Rood het China weet te wachten nu wat staat Sowjetunie in een pijnlijk dilemma Vei ligheidsraad kan niets doen Nasoetion: geen hulp nodig voor defensie Dedijer terug in Yoegoslavië Oud kinderspelletje Turks-Cyprioten vuurden op VN-patrouille ié DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer redacteuren) TTET heeft er veel van weg, dat de Chinese communisten in de afgelopen dagen hebben willen nagaan, hoe de Ame rikaanse regering zou reageren op een uitdagende houding van Noord-Vietnam. Als z(j inderdaad aan de weet wilden ko men, of de Verenigde Staten het aandurven, deze Chinese va zalstaat aan te vallen, dan behoeven z(j in elk geval niet meer te twyfelen. De Amerikanen hebben terug geslagen, hard en raak. En het zal van de stappen, die de communistische lei ders in Hanoi (de hoofdstad van Noord-Vietnam) in de ko mende dagen nemen, afhangen, wat er verder in Zuidoost-Azië gaat gebeuren. Of liever gezegd hangt het af van de opdrach ten, die men in Hanoi uit Peking krijgt, wat de Amerikanen (en de rest van de wereld) te wachten staat. Wat er in Zuid oost-Azië gaat gebeuren zal niet in de Veiligheidsraad worden uitgemaakt. Communistisch China is nog altyd geen lid van de organisatie der Verenigde Naties en formeel kan het trou wens ook nog staande houden, dat Noord-Vietnam een onaf- hankelijke staat is, in welks binnenlandse aangelegenheden het zich niet wenst te mengen. Hoogstens was het interessant te vernemen, welke houding de Sowjetunie in de Veiligheidsraad aanneemt met betrekking tot de Noordvietnamees-Amerikaanse incidenten. Typerend voor de moeilijke situatie, waarin de Sowjetunie zich bevindt, is het Russische verzoek aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, het openingsuur van de speciale zitting van de raad gistermiddag naar gisteravond te schuiven. Er kunnen uiteraard verschil lende verklaringen voor worden gegeven. Eén ding was echter al meteen duidelijk: de permanente vertegenwoordiger van de Sowjetunie had nog geen instructies uit Moskou ontvangen met betrekking tot het standpunt, dat hij tegenover de gebeurtenissen in Zuidoost-Azië zou moeten innemen. Het is mogelijk, dat dit uitblijven van instructies het gevolg was van het feit. dat premier Chroesjtsjef zich in een pijnlijk dilemma bevond. Aan de ene kant had hy te maken met de Verenigde Staten, die hy men aanneemt zo graag te vriend houden. Maar aan de andere kant weet hij zich met handen en voeten gebonden aan communistisch China, dat hy hele maal niet te vriend wil houden, maar waar hy wel terdege rekening mee dient te houden, wil hij de stryd om de macht in de communistische wereld niet ver liezen. Toch is het niet uitgesloten, dat deze verklaring wellicht al te simpel is. Agi ressie De mogelijkheid is nl. niet uitgeslo ten, dat Chroesjtsjef tyd nodig heeft gehad en die tijd ook heeft genomen om zich terdege op de hoogte te laten stellen van de ware toedracht van de gebeurte nissen. die zich in de afgelopen dagen in Zuidoost-Azië hebben afgespeeld. Van Britse zijde is er nl. naar onze mening terecht op gewezen, dat de Noordvietna mees-Amerikaanse incidenten niets te maken hebben (formeel althans) met de kwestie Indochina, zoals die op de Ge- neefse conferentie van juni 1954 aan de orde werd gesteld. Als de berichten van Amerikaanse züde op waarheid be rusten en er is geen enkele reden om daar aan te twijfelen dan heeft zich een geval van agressie voorgedaan, dat geheel op zichzelf staat. Men zou het agressieve optreden van de Noordviet- namezen kunnen vergelijken met een mogelijke aanval van communistisch