Nieuwe Leidlse Courant Grieken: eenheden uit Navo terugtrekken Dancings weigerden kleurlingen; toch geen discriminatie, maar „selectie Johnson doet beroep op beide regeringen Koffie opnieuw duurder Indonesische aanval op Maleisische kust Kongo wil steun van Afrikaanse landen Commentaren Dinsdag 18 augustus 1964, 45ste jaargan Wisselende bewolking De Bilt verwacht tot woensdagavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest- Weinig verandering in temperatuur. (Opge maakt te 11-15 uur). CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD intvastigh is gheblev (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen p.w: 0,78, n. 3,35r p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorgfng 18.00—19.00 -J Lemnitzer: Kom terug op besluit Aangezien bij de laatste prijswijzi ging voor koffie de consumentenprij zen de stijging van de prijzen voor ruwe koffie slechts ten dele hebben ge volgd, is thans een verdere aanpas sing der consumentenprijzen onvermij delijk geworden. Naar wij uit vakkringen vernamen, zijn met ingang van vandaag de koffie prijzen in het algemeen met acht a twaalf cent per pakje van 250 gram verhoogd. De prijzen zijn hiermee aangepast aan de thans blijkbaar enigszins tot rust ge komen prijzen voor ruwe koffie. Tenten omgewaaid bij windhoos op Ameland Een windhoos tijdens een onweersbui heeft op Ameland gisteravond talrijke kampeerders in verlegenheid gebracht. Veel tenten op het kamp „Bolhienke- halUe" in Hollum zijn omgewaaid of vernield. Ook een caravan woei om. En kele badgasten raakten door de wind geld, rijbewijzen en andere papieren kwijt. Op de camping „Kampvreugd" bij Nes waaiden enkele kleine tenten om GRIEKENLAND heeft de NAVO-leiding laten weten, dat het de bij het bondgenootschap gedetacheerde noodzakelijke eenheden van leger, marine en luchtmacht zal terugtrekken. Het hoofdkwartier van de Griekse navo-detachementen zal van Izmir in Turkije worden overgebracht naar Saloniki in Griekenland. NAVO-generaal Lemnitzer heeft echter een dringend beroep op Griekenland gedaan de troepen in Izmir te houden. Er is vanmorgen een schip uit Athene vertrokken om 100 Griekse officieren uit Izmir te halen. Het besluit werd genomen „om de Griekse verplichtingen voor de verdediging van de onafhankelijkheid en territoriale onschendbaar heid van Cyprus te kunnen nakomen en in het bijzonder om de constante Turkse dreiging af te wenden". Diplomatieke kringen in Athene zijn van mening, dat Griekenland hiermede aartsbisschop Makarios tracht gerust te stellen, dat in geval van nieuwe Turkse aanvallen, Grieken, land in staat is aan de kant van Cyprus te vechten, verder Cyprus er van te weerhouden, militaire steun aan de Sowjetunie te vragen, omdat die dan niet meer nodig is en ten derde be doeld is als reactie tegen de NAVO- leiding, die de Turken reeds heeft toe gestaan, luchtmachteenheden terug te trekken voor „agressieve plannen te gen Cyprus". Intussen heeft V.N.-secretaris-generaal Oe Thant nog geen vervanger aangewe- Met kleine bootjes aan land DERTIG tot veertig Indonesische infiltranten zijn gisteren op de Zuidwestkust van Malakka, ongeveer tachtig kilometer ten noorden .van Singapore, met kleine bootjes aan land gegaan. Volgens een officiële bekendmaking zjjn tot dusver vijftien infiltranten gevangen genomen. De gevangen genomen binnendringers bevonden zich aan boord van een boot. Men meent inmiddels dat zij tinsmokkelaars en geen infiltranten zijn. Zij znllen voor ondervraging naar Singapore worden overgebracht. Aan Maleisische zijde is een gewonde gevallen. De federatie heeft de Ver. Naties ingelicht, maar niet om hulp verzocht, ook niet om die van de Gemenebestbrigade (een Brits- Australisch-Nieuwzeelandse eenheid, die in Malakka gelegerd is). De infiltranten maken bij de ge vechten met Maleisische troepen ge bruik van mortieren en handgrana ten. De regering heeft de reserve troepen onder de wapenen geroepen en de zuidelijke staten Johore, Ne gri Sembilan en Malakka tot veilig heidsgebieden uitgeroepen. Ieder die daar wapens verborgen heeft kan ter dood veroordeeld worden. Het is