Nieuwe ILeidse Courant Zwolsman moest pier prijs nu zwichten: op 55 cent Vijf uur lang waren er geen kaartjes te koop Machinist reed door rood sein Ook moeilijkheden bij Van Wijk en Heringa Verolme zou wel staal uit Rusland willen Toestand Segiii hopeloos Dr. Martin Luther King: nederlaag Goldwater Commentaren Regering moet haast maken met sociale verbetering Turkse Cyprioten door hongerdood bedreigd - bijna zonder brood Europasegel Zaterdag 15 augustus 1964, 45ste jaargang r Plaatselijke wolkenvelden Directeur: F. DIEMER Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvaitigk is gheblevea mijn hort in teghenspoet" De Bilt verwacht droog andering in temperatuur. (Zie voorts pagina 7) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Gisteren om vijf uur kon het trein verkeer in beide richtingen tussen Den Bosch en Utrecht weer gewoon door gang vinden, hoewel de herstelwerk zaamheden te plaatse nog voortduur den. Uit een onderzoek is gebleken gisteren bij de botsing was betrokken, dat het sein voor de reizigerstrein die op onveilig stond. Deze trein was niet op de in het spoorboekje vermelde tijd van half zes vertrokken maar 25 minuten later, omdat de machinist te laat op zijn werk was verschenen. Drie minuten na het verlate vertrek reed de trein op de goederentrein. De schade wordt door de spoorwegen op enkele tienduizenden guldens ge- Tilburgse militairen ontevreden Het Tweede-Kamerlid, de heer H. J. Hoekstra (comm.), heeft de minister van defensie gevraagd of er maatrege len zijn getroffen o£ zullen worden ge troffen om de kwaliteit van aan mili tairen verstrekte maaltijden te verbete ren. Hij vraagt dit naar aanleiding van de ontevredenheid hierover onder mili tairen in de Kromhoutkazerne te Til burg. rVE E.M.S., in Scheveningse pierkwestie t casu de heer R. Zwolsman, heeft bakzeil gehaald ii overeenkomstig het bevel van de officier justitie in Den Haag, jhr. mr. Th. W. van den Bosch, de toegangsprijs voor de Scheveningse pier vanaf gisteravond half tien gesteld op 55 cent. Het bestuur van de EMS zegt hiertoe gedwongen te zijn, maar doet het onder voorbehoud van al haar rechten, ook die op schadevergoeding. De heer Zwolsman kan zich nu gaan wyden aan een andere EMS-kwestie, die bij Van Wijk en Heringa N.V. in Leiden opzien baart. Drie commissarissen hebben hier ontslag genomen, waarvan een, dr. H. A. Zeven, ook heeft be dankt als commissaris van alle Zwolsman-ondernemingen. De heren kun nen zich niet verenigen met het door de EMS gevoerde beleid bij Van Wijk en Heringa. De verdachten in de pierprijs-af- faire, t-w. de Exploitatie-Maatschap pij Wandelhoofd SCheveningen, de president-commissaris van de EMS, de heer R. Zwolsman, en de directeur van de pier, de heer A. Onsten'k, heb ben de rechtbank verzocht de v lopige maatregel in te trekken, w bij aan de ingang van de pier geen toegangskaarten verkocht mogen den die hoger geprijsd zijn dan 55 cent. De rechtbank zal binnen vijf dagen een beslissing over dit verzoek De EMS zegt het te betreuren, dat de officier van justitie tot het bevelen van de voorlopige maatregelen is overgegaan hangende het beroep te gen de individuele prijsbeschikking en in afwachting van het geding op In de verwachting in Moskou nie mand minder dan Chroesjtsjef te spre ken, is scheepsbouwer C. Verolme gis teren met zijn vrouw op uitnodiging van de Sowjetregering in een lijntoe- stel van Aeroflot van Schiphol n; Moskou vertrokken. Hü hoopt evenals enkele maanden geleden Indonesië spijkers met koppen te „Wij repareren reeds Russische sche pen in Rotterdam," zei hij voor zijn trek, „wij hebben dus al goede relaties met het land en er zijn reeds onderhan delingen begonnen voor de bouw var nieuwe schepen voor Rusland. Overigens kan het best een tweerichtingsverkeer worden, want wij zelf hebben in bedrijven uiteraard veel grondstoffen nodig, zoals staal en machines, en waar om zouden we die ook niet in Rusland kopen als er goede aanbiedingen zijn?" Behalve schepen hoopt Verolme in Rusland tevens andere produkten te kunnen afzetten, met name vacuümma- j chines voor