Chinese zijde op schepen van de Ameri kaanse Zevende vloot, die nog altijd patrouilleren in de Straat van Formosa, welke deel uitmaken van de internatio nale wateren. In beide gevallen zou men zich hoog stens kunnen afvragen, wat de Ameri kanen in de Straat van Formosa en de Golf van Tonkin te maken hebben met hun oorlogsschepen. Maar dat is een andere zaak. Zolang zy zich in interna tionale wateren ophouden, valt daar nu eenmaal niets tegen te doen. Gebeurt het wel, dan is dit agressie. „Vissers" De Russen weten dit. Zij sturen zelf geen oorlogsschepen naar de landen van de vrije wereld om ze dicht onder de kusten te laten opereren. Zij maken gebruik van onderzeeboten en vissers vloten. Sinds de tweede wereldoorlog hebben de Russische vissersschepen blijkbaar alleen maar belangstelling voor het troebele water onder de Amerikaanse kust. Ook vlootoefeningen van de Navo trekken blijkbaar enorme scholen vis naar zich toe. want als ze gehouden worden, zijn er altijd Russische vissers schepen in de buurt om ..wat te vangen". Zij maken daarbij gebruik van dé mo dernste radar-apparatuur en van enorme ontvang- en zend-installaties. Tooh laten de Amerikanen en hun bondgenoten (de Britten staan ook in de belangstelling van de Russische vissers-in-troebel- water) deze loze vissertjes met rust. Ook de Russische onderzeeboten, die aan dit spelletje meedoen, worden onge moeid gelaten. Omdat het nu eenmaal zo hoort. Ook als Amerikaanse oorlogs schepen zich in de Golf van Tonkin op houden, of ln de Straat van Formosa. Daar komt nog by. dat de Amerikaanse regering echt geen geheim heeft ge maakt van de taak, die de Zevende vloot heeft. Conflict Chroesjtsjef beseft terdege, dat de Amerikanen het grootste gelijk van de wereld hebben, als zij niet straffeloos op hun oorlogsschepen laten schieten. En hij begrijpt net zo goed als president Johnson, dat het hier slechts om een uitdaging te doen is en dat de Chinese communisten hierbij hun Noordvietna- mese handlangers de kastanjes uit het vuur laten halen. De Russische premier weet ook. dat het de bedoeling van de Chinese leiders in Peking is. hem in moeilijkheden te brengen. Het is altijd hun bedoeling geweest, de Sowjetunie en V 'e Sialen met elkaar in con flict te brengen. De Chinezen hebben steeds gehoopt, dat beide wereldmogend- heden elkaar met hun kernwapens in de baren zouden vliegen. Er zouden na een dergelijk treffen naar hun mening nog voldoende Chinezen overblijven om de scherven bij elkaar te vegen en een nieuwe wereld op te bouwen, waarin zij het voor het zeggen zouden hebben, Chrpesjtsjef is een van degenen geweest, die daar op tijd oog voor hebben gehad. Het streven van de Chinezen leidde toe, dat de Sowjetunie onder leiding van Chroesjtsjef de nadruk ging leggen op het feit, dat een oorlog tussen commu nistische en kapitalistische landen niet als onvermijdelijk moest worden be schouwd. Van die tijd af werd .ook met klem gewezen op de waanzin van oorlog met kernwapens, die alleen r tot een massale vernietiging in de beide elkaar bestrijdende kampen zou kunnen leiden. Deze politiek leidde tot het ideologische conflict met communistisch China. Divangpositie Dinsdag was de spanning in Washington groot. De Ameri kaanse nationale veiligheidsraad kwam onder leiding van presi dent Johnson bijeen om te be slissen, wat er in Zuidoost-Azië moest gebeuren. V.l.n.r. de mi nisters Ball en Rusk, de presi dent en minister McNamara (defensie). lan^ geleden heeft de Nog niet v Sowjetunie communistisch China staan gegeven, dat zij dit land niet te hulp zullen komen, als het in Zuidoost- Azië een oorlog op grote schaal zou ver oorzaken. Duidelijker dan ooit heeft Chroesjtsjef zijn rivalen toen laten blijken, dat hy zich niet door de Chinezen in een conflict met de Verenigde Staten zal laten betrekken. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat de Russische pre mier er nog precies ovèr denkt, nu de Noordvietnamese communisten zich door Peking hebben laten verleiden, een uit dagende houding tegenover de Ver enigde Staten aan te nemen. Dit betekent vanzelfsprekend nog niet, dat hy de actie van de communistische leiders in Hanoi zal veroordelen en dat hij de ver geldingsmaatregelen van de Ver. Staten zal goedkeuren. Het ligt voor de hand. dat hy het Ame rikaanse optreden zal veroordelen, door het als een onderdeel te zien van de steun, die de Verenigde Staten verlenen aan de stryd tegen de communistische rebellen in Zuid-Vietnam en Laos. En aangezien de Chinese eommunisten er voor gezorgd hebben, dat zij zelf buiten schot blyven, zal Chroesjtsjef wel ge dwongen zyn, het voor de Noordvietna mese communisten op te nemen. Al was het alleen maar om zyn positie in het Chinees-Russische ideologische conflict niet nadelig te beïnvloeden. Steekproef President Johnson had intussen geen andere keus, dan bevel te geven om de aanvallers te vernietigen. Het ging hier niet om zomaar-een-incident. De laatste maanden is er voortdurend sprake van geweest, dat de Verenigde Staten van plan waren, de oorlog in Zuid-Vietnam en Laos ook tot Noord-Vietnam uit te breiden, omdat dit land door de rebellen als uitvalsbasis wordt gebruikt. Duide lijk bleek in de afgelopen weken, dat de Verenigde Staten onder krachtige druk 1 generaal Nguyen Khan stonden om snel mogelijk tot actie over te gaan de stryd in Zuidoost-Azië een voor zijn land gunstige wending te geven. Om Nguyen Khan en de zijnen tot de orde te roepen liet president Johnson nog betrekkelijk kort geleden verklaren, dat zijn land nog helemaal niet van plan was. de strijd tot Noord-Vietnam uit te breiden. Verhouding tot Nederland Samenwerking tussen Indonesië en Nederland op het gebied van de levering van technisch materieel voor de Indonesische strijdkrachten is zeker mogelijk, onder meer wat elektronische apparatuur betreft. De Indonesische minister van de fensie, generaal A. H. Nasoetion, heeft dit in een vraaggesprek te Djakarta verklaard. Levering van dergelijk brengt opleiding met zich mee. vooral ten aanzien van het onderhoud. Voor de opleiding van Indonesische militairen Nederland bestaan geen reële plan- en er zijn tot dusver ook geen be sprekingen over gevoerd, aldus de mi nister. De opleiding voor land-, zee- en luchtmacht en die voor de politie wor den geheel in Indonesië zelf gegeven. In de loop van dit jaar zal aan de bestaan de inrichtingen een nationaal instituut voor de defensie worden toegevoegd, dat het hoogste opleidingsinstituut zal worden. Ook ons land Het Is niet onmogelijk, dat later en kele Indonesische officieren naar Ne derland zullen gaan voor een vergelij kende studie op het gebied van bevel voering. Overigens zal het grootste deel deze studies door Indonesië worden in het buitenland opleidingen, die ver band houden met de levering van ma terieel. Naast genoemde categorieën be staan dan nog enkele speciale techni sche opleidingen die voornamelijk in de Sowjetunie worden gegeven. Het volu me van deze cursussen wordt elk jaar kleiner, doordat Indonesië over steeds meer opleidingsfaciliteiten gaat beschik- In antwoord op de vraag of d.? groot scheepse levering van Russische mate rieel aan