Bloed in are seenian van Katwijk soutwater geword Abrikozen jam 3 zware repen Koffiemelk 1.42 Melk 57 CO-OP CO-OP LAAT U DELEN IN DE WELVAART DE SCHOOL BEGINT VOORDELIG BIJ CO-OP Jeugdvakantieweek te Koudekerk voortgezet Economie en Financiën Weer geld in schatkist Raad Woubrugge besloot met tegenzin tot lening van een kwart miljoen CO-OP NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1964 De ALPHENSE MIDDENSTANDSVERENIGING organiseert I Opleiding voor het MIDDENSTANDSDIPLOMA één- en tweejarige c afgew. kandidaten. II Opleiding voor het PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN (Durbanse Verteenwordiger) TOE die ander seuns van sy ouderdom nog albaster gespeel en j meisies se vlegsels met duimdrukkers aan die skoolbanke vas- 5 gedruk het, het die roepstem van die zee vir elfjarige Leendert van Duyn te veel geword. Vandag, na 53 jaar ter see, is die bloed i are met soutwater vervang. Wanneer jou hand in sy paar hamme verdwyn, is dit alof jy met die see self handskud, want Leendert i Duyn en die see het een geword. So elke twee maande wanneer die Jagersfontein een van die Holland Afri- ka-lyn se vragpassagiersskepe in Durban anker gooi. weet almal dat „die ou Gro te" terug is, want Leendert van Duyn se naam is in meer as een hawe bekend en gevrees. Gesels met hom en jy kan verstaan dat dit nie anders kan nie. In sy blou seemanspak met die pet skeef op sy kop, sy rug effens geboë en sy bene wyd Na 53 jaar ter see het die groot blaudam sy stempel op Leendert van Duyn se gelaat afgedrukt. Die bloed in sy are het soutwater ge- word en die wye oseaan sy tuiste. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Gisteren zyn de wedstrijden in het ka der van de jeugdvakantieweek voortge- «et. In de morgenuren kwamen de dam mers tegen elkaar uit in de voormalige openbare school. Ze werden naar de leeftijd in twee groepen gesplitst. Bij de Jongsten wist IVoenderik de Jong als eerste te eindigen met 18 punten uit negen partijen- Bram Deemoed en Ger- rit Dorrepaal eindigden elk met 14 pun ten uit negen wedstrijden, zodat een be slissingswedstrijd nodig was om de be setter van de tweede plaats aan te wU- xen. Deze partij werd gewonnen door Bram Deemoed. Bij de ouderen waren 17 deelnemers In deze afdeling werden twaalf partijen gespeeld. Wim Lekx, die na de drie voorgaande jaren de wisselbeker in zijn bezit kreeg, toonde ook deze keer dat hij nog niet aan kracht heeft ingeboet Met 24 punten uit twaalf partijen wis*, hij weer het kampioenschap te behalen, zodat hij ook de nieuwe wisselbeker voor een jaar in zijn bezit kreeg. Als tweede in deze groep eindigde Leo Brommers met 19 punten. Wim Koersel- man en Ike Kapteijn eindigden elk met 17 punten. De beslissingswedstrijd werd gewonnen door eerstgenoemde. Voetbal 's Middags stond voetbal op het pro gramma. Uit de jongeren waren een A en een ,B-elftal samengesteld. Aanvan kelijk ging de strijd gelijk op- Driemaal achtereen wist het B-elftal de leiding te nemen, maar steeds bleef de v sprong beperkt tot één doelpunt. De rust brak aan met de stand 32 in het voor deel van de B-ploeg. Weer wist het A- elftal de partijen op gelijke voet brengen, maar nogmaals kon B voorsprong van een doelpunt bereiken. Nadat de A-ploeg weer had gelijk ge maakt, kreeg de B-ploeg een inzinking. In het laatste kwartier van de wed strijd kon A de stand opvoeren tot 9—4 Hierna kwam het elftal van de Hoge- waard tegen dat van de Lagewaard in het veld. Dit was een spelletje van en muis. want regelmatig voerde het elftal van de Hogewaard de score op. Toen het reeds 50 was. hielp een der verdedigers van de Hogewaard zijn te genstanders, door in eigen doel te schie ten. De Lagewaard