Nieuwe Leidse Courant Uithongeren zal de Turken wel tot overgave dwingen Aartsbisschop Makarios blijft volharden: VN-bemiddelaar Tumioja kreeg hersenbloeding New Yorkse politie vocht met 1000 neger-tieners In één oogopslag Suiker 3 cent per kilo cluurder Veertien kinderen en 3 leiders omgekomen Weer enorme drukte op verkeersplein Oudenrijn Boek 6 nieuw burg. wetboek ingediend Commentaren Maandag 17 augustus 1964, 45ste jaargang t F. (NEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Veel wind De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk en kele balen Tot krachtig of hard toene mende zuidwestelijke wind. Belangrijk (Zie voorts pagina 7) .J rPURKIJE lieeft laten weten, dat liet drastische maatregelen tegen de Grieken op Cyprus zal nemen als aartsbisschop Makarios volhardt in zijn pogingen, de nog steeds ingesloten Turkse Cyprioten door mid del van uithongering tot overgave te dwingen. In Ankara werd voorts medegedeeld, dat Turkije eventueel niet zal aarzelen, deze mensen van de lucht uit te bevoorraden. Blijkbaar wil Makarios zijn politiek van massale uithongering gebruiken om Turkije te dwingen tot actie over te gaan. Griekenland zou dan genoodzaakt zijn, zich tegen de Turken te keren. Ook de Sowjetunie, die in het afgelopen weekeinde heeft laten weten, Cyprus te zullen helpen, als buitenlandse troepen het eiland binnenvallen, zou dan te hulp moeten komen. De toestand wordt met de dag ern- De Finse V.N.-bemiddelaar Tuo- mioja, die op een kritiek moment op Cyprus ernstig ziek geworden is. Vandaar dat dr. Kuchuk, de Turks- Cyprische vice-president van Cyprus (al wordt hij door Makarios niet lan ger als zodanig erkend) een beroep op de wereld heeft gedaan, een eind te maken aan „de onmenselijke blok kade" van de Turkse gemeenschap. Ook rassenrelletjes in Dixmoor T"\E Newyorkse politie heeft het terdag hard te verduren gekregen in een gevecht op Times Square met ongeveer 1000 tieners, van wie de meesten negers waren. De jongelui kwamen uit een dans gelegenheid en begaven zich op weg naar Broadway toen een van hen een vuilnisbak opnam en door een win kelruit smeet. Dit was kennelijk het sein. Winkelruiten moesten het ontgel den en goederen werden uit de etala ges gestolen. De politie was er vlug bij en wist de menigte te verspreiden. Er werden kreten gehoord, die het Amerikaanse optreden in Vietnam bekritiseerden. Onder de tieners bevonden zich veel leden van een groep, die zich anti- imperialistisoh noemt. Vijf jongens werden gearresteerd. Een van hen heeft érnstige verwondingen opgelopen door rondvliegende glasscher- De hoofdcommissaris van de New yorkse politie heeft, in een poging om de negerwijk Harlem gunstig te stem men, een neger benoemd tot hoofd van het grootste politiebureau van deze wijk. Hiermee is aan een der eisen van de negerleiders voldaan. De nieuwe chef, de 47-jarige kapitein Lloyd Sealey, die al 21 jaar hij de politie is, heeft vrijdag het bevel op zich genomen- Hij is de eerste neger die het bevel voert over een politiedistrict hi Harlem. Ook in andere delen van de V.S. kwam het tot relletjes. In de staat Louisiana werden vele kruisen ver brand, het symbool van de gevreesde Ku Klux Klan. In Albany, Georgia, werd een persoon gewond bij een vechtpartij waarbij negers met flessen en bakstenen gooiden. De moeilijkheden waren ontstaan nadat de politie vorige week een neger had doodgeschoten. De meger was doodgeschoten omdat hij andere negers bedreigde met een pistool en zich bij zijn arrestatie wilde ver zetten. In Dixmoor hebben de ongeregeld heden gisteren vijf uur geduurd. Een neger werd in zijn arm getroffen door een schot van een scherpschutter. Een blanke bleek zich per ongeluk in de hand te hebben geschoten. De relletjes werden beëindigd toen een veertigtal gewapende politieagen ten, gevolgd door zes patrouille wagens. de haard van de ongeregeld heden binnentrok. Een politie-functionaris verklaarde naderhand, dat de negerbewoners van de omgeving, die tot de middenstand behoren, langs de straten de agenten „Gestapa, Gestapo" stonden toe te schreeuwen. Er deden zich echter geen verdere ongeregeldheden voor. Martin Luther King in Amsterdam (RAI, RTV) over de kerk en het rassen vraagstuk pag. 2 Frankfort (nogmaals) pag. 2 Soekarno boos op V.S. pag. 5 Johnson contra Gold water pag. 5 Tsjombe wint terrein pag. 5 Nieuwe president Z.