Vanmiddag heeft boer Dijkman het formulier getekend têrèi>m LAND- EN TUINBOUW OP NIEUWE WEGEN Weinig vlaggen voor prinses vandaag Irene ethergolveir Europa volgde grootse redding Champagnole Minister: Plateel was niet meer te redden Huizen in juni: meer dan ooit 7 WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1961 toekomstige marktordening van de Europese land- en tuinbouw voordoen, wordt deze gigan tische legpuzzel stukje voor stukje en onver biddelijk in elkaar gepast. Er zal een geweldige markt ontstaan van vele miljoenen consumen ten opgepakt in enorme industriesteden met zich steeds uitbreidende agglomeraties, waarin de welvaart nog voortdurend toeneemt. Een welvaart, die de mens naar steeds fijnere en kwalitatief betere produkten doet grijpen. Reuzen als Duitsland en Frankrijk werken koortsachtig om in het Europa-van-straks een machtige positie in te nemen. Zal het kleine Nederland de strijd aan kunnen? De revolutio naire ontwikkelingen, die zich voordoen op technisch, economisch en maatschappelijk ter rein en met een Europese markt voor ogen, waarop de concurrentie wel eens „moordend' zou kunnen worden, dwingen de Nederlandse land- en tuinbouw meer dan ooit tot een uiter ste krachtsinspanning, opdat ons land in de voorste gelederen zal (blijven) staan. Daartoe zijn volop kansen aanwezig. Kansen, die benul moeten worden en ook al benut wérden. Hel Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, dat op 1 mei jl. van start is gegaan, zal daarbij in de komende jaren een uitermate belangrijke rol spelen. Met de doelstellingen van dit fonds als uitgangspunt beginnen wij vandaag een artikelenreeks, waarin zal worden stilgestaan bij een aantal mijlpalen op de nieuwe wegen, die onze nationale land- en tuin bouw zijn ingeslagen. Vandaag, op de verjaardag van prin ses Irene, werd door particulieren weinig <*evlagd. Van de overheidsge bouwen wapperde wel de vlag en in de meeste gemeenten deden ook de gemeentelijke instellingen aan het vlagden mee. In een aantal gemeen ten. voor zover bekend in de Zaan streek, en voorts Dokkum. Beerta, Sneek, Heerenveen Wormerveer. Brielle OostVoorne en enkele andere gemeenten op Voorne-Putten hebben B. en W. besloten niet te vlaggen. In Heerenveen wappert geen enkele vlag. In Breda Oranjestad wordt in vergelijking met andere jaren, „nor maal"' door particulieren „gevlagd"- Ook in Baarn en Soestdijk werd wei nig gevlagd. In de omgeving van het Koninklijk paleis, waarop de standaard ontbrak de vakantie het Opklaringen "DOVEN West-Europa lag vanmorgen ■*-' een uitloper van een lagedrukge bied, waarvan de kern bij de Azoren ligt. Het was daardoor overal rustig weer. In de onderste lagen was de lucht boven ons land tamelijk vochtig, waardoor een uitgebreid wolkendek was ontstaan. De uitloper van hoge- druk zal het komende etmaal worden aangetast door een depressie, waar van de kern woensdagmorgen ten zui den van IJsland lag. Het bijbehorende front veroorzaakte in Ierland en Schotland wat lichte regen. Dit front komt wel geleidelijk dichter bij ons land, maar het zal morgen nog niet veel invloed op het weer uitoefenen. Nadat aanvankelijk opklaringen zijn voorgekomen, ,kan het front later in het noordwesten van het land moge lijk de bewolking iveer doen toene men. De wind zal voornamelijk in de kustprovincies wat toenemen uit zui delijke richting. In de temperatuur komt niet veel verandering. ZON EN MAAN Donderdag 6 augustus: zon op 5.09. onder 20.22; maan op 2.56, onder 19.59. Vrijdag 7 augustus: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 6 augustus: 1.22 vjn.; 13.58 n.m_ Strandverwachting Een hogedrukuitloper zal ook morgen aan het strand nog droog weer met zon nige perioden bréhgen. De zwakke wind krimpt naar zuid tot zuidwest, In de middag 20—22 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: boven Engeland na dert een zwak storingsfront dat in be tekenis afneemt. Boven het midden van de oceaan nadert een hogedrukgebiéd. Hierdoor voorlopig vrij goed strandweer HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen TERWIJL