naast haar stond als protagonist de tenor Gianni Raimondi als Rodolfo. een zanger met een gouden stem met een fijn lyrisch timbre dat in het gehele register fraai bleef. Het gemak waarmee hij zich vocqal door zijn partij bewoog straalde af 'op zijn spel dat in al zijn onstuimigheid toch beheerst bleef. Na Scotto en Raimondi dient allereerst Mario Zanasi als Marcello te worden genoemd: een zanger\met een prachtig en soepel gehanteerd baritongeluid die bovendien de Marcello-figuur ten voeten uit teken de. De bas Ivo Vinco als Colline leverde een zeer briljante prestatie en zijn aria in de 4e acte „Vecchia Zamarra" oogstte terecht een ovatie. De bariton Renato Cesari maakte het bohémien-viertal op voortreffelijke wijze vol. Dan was er als Musetta de sopraan Gianna Galli, gescha pen voor de rol als figuur, maar jammer genoeg benutte zij niet alle kansen, die r '-) j/'l PjMa t y - 'ëfk k f» 1 'y? y/f ew Musetta aan een geroutineerde soubrette biedt. Haar enfcrée in de tweede acte per koets met paard en al nog wel! zou veel meer spectaculaire elementen kunnen hebben, maar toegegeven, zij was ook bijzonder potsierlijk uitgedost en voelde zich daardoor wellicht niet op haar gemak In de 4e acte haalde zij haar schade overigens heel goed in: dat was nu werkelijk een lichtzinnige Pari- sienne die met haar figuur aan het sterf bed van Mimi geen raad weet Zorgeloos Maar nogmaalsals geheel gezien was deze „Bohème" het prototype van een Italiaanse operavoorstelling. Inclu sief alles wat adarbij hoort: een tikje zorgeloos hier en daar, maar gebracht Uitspraak kort geding volgende week Plaatselijk buien DOVEN de Ierse Zee was vanoch tend vroeg een depressie aange komen, die in Noordoostelijke rich ting verder trekt. De koele oceaan- lucht, die om deze depressie stroomt bereikte reeds gisteravond ons land. Kwamen gistermiddag nog tempe raturen van 25 tot 30 graden voor de komende dagen zullen deze in het algemeen nauwelijks boven 20 graden stijgen. Het binnendringen van het kou front gaf op sommige plaatsen aan leiding tot onweersbuien In de Golf van Biscaje komt een randstoring van de Britse depressie tot ontwikkeling. Deze trekt eveneens naar het noordoosten en is oorzaak, dat in ons land ook morgen het weer enigszins wisselvallig zal zijn met plaatselijke buien ZON EN MAAN Woensdag 19 augustus: zon op 5.30. onder 19.56: maan op 18 20 onder 108 Zondag 23 augustus: volle maan Hoogwater Schcveningcn 19 augustus: 0.08 v.m., 12.51 n.m. Straiidverwackting Depressie boven Engeland trekt naat het noorden van de Noordzee. Morgen op enkele plaatsen nog een bui en ook enkele opklaringen. Een krachtige, zuid westen wind. Frisser. In de middag 19 a 20 graden, zeewater 18 graden Vooruitzichten: onstabiele lucht met een buienkans, afgewisseld door zonnige perioden. TJET kort geding, dat drummer J. P. -1-1 Eorzclius tegen zijn vroegere werkgever de cabaretier Wim Sonne- veld heeft aangespannen, is gistermid dag behandeld door de president van de rechtbank te Amsterdam. Op 15 juli ontsloeg Sonneveld de drummer, die een arbeidscontract tot het einde van het jaar had', op staande voet we gens wangedrag, het zich niet inzetten op het toneel en wegens belediging en bedreiging van de impressario van Sonneveld. De raadsman van de drummer, mr. W. Rompu, had nakoming van het arbeids contract of schadeloosstelling geëist Mr. Rompu wees erop, dat eën ontslag op staande voet een zeer ernstige aangele genheid is, vooral in de kleine, gevoelige artiestenwereld. „Door deze te abrupte maatregel is de bestaansmogelijkheid van mijn cliënt ernstig aangetast. Bij een ontslag wegens wangedrag moet men toch de buitensporigheden noemen", stelde mr. Rompu. Mr. K.