kon hieraan nog één doelpunt toevoegen, maar de Hogewaard. spelers brachten de ruststand op 72. Hoewel niet zo snel, bleven zij ook r de rust doorgaan, zodat de eindstand 103 werd. De meisjes deden verschil lende balspelen. Wielrennen Voor 's avonds stond de wielerronde op het programma. Hoewel de deelme- aanvankelijk wat traag arriveerden kwamen toch voldoende rijders aan de start om de wedstrijd door te laten gaan- Het parkoers was uitgezet door Prinses Irenestraat, Prinses Margrietstraat en Kerklaan. Na spannende ronden werd de uitslag: 1. kampioen en winnaar van de wisselbeker: S. de Rooy, 2. D. Kooy, 3. C. de Jong. 4. J. Snatersen. 5. Alb. Hak- kenbrak. Anton van der Melden sleepte premie in de wacht- Koudekerks gezin mist 150 gulden KOUDEKERK AAN DEN RIJN Na dat de familie Colijn van dé Hogewaard het begin van de vorige week al van vakantie was teruggekomen, bemerkte eerst gisteren dat onbevoegden "een' bedrag van ongeveer f 150 uit de wo ning hadden weggenomen. Hoewel men bij zijn thuiskomst een gebroken ruit aantrof, werd de oorzaak daarvan in de recente storm gezocht, zodat hieraan verder geen aandacht werd besteed. De politie stelt een onderzoek in Middenstandscursus in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Voor het examen van de door Alphcnsc Midden standsvereniging georganiseerde midden, standscursus slaagden in Leiden de vol gende kandidaten: mevr. P. de Ruiter- Brink mej. C. van der Geer, J. D. Blanks- ma, C. van Ee J. K. Roos. R. F. Wort- mah. J. H. Barth, M. M. Stigter. N. Kooy, G. Balk. H. Vos W. van Leeuwen. H. Blakcnburg W. Bijleveld, M. Niekerk, allen te Aiphen; mej. C. Oppelaar, T. Dorrepaal, T. Oudshoorn. L. Vonk H. Lekx te Koudekerk: L. van Galen te Hazerswoude; P van der Zwet S. Pie- tersc te Noorden; B. van der Lek te Nieuwkoop; S. Fousert en A. Groen in *t Wout te Aarlanderveen. Er werd en3 kandidaten afgewezen. Voor aanmeldingen nieuwe cursus, zie advertentie in dit blad. Minder gespaard dan juni 1963 Bij de rijkspostspaarbank is in juli f 120.5 miljoen ingelegd en f 105.9 min. terugbetaald. Het spaaroverschot wai f 14,6 (vorige maand 15.8 vorig jaar 21.4 min. en het tegoed steeg tot f 3680.9 (v.j 3415.3) min. Bij de spaarbank voor d< stad Amsterdam was het overschot f 1.7 (v.m. bijna 3. v.j. 2.7) min., bij de spaar bank te Rotterdam f 379.900 (v.m. 1.4 mln„ v.j. bijna 2 min.), bij Nutsspaarbank in Den Haag zoals gemeld f 390.000 (v.m. 2.4 min., v.j. 8.4 min.), te Gronin gen f 639.000 (v.m. 174.000, v.j. 785.000), te Amersfoort f 1.1 (v.m. intering f 293.000, v.j. bijna 2 mln.h bij de Nutsspaarbank in Hilversum f 857.600 (v.m. 649.000). de ge meentespaarbank te Maastricht f 626.700 (v.m. f 11.000, vj. 753.500). Kalwijkse zeeman in het Zuidafrikaans In een Zuidafrikaanse krant troffen wij bijgaand verhaal aan over de Katwijker Leen dert van Duyn. We hebben het onvertaald gelaten, omdat de bloemrijke Zuidafrikaanse uit drukkingen de beschrijving van deze rasechte zeeman juist zo treffend maken. Wanneer u er even rustig voor gaat zitten, kunt u het gemakkelijk volgen. uitmekaar geplant is dit of die breek van die branders in sy diep stem dreun en die krag van die gety in sy massieve iiggaam opgesluit lê. Groot man Hy is 'n groot man en 'n sterk man wat as fris jong knaap van elf jaar sy bondel gepak en die see sy woning ge- maak het om sy vader se karige inkom- ste van een rand per week te help aan vul. Na hom was daar nog nege broers en drie susters wat grootgemaak moes word. Vir agttien rand het hy die eerste jaar as dekjonge op 'n vissersboot „ingesout" geraak. Hierna het hy matroos geword en die wye wereld ingevaar op vaartuigies wat menige jong seeman vandag die