de boerin aanstalten maakt om naar bed te gaan, schiet „de baas" nog eenmaal op deze bewogen dag in dek lompen. Het bonst en dreunt in zijn bruingebrande, grijsgekuifde kop. Voor het eerst in zijn leven heeft boer Dijkman hinder van hoofdpijn. „Ik ga nog even een luchtje happen" zegt hij en de vrouw geeft met een welwillende hoofd knik te kennen dat zy hem begrijpt. Tussen de halfvcrzakte schuurdeuren blijft hij staan en zyn blik dwaalt over bet wydc land, waarop het ge was er beter voor staat dan in jaren het geval is geweest. „Misschien mijn laatste oogst", mompelt de boer binnensmonds. „Mijn laatste oogst" Het is, alsof er een donker waas voor zijn ogen glijdt. Zijn knoestige banden zoeken naar steun Vanmiddag heeft boer Dijkman het formulier getekend en in de brie venbus geduwd. En wat je in de brievenbus duwt, dat is definitief weg. Zijn vader had hem dat al vroeg geleerd, toen hij een tijdlang opstandig was en boze brieven naar de regering of naar de bond wilde schrijven. Fel had hij soms tegenover „de ouwe" gestaan en geschreeuwd: „Vader, jij bent gék! Hardstikke gek! En alle boeren zijn gek! Jij knoeit van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op dit rotte boerderijtje, waarvan de muren op instorten staan; jij scharrelt je de benen uit het achterwerk vader, en je schiet er niks mee op. Elk jaar hoop je dat er eens voldoende geld zal zijn om de boel wat op te knappen, maar dat hoop je nou al wel tien jaar. 't Zit 'm in de p r ij z e n, vader. Als de prijzen niet beter worden, kun je net zo goed ophouden!" Met een wrange glimlach denkt boer de noodzaak Dijkman aan zijn jeugdjaren terug, om de kost- Maar heeft Piet. zijn enige zoon. prijzen zo hem tien. vijftien jaar geleden niet pre- laag mogelijk cies hetzelfde verweten? En aan hem te houden, had hij de boerderij nog wel toege- om een econo- dacht. Op een middag was Piet kwaad mische boek- van het erf weggelopen. Duidelijk komt houding in te het gebeurde van toen boer Dijkman richten. En weer voor de geest. „Daar was het", hij hoorde een zegt hij halfluid tegen zichzelf en zijn lezing van ir. hand wijst naar een plek, waar nu wat Wellen, de planken liggen. Op die plek brak de directeur - ge- ouwe eg in tweeën. Piet was in woede uitgebarsten. „Die roestige rotzooi hier allemaal" had hij geschreeuwd. Er was ruzie van gekomen. En Piet had hem voor de zoveelste keer ver weten dat hij de boel liet verwaarlozen. Precies zoals hij vroeger z ij n vader verweten had. Pas veel later had hij toch waardering voor zijn vader ge kregen. had hij begrepefi, hoe deze met té weinig middelen het bedrijf toch on een redelijke wijze had weten gaande te houden, zodat ze er allemaal goed van konden eten Koninklijk gezin, wapperden welgeteld drie vlaggen o.a. bij de maréchaussee kazerne en het postkantoor Ook bij het Baarns lyceum de school van de Prin- sesen, werd niet gevlagd. De nationale driekleur ontbrak ook op de Hervormde Bergkerk te Amersfoort, waar de Ko ninklijke familie meestal ter kerke gaat. In Zaandam was de belangstelling voor het raadsdebat bijzonder groot De pu blieke tribune moest zich zelfs met staanplaatsen vergenoegen. Het voorste] ingediend door de socialistische fractie werd met 18 tegen 11 stemmen aange nomen. Tegen het vlaggen waren de tien afgevaardigden van de Partij van de Arbeid, 3 leden van de PSP, 4 leden van de CPN en de CHU-afgevaardigde. Vóór het vlaggen waren 2 leden van de WD, 3 van de ARP. 5 van de KVP en de so cialistische wethouder Hille, die tevens loco-burgemeester was. De tegenstanders van het vlaggen schaarden zich achter het formele stand punt dat de regering indertijd heeft ge zegd geen bemoeienis meer te hebben met prinses Irene. Ook werden bezwa ren gemaakt tegen de kranslegging bij het monument van de fascist bij uitstek, generaal Molar. De voorstanders zeiden dat ook prinses Irene recht heeft op een menswaardige behandeling. De KVP-fracticIeider vond liet zelfs zonde dat de gemeente voor deze spoedvergadering zoveel presentie geld moest betalen. Namens deze fractie werd meegedeeld dat