-Leoni, verge- van zijn cliënt Wim Sonneveld. kwam met een aantal verklaringen voor de dag van leden van het cabaretgezel schap. Hieruit bleek o.a. dat de drum- gedreigd zou hebben de impressario „in elkaar te trappen". De drummer zou herhaaldelijk te laat op het toneel zijn verschenen., waar hij dan niet speelda zoals het hoort en bovendien verveeld zat te kijken als Sonneveld zijn grappen vertelde. Over dit laatste waren zelfs vier brieven uit het publiek binnengekomen. De ontslagen drummer zou tevens ach ter het toneel hebben gerookt, wat boden is. „Ook omdat hij de hele stemming in de combo bedierf, heeft men liever twaalf dagen zonder drummer gewerkt het programma omgezet dan op deze manier door te gaan", aldus mr. Leonl Rompu sprak deze verklaringen vees er voorts op dat zij allen zijn afgelegd door leden van de groep, dus door betrokkenen. De president van de rechtbank bepaalde de uitspraak van het kort geding op dindag 25 augustus. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur is n b bh VUssinger Eelde De Bilt 30 17 0.5 IndsVil 31 18 17 indstH - 16 Gianni Raimondi zong de Rodol foin Puccini's La Bohème, bij de voorstelling in Verona. met een enorme feeling voor theater. Zó gebracht gelooft men ieder moment van de voorstelling in de blijheid van het Parijse artistenleven anno 1830 en de bezoeker is bereid mee te leven en te lijden met de doodzieke Mimi en haar vrienden die haar beurtelings verstoten en voor haar door het vuur gaan. Men voelt het duidelijk: zó en niet anders heeft Maestro Puccini het Natuurlijk heeft de componist niet voor zien dat zijn opera eens in een zo grote ruimte als de Arena van Verona zou wor den opgevoerd en dat het werk voor een goed deel uitsluitend een kijkspel zou worden. De bezoeker kan zich er dan nog alleen over verwonderen dat de intieme sfeer van het Bohème-drama nog zo wei nig schade is gedaan. Dat is dan een van de wonderen van Verona. De andere won deren? Wel, ze liggen voor het grijpen. De atmosfeer die ontstaat als duizenden bezoekers bij het begin van de voorstel ling een kaars ontsteken. De uitbarsting van gemeende vreugde van 12.000 bezoe kers als Gianni Raimondi in de aria „Che gelida manina" zijn hoge C vlekkeloos in de enorme ruimte plant En in Verona kan het u ook gebeuren dat ge, 's avonds flanerend in een gezel lige winkelstraat ettelijke oudere echt paren met een draagbare radio in de ar men gekoesterd tegenkomt waaruit de stem van Franco Corelli verkondigt dat er vannacht „Nessun dorma", niemand slaapt En in Verona kan het u ook gebeuren dat ge voor het begin van de 4e acte van „La Bohème" Renata Scotto omstandig aan Gianni Raimondi ziet uitleggen hoe zij de kussens geschikt wil hebben op het bed waarop zij zich straks te sterven zal vleien. Hier past slechts één commen taar: wat een land. JOOP SCHUIER Morgen „Schakels" als hoorspel „Een vrolijk spel van de huiselijke haard" luidt' de ironische ondertitel welke Heijermans meegaf aan zijn to neelstuk „Schakels", een van zijn meest befaamde tendenz-spelen. In dit „Heij- ermans-jaar" laat de VARA het mor genavond tussen 8.05 en 9.53 uur nog eens horen als luisterspel. Nog eens, want het werd voor de eerste maal in microfoonbewerking uitgezonden op 26 februari 1958. Toen speelde de inmiddels overleden acteur Piet te Nuyl sr er de hoofdrol (Pancras Duif) in. Wie morgenavond luistert, zal dus zijn stem weer horen. Voor wie de inhoud van het stuk niet meer herinnert of het misschien in het geheel niet kent: de situatie van het spel verplaatst de luisteraars naar het gezin van Pancras Duif. die als smid zijn loopbaan begon, maar nu een bedrijf leidt, waarin honderden mensen werken. Als hij een tijdlang ziek is, neemt een van zijn zoons de leiding zo lang op zich. Dat leidt echter tot een con flict. want de inzichten van vader en zoon botsen. Pancras Duif voelt zich één met zijn