de eerste maal dat melding li gemaakt van de landing van een vrij grote groep infiltranten op het schier eiland. Op Borneo zijn de Maleisiërs en Indonesiërs al anderhalf jaar in guerril lagevechten gewikkeld. Voor het gebied van Pontian is een nachtelijk uitgaans verbod afgekondigd, terwijl enkele hon derden militairen en politiemannen de jacht op de infiltranten hebben ingezet. meegedeeld dat tot de gevangengeno- infiltranten personeel van de Indo nesische marine en ook Maleisische burgers, zowel Maleiers als Chinezen, behoren. Buitgemaakt zijn onder meer mortier, zes lichte machinegeweren, radiozend- en ontvangstinstallatie, bijna 1800 patronen en verscheidene do cumenten. zak sprak van openlijke agressie tegen de oude federatie van Malakka, door Indonesië erkend als souvereine onafhankelijke staat. Gisteren vierde Indonesië negentien jaar onafhankelijkheid. Op een m bijeenkomst in Djakarta verklaarde Soekarno dat Indonesië zal doorgaan met de „verplettering van Maleisië" De president -stelde Engeland voor de keuze, de kwestle-Malelslë uit de wereld te helpen of alle' aanspraken op com pensatie voor door Indonesië geconfis- ceerde eigendommen te verliezen. Na Prinsjesdag anti'REM-wet in behandeling In één oogopslag Waar komen de protestantse heiligen vandaag? pag. 2 Goldwater: NAVO-com- mandant moet kernmacht hebben pag. 5 Brug van Oost- en West- Duitsland pag. 5 Zuid-Vietnamezen niet blij met president pag. 5 Opera in Verona pag. 7 Moest dat nou zo, meneer Sonneveld? pag. 7 REM en tweede net pag. 7 voor de Fin Tuomioja als zijn be middelaar in de Cyprische kwestie. Waar schijnlijk zullen de werkzaamheden van de door een ernstige ziekte getroffen Tuomioja worden overgenomen door de bijzondere vertegenwoordiger van Oe Thant <>P Cyprus, de Braziliaan Galo Plza Lasso. Na een chirurgisch ingrijpen om de ademhaling te vergemakkelijken is de toestand van Tuomioja gisteravond enigszins verbeterd. Gisteren had de be roemde Zwitserse chirurg prof. Aloys Werner een keeloperatie uitgevoerd verlichting te geven in verband met feit, dat de ademhalingsorganen Tuomioja gedeeltelijk zijn verlamd. De artsen willen nog geen voorspelling doen over het ziektebeeld. Tuomioja zou vol ledig bij kennis zijn. Hij spreekt met zijn vrouw, die niet van zijn zijde is geweken Ook enkele medewerkers mochten hem bezoeken. Voorts hebben zich nog de volgende ontwikkelingen voorgedaan: President Johnson beeft een brief Makarios geschreven, die de Amerikaan se ambassadeur, Labouisse, in Athene gisteravond aan premier Papandreoe van Griekenland heeft overhandigd. In deze brief verzocht Johnson Papandreoe al het mogelijke te doen om tot een vreed zame regeling van de kwestie-Cyprus komen. Een gelijkluidende brief is a premier Inönü van Turkije gezonden. Griekse Cyprioten hebben waterput ten van Turkse Cyprioten onbruikbaar gemaakt, door er stenen of benzine te gooien. Turkije heeft bij de Ver. Naties ge protesteerd tegen de economische blok kade van Turkse Cyprioten door de gering van Makarios. Een vrouw draagt eten naar een grot, waar haar jamilieleden verblijven, sinds de Grieks- Cypriotische strijdkrachten het dorp Kokkina van de buiten wereld hebben afgesloten. Als gevolg daarvan heerst er in h&t dorp grote hongersnood. Duitse schuldeisers ontvoerden man Drie Duitsers, afkomstig udt het Roer gebied, hebben op een vreemde manier geprobeerd het recht in eigen hand te ïn- Zij maakten zich op de autoweg bij Zevenaar „meester" van de 40-jarige Nederlander A. J. L., op wie zij zij later verklaarden nog een vorde ring van vele duizenden marken hadden. L. werd met slagen en stompen in zijn auto geduwd en gedwongen te rijden, want zij wilden hun slachtoffer voor de Westduitse justitie brengen. L. zag kans de marechaussee te waarschuwen, die hem in bescherming nam. De Duitsers werden aangehouden en hun werd dui delijk gemaakt, dat schulden op een andere manier vereffend dienen te wor den. Later zijn zij over de grens gezet. Mevrouw Jacqueline Kennedy, weduwe van de Amerikaanse pre sident, bracht een bezoek aan de Koninklijke familie in het Itali aanse