Al bijna een miljoen aanvragen per jaar Het weten waard ALGEMENE INDRUK TELT BIJ RIJEXAMEN MEE Tussen borrelen en sturen Jong talent geeft Parijs weer nieuwe impulsen ers Bestuur K.L.M.- plotseling afgetreden Leden oneens met voorsteT Reken nu zeïf maar uit Militairen gooiden „als grapje" traangasbom Reeds vijf arrestaties verricht 9 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1964 MR. C. PIJL HOGEWEG (VAN HET C.B.R.): ETHIEK VAN HET VERKEER heet het boekje, dat dr. E. L. Smelik en ir. M. van Witsen heb ben geschreven, en dat de Njj- kerkse uitgeverij Callenbach in haar serie Ethische Verkennin gen heeft laten verschijnen. Be halve dat we de prijs nogal wat gortig vinden fl. 8,90 voor een geschrift, dat honderd bladzijden telt, moet ons van het hart dat we de publikatie in geen en kel opzicht als een originele bij drage kunnen beschouwen voor do boekenplank van de zich steeds uitbreidende stroom van verkeersliteratuur. Rijp en groen storten zich tegenwoordig op de problematiek van het verkeer; iedereen weet het (beter!); slechts weinigen schijnen te beseffen dat we met een specialistisch vak, zeg maar: een nieuwe wetenschap, hebben te doen. Wat de schrij vers naar voren brengen, is reeds lang door anderen geschreven. Op z'n hoogst kan men zeggen dat ae er een samenvatting van heb ben gemaakt, wat trouwens ook al blijkt uit de lijst van geraad pleegde literatuur en statistieken DE GROTE SHELL ATLAS BENELUX EN EUROPA (Meu- lenhoff Co. N.V. te Amster dam) is een handzaam handboek voor degenen, die grote autotrips door Europa maken. Gezien de reikwijdte van het toerisme dus ook voor vakantiegangers. Er be vinden zich niet minder dan 117 kaarten in: 23 van het Benelux- gebied op schaal 1:400.000 en 94 van de rest van Europa op schaal 1:1.500.000. Een nieuwigheid op het terrein van autokaarten Is dat het wegenbouwprogramma tot 1967 is verwerkt, terwijl de ver moedelijke verwezcnlijkingsjaren staan aangegeven. Mooie toeristi sche routes, welke meestal buiten de autosnelwegen om gaan, treft men er eveneen in aan. Een re gister met plaatsnamen besluit de reusachtige, in tientallen pagina's gevouwen autokaart. die gebon den in een stevige band, f. 17.50 kost. DE HONDERDDUIZENDSTE DAF-PERSONENWAGEN loopt half september a.s. van de band, als er in de moederfabriek (Van Doome te Eindhoven) tenminste geen produktie-stsgnatles voorko men. Hoewel de meeste DAFV nog altijd in Nederland rijden, wordt thans ongeveer de helft geëxporteerd. De Daffodil, die „de honderdduizend" wint, is be stemd voor een lid van het per soneel, dat een geluukkig lot heeft getrokken. De auto wordt namelijk intern verloot. SKODA BRENGT NOG DIT JAAR een nieuwe wagen od de markt, die nog in weinig op de bekende Octavia lijkt. Het is een middengrote auto met een dui zend cc motor, die 45 pk ontwik kelen kan. De topsnelheid zou 120 kilometer per uur bedragen. Of de Skoda 1000 MB, zoals de wa gen heet, in Nederland te zijner tijd de Octavia zal opvolgen, kan redelijkerwijs worden veronder steld. OVER PRODUKTIECIJFERS GESPROKEN, General Motors heeft in de eerste zes maanden van dit jaar meer dan 2.5 mil joen auto's verkocht. Het gaat hier uitsluitend om Amerikaanse merken van personen- en bedrijfs wagens. De Europese merken van General Motors (ojn. Opel en Vauxhall) staan er buiten. Van de Chevrolet, de Amerikaanse „volkswagen", werden in de aelf- de periode niet minder dan 1.645.248 eenheden aangemaakt. (Van onze verkeersredacteur) sinds kort het instituut van het rU- rrn« j- bewijs hebben gecreëerd, naar hier Het rijbewijs wordt een statussymbool. Vroeger kreeg een HBS-er, die geit0mcn om onze methoden te bestu- voor het eindexamen was geslaagd, een