het metalliseren van textiel, I die hij tegenwoordig in zijn bedrijven I produceert. In Amerika komt eind sep- 1 tember zijn eerste fabriek voor de ver- I vaardiging van deze vacuümmachines I in bedrijf. De in de buurt van Louisville, Kentucky, gebouwde fabriek is alklaar. maar men is nog bezig met de installatie I der machinerieën. Gevraagd om commentaar over de O Het bureau van de Italiaanse presi dent heeft gisteravond bekendgemaakt, dat de toestand van Segni die vorige week door een hersenbloeding werd ge troffen achteruit is gegaan. Vanmor gen werd gemeld, dat de doodsthyd was ingegaan. In de hersenen hebben zöoh ndeuuwe stoornissen voorgedaan, de bloeddruk baart zorg en de temperatuur van d< patiënt is opgelopen tot 39,5 graden, zc staat in een medlisoh bulletin. De presi dent verkeerd in een toestand van ver teleurstelling Suriname, In een oogopslag Baptistencongres pag. 2 Frankfort (nabeschouwing) pag. 2 Frankrijk bemoeit zich er niet mee pag. 5 Lufthansa verbitterd over KLM pag. 5 In het ZONDAGSBLAD o.m.: atoomschip Savannah; dominee Martin Luther King; maak zelf poppen (en speel er mee); reizen in Oost-Europa; radiotelescoop in Dwingeloo. het Nederlandse bedrijfsleven verwijt veel meer belangstelling te tonen voor Indonesië dan voor Suriname, antwoord de de heer Verolme: „Waarom doet Su riname mij dan geen voorstellen over de projecten, die er uitgevoerd moeten worden?" Hij was twee jaar geleden zelf in Suriname geweest, had daar met de regering gesproken, „maar tot dus verre heb ik geen serieuze aanvragen voor belangrijke projecten ontvangen." Met nadruk stelde hij dat zijn gevoelens en belangstelling voor Indonesië en Su riname niets van elkaar verschilden. Jongens beroofden taxichauffeur van portefeuille Rondom Amsterdam is vannacht in tensief gezocht naar drie (vermoedelijk Amsterdamse) jonigens, die in Laren een taxichauffeur van zijn portefeuille met zijn juist ontvangen weejcloon van onge- "ear f 130 gulden hadden beroofd. De taxichauffeuur, de 28-jange Otto Vuyst uit Naarden, kreeg de jongens >or het station in Bussum ais klam. Zij vroegen ham hen naar Blaricum te brengen. Daar eenmaal aangekomen, veranderden de jongens van gedachten i lieten zich naar Lanen rijden. Aan het einde van de doodlopende Kostverloren gaven de jongens te ken nen, dat zij wilden betalen Op het mo ment dat de taxi stilstond grepen zij de nietsvermoedende chauffeur beet, trokken hem achterover en sloegen hem in het gezicht Nadat zij de portefeuille uit zijn binnenzak hadden genomen, sprongen zij uit de wagen en renden weg. Gisteravond: het „gulden"-bord van de Pier wordt weggehaald. grond van het proces-verbaal van 12 augustus, toen de EMS geen gevolg gaf aan de bepalingen van de prijs maatregel die de minister had vast gesteld. Als de EMS geen gevolg had gegeven aan de voorlopige maatregel en gewoon was doorgegaan met het verkopen van biljetten van een gulden, dan hadden de verdachten zich opnieuw schuldig gemaakt aan een economisch delict. Er was dan ook nog een andere voorlopige maatregel mogelijk geweest, zoals bij voorbeeld het stilleggen van het bedrijf Daarom gingen gistermiddag de kassa's ook dicht, om de hoofddirectie van de EMS gelegenheid te geven zich te be raden over de te volgen procedure. zes uur vergaderen besloot men zich voorlopig neer te leggen by het bevel van de officier van justitie. Het kan dus zijn dat de rechtbank binnen vyf dagen beslist de voorlopige maat regel in te trekken. Hoe het zij, om even over half tien gingen de kassa's weer open om kaart jes van 55 cent te verkopen. Vele pierewaaiers, die al enige tijd stonden te wachten en bereid waren om ook een gulden te betalen, maakten van de geboden gelegenheid gebruik en kochten een bewijs van 55 cent De toegangsprijs voor kinderen was nog 50 cent, het bedrag van voor de prijsverhoging op 26 juli, op welke datum een afzonderlijk tarief werd ingesteld voor personen tot twaalf jaar. Van Wijk en Heringa De heren dr. H. A. Zeven, ir. J. J. G. van Hoek en H. E. M. E. van Dooren hebben ontslag genomen als commissa ris bij Van