ritteltit van vrees sal gee. Avontyur en die dood het, vir hom sy daaglikse dis géword in sy menige vaar- te na die verre vreemde Amerikas en na die Ooste of die kus van wilde Afri ka. Dit was egter tydens die oorlog dat hy die dood vas in die oë moes kyk. Hy was destyds aan boord 'n skip wat in Amerika besluit het om die koms van Bijenkorf neemt De Vries over Weekstaat Ned. Bank Op de weekstaat der Nederlandsche Bank van 3 augustus is het resultaat van itortlng van f 200 miljoen op d« i staatslening al te merken. Het sal- do van de schatkist nam van niets tot f 94,6 miljoen toe. Het renteloze voorschot van de bank in het Rijk, groot f 48 min., is geheel afgelost. De staat had grote bedragen vlottende en gevestigde schuld voldoen. In verband met de storting op de staatslening hebben de banken de- ezen gerepatrieerd. Goud en deviezen stegen met f 133 min. tot f 6699.3 min. convertibele deviezen van f 849 min. tot f 975,3 min., goud bleef f 5769.5 min. het dekkingspercentage kwam van 90,64 op 91,72. De rekening andere inge- ïen steeg met f 14 min. tot f 36,7 mjn. door rentebetaling op gevestigde schuld. De bankbiljettenomloop is weer over het hoogtepunt heen en daalde met f 57 miljoen tot f 6735,1 min. Van het door de bank gekochte schatkistpapier is miljoen vervallen zodat de post papier in disconto tot f 45,8 min. is gedaald. De banken verminderden de dure voor schotten met f 5 min- tot f 5.4 min. hun saldo steeg met f 8 min. tot f 405,6 min. Hun verbeterde positie komt tot uitdrukking in de daling van het daggeld van 3Vt tot 2li°/o. De geldmarkt is ruim en geldkringen venvachten de e dagen verdere verruiming door terugvloeiing van bankbiljetten. achten het niet uitgesloten dat het ta rief nog verder daalt. De voornaamste posten waren in mil- joenen guldens op 3 augustus (27 juli): Activa: oud 5769.5 (5769,5). vorderingen goud 975.2 848,8), guldensvorderingen op buitenland 35.1 (34,7), papier in dis conto 45,8 (73,1), papier door bank ge kocht 545,4 (545.4), voorschotten 5,4 (9.8). Ned. munten 11,2 (10,4); passiva: bank biljetten 6735,1 '67^2.5), schatkist 94.6 banken in Ned." 405.6 (397,6), ande re ingezetenen 36,7 23.2), banken in tenland 63,9 (68.8). andere niet-ingezete- nen 3,8 (4,5), saldi buitenL geld (13,3). Hollandsche Discontcerlngsmh. van 1839: De omzet was in 1963 (1962) f 91.6 (83.3) miljoen het voordelig exploitatiesaldo f 3,9 (3.4) min. Na f 847.300 775.800) toe voeging aan bedrijfsreserve f 1,3 (1,2) min. afschrijving en belasting is de 1 f 1.6 (1.3) min. Reeds voorgesteld is 10 (10) pet. dividend. Van de wet op het afbetalingsstelsel ver wacht men geen moeilijkheden. Op 1 sep tember werd het negende kantoor ge opend te Bergen op Zoom en dit heeft zich in 1964 gunstig ontwikkeld. Ma; zijn De B nkorf is met een be langrijke meerderheid van aandeelhou ders van S. I. de Vries N.V. te Amster- tot overeenstemming gekomen over samensmelting, waarbij aandelen S. I. de Vries verr 'd kunnen worden tegen certificaten van gewone aande- in De Bijen' ->rf met volle instem ming van directie en commissarissen van S. I. de Vries, en op financieel gelijk waardige voorwaarden als waarop voor noemde aandelen verkregen zijn. De di rectie meent, dat uit dezen hoofde geen aan' »d ter beurze te verwachten is. S. I. de Vries en enige dochters fabriceren dai^esconfectie en lingerie, drijft groot handel in textielgoede-en en fournitu ren, alsmede kleinhandel in stoffen. De bedoeling is de bedrijven onder de huidige directie te laten voortbestaan en het personeel te handhaven, doch wel zullen enige percelen van S. I de Vries die belenden aan die van Am sterdamse Bijenkorf bij uitbreidings planner van de laatste