Nieuwe Leidse Courant MILITAIRE CRISIS IS VOORBIJ ZIN IN CASSIS VAN Russen zoeken nog naar een houding in Z.O. Azië Peking: „Provocaties onmiddellijk staken5' Stanleystad toch in handen der rebellen? Daders van moord bij FBI bekend CALEX Hoop op redding van vijf man opgegeven (TütF) Vader en kind gedood bij frontale botsing Commentaren Het knerpt op de maan Dr. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «StantvMtigb ia ghtbUva* mijn hart in tagh«n»po«*" Donderdag 6 augustus 1964, 45ste jaargang r~ Koeler De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Toenemende bewolking met tijdelijk regen of enkele buien, hier en daar met onweer- Overwegen matige wind uit zuj delijke richtingen. Koeler. (Zie voorts pagina 7) DE \E MILITAIRE crisis in de Golf van Tonkin is voorbij, uit Peking zijn geen oorlogszuchtige verklaringen gekomen, de Sowjetunie denkt nog steeds na over de houding, die zij moet aannemen en de Veiligheidsraad maakt helemaal geen haast met de behandeling van het Noord-Vietnamees- Amerikaanse conflict. Omtrent het l°t van Stanleystad, dat door het rebellenleger van Gaston Soumaliot wordt bedreigd, verkeert men nog in onzekerheid. Volgens aan vankelijke berichten zou het regerings leger de opstandelingen uit de stad hebben verdreven. Later werd echter vernomen dat de stad gisteravond handen is gevallen van de rebellen. De Gevonden lijken van rassenbetogers Volgens een In het zuiden van de VS verschijnend blad heeft de federale cherche de namen van zeven personen gekregen, die betrokken zijn bij de moord op de drie propagandisten voor ras gelijkheid van wie de stoffelijke resten gisteren bij Philadelphia in de staat Mis sissippi zijn gevonden. Men heeft twee lijken kunnen indenti- ficeren als de 20-jarige Andrew Goodman en de 24-jarige Michael Schwerner, twee blanken uit New York. Aangenomen wordt dat het derde stoffelijke overschot dat van de 22-jarige neger James Cha- ney is. De drie mannen werden sinds 21 juni vermist. De lijken werden gevonden in een pas opgeworpen aarden dam van zes meter hoog. Deze dam was aangebracht op het land van een boer, waar de FBI huiszoe king heeft verricht De dam had geen verdere functie. Volgens het eerder genoemde blad zou de vondst te danken zijn aan het feit dat de FBI 30.000 dollar beloning had uitge loofd voor aanwijzingen. De voorzitter van het Congres voor rassengelijkheid James Farmer, heeft ver klaard dat geen nieuwe demonstraties naar aanleiding van de gruwelijke vondst op touw gezet zullen worden, omdat het huidige klimaat in de negerwijken te ex plosief is. Farmer zei van de FBI gehoord te hebben dat de lijken schotwonden en sporen van mishandeling droegen. -GLRS Officia-1 dealer Leiden e.o. verkeerstoren van het vliegveld van Stanleystad gaf 's middags de volgen de boodschap door: „Alles wel hier. Wij werken van nu af onder toezicht van het volksleger". In hoeverre deze boodschap onder dwang werd verzon den, was niet duidelijk. Een Amerikaanse piloot die het laat ste Amerikaanse vliegtuig bestuurde dat gisteravond uit Stanleystad is vertrok ken: zei dat het vliegveld door 300 man schappen van het regeringsleger was be zet. Wat er van deze soldaten terecht gekomen is, weet men niet. De opper bevelhebber van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, deelde gisteren mee, dat alle verbindingen tussen de generale staf in Leopoldstad en de militaire lei ders in Stanleystad is uitgevallen. Een Amerikaans toestel dat op het vliegveld van Stanleystad wilde landen, werd beschoten. Ondanks de massale evacuatie van de Europeanen uit Stan leystad bevinden zich volgens de laatste berichten nog ongeveer 450 blanken het gebied. p Deze gisteren door het Ameri kaanse Pentagon vrijgegeven foto toont een Russische torpedoboot van het type „P-4". Zoals bekend, hebben twee bootjes van dit type dinsdag weer een aanval gedaan op twee