Porto Ercole. V.l.n.r. een politieman, prinses Lee Radziwill, mevrouw Kennedy's zxister; me vrouw Kennedy zelf, koningin Juliana en gedeeltelijk verborgen prins Tinti Borghese. Op de voor grond prinses Lee's kinderen Christine en Anthony. (Van parüjementsredacfde) In politieke kringen in Den Haag wordt thans vrij algemeen veronder steld dat het reces van de Tweede Ka mer niet zal worden onderbroken voor de behandeling van de anti-remwet. Waarschijnlijk zal de openbare behan deling pas in de tweede helft van sep tember plaatsvinden. Precies een maand nadat het voor lopig verslag was uitgebracht, namelijk 24 juli, bood de commissi,e-Francois commissie van volkenrechtsdeskun- an, aan de regering haar advies in- zaïke het wetsontwerp aan. De commissie ou geen ingrijpende wijzigingen hebben foorgesteld. Dit advies zal worden ver werkt in de memorie van antwoord, die niet eerder dan de volgende week wordt 'erwacht. Het is dan reeds eind augus- us geworden. Ongetwijfeld zullen de fracties tijd nodig hebben voor de be studering van en het beraad over de vermoedelijk lijvige memorie. De heer Beerndnk komt pas begin september van vakantie terug, terwijl de parlementaire missie diie zaterdag naar de west is vertrokken, pas op 5 sept. terug verwacht wordt De antire volutionaire fractie zou er overigens gaarne aan meewerken dat de open- bare behandeling plaatsvindt zo spoeddf mogelijk desnoods enkele dagen n< de ontvangst van de memorie van ant woord. Op het Koningsplein te Amsterdam is gisteravond een echtpaar, dat onv ziohtag het zebrapad overstak, door Klaauw- Wezenberg was vrijwel op slag dood. Haar 70-jarige echtgenoot werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Amerika zendt vliegtuigen PREMIER Moise Tsjombe van Kon go heeft aan vijf Afrikaanse lan den, te weten Nigeria, Ethiopië, Se negal, Liberia en Malagasie om troe pen gevraagd die ingeschakeld zul len worden in de strijd tegen de door de communisten gesteunde rebellen van Gaston Soumialot. Er zijn geen aanwijzigingen om hoeveel troepen aan elk dezer landen is gevraagd. Het aantal zou ervan afhangen hoeveel landen bereid zijn hulp te verstrek ken- „Verstekeling" tegen wil en dank mocht naar geboorteplaats De tot Amerikaan geneutraliseerde Nederlander Jan Fleune, die 43 jaar geleden zijn geboortedorp Brouwers haven verliet en naar Amerika emi greerde. is in Brouwershaven terug ge weest, maar wel op een andere wijze dan hij zich nooit kan hebben voorge steld. Vorige week bracht de nu 66-jarige Pleune zijn vriend, de Rotterdammer en „globetrotter Oom Jack" in New York aan boord van het schip, dat „Oom Jack' naar Rotterdam zou brengen. In diens hut werd een uitvoerig afscheidsborrel- tje gedronken. „Na dit afscheid" zocht Pleune de weg naar boven om het schip te verlaten. Wie schetst zijn verbazing toen hij tot de ontdekking kwam dat het schip zich in volle zee bevond. De kapi tein besliste dat Pleune tot Rotterdam in boord moest, blijven. Via de scheepsradio werd zfjn echtge note die niet beter wist of haar man was i" een vriend wegbrengen, ingelicht 'rouw zond wel de papieren, maar geen chèque voor de terugtocht. De vreemdelingenpolitie in Rotterdam ont fermde zich over de „verstekeling". Maar .vas de familie van „Oom Jack" uit Rotterdam toch wel wat te gortig. Zij stelde zich garant, zodat de onvrijwillige passagier nog wat plezier kon hebben van zijn verblijf in zijn oude vaderland. Daarvan maakte hij gebruik door giste ren een bezoek te brengen aan Brouwers haven, het Zeeuwse stadje, dat hij bijnr een halve eeuw geleden had verlaten Schoolintegratie Twee negerjongens en een negermeisje zijn met 158 blanke scholieren te Greens burg naar school gegaan. Daarmee kwam zonder enige ophef een einde aan de ras senscheiding op het platteland van Loui- Er deden zich hoegenaamd geen inci denten voor. In het weekend werden in Greensburg nog verschillende kruisen gebrand. Intussen is bekendgemaakt dat Ame rika „een klein" aantal vliegtuigen van het type B-26 K ter beschikking zal stellen van de Kongolese regering. Amerikaanse functionarissen te Was hington