M. E. A. B. Tien voorbeeldbedrijven voor de veehouderij Kanobond: Thea Duif moet wèl naar Tokio Leo Horn leidt wedstrijd om wereldbeker LAND- EN TUINBOUW OP NIEUWE WEGEN Prenten Veldhoen voor jeugd zinnenprikkelend Volley halploeg Tokio thans bekencl HOI kaofiuu» (N z Olympische vlam is onderweg Koning Willem I had vooruitziende blik XIEÜ\FE LEIDSE COURANT Opnieuw kandidatuur gesteld Alsnog opnemen in Ned. ploeg XJET bestuur van de Nederlandse A Kanobond heeft er schriftelijk bij het Nederlandsch Olympisch Comité op aangedrongen Thea Duif. in 1963 jeugd-wereldkampioen K 1-klasse 500 meter, alsnog op te nemen in de Ne derlandse ploeg die zal deelnemen aan de olympische zomerspelen van Tokio. Eind juli droeg de kanobond vijf heren en Thea Duif voor bij het N.O.C. voor uitzending naar Tokio. Het N.O.C.-bestuur aanvaardde de kandi datuur van de vijf heren, doch wees die van Thea Duif af. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 De Argentijnse club Independiente beeft woord gehouden en de Nederlandse ar biter Leo Horn inderdaad, zoals monde ling was toegezegd, uitgenodigd om de eerste van de twee wedstrijden om de wereldbeker tegen Internazionale Milaan te leiden. De ontmoeting wordt op 9 september in Buenos Aires gespeeld. Voor de re turnmatch. twee weken later in Milaan te spelen, is nog geen scheidsrechter aan gewezen. Zoals bekend heeft Leo Horn onlangs In plaats van beide wedstrijden om het Zuidamerikaans kampioenschap tussen Nacional en Independiente slechts een wedstrijd geleid. Nacional bleek ach teraf ontevreden over de leiding en ac cepteerde de Bentvelder niet voor het tweede duel „Een vreemde zaak", meent Leo Horn, „tijdens de wedstrijd heb ik geen klachten gehad en zelfs na af loop werd er niet gemopperd, ook niet over de afgekeurde doelpunten. De vol gende morgen las ik echter in de krant dat ze me niet meer wilden hebben". In tegenstelling tot Nacional was Indepen diente zeer tevreden over de leiding. On middellijk beloofde het bestuur vai Argentijnse club, dat Horn een wedstrijd om de wereldbeker zou mogen leiden, als Independiente Zuidamerikaans kampioen Liverpool won van Reykjavik: 5-0 De Engelse kampioensclub Liverpool heeft zich door een 50 overwinning op de IJslandse club Reykjavik in de voorronden van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen practise!» aetaer gesteld van een plaats in de volgende ronde Bij rust leidde Liverpool met 10. De tweede wedstrijd zal op 14 september in Liverpool worden In een brief aan het N.O.C. stelt de heer Verwillegen, voorzitter van de Ne derlandse Kanobond, vast dat het prin cipe van de bond altijd geweest is en nog is alleen kandidaten voor te dragen van werkelijk olympisch niveau. De heer Verwillegen constateert verder dat Thea Duif aansluiting heeft met de internatio nale top, jeugd-kampioene 1963 is en tot een tijd is gekomen in de strijd om de Europese jeugdtitel die haar met min der tegenstand dan bij de senioren-wed strijden een vierde plaats op de we reldranglijst van 1963 bracht. De voor zitter van de kanobond voert verder aan dat Thea Duif zowel in 19B3 als in 1964 altijd een finaleplaats by internationale ontmoetingen heeft bereikt, dat haai conditie en prestaties steeds beter wor den en dat zij met de Westduitse verte genwoordigsters tot de sterkste kano- vaardsters van West-Europa behoort De officieel erkende middensiandscursussen van het ONDERW IJS-INSTITUUT MET HULP VAN O, EN S.