het presentiegeld zal worden afgedragen aan het Koningin Wilhelmlnafonds. Engelse bladen melden dat de Prin ses zich momenteel ontziet. Zij en haar man nemen een korte vakantie in Biarritz (FrJ. De Prinses viert haar verjaardag dus noch in Spanje, noch in Nederland, noch in Porto Er- cole, het vakantieverblijf van de Ko ninklijke familie in Italië. Vóór 7 augustus beslissing over Willem Barendsz De overeenkomst over de vangstrech ten van de Willem Barendsz liep 31 juli af en is verlengd tot 7 augustus. Voor die tijd moet de toestemming van de Ja panse regering er zijn, daar anders de transactie niet doorgaat. Men gelooft echter te Tokio dat de goedkeuring spoe dig zal af 1--men Van onze sociaal- 1 economische redactie „Hoe is het mogelijk!" Boer Dijk man schrikt van zijn eigen, te luid uit gesproken woorden, die hol wegklinken in de stilte van de vallende nacht. „Hoe is het mogelijk", fluistert hij. „dat ik na een leven van hard werken geen sikkepit verder ben gekomen dan va der. Heb ik misschien tevéél liefde voor het boerenwerk gehad?" Piet had die liefde in elk geval niet gehad. Na die ruzie om die roestige eg was hij 'em gesmeerd: hij had een baantje in de fabriek gevonden, waar hij nu voorman was met een redelijk inkomen, schoon werk, vaste uren, vrije zaterdagen en vrije zondagen „Schei d'r toch mee uit, vader" had Piet nog dikwijls te gen hem gezegd. „Is dat nou werken en is dat nou verdienen!" Boer Dijk man had er nooit veel op gezegd. Piet zou dat tóch nooit begrijpen. Daar moest je boer voor zijn. En hij zou niet graag met hem willen ruilen: stel je voor, elke dag opgesloten zitten tus sen die vier muren! En toch Toch was Piet erin geslaagd hem da nig aan het twijfelen te brengen. Maar waar moest een ouwe vent als hij nog aan de slag? Nou ja. er was geen op volger meer en over een paar jaar zou hij het boerderijtje misschien goed kunnen verkopen. Boerderijtjes als de ze werden gevr&igd. Door de stads mensen. die ook wel eens wat rust wil den hebben. Met de a.o w. zouden Mien en hij dan nog een redelijke oude dag kunnen hebben En toen was de regering met het Ontwikkelings- en Saneringsfonds geko men. Boer Dijkman kreeg plotseling weer belangstelling voor de landbouw politiek. Eindelijk, na acht-en-dertig jaar zwoegen, nam hij weer eens wat afstand van het werk. Hij bezocht de jaarvergadering van de bond en hoor de. dat er in Nederland- te veel kleine onrendabele boerderijen zijn, die in de toekomst niet opgewassen zouden zijn tegen de felle concurrentie op de Euro pese markt. Boer Dijkman las van ef ficiënte produktiemethoden, van doel matig ingerichte bedrijfsgebouwen, van neraal, die zei dat in de komen de jaren zeker 25 pet. van de boeren door gebrek aan onderne- ningsgeest het loodje zou moeten leg gen Wat geschrokken keerde Dijkman op de boerderij terug. Verwachtte men van hem nog ondernemingsgeest? Zou hij zich nu nog in de zorgen van inves teringen. kredieten, verbouwingen en boekhouden moeten storten? Boer in boerin Dijkman begonnen het O. en S.-fonds als een welkome oplos sing te zien. Boeren, dde ouder dan 55 jaar waren en niet meer dan f 6.500 netto per jaar verdienden, zouden een flinke vergoeding ontvangen als zij be reid waren hun bedrijf er aan te geven. Boer Dijkman zou f 380 per maand ont vangen, tot zijn 65-ste, en verder tot aan zijn dood f80 per maand wel- vaartstvast, zoals dat werd genoemd. Maar dan was er immers ook de a.o.w.? Vele avonden hadden boer en boerin Dijkman de zaak besproken. Soms had hij zelfs het werk er voor laten liggen. Zij hadden Piet gevraagd om advies, want ergens was hy toch wel een verstandige jongen. ,,Doen! Direct doen!" had Piet gezegd. Er was een voorlichtingsman van de bond geweest, die de bedrijfsresultaten van de laatste jaren eens goed had bekeken. „Je kunt nog goedkoper een nieuw ge bouw zetten dan dit te laten opknap pen", zei hij, toen ze op de deel ston den. ,,Maar de lasten zouden voor dit bedrijf dan wel erg hoog worden." „Doen!" Dat had tenslotte ook Mien gezegd. In haar hart had ze altijd al verlangd naar een