Wijk en Heringa N.V. in Leiden, omdat hun onvoldoende inzicht werd gegeven in het door de grootaan deelhouder, de EMS, gevoerde beleid. Zij kunnen daarom geen verantwoorde lijkheid voor dit beleid dragen. Zy wer den gehouden buiten de door de EMS gevoerde studies op grond waarvan var hen belangrijke beslissingen werden ge vraagd. Zij werden onvoldoende ge ïnformeerd omtrent de houding tegen- derden-aandeelhouders en omtrent uitvoering van beloften bij de ov an het aandelenpakket in 1963 Het blijkt nu dat deze genoemde studiën betrekking hadden op de n Van Wijk en Heringa door de Nederlandse wolfederatie. Het be treft hier overname ten aanzien van dekenfabriek van activa en passiva het gehele personeel. Met betrek king tot de garen fabriek zijn soorgelijke onderhandelingen aan de gang. De directie heeft een en ander be sloten, uiteraard na voorafgaand over leg met de vakorganisaties, omdat het economisch niet verder verantwoord het bedrijf in de huidige omvang samenstelling vovrt te zetten. Daarom bood samensmelting met andere bedrjj- uit de betreffende branche een op lossing om te ontkomen aan de reeds jaren durende slechte gang van zaken. Het werd ook niet verantwoord geacht het bedryf te Leiden of elders door gro te investeringen weer op de been te helpen. voor de dekenfabriek besloten de terreinen met opstallen voor een periode van tien jaar aan de Nederlandse wolfederatie te verhuren, gedurende welke periode de produktie ter plaatse zal worden voortgezet. Men verwacht dat het effect van deze maatregelen, in het bijzonder door de mogelijkheden van het in de onderneming aanwezige onroerend goed, de aandeelhouders belangrijk gunstiger perspectieven biedt dan voortzetting van het bedrijf. Dr. Ze ven bedankte ook als commissaris van de EMS. van de Zwolsmangroepen van de Nederlandse Grond- briefbank. Telefonisch deelde hij mee, dat zijn aftredeu geen verband houdt pierprijsaffaire in welke kwestie hij volkomen staat achter het door de heer Zwolsman gevoerde be leid. Urenlang was er voor de Scheveningse Pier gisteren geen kaartje te koop. Alleen houders van knip- en spoorkaarten hadden toegang. Het gevolg was, dat de Pier zo goed als verlaten was: het restaurant- en keukenpersoneel kon er op zijn gemak bij zitten zonnebaden. Enorme belangstelling op Schiphol T~\E RELLETJES, zoals die zich onlangs in Harlem en andere steden in het noorden van de Verenigde Staten hebbeh voorgedaan, zijn in geen enkel opzicht representatief voor de Amerikaanse negers." Dit verklaarde dr. Martin Luther King na zijn aankomst op Schiphol op een persconferentie deze morgen. Volgens de meest gunstige schatting tellen de Black Moslims en de aanhan gers van Malcolm niet meer dan 75.000 aanhangers onder de twintig miljoen negers. Verreweg de meeste negers verwerpen hun methoden en aanvaarden het principe van inviament registents. TVR MARTIN LUTHER KING is op bezoek in ons land en wij ver heugen ons daarin. In ons Zondags blad wordt hij getypeerd als een moderne Mozes, die poogt onder Gods leiding zijn volk uit het dienst huis te leiden, als de onbetwiste voor man van de geweldloze beweging der Amerikaanse negers voor de ge lijkheid der rassen. Dr. Martin Luther King is een zeer veelzijdige figuur, die de publiciteit niet zoekt, maar die in zijn eigen land en overal elders waar hij komt als vanzelf de aandacht trekt. Ieder, die hem ziet of die kennis neemt van zijn preken, van zijn geschriften, wordt uitermate geboeid door deze sterke persoonlijkheid, deze gegre- pene, wiens geroepen-zijn tot het vervullen van een immense taak als het ware straalt uit zij» ogen, die al zoveel ellende hebben aanschouwd, die dwars door de mensen lijken heen te zien, maar die ook en dat is het geheim van deze fascinerende man steeds meer lezen in de Bij bel, het Boek, dat zün leven beheerst, waarin hij troost en bemoediging vindt. Dr. Martin Luther King brengt een boodschap en het is voor ieder, die naar hem luistert, belangrijker deze boodschap in zich op te nemen dan hem te horen, omdat hij een interes sant mens en bovendien een neger is. Dat