-Viet- nam pag. 5 Edda Goering roert zich pag. 7 REM in de lucht pag. 7 Sport pag. 9 Doodgewaande zoon stuurt vader brieven Na de oorlog '40'45 vertrok Jan Bosma uit Vriezenveen als militair naar Indonesië. Toen de Nederlandse troepen naar Patria teruggingen, was Jan Bosma daar niet bij. Hij had een Indonesisch meisje leren kennen en wilde bij haar blijven. Jan Bosma werd, aldus de Volkskrant, opgegeven als vermist of gedeserteerd. Zijn vader en moeder wachtten te vergeefs op zijn terugkeer en na ver van jaren berustten zy er in, dat in Indonesië moest zijn overleden. Maar dezer dagen kwamen by vader ia mevrouw Bosma is intussen overleden telkenen van leven uit Poerwokerto (Indonesië) binnen. Jans zuster had al enkele weken ge leden een brief ontvangen, maar dit niet aan de heer Bosma durven vertel len, Jan Bosma stuurde zijn vader in Vriezenveen een foto, waarop hij staat afgebeeld met zijn vrouw en zes kin deren. Vader en zoon zien nu reikhal zend uit naar een hereniging, want Jan Bosma is ziek en de dokter heeft ver klaard, dat de voornaamste oorzaak heimwee is. Hy zou graag zijn vader Allen bezoeken, 'maar er zijn moeilijk heden. Jan heeft de Indonesische natio naliteit aangenomen en hij heet nu J B. Lutijo. Er is reeds geld en een hoe veelheid kleren naar Poerwokerto on derweg om de overkomst te vergemak kelijken. De consumentenprijs van de suiker zal met ingang van vandaag met drie cent per kilogram zijn verhoogd. Deze prijsverhoging is nodig om de door de minister van landbouw en vis serij voor de oogst-1964 vastgestelde garantieprijs van f 65 per ton suiker bieten voor de telers te verwezenlijken en de marge voor de tussenhandel te ver beteren. In verband met de verwezenlijking van de garantieprijs voor de bieten heeft minister Biesheuvel de af-fabriek- prijs van suiker van f 96.05 tot f 98.60 per 100 kg verhoogd. Hierbij zijn ac cijns en omzetbelasting inbegrepen. stiger. Overigens is het de vraag, of Grie kenland en de Sowjetunie zonder meer zullen instemmen met de politiek van Makarios. Van Turkse zijde is name lijk medegedeeld, dat Griekenland eï mee ingestemd heeft te trachten, Ma- karlos er toe te brengen de levensom standigheden van de Turkse gemeen schap te verlichten. Voorts zou de Sowjetunie Makarios niet alleen hulp hebben toegezegd, maar hem ook hebben gewaarschuwd, dat goodwill nodig is om het geschil op het eiland te regelen. De Sowjet unie heeft telkens met nadruk ver klaard, op te willen komen voor beide bevolkingsgroepen op Cyprus en dus niet alleen voor de Grieken. de situatie rondom Cyprus bijzonder gecompliceerd geworden als gevolg van het feiC dat de VN-bemidde- Iaar, de 52-jarige Fin, Tuomloja, ernstig ziek is geworden. Hij lijdt aan een ge lokaliseerde storing ln de bloedsomloop van de hersenen. Zyn toestand was van ochtend gevaarlijk. Hij bevindt zich in een ziekenhuis te Genève. waar hij als hij van zijn ziekte herstelt langdurig rust zal moeten houden. Tuomioja stond op het punt naar Ankara, Athene en Nicosia te reizen om zijn bemiddelingspogingen voort te zet ten. Zijn bemiddelingsplan zou voorna melijk hebben neergekomen op aanslui ting van Cyprus bij Griekenland, ge paard met afdoende garanties voor de veiligheid van de Turkse Cyprioten. Er contingent Turkse troepen op het eiland gelegerd moeten worden om de Turkse strategische belangen in het oostelijke deel van het Middellandse Zeegebied te waarborgen Volgens de New York Times zou Griekenland in een dergelijke legering