Uw probleem is het onze Rechtvaardigmaking niet individualistisch zien Hele dorpen komen tot bekering Methodist gaat werken in anglikaaiise kerk Een ivoord voor vandaag Intra-Europese migratie en ontwikkelingshulp Waar komen protestantse heiligen vandaan? Chefarine 4 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1964 ANDERZIJDS ORGEL EN PROFETIE De gereformeerde predikant ds. W. Reeskamp heeft in de Groninger kerkbode een lans ge broken voor een betere orgelbe speling tn de kerk en voor meer waardering van de organist. De muziek in de kerk moet een vorm van profetie zijn. Ze komt er echter maar al te vaak slecht vanaf. De Gronings-e predikant doet nu enkele zeer vooruitstre vende suggesties om te komen tot een betere orgelbespeling. Hij schrijft: Het is bekend dat de oud-testa- mentische eredienst voor een deel bestond uit het zingen der priester koren, begeleid met muziekinstru menten. Om te loven Hem, wiens goedertierenheid tot in eeuwigheid In Kronieken, het boek dat zo brede aandacht geeft aan alles wat met de tempel samenhangt, vinden wij daarover o.a. in hoofdstuk 25 de volgende mededeling: Voorts zon derden David en de legeroversten (wat doen die militairen erbij?) tot den dienst af de zonen van Asaf, Heman en Jeduthun, die pro feteerden bij het «pel van citers, harpen en cimbalen. Wel opvallend dat hier van profeteren gesproken wordt! Wij denken bij profetie di rect aan iemand, die Gods Woord verkondigt, aan iemand, die spreekt onder de drijving van de H. Geest. Het blijkt een eenzijdigheid te zijn. want de H. Schrift noemt nadruk kelijk het gezang der priesters ook profeteren! Heeft deze eenzijdigheid zich on der ons niet gewroken tot den hui- digen dag in een onderwaardering van de gemeentezang en de bege leiding? De gemeente komt zondags samen niet alleen om naar de pre diking te luisteren, maar ook om xelf te verkondigen. In de viering men luistert naar de muziek, die anderen voor je maken, via radio en pickup, waarmee samenhangt dat ook het harmonium uit onze ge zinnen verdwijnt, is te rekenen met een afname van het toch al kleine E 2072 7.11.6 18 AUG aantal, die een kerkorgel althans enigzins deskundig kunnen besoe- len Werd reeds de noodklok geluid dat onze kerken in de toekomst met een groot tekort aan predikanten komen te zitten, daaraan kan dan toegevoegd de sombere voorspelling dat het met de profeten boven de kansel dezelfde weg op zal gaan! Het wordt inderdaad tijd dat men wakker wordt op dit punt. Het zou wel goed zijn als er eens een syno dale gongslag door onze kerken ging. Wat wil een kerkbode redacr teur bereiken. Men leest zo'n ar tikel en drinkt een koD koffie en de zaak blijft zoals het was. Wat er dan gedaan moet wor- Wel om te beginnen zou ik willen zeggen, met een variant op Paulus: Dat de organisten, die wel spelen, dubbele eer waardig geacht worden. Waarin de eer van een "or ganist bestaat? Dat hij gekend wordt in de liturgie. Daar moet goed contact zijn tussen de profeet OP de kansel en de profeet (of pro fetes i BOVEN de kansel. En dan moeten beiden elkaar respecteren in hun ambt. Daar was al wat ge wonnen als deze twee. die samen de eredienst verzorgden, zoals ik elkaar had- i de _j In de gemeentezang profeteert, kondigt de gemeente de deugden van Hem, die haar riep tot het licht Ja, de gemeente! Dat la de ver- achuiving onder het nieuwe verbond De verrijking van de eredienst. Nu geen apart priesterkoor, dat na mens de gemeente Gods lof zingt, worden is. Het was goed dat de Reformatie de gemeentezang in ere herstelde. Alleen....tot volle waardering is het althans in de gereformeerde ere dienst nooit voluit gekomen. Ze ker men is er van teruggeko men om het orgelspel uit de dienst te bannen. Hier in het noorden eer der dan in Holland. Het werd en wordt gebruikt als