Tuomioja droeg een zware Merkwaardige alchemist In zicht van haven gestrand Engeland gaat bases in Libië ontruimen Oost- en West-Duitsland gaan samen brug bou wen Commandant NAVO moet kernmacht beheren Zuidvietnamezeii niet blij met nieuwe president Jjh eea &onte (Van een onzer redacteuren) rEN Sakari Severi Tuomio ja tot VN-bemiddelaar voor Cyprus werd benoemd verklaarde hjj, vol verwach ting uit te zien naar zijn ,,heel moeilijke, maar opwindende taak". Van de Finse regering had hij zes maanden verlof gekregen om zijn missie met betrekking tot de kwestie Cy prus uit te voeren. Tuomioja zelf achtte het in die laatste weken van maart nog te vroeg om een voorspelling te doen of deze periode lang genoeg zou zijn om zijn taak naar behoren te kunnen vervullen. Niemand kan voorspellen hoe lang het zal duren", zei hij. De taak van Tuomioja was inderdaad heel moeilqk en bijzonder opwin dend. Zijn enerverende strijd achter de schermen om het probleem tot een oplossing te brengen, voordat Grieken en Turken elkaar in de haren zouden vliegen, vergde veel van zijn krachten, te veel ten slotte. En nog voordat de ter mijn van zes maanden was verstreken waarin zijn land hem in eerste instantie ter be schikking van de volkerenor ganisatie had willen stellen, is hij bezweken onder de zware last, die hij met name in de afgelopen weken moest dra gen. In een Geneefs ziekenhuis vechten artsen voor zijn leven. Groot-Britannië zal waarschijnlijk n de naaste toekomst zijn militaire bases in Libië ontruimen. De Britse troepen zullen geleidelijk worden te ruggetrokken, maar er blijven posten achter voor de doorvoer van militai ren en Britse militaire vliegtuigen behoudens het recht boven Libisch grondgebied te vliegen, zo is van be voegde Britse zijde gezegd. Verwacht wordt dat aan het einde van onderhandelingen over herziening van het Brits-Libische verdrag van 1953 een overeenkomst over de ontruiming van de bases zal worden gesloten. Volgens het verdrag, dat in 1973 afloopt, heeft Groot-Britannië het recht op militaire bases in Libië voor oefening van mili tairen. en verplicht het zich Libië te verdedigen. In doorgaans welingelichte kringen meent men dat de Britse militairen in Libië, ongeveer 1300 man, naar Malta zullen worden overgeplaatst of zullen worden toegevoegd aan de strategische •serve in het moederland. De Libische regering zou onder druk m president Nasser van Egypte en hem gezinde elementen in Libië om her ziening van het verdraghebben ver- Hof fa nu tot vijf jaar veroordeeld belders is gisteren wegens verduiste ring tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar veroordeeld. Hoffa en zijn medebeklaagden zouden miljoen dollar uit het pensioenfonds an de vakbond hebben verduisterd. Op k van de vier tegen hem uitgebrachte beschuldigingen werd Hoffa tot vijf jaar veroordeeld. Hij zal de straffen echter tegelijkertijd kunnen uitzitten. Hij werd vorige maand veroordeeld. Zijn advoca ten trachtten een nieuwe behandeling de zaak te bewerkstelligen, maar hun argumenten werden verworpen, a maart werd Hoffa schuldig bevon- i aan een poging tot omkoping van i jury in Chattanooga (Tennessee) en tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij is tegen deze straf in beroep gegaan. De vakbond van transportarbei ders is met 1.720.000 leden de grootste de Verenigde Staten. Tuomioja stortte in, toen hij op het punt stond, voor de zoveelste maal een reis te maken langs de hoofdste den van de landen, die het meest rechtstreeks bij het Cyprische pro bleem zijn betrokken: Ankara, Athe ne en Nicosia. Wellicht droeg het feit, dat hij er na bijna vijf maanden nog niet in geslaagd was, zijn bemidde lingspogingen tot een goed eind te brengen, er toe bij dat hij zich het uitbreken van een gewapend conflict persoonlijk aantrok. Van zijn reis naar de hoofdsteden van Turkije, Grieken land en Cyprus zou veel afhangen, dat besefte hij. Er was een geringe kans, dat hij er in zou slagen, de drie lan den dichter bij elkaar te brengen. Be weerd wordt, dat hij zocht in