Indonesië niet tot gevolg heeft dat Indonesië's vrijheid van handelen In gevaar komt, zei minister Nasoetion, materieel dat dete 'everanties geen politieke bin dingen met zich meebrengen. De erva ring leert, zo voegde hij eraan toe, dat er van poUtieke druk geen sprake is. Schadevergoeding voor lord Boothby De eigenaars van de Britse bla den Daily Mirror en Sunday Mirror hebben gisteren in het openbaar hun verontschuldigingen aangeboden aan lord Boothby en hem een schadever goeding van 40.000 pond (ruim 400.000 gulden) gegeven. Vorige week had de 64-jarige lord in een ingezonden stuk in de Times de door beide bladen verspreide ge ruchten tegengesproken, als de Sowjetunie en de Vei- een onnatuurlijke verhouding met een enigde Staten. Ook wordt militair per-1onderwereldfiguur hebben gehad" soneel gezonden naar Zuid-Slavië. West-| Duitsland, Frankrijk. Pakistan. India In Peking en Hanoi heeft men deze mededeling blijkbaar als een teken van zwakte beschouwd en het is dan Inder daad ook de vraag, of de Amerikaanse voor Nguyen Khan bestemde mede- te deling van een juist inzicht in de situa tie in Zuidoost-Azië heeft getuigd. In Pe king heeft men blijkbaar de tyd ryp ge acht voor een „steekproef". En in Ha noi, waar men bijzonder geprikkeld Is door het krachtige optreden van de Ver. Staten in Laos en Zuid-Vietnam, wilde men wellicht maar al te graag de „proef Australië. Meer landen, ook Nederland, ijn in deze reeks welkom. Verder krijgen Indonesische officieren Prestige Mao Tse Toeng, de man, die in Noord-Vietnam aan de touwtjes trekt. Hij woont in Peking, de hoofdstad van communistisch China. Ook daar heeft hij alles voor het zeggen. Wanneer Johnson de aanvallen van de Noordvietnamese torpedoboten onbeant woord zou hebben gelaten, zou hij niet alleen in Zuidoost-Azië het prestige van zijn land naar beneden hebben gehaald. Maar hy zou ook de Chinese communis ten de indruk hebben gegeven, dat zij hun gang wel kunnen gaan, omdat Ame rika als het er op aankomt, toch niets doet. Daarom moest president Johnson krachtige tegenmaatregelen nemen. In Peking weet men nu, waar men aan toe is. Dit betekent nog niet. dat men daar nu van verdere agressieve activiteiten zal afzien. Die mogelijkheid bestaat wel. Zeker is het evenwel geenszins. Vandaar ook. dat we in de aanhef van dit artikel hebben geschreven, dat het geen verder in Zuidoost-Azië gaat ge beuren, slechts zal afhangen van de stappen, die in Peking en Hanoi worden gedecreteerd. De Verenigde Staten hebben laten we ten, dat zy van verdere vergeldingsacties zullen afzien en dat het van het optreden van de Noordvietnamese communisten zal afhangen, wat er verder zal gebeuren. (Ter verduideiykfng van het krachtige optreden van de Amerikanen dient nog worden vermeld, dat de Amerikaan se regering de staat Noord-Vietnam, een produkt van de Geneefse conferentie van 1954. nooit heeft erkend. Ook het regiem in Peking wordt door Washington ge negeerd). Verkiezingen Tot slot nog een opmerking over het verband, dat er zou bestaan tussen de gebeurtenissen in Zuidoost-Azië en de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Er wordt wel beweerd, dat de krachtige maatregelen van presi- nel-"- u blikeinse partij de wind nemen. Het lijkt er inderdaad verdacht veel op. als men de zaak alleen maar wil bezien tegen de achtergrond van de binnenlandse situatie in de Verenigde Staten. Maar het is niet waar. ook niet ten dele. In de eerste plaats dient men zich af te vragen, wat „de president" van de Verenigde Staten zou hebben gedaan, als er geen verkiezingsjaar was geweest. Dan