Nieuwe Leidse Couramt LUCHTAANVALLEN CYPRUS HERVAT jef CYPRUS van uur tot uur Man doodt echtgenote en kinderen - zelf omgekomen Geruchten over Turkse invasie bleken niet waar te zijn Waad: ?Staakt het vuren' roesjts negeert verzoek Makarios Twee vrouwen ook geraakt Commentaren C""Q Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur; Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .Stentvestigh i« ghebleven mijn h«rt in teghenspoaf Maandag 10 augustus 1964, 45ste jaargang Zonnige perioden De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Nu en dan opklaringen en slechts op en kele plaatsen een bui. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. (Zie voorts pagina 6) Klachtendienst bezorging" 1 8.00-M 9.00 dlir TURKSE vliegtuigen hebben vanochtend volgens berichten uit Nicosia de aan vallen op dorpen in het noorwesten van Cyprus hervat. Geruchten over een „invasie" bleken echter niet waar te zyn. Aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, zag zich vannacht genoodzaakt, een verzoek om een derde spoedbijeen- komst van de Veiligheidsraad in te trekken. De raad komt waarschijnlijk tegen de avond bijeen om een rapport aan te horen over de naleving van de gisteren aan vaarde resolutie. Daarin werd o.a. aangedrongen op een wapenstilstand. Als het bericht over nieuwe Turkse aanvallen juist bhjkt te zijn, zal de raad zich daar on getwijfeld mee bezighouden. Vanmorgen heeft president Makarios inmiddels ver klaard, dat de Cyprische regering de resolutie van de Veiligheidsraad, nauwlettend zal naleven. Tijdens de aanval van Turkse vliegtuigen op Grieks-Cypriotische doelen in Noord-Cyprus werd een van de aanvallende vliegtuigen neergeschoten. De piloot ivist zich uit zijn machine te redden en is door de Grieken ge vangen genomen. De foto toont de overblijfselen van de machine, waarop duidelijk het Turkse kenteken zichtbaar is. De spanning op Cyprus was gisteravond sterk verminderd, nadat zowel Cyprus als Griekenland Turkije hadden laten weten, dat zij in actie zou den komen, als de Turkse aanvallen niet zouden worden gestaakt. Maka rios dreigde (in de vorm van een ultimatum) aanvallen op alle Turkse dorpen op Cypruss te zullen bevelen en Griekenland kondigde aan, zijn luchtmacht bevel te zullen geven, zich tegen aanvallende Turkse vlieg tuigen te keren. De Turkse aanvallen werden omstreeks zes uur gister avond gestaakt. i a Gisterochtend had Makarios nogal Turkse invule vee. ophef gemaakt van he, bes,ui, stand op Cyprus kritiek. Leek gisteravond de situatie wat rustiger, vanmorgen hebben de Turken 'hun luchtaanvallen op het eiland hervat. De situatie ontwikkelde zich van uur tot uur (plaatselijke tijd) als volgt: VRIJDAGAVOND. 19.30 uur Turkse vliegtuigen beschieten de havenplaats Polis, in het noordwesten van Cyprus. Het gehele westelijke deel van het eiland is sedert verscheidene dagen het toneel van gevechten van de GrieksCyprische strijdkrachten tegen Turkse dorpen de ,.zak van Moensoerai" Vrouwen en kinderen uit deze streek zijn geëvacueerd. In de hoofdstad Nicosia stijgt de span ning tussen de beide bevolkingsgroepen, die hun gewapende mensen verzamelen. Te Ankara wordt een speciale kabi netsvergadering gehouden. Er is sprake van militaire voorbereidingen. Athene wondt op de hoogte gesteld van het Turkse besluit, de Turkse „landgenoten" op Cyprus niet te laten afslachten. De Griekse regering uit de hoop dat na de Turkse luchtaanval de situatie niet zal verergeren, maar breng het Griekse leger in staat van alarm en richt op zijn beurt een waarschuwing tot Ankara. 