horloge van z'n vader, tegenwoor- deren. Het systeem, volgens hetwelk dig uiteraard ook al, omdat hij al een horloge heejt! een „pakket" rij- straks in België zal worden gewerkt, lessen om het begeerde „rose briefje" te halen. Het zal niet lang meer duren, of 't grootste deel van de Nederlanders is in het bezit van een rijbewijs, mannen zowel als vrouwen. Het aantal aanvragen bij het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen lag in de eerste helft van 1964 al honderdduizend hoger dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Als er geen wijziging in het tempo komt, heeft het CBR op de laatste dag van dit jaar tegen de miljoen examenverzoeken binnengekregen. weinig afwijken gedaan, weet wel beter. Het aantal eerstgeslaagden is betrekkelijk klein. In de groep 18-jarigen, die 't beste figuur slaan, 39,3 procent, in de cate gorie 19-39 jaar 33,4 procent, in di< van 40-59 jaar 22,6 procent en in dü van 60 jaar en ouder slechts 16,7 pro cent. Al deze cijfers zijn van de eer ste zes maanden van 1964. Met uitzondering van de groep 6( jaar en ouder (het scheelt nog geen één procent en heeft waarschijnlijk iets met de vervallen „eerste bezit- regel" van de DAF te maken), is het percentage eerstgeslaagden in alle ca tegorieën iets lager dan het vorig jaar. Het binnen het kader van het examen verplicht rijden buiten de bebouwde kom is hier zeker van invloed geweest; de zwaardere eisen waarschijnlijk ook wel. Overigens blijkt de autosnelweg bekender terrein voor de plattelander dan voor de stedeling te zijn. Ook dit is verklaarbaar, daar rijlessen in kleinere plaatsen voor een belangrijk deel op de grote weg worden gegeven. Men heeft het CBR wel schoolsheid en abacadabra-zucht verweten. Schools heid vanwege de strafpunten, die wor den gegeven; abacadabra- zuchtvan wege de codering, welke wordt ge bruikt. „Niets is volmaakt", zegt de waar nemend directeur van de Rijswijkse „rijbewijzencentrale", mr. C. Pijl Hoge- weg, „maar per saldo moeten er waar deringsmaatstaven zijn. We 'gaan van de normen uit, die in het Wegenver keersreglement staan: 19 eisen van rij vaardigheid dus. waarvan de meeste weer ih de nodige elementen uiteen vallen: Het geven van strafpunten lijkt óns het bestè.Natüurlijk wordt er re kening gehouden met de aard van de gemaakte fouten. Het niet verlenen van voorrang bij voorpeeld levert aanzien lijk meer strafpunten op dan het ver keerd achteruit steken om te parkeren. Wat de codering betreft, deze is in de eerste plaats voor intern gebruik be doeld. Vergeet niet dat we alle gege vens op de Hollerith-machine mecha nisch verwerken". Puntenwaardering Het praktische gedeèlte van het rij examen is in de volgende vier rubrie ken ondergebracht: 1. Bedrevenheid in de bediening van het mechanisme. 2. Bedrevenheid in het rijden. 3. Toepassing der verkeersvoorschrif- ten tijdens het rijden. 4. Bijzondere verrichtingen met het voertuig. Als nieuwigheid wordt straks inge voerd een puntenwaardering voor al deze vier rubrieken. Dit wordt gedaan om de afgewezen kandidaat op z'n zwakke plekken te wijzen. Zakt hij, om dat hij in rubriek 3 faalt, maai* heeft hij voor rubriek 1 net een zesje, dan weet hij dat hij op meer dan alleen begane fouten moet letten. De algemene indruk welke de exa minator van de kandidaat krijgt, speelt die ook een rol? Kan het voorkomen dat iemand, die. wat strafpunten aan- Ruzie over ontslagvoorwaarden Onder de KLM-vliegers heet ernstige onenigheid over ontslagvoorwaarden van nacht onverwacht geleld tot het en bloc aftreden van het uit zes leden bestaande bestuur der vereniging van KLM-vlle- gers. Dit geschiedde ln het Verenigings gebouw te Amstelveen aan het eind van een in minder prettige