arbeiders, maar zijn zoon wil bij de bedrijfsleiding alleen econo mische maatstaven aanleggen- Voor Heijermans was zulk een gege ven voldoende, om er een boeiend stuk van te maken. Onstuimige verkoop antennes vraag op dit moment groot ciale REM-antennes. De fabrikanten kunnen aan die vraag nauwelijks voldoen. De verkoopleider van een der ETHERGOLVEIN grootste antenne-fabrieken land verklaarde, dat de eerste aan- Veïuwe' loop in de verkoop onstuimiger is ge- dichtst in de buurt van de zender t nen, kunnen de uitzendingen al mei een zogenaamde drie elements-antenne volgen, in Amsterdam werkt men al met negen elements-antennes en in Utrecht met tien. De prijzen variëren van een gulden of vijftien tot om streeks vijftig gulden, exclusief de in stallatie zelf. In Utrecht loopt het storm bij de an tennebouwers en in Hilversum. Den Haag, Haarlem en Amersfoort stromen de aanvragen eveneens binnen. In Amersfoort komen zelfs verzoeken bin- die op de noordwest In Den Helder heeft men tot dusverre nog geen redelijk weest dan werd verwacht. Ongeveer beeld kunnen krijgen, maar de installa- twee weken geleden kwamen de eer- teurs nemen aan dat ontvangst met be ste verzoeken om plaatsing van REM- hulp van zwaardere antennes wel mo- antennes binnen, maar sinds vorige gelijk zal zijn. Vele installateurs heb ben de indruk dat de kijkers meer in teresse tonen voor een REM-antenne dan voor een die de ontvangst van het tweede programma mogelijk maakl. week is de vraag pas goed op gang gekomen. De prijzen voor de consument va riëren uiteraard, zij zijn afhankelijk van de afstand tussen zijn woning en de Tv-contacten met België T")E klacht, dat er zoweinig samen- werking en programma-uitwis seling bestaat tussen de Nederland se en de Belgische televisie, wordt steeds minder gehoord. Op verschillend gebied komt men tot nauwer samengaan, al blijft de BRT tot nu toe toch altijd veel meer Nederlandse programma's overne men dat dat er Vlaamse uitzendin gen op het Nederlandse scherm ko- Niet alleen treden er bij de ver schillende omroeporganisaties nogal eens Vlaamse presentators en tv- gastvrouwen op in diverse Neder landse programma's, maar wij zien telkens meer staaltjes van samen werking met onze zuiderburen. Over d'ie samenwerking is men van omroepzijde niet ontevreden. Een voor beeld daarvan is, dat bijv. de variété programma's welke de KRO. de RTB (Waalse omroep) en de BRT (Vlaamse omroep) voor deze zomer gezamenlijk hebben gemaakt en om beurten uitge zonden. zozeer (alweer van omroep zijde) zijn gewaardeerd, dat men heeft besloten, er volgend jaar een veel gro tere serie van te maken. Het initiatief hiervoor is van Belgi sche zijde genomen. Men heeft deze amusementsprogramma's, naar u weet, opgenomen in Belgische Noordzee badplaatsen en dat principe wil men vasthouden. Het ligt echter in de bedoeling,'dan samenwerking te zoeken met tien ande re West-Europese televisiediensten, waaronder dc KRO of de NTS. Dc programma's, tien in getal, zouden dan gezamenlijk kunnen worden opgezet cn gefinancierd, zodat ze stuk voor stuk duur kunnen zijn, zonder dat de deel nemende televisie-organisaties er al te veel financiële schade door lijden: men krijgt voor zijn hoge bijdrage immers tien programma's terug Samen quizzen Een ander plan van de Vlaamse te levisie houdt in, het volgend seizoen samen met een der Nederlandse om roeporganisaties (wellicht de KRO, met wie men de nauwste connecties onder houdt) de quiz ,,'t Is maar een woord" te gaan doen, en dan met een team van Nederlandse en Vlaamse deelnemers. U herinnert zich dat spel nog wel. wij hebben het enkele keren via een NTS-uitzendiing kunnen meespelen. Een vast team komt uit tegen een telkens wisselend groepje deelnemers en men móet van elkaar de betekenis van een paar