begeleidend in strument. Maar.... la het ook een vraag of dit orgel op deskundige wijze be speeld wordt? Is er in onze ker- streven om goed opgelei- geven wordt is, in vergelijking met andere kerken, minimaal. De waar dering voor hen. die zelf veel geld er aan ten koste legden om zich te bekwamen op het kerkorgel is nog minder. Hoevelen, die gaven van de Heer der Kerk ontvingen om te profeteren van de orgelbank, gin gen over naar een andere kerkfor- matie, waar hun gaven wel gewaar deerd werden. Gelet op het feit dat ook in onze gezinnen steeds min der muziek gemaakt wordt omdat zeide: goed contact r den. Ik weet wel dat je moet roeien met de riemen die je hebt, maar de keuze van een organist moet niet gebeuren door mensen, die op dit gebied volslagen ondeskundig zijn. Dat wat nergens vertoond wordt, dat zie je op dit punt in de kerk gebeuren. En dat terwijl het gaat om het hoogste, waartoe wij hier op aarde kunnen komen dat wij n.l. met engelen en aartsenge len en met de ganse kerk de lof des Heren zingen. Het is strijdig met de ere Gods als men daar notabene déér de zaken op zijn Jan-boeren-fluitjes tracteert. Verder ik zou willen dat een organist een dienst in de kerk ver vulde. Ik voel voor de onderschei ding ambt en diensten zo zou hij of zij ook in deze ..dienst" gesteld moeten worden door een kerkelij ke handeling in het midden der ge meente. Men is toch bezig met nieuwe formulieren, men make er een kort formulier bij om de orga nist in te leiden in zijn werk. Een schone gelegenheid om daarin iets te zeggen over de functie van het lied in de eredienst of om er zelfs een preek bij te houden! Dit alles kost geen geld! Maar daar blijve het dan ook met bij! De waardering voor de arbeider, die zijn loon waardig is, kome uit in de ruime vergoeding, die men geeft. Met extra toelagen voor be haalde diploma's. Ik denk ook aan studietoelagen die een kerk geve aan bekwame leerlingen, die daar uit eigen beurs niet toe kunnen ko men. Men kan zijn hoofd wel schud den over deze volzinnen van de eindredacteur, maar indien men geen aandacht gaat geven op onze kerkelijke vergaderingen dan zal het eind de last dragen, dan ko men wij terecht in een „vermaan- huis", waar niet meer gezongen wordt. Luthers rapport verschenen "CUNDELIJK is het belangrijk- -*-J ste rapport van de wereld, vergadering van de Lutherse We reldfederatie, die vorig jaar in Helsinki werd gehouden, klaar gekomen. Een ontwerprapport. opgesteld tijdens de assemblee van Helsinki, kreeg veel kritiek te verduren. De tijd ontbrak om deze kritiek grondig in het rap port te verwerken. Daarom werd de theologische commissie van de Lutherse Wereldfederatie op gedragen om de eindredactie van het rapport op zich te nemen en bij die eindredactie de inzichten die in de plenaire discussie naar voren gekomen waren te verwer ken. Deze commissie is begin de ze maand in Pullach bij Mün- chen bijeen geweest en heeft het rapport nu gepubliceerd onder de titel: „Rechtvaardigmaking vandaag." Een aantal gedelegeerden verzetten zich indertijd tegen het rapport, omdat het gevaar aanwezig was dat luthe- en in de gehele wereld dit zouden i als een soort belijdenisgeschrift in plaats van een rapport van besprekin gen die voor verdere studie aan de le- denkerken werden doorgezonden. Een tweede groep opposanten sprak uit dat het rapport geen eerlijk verslag was van de gehouden besprekingen. Een derde groep had theologische bezwaren tegen het rapport dat tijdens de Helsinki as- gepubliceerde )Ofdstukken, en Het omgewerl BB rapport bestaat uit zes hoofdstukken, in totaal uit 28 alinea's. In het eerste hoofdstuk wordt gesproken over de be tekenis van de rechtvaardigmaking voor de wereld van vandaag en de tegenwoor dige mens. In het tweede hoofdstuk wordt ingegaan op de verhouding van