gevaar is namelijk aanwezig: een neger heeft in ons land veel good will. Dat is op zichzelf alleen maar verblijdend, maar het kan beteke nen, dat men hem toch in wezen niet beschouwt en behandelt als een mens van gelijke beweging als wij, blanken. En op deze wijze kan de huidskleur toch een rol gaan spelen, kan de aandacht van de zaak, waar voor een man als dr. Martin Luther King staat, worden afgeleid. Onze hooggewaardeerde gast zal de eerste zijn om ons dat duidelijk te maken, De meesten zien hierin alleen dat het gebruik van geweld niet alleen onfak- tisch, maar ook zedelijk niet verantwoord is. Uitbarstingen als in Harlem komen echter niet uit de lucht vallen. Zij zullen zich vaker voordoen de regering niet meer spoed zet achter haar program van verbetering van de sociale omstandigheden van de negers in de grote steden ln het noorden. Dr. Luther King noemde de wet op de burgerrechten een proclamatie die de verklaring van de opheffing der slavernij door Lincoln evenaarde. De strijd tegen De Turkse Cypriotenleider dr. Fa- I politieke maatregelen te treffen en zil Kütchük heeft vandaag verklaard druk uit te oefenen op aartsbisschop dat het „nog slechts een kwestie van Makarios om de blokkade op te hef- segregatie begon in 1954 met de klaring van het opperste gerechtshof dat segregatie op school tegen de grondwet was. Het jaar daarop kwam de beweging pas goed op gang door de busboycot Montgomery. Wij zijn eir echter nog lang niet. Dr. Luther King verwachtte da de wet op de burgerrechten in twee jaar heel de Verenigde Staten zal worcTen toegepast. Het zal echter nog wel stens vijftien jaar duren, voordat in de praktijk volledige intergratie zal zijn- Gevraagd naar de a.s. verkiezingen gaf Luther King als zijn mening te ken nen dat deze misschien de belangrijkste zullen worden uit de historie vax Verenigde Staten. Een overwinning Goldwater zou een tragedie zijn voo vrede, voor de wet op de burgerrechten oor de gehele werdd, maar ds King er zeker van dat Goldwater besliste nederlaag zou lijden. Alleen vrees en onzekerheid doen sommige groepen op Goldwater stemmen. Waarschijnlijk zal de democratische partij in haar platform een duidelijke verklaring opnemen tegen organisaties als de Johnbirch Society. De grote ker ken staan alle achter de weit op de bur gerrechten. De praktijk in het kerkelijk leven is echter nog vaak anders, ds King. De meeste segregatie altijd te zien op zondagmorgen Principieel verdedigt echter vrijwel ien enkele kerkelijke leider de segre gatie meer en ook onder de blankeh ir. het zuiden is een duidelijke kentering n goede. Dr. King werd verwelkomd door kleine delegatie van de Europese Bap tisten onder leiding van de president van de Europese federatie, de Deen ds A Baungard Thomsen uit Kopenhagen ds. J. Broertjes. Maandagmorgen om gen uur hoopt dr. King weer van Schip hol te vertrekken. Deze foto van de werkzaamhe den van de Rotterdamse Metro toont de met water gevulde putten op de Coolsingel, waar later de tunnelsegmenten inge varen en tot zinken gebracht zijn mensen zonder brood zullen komen tez itten als ge volg van de Grieks-Cyprische blok kade. Hij deed een beroep op de Turkse regering in Ankara om onmiddellijke inten In-de Turkse wijk v. Nicosia zei Kütchük dat de bakkerij daar binnen twee dagen zullen moeten sluiten omdat er dan geen stookolie zal zijn voor de ovens. „Dan zullen er 35.000 mensen honger krijgen. Wij zijn broodeters. Brood /oor ons noodzakelijk", zo zei hij. Kütchük verklaarde dat het probleem niet alleen betrekking heeft op tekorten ook op de distributie van de nog aanwezige voorraden. Hij zei dat de Turkse inwoners van Nicosia „op het ogenblik" nog genoeg groente en meel hebben maar geen stookolie vi ovens. Er zijn ook geen middelen dorpen van meel te voorzien. Hij zei dat Makarios „heeft getracht ons met geweld te onderdrukken en dat is hem mislukt. Nu probeert hij het op een andere manier". Kütchük verklaarde vruchteloze beroe pen te hebben gedaan op de Verenigde Naties en het Internationale Rode Kruis poging voedselvoorraden verzon- krijgen