weinig-gebruikte moeilijke woor den raden. De mogelijkheid, dat er in de ko mende winter ook nog enkele Vlaamse culturele documentaires, toneelspelen cn amusementsprogramma's op het Ne derlandse scherm zullen komen, is, met het oog op het vullen van twee televisieprogramma's (op het eerste net 30 uren per week cn op het tweede net 17,5 uur) lang niet uitgesloten. Ook Morgenavond om 9 uur zal de AVRO voor de derde en laatste maal een programma „Nieuwe oogst" met came radebuut van talentvolle amateurs uit zenden. Behalve de „deskundige" jury met Karei Prior aan het hoofd, zal er ook weer een kijkers-jury cijfers ten ffe" beste geven. Ditmaal laten zich horen en zien de Wij hebben er ad eens eerder aan zingende Madeion Heynen uit Naar- herinnerd, dat de Vlaamse televisie in d.en, de zusjes Yme, Foke en Mary Dijk- de loop der jaren veel meer Neder- stra uit Hoorn, de vocalist Jan Goey- landse produkties overnam, dan Neder- ers uit Breda, het muziekensemble de land Vlaamse. Dit hangt samen met Hot Fighters uit Amersfoort en het het feit. dat één omroeporganisatie in paul KoLldng Trio uit Utrecht. Vlaanderen alle zendtijd moest vullen, terwijl in Nederland, dat lange tijd over veel minder zendtijd beschikte, zich vijf omroeporganisaties, plus de NTS en kerkelijke instellingen zich voor het scherm verdrongen. In België begon de televisie direct met 25 zenduren per week en in de eerste jaren vooral was het BRT noch RTB mogelijk, dat met eigen produk ties bij te sloffen. De Belgische omroep is daarom ook altijd (en nóg) de grootste afnemer van Eurovisieprogramma's geweest. De RTB nam voorts een belangrijk aantal Franse programma's over en de BRT vertoonde heel wat Nederlandse pro dukties. Vrijwel alle televisiespelen en talrijke amusementsprogramma's van Nederlandse omroepverenigingen zijn op het Vlaamse scherm verschenen. Nederland daarentegen had, met zo- veel omroeporganisaties, uiteraard veel t pacifiaten, dienstweigeraars Vlaamse pro- dle bepaalde moralistische nn peringen aanhangen, mogen verschijnen BBC 2 komt met opzienbarend programma De belofte om „met geheel nieuwe dingen te komen" maakt het tweede televisieprogramma van de BBC (Enge land) om te beginnen waar in een nieuwe reeks, welke voor het komende seizoen op stapel is gezet. Het wordt een wekelijkse uitzending, jonge communisten, anarchis- minder behoefte gramma's. Daar komt nog bij Vlaamse programma's lange tijd wiet zo aansloegen in Nederland, terwijl de Vlamingen graag naar Bussumse uit zendingen keken. Nu beter Nu echter is men wi toe gegroeid en daarmee is de pro gramma-uitwisseling ook minder een zijdig geworden. Voor dc toekomst openen zich nieuwe perspectieven, en het zal zeker niet blijven bij ruime uitwisseling van presentators en gast vrij elfjk hun meningen, ziewswijzeen en overtuigin gen kenbaar maken. Telkens zullen vijf en zes jongelui worden uitgenodigd. De leider van het programma zal dan tegen-argumenten in het vuur brengen en daarna wil men elkaar tot discussies komen BBC 2 is er zeker dat dit programma druk bekeken felrtccf ivenë 19.30 Lichte 20.05 I 19.00 Klass kamer- om antische muziek elite orkestmuziek 40 Adelbrieven Wat de samen-gemaakte amusements programma's van RBT. BRT en KRO (waarvan we er nu twee op het scherm hii hebben gehad) betreft, deze zijn in muzi' Nederland niet slecht ontvangen. Op- 20.00 vallend origineel bleken ze echter ook SNUiV' 21 so stel met te zijn. En het was bepaald ton- nisohe uitzending: Holland Festival 1964: derlijk dat het programma waarin de Klass kamermuziek (opn) 22.30 Nieuws Waalse televisie als gastvrouwe optrad, 22.40 Actualiteiten 20.00 Moderne jazzmu- niet eens van een Nederlandse verta- zlek 23.5524.00 Nieuws, ling vergezeld ging. maar geheel in het Hilversum II, 298 m. 19.00 Nieuws 19 