geloof tot de rechtvaardigmaking door God. Dan komt het verband met de doop en avondmaal ter sprake en in het vierde hoofdstuk wordt stelling genomen tegen een uitsluitend individualistische beschouwing over dit onderwerp. In de beide laatste hoofd stukken gaat het dan om de gevolgen de rechtvaardigmaking en de taak de gerechtvaardigde mensen in de wereld. Bisschop Krummacher als voorzitter herkozen net Destuur van de Evangelische in Oost-Duitsland is de bisschop de Evangelische Kerk uit Pommeren. D. Friedrich Wilhelm Krummacher uit Griefswald herkozen als voorzitter voor nog een jaar. De landsbisschop van de Evangelisch Lutherse Kerk van Saksen. D. Gottfried Noth uit Dresden werd eveneens herkozen als zijn plaatsver- Bisschop Krummacher. die ook zit ting heeft in het uitvoerend comité van de Lutherse Wereldbond en bisschop Noth hebben de conferentie geleid. Acht Oostduitse lidmaatkerken van de Duitse Evangelische Kerk werken sinds de instelling van de conferentie in 1961 hierin nauw samen. Geestelijk reveil in Ethiopië Medewerkers van de Noors lutherse zending, die in Ethiopië werkt, spreken van een geestelijk reveil in dat land. Zendelingen en nationale evangelisten getuigen telkens weer van grote over gangen naar de christelijke kerk in de verafgelegen dorpen. In de afgelo pen drie a vier maanden zijn minstens 5000 Ethiopiërs gedoopt en zo tot de kerk toegetreden. Tot voor kort lag het aantal op ongeveer 800 per maand. Een van de Ethiopische evangelisten die het land doortrekt om de jonge ge meenten te helpen, kon tot voor kort er op rekenen dat hij gemiddeld in de dorpen die hij bezocht ongeveer 40 volwassen mensen kon dopen. Hij meldt nu dat dit aantal gestegen is tot bo ven de 200. Na zijn jongste reis deelde hij mede dat het aantal bekeerlingen zo groot begint te worden dat zelfs gezegd kan wor den dat hele dorpen tot het christelijk geloof overgaan. Naar zijn mening geldt dit reeds voor 33 hele dorpen in het gebied dat hij jaarlijks bezoekt. Een van de achtergronden van dit reveil is de „kruistocht tegen het analpha- betisme" die door de evangelisch- lutherse Mekane Yesus-kerk in samen werking met de Lutherse Wereldfede ratie werd georganiseerd. Alleen reeds' in de eerste vier maanden van dit Jaar hebben 400 analphabeten lezen en schrijven geleerd. Het totaal aantal mensen dat zo ten nieuwe wereld binnentrad loopt tegen de 60 000 ui de laatste drie jaar. Op het ogenblik worden 500 onderwijs krachten ingezet in 530 scholen voor volwassenen. Afspraakje? DROSTE pastilles, altijd welkom! Maar hij blijft methodistisch predikant (Van onze kerkredactie) Een methodistisch predikant in de Londense industriewijk Woolwich heeft ontheffing gekregen van zijn gewone ambtelijke werkzaam heden, om zich te kunnen voegen bij de staf van de anglikaanse ge meente aldaar. Maar hij zal gewoon predikant bij de methodisten blijven. Deze unieke ontwikkeling in de inter kerkelijke betrekkingen in Engeland is het tweede oecumenische experiment van betekenis in Woolwich, waar de veelomstreden dr. J. A. T. Robinson, de schrijver van ..Honest to God", angli- kaans bisschop is. Eerder zijn de ang- likanen tot rlanen ter plaatse. De samenwerkini met de methodisten gaat echter veei verder. De predikant in kwestie, rev. Ray Billington, zal niet alleen het gewone werk van een anglikaanse geestelijke te doen krijgen, maar bovendien nog de redactie op zich nemen van een e gelisatieblad van de anglikaanse voor het industriegebied van Zuid-1 den. Muren van Jericho ertuigd te zijn, dat de verschil len tussen de verschillende kerken in do moderne tijd niet meer relevartt zijn. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Emmercompascuum (toez.i: H. H van der Neut te Lemelerveld <Ov.