naar geïsoleerde Turkse gebieden op het eiland De commandant van dc vredesmacht in de Verenigde Naties op Cyprus, ge neraal K. K. Thimayya. heeft later op een persconferentie verklaard dat hij op dracht heeft gegeven tot een diepgaand onderzoek naar de Turks-Cyprische be schuldigingen dat zü met de hongerdood worden bedreigd door de blokkade. Toen hem werd gevraagd wat zyn com. mando zou kunnen doen om de blokkade te verzachten, zei hij: „Ik ben zelf niet erg zeker van deze blokkade. Sommigen zeggen dat de Turkse Cyprioten op het punt staan van honger om te komen. An deren zeggen dat dat niet zo is. Ik zal een grondig onderzoek laten instellen". Twee arrestaties steekpartij in Rotterdam De dader van de steekpartij, die In de nacht van 10 op 11 augustus in de Slag- hekstraat in Rotterdam-Zuid plaats vond, is gepakt. De politie ln Enschede kon donderdagavond, aan de hand het door de Rotterdamse politie spreide signalement, de 20-jarige los- werkman L. L. M., zonder vaste plaats, aanhouden. Reeds bij het eerste verhoor bekende hij de 28-jarige zeeman C. C., bij die -vechtpartij, met een stiletto drie steken te hebben toegebracht. Het slachtoffer dat daardoor ernstige inwendige bloc- dingen opliep, wondt nog steeds ver- ipleegd in hei ziekenhuis, M. is op tran sport Jesteld naar Rotterdam. Gisteren heelt de l»M,e de 23-jarige Werkman i. L u,it Rotterdam-onder verdenking in bewaring ge- stelxL B zou zijn vriend M. namelijk het nies hebben gegeven waarmede is gesto- De aanleiding tot de vechtpartij was een onenigheid tussen de dader en het slachtoffer m een café aan de Hilledijk. Later wend de vechtpartij op straat voortgezet en makten er meerdere per sonen bij betrokken. Toen M. zich in het giedreven voelde, vroeg hij zijn B,: „geef me je mes eens" Na verzoek voldeed B hieraan daarna werd het slachtoffer tot drie maal toe gestoken. Koning Hoessein van Jordanië gaat vandaag naar Kaïro voor een bezhk van dró dagen aan de Verenigde Ara- daartoe uitgeno- Stierengevecht voor gedupeerde toeristen in Spanje De Nederlandse toeristen, diie op de Spaanse camping Calafell in Tarragona overlaat hebben ondervonden van het noodweer, toregen gisteren van de Spaanse autoriteiten een speciaal voor hen georganiseerd stierengevecht aange boden. In een telegram aan de Spaanse Am bassade in Nederland ls bevestigd, dat de overstroming geen Nederlandse slachtoffers heeft gemaakt. Wel hebben enkele van de kampeerders maiteriële schade opgelopen aan teniten en bezittin gen, doch de Spaanse autoriteiten heb ben alles in het werk gesteld de toeris ten van kleding en voedsel te voorzien. Ook kleine verloren gegane bezittingen zullen door de Spaanse autoriteiten aan de gedupeerde toeristen worden ver strekt, zo deelde een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Den Haag mee. Ook kunnen de toeristen, inxiien zij dit wensen, in hotels en pensions worden ondergebracht. Van 14 sep- tember tot en met 10 oktober 1964 zullen op alle postinrich- tingen de Euro- iazegels 1064 verkrijgbaar zijn. Zij worden door PTT uit gegeven in de waarden van 15 en 20 cent, zon der bijslag. Als voorstelling is door de post administraties an de 22 lan en die thans zijn aangesloten bij de CEPT (Conférence Eurapéenne des Administrations des Postes et des Télécommunications), het ontwerp geko- van de Fransman George Bétemps: bloem, waarvan het hart wordt ge vormd door het symboolteken CEPT met daaromheen 22 blaadjes. Deze blaadjes stellen het aantal landen voor dat bij de CEPT zijn aangesloten. De kleuren zijn: 15 cent; groen, 20 cent; bruin. De zegels blijven voor frankering gel- g tot en met 31 december 1965. VAKANTIE Onze zaak is gesloten op de maandagen H dinsdagen 17 en 18. 24 en 25 aug., 31 en 1 sept. In die zelfde weken dus i woensdag t.m. zaterdag geopend. Voor spoedgevallen is ons filiaal te Lei derdorp telefonisch te bereiken onder nummer 33193 (01710). Fa van ZWIETEN - Breestraat 150 Qüta) staat iets over u in de krant, tr staat dat de oudere generatit de jeugd niet begrijpt."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1