10 Frank werd opgedist. dteïwuS'mondL? Wanneer men werkelijk samenwerkt muziek 20.30 Amsterdammers cn en men beslaat dan (zelfs in eigen land!) een tweetalig gebied, dan mag 2320' Actualiteiten of gram 1 20 00 Ra- ook de aanspraak en de oonfe- spreking 22.30 Nieuws 22.40 Liedji rence in twee talen verwachten. Zulks Lichte gram 23 55—24.00 Nii werd van Vlaamse zijde wél gedaan. Maar dergelijke euvelen zullen, in dien de samenwerking met dergelijke produkties op grotere schaal wordit voortgezet, hopelijk wel ondervangen In elk geval worden in het komende seizoen de televisiebanden met onze zuiderburen kennelijk nauwer aange haald en dat juichen wij van harte toe. 23.1' •navond 65 Doch dit alles, men mocht het hachelijk noemen, vond hij niet erg, want licht ver- klaarbaar. Er haperde hem wat aan de maag. De maag weigerde haar taak. zij toonde zich zelfs de mildste meelspijzen on- gen en dan raakt g' als maagdrager in hongersnood en er komt flauwte over u. Alle flauwten ten spijt echter was zijn stem tot kort onaangetast gebleven, sermoende even geducht als voormaals, beheerste zijn geest zijn geluid volstrekt, en het is een natuurlijke zaak, dat de geest de stem in vloed op haar uitoefent en haar geniepig on dermijnt, hetgeen nu plaats vond. Hoe gaar ne liet hij haar als een onweer woeden over zijn parochianen, haar schudden aan hun rui ge gewetens, zodat zij beklopten in overmaat Ha, welk een faam verwierven zijn sermoe- ;n. Zij hielden de wildste gasten in toom. Zijn woord werd alom gevreesd. En alom be mind. „'Laas. vrees en minne begonnen te tanen. Zijn stem vulde het kerkgewelf met langer, miste de nodige sonore klank, reikte bij lange na niet meer tot de achterste rijen hoogmisgangers, die dikwijls deden als de do en de hand aan het oor legden en de nek naar voren staken of onverschilligheid de dag legden. En in de achterste rijen bevonden zich uiteraard de zwartste zielen, de zwaarst te vermurwene. Na de jongste hoogmis, toen de kerk leeg was, had hij, bij wijze van overtuigende proeve, Pruyck doen posteren aan de westelijke kerkwand, had de kansel beklommen en gepoogd tegen Pruyck wie hij last gaf de oren af te slui ten met de palmen in het kwansuis te donderen gelijk in een waarachtig sermoen. Het was altijd een gekend feit geweest, dat zijn stem de toets glorieus verduurde. Hij had zich geweldig ingespannen. Maar Pruyck ver klaarde hem, geen woord te hebben opgevan gen, louter een dof lawijt. Het verdroot hem en van de Onze-Lieve-Vrouwe begaf hy zich naar Socrates en kloeg deze zijn leed. Het is gedaan met mij, Socrates-vriend. Poneke is Poncke niet meer. Mijn priester schap loopt einde. Tja. wat zal men eraan veranderen, Socrates? Niets. LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me Ui Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT Sindsdien ontweek pastoor Poncke het sa menzijn met Katrijne zoveel mogelijk. Wan neer het niet te verhoeden bleek, zoals tij dens de morgen-ate, babbelde hij voortdurend over Moorke die snel groeide aan gewicht en grootte. Zo hield hij Katrijne argeloos to' hij haar, een wintervoornoen, voor het aan recht stillekens aan het schreien aantrof. Hij trad op haar toe. Katrijne wat is dat nu met u. Ge schreit? Katrijne snikte. Waarom doet ge dat, Katrijne? Boos be richt ontvangen van één uwer verwanten? Of iets met Moorke? Of weer die kies? Katrijne hoofdschudde. Tja, ik heb nu alles opgesomd wat als aanleiding betracht zou kunnen worden. Meir weent toch niet zo maar, Katrijne? Spreek toch. Is 't hem om mij? Ja? Wat heb ik dan misdreven? Niets? Spréék toch, Ka trijne. De maarte verzichtbaarde hem een weinig het gelaat en zegde gesmoord: Ik ben slécht. Slecht? Gij, Katrijne? Ik wilde dat ik zo slecht was als gij, de hemel zou mij gewis zijn, Corneeluitte