de richting van aansluiting van Cyprus bij Griekenland en het scheppen van voorwaarden voor de Turkse bevol kingsgroep op het eiland, die ook voor Turkije aanvaardbaar zouden zijn. Er waren aanwijzingen, dat zowel Griekenland als Turkije wel over dit bemiddelingsplan wilden praten. De grote vraag was evenwel, wat aarts bisschop Makarios, de president van Cyprus, zou doen. In zicht? Een ander moet de taak van Tuomio ja overnemen. Die zal gebruik kun nen maken van. de inlichtingen, die hij had ingewonnen en van ervarin gen, die hij had opgedaan. Tuomioja had vijf maanden nodig om Grieken Turken er van te overtuigen, dat kwestie Cyprus niet op Cyprus zelf kan worden opgelost. Daarvoor zijn de tegenstellingen tussen beide be volkingsgroepen op het eiland te groot geworden. Een voor de Turkse ge meenschap op Cyprus aanvaardbare oplossing kan nog slechts gelegen zijn in het betrekken van het eiland in een groter verband. Inlijving van Cyprus bij Griekenland kan onder bepaalde voorwaarden uitkomst brengen. Vier jaar geleden leek dat nog onmogelijk. Toen meenden de Griekse en Turkse regeringen nog, dat Cyprus een zelf standig bestaan zou kunnen leiden en dat door een complex van verdragen een harmonieuze samenleving van Grieken en Turken kon worden ge schapen. Nu weet men beter. Meer en meer gaat men zich ook van Turkse zijde realiseren, dat de Turkse gemeenschap op Cyprus er beter aan toe zal zijn, als Griekenland het op het eiland voor het zeggen heeft, dan wanneer zij aan de willekeur van de Grieks-Cyprische meerderheid zou blijven overgeleverd. Afgebroken Tuomioja mocht zijn werk met be trekking tot Cyprus niet voltooien. Het werd afgebroken, toen hij op het punt bleek te staan succes te boeken. Tuomioja is nog geen 53 jaar oud, niettemin kan hjj reeds op een pracht tige politieke carrière bogen. Op 29 augustus 1911 werd hij in Tampere (Finland) geboren. Nadat hij rechten had gestudeerd aan de universiteit van Helsinki was hij van 1937 af werkzaam bij het bankwezen. Later stortte hij zich als lid van de liberale partij in de politiek. Hij bekleedde verschillende posten op het ministerie Na moeilijke onderhandelingen handelingen zijn Oost- en West-Duitsland gisteren overeen gekomen een vernielde brug over hun grens te herbouwen. Deze brug, die te Hirschberg over de rivier de Saaie lag, en die een ver binding vormde op de autover keersweg van Berlijn naar Neuren berg, werd in de laatste weken van de Tweede Wereldoorlog door het Duitse leger opgeblazen. Negentien jaar lang hebben reizigers een om weg moeten maken van 30 km via een smalle landweg. Het Oostduitse regime eiste de hand- ekening van de minister van transport wezen te Bonn en stelde zich op het standpunt, dat het een zaak betrof die tussen beide regeringen moest worden geregeld. Via deze procedure probeerde Oost-Duitsland het regime-Ulbricht door Bonn te doen erkennen, maar West- Duitsland ging daar niet mee akkoord. De overeenkomst werd door Bonn aan geduid als een akkoord tussen de „auto riteiten van twee monetaire gebieden" en niet tussen de „autoriteiten van twee Duitse staten", zoals het Oostduitse persbureau ADN de overeenkomst be stempelde. De formulering van de West- duitse regering wordt in handelsover eenkomsten gebruikt om erkenning van het Oostduitse regime door het Westen te omzeilen. De wederopbouw van de brug die op Oostduits gebied staat, zal door Bonn worden bekostigd omdat de brug voornamelijk zal worden gebruikt worden uitgevoerd door Oostduitse inge nieurs en de komende maand zal men al beginnen. Men hoopt de brug tegen eind 1966 voor het verkeer open te stel- Tuomioja, de Finse VN-bemiddelaar op Cyprus, die thans in Genève ernstig ziek ligt. /an financiën, totdat hjj in 1943 werd benoemd tot president van de Bank van Finland. Hij was toen pas 32 jaar. Van 1944 tot 1945 was hij minister van financiën. Tot 1949 was hij in over heidsdienst werkzaam en vertegen woordigde hij zijn land geruime tijd bij de Wereldbank. Toen Kekkonen als vertegenwoordiger van de Boeren