sfeer verlopen vergadering van het bestuur met de le- i De ledenraad sprak over het voorstel lover de verdere ontslagprocedure zijn afkeuring uit, hetgeen het bestuur aan leiding gaf op staande voet af te treden Het bestuur had hierover met de KLM- directie reeds volledige overeenstemming bereikt. Statutair ligt de leiding van de vereniging thans in handen van de voor zitter van de ledenraad, H. M. Vermeu len. Deze heeft het afgetreden bestuur verzocht vanmiddag in het verenlgings- i gebouw met hem de lopende zaken te bespreken. Van de ledenraad (bestaande uit 10 pro cent van alle 680 leden der vereniging) waren gisteravond slechts 24 van de 68 ter vergadering verschenen. De nieuwe ontslagvoorwaarden hiel den evenals de oude ln, dat bU gedwon gen ontslag de overbruggingstoelage overeen zou komen met 3Jaar salaris, nu echter met aftrek van eventuele an dere Inkomsten uit een nieuwe betrek king. Daarnaast toonde de KLM zleh bereid alle studiekosten te vergoeden, eventueel nodig voor overschakeling van een vlie ger naar een geheel ander beroep. Bij vrijwillig ontslag zou volgens de nieuwe voorwaarden de vergoeding van twee jaar vol salaris gehandhaafd blijven, De ledenraad verklaarde zich wel ak koord met het voorstel voor arbitrage, doch wees de nieuwe ontslagregeling van de hand. Deze zou allereerst worden toegepast op de 45 jonge vliegers, aan wie de di rectie kort geleden het voorlopig ontslag per 1 november a.s. heeft aangezegd. De ze vliegers zouden uiteraard met de rege ling van 1962 meer gebaat zijn, want in dat geval zouden zij zonder meer 3% jaar salaris krijgen plus twee maanden inko men voor ieder dienstjaar, ook al zouden zij reeds de volgende dag in een andere betrekking stappen. Benoemd tot officier ln de orde van Oranje-Nassau ir. L. W H. van Dijk, te Oosterbeek (gem. Renkum) raadgevend ingenieur. gaat, onder de rode streep gebleven is, toch slaagt? „Jazeker," verklaart de heer Pijl Hogeweg, „dit komt meer dan eens voor. Als de examinator de aanteke ning maakt dat de kandidaat, on danks de gemaakte fouten, tóch rij den kan de betekenis hiervan is dat bU deelneming aan het verkeer geen aanwysbare gevaren voor mede- weggebruikers bestaan wordt in de binnenkamer uitgemaakt, of het rübewijs hem alsnog kan worden ge geven. De aard van de fouten, niet het otale aantal strafpunten dus, wordt dan de maatstaf." „Zachter" Het CBR werkt in het hele land met vierhonderd examinatoren, van wie er ongeveer honderd vijftig in vastedienst zyn. Niet iedereen is van een gelijke karakterstructuur: de één is „zachter," of onverbiddelijker dan de ander.Ook alle examinatoren wor den regelmatig (tweemaal per jaar) beoordeeld. Hiervoor zijn onder meer zes inspecteurs in dienst, die niet al leen op de rijvaardigheid en de exa mentechniek letten, maar ook op hou ding en optreden. Het is uiteraard moeilijk het elke kandidaat naar de zin te maken. De menselijke verscheidenheid is daar voor te groot; wat de één goed dunkt, of apprecieert, doet de ander onple zierig, of zelfs onhebbelijk aan. Vóór de aanvang van het eigenly- ke rü-examen, dat tegenwoordig een vol uur duurt, worden een minuut of vüf uitgetrokken om de kandidaat wat op z'n gemak te stellen. Velen heb ben dit nodig; anderen weer niet. En dat er dan wel eens kortsluiting is, kan, gezien de gecompliceerdheid van de menseiyke natuur, geen verwon dering wekken. Er zijn mensen, die absoluut niet op „een gezellig praatje" zijn ge steld. Hun reactie, die wel eens als schriftelijk ingediende klacht wordt geuit, luidt dan: „Ik ben opgeroepen en opgekomen om examen te doen. Niet om te luisteren naar deze of gene lolbroek, of te vernemen dat de man, die my in een zakelyke sfeer