Katrijne. Wat is er met Corneel? Nu vat ik er geen draad vanKom Katrijne, biecht mij wat u op het hart drukt. Met horten en stoten kwam Katrijne ein delijk los. Corneel had haar gevraagd of zij niets aan mijnheer pastoor gemerkt had. Op haar verwoede ontkenning verklaarde hij met stelligheid, dat zij dan blind moest zijn of harteloos. Mijnheer pastoor stak tegenwoordig in een kwaad vel, ziedaar. Een gevaarlijke krankte moest hem bekropen hebben. Een ge raamte met een toog aan, dat was mijnheer pastoor. Ge kondt hem door de huid kijken. En zijn ogen lagen angstwekkend diep in de kassen verzonken. Vroeger kaarsrecht, liep hy vandaag met gebogen schouders. En zijn stem had een scheur en de bloei was uit mis en preek. Dat Katrijne zulks niet was opge vallen! Onbegrijpelijk, meende de grafmaker. En des te onbegrijpelijker, waar gans Damme over sprak. En waarom haalde mijnheer pas toor er geen doctoor bij? Er was toch niets geestigs aan, u maar te taten doodgaan, ge lijk mijnheer pastoor het zijn eigen deed? En Corneel had niet gelogen, had ze ontdekt. En zij was slecht. Maar zij wist niet, hoe zij blind kon geweest zijn en al eerwaardes sus singen voor geldige munt aanvaardde. O, zij was zo slechtEn weer begon zij onstil baar te schreien. Bemoedigend legde pastoor Poncke zijn hand op haar schouder. Katryne, wat weet de grafmaker af van ascese, van boetepleging, van versterving? Corneel overdrijft. Hij heeft steeds overdreven, muggen tot olifanten opgeblazen. Zo is zijn geaardheid. Zaagt gij ooit een asceet van weelderige lijve? Zij waren allen om zo te zeggen gratig van gedaante. Het is alsof zij zich zweefree maakten, hemelree, Katrijne. En er zijn er, die metterdaad zweefden, van de aarde losraakten uit heilige geestdrift. Hetzelfde gevoel onderga ook ik bijwijlen. De aangenaamte er van moet ik nog leren. Maar dit is van later zorg, weet ge. Corneel Ca- boor beweert, dat ik krank ben. Tja, wat wilt ge van een asceet? Dat hij een atleet is, Ka trijne? Dat zou toch mal zijn. En mijn asce se zou nu mede op mijn stem zijn overgesla gen, volgens de grafmaker. Er is iets van aan, ik weerspreek het niet. Ik had mij ten aanzien van mijn boetepleging perken ge steld. De ascese was sterker dan ik, over schreed de perken Maar, nogmaals, wat zal men eraan veranderen? Ik ben moedig, Katrijne-dochter. De moedige zegeviert altijd. Héé... (Wordt vervolgd) 20.00 Journaal en weer 20 20 Memo 20-35 De B TV-film 2100 Wegwija beer. film voor TV-film. NTS: verzicht. NCRV': •verly Hillbillies. ;r, vakantiequiz itaire (herhaling) 22.4022.45 Jour- Programma voor morgen 10.00 Lichte gram 11.00 Nieuws 11.02 Vrij entree, cabaret 11.25 Licht instrumentaal trio 11.45 Pianorecital: moderne en klass muziek 12.05 Stereofonische uitzending: 13.15 Stereofonische kest. vocale ensembles 14.00 Roman bisc 14.50 Wat doet 15.00 Verzoekpr Nieuws) ri.00 Nws Zending: licht or- zijn buren.' lezing eertstukken (opn) Uzelf?, toespraak a voor de jci 17 00 Wegwijzer: tips voor vakantie, en snipper dagen. afgewisseld met gram 17.50 Rege- rlngsultzondlngj Geven en nemen. Tips 1 weggebruikers 18.00 Nieuws jrkeatmuziek (gr) 18.3C Ivensitedtr vol kin geg roepen, het Thijs Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Niet 7.10 Dagopening 7.20 Lichte gram 7.45 Ra- tuinbouw 12.33 Licht orkest 12.53 Gram. eventueel actualiteiten 13.00 Nieuws 13 15 Licht Instrumentaal kwartet 13.35 Tran sistor. licht programma 15.00 Klass kamer muziek (gr) 15.30 Klass strijktrio (gr) 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd 16 00 Voor de jeugd 17 00 Hawaiian- cn Western muziek (gr) 17 20 Lichte muziek 17.50 Licht orkest en zan^oliatcn 18.10 Dameskoor 18 30 Het spektrum, berichten en lezing TEILEVISIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7