-FONDS: o.l.v. M. VAN DER HORST Herengracht 4 Leiden Telefoon 01710-3C beginnen de volgende maand in: MT KATWIJK AAN ZEE Inlichtingen (vragen staat vrijin katwijk aan zee. morgen, woensdagavond van i9 uur bij de firma Van Rijn, Princestraat 27. telefoon 3819, waar U zich ook kunt opgeven voor de cursussen: DUITS EN ENGELS (voor beginners en gevorderden) Reeds duizenden malen is daadwerkelijk bewezen: WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES, DIE NEME BIJ DE „M.E.A.B." LES! Schriftelijke inlichtingen op aanvrage Amsterdamse kantonrechter: Volgens de Amsterdamse kanton rechter mr. A. W. Haan zijn de platen van de graficus Aad Veldhoen, die op 'n bakfiets werden tentoongesteld, zinnenprikkelend voor de jeugd. Dit heeft hij gisteren in zijn (schrif telijke) vonnis bepaald door de man die met de bakfiets heeft rondgere den, de 30-jarige anti-rookmngiër Robert Jasper G. te veroordelen tot drie maal een boete van f 11.—. De drie betreffende platen zullen aan de verdachte worden teruggegeven. De officier had driemaal een boete van f 76 geëist. De raadsman van G., mr. H. Ka ter, heeft direct appèl aangetekend tegen het vonnis van de kantonrechter. In het vonnis deelt de kantonrechter mede dat hij met grote interesse heeft kennisgenomen van de meningen van de getuige-deskundige prof. mr. H. Nagel en van de vervaardiger van de platen Aad Veldhoen. Nadrukkelijk wordt gesteld dat de integriteit van de verdachte en Door het bestuur van de Nederlandse Volleyball Bond zijn twaalf spelers voor gedragen aan het Nederlandsch Olym pisch Comité om te worden uitgezonden naar Tokio. Aangezien reeds was een gekomen twaalf man te sturen is de goedkeuring van het N.O.C. in dit geval louter formeel. De twaalf Tokiogangera zijn: Jaap Korsloot. Jurrie Kooien, Joop Tinkhof, Jan Oosterbaan, Rob Groen huizen. Piet Swieter. Hans van Wijnen, Jacques de Vinik, Dinflco van der Stoep, Jacques EwaJds, Jan van der Hoek en Frank de kunstenaar door het kantonge recht niet in twijfel worden getrokken. „Het gaat erom of de platen geschikt zijn om de zinnen van de jeugd te prik kelen, ook al was de bedoeling anders. De gedachte aan opzet is mij dan ook vreemd", aldus het vonnis. Gedwongen Bedacht moet worden dat het waar mag zijn dat de tegenwoordige jeugd ge deeltelijk sneller voor de werkelijkheid het seksuele leven wordt gesteld oi zich stelt dan voorheen, toch achten wij dit niet ter zake en wij overwegen daar naast dat het betreffende wetsartikel alleen een bepaalde groep der tegen woordige jeugd, maar de gehele jeugd omvat en dat de straat zich hierin van :a en tentoonstellingsgebouwen on derscheidt dat de ouders van opgroeien de kinderen geen enkel middel hebben de kinderen af te houden van wat op straat wordt tentoongesteld of aangebo den". aldus de overwegingen bij hel Integriteit Bij de strafmaatbepaling houdt de kan tonrechter rekening met de integriteit van verdachte en kunstenaar en met het feit dat zij niet de intentie hebben gehad zinnenprikkelende platen te maken en te vertonen In een' mondelinge toelichting op het vonnis benadrukte mr. Haan dit nog eens tegenover de beer Veldhoen. gaat om de historische interpretatie wetsartikel 451 bis. Ik kom er echt niet onderuit, maar ik geef u door deze straf de mogelijkheid in hoger beroep te gaan", aldus de kantonrechter tot Veldhoen. Uit Karatsji is vanochtend een char tervliegtuig van de Japanse luchtvaart maatschappij met 43 personen aan boord, onder wie tien leden van het