beoordelen moet. óók nog een tante in X heeft wonen". Elke in deze. of andere zin binnen gekomen klacht wordt onderzocht. Soms is het nodig een examinator „op het matje" te roepen. Zo is het gebeurd dat op zekere dag tegen een CBR-man moest worden gezegd: niet té vlot doen toom je in de con versatie wat in. En wat gebeurde er toen? Dezelfde examinator moest en kele maanden later weer voor „de baas" verschijnen. Hij bleek van het ene naar het andere uiterste te zijn om geslagen. De klacht luidde name lijk: hij is zo stug t MR. C. PIJL HOGEWEG Raad der ouden in Barneveld Met de verjaardag t'an het raadslid de heer J. Wiersma, die vandaag 76 jaar is gewor den, heeft de raad van de ge meente Barneveld een merk waardig record geboekt, de 21 leden van deze raad zijn van daag gemiddeld 65 jaar oud. Met reden mag dit college zich dan „raad der ouden" noemen. Het hoogste gemiddelde wordt geboekt door de uit drie leden bestaande fractie van de PvdA, namelijk 69.3 jaar. De drie AR- en de vier SGP-fractieleden vol gen daarop met een gemiddelde van 66,5 jaar, tenvijl de acht CH-raadsleden gemiddeld 63,6 laar oud zijn. De eenmansfrac ties van KVP en VVD laten het bij respectievelijk 65 en 49 jaar. Daarmee is het VVD-raadslid, de heer H. H. Knoop, de benja min in de raad. De drie wethouders zijn ge mlddeld 68 jaar. Welgeteld zijn zeven raadsleden zeventig jaar of ouder. Hiervan hebben er vier de 75 jaar al bereikt. Zeven leden zijn 65 jaar of ouder. De andere zeven zijn voor de helft ouder dan 65 jaar en van deze zeven is er slechts één jonger dan vijftig. Het oudste raads lid is de heer A. P. Barneveld, die op 14 augustus 78 jaar hoopt te worden. Kon. marine Met ingang van 31 juli is commandeur J. van Dapperen, tot voor kort comi dant van Hr. Ms. vliegkampschip Karei Doorman, belast met de functie plaatsvervangend chef marinestaf als op volger van commandeur jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet. Laatstgenoemde zal op 25 augustus het bevel over oefen smaldeel V overnemen van schout-bij- nacht L. E. H. Reeser. Schoufc-by-nacht L. E. H. Reeser zal 1 oktober vice-admi- raal mr. A. N. Baron De Vos van Steen- wijk als commandant der zeemacht in Nederland opvolgen. Kapitein-ter-zee R. J. Hordijk is belasl met het bevel over Hr. Ms. Karei Door- De 33-jarige technische ambtenaai H. B. uit Gorinchem ls gisteravond met zijn personenauto op de rijksweg in Lex- mond door onverklaarbare oorzaak op de linker rijbaan geraakt en in botsing gekomen met een vrachtwagen. De perso nenauto werd verpletterd en de bestuur der op slag gedood. 33 keer Een „zij" is thans recordhoudster op het punt van afwijzingen. Niet minder dan drieëndertig keer faalde ze. Alleen als ze erom zou vragen, zal het CBR haar adviseren er maar mee op te houden, omdat ze duide lijk tot de kleine categorie mensen behoort, die het veilig besturen van een motorvoertuig nooit onder de knie krijgt De wachttijd voor het doen van rij examen bedraagt op het ogenblik vyf a zeven weken, Slechts in enkele stre ken daar dus, waar plotselinge pie ken zijn opgetreden liggen er acht weken tussen de datum van aanvra ge en de eigenlijke rijproef. Duidelijk is dat er van seizoendrukte sprake is. Wil niet iedereen die zich voor het eerst een auto wil gaan aanschaf fen, er gemak en plezier in de va kantie van hebben? Zijn er landen, waar het percenta ge eerstgeslaagden hoger ligt dan in Nederland? „Ja," brent mr. pyi Hogeweg naar voren. „Duitsland is hier wel het belangrijkste voorbeeld van. De oorzaak is aanwijsbaar. Bij onze oos terburen Is het rijschoolwezen aan wetteiyke bepalingen gebonden, wat garanties voor de kwaliteit van het lessen geeft. Toch zyn de Belgen, die Seismisch