partij in 1950 een kabinet vormde, werd Tuomioja minister van handel. In het derde kabinet van Kekkonen werdhij minister van buitenlandse ;aken. Eind september 1952 werd hij op- ïieuw benoemd tot president van de Bank van Finland. Hij stond toen al geruime tijd bekend als de belangrijk ste economische deskundige van zijn land. Aan zijn optreden is het mede te danken geweest, dat de herstel betalingsverdragen met de Sowjetunie vlot konden worden afgewikkeld. Bemiddelaar Nadat Kekkonen in november 1953 was afgetreden, wees president Paasi- kivi Tuomioja aan om een nieuw ka binet te vormen. Hij vormde een za kenkabinet, dat zou aanblijven tot de verkiezingen, die in juli 1954 gehou den moest worden. Er deden zich echter voor die tijd al weer moeilijk heden voor en in mei 1954 zag Tuo mioja zich genoodzaakt, de leiding uit handen te geven. Na de verkiezin gen werd hij benoemd tot Fins am bassadeur in Londen en nadat hij te vergeefs had meegedongen naar het Finse presidentschap (na het over lijden van president Paasikivi) ver trok hij al vrij spoedig naar Genève om de Zweed Gunnar Myrdal op te volgen als leider van het secretariaat van de Europese economische com- Tot 1960 werkte hij in Genève. Daarna ging hij tweemaal in opdracht van Dag Hammarskjöld, de voormali ge secretaris-generaal van de Ver. Na ties naar Laos om er te bemiddelen in het conflict tussen de rechtse, neutra- listische en communistische groepe ringen. Eind 1961 vertrok hij naar Stockholm om daar zijn land als bassadeur te gaan vertegenwoordigen. Daar bereikte hem het bericht, dat se cretaris-generaal Oe Thant hem nodig had als bemiddelaar in het Cyprische conflict. Moge het hem gegeven zijn te herstellen van de ernstige ziekte, waardoor hij werd getroffen. De V.S. zouden zich in het vervolg aan de volgende beginselen moeten houden: 1. Overleg met de NAVO over elke politieke beslissing die betrekking heeft op de veiligheid. 2. Het niet voeren van bilaterale on derhandelingen met Rusland over onder werpen die betrekking hebben op de be langen van de NAVO. 3. Het verstrekken van kerngeheimen „p een wijze dat Frankrijk en Enge land binnen het bondgenootschap vol ledige kernpartners worden. 4. Het oefenen van alle in Europa ge legerde NAVO-strijdkrachten in het ge bruik van taotische kernwapens. Goldwater contra democraten: McNamara: in één uur sterven 100 milj. Amerikanen Twee geheel verschillende me ningen over de kwestie wie de controle moet hebben over kern wapens, werden gisteren verkon digd door resp. senator Goldwater en de democratische minister van defensie McNamara. Goldwater wil dat de opperbevelhebber van de NAVO het directe toezicht over taktische kernwapens krijgt. Minis ter McNamara wil dat de president van de V.S. en niemand anders de volledige controle over het gebruik van kernwapens bezit. Senator Goldwater heeft zijn politie ke inzichten neergelegd in een nie geschrift, dat spoedig zal verschijnen waaruit de Washington Post gisteren het hoofdstuk betreffende bondgenootschap pen en in het bijzonder dat van de NAVO heeft gepubliceerd. Goldwater stelt dat de Amerikaanse regering de eenheid in de NAVO heeft verbroken door rechtstreeks met de Sowjetunie te onderhandelen en door de bondgenoten niet voldoende te betrekken in de uit werking van de strategie met inbegrip van het gebruik van atoomwapens. Vol gens Goldwater vormt de multilaterale kernvloot een belediging voor het ver stand van de geallieerden. Hij meent dat wanneer men het toe zicht over kernwapens niet aan de op perbevelhebber van de NAVO verleent, „niets een Europees land zal tegen houden om zijn eigen nationale kern macht te ontwikkelen, zoals Frankrijk bezig is te doen". gisteren ingestort terwijl een aantal toeristen zat te eten. Een meisje en een jongetje werden daarbij gedood en een Duitse vrouw en twee Frangaises wer den ernstig gewond. Aangenomen werd dat de beide om gekomenen, die niet onmiddellijk zijn geïdentificeerd, de Spaanse nationaliteit Onrust blijft in Dixmoor In de Ohicagose voorstad Dixmoor