Japanse organiserend comité voor de Olympi sche Spelen, naar Athene vertrokken om de Olympische vlam op te halen. Het gezelschap is gisteren in Karatsj aangekomen uit Calcutta. Het vliegtuig zal de retourvlucht van Athene naar Okinawa op 23 augustus a.s. aanvaarden. De vlam zal van Okinawa door Olym pische renners naar Tokio worden over gebracht. Evert Dolman alsnog in Olymp. ploeg De Nederlandse, wielerkampioen Evert Dolman (Rotterdam) is door het N.O.C., overeenkomstig de voordracht van de Kon. Ned. Wielren Unie. alsnog aange- r de Olympische wielerploeg De dertien jarige H.B.S.-leerling Arno Lechner uit Melick bij Roermond is gisteravond in zijn woonplaats door een personenauto aangereden. Ernstig gewond wend hij naar het ziekenhuis in Roermond gebracht waar hij 's avonds is overleden. Raadsagenda Katwijk KATWIJK Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad bijeen. De agenda vermeldt o.m.: overeenkomst met de voetbalvereniging Katwijk inzake verhuur van de sportvelden in de Hoor- nespolder; geldlening ad f 1 miljoen; her ziening jaarwedde van de wethouders; krediet voor de aankoop van een pers wagen tb.v. de huisvuilophaaldienst; kre- herstel van de tweede gashou der: krediet voor uitbreiding van het elektriciteitsnet in de Hoornespolder; krediet voor de bouw en inrichting van twee ontvangststations voor aardgas; ver ordening op de heffing en invordering rechten ten behoeve van de keu ringsdienst van slachtdieren en van vlees; krediet voor het treffen van voorzienin- de sociale werkplaats Rijnstr. 2; kredieten voor verbetering van de ver warming en verlichting in het BB-cen- de werkinrichting voor geeste lijk misdeelden in het pand Noordstr. 19; beroep van de heer C. Ravensbergen te gen de afwijzende beschikking van B en W op zijn verzoek om vergunning tot het verbouwen van het pand Te Britten- straat 41; beroep van de heer Jac. Jonker tegen de afwijzende beschikking van B W op zijn verzoek om vergunning tot het verbouwen van de schuur achter Ret pand E. A. Borgerstraat 47; onbewoon baar verklaren van de woningen Noord straat 2b, Sluisweg 6b en 35e, Hoogstr. 3a 3b, Tramstraat 29 en Louwestraat 9 35; verhoging van de garantiebijdrage i het Rijnlands Borgstellingsfonds: vestiging van een noodlokaal in de Hoor nespolder voor de openbare lagere school krediet voor de aanschaf van leermid delen t.b.v. deze uitbreiding; medewer king ex art. 72 der lagere onderwijswet het bestuur der hervormde scholen de mr. J JL v d Brugghenschool; medewerking ex art. 72 der lager onder wijswet aan het bestuur van de Otto Ba- van Wassenaer van Catwijckschool verbetering van de afrastering rond het terrein van de Prinses Beatrixschool; krediet voor het treffen van voorzienin- de hervormde school Remise straat; krediet voor de inrichting van de chr. ulo aan de Bestevaersweg; krediet medewerking aan een onderzoek de behoefte aan sportaccommodaties; wijziging van de gemeentebegroting 1964 de begroting 1964 van de sociale werk plaatsen. Stand der bevolking gemeente Katwijk KATWIJK Gevestigd: H v d Pias- de Mooij van Rijnsburg naar Prins Alex- anderplein 18; T v d Veen van Den Haag Witte de With straat 15; P Jongejan met gezin van Den Helder naar Meeu wenlaan 69; L Schwldder met gezin van Den Haag naar Conradstraat 17; J C van Hartingsveldt met gezin van Rijswijk Bosplein 25; Hein, van Enschede Karei Doormanlaan 16; H Dietz met gezin van Lelden naar Tramstraat 1 Vertrokken: G Quarrev d Meij Rijnstraat 45 