onderzoek ÏJselmeer opgeschort Verder seismisch onderzoek op het ÏJselmeer is opgeschort tot in overleg mei het ministerie van landbouw en visserij aan de betrokken oliemaatschappijen na dere richtiynen kunnen worden gegeven Dit deelt minister Andriessen mee in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Oele en Vermooten (beiden soc.). De bewindsman geeft toe dat bij het seismisch onderzoek, waarbij springstof in het water bot ontploffing wordt gebracht, schade is toegebracht aan de visstand. Om verder schade te voorko men is het seismisch onderzoek voorlopig opgeschort. i We mogen aannemen dat iedereen de betekenis kent van de leuze: Geen al cohol gebruiken vóór of tydens deelne ming aan het verkeer. Wat met „ty dens' wordt bedoeld, is wel duideiyk. Het begrip „vóór deelneming aan het verkeer" is echter nogal rekbaar. Hoe lang is „vó r"? Wanneer we een bor reltje hebben gedronken, moeten dan een uur, twee, of misschien wel een halve dag wachten, alvorens achter het stuur te gaan zitten? Bij het beantwoorden van deze vraag moeten we uitgaan van de wetenschap dat alcohol in het menselyk lichaam een constante verbrandingssnelheid heeft. Praktisch gesproken is het ver brandingsproces niet te versnellen. Per uur vermindert het bloedalcohol- gehalte met 0,15 promille. Der halve hangt de hoeveelheid alcohol, die per tydseenheid in het lichaa. verbrand wordt, van het gewicht aan lichaams vochten af. c.q. van het lichaam ge- Het gewicht van de lichaamsvochten bedraagt ongeveer tweederde van totale lichaamsgewicht. Weegt iemand 75 kilo, dan beschikt hij dus ove kilo lichaamsvochten. Een dergelijk per soon verbrandt per uur 50 x 0,15 pro mille 7,5 gram alcohol. Dit komt overeen met ongeveer 9,5 CC alcohol. Weegt men meer, dan verbrandt men meer: weegt men minder, dan is dc „verwerking" minder. Weten we nu dat een glaasje sherry (gemiddelde inhoud 50 cc) 9 cc absolu te alcohol bevat (van 100 pet. sterkte dus), dan kunnen we aan de hand het bovenstaande nagaan dat na onge veer één uur alle alcohol uit het bloed verdwenen is. Van invloed is natuurlijk de snel heid, waarmee gedronken wordt. Zitten we een uur lang met één glaasje sher ry voor ons en nemen we zó nu en dan een slokje, dan zal de verbranding de toevoer van alcohol kunnen „bijhouden". :en hoog drinktempo loopt het bloed- alcoholgehalte echter te snel op. Wan neer we twee glaasjes sherry vlug ach ter elkaar leegdrinken, zal het onge veer twee uur duren, voor de opgebo- men alcohol weer uit ons bloed ver dwenen is. Kater Het is dus vrij eenvoudig na te gaan hoe lang we na het gebhuik van een drankje moeten wachten om weer op verantwoorde wijze aan het verkeer te kunnen deelnemen. Alleen bij het ge bruik van grote hoeveelheden alcohol liggen de kaarten iets anders. De zoge naamde kater speelt namelijk nog een rol. Naar de mening van verkeersex- perts die iemand, die 's ochtends de onaangename gevolgen ondervindt van de een avond tevoren rijkelijk genoten alcohol er niet verstandig aan in een dergeiyke toestand het stuur in handen te nemen. Met behulp van de volgende gege vens kan men in grote lijnen zelf uit maken na hoeveel tijd de opgenomen alcohol uit de bloedbaan verdwenen is. Als eenheid is een glas genomen, dat gewoonlijk bestemd wordt voor de desbetreffende drank. Extra zwaar blèr (6.5 pet.) bevat 16,25 absolute alcohol: cognac/oude jenever (38 pet.) 13.3 cc; zwar bier, de zogenaamde pils (5 pet) 12,5 cc; jonge jenever.'brande-l wijn (35 pet.) 12,25 cc; Bordeaux (12 pet) champagne (11 pet) 11 cc: likeur citroentje (30 pet.) 10,5 cc; Rijnwijn (10 portwijn. Al9 pel.) 9,5.. cc; ih Jte-Orde. van Oranj* Madeira'sherry (18 pet.) 9 cc; lager biei (3,5 pet) 8.75 