verklaarden, dat drie van' deze toestellen naar Kongo zullen worden gezonden. Deze Amerikaanse hulp het resultaat geweest van de onder handelingen die gevoerd zijn tussen premier Tsjombe en Mennez Williams, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, die op het ogen blik een bezoek brengt aan Kongo. De B-26k's zijn een verbeterde versi# van de B-26, die in de Tweede Wereld oorlog werd gebruikt, en hebben een ac tieradius van max. 2.000 km. Overwinningen Tsjomlbe's strijdkrachten winnen lang zaam maar zeker terrein. Eerder werd bekendgemaakt dat Boudewijnstad Boekavoe op de opstandelingen wa veroverd. Gisteren zouden de regerings troepen de stad Kabalo zijn binnenge trokken die ruim een maand bezet i: Aibertstad, het laatste bolwerk va rebellen, sou volgens de laatste berichten geheel zijn omsingeld door regeringstroe pen. Volgens onderschepte berichten den de in deze omsingelde stad verblij vende rebellen versterkingen hebben ge vraagd uit Kindoe. De Kongolese rege ring dringt er bij haar troepen op aar Aibertstad binnen de kortste termijn te heroveren. Zij vreest anders dat de re bellen de Europese bevolking die nog ir 'deze stad vertoeven lastig zullen vallen. Volgens radioberichten uit Aibertstad zouden de rebellen een groot aantal Europeanen gevangen houdenVoorts zouden er verschillende missionarissen en zendelingen in ziekenhuizen zijn op genomen na door de opstandelingen te zijn mishandeld. Brand in boerderij: schade f20.000 Waarschijnlijk ten gevolge van brand in de schoonsteen is gisteren de kapitale boerderij van de familie Olie- te Mijdrecht gedeeltelijk door brand verwoest De boerderij werd bewoond door twee gezinnen en twee bejaarde weduwen er bestaat uit een zogenaamd zomer- er winterverblijf. De brand heeft gewoed op de verdie ping van het zomerhuis, waarin tevens de kaasmakerij is ondergebracht, i lengte van ruim twintig meter- In houten kap die door pannen werd ge dekt vond het vuur een gretig voedsel. De vrijwillige brandweer van Mijdrecht pakte de brand aan met groot materiaal. Uit de voor de boerderij langs stromen- ivier de Amstel kon voldoende blus water worden verkregen. De brandweer het gehele winterverblijf te behou den. De kap van het zomerhuis en de kaasmakerij brandden geheel uit. De schade bedraagt meer dan 20.000 gul den. De eigenaar is verzekerd. 55 £)E weigering van toegang aan een aantal kleur lingen tot twee mei elkaar verbonden dancings (Lucky Star en Caramella) achter het Leidseplein in Amster dam in de afgelopen dagen is niet gedaan op grond van discriminatie. Het hoofd dienst Algemene za ken van de gemeente Am sterdam, dat een onder zoek heeft ingesteld naar de vermeende weigering van kleurlingen, is tot de slotsom gekomen dat een exploitant mag weigeren wie hij wil. Het schijnt zo geweest te zijn dat een aantal vreem delingen zich ongepast ge droegen tegenover meisjes, als deze weigerden met hen te dansen. Andere bezoe kers zeiden niet meer in de dancing terug te zullen ko men, als bepaalde bezoe kers niet zouden worden geweerd, zo verklaarde mr. Hoogenboom, het hoofd van de dienst Algemene zaken van de gemeente Amster dam. Deze dienst is o.m. be last met de controle op de drankwetvergunningen. Ook de chef van het politicbureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrij burg, is van mening dat er geen sprake is van een al gehele wering van kleur lingen. Hij kwam tot deze conclusie na een gesprek te hebben gehad met dc exploitant van de beide dancings, P. Broerse. „Het blijkt echter dat de exploi tant alleen selectie heeft toegepast; niet alleen ten aanzien van kleurlingen, maar ook van blanken", al dus de hoofdinspecteur. Volgens de heer Vrijburg heeft de heer Broerse hem verteld dat er de laatste tijd veel kleurlingen in de dancings kwamen, die wel naar de muziek willen luis teren, maar niet bereid wa ren een consumptie te ge bruiken. De reden daar voor was vaak simpel: geen geld. „Ik geloof dan ook niet dat er van enige dis criminatie sprake is, maar gewoon van een verkoop- Zowel voor de politie als voor het hoofd dienst Alge mene zaken bestaat er geen