3.00 uur, in de nacht van vrijdag op zaterdag Turkije doet een beroep op de Veiligheidsraad. ZATERDAG: 's middags is op Cyprus de gehele „Zak van Mansoera" in handen van de Grieks-Cyprioten, behalve de plaats Kakina aan de kust, waar de Turk se Cyprioten tegenstand blijven bieden. In de namiddag doen Turkse vliegtui gen opnieuw aanvallen. In enige commu niqués zegt Ankara „Wij zijn geen over weldigers" en: „Wij komen onze ver plichtingen na als een der drie mogend heden die zich voor Cyprus garant heb ben gesteld". Vier Turkse aanvallen veroorzaken tot aan de avond vijf doden. 19.00 uur: ook de Cyprische regering doet een beroep op de Veiligheidsraad. In Athene vraagt de Griekse premier aan Makarios alle militaire handelingen te staken. 's Avonds herhaalt de Griekse regering, na een kabinetsraad met de miliaire conmmandanten in éen communiqué haar vredelievende bedoelingen, maar zegt dat Griekenland tussenbeide zal komen als de Turkse aanvallen voortduren. 23.30 uur De Veiligheidsraad komt bij een en komt niet tot een besluit De Turkse gedelegeerde deelt op de bijeen komst mede, dat zijn land geen invasie op Cyprus beoogt. ZONDAG: In Athene en Ankara heb ben de regeringen de gehele nacht be raadslaagd over de situatie. In de loo-p van de ochtend herhaalt Griekenland, dat het niet met vijandelijkheden zal be ginnen. 's Middags voeren Turkse vliegtuigen opnieuw bombardementen uit op noord west-C yprus. Een dorp is volgens Griek se berichten in vlammen opgegaan. Nabij de kust worden Turkse schepen waar genomen In de namiddag waarschuwt Makarios die 's nachts de hulp heeft ingeroepen van Rusland. Egypte en Syrië Ankara, dat als de aanvallen niet ophóuden de Grieks-Cyprioten een algemene aanval zullen inzetten tegen alle Turken op het eiland. Hij verzoekt ook een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad. In Athene deelt premier Papandroe aan de ambassadeur van de Verenigde Staten mede, dat Griekenland niet afzij dig kan blijven als de Turkse aanvallen worden voortgezet. In New York komt te 16.00 uur de Vei ligheidsraad bijeen. Op dat tijdstip richt ook president Johnson aan de hoofden der drie betrokken regeringen een bood schap om de vijandelijkheden te staken. De voorzitter van de Veiligheidsraad richt zich met een zelfde verzoek tot de Turkse en de Cyprische regeringen. 17.00 uur: richt Athene een ultimatum grepen. Aangenomen wordt, dat klein Turks vaartuig bij Kokkina Turkse gewonden aan boord had geno men en wellicht voedselvoorraden e.d. had afgeleverd. van zijn regering, „onverwijld de hulp in te roepen van de Sowjetunie, Egyp te en Syrië. Geen van deze drie landen heeft echter op dit verzoek gereageerd. Chroesjtsjef zond Makarios een tele gram waarin hij hem liet weten, eer beroep te hebben gedaan op de rege ring van Turkije, de luchtaanvallen op doelen op Cyprus stop te zetten. Hij repte niet over het verzoek hulp, maar raadde de aartsbisschop „alle mogelijke maatregelen te treffen voor een snellere uitvoering van de be sluiten van de veiligheidsraad, die grote trekken de wegen naar een vreed zame regeling op Cyprus weergeven". Egypte en Syrië denken blijkbaar nog steeds na over het verzoek van Makarios. In zijn boodschap aan Turkije zegt Chroesjtsjef, dat elke poging met wa pengeweld een oplossing af te dwingen, de toestand slechts erger maakt en de oorlogsdreiging vergroot. De Turkse wel als de Griekse bevolking van Cyprus moeten hun vraagstukken zelf oplossen, zonder buitenlandse inmenging, aldus de Russische premier, die er aan toevoegde: „Daarbij moet rekening worden gehou den met de belangen van zowel de Griekse als de Turkse gemeenschappen" Aan Oe Thant, de secretaris-generaal vai de V.N., schreef Chroesjtsjef dat de Ver. Naties alles moeten doen om het bloed vergieten op Cyprus te doen ophouden. Het verzoekt hem. alle nodige maatrege len te treffen ter uitvoering resoluties i de VN- VN-besluit De Russische premier doelde hierbij voornamelijk op de resolutie, die gis teren