Amerikaanse torpedo- bootjagers in de Golf van Tonkin. Het kaartje geeft enkele plaat sen aan de Golf van Tonkin aan, waar de Amerikanen Noordviet- namese marinebases hebben ge bombardeerd, zoals Mon Cay en Vinh. Dat de militaire crisis voorbij is, bleek uit de woorden van minister McNamara tijdens een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie. Er wordt in het betrokken gebied alleen nog maar gepatrouilleerd door de beide torpedoboot jagers (Maddox en Turner Joy), die dat voor de ver- geldingsaanval op Noord-Vietnam ook al deden. De minister deelde mede, dat deze aanval zo goed geslaagd is, dat Ame rikaanse verkenningsvliegtuigen giste ren niet eens beschoten werden, toen zij boven de gebombardeerde militaire doelen vlogen om foto's te nemen. Op de vraag, wat er zou gebeuren als China of Rusland zich met het conflict zouden bemoeien antwoordde McNamara, dat Amerika op elke actie voorbereid is. Niettemin is de toestand in Zuidoost- Azie nog geenszins geruststellend. Dit vertelde Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. De crisis mag echter niet worden vergeleken met die rondom Cuba in oktober 1962. Toen stonden twee kernmogendheden tegen- over elkaar, nu niet. Het hangt van de communistische leiders in Peking en Hanoi af, of het conflict van de afge lopen dagen in een grotere oorlog zal ontaarden. Rusk meent dat de communisten bij het uitblijven van een Amerikaanse reactie wellicht een fundamentele mis rekening zouden hebben gemaakt met be trekking tot de vastberadenheid van de Ver. Staten, de vrede en veiligheid ook in Zuidoost-Azië te handhaven. China Van officiële zijde in Peking werd klaard, dat China niet zal aarzelen, het volk van Vietnam de helpende hand te bieden. Amerika zou zijn gewapende pro vocaties tegen Vietnam onmiddellijk moe. ten staken. Anders moet het verantwoor delijk worden gesteld voor alle ernstige gevolgen, die er uit voort kunnen vloeien", zo werd gezegd. Wellicht zal men in Peking het feit, dat de Amerikaanse militaire actie tot de vergeldingsaanval van dinsdagnacht be perkt is gebleven, aangrijpen om het te doen voorkomen, alsof deze actie gestaakt werd. nadat bedoelde waarschuwing werd gegeven. Men beweert voorts in Peking, er geen tweede incident in de Golf Tonkin is geweest en dat de Ame rikaanse bewering alleen maar een voor wendsel is geweest om de luchtaanvallen op Noord-Vietnam te kunnen rechtvaar digen. Het optreden van president John- zou bedoeld zijn geweest om zijn positie bij het naderen van de verkiezin gen te versterken. Voorlopig meent men uit de Chinese reactie te mogen opmaken. cnina niet gaarne betrokken wil raken bij een rechtstreekse confrontatie met de Ver. Staten, zeker niet nu het niet zeker kan zijn van Russische mili- Sowjetunie Van Russische zijde is slechts bekend geworden dat .gezaghebbende kringen Moskou de agressieve actie va: Ver. Staten in de Golf van Tonkin oordelen, omdat zij de gespannen toe stand in zuidoost-Azië slechts verder kan vergiftigen". Het Amerikaanse optreden tot een uitgebreid militair conflict kunnen leiden met alle gevaarlijke ge volgen van dien. De verantwoordelijk heid hiervoor zou bij de Ver. Staten berusten. De aanwezigheid van Ameri kaanse strijdkrachten in de Golf van Tonkin wordt gevaarlijk genoemd. In de Veiligheidsraad heeft de Russische tegenwoordiger gisteren tweemaal uitstel van de openingsbijeenkomst ge vraagd. Slechts eenmaal werd op het Russische verzoek ingegaan Toen gisteravond om acht uur (Ned. tijd) nog geen instructies uit Moskou waren binnengekomen werd een tweede verzoek om uitstel van' de hand gew Het enige wat de Russische gedelegeerde toen kan doen was de Ver. Staten te vragen, de acties tegen Noord-Vietnam te staken of de volle verantwoordelijk heid te dragen. Nietszeggende woorden, ook al omdat de Amerikaanse acties te gen militaire doelen in Noord-Vietnam al achter de