betrokken wor- Ziekenfonds voor dieren De stichting praktische dierenbescher ming zal op de zaterdagmiddag 29 augus tus in het dierenpark Amersfoort te houden Dieren-vrienden-dag 1964 plan nen bespreken voor de instelling var een ziekenfonds voor dieren, voor hei laten rijden van diergeneeskundige kli nieken, bemand met dierenartsen (doel: gratis operaties om te grote uitbreiding van vooral de kattenstand tegen te gaan) voor een kruistocht voor prakti sche dierenbescherming, achtereenvol gens in eigen land, in Europa en ter slotte in de gehele wereld en voor mas sale Inschakeling van de jeugd als prak tische dierenbeschermers. Hiervoor denkt men aan de instelling van een zgn. orde-dierenvriend" met „bronzen, zilve ren en gouden leeuwen" voor verricht dierlievend hulpbetoon. De in 1962 opge richte stichting, die tot voorzitter heeft de heer L. Fokkema, directeur va stichting Nederlandse Export Combinatie (NEC), is van mening, dat het huidige systeem van dierenbescherming heeft ge faald. De stichting wil daarin verbete ring brengen door de jeugd op te voe den tot dierenvrienden. De stand van het schatkistpapier op 3 augustus <27 juli) in miljoenen guldens: Promessen 665,2 (645,5), biljet ten 2608,9 (2670). Voorspoedig Hiermee was die jong Leendert gediend nie en hy het by 'n Britse skip aangesluit wat op die punt gestaan am na Engeland terug te keer. Die was voorspoedig tot 'n paar dae hul bestemming af. toe 'n myn skielik hul vaartuig aan flarde geruk het. Saam met die ander bemannings lede waarvan bale verdrink het. het hy in die see gespring en begin swem. Nog met ontsag In sy stem, vertel hierdle geharde man van die see, hoe hy die dag gevoel het hoe die dood hom aan die hand neem. Hy en 'n paar ander is egter op wor derbaarlike wyse gered deur 'n ander boot wat op hulle afgekom en hulle op- gepik het Hy is 'n paar dae later in Holland aan land gelaat Maar asof hierdie verskrikking nii noeg was nie en teen die trane en kinge van sy vrou, het hy maar toe gekoens. 'n Ander tuiste het hy nie geken nie. Vandag nog wanneer hy meer as week op land is, kanker die drang die vreemde in hom. Die sout in sy bloed "begin droog word en dryf hom :t ons laaste geselsie het ek die on- in sy oë gesien. Die oë, so gehard deur die damp van die bloudam waar hy gedurig maar sy blik op die wasige ver- Zo spoedig irüelijk aanmelden bij: Jansen, direkteur. Prins Hendrikstraat i P. Houweling, Hooftstraat 187, J. Jansen, Toussaintplein 72 G. J. van der Kolk, W. de Zwijgerlaan 7. gehou het, was rusteloos. Oor twee maande, sal hy die tuig moet neerlê. Dan sal hy 65 jaar oud wees in Iiggaam. honderde jare in ervaring maar nog 'n jongman in durf en geesdrif. In die hawe van Katwyk aan Zee waar hy grootgeword het, het hij 'n huisie laat bou, waar sy vrou nou al meer as veertig jaar op hom wag. Hier sal hy hom gaan vestig. Hier waar die see elke dag en nag om hom sal dreun en waar hy nog die horison se blou vertes kan fynkam en die mishorings van skepe in die donker :l kan hoor. As daar ooit 'n mail van die see was, is dit hierdie reus van 'n man wat die wéreld soos die palm van sy hand ken en wat in die hawestede oral geien word as „die ou Grote' Serie exposities in Katwijk KATWIJK Eind augustus zal de di rectrice van de Christelijk Openbare Bibliotheek te Katwijk aan Zee, mejuf frouw A. W. H. Schep, een tentoonstel ling in de bibliotheek inrichten, gewijd aan de „Openbaringen van Johannes". Getoond zal worden de etsenserie Ria Exel. eerder afgebeeld in onze bladen met gedichten van dr. Schulte Nordholt. Deze serie werd ook opgenomen uitgaven over de Openbaringen Ringnalda, verschenen bij Kok te Kam pen. In een verdere serie van