door de Veiligheidsraad werd aanvaard met negen stemmen voor en twee onthoudingen (die van Rusland en Tsjechoslowakije). De raad ging niet in op een Cyprisch verzoek, Tur kije te veroordelen. Nadat de Cypri sche afgevaardigde daarbij ge- Een Grieks-Cypriotische torpedo boot ligt brandend in de haven van Xeros na een aanval van Turkse vliegtuigen, die de stad en de haven bestookten met raket ten. De Turkse aanval op Xeros eiste vele slachtoffers. Het gezicht van ambassadeur Ze- non Rossides van Cyprus drukt woede en verbijstering uit, terwijl hij in de Veiligheidsraad het Turkse bombardement ter sprake brengt. aan Ankara waarin wordt gezegd, dat Griekenland zijn strijdkrachten om 20.00 uur tussenbeide zal laten komen als dan de Turkse aanvallen niet zijn geëindigd. In Athene zijn de regering militaire be velhebbers en koning Constantijn bijeen. In Ankara wordt tegen de avond de Amerikaanse ambassadeur ontvangen door premier Ismet Inönü. In New York aanvaardt de Veiligheids raad een Brits-Amerikaanse ontwerp- resolutie_ waar in op Turkije een beroep wordt gedaan, elke vorm van militair geweld tegen Cyprus ogenblikkelijk te staken, terwijl er bij de Cyprische rege ring op wordt aangedrongen_ onverwijld haar strijdkrachten te gelasten het vuren te staken. Voorts wordt van alle staten gevraagd zich te onthouden van hande lingen, welke tot verscherping van de situatie of een uitbreiding van de vijan delijkheden zouden kunnen leiden. Inmiddels heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken Costopoelos, la ten weten dat een escadrille Griekse mili taire vliegtuigen boven Nicosia en zuid- Cyprus heeft gevlogen. Dit was gebeurd als „machtsvertoon", nadat de Turkse luchtmacht om 18 uur haar aanvallen op noordwest-Cyprus had gestaakt. Met het invallen van de duisternis ko men de militaire acties op het eiland tot staan. Drama in Schevenings tehuis De 48-jarige John A. M. uit Den Haag heeft gistermiddag in een te huis in Scheveningen zijn byna 24- jarige echtgenote Erika M.-S. en hun beide dochtertjes, de twccëneenhal- ve maand oude Lucia en de ander- halfjarige Hedwig, met een bijl dood geslagen. Toen hij zich bedreigd voelde door omstanders sprong de dader uit een raam naar een acht meter lager gelegen betegeld tuin pad. Hij overleed een paar uur later in het ziekenhuis aan de Zuidwal. De man, een op 3 augustus op zijn verzoek ontslagen adjunct-commies van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, pleegde zijn gruweldaden in het R.K. tehuis voor ongehuwde moeders Maris Stella aan de Scheveningseweg- De man heeft in Maris Stella bovendien twee nersonen gewond, van wie er een in het Nebo-ziekenhvus moest worden opcenomen. Het drama speelde zich af tijdens het bezoekuur. Even over tweeën betrad M. het souterrain v-n het tehuis, waar z(jn jongste dochtertje Lucia Maria Christina verbleef. Hij groette het hoofd van de afdeling, zuster G. van Werkhoven (39), die met een bezoekster, mevrouw A. E. Noppen (21) zat te praten en liep ach ter haar stoel langs naar het bedje van Lucia. Toen zuster Van Werkhoven een doffe slag hoorde, keek zij op en zag, dat M. zich juist «.„--chtite van de klap, die hu Lucia met een bijl had gegeven. Ook zuster Van Werkhoven moest een slag me de bijl incasseren, evenals de bezoekster mevrouw Noppen. Beide dames werden op de schouder geraakt Mevrouw Noppen was er het ernstigst aan toe. Haar schouderbeen was gebroken: zij moest in het Nebo- ziekenhuis worden opgenomen. Zuster Van Werkhoven, wier kleding was be schadigd, had een vleeswond van enkele centimeters opgelopen. Zij bezait echter (Va i onzer verslaggevers) de tegenwoordigheid van geest om tele fonisch medische hulp in te roepen. Na aanvankelijk geen gehoor te hebben ge kregen, kreeg zij assistentie van kinderverzorgsters. De baby werd ogen blikkelijk in een deken gewikkeld en naar het tegenovergelegen Nebo-zieken- huis gebracht, waar bleek, dat het kindje al was overleden. Naar tweede etage Inmiddels had M. het souterrain ver laten en was naar de tweede etage gegaan, waar zijn echtgenote en zijn oudste dochtertje, de anderhalf jaar oude Hedwig Maria Lucia in een ka mer vertoefden. Na huwelijksmoeilijk heden had de bijna 24 jaar oude echt genote van M„ 7 .ika Sauer, afkomstig uit Bad Krcuznach (W.