>: te 't Harde: G. H. v. Kooten te Huizen GEREF. KERKEN Beroepen te Krommenie: J. de Jongh te Nes <Wd te Doetinchem (2de pred. pl.-J. v. Dalen te Uithoorn. Aangenomen naar Goor: S. G. Bloem te Scliïldwolde; naar Wilnis: J. P Rozen dal tc Gramsbergen. CHRIST. GEREF. KERKEN Door de deputaten voor corresponden tie met buitenlandse kerken is aan ds. G. Bilkes, predikant van de Free Chr. Ref. Church te St. Thomas toestemming ver leend voor te gaan in de dienst des Woords en der Sacramenten in de christ. geref. gemeenten tijdens zijn verblijf ;n ons land. Een geestelijke van de anglikaanse kerk te Woolwich was het meest verheugd het feit. dat de kerkelijke autori teiten van beide kerken geheel achter dit experiment staan. „Nog een paar bazuinstoten als deze en de kerkmuren storten in Woolwich ineen, als de mu- van Jericho", zo meende deze gees telijke. Ook woordvoerders van de me thodisten hebben hun blijdschap over dit gebeuren uitgesproken, dat zij als een waardevol precedent wensten te beschouwen. De methodistische predikant zal al het werk van een anglikaans geestelij ke mogen doen, met uitzondering van de bediening van doop en avondmaal. Ook zal hij geen huwelijk mogen inze genen, noch de absolutie uitspreken. Rev. Billington zal wel aan het avond maal mogen deelnemen. Progressief-joods j ongerencongres in Amsterdam Samenvatting van discussie in Helsinki (Van onze kerkredactie) In de dagen van de reformatie vroeg de mens: „Hoe kan ik een genadige God vinden?" In onze tijd leven we echter in een geheel andere situatie, omdat de tegenwoordige mens zelfs niet meer erkent dat er een God is die tot hem wil spreken. De rechtvaardigm; Icing stelt echter voorop dat er een on moeting is tussen God en mensen. Kan, zo vraagt het rapport, de kerk de tc genwoordige mens dit duidelijk maken? Het rapport antwoord met „Ja. want God zendt Zijn Zoon Jezus Christus, op dat de wereld leven kan." Jezus Christus wordt dan geschilderd als de ..Daad Gods". De boodschap van de rechtvaardigmaking door God is niet een zekere ideologie, maar is gebaseerd op woord en daad van de aardse mens Jezus van Nazareth. Jezus Christus is in de zondige wereld binnengetreden. De (zelf)gerechtigden namen daar aanstoot aan, omdat zij dachten dat God alleen maar gemeenschp wilde hebben met rechtvaardige en heilige mensen. Maar door de komst van Christus zien zij dat God de zondaar rechtvaardig maakt. Dat Christus tussen zondige mensen woont is de troostrijke rechtvaardiging Met nadruk wordt dan nog in het tweede hoofdstuk gesteld dat het hier bij niet gaat om een bepaalde termi nologie, maar om de Christusdaad zelf, de eer van Christus die alleen ons van de zonde verlost. De kerk staat en valt in onze tijd er dan ook mee dat zij vasthoudt aan de bijbelse boodschap van de rechtvaardigma king. Wij zouden, zegt het rapport, het verlossingswerk van God ir wereld verloochenen als wij ons den vastklemmen aan een terminolo gie, in plaats van aan de werkelijk heid die wij in Christus ontvangen. De rechtvaardigende Christusdaad, i- zegt het rapport in zijn derde hoofd stuk, komt hoofdzakelijk in de heilige doop tot de individuele mensen. Als we echter zo met nadruk spreken over de gave en de genade van de doop, dan moeten onze kerken, onze predikanten en onze gedoopte lidmaten zich afv gen of zij de doop wel zo ernstig men, dat hij het geloof ondersteunt tevens moeten zij zich afvragen of de Prof. Hardon (61) overleden dr. H. J. Hardon, directeur ringsdienst van waren voor het gebied Amsterdam en lector aan de universiteit te Amsterdam. Prof. Hardon gaf o.a. col lege in de levensmiddelenleer. In 1950 werd hy benoemd tot directeur van de keuringsdienst van waren. Prof. Hardon is in Indonesië hoogleraar geweest aan de universiteit van Bandoeng. Voorts was hij hoofd aan het laboratorium voor schei kundig onderzoek