rug waren en een verder optreden geheel zou afhangen van dere agressieve daden van de com nistcn Na een debat, dat nauwelijks drie heeft geduurd en waarin de Amerikaanse klacht tegen Noord-Vietnam aan de orde was, heeft de Veiligheidsraad gisteren nog' geen uitspraak gedaan. Het is eens bekend wanneer het debat zal den voortgezet. De (Noorse) voorzitter van de raad kreeg de taak toegewezen, informeel overleg te plegen over he voorstel van de Sowjetunie Noord-Viet nam te vragen een afgezant te zenden die tot de bijeenkomst van de raad worden toegelaten. Frankrijk voelde daar wel voor en Amerika zou er zich tegen verzetten, als ook een afgezant van Zuid-Vietnam zou worden toegela ten. De leden van de raad gingen uiteen de mededeling dat de voorzitter hen spoedig mogelijk het resultaat zijn onderzoek zal laten weten. Tot dusver heeft Noord-Vietnam slechts ;n protest gericht aan het adres de Ver. Staten, Zuid-Vietnam en Laos egens schending van de souvereiniteit »n z(jn grondgebied. Meegedeeld werd, dat maatregelen worden genomen om d< Ver. Staten en hun „knechten" te dwin gen. de akkoorden van Genève te eer biedigen. Aanvallen Van Laos wordt geëist dat dit land de Ver. Staten niet langer toestaat, zijn grondgebied als springplank te laten ge bruiken voor aanvallen en provocaties- tegen Noord-Vietnam. Voorts werd klaard, dat niet twee, maar vijf Ameri kaanse vliegtuigen werden neergehaald en dat bij de luchtaanvallen vijf menser werden gewond en vele huizen en ande re bezittingen werden vernield. Eer Amerikaanse piloot werd gevangen ge- Minister McNamara zei in een tv- vraaggesprek dat inderdaad de moge lijkheid bestaat, dat een Amerikaanse piloot in Noord-Vietnam in gevangen schap is geraakt. Een van de twee vlieg tuigen. die sinds de vergeldingsactie worden vermist, moest namelijk noodlanding maken op vijandelijk ge bied. Het andere toestel kwam in terecht. De piloot er van moet zijn ver dronken. (Voor vervolg zie pag. 7) Verdere boringen mislukt De leiders van de reddingswerk zaamheden bij de kalkgroeve van Champagnole hebben vandaag alle hoop opgegeven nog een van de vyf vermiste mijnwerkers levend aa: treffen. Burgemeester André Socie zei bü het aanbreken van de och tend, uitgeput en grimmig, tegen journalisten: „Voor ons is de Rivel- berg nu een berg van rampen". Drie ofzonderlijkc pogingen om de berg van de top af en van de zijkant binnen te dringen zyn mislukt of werden opgegeven. Twee kleine boren worden nog ge bruikt bij verdere pogingen om in de berg sporen aan te treffen van de vrachtauto waarin zich een van de ver miste mannen bevindt maar functio narissen bij het reddingswerk zeiden dat zelfs als de vrachtauto zou worden aan getroffen, het te laat zou zijn om de man te redden omdat het boringswerk dat dan vereist zou zijn, veel te veel tijd zou vergein. De lange horizontale tunnel die in de zijde van dc berg in acht dagen van on afgebroken enorm hard werk, vrijwillig door mijnwerkers van het steenkolen- gebied in Lotarlngen was vervaardigd, werd vanochtend om 03.00 uur ten slot te opgegeven. De mijnwerkers hadden een ruimte be reikt bij het kruispunt van de gangen no- 26 cn 102 waar men had veronder steld dat twee van de vermiste mannen klopsignalen hadden gegeven De ruim te was echter leeg en geweldige hoe veelheden gevallen gesteente verhinder- andere de- Een grotere boor waarmee getracht werd de mannen vanaf de top van de berg te bereiken, kwam niet op een lege ruimte en het boren hiermee werd daar- Het plan van burgemeester Socie om een laatste poging te ondernemen door de groeve in zijn geheel open te leggen door een grootscheepse graafactie werd ten slotte eveneens opgegeven. Socie zei dat de technici het plan zorgvuldig had den bestudeerd en ondanks de aangebo den hulp van aannemersmaatschappijen en de dienst van openbare werken tot de conclusie waren gekomen dat het plan niet