-Duitsland), met haar beide kinderen in Maris Stella on derdak gekregen, terwyi M. zelf in de woning van het gezin aan de Melis Sto- kelaan alleen was achtergebleven. M. bezocht enkele malen per week zijn kinderen, doch zijn echtgenote wilde niet meer met hem spreken. Het was derhalve niet ongewoon, dat M. ook gistermiddag in het tehuis op bezoek kwam. Op de tweede etage wist hij zfjn vrouw en hun oudste dochtertje te vinden. Met een bijl heeft hij daarop eerst zijn echtgenote en daarna zijn oudste dochtertje van het leven beroofd. Drie getuigen Inmiddels was er alarm geslagen en op het rumoer waren twee mannen af gekomen. Dit tweetal, de 25-jarige auto monteur H. A. Warn"., verloofde van de gewonde men Piepen alsmede de 27-jarige H. A. m. Bouwmeester, timmerman uit de Voorthuizenstraat, traden het vertrek binnen. Zij zagen de echtgenote van M. zwaar gewond in een stoel zitten, terwijl M. als een wilde met de bijl zijn oudste dochtertje sloeg. De twee mannen begrepen, dat zij met een uiterst gevaarlijke man te doen hadden en betrokken de wacht bij de deur, om ontsnappen te voorkomen. Bijna op hetzelfde moment arriveerden twee politiemannen uit een jeep. Zij zagen M. in de vensterbank zitten, ter wijl hij de ruit reeds had stukgeslagen. De agenten liepen snel het gebouw weer uit. Eén posteerde zich op de begane grond onder het venster, terwijl de ander om assistentie ging bellen. Inmid dels had een der burgers, de heer War naar, die nog steeds de wacht bij de deur betrok, een derde getuige van het drama ontdekt, een kind. dat zich eveneens in de kamer had bevonden. Gewapend met een stoel betrad de heer Warnaar opnieuw de kamer om dit kind in veiligheid te brengen, hetgeen hem gelukte. Daarna echter trachtte M. zich op de heer Warnaar te wreken. Hij wil de de bijl in diens 'chting steken, waarde heer Warnaar de stoel naar M. gooide. Deze had inmiddels een duik uit het venster genomen en was met zijn hoofop een acht meter lager gelegen betegeld tuinpad terecht gekomen. De zich daar geposteerd hebbende agent, was or> ddellijk daarna bij M., die echter reeds buiten kennis was. Met de G.G.D, w d hij naar de Zuidwal ge bracht, waar hy or- kwart over vier, zonder bij kennis te zijn geweest, is Het echtpaar M., waarvan de man uit Solo (Indonesië) afkomstig is, was reeds in een echtscheidingsprocedure gewik keld. De Westduitse ambassadeur dr. H. Berger heeft aan het lid van de Raad van State de heer J J. Fens het grote kruis van verdiensté van de Duitse bondsrepubliek uitgereikt. steund door zijn Russische collega had getracht aanvaarding van de reso lutie uit te stellen, omdat hij Maka rios niet aan de telefoon kon krijgen, nam de raad een besluit. In de aanvaarde resolutie (inge diend door Amerika en Engeland) wordt op alle betrokken partijen een beroep gedaan, het vuren onverwijld te staken en volledig met de bevel hebber van de VN-strijdmacht op Cy prus samen te werken. Bij alle landen wordt er op aangedrongen, zich te onthouden van elke handeling die de situatie zou kunnen verergeren of tot uitbreiding van de vijandelijkheden zou kunnen bijdragen. De raad was ook zaterdagavond laat ai bijeen geweest om de Turkse aanvallen op Cyprus te bespreken. De Cyprische vertegenwoordiger ver klaarde toen, dat 'er een