in Bogor (het vroegere Buitenzorg). Hij werd op 1 januari 1903 in Zwolle geboren, waar hij de H.B.S. doorliep. In 1920 begon prof. Hardon een studie in de natuur- en scheikunde aan de rijksuni versiteit in Utrecht. Daar behaalde hij in 1925 zijn doctoraal en promoveerde hU drie jaar later op een proefschrift getiteld „Electrostrictie alotropie in wa terige oplossing". Prof. Hardon was in 1920 een der op richters van de Nederlandse jeugdbond natuurstudie (N.J.N,). Van 1928 tot was hij aan boord van H.M. „Snel- lius" werkzaam als chemicus-oceanograaf. De jaren 19311950 bracht Prof. Hardon door in Indonesië, waar hij verschillen de belangrijke functies vervulde. Na de bevrijding was hij daar o.m. verbonden aan het departement van economische za ken, met de taak het industrieel herstel m het land ter hand te nemen. In 1949 werd hij benoemd tot officier Met het doel te komen tot de oprich- in de Orde van Oranje Nassau. In 1950 ting van een Joods seminarie voorvertrok prof. Hardon naar Nederland we- jeugdleiders en godsdienstonderwijzers gens zijn benoeming tot directeur van de ten behoeve van de Joodse jeugd in j keuringsdienst van waren te Amsterdam. Duitsland en de Algerijnse Joden inleen functie die hij tot nu toe vervulde. Op 26 juli 1950 volgde zijn benoeming tie begonnen van 60 Joodse jongeren, die lid zijn van de „Worldunion for Pro gressive Judaism". Het thema van de conferentie is de wederopbouw van het Europese Jodendom na de Tweede We reldoorlog. Delegaties uit Engeland. Frankrijk. Duitsland, de V.S.; Israël en Nederland nemen aan de conferentie, die tot volgende week maandag duurt, deel. Rondom het genoemde thema zullen de volgende onderwerpen worden be sproken: assimilatie, zionisme, joods- christelijke samenwerking en progres sief Jodendom. Als spreker zal o.a. on treden dr. J. Soetendorp, rabbijn Vraag: Ik heb een probleem. Voor al voor de radio en ook wel in de krant spreekt en schrijft men over de Liberaal-Jood?e gemeente te Amster- j Engeland. Maar nu zegt men! Enge- gedoopte kinderen wel voldoende uit Gods Woord onderricht worden. Met nadruk worden dan geprobeerd de rechtvaardigmaking los te maken van een al te individualistische geloofsbe- schouwing. Rechtvaardigmaking schept gemeenschap. Deze boodschap omspant en vernieuwt de gehele schepping. De plaats waar de rechtvaardigende daad Gods de mensen beloofd wordt is de kerk. Dat is de bijzondere opdracht van de kerk in het plan van God voor de schepping. Sprekend over de kerk wordt dan nog gezegd, dat die kerk alleen echt kerk van Christus is, als zij bereid is offers te brengen. Als zij een kerk van ..rechtvaardigen" zou willen zijn, zou zij de boodschap van de rechtvaardig making verloochenen en tot een sekte verworden. De kerk mag niet anders doen dan die genademiddelen gebruiken die God haar heeft gegeven, waardoor Hij zondaren rechtvaardigt die zich zo wel in als buiten de kerk bevinden. STAAT In het slot van dit Lutherse docu ment wordt nog gesproken over de verhouding van de kerk tot de staat. Vele conflicten tussen de kerk en de staat ontstaan, zegt dit rapport, door dat de kerk zich niet aan haar eigen lijke opdracht houdt. Alleen als de kerk van alle wereldlijke macht afziet, mag zij zich verzetten tegen politieke machten die de mens niet meer res pecteren of de ontwikkeling van een waarlijk menselijke gemeenschap in de weg staan. In het rapport wordt er nog over ge klaagd dat in het Lutherdom het kruis de kern van de verkondiging is gewor den. Daardoor is echter de boodschap van de opstanding op de achtergrond geraakt. Men vergat dat de doop het gehele leven van de christen omvat en dat de kracht van de opstanding in zijn leven en sterven werkzaam zijn. De gedoopte die weet wat hem geschon ken is, zo wordt in dit verband nog ge