uitvoerbaar was. Veertien mannen werden op 27 juli ingesloten in de kalksteengroeve toen een deel van de gangen in de groeve instortten. Negen overlevenden werden dinsdag bevrijd via een diepe verticale schacht. GEZOND De negen geredden verkeren in uit stekende gezondheid. Op de persconfe rentie waren zij allen aanwezig, maar Martinet deed het woord. Hij verklaar de, dat het feit dat zij allen wisten dal de mijnwerkers van Lengede ook pas dagen zoeken gevonden waren, ge weldig stimulerend was. Slechts een en kele maal kwam het voor tijdens de eerste 32 uur dat een van hen de moed even verloor, „maar dat was gauw De Amerikaanse minister van defensie. MacNamara. gefotogra feerd tijdens zijn persconferentie, waarin hij bekendmaakte, dat Amerikaanse vliegtuigen aanval len hebben gedaan op bases in Noord-Vietnam, waarbij grote hoeveelheden benzine alsmede 25 patrouilleboten vernietigd loer den. De minister wijst de plaat sen op de kaart aan. De dappere voorman André Mar tinetdie zo'n grote rol heeft ge speeld in de duistere diepte van de ingestorte mijn in Champag nole, is hier gefotografeerd met zijn echtgenote, die er niet ge noeg van kan krijgen haar man te knuffelen. Op prov. weg te Leimuiden Vier personen zwaar gewond LEIMUIDEN Een bijzonder ern stig ongeluk op de provinciale weg te Leimuiden heeft vannacht het leven gekost aan de 45-jarige J. E. Nisters uit de Van Lennepstraat te Alphen a.d. Rijn, en zijn vijfjarig zoontje Pim. Het ongeluk gebeurde omstreeks midder nacht in een flauwe bocht van de weg. net over de Drechtbrug. Vermoedelijk heeft de heer Nisten. die (Voor vervolg zie pag. 7) pas onlangs zijn rijbewijs haalde, In de bocht de macht over het stuur van zijn motor-met-zijspan verloren. Hij botste met volle snelheid frontaal tegen een personenauto uit Alphen aan den Rijn. De heer Nisters, werkmeester by de Alphense motorenfabriek „De Industrie" werd op slag gedood. Zijn zoontje Pim kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht, waarin het door verdrinking m het leven kwam. De echtgenote van de heer Nisters twee andere kinderen werden op het wegdek geslingerd. Samen met de be stuurder van de personenauto zijn zij naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overgebracht. Hoewel allen ernstig zijn gewond, verkeert geen van hen meer in levensgevaar. Het gezin telde tien kin deren. Vader overrijdt elfjarige zoon De elfjarige Anko Katoen is gisteren door een vrachtauto overreden, waarin vader achter het stuur zat. Het onge luk gebeurde op het terrein van de luchthaven Schiphol, waar de heer Ka toen, die in 's-Gravendeel woont met het laden van vlas bezig was. Toen hij zijn wagen naar een volgende opper reed bukte Anko zich om een bosje vlas voor een voorwiel weg te halen. Hij i borst onder was op slag gleed uit, kwam met achterwiel terecht dood. PRESIDENT JOHNSON heeft snel en radicaal ingegrepen. De klap, die de Amerikaanse luchtmacht het Noordvietnamese oorlogspotentieel heeft toegebracht, is ongetwijfeld hard aangekomen Het heeft betrek kelijk lang geduurd voordat let terlijk en figuurlijk de bom barst te, maar nu is het dan zo ver. Heeft het communistische Noord-Vietnam het bewust hierop laten aankomen? Of heeft het gemeend, dat het niet zo'n vaart zou lopen en dat de Ame rikanen zouden volstaan met papie ren protesten? Het heeft dan wel een ernstige beoordelingsfout gemaakt. Met dit treffen wordt het probleem natuurlijk niet opgelost. Evenmin als de Cubaanse kwestie in oktober 1962 uit de wereld was doordat Chroesjtsief eieren voor zijn geld had gekozen. Achten Noord-Vietnam ligt China en dat is het grote pro bleem. Zal Peking voorshands bereid zijn deze harde les te leren? Het moet nu in ieder geval hebben be grepen, dat er zelfs aan het geduld van de Amerikanen een eind komt. Als het niet zo ernstig was zouden wij ons kunnen vermaken met de Russische verwarring