cc: vermoutte (16 pet.) B-ce:- Samos (14,5 pet.) 7,25 cc; bessenjenëver 20 pet.) 7 cc. Paniek in Brabantse danszaal (Van onze speciale verslagggever) J^EN „lolletje" met een traangasbom heeft ln het Brabantse gehucht Lepelstraat (Halsteren) consternatie zelfs paniek gebracht. Twee personen moesten zich onder doktersbehandeling stellen een Invalide jongetje werd onder de voet gelopen en een meisje viel flauw De veroorzakers van de kwaiyke grap: vyf militairen die op de vliegbasis Woensdrecht gelegerd zyn. Zy werden door de te hulp geroepen marechaussee patrouilles gegrepen en in arrest gesteld. In Café de Kroon was het vanwege een kenmis noga] druk en er werd gedanst. Toen de vijf militairen: twee dienstplichtige soldaten, twee beroeips- sergeants en een beroepskorporaal binnentraden, wees niets erop dat iets kwaads in de zin hadden. Ze be stelden een biertje, waarna ze. achterlating van een van hen. i verdwenen. De laatete. de dienst plichtige soldaat A. W. D. uit Schie dam liet niet lang daama een traan gasbom voor het buffet op de vloer vallen. De rookontwikkeling was bijzonder groot en hoestend en proestend zochten de aanwezigen zich een weg naar bui- Ongeluk in Limburg: twee jongens dood. een zwaar gewonde Twee jongens uit Vlaardingen, de 18- jarige P. Molenaar en de 17-jarige A. Moerman, zün gisteravond te Gulpen Limburg verongelukt. De auto. waarin jongens meereden, is door nog onbekende oorzaak vermoedelijk was de snelheid te groot van de weg geraakt en tegen een boom gereden. De jongens waren op slag dood. De bestuurder, een Duitser uit Stolberg, bij wie de jongens logeerden, werd zwaar gewond en is nog steeds be wusteloos. Benoemd: tot officiep in de orde m Oranje Nassau ir. G. de Regt direc teur Gem. Energiebedrijf te Rotterdam en -- - Griethuysen, provinciaal commandant bescherming bevolking in Gelderland, wonende te Velp. Tot ridder >au P. J- M. Mouwen, te Made C.A directeur ,k. lagere landbouwschool aldaar en E G. J. Brokmeier. te Rotterdam, directeur ~~|de NV Kaashandel Betz en Jay. ten Omdat in de consternatie de traan gasbom in de richting van de voordeur werd getrapt, werd juist daar de rook ontwikkeling 't grootst De eigenares van het café rende door de achterdeur naar buiten en waar schuwde de rijkspolitie Deze schakelde onmiddellijk de Koninklijke Marechaus see in Bergen op Zoom in, die niet lang daarna met enkele jeeps ter plaatse ver- Toen de rook wat was opgetrokken, bleek een dienstertje, de 19-jarige Toos van de Zande, er 't ergst aan toe te zyn. Het meisje, dat vorig jaar een ernstige oogoperatie had ondergaan, kon niets meer zien en moest zich onder behande ling van een oogarts stellen. Hetzelfde moest de 19-jarige Th. Zandboer doen. omdat ook hy half verblind was. Een jongetje dat in een invalidewagentje zat en naar het dansen keek was in de paniek, die was ontstaan, onder de voet gelopen. HIJ mankeerde gelukkig niets. Verder was nog een meisje flauw ge vallen en bij een omwonende binnenge dragen. De militairen, die slechts „een geintje- hadden willen uithalen, konden by dc bushalte worden gepakt. Het bleek dat de traangasbom uit een magazyn op de vliegbasis gestolen was. Zomer in ons gewest nog wat te nat (Van onze weerkundig rfiedewerker) Dc zomer doet het goed bij vlagen, maar is van begin juni af vrij nor maal met in ons gewest nog iets aan de koele en ook aan de natte kant. Dit laatste als gevolg van de bar nat te juni en door de zware buien op de avond van zaterdag 18 juni met in Rotterdam 52, Portugal 42 mm. De sterk overheersende zeewinden zijn er de oorzaak van dat de tempera tuur hier in het westen belangrijk min der hoog werdt dan in het zuiden en oosten van ons land waar de zomer