zou hij op eenzelfde wijze hebben gehandeld, als Johnson nu heeft gedaan. Er staat teveel op het spel om veel door de vingers te kunnen zien. orden pas in de vember gehouden. Tegen die tyd is er weer zoveel gebeurd en kan de situatie in Zuidoost-Azië weer zó in het nadeel van de Verenigde Staten zyn veranderd, dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen dan al lang weer ln het vergeet boek zyn geraakt. Ook in de Ver. Staten kan men snel iets vergeten ht een. doate Kij. I Bij de douanepost Kreuzlingen aan de Duits-Zwitserse grens zal binnenkort een in stallatie worden ge- plaats die de gassen van wachtende auto's wegzuigt. De acht bui zen van zes meter leng te kunnen per uur twee honderdduizend kubieke meter lucht wegzuigen en een flink eind de hoogte in blazen. I In Lübeck Is gisteren de grootste klapbrug van Fc vpa gc ip»nd. De to tale lengte van deze brug, die op 25 meter hoogte over de Trave voert, is 550 meter. De kosten bedroegen 18 mil joen Duitse mark. I Het Russische rege ringsblad Izwestla heeft gisteren kritiek geleverd op de salariëring van wetenschappelijke wer kers en acteurs die vaak goed betaald zouden worden, zonder dat er wordt gelet <>P wat zij presteren. Het blad noemt het geval van de filmstudio's van Lenin grad waar de 65 stafleden een behoorlijk salaris ont vangen, hoewel slechts zes van hen in feite wer ken. I Een adelaar heeft ln het dorp Samursanli ln Oost-Turkije een ln een wieg liggende baby van twee maanden ver scheurd. De wieg was door de ouders voor het huis gezet. Na het dra ma trokken woedende dorpelingen met gewe ren de bergen in en schoten enkele tientallen adelaars dood. I Duikers hebben dins dag een tweede stand beeld uit het 40 meter diepe water van de blau we grot aan de voet van; de klip van Capri opge-| doken, waar dc Romein se keizer Tiberius zijn villa had. Het schijnt het beeld te zijn van een baardige Dionysus en ls anderhalve meter hoog. Het beeld is 2000 jaar oud. Cecil King, de president-directeur van de International publishing corporation die de bladen uitgeeft, deelde in een verklaring mee. „tot zijn voldoening" te kunnen melden dat „elke aantijging van immorele aard tegen lord Boothby volkomen ongerechtvaardigd is". De IPC zal ook de kosten vergoeden die lord Boothby heeft moeten maken om zich tegen de geruchten te verzetten Van de schadeloosstelling zal hij 5.000 pond schenken aan het naar Eduard de Zevende génoemde ziekenhuis in Lon den. Minister Luns voor televisie: Politieke samenwerking Indonesië niet onmogelij k Vraagstuk van schadeclaims moeilijk punt MINISTER Luns van buiten landse zaken heeft in een in India opgenomen interview dat gisteravond voor de televisie is uit gezonden verklaard, dat het niet onmogelijk is dat ook op politiek terrein enige samenwerking tussen Nederland en Indonesië tot stand zal komen. „Ik zie wel degelijk een vei-vlechting tussen Indonesië en Nederland op economisch, cul tureel en wellicht zelfs een beetje op politiek gebied", aldus de be windsman tijdens het vraa sprek met Herman Wigbold, chef van het actualiteiten-programma „Achter het nieuws" van de VARA. Over de kwestie van de schadeloos- «tellingen zei de minister: „Deze kwes tie is natuurlijk één van de hele lijke punten, want het gaat over uitzon derlijke grote bedragen. Maar er i „meeting of mind", zoals meneer bandrio dat heeft gezegd. Ik zie al lang zamerhand aankomen in welke richting oplossing zich zal aftekenen. In het van die 100 miljoen kredietgaran ties kunt u een aanwijzing zien da' toch iets meer bereikt is dan alleen prlnciDiële