naar Lisse, Nassaupark 27; M J Hubers van Duinoordweg 2 naar Haarlem. Schotersingel 4. Bridge in Katwijk Katwijk aan den rijn in het Parochiehuis hield bridgeclub „De Brug" In samenwerking met de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer weer drive voor leden en badgasten. De uitslag: groep groen: 1 Westerberg Van Rijn 88 m.p.; 2 de heer en mevrou- Van Breukelen 71 m.p.; 3 B H Agema- O E A Saeij 68 m.p.: 4 mevrouw Stichter —mevrouw Den Dekker 63 m.p.; 5 E J van LeeuwenA de Ruiter 59 m.p.; heer en mevrouw Onland 43 m.p.; 7 Lugt- hartCapteijn 52 m.p.; 8 de heer en vrouw W Klos 50 m.p.: groep zwart: 1 J de JongD v d Plas 85 m.p.; 2 mevrouw v d ValkA de Lange 70 m.p.; mevrouw Den DuikN Parlevliet 69 m.p.; 4 J PlasN Ravensbergen 65 m.p.; 5 de heer D Parlevliet 58 m.p.; 6 KoomenH de Booij 55 m.p.: 7 De Langemevrouw Parlevliet 52 m.p.: 8 de heer en mevrouw C Duin dam 50 m.p.: groep rood: 1 M Puimgraaff J Pluimgraaf 60 m.p.; 2 M v Duijven- voordeC Berkheij 51 m.p.; -3 C den MET0, financiële steun van het Ontwikkelingsfonds- en Sa neringsfonds voor de Landbouw zullen, zo mogelijk nog vóór de komende herfst in acht provin cies van ons land tien voorbeeld bedrijven voor de veehouderij worden gesticht met de bedoeling om de veehouders aan de hand van de praktijk duidelijk te maken in welke richting hun bedrijven zich in de toekomst zouden moeten ont wikkelen. Dit nieuwtje vertelde ons de di recteur-generaal van de landbouw, ir. J. VV. Wellen, tijdens het ge sprek dat wij onlangs met hem mochten hebben over de betekenis van het O. en S.-fonds voor de toekomstige structuur van onze landbouw. Hiermee maakte de heer Wellen dui delijk. dat, hoewel de mogelijkheid tot aanvragen van Ontwikkelingshulp waarschijnlijk eerst in de komende herfst kan worden geopend, het O. en S.-fonds reeds nu druk bezig is om ook de ontwikkelingskant van het fonds op gang te brengen. Daarbij is het oog vooral gericht op twee be langrijke knelpunten in de landbouw: de veehouderij en de verbetering der bedrijfsgebouwen in alle sectoren, dich voornamelijk eveneens in de veehou- GROTERE BEDRIJVEN Naar de mening van ir. Wellen, die ook voorzitter is van het O. en S.- fonds, is het vooral voor de veehouders nodig dat zij kunnen beschikken over grotere bedrijven en doelmatig inge richte bedrijfsruimten. In Nieuw-Zee- land zijn reeds tal van bedrijven, waarop één man 60 a 70 stuks vee kan verzorgen. Nu is dat land uiteraard niet zonder meer met Nederland te vergelijken (alleen al het klimaat is totaal anders), maar de ontwikkeling daar geeft toch wel een indicatie voor de richting, waarin het ook in Nederland heen moet Indien de Nederlandse veehou der over een goed geoutileerd bedrijfs gebouw beschikt, kan hij op zijn al- leentje op zijn minst 20 stuks vee ver zorgen. 50 PCT. CADEAU De moeilijkheid is echter, dat de Ne derlandse veehouders er nog niet „aan" willen. Velen vinden, dat ze wel op de oude vertrouwde manier door kunnen gaan. Daarom is met mede werking van de landbouworganisaties en andere deskundigen een staltype ontworpen van semi-permanente op zet Dit bedrijfsgebouw, dat in sy steembouw in gelijke eenheden snel kan worden opgetrokken en later eventueel kan worden uitgebreid, kan bijvoorbeeld b»j het bestaande bedrijf worden neergezet Zo gebeurt het ook met de tien voorbeeldbedrijven, die opgetrokken zullen worden bij de be drijven van veehouders in Haulerwijk (Friesland), Buinen (Drenthe), Haaks bergen (Overijsel), Netterden en Bar- neveld (Gelderland), Monnikendam (Noord-Holland). Leerbroek (Zuid- Holland), Dongen en Doeveren (N. Brabant en Sevenum (Limburg). Het Ontwikkelings- en Sanerings fonds neemt niet minder dan 50 pro cent van de fabricage- en bouwkosten voor zijn rekening. Plannen bestaan om aan dit project in de nabije toe komst nog verdere uitbreiding te ge- KOM MET PLANNEN financiële bijdragen van 25 procent tot een maximum van tien duizend gulden per bedrijf te verle nen aan de uitvoering van de plan nen. die ten doel hebben om in be staande bedrijfsgebouwen zodanige veranderingen aan te brengen, dat een doelmatige bedrijfsuitvoering daarvan het resultaat zal zijn. Wat dit onder deel van de „ontwikkelingshulp" be treft is het echter onmogelijk om met omlijnde plannen te komen, omdat de mogelijkheden per bedrijf daarvoor uiteraard teveel verschillen. Het O. en S.-fonds wil echter, waar mogelijk en gewenst, alle denkbare hulp verlenen, waarvan in principe geen enkel be drijf wordt uitgezonderd. „Laat men maar met plannen komen", aldus ir. Wellen, die er nadrukkelijk op wees dat het noodzakelijk is, dat de boeren zélf meedenken en hun vindingrijk heid tonen. Het gaat er echt niet om in Nederland zoveel mogelijk een- heidsbedrijven te stichten. EENMANSBEDRIJVEN Uit het vorige artikel is al wel dui delijk geworden, dat ir. Wellen geen heil ziet in het vaststellen van een minimale bedrijfsgrootte, om langs de ze weg te komen tot de grootst moge lijke rentabiliteit. Wel kan volgens hem echter één belangrijke maatstaf worden aangelegd en wel deze. dat elk bedryf, waarop tenminste één man vol ledig produktief werkzaam kan zijn en een goed inkomen kan verdienen, bestaansrecht en bestaansmogelijkhe den moet hebben. Dit betekent tevens, dat er in de toekomst (zeker in de eerstkomende dertig jaren) in de Ne derlandse landbouw zeker plaats zal zijn voor een flink aantal eenmans bedrijven, mits de produktie-omstan- digheden deze boeren in staat stellen efficiënt te werken. „ARBEIDSRESERVE" Zijn de produktie-omstandigheden goed, dan behoeft het eenmans-bedrijf naar de stellige overtuiging var directeur-generaal zeker niet tot de economisch zwakke broeders te beho ren. De enige zwakke kant van deze bedrijven blijft echter het feit, dat één man er alleen voor staat Deze ene man „mag" niet ziek worden, hij kan geen vrije zaterdag of zondag heb ben; hij kan niet met vakantie gaan. Dit nu acht ir. Wellen een probleem van de eerste orde. Hij acht het daar om dringend noodzakelijk, dat er be- drijfsverzorgingsdiensten in het leven worden geroepen, een soort „arbeids reserve", die de boer van het mans-bedrijf in staat stelt regelmatig over vrije tijd te beschikken en Diimiddellijk bijspringt indien de boer door ziekte of ongeluk wordt getrof- GROOTSE AANPAK Het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds acht dit probleem van zo grote importantie, dat het in- middels de centrale landbouworgani saties heeft gevraagd plannen te ont wikkelen, die deze zwakke plek var het eenmans-bedrijf in de nabije toe komst uit de wereld kunnen helpen. Volgens ir. Wellen is het nodig, daar bij te komen tot een grootscheepse aanpak, die rekening houdt met de initiatieven die hier en daar op dit terrein reeds bestaan. Ook de uitvoe ring van deze taak wil het O. en S.