gemiddeld wel ietts warmer is dan nor maal. De Bilt staat tot heden cp 16 zo merse dagen (boven 25 c) hetgeen vrij wel normaal is. Maar een tekort aan zon in juni van 9 uren en in juli van 11 uuren geeft een achterstand van 20 uren Augustus kan veel goed maken door vuor een zomers slot te zorgen, waarby het aan zonneschijn en warme dagen niet mag ontbreken Zuid-Holland Noord-HMolland en Terschelling be hoorden in juli tot de natste streken. Nonmaal valt er 65 a 70 mm. Van onze regen waarnemers ontvingen wy over juli de volgende maandsommen: Oud-Beijer- land 87. Rotterdam 85. Dord-^eclit '2, Pernis 68. Willemstad 63, S'iedrecht 53. Noordwykerhout 54, Noordwyk filJ, Al phen a/d Rijn 46, Hazers voude 5S, Bos koop 49. KatwUk 55 Den Haag 70. Kou dekerk 69 mm. VROUW MOET DE BROEK AAN HEBBEN (Van onze moderedactrice) Parijs, woensdagochtend ALLE Parijse couturiers hebben nu A wel laten zien hoe zy de vrouw in 1965 gekleed willen zien. Een modeschok is er niet gekomen, maar toch is er nieuws. Het voornaamste is wel de duidelijke wil van de dekoningen, dat de vrouw de broek aan heeft. Niet alleen sportieve jon ge meisjes of vakantiegangers, maar ook de dames op cocktailparty, in de schouwburg, tijdens het winke len, kortom altijd en overal. Dezer dagen is er nog ander nieuws gekomen. Twee jonge couturiers, die slechts enkele jaren geleden zich hebben gevestigd, hebben bewezen met ere te mogen worden gerekend fot dc uitverkoren haute-couture- groep. Ieder van dc twee heeft een eigen geschiedenis en het is wel merkwaardig, dat ze geheel onaf hankelijk yan elkaar, in hetzelfde tijdsbestek dit succes hebben be haald. Beiden hebben voordien lange tijd gewerkt in de voornaamste Pa rijse modehuizen- Venet by De Givenchy, van wie hy acht jaar lang de rechterhand was en Courrèges by Ballengiaca. Beiden zyn twee jaar geleden heel bescheiden be gonnen en beiden trokken slechts weinig aandacht. Maar langzaam aan drong het door. dat zowel de een als de ander zyn vak verstond. Ze kregen wel geen lange verhalen in de kranten, maar bU iedere collectie werd hun naam meer genoemd. Op dit ogenblik, nu de Parijse couture tekenen van moeheid begint te geven en de ouderen slechts moeizaam in spiratie schynen te krijgen, is het best mogelyk dat zy nieuwe vitaliteit in de mode zullen brengen Courrèges ,o is het Courrèges geweest, die voor het eerst pantalons in zyn collectie toonde. AanvankelUk slechts een en kele. maar iedere collectie meer. En ditmaal was stellig de helft van zyn toiletten getoond met pantalon. By hem zyn de pantalons lang en nauw. Van achteren reiken ze bijna de grond, aan de voorzijde laten ze de voet vry. Er worden byvoorbeeld sportieve rechte jekkers op gedragen. Het effect is byzonder slankmakend en ook langmakend. Echter ook de tailleurs met rokken zijn opmerkeiyk Die rokken zyn nameiyk ongemeen kort. Dc knieën komen prompt te zien. De mantels zijn allemaal negen-tiende. eo- komt dus een stukje van de j'apon- rok uit. De schouders zyn eerder breed dan smal. Er zyn kleine kraagjas en veel martingales. Als kleuren hieT uit sluitend zachte tinten en veel wit. Zo werd alles getoond, terwyi de man nequins kleine witte enkellaarsjes Philippe Venet Mantels en tailleurs moeten naar Venets opvatting opzij sluiten. De mantels hebben verder wyde mouwen, die van voren wel een pelerine ïyken, terwijl ze in de rug gewoon zyn omgezet. De japonnen vallen by de zoom iets klok kend uit. Voor cocktail veel tuniek modellen met lange mouwen, terwyi ook veel japonnen een capuchon heb ben, die strak om het hoofd sluit. Heel veel wit satyn met goud gebrocheerd, kant en borduursels van kralen. Ver der veel zwart, bruin en felle tinten, maar voor de