derde wereld oorlog dreigde uit te breken, omdat Turkije op het punt stond, een invasie op Cyprus te beginnen. Binnen een uur konden de de Turkse invasieschepen op Cyprus landen, deelde hij mee. N uur bleek er echter niets aan de hand te zijn. Ook gistermiddag probeerde de Cy prische afgevaardigde een veroordeling van Turkije te forceren, door opnieuw over Turkse invasieplannen te beginnen. Er kon echter worden vastgesteld, dat er ook nu geen waarheid school in deze be weringen. De Griekse regering stond in het afgelopen weekeinde niet in alle op zichten achter Makarios. Zij liet hem aan vankelijk zelfs weten, dat hij de militaire acties tegen de Turkse bevolkingsgroep diende te staken om verder bloed te komen. Verdragen De situatie rondom Cyprus is bijzon der ingewikkeld. De verdragen van 1960 geven Turkije het recht, zich met de toestand op Cyprus in te laten, zodra de Turkse bevolkingsgroep in gevaar komt. Engeland erkent dit recht nog steeds, maar Cyprus en Griekenland voelen zich niet langer aan de verdragen van 1960 gebonden. Dat is de grote moeilijkheid, Turkije ls Juridisch nog steeds volkomen gerechtigd, met mili taire middelen op Cyprus op te treden. Een veroordeling van de Turkse aan vallen zou nietig verklaring inhouden van de verdragen van 1960. En daar hebben de Ver. Naties zich tot dusyer nog niet willen wagen. Amerika heeft nu een groot deel van zijn Zesde Vloot, die in het Middellandse Zeegebied pa trouilleert, naar Cyprus gezonden om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Griekenland had zich met de Cyprische kwestie willen bemoeien „omdat de re gering in Athene haar geduld begon te verliezen". President Johnson heeft daarop dringende boodschappen gezon den aan de Griekse en Turkse regerings- üeiders, een ernstige uitbarsting vijandelijkheden te voorkomen. Dit ge beurde mede naar aanleiding van een Cyprische uitlating, dat Makarios geen concessies zou doen, al zou dat een de wereldoorlog betekenen. Johnson hoopt het volgende te kun- :n bereikeneen formele wapenstil stand, de VN-strijdkrachten de plaats te doen innemen van de Grieks-Cy prische strijdkrachten in de Turks- Cyprische gebieden, de luchtaanvallen van de Turken blijvend te doen op- Orkam Eralp, de Tttrkse vertegen woordiger bij de V.N., leest een verklaring voor in de Veiligheids- houden en Makarios er toe over te halen, zijn bedreiging van een aanval op de Turkse dorpen ongedaan te ma- Aanvallen De Turkse aanvallen op Griekse stel lingen rondom Turkse dorpen in het noodwesten van Cyprus begonnen vrij dagavond reeds met waarschuwings- vluchten. Een Turkse piloot heeft toen blijkbaar bij vergissing zijn mitrailleur leeggeschoten boven de stad Polis. Daar door werd een Italiaans schip geraakt. Zaterdag werden de aanvallen op Griekse torepen voortgezet en gisteren werd voor het eerst een massale luchtaanval inge zet, met 65 straaljagers. Deze vliegtuigen hebben grote schade aangericht Zij gooi den brandbommen uit Van Grieks- Cyprische zijde werd gemeld, dat napal- bommen werden afgeworpen, maar deze berichten konden niet worden bevestigd. Wel werd een Grieks patrouillevaartuig tot zinken gebracht (Voor vervolg zie pag. 6) TJET Turkse ingrijpen op het eiland Cyprus is niet onver wacht gekomen. De ontwikkelingen van de laatste maanden hebben langzaam maar zeker geleid tot het ogenblik, waarop de Turkse rege ring heeft gemeend het recht in eigen hand te moeten nemen. De ge volgen van de directe oorlogshande lingen, waaraan het verdeelde eiland nu ten prooi is gevallen, zijn nog niet te overzien. Cyprus is thans nog meer dan voorheen een toetssteen geworden voor het samengaan van de westelijke landen in het Noord- atiantisch bondgenootschap. Voorop dient te worden gesteld, dat het optraden van de Turken zeer