bereidverklaring om schulden te erkennen, die trouwens al enige jaren geleden op deze wijze v erkend. Over het mogelijke bezoek van presi dent Soekarno aan Nederland zei Luns nog: „Ik mag herhalen wat ik de pers heb gezegd in Djakarta: tij dens mijn bezoek is de mogelijkheid van een bezoek van het Indonesische staats hoofd aan Nederland besproken. Daarbij wil ik het ook hier voor de kijkers la ten", aldus Luns. Luns. die op het ogenblik een bezoek brengt aan New Delhi, is diep onder de Indruk geraakt van de Indiase ontwik kelingsplannen en pogingen om het le venspeil van de gewone man te verho gen. Hij zei ook nog dat zijn land gaar ne bereid zal zijn tot uitbreiding van de economische hulpverlening aan In dia, dat hij eerder beschreef als een „bastion van democratie in het Oos ten". De bewindsman sprak deze woor den in New Delhi onder auspiciën van de Indiase raad voor internationale aan gelegenheden. Duits dreigement jegens Israël De jongerenorganisatie van de West- duitse (regerende) christendemocraten in de deelstaat Hessen heeft -gisteren in Frankfort staking van de Westduitse her stelbetalingen aan Israël voorgesteld, geval dit land de Oder-Neisse-linie als oostelijke grens van Duitsland erkent. Een woordvoerder van de CDU-jongeren daarmee stelling tegen een uitla- van de Israëlische minister-presi dent. Levi Esjkol. die de vorige week de Oder-Neisse-linie als een gevolg van de oorlog bestempeld had. Volgens de woordvoerder moest zijn voorstel niet als chantage worden opgevat. Israël moest echter niet uit het oog verliezen, wat de bondsrepubliek sedert haar be staan in materieel en moreel opzicht voor de „wiedergutmachung'' had ge daan. Wanneer Israël de Oder-N< als grens erkende zouden vo CDU-lid de gelden die anders herstelbetalingen zouden zijn aangewend moeten worden gestort in een speciaal fonds voor de wederopbouw van de ge bieden aan de andere kant van Oder en Neisse. Dr. Vladimir Dedijer, gewezen partij leider en biograaf van president Tito, i: volgens Belgradose persberichten in dc Joegoslavische hoofdstad teruggekeerd om de functie te aanvaarden van weten schappelijk adviseur van het historisch instituut. Hy werd in 1954 uit het partij bestuur gestoten en kreeg een maand later een half jaar gevangenisstraf voor waardelijk nadat hij samen met de ge wezen vice-president Milovan Djilas had terechtgestaan op beschuldiging van het vijandige propaganda. Dedijei "r Ar hy profes- maken zeek i t werd t 1584) U zult even door de zure hemel en sterren, over de wolken, ippel moeten bijten, nu we iets Maar u begrijpt, dat Odin alleen gaan vertellen over de Germaanse veilig ls, zolang de ruige wolf Fen- onder- rir tussen de rotsen gevangen zit. de vereiste gegevens heb- wel gespuid, zodat we ertellen iythen en godenlei werp dat weinigen van ons kan boel en en dat bovendien allerlei onaan- ben gename associaties oproept. Wie aan uw kinderspelletje kunnen te- desondanks even de tanden op el- rug denken. Hóe het gespeeld werd, kaar zet. zal voor het eerst van zijn behoeven we niet uiteen te zetten, leven iets kunnen begrijpen van een want u herinnert zich dat direkt bij spelletje dat hij in zijn jeugd talloze het lezen van het rijmpje: malen heeft gespeeld, zonder ook Wolf: Herder Iaat Je schaapjes maar bij benadering te weten u-aar- gaan! over het ging (hetgeen in de kinder- Herder: Ik dur-ruf niet. erigens nooit een beletsel is). Wolf: Waaróóööm niet? Herder: Voor de Daar gaat ie dan! De Noorse mythe ■preekt van een ruige wolf Fenrlr die dagelijks in kracht en grootte toenam en de Ascn (de