avond zalmkleur, zacht roze en groen. Ook in deze collectie nieuwe ideeën, die echter nog wel even op een wcrkclijking door de confectie die immers een nieuwe mode pas populair maakt zullen moeten wachten. Mme Grès Een van de oude garde is Madame Grès Ook zy heeft naam en faam verwor ven met een geheel eigen styi. Het zyn haar gedrapeerde japonnen, die haar beroemd maakten en het is haar verschyning, die haar ietwat myste rieus maakt. Ze pleegt door de salons te gaan met een beige vaal doekje om het hoofd geknoopt en zonder een spoortje opmaak. In de modewereld byna iets on geloof ïyks; Ditmaal waren de japonnen recht zon der enige onderbreking. Ook hier broeken, de meeste kort en bedekt door een rok van losse panden of met diepe splitten opzij, zodat de pantalon aleen te zien komt wanneer de draag ster zich snel wendt of vlugge passen neemt. Deze pantalons zijn op een „maillot du corps'' gezet, een soort hemdlijfje. dat meestal niet te zien komt. maar als er iets te voorschijn komt. is het heel decent. Het materiaal blijkt dan veelal kant, jersey, mous seline of tule te zijn. Enig was een pak bestaande uit lange panitalon met franje opzy en een tu niek van goud-bruin suède met lang harig bont gevoerd. Het leek wel het ideale cowboypakVoor de tailleurs veel langharige bouclee in een rustige rechte lijn. De jasjes zyn in dit huis vry lang. Heel mooi was een pak met een aansluitend Jasje dat m d» rug even klokkend afstond. Er waren zijsplitten in. Er werd een grote kraag van zwartvos op gedragen en als blouse was er een witte pullover, die op de rug gesloten werd. Er waren weer de prachtige gedrapeerde avondtoiletten. Een van dunne tabaksblonde stof met een overkleed, dat direct onder de gedra peerde corsage van grijs, licht en don kerbruin openviel en een vorsteiyk effect teweeg bracht. Laatste snufje toiletten met lange zU- splitten tot ver boven de knie. Door dat spilt zag men dan een kouseband glinsteren precies geborduurd in het motief dat ook de japon sierde Natuuriyk was er ook wel een heel spectaculair stuk, zoals een zwarte cape, die voor en achter ln een lange punt afhing en geheel omzoomd was met witte vos. De hoeden zyn helmen van bont of kapjes, die aan de mantel vastzitten. Voor gekeed enorme cape- Yves St. Laurent De ex-opvolger van de grote Christian Dior, Yves St. Laurent, staat tussen -Ie oude garde en de nieuwkomers in. Hij heeft wel de allures van een ster en presenteerde zijn collectie maar liefst des avonds om elf uur. En dat in een week, waarin de krachten overdag van de modere dactrices al volkomen gebruikt wor den, want het rennen van het ene huis naar het andere en dat in een broeiende temperatuur. De japonnen hier kenmerkten zich door de styi der jaren twintig. Rechte ïyven met uitwaaierende stroken, dikwyis in etages boven elkaar geplaatst. Ook bij de tailleurs dikwijls deze styi. De lange jasjes lopen iets gerend uit en de rok is geplisseerd. De redingotes blijven hier sluik en hebben een dubbele rij knopen. Alles is er op berekend het effect zo slank mogelijk te doen zijn. By geklede japonnen een wonderiyke lengte, namelijk tot halverwege de kuit. Als materiaal was dan doorzich tige mousseline genomen terwijl de onderrok slechts tot de knie reikte. De kleuren waren echt somber, herfst tinten zonder gloed en heel veel zwart. Maar al is dit het slot van de Parijse modeweek, het totaalbeeld is gelukkig zo somber niet. Het tweejarige zoontje van de fami lie Wonnlnk uit Hasselt ls verdronken in de Dcdcmsvaart niet ver van het huis van zijn ouders. Toen het jongetje gistermid dag vermist werd ls men gaan zoeken. Buren vonden het in de Dedemsvaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9