tentoonstellln. gen hoopt men het gehele werk van Ri; Exel naar het Evangelie gedurende de wintermaanden te kunnen tonen. Kunst- I gekomen aan de raadsleden op donderdag handel Kruyt zal aandacht besteden aan 6 augustus anwezig te zijn op een ver- het vrije werk van de Haagse kunstena- gadering, waarop ingevolge de Hinder- res. wet een nieuwe aanvraag In behande- KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog ling wordt genomen van de Ver. Graan- water 2.28 en 15 uur; laag water 10.40 en I handel, om bepaalde grondstoffen te mo- 23.09. |gen verwerken. telefoon 4201 Alphen e telefoon 3253 Alphen i Alphen i telefoon 2482 Alphen i den Rijn den Rijn den Rijn 1 den Rijn WOUBRUGGE Voor de behan deling van een korte agenda, waarbij het aangaan van een geldlening de hoofdschotel was, kwam de ra^d gis- steravond in voltallige zitting bijeen. Het oudste raadslid Den Hertog com plimenteerde namens de raad burge meester J. C. van Wageningen met diens derde herbenoeming. Een schrijven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om in 47 Zuid hollandse gemeenten een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan sportaccom modatie warmee een bedrag van 30000 gulden is gemoeid en waarbij van de ge meente een bijdrage van ruim 12 cent per inwoner wordt gevraagd, werd welisw positief beantwoord, doch algemeen achtte men de gevraagde bijdrage te hoog. Besloten werd de bijdrage lager te stellen. Van het plaatselijk Actie-comité On duldbare Hinder was een verzoek binnen- Hierop besloot de raad. zij het met te genzin, gezien de onvoordelige lehings- voorwaarden, een vaste lening aan te gaan van 250.000 gulden, looptijd 30 jaar. en ander voor de financiering van het verder bouwrijp maken van een deel het uitbreidingsplan in Woubrugge- west, kosten 72.000 gulden, en de reste rende financiering van de bouwkosten van de nieuwe Doesbrug te Hoogmade en de uitbreiding van de algemene begraaf plaats. Voorts ging de raad akkoord met de verkoop van 63 vierkante m grond aan de Van Dorthstraat aan de NV Delf- en Schieland voor 6000 gulden, waarop vier garages gebouwd zullen worden. Ook besloot men akkoord te gaan met het voorstel voor 5000 gulden aan de gemeente Wildervank. te ver kopen de bovenbouw (hamerpoort balans en brugdek) van de oude Doesbrug te Hoogmade, één en ander gedemonteerd te leveren in mei 1965. Bij de rondvraag vroeg de heer Markx nog aandacht voor de mogelijke aankoop van de woning van de fam. Kammeraad, één en ander in verband met sanerings plannen rond het raadhuis. Vindt u dat er genoeg met uw belangen rekening wordt gehouden, geachte consument? Heel veel consumenten vonden van niet. En wat hebben zij gedaan? Zij gingen zelf fabrieken bouwen en winkels openen. Zij gingen zelf importeren en distribueren. En met succes! Zij hebben nu samen als CO-OP 739 levensmiddelenwinkels, waar ze plezierig en tegen verantwoorde prijzen hun inko pen doen. Daar kunt u ook van profiteren als u bij CO-OP koopt. „GLORIA" HH I VAN 99 VOOR 79 „MELBA" HH II VAN 79 VOOR BIJ PAK, BUS OF POTJE CO-OP KOFFIE GESTERILISEERDE APPELMOES 2 potten a liter SS SLAGROOM „Nestlé" blikje 170 gram 97 SPEKSNIJBONEN gezinsblik 98 LIMONADESIROOP 3/4 liter 1.55 ROOKWORST Hoy" vacuum verpakt 1.10 SARDINES Portugese royaal blik 49 INSTANTPUDDING „Quick Mix" 2 pakjes nu 59 LEVERPASTEI „Hoy" 3 blikjes a 100 gram 99 AARDBEIEN op sap groot blik 1.49 ZOUTE PINDA'S tweelingpak 89 ANANAS Formosa, hele schijven groot blikl.49 JAFFA DRUPS 120 gram van 49 voor 42 r* HEEL VEEL SCHOOLARTIKELEN VAN 10 TOT 1.25 CA 64-32/33 De prijzen in dit Consumenten Bulletin zijn geldig van 6 t/m 19 augustus 1964.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 4