zijn gisteren opnieuw relletjes onstaan nadat enkele negers een grote drankwinkel in brand hadden gestoken. Deze slijterij zondag reeds de oorzaak geweest de onlusten. De eigenaar had een negervrouw ontslagen, omdat zij een fles sterke drank zou hebben gestolen. De negerinwoners van Dixmoor namen deze beschuldiging en het ontslag niet. Een grote menigte stroomde gisteren Dor de drankwinkel samen. De politie aagde er in de demonstranten met be hulp van traangasbommen naar huis te jagen. Maar eerst hadden de politieman- nep nog een bombardement van stenen moeten verduren. DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 Broodluchtbrug wilde maat niet verdwijnen Senator John J. Williams heeft maan dag het relaas gedaan van de „brood luchtbrug", die hij een schoolvoorbeeld noemde van bureaucratische inefficiency. Williams heeft een rapport van de Amerikaanse luchtmacht gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de bezetting van de luchtmachtbakkerij te Pesjawar in Pa kistan van 1 november 1963 tot 1 maart 1964 een onderbezetting van 40 procent vertoonde en dat de produktie belem merd werd door een nieuwe ongeschikte McNamara Geheel in tegenstelling daarmee staat de mening van minister McNa mara, die zei dat de verschrikkelijke verantwoordelijkheid voo atoomstrijd slechts bij de hoogste leider mag liggen. Hij verklaarde dat bij een kernoorlog op grote schaal tussen de V.S. en de Sowjet unie in één uur „bijna 100 miljoen Amerikanen om het leven zouden ko men". Dat is driehonderd maal veel als gedurende de tweede reldoorlog. Het zou een schrale troost zijn te weten, dat m 100 miljoen Russen eveneens zouden worden gedood, aldus McNamara. Maar juist door de grote verantwoor delijkheid die op hem rust is de presi dent van de V.S. de aangewezen man om de controle over deze verschrikking te hebben en niet een militair die op een gegeven moment misschien militai re motieven zal laten overheersen, wan neer dat nog niet noodzakelijk is. Pesijawar t hoeveelheden Amerikaans brood de Verenigde Staten i rachi en vandaar t vliegen. Maar op 1 maart, toen de moeilijkhe- _sn in de bakkerij tot het verleden be hoorden, werkte deze broodluchtbrug zo vlot, dat hij na drie maanden nog werkte. Op 15 Juni werd nog steeds vers brood uit de Verenigde Staten naaT Pa kistan overgevlogen. A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Studenten gaan tegen Khan demonstreren DE publieke reactie op de kiezing door de militaire junta van generaal Ngoejen Khan tot president van Zuid-Vietnam schijnt in het algemeen ongun stig. Studenten in Saigon en Hué Voor land en water ~WOOR vakantiegangers, die het kunnen doen, weer iets nieuws: een amphibiecaravan. Het voertuig kan gemakkelijk worden veranderd in een woon boot door een ponton uit te trek ken, dat aan de zijkanten beves tigd is. Banden en wielen be hoeven niet verplaatst te worden. De caravan is gemaakt van een plasticsoort, dat expended roya- lite heet. De producent is U.S. Rubber Company. De 49-jarige machinist van de Ne derlandse Spoorwegen A. S. die vrijdag betrokken was bij de treinbotsing in Utrecht, is hangende het interne onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk met andere werkzaamheden belast. Op een kerkhof nabij de Zuidslavische havenstad Bar staat een geweldige knoestige olijfboom, die volgens deskundigen 2.700 jaar oud is. De boom geniet als waarde volle zeldzaamheid de bescherming van de staat. I De gemeente-autoriteiten van de Italiaanse plaats Taranto bestuderen op het ogenblik een plan om oude auto's in de Golf van Taranto te gooien ten einde deze tot een betere visgrond te maken. Zij zeggen dat het denkbeeld twee voor delen beeft: men raakt de wrakken kwijt en in de Golf ontstaan ondiep ten, waar jonge vissen bescherming kunnen zoeken en waar planten, die het voedsel van de vissen vormen, be schermd tegen stromin gen kunnen groeien. I De herdershond Leo van dc 13-jarige Angelo Noci uit het dorp San Rocco bij Genua is uitgeroepen tot „hond van het jaar" in Italië. Hij