ernstig moet worden betreurd. Het vraagstuk van Cyprus kan niet met wapens worden opgelost. Ware dat wel het geval, dan zou gezien het bloed, dat de laatste jaren op het eiland is gevloeid het vraag stuk al lang niet meer bestaan. Wat de Turken hebben ondernomen maakt een oplossing alleen maar moeilijker, vertroebelt de verhoudin gen nog meer dan al het geval is. T"\E Turkse aanval kan in geen enkel opzicht worden goedgekeurd, maar het is van belang na te gaan waarom het zover is gekomen. Men kan stellen, dat de befaamde over eenkomst inzake Cyprus met een gemengd Grieks-Turkse regering nooit een definitieve oplossing voor het verscheurde eiland zou kunnen betekenen. In wezen is die overeen komst nimmer de bedoeling geweest van de Grieks Cyprioten. Hun leuze was en is aansluiting bij Grieken land. Enkele jaren geleden was zij politiek niet haalbaar, maar niemand mocht toen de illusie koesteren, dat vroeger of later op deze eis niet zou worden teruggekomen. De periode tussen het van kracht worden van de overeenkomst en dit moment heeft zich gekenmerkt door een systema tische achteruitzetting van de Turkse Cyprioten. Het is van kwaad tot erger gegaan, ondanks alle suggesties en voorstellen van velen, die meenden zich als heelmeesters te moeten aan bieden. T")E rol, die president Makarios in het zich steeds sterker toespit sende drama heeft gespeeld, is dui delijk. Hij heeft weinig nagelaten om de wereld te laten zien, dat hij liever vandaag dan morgen van de Turks- Cypriotische bevolkingsgroep verlost wilde worden. Hij stond als president hetgeen van hem mocht worden verwacht niet boven de partijen, maar hij bond zich meer dan volledig aan de Grieks-Cyprische groep, die qua getalssterkte ver in de meerder heid is. Van geen enkel hem in alle redelijk heid gedaan voorstel, wilde hij weten. Voortdurend heeft hij de laatste paar maanden laten merken, dat hij vond, dat de troepen der Verenigde Naties hem waren opgedrongen. Zij kregen geen kans te voldoen aan de ver plichtingen, die zij krachtens uit spraak van de volkerenorganisatie op zich hadden genomen. Als aarts bisschop Makarios nu glashard be weert, dat zij niet berekent waren voor hun taak en dat de recente ge beurtenissen in feite hun schuld zijn. dan is dit een staaltje van de meest ontstellende schijnheiligheid. ^OALS de zaken nu staan, lijkt een oplossing van het Cyprische vraagstuk verder dan ooit verwijderd. Een veroordeling van Turkije zou weinig effect sorteren. In Ankara heeft men niet overhaast gehandeld. En de middelen, welke men gekozen heeft, zijn zeer doelbewust gekozen geen rechtstreekse invasie, maar luchtbombardementen. In de Turkse overwegingen zal zonder enige twij fel ook de mogelijkheid van het do den van onschuldige burgers, vrou wen en kinderen, zijn verdiscon teerd. Men zal daar hebben gerede neerd de Grieks-Cyprioten hebben de laatste jaren ook vele onschul dige Turks-Cyprioten gedood. Het is het duidelijkste bewijs, dat de stelregel van het „oog om oog" en ,,tand om tand" in de verhouding tussen de volkeren nog spring le vend is Wat de toekomst van het eiland betreft zolang president Makarios aan het roer blijft, zal elke poging om tot een oplossing te komen, tot mislukken zijn gedoemd. Zijn fa natisme kent geen grenzen, hetgeen onder meer blijkt uit zijn verzoek om militaire steun aan de Sowjet unie en Egypte en zijn verklaring, dat hij niet van plai. is enige con cessie te doen, zelfs als zijn houding zou leiden tot een derde wereld oorlog. Benoemd is tot lid van het Hoog militair gerechtshof in Den Haag: P. G. A. Coopmans, brigade-generaal der in fanterie, territoriaal bevelhebber Zuid. „Nou moet u eens raden, hoeveel geld we verdiend hebben aan de uitverkoop."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1