voornaamste groep goden in de Oudnoorse mytho logie) bedreigd' TOCH IS HET ZO! boze wol-luf niet! Wolf: De boze wolf is gevangen tussen twee yzeren tangen tussen zon en maan. herder laat je schaapjes gaan! De woorden waar spelletje nn aan deze dreiging (e ontkomen, wordt gespeeld, zijn volslagen boeiden de Asen de boze wolf met grijpclijk, tenzij we in de herder de toverband Gleipnir en klemden een late nazaat van Odin zien. Odin het geboeide dier daarna tussen durft de wolken (schaapjes) niet vrij twee rotsen. Daar zat de wolf dan te laten, zolang hij niet zeker is dat gevangen en kon zolang dit duurde de wolf ze niet kan belagen Welnu geen kwaad uitrichten. de wolf Fenrir werd geboeid tussen Wat u met dit vreemde geval aan twee rotsen (tangen) geklemd en moet, zullen we straks vertellen, voor ongerustheid is dus geen reden. Eerst moet er nog een ander stukje Vertrouwend op het woord (van de Germaanse godenleer aan worden tegenpartij) laat Odin zijn schaapjes toegevoegd. Daarin wordt verteld gaan, maar nu blijkt de wolf te zijn van dc zon en de maan. die door losgerukt en werpt zich op de prooi: twee wolven van Fenrlr's geslacht de dag van de wereldstrijd Is aan- (aou het dier dan toch vrij zijn ge- gebroken! Een spelletje uit de tijd komen?) worden vervolgd; de ene van de Germanen, dat we nog steeds wou snelt de zon na om haar te spelen, al wordt het niet begrepen, verslinden, de andere loopt voor de Niet minder belangwekkend is ln te grijpen. dit verband het ganzenbord. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. tegen verslaggevers op de grasvelden van Taj Mahal dat zijn bezoek aan deze 17de eeuwse „droom van marmer" het hoogtepunt vormde van zijn reis naar Azië. Hij verklaarde voorts dat hij gaar ne de ontwikkeling van een meer le vendige handel tussen India en Neder land zou zien. Turks-Cyprioten hebben gisteroch tend in de buurt van het dorp Kok kina, in het noordwesten van Cyprus, het vuur geopend op een Zweedse VN-patrouille. De Zweden hebben het schieten beantwoord. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Intussen heeft de Indiase generaal Kodendra Thimaya de bevelhebber van de VN-vredesmacht op Cyprus, een ontmoeting gehad met de Turks-Cypri sche vice-president. Koetsjoek, om de nieuwe moeilijkheden langs de zoge naamde ..groene lijn", die de Turken van de Grieken in Nicosia scheidt, te bespreken Volgens een woordvoerder van de VN zijn beide partijen hun stel lingen aan het wijzigen en komen de Turken bij de lijn, waardoor de span ning stijgt. Grieks-Cyprioten hebben gisteren ln Ktima in het westen van Cyprus lei dingen waardoor water aan 5.000 Turks- Cyprioten wordt geleverd, afgesloten. Deze beslissing werd genomen nadat de bewoners van de Turkse wijk niet reageerden op herhaalde verzoeken van de Grieken om hun waterrekeningen te betalen. Sommige Turken hebben hun rekening aan de raad van de Turkse gemeenschap betaald, maar deze heeft het geld niet doorgezonden aan de ge meente Ktima. Zweedse militairen, be last met het toezicht in dit district, hebben intussen water aangevoerd voor de omsingelde Turken. PCs m voor koud vier dubbehjes per echte liter(en nogelke dag thuisbezorgd ook) Mevrouw Jacqueline Kennedy is gis teravond in Londen aangekomen voor haar vacantie in Europa Vandaag ver trekt zij naar Venetië om een tocht op de Adriatische Zee te maken. Het is de eerste reis. die de voorma lige ..first lady" buiten de Verenigde Staten maakt, sedert de moord op haar man, John F. Kennedy, in november ver* leden jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5