redde zijn baas toen deze door het omslaan van een hooi wagen in een twee meter diep kanaal terecht was gekomen. De hond bracht de jongen die niet kon zwemmen en het bewust zijn had verloren, op de kant. De tweede prijs ging naar „Fuffi" uit de omgeving van La Specia die dagelijks het graf van zijn baas bezoekt. „Cirillo" kreeg geen prijs, hoewel hij dage lijks de kroegen in zijn woonplaats afgaat om zijn baas naar huis te begeleiden. I De 27-jarige Pierre Jau- nay uit het Franse plaatsje Chinon is giste ren uitgeroepen tot 'Mijnheer Gargantua '64'. Jaunay heeft om deze titel te verkrijgen 500 gram varkenssnuit-aan- stukjes, een worst van 500 gram, een gans van 3,5 kilo, een Camambert kaas van 200 gram, een portie sla en een grote taart met wat brood en wijn naar binnen moeten werken. Jaunay en vier andere mededingers naar de titel hadden eerst een eliminatie ronde overleefd waarbij zij 2,5 kilo spaghetti met toma tensaus hadden moeten eten. I De Britse psychiater, dr. Joshua Bierer, heeft op een conferentie van het instituut voor sociale psychiatrie verklaard, dat de meeste psychia ters zelf-analyse nodig hebben. Hoe komt het dat zovelen in ons beroep neurotisch en niet stabiel worden beschouwd? Hoe komt het dat zovelen van ons onverdraagzaam en bekrompen zijn? Het is een publiek geheim dat velen van ons het beroep psychiater heb ben gekozen omdat wij met eigen problemen te kampen hadden, aldus dr. Bierer, die zijn mede psychiaters als recept: meedogenloze zelf-ana lyse voorschreef. TOCH IS HET ZO! 1595) Een van de merkwaardigste figuren die het laatst van de 16e eeuw heeft opgeleverd, is zonder twijfel Cornells Jacobsz. Drebbel ge weest. Wil men hem nog tot de alche misten rekenen, akkoord, maar dan is en blijft het verbazingwekkend, wat deze fantast verwerkelijkt heett. Met evenveel recht kan hij echter worden gerangschikt onder de geleer den die de drempel van de alchemie hadden overschreden en de nieuwe wegen van de wetenschap waren op- ewandeld. En ook n dat geval moet jij tot de groten van zijn tijd wor den gerekend. Want niemand kan het welhaast zó gek verzinnen, of Drebbel heeft het nóg gekker verwe zenlijkt. In zijn geboortestad Alkmaar ver beterde hij schoorstenen en ovens en graveerde hij de plattegrond van de stad, want hij was niet alleen uitvin der. maar ook een voortreffelijk gra veur en etser (leerling van de be roemde Haarlemse graveur Hendrik Golzius, die aan de alchemie zijn fortuin en een oog verloren had). Drebbel konstrueerde voorts een per petuum mobile, gebaseerd op de thermische en barometrische onrust van de atmosfeer, deed proeven met zuurstof en schreef zijn boekje over „Een kort tractaet van de nature der elementen" dat voor het eerst ln 1604 werd gedrukt en twee eeuwen later nog steeds zij het onder een andere titel werd uitgegeven. De specialiteit van Drebbel, die aan verschillende Europese hoven kind aan,huis was, bestond echter uit de samengestelde mikroskoop, ln die dagen nog „lunette" genaamd, waarvan hij volgens Constantijn en Christiaan Hnygens, de Groot e.a. de uitvinder is geweest. In verband hier mee zal het wel nodig zijn op te mer ken. dat Drebbel tevens een uitne mend glasblazer en lenzensl(jper was. In deze hoedanigheid slaagde hij er in reusachtige levende beelden te projekteren. Ook op ander terrein was Drebbel specialist, t.w. op het gebied van vo- Inmeverandering van lucht. Hij kon strueerde een kunstboerderij met thermoregulator en maakte in Mid delburg voor rekening van de stad een door eb en vloed gedreven wa terfontein. In Oost- Engeland hield hij zich bezig met het droogmaken van moerassen, welke vredelievende ar- J held als afwisseling moet worden be schouwd voor het werk dat hy op het gebied der ex plosieven verrichtte. Drebbel vervaardigde nl. niet alleen explosiestoffen, maar heeft in op dracht van de Engelse regering ook 3 vuurschepen en 6 vuurmachincs (torpedo's) gemaakt voor de derde poging tot ontzet van La Rochelle ln september 1628. Hoewel Drebbel voorbereidende proeven had