zegd, leeft zijn leven in de navolging van de Gekruisigde en Opgestane. Hij moet bereid zijn zijn leven te verliezen om het in Christus weer te winnen. Wat is het evangelie van God. waarvan Paulus in het begin van zijn brief aan de Romeinen spreekt? Wat is die blijde boodschap? De meeste mensen zullen geneigd zijn te zeggen: Het is het heil. Het is de boodschap van vergeving van zanden. Het is de boodschap dat God genadig is. Het is de boodschap dat ik naar de hemel ga. Het merkwaardige is dan dat ik zélf de kern ben van het evangelie van God. Het blijde zit in mijn verlossing, mijn vergeving, mijn toekomst, mijn eeuwig leven. Paulus zegt echter iets heel anders. Wat is de kern van het evangelie? Het is het evangelie aangaande Jezus Christus. Hij is de kern. Het is de boodschap van Zijn leven, sterven, opstanding en verheerlijking. Het is de boodschap dat God komt wonen bij de mensen, bij zondige mensen. Het is-de boodschap dat de geweldige kloof tussen God en mens is over brugd. Het is de boodschap dat de mens weer een plaats mag ontvangen in het plan van God. Dat is het blijde, dat mensen die ivaardeloos waren, die het werk Gods in de weg stonden, die de schepping Gods mee naar beneden getrokken hadden in de zonde, dat die mensen weer opgenomen konden worden in het werkschema van God. Want daardoor krijgt ons leven weer zin. We hebben weer een doel om voor te leven. En pas een leven dat zin heeft, kan een gelukkig leven zijn. We lezen vandaag Handelingen 13 vers 13 tot en met 25. Bij de thee? DROSTE pastilles altijd welkom! C.E.C. gaat zich heroriënteren (Van een onzer redacteuren) De Christelijke Emigratie Cen. trale zal zich in de toekomst voor al moeten bezighouden met de kwesties inzake de intra-Euro- pese migratie en de technische assistentie aan ontwikkelingsge bieden. Dit is het oordeel van een commissie, die eind vorig jaar door het hoofdbestuur van de Christelijke Emigratie Cen trale in het leven geroepen is met de opdracht na te gaan, of de C.E.C. haar taak dient uit te breiden c.q. aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden op het gebied van de emigratie. Amerikaanse pater vraagt: (Van onze kerkredactie) BETEKENT het bestaan van protestantse „heiligen", dat de religieuze gemeenschappen, waar toe zij behoorden, door het rooms- katholicisme gezien moeten wor den als ware christelijke kerken' Deze vraag heeft pater Eugene Bian- chi opgeworpen in het toonaangevende Amerikaanse rooms-katholieke weekblad „America". Hij meent, dat dit vraag stuk nog te weinig de aandacht van dr theologen heeft. De kerkelijke status van de protes tantse geloofsgemeenschappen is nog steeds een discussiepunt op het concilie, en dat terwijl de orthodoxe gemeen schappen al lang als kerken bescnouwd worden, zo schrijft pater Bianchi. Hij meent, dat een belangrijk kriterium tot nog toe in de besprekingen buiten be schouwing is gebleven, namelijk: In hoeverre dragen de protestantse licha- len het kenmerk van heiliging? Hij noemt het geval van Elizabeth Seton, die het protestantisme verliet, om rooms-katholiek te worden en d»e later de orde van de Zusters vah Barm hartigheid stichtte. Lang voor haar over gang was zij reeds een heilige, aldus pater Bianchi, die paus Johannes XXIII citeerde bij de zaligverklaring zabeth Seton, dat zij „gedurende haar hele vroegere leven" al was voorbereid om een „wonder van hemelse genade" te worden. Geïsoleerde gevallen Pater Bianchi kan zich dan ook niet vinden In de opvatting van protestant se heiligen als geïsoleerde gevallen. Im mers individuele heiligheid in de zin van een vereniging met Gods wil kan alleen opbloeien in een bestaande hei ligheid van de gemeenschap der heili gen. De protestantse heilige werd door de doop in het Lichaam van Christus op- Jenomen. Zijn geloof werd