- fonds graag financieren, want, zo zei de heer Wellen, tenslotte gaat het niet alleen om harde economische wet ten, maar vooral ook om de men: de leefbaarheid dus en om een m waardig bestaan! (Volgend artkel De boer moet onder nemer worden). ROELOFARENDSVEEN Ongekende aanvoer van chrysanten ROELOFARENDSVEEN Dat de ïia- tuur vroeger is dan in andere jaren blijkt uit de bloemenaanvoer aan de veiling te Roelofarendsveen. Sinds enkele weken kent men reeds een ongekende aanvoer can chrysanten, zowel geplozen als tors chrysanten. Normaal is dit een herfstpro- dukt maar de snelle groei in de voor gaande periode heeft ervoor gezorgd, dat nu dagelijks een zeer grote aanvoer de klok passeert. In de bloemenhandel, al thans wat het binnenland betreft is ech ter nog sprake van vakantiestemming. In de afgelopen verslagweek was de prijs van chrysanten dan ook beslist aan de lage kant, zodat zelfs in belangrijke mate doordraai, zij het dan misschien de min dere kwaliteit plaats had. Dit in tegenstelling tot de Am. anjers. Duik—N Parlevliet 50 m.p.: 4 en 5 Van der PlasVan der Plas en mej Onna— Vlak 49 m.p.: 6 C Ouwehand—P v Duij- venbode 41 m.p. KATWIJK AAN ZEE Woensdag: hoog water 0.24 en 13.07 uur; laag water 8.22 en 20.53 uur. LEIDSE SCHILDER- EN TEKENACADEMIE „ARS AEMULA NATURAE" Pieterskerkgracht 9 1. Een cursus portrettekenen; 2. Een cursus grafische technieken, o.a. etsen, lithografie en linoleumsnede. Deze cursussen zijn bestemd voor gevorderden. Ook voor de bestaande cursussen is nog in schrijving mogelijk, o.a. voor modelteken, vrij tekenen, schilderen en boetseren. Inlichtingen en inschrijving vanaf 1 setpember a.s. bij de secretrais. g. van der Post. Tulpenstraat 12. Leiden. Uw stoel staat klaar. Serieuze jongedame kan in prettige omgeving boeiende taak vervullen als kantoorbediende (typiste en/of telefoniste). 7oek niet langer; wij geven u naast verantwoor delijk werk een goed salaris, ruime sociale voor zieningen en vakantieregeling. N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „N.A.V.O." Hogewoerd 126 te Leiden. Afd. personeelszaken. In ons snelgroeiend bedrijf hebben wij plaats voor enkele administratieve medewerkers Cvrl. of mnl.) die gedurende enige tijd als assistent(e) ingezet zullen worden op één van onze administratieve afdelingen, teneinde de vereiste praktische ervaring op te doen om na verloop van tijd geheel zelfstandig te kunnen werken. De aard der werkzaamheden brengt mede, dat het bezit van het Praktijkdiploma Boekhouden of gevorderde studie hiervoor noodzakelijk Is, terwijl verdere studie voor M.B.A. of S.P.D. wenselijk Is. Leeftijd 20 - 23 |aar. Aanvangssalaris f 500.- per maand. Voor ambitieuze krachten zijn goede pro motiekansen aanwezig. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlichtingen zoals diploma's, praktische ervaring, enz., welke vertrouwelijk zullen worden behandeld, onder nr. R 1980. aan het bureau van dit blad. Dankzij een bijzonder goede vraag vooi- export naar Duitsland liepen de prijzen behoorlijk op. De rose sim kwam tot een notering van 27 ct en de sim rood en carry sim brachten het zelfs tot 0.35 per stuk. Maandag 17 aug. liep deze prijs weer iets terug, maar voor de tijd het jaar mocht toch nog van een hoge prijs worden gesproken. Ook van rozen Is er een vrij grote aan- oer. vooral van de kleinere roosjes als Carnette en CaroL Grotendeels heeft thans de afzet plaats op de binnenlandse markt. Ook de export blijft echter be hoorlijk geïnteresseerd voor dit produkt Veel aanvoer heeft ook plaats van asters, -oor een redelijke prijs van 20 tot 35" ct per bos, van de hand gaan. De