geno men en zelf de expeditie meemaak te, heeft de Engelse marine deze verschrikkelijke wapens toch niet volgens zijn aanwijzingen durven hanteren. Eerst een goede kwart eeuw na de dood van Drebbel Is dc torpedo tot haar recht gekomen. Behalve weerglazen, thermome ters, toverlantaarns en spiegele, maakte Drebbel allerlei vreemdsoor tige automaten en gaf en passant nog muzieklessen aan het hof van keizer Rudolf. Over zijn meest opzienbaren de uitvinding hebben we het dan nog niet eens gehad. H. Pétlllon (dn Ihet noorden van bet land) zijn voornemens grootscheepse de monstraties te houden tegen de verkiezing van Khan en tegen andere maatregelen die onlangs zijn genomen, waaronder de in-* stelling van de noodtoestand tien dagen geleden. Ex-president generaal-majoor Doeong Van Minh, „grote Minh", die vorig jaar de staatsgreep tegen Ngo Dinh Diem leidde en nu in feite geen positie bekleedt, heeft nog veel aanhang. Om de verkiezing voor het publiek wat aantrekkelijker te maken heeft Khan de titel „Tsjoe tic" (voorzit ter) aangenomen. In het Engels en Frans zal hij echter gewoon presi dent worden genoemd. Vermoedens dat generaal Khan onder druk van de Amerikaanse zijde zou han delen, zijn niet in overeenstemming met de verrassing onder hoge Amerikaanse functionarissen na de bijeenkomst van de junta op zondag waarbij de revolutio naire raad Khan tot president koos. Pre sident Khan is intussen naar D'alat ver trokken, ten noord-oosten van Saigon, om te werken aan de samenstelling van oorlogskabinet. Het zondag afgetre den kabinet zal de lopende zaken afhan- Tsjen Ji De Chinese minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Ji, heeft gis teren nog verklaard dat de kwestie van de Amerikaanse aanval op Noord-Viet- nam „nog lang niet van de baan" is. het initiatief ligt geheel in onze han den", aldus Tsjen Ji op een receptie op de Indonesische ambassade te Peking. Hij zei dat de „Amerikaanse agressors" hadden gezegd dat de zaak nu gesloten was, „maar dat was een misvatting", aldus de Chinese bewindsman. De Verenigde Staten zijn op het ogen blik druk doende om hun standpunt in zake Zuidoost-Azië bij de Europese bond genoten uiteen te zetten. Daartoe heeft president Johnson de voormalige am bassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Ca bot Lodge naar Europa gestuurd, die in middels in Parijs gesprekken heeft ge voerd met Franse regeringsfunctionaris sen, onder wie Louis Joxe, de plaatsver vangende minister van buitenlandse za ken. Volgens Amerikaanse kringen zal de Amerikaanse diplomaat, die door Johnson benoemd is tot speciale afge zant, geen onderhoud hebben met da Franse president De Gaulle. Cabot Lod ge zal alvorens naar Brussel te vertrek ken (woensdag) nog besprekingen voe den met de permanente N.A.V.O.-raad. In Italië 680 kunstwerken gestolen Volgens officiële statistieken zijn in Je zeven jaren van 1957 tot 1964 680 kunstwerken in Italië gestolen. De afdeling schone kunsten en oud heden van het ministerie van onderwijs zegt dat de gestolen kunst afkomstig was uit kerken, musea, kunstzalen en open bare en particuliere verzamelingen. De waarde wordt geraamd op vel» miljarden lire. Tot de gestolen schilderijen behoren werken van Francisco Goya, Franceso Guarino, Jacopo da Bassano, Caraveggio, °n Van Dijk. In de verstrekte lijst van het minis terie komen hele verzamelingen pre-his- torische, etruskische, Griekse en vroeg- omeinse kunstvoorwerpen voor. Op vele plaatsen hebben de dieven werken van moderne schilders als Pi- isso en Chagall laten hangen. Autobus met kinderen verongelukt Een autóbus met kinderen is tenge volge van het springen van een band n.ab'J San Clemente, in de Amerikaanse 1 uï. Callfo,rnie- met uit tegengestelde HrhHna „,.4-.. botsing ge_ richting naderende auius m Dotsing ge komen. Zeven personen verloren het leven terwijl meer dan zestig anderen werden gewond. De meeste doden wa ren inzittenden van de personenauto's, lOnder^de gewonden bevinden «ich miiC

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5