willen toestemmen, Turkije zou recht hebben op „souvereine physieke aanwezigheid op het eiland". Van Turkse zijde is nog niet op dit be middelingsplan gereageerd. De regering in Ankara zou wel bereid zijn. een nieuwe status voor Cyprus te overwegen, mits de rechten van de Turkse minder heid en de veiligheid van Turkije zelf volledig gewaarborgd worden. Tegenover elke Turkse concessie moet er echter een van gelijke waarde van de andere party staan. De paus heeft aan de regeringen van Cyprus, Griekenland en Turkije tele grammen gezonden, waarin hy gewaagt van het feit dat hy „met angst en beven"' de gebeurtenissen op en rondom Cyprus heeft gevolgd. Hy verklaarde te bidden voor een vreedzame oplossing. Aartsbis schop Makarios was gisteren niet te be reiken. Hy had zich afgezonderd om nlt te rusten en t® mediteren Wadlopers naar Schiermonnikoog In totaal 32 wad lopers zijn er gisteren bi geslaagd Schiermonnikoog te bereiken. Over de tocht van het Groningse Pieter- buren naar het waddeneiland werd ruim vier uren gedaan „De oversteek had een vlot verloop", aldus de heer H. Dijkstra, voorzitter van de (plaatselijke) vereniging wadgidsen club te Pieterburen. Deze wadgidsenclub Pieterburen orga niseert, althans bij goed weer ieder weekeinde wad-tochten die echter tot de omgeving beperkt blijven. Voor gisteren werd er een uitzondering op deze regel gemaakt en voerde de tocht naar Schier, monnikoog. De wandelaars keren niet op dezelfde wijze, als waarop zij naar Schiermonnik oog kwamen, naar het vaste land terug. De terugreis wordt gemaakt per boet Zoutkamp en dan per bus naar Pieterburen. Besprekingen tussen Garoeda en KLM Zoals bekend is de Garoeda Indonesian Airways van plan in het komende voor jaar diensten op Europa te openen. Tus- vertegenwoordigers van de Garoeda de KLM worden gedurende deze en de volgende week in Den Haag bespre kingen gevoerd over de mogelijke vor- van samenwerking, zoals de passa giers en vrachtafhandeling, leveranciers boordverstrekkingen, generaal agent schappen, technische assistentie en der gelijke. Mrs. Lyndon B. Johnson, de vrouw van de president van de Ver. Staten, ontmoette op reis in Montana enkele bewoners van het Indianenreser vaat van Crow. Een gesprekje met de honderdjarige Mary Jellowtail en de al bijna even bejaarde Plain Feather. Bus stort in 70 meter diep ravijn EEN autobus, waarin zich 76 een uitstapje terugkerende Fran se kinderen bevonden, is zaterdag nacht nabij Bourg Saint Morice, Savoye in de Franse Alpen, in een zeventig meter diep ravijn gestort. Hierbij zijn zeventien inzittenden, namelijk drie jeugdleiders en veer tien jongens van tien tot vijftien jaar, om het leven gekomen, terwijl der tig kinderen werden gewond. Het weer in Spanje heeft de laatste tijd maar weinig van alle klimatologische heerlijk heden, die in de V.V.V.-folders worden beloofd. Nu is weer de stad Santander en omgeving door een wolkbreuk en over stromingen getroffen. Voor ka no-liefhebbers weliswaar een buitenkansje, maar voor toe risten een nare zaak Luchtvaartins pecteur omgekomen Zweefvlieger stort neer in tuin De 41-jarige zweefvlieger P. J. v. d. Berg uit Delft is gistermiddag bij Alk maar met zijn toestel neergestort. In het Sint Elisabet'hziekenihuiis in Alkmaar hy aan de verwondingen bezweken. De heer v. d. Berg, inspecteur van do rijksluchtvaart, is met zijn zweef vliegtuig boven Koedijk-Zuid bij Sint Pancras afgegleden. In de bebouwde kom storbten toestel en vlieger in eeD |}E Utrechtse politie heeft gedurende het weekend bij het verkeersplein Oudenrijn handen vol werk gehad om de schier eindeloze files uit de richtingen Den Haag, Arnhem, Amsterdam en Den Bosch in goede banen te leiden. Het drukst was het wel op zaterdag. Vooral uit de richting De® Haag kwam veel verkeer. Daar zijn wel files van zes kilometer lengte geweest. Het betrof hier meest van de kust terugkerende vakantiegangers, (voorname lijk