van de eerste momenten. Moskou kan nog net niet de rol van bemiddelaar spelen in dit deel van zuidoost Azië: Voor Peking is deze bemiddelaar moeilijk te aan vaarden. Het wat moeizame kleur be kennen had het verwachte resultaat Chroesjtsjef kan zich tenslotte (nog) niet laten uitmaken voor agent van het Amerikaanse imperialisme. Zal, als Noord-Vietnam van de schrik is bekomen, een serieuze poging worden ondernomen tot neutralise ring van Vietnam? Het is altijd te proberen, maar de kans op succes lijkt niet bijster groot. Neutralisering past namelijk niet in het beleid van Peking. T?R zijn in Nederland te weinig woningen. Dat is na de oorlog nog niet anders geweest en zo nu en dan dreigen we eraan te wen nen. Het is echter een hoogst ern stige zaak, want zij betekent dat een kleine 200.000 gezinnen of aan staande gezinnen verstoken zijn van een van de meest elementaire le vensbehoeften: een eigen huis. Jaarlijks komen er 60.000 tot 65.000 nieuwe aanvragen binnen, terwijl de woningproduktie het de afgelo pen jaren niet veel verder bracht dan 80.000 huizen per jaar. Het te kort wordt dus maar uiterst lang zaam ingelopen. Evenals zijn voorgangers stelt ook de huidige minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid alles in het werk om de bouwproduktie zo veel mogelijk te stimuleren. Het zou kunnen zijn, dat dit jaar 90.000 of meer woningen gereed komen. Dit zal dan te danken zijn in de eerste plaats aan de honderdduizenden werkers in de bouwnijverheid, maar ook aan het actieve beleid van mi nister Bogaers en het beleid van zijn voorganger, minister Van Aart- Recds een aantal jaren blijkt na melijk het in uitvoering zijnde aan tal woningen in december om streeks 130.000 te bedragen, terwijl het aantal gereed komende wo ningen in het volgende jaar toch XL "f? ,meer draagt dan 80.000. De kans, dat deze zo genaamde prop in de woning bouw, die nog dateert van het aanvankelijk royale vergunningen beleid van minister Van Aartsen, er uitkomt, is niet onwaar schijnlijk. Enig optimisme lijkt daar om gerechtvaardigd. ■B- gEN ander belangrijk aspect van de huidige woningbouw is het nog steeds ontbreken van duidelijke gegevens omtrent de be hoefte aan woningen, verdeeld naar womngwetbouw, premiebouw en particuliere bouw. Jaarlijks wordt ongeveer de helft van het aantal te bouwen woningen toegewezen aan de sector woningwetbouw en nog geen kwart aan de vrije sector in de bouw. De juistheid van deze verdeling is nog nooit bewezen. De praktijk bewijst eerder het tegen deel. Jaarlijks worden namelijk een groot aantal door het Rijk gesub sidieerde woningwetwoningen toege wezen aan gegadigden, die gemak kelijk een huur kunnen betalen in overeenstemming met de kostprijs. Op dit punt heeft minister Bogaers echter een initiatief genomen. Hij heeft het Centraal bureau voor de statistiek opdracht gegeven tot een onderzoek naar de woningbehoefte. Dit onderzoek is een jaar geleden aangekondigd en het verlenen van de opdracht heeft dus een jaar ge duurd. Hopelijk zal nu het Centraal bureau dit onderzoek fors aanpak ken, zodat het niet al te veel tijd meer bchoelt te vergen, voordat de regering bij het uitstippelen van haar bouwbeleid van duidelijker ge gevens kan uitgaan. Een bouwbe leid dat duidelijker is afgestemd op de behoefte, zal aan de bouwpro duktie een groter nuttig effect ge- Mevrouw Jacqueline Kennedy is gis teravond in Londen aangekomen voor naar vakantie in Europa. Vandaag ver- Ho LZIJ ,natr Venetië om eentocht op de Adnatische Zee te maken -1 is de eerste reis. die de voorma- first lady buiten de Verenigde Staten maakt, sedert de moord op haar man. John FKennedy, in november ver- I leden Jaar. edr°£ LTkneïr ""T 0P T ,aae heef! dc Uit Nederland afkomstige astronoom nrof d^ r i Dil Hlf ^o'èmde^he,"maften*1 va^de 'dpL'men^eo'werkeU^ongelimf^k^mert^^

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1