aanvoer van ornithogalum loopt tij delijk iets terug, maar blijkbaar kent de handel van deze bloem een verzadiging, want de afzet van deze wel zeer houd bare bolem, is bselist lui te Groot is de aanvoer van dalia's. n ook voor de bloem is de prijs aar lage kant. Ook te vroeg voor de tijd het jaar is de steeds toenemende aan' de fresia Golden Yellow, met ev lage prijzen. Als het koele weer echter nog enkele dagen aanhoudt, dan zal mede door het verstrijken vakantieperoide wel weer op e levendige handel kunnen worden gere- Burgerlijke stand van Alkemade ALKEMADE GEBOREN: Marcellus W J, zv J D v d Geest en E C v d Geest; Johannes B, zv R H C Glansbeek en. H A M Lichter: Theodorus G M, zv L F van Egmond en P M Termeulen; Columba G M, dv L F v Egmond en P M Termeu len. ONDERTROUWD: M J Verdel en C J Neelen; A W v d Hulst en P A Zoet GETROUWD: L Q v d Poel en A J Bis schop; H E J v Wieringen en S M A Turk. N.V. Philips gloeilampenfabrieken heeft de houders van gewone aandelen in N.V- De Vitritefabriek te Middelburg een aanbod gedaan tot omwisseling in aandelen N.V. Gemeenschappelijk bezit van aandelen Philips gloeilampenfabrie ken. In dit aanbod, dat geldig is tot 15 september, is sprake van een omwisse lingsverhouding van nominaal f 500 aandelen Vitrite tegen nominaal f 750 aandelen N.V. Gemeenschappelijk bezit De Vitrite vervaardigt hoofdzakelijk lampvoeten voor elektrische lampen. Philips ondernemingen behoren tot de grootste afnemers. N.V. Philips gloeilam penfabrieken bezit reeds de meerderheid van het gewone aandelenkapitaal VEin de N.V- De Vitritefabriek, aldus een com muniqué van Philips. J£ONING WILLEM I heeft al heel vroeg de antecedenten van de zuidamerikaanse bevrij der Siraon Bolivar juist getaxeerd. Toen ia feite nog niemand zijn aspira ties in de - gaten had, stuurde Koniag Willem I reeds een persoonlijke waarnemer naar Vene zuela met de opdracht „Houd die kerel maar eens goed in de gaten...." Dit is gebleken uit het speurwerk in Nederland se geschriften van en over Bolivar. Prof. dr. C. F. Auan Dam, direc teur van het Spaans, Portugees en Ibero- Amerikaans instituut van de rijksuniversiteit in Utrecht, heeft dit speurwerk verricht op verzoek van de histori cus dr. Pedro Groses uit Caracas, die betrokken is bij de voorbereiding van een nieuwe, thans volledige uitgave van de geschriften van Simon Bolivar. In 1967 is het 400 jaar geleden dat de hoofdstad van Venuzuela, Caracas, werd gesticht. De rege ring van de republiek heeft besloten dit vierde eeuwfeest met grote luister te vieren. Aan verschillende weten schappelijke instellin gen buiten Venezuela werd gevraagd .Jloliva- riana" of andere docu menten over de Venezo laanse vrijheidsstrijd te vergaren. Het Utrechtse instituut van prof. dr Van Dam ging daarvoor kijken in Den Haag. Een groot aantal belangwek kende documenten werd, gevonden. Zelfs bij het Spaans. Portugees en Ibero-Amerikaans insti tuut heeft men er nog heel wat uit kunnen leren. Zo met name over de vooruitziende blik van koning Willem I. Dr. Grases heeft kort geleden een bezoek aan ons land gebracht en de gevonden documenten bekeken. Hij was daar mee heel blij. Ze zijn nu onderweg naar Venezu ela. De brieven worden in de grote herdenkings uitgave verwerkt, de overige documenten wor den elders verwerkt. De voor ons land nieuwe historische bijzonderhe den worden binnenkort gepubliceerd in de West- Indische guls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6