Duitsers), maar het aantal nieuwkomers uit het oosten was ook heel groot. De Utrechtse politie heeft acht agenten moeten inschakelen om bewe ging in de verkeersstroom te houden. Automobilisten werden dan ook tevoren gewaarschuwd, dat zij op het verkeersplein Oudenrijn met vertraging reke ning moesten houden. Ook de volgende dag was de politie actief op het verkeersplein, want aan gelokt door het mooie weer trokken de automobilisten al vroeg in de morgen er op uit. De verkeersagenten stonden al om zeven uur 's morgens op hun posten om het verkeer in beweging te houden. Opmerkelijk was het, dat er nog veel Duitsers de weg naar de Noordzeekust insloegen. Ook hier kon men aanzienlijke filevorming niet meer voorkomen. Tegen half een des mid dags werd het wat rustiger. Aanvanlkedijk dacht de politie dat tegen de avond zich weer opstoppingen zouden voordoen, maar de verwachte drukte bleef uit. Kennelijk haden velé automobilisten de raad om bij het verkeersplein Oudenrijn rekening te houden met vertraging ter harte genomen en zijn militaire artsen bijgestane burgerge neesheren thans voor hun^evens strij den. Er is een oproep uitgegaan tot alle bloedgevers in Bourg Saint Morice. Een politieman uit Arras, van waar vele van de betrokken kinderen afkom stig zyn, heeft meegedeeld dat men 69 van de 76 kinderen terug heeft gevonden. De mogelijkheid bestaat dat de zeven anderen zich niet in de bus hebben be vonden, doch er de voorkeur aan hebben gegeven de weg naar beneden zelfstan dig via muilezelpaden af te leggen. De bus kan pas maandagochtend om hoog worden gehesen, zodat men dan pas het juiste aantal slachtoffers kan vast stellen. De 41-jarige bestuurder van de auto bus is een der veertien lichtgewonden. Zijn vrouw en een van zyn vijf kinderen, die zich in de bus bevonden, werden ernstig gewond. Alle kinderen zijn afkomstig uit de om geving van de noord-Franse steden Arras en Amiens. Zij behoorden tot de „Vreug de. en jeugdbeweging", die banden on derhoudt met de leiding van de kathe draal van Arras. Het gezelschap had een herdersfeest op de kleine St Bernhard bijgewoond en het was op weg naar huis, toen het ongeluk zich voordeed. De chauffeur moest op 1,800 meter hoogte voor een andere auto naar de rechter zijde van de weg uitwij ken. Op dat ogenblik begaf de berm van de weg het, waarna de wagen in de diep- Het drama voltrok zich voor de ogen van de directeur der vakantiekolonie, de abt Defernez, die in een auto achter de autobug reed. De stoffelijke resten van de zeventien doden zijn opgebaard in een geïmprovi seerde kapel, die in een ziekenhuis van Bourg Saint Morice is ingericht. Bij de Tweede Kamer der Stater.-Ge neraal is een wetsontwerp ingediend tot vaststelling van boek 6 van het nicuw< burgerlijk wetboek, dat het algemeer gedeelte van het verbintenissenrecht be Dit wetsontwerp is nagenoeg gelijk i het ontwerp van %vijlen prof. mr. M. Meijers, zoals dat m 1961 werd voltooid door het driemanschap bestaan de uit wijlen pref mr J Drion, piof mr G de Groot en mr. F. J. de Jong In de memorie van toelichting werd' er op gewezen dat aan dit ontwerp var dat driemanschap de laatste jaren tal rijke beschouwingen zijn gewijd waarir suggesties voorkomen tot verbetering of aanvulling. De minister van justitie is van mening dat verschillende van die suggesties nadere overweging verdienen Hij meent evenwel van wijziging in dit stadium te moeten afzien, omdat hij nog meerdere bijdragen meent 'e mogen ver" wachten. Gezien de aard en de omvang ■an dit werk acht de minister het van jroot belang, dat alle wijzigingen zoveel mogelijk gelijktijdig worden aangebracht, nadat zij in onderling verband zijn be zien. Uitstel van de indiening van het wetsontwerp wordt ongewens* geacht in verband met de behandeling van de boe- Ken 3, 4 en 5 (resp. betreffende het vermogensrecht in het algemeen, het erfrecht en het zakenrecht). predikant uit Amerika, ons gisteren heeft