aanleiding om zich verdér met deze zaak bezig te houden. "JOEGEN jaar geleden joeg een dronken man in zijn auto door Den Haag. De auto vloog de stoep op en er vielen doden onder voor bijgangers. De man kreeg gevange nisstraf en zijn rijbewijs werd hem voor een aantal jaren ontnomen. Hij is nu weer in het bezit van een rijbewijs. Ditmaal is hij te Rotter dam gegrepen na een razende rit door de binnenstad, waarbij op nieuw de burgerij de grootste risi co's heeft gelopen. Duidelijk lijkt ons, dat in een ge val als het onderhavige doeltreffen der moet worden opgetreden. In dien noodzakelijk, behoort wijzi ging van de wet te worden over wogen. Anders zullen we de man nog wel eens weer tegenkomen in de ko lommen van de krant. Waarbij te hopen valt, dat dan niet nog eens weer medemensen het met de dood hebben moeten betalen. '"TERWIJL de wereld bezig ls, zich meer en meer van de koppige Makarios los te maken, heeft nu Chroesjtsjef hem zijn steun toege zegd. Dat moet hem stijven In zijn halsstarrigheid. Te betreuren is dat zeker. De kans is nu opnieuw sterk verminderd, dat de Cyprioot alsnog tot rede komt Niet dat de Russische steun aan Cprus wezenlijk zou zijn. Chroesj tsjef is niet in een periode van zijn leven waarin hij risico's wenst te lopen. Het blijft bij krachtige taai- Maar voor Makarios is het genoeg. Cyprus raakt intussen aan de Rus verplicht. Wellicht om hem nog enigszins aan zich gebonden te houden heeft nu Griekenland besloten, het Griekse aandeel in de NAVO te verminde ren. Dat heeft de betekenis van een gebaar. Mogelijk acht de Griekse regering die ook met het geval zit zich ertoe gedwongen. Intus sen echter moet ook dat Avel tot de verharding op Cyprus bijdragen. T7EN geldmagnaat als Zwolsman koopt en verkoopt zaken naar welgevallen. Ruikt hij ergens winst, dan wordt er weer een on derneming ondergebracht in de anonieme massaliteit, waarvan hij aan het hoofd staat. Blijkt een op genomen onderneming alsnog niet te lopen, dan maakt hij er zich weer van los- Afstoten, zo heet dat kenmerkend. Men moet maar niet vragen, wat bij zulk een bedrijfsvoering te rechtkomt van de ondernemings gedachte in diepere zin. Het per soneel wordt tot lijdelijkheid te ruggebracht, het mag afwachten. Vandaag deze leiding, morgen een andere, overmorgen misschien een derde. Er behoorde enige bewustheid te zijn voor de schade die langs deze weg aan de ondernemingsgedachte, deze gemeenschap van kapitaal en arbeid, wordt toegebracht. In Breda werden 29 zusters ziek In het Diaconessenhuis in Breda moeit een gToot deel van het verplegend per soneel, evenals de patiënten het bed houden. Volgens een mededeling van een der hoofdzusters is de ziekte niet van ernstige aard. Het betreft hier vermoe delijk een onschuldige darmaandoening. Zondagavond voelde een deel der ver pleegsters zich niet wel. Geleidelijk aan werd het aantal zieken groter, totdat gisteren in totaal negenentwintig ver pleegsters het bed moesten houden. Een onderzoek naar de oorzaak van de plotse ling opgetreden ziekte is inmiddels in volle gang. Organisatorisch zijn eveneens maat regelen getroffen, zodat de ziekenhuis patiënten van de ziekte van hun ver zorgsters geen nadeel zullen ondervin- Bejaarde vrouw twee weken na overlijden thuis gevonden Gisteren is in haar woning in Amster dam het stoffelijk overschot gevonden vain de 80-jarige mevrouw J. C. Nloel. Buren, die de oude alleenwonende vrouw geruime tijd niet hadden gezien of gehoord, waarschuwden d'e politie. Aangenomen wordt dat mevrouw Noel -raar schatting veertien dagen geleden :en natuurlijke dood is gestorven. „Paaltjesoorlog" De Westduitse federale autoriteiten hebben gisteren paaltjes laten weghalen die Oostduitse soldaten vrijdag en zater dag in Neder-Saksen langs de zonegrens, 150 meter op Westduits grondgebied, in de grond hadden geslagen. Een Britse officier wierp zeven van de paaltjes terug op Oostduits terrein na erop te hebben geschreven: „Deze stukjes hout bevonden zich niet op hun plaats". Vergeet niet een pond erwten voor me mee te brengen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1