gevoed door e bediening van Woord en Sacramen ten in de eredienst. Hij groeide op in een gelovig gezing. Daarom kan men het verschijnsel van heiligen in protes tantse gemeenschappen niet maar zien als op zichzelf staande, zuiver charis matische gevallen. De oecumenische beweging heeft christenen niet als individuen, maar ais leden van geloofsgemeenschappen sa mengebracht, zo stelt pater BianMii, die nog kardinaal Bea citeert: „Zij, die in alle oprechtheid het geloof aanvaar den en beleven, waarin zij geboren en opgevoed zijn, ontvangen uit kracht van hun doop dc nodige hulp voor een I waarachtig christelijk leven". Wat betreft de intra-Europesë migra tie acht de commissie het het meest gewenst, dat regionaal stiohtingen in het leven worden geroepen, om de bui tenlandse arbeidskrachten in ons land een beter levensklimaat te verschaffen. In dit verband acht de commissie het aanbevelenswaardig, dat er een lande lijk overkoepelend orgaan komt, waar in behalve de organisaties, die op dit terrein een taak hebben, ook de ministe ries van sociale zaken en maatschappe lijk >verk zouden moeten deelnemen. Zuid-Brazilië Eén - lische bieden is naar het oordeel missie het zich metterwoon vestigen in de ontwikkelingslanden van personen die de economische en sociale ontwik keling daar zouden kunnen bevorde ren door hun deskundigheid en ervaring. In dit verband wordt gewezen op de invloed, die de protestants-christelijke landbouwnederzettingen in Parana (Zuid- Brazilië) op hun omgeving uitoefenen. De commissie acht het dan ook vanzelf sprekend. dat de C.E.C. zich allereerst inzet voor hulpverlening In Parana. jongerenprogramma's JMI lende landen. Terzake van het beleid in verband met de ouders van de emi granten wacht de commissie het rap port van- het bestuur van de desbetref fende sectie van de C.E.C. af. In september zal het hoofdbestuur van de christelijke Emigratie Centrale het commissierapport bespreken. Toename kerk in de Palz Volgens de bekendmaking van het moderamen van de Protestantse Kerk van de Palz zijn in het afgelopen jaar meer personen toegetreden tot deze kerk. dan eruit gingen In 1963 zijn 528 volwassenen en 68 kinderen uit deze kerk getreden. In 1962 waren dat 593 vol- asenen en 99 kinderen, In het afgelo- ;n jaar trad 11,8 procent tot de ooms-Katholieke Kerk toe. terwijl het m 66,9 procent niet bekend is 'of zij t een andere kerk zijn toegetreden. In de kerk kwamen echter 786 per- men. een gelijk aantal als vorig jaar. Zeventig procent was voordien rooms- katholiek, 19,3 procent was render con fessie. Honderdtwintig personen keer den tot hun oude kerk weer. Wachtsman verdronken Bij Urk i getroffen A. Koornstra uit Lemmer. De i dit weekeinde wacht aan boord van de baggermolen Friesland. Zondagmiddag omstreeks drie uur had men per mobilo foon voor het laatst contact met hem gehad. Men neemt aan dat de man ge struikeld is en overboord geslagen, waarna hij is verdronken. Toen arbeiders gistermorgen de bag germolen verhaalden, kwam het stoffe- 11lijk overschot van de heer Koornstra, I hangend in kabels, boven water. ke kringen grote aandacht trok door zijn persoonlijkheid. Voorts herinneren de grote politieke invloed van 4-voudige combinatie, een wetenschappelijk succes! Een belangrijke ontdekking op ge- neeskundiggebiedis„synergismus". Hiermede wordt bedoeld de weder zijdse versterking van verschillende geneesmiddelen. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk af zonderlijk al beroemd - werken te zamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen falen en doen werkelijk wonderen! land heeft Britse troepen aan land ge zet. Waar zit hier de kneep? Antwoord: Op het eiland Groot-Bri- tannië liggen Engeland. Schotland en Wales. Engeland en Schotland heb ben zich 'als twee koninkrijken nigd het Verenigd Koninkrijk, dat drogist te krijgen i: zorg dan dat uw handen niet in aan raking komen met dit zuur. Ook de spatten zijn gevaarlijk. Denk er om de fles zorgvuldig achter slot te hou- Leo XIII en het buitenlands beleid den en niet langer in huis te laten dan de laatste Pius. nodig is. Het overschot laat u vernie tigen door uw leverancier. De tegel paus" is kunt u vermoedelijk wel glanzend king doch krijgen door ze regelmatig te behan- zonder overtuigd is rlelen met speciale tegelwas, die bij de verband met de ook nog Noord-Ierland omvat. Het stendom Wales was alleen tot onder werping te brengen door de Engelse troonopvolger tot prins van Wales te benoemen. Men spreekt daarom van het Brits» leger en van Britse troe pen omdat het Britse leger uit Engel sen. Schotten en inwoners van Wales (Welshmen) bestaat. Het telt afzonder lijke regimenten van Engelsen. Schot land en Welshmen, die allen bijzonder trots zijn op hun eigen volksaard. Vraag: In mijn gang heb ik dubbel- hard gebakken rode vloertegels. Nu zijn deze tegels op enkele plaatsen be dekt met cementresten. Gaarne zou lk van u vernemen hoe ik deze cement resten verwijderd krijg. Bovendien gel fect kan geven. Antwoord: Voor de verwijdering De uitdrukking „Je bent een echte zozeer een verdachtma- verwijt dat iemand bij- i- ___n zjjn gelijk in i-katholieke leer dat de paus in bepaalde gevallen on- Brleven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimhoudig is verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo ten. Vraag: Sinds enige tijd loop of zit feilbaar is. Het verschil is dat probleem. Dit zit lijk zo: Waarom spreekt men wijls van Paus Pius de drie-en-twin- len onfeilbaar acht. tigste en nu weer van paus Paulus de Vraag: Ik heb zesde. Want ik meen dat men vroeger kanariepop. het korter zei namelijk: De Pa Wales dan wist men vroeger _HHV1HI e men pausen noemt. Maar dat met lauw de grens van verdachtma- dit geen resultaat heeft etterend plekje op haar pootje, bedoelde. Er Tengevolge van het ettervocht balt de mest er steeds aan. Ik dep het steeds gen en van schoon zand te voorzien, zodat er weinig kans bestaat, dat er mest aan de wond komt. Heeft u na twee dagen behandeling met jodium de anderhalfjarige wond schoon en bacterievrij gekregen, acht weken dan kan u dermatol of sulfapoeder op tot heden heeft belangrijk. het pootje doen voor "erdere genezing. Het volkomen rein houden van de zandla en de zitstokken is echter zeer i echte paus". net groeit steeds aan. Het dier :s goed gezond trekt steeds dat pootje op Vraag: Is het mogelijk mij te hel- :n aan het Zuidafrikaans gedicht ..Die laatste weke". In dit gedicht bepaalde pijnlijk is. Wat zou de uorzaak kun de regel in Antwoord: Dat men vroeger in pro- gaat bol zitten omdat het enigszins wordt elke dag genoemd teBtantse kringen paus sprak zonder de noemen en thans veelal de naam er bij houd het noemt, komt doordat de pausen de de rug en i zijn? Is het besmettelijk want ik enigst, mijn eigen kind". „Jezus, mijn gevaarlijk Vooral is dit het geval geweest het cement is middel, dat we daarom niet graag aanraden, namelijk zwavelzuur. Wilt u dit gevaarlijke werkje zelf uitvoeren, geweest die buiten de rooms-katholie- zandla Antwoord: Wij hebben allerlei auto riteiten inzake de Zuidafrikaanse poë zie gepolst maar niemand kende het gedicht. Hoe kwam u zelf aan die re gel? Komt het gedicht wellicht voor in een of andere bundel of heeft u het terloops van een ander gehoord? In dringend be- dit geval elke dag te reini- helpen.*^ Antwoord: Een dergelijk etterend verschillen pootje kan bijzonder veel last veroor zaken. U doet er goed aan, het wond- met jodium te behandelen. Te' iaus Paulus moet u trachten elke mogelijkheid tot elk geval doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2