gebracht. Het meest aangrij pende was, dat het de boodschap was van het evangelie. Niets meer en niets minder. Vanuit dat evangelie was ook kritiek geboden op de kerk. De eeuwen door heeft zij de neiging gehad, zich neer te leggen bij het bestaande. Zij heeft gedoogd. Zij heeft gezocht naar argumenten voor deze houding. Zij heeft aanvaard de slavernij en andere kwalijke zaken meer. Te weinig tijd is zij geweest tot een oordeel. Ds. King liet niet onzeker, dat de negers in Amerika het vandaag opnieuw ervaren. Te dikwijls volgt de kerk behoedzaam in plaats van de vlam te ontsteken van het Woord van God en te stre ven naar het doen van de gerech tigheid zoals het ons reeds door de profeten werd voorgehouden. Er is nu te middernacht een klop op de deur van de kerk die in zich de boden heeft voor de wereld de drie boden van geloof, hoop en liefde. Zouden we niet eens gaan luisteren en opendoen? En dan ge ven van hetgeen we hebben? TIE spanning op Cyprus heeft een nieuw slachtoffer gemaakt. De Fin Tuomioja, vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, is door een beroerte uitgeschakeld terwijl hij juist nu zo bijzonder nodig is. In het veroorzaken van spanningen zijn wij mensen sterk. Wij hinderen elkaar, maken elkaar het leven moeilijk, vergen van onze naaste veel. Het moet ons van het hart, dat ook kerkvorst Maka»««s op Cyprus ons hierbij voor raadsels plaatst Te oordelen over het hart past ons niet, maar in het najagen van het uiter ste doet hij voor ons besef voor een willekeurig wereldling niet onder. Zelfs gaat deze mogelijkheid niet zel den minder ver. In stede van aan het hoofd te zit ten der conferentietafel, waar de partijen moeilijk en met argwaan bijeenkomen, ligt de vertegenwoor diger der V.N. thans ernstig ziek. Ook hem is de spanning te zwaar geworden, hem wedervoer wat op in deze tijd zovelen op belangrijke pos ten overkomt. In het veroorzaken van spannin gen zijn wij sterk, in het vinden van oplossingen en in het stichten van vrede en het scheppen van gerech tigheid minder. De mens, kerkvorst of wie ook, zou kunnen beginnen met wat minder hoog van de toren te blazen. TS het goed, dan draagt de we tenschap een universeel karak ter. Zij kent geen grenzen. Zij is er ten nutte van de mensheid. Zij moet het hebben van mededeelzaamheid en van uitwisseling van gegevens. Zo heeft de regering van Amerika het ook begrepen. Men heeft er een opzienbarende prestatie geleverd door van zeer nabij het maanopper vlak te fotograferen. Oude gehei men zijn daarbij ontsluierd, belang rijke ontdekkingen gedaan, vorde ringen van betekenis verricht. Ame rika houdt de resultaten van deze Erestatie niet onder zich, maar heeft et besluit genomen, meer dan hon derd landen in het bezit te stellen van de foto's. Dat is de houding zoals deze ook bij de beoefening van de wetenschap past Zij verdient echter in deze tijd, die zich nog wel eens kenmerkt door het optrekken van muren, een waarderende vermelding. Koningin maakte boottocht met mevr. Kennedy Koningin Juliana heeft gisteren me vrouw Jacqueline Kennedy aan boord van het koninklijk jacht in Porto Er- cole ontvangen. In gezelschap van de prinsessen Beatrix en Margriet en van de zuster van mevrouw Kennedy, prin ses Lee Radziwill, werd een vaartocht gemaakt. Roemeense president ernstig ziek? Volgens het Britse zondagsblad „The Observer" is de president van Roeme nië, Gheonghioe-Dej, die tevens leider is van de Roemeense communistische partij, ernstig ziek, waardoor het land geconfronteerd wordt met „een crisis in de leiding". Een Londense chirurg was, zo schrijft het blad, in juni naar Boekarest ontboden om het staatshoofd te opereren, maar dit heeft niet veel succes gehad. Volgens het blad bestaat de mogelijkheid, dat de president zich uit de actieve politiek terugtrekt. „Ik gebruik toch liever mijn laatste foto voor dit leuke poesje."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1