mooi burgerhuisje. Volgende keer: ge- sprek met ir. J. W. Wellen, directeur- j generaal van de landbouw. .maar daarover had ze wijselijk nim mer „gezeurd"'. En eindelijk na vele weken, was boer Dijkman bezweken.,.. Vanmiddag heeft hij, het aanvraag formulier getekend En hy wist, dat hij nooit meer boer zou mogen zijn. Langzaam loopt hij naar de ak ker en laat zijn hand over de aren glijden. „Misschien mijn laatste oogst" mompelt hij met een brok in de keel. En als hij langzaam naar het boerde rijtje terugloopt vindt hij slechts troost bij de gedachte, dat reeds vierduizend andere boeren óók een aanvraagformu lier hebben ingezonden naf; veel ja's en nee's heeft de en luisterden, te horen welk i uit- ogenblik toch besloten, de redding opgeslotenen bleef converseren. Be- van de negen ingesloten mynwer- wonderen moest men ook de moed en kers in Champagnole via Eurovisie «Iftcheersing van de voorman bene- den, die al even opgewekt meedeed uit te zenden. En zo zagen we gis- met geSprek. Aan deze conversatie termiddag dus voor de tweede maal per microfoon kon men ervaren, hoe in korte tijd zulk een ontkomen de spanning beneden langzaam afnam, naarmate de redding feilloos verliep. aan een ingestorte mijngang. K Terecht gaf de Franse televisie ten slotte nog opnamen van de velen, die redding hadden bijgedragen: gendarmen en mijnwerkers. Men zag de opluchting over de zich langzaam ontspannende vermoeide gezichten trekken. Het wa ren grootse uren die wij meebeleefden, ook al blijft het lot van de vijf ver- IIelaas werkten twee factoren mei om het beeld z'n duidelijkheid te ont nemen: de Iljnvertaling waardoor al tUd licht- en scherpteverliw optreedt m~mu,„n, ,„hni en het feit, dat dc Franse televisie van geruime afstand en dus bijna voortdu rend met treklenzen moest werken. Niettemin hebben wij in Nederland, evenals in vele andere Europese lan den, de spannende gebeurtenissen kun- volgen en ons opnieuw kunnen Commentaar Onvoorstelbaar verbazen over de technische mogelijk- "listen kwellen, heden welke de reddingsploegen ten dienste staan. Weer was het de des tijds voor Lengêde geconstrueerde stallatie, welke met alle succes werd gebruikt. Het beeld viel enkele malen weg en was een tijdlang zeer beweeg lijk, maar de voornaamste ontwikke ling van de redding hebben wij toch "ËÏ'onJoMoCbde men in deze be- J)', KR°-'cie»i!ie h">' Oiotoeooond narde omstandigheden voor radio en aangekondigde Hitchcockfilm televisie had kunnen zorgen bleek laten vervallen om een pas gemaakte opperbest: zowel de televisie-commen- Amerikaanse reportage over de on- tator Frits van der Poel als de radio- lusten in de New Yorkse negerwijk verslaggever moest het met kijken op Harlem te kunnen vertonen. de beeldbuis doen. Af et verbazing en ontzetting hebben wij gekeken en geluisterd naar toe standen, welke ons onvoorstelbaar voorkomen in New York, een der mo- dernste steden van „de nieuwe wc- Voor Frits van der Poel was deze reid". Wie heeft gemeend dat de Ame- opgave te zwaar: hij was blijkbaar al rikaanse rassendiscriminatie zich heel slecht ingelicht en mede daardoor eigenWk tot de zuidelijks staten van ri.nïïi.rPn',°kjn„ ï°,f Zware opgave De financiële positie van de Ko ninklijke Plateelbakkerij Gouda was zo slecht, dat het niet verantwoord was verdere kredieten te verlenen. Minister Andriessen deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Neder- Volgens gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek werden in juni 8518 nieuwe woningen voltooid. Dit is meer dan ooit in juni. In juli 1963 kwa-1 men 8151 woningen gereed. In de jaren 1958 tm. 1962 kwamen ln juni gemiddeld 7149 woningen gereed. In het eerste halfjaar van 1964 werden 42.111 nieuwe woningen opgeleverd, tegen 30.066 in het eerste halfjaar van In juni 1964 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 11686 woningen juni 1963 met 10.138 woningen). In het eerste halfjaar van 1964 werd begonnen met de bouw van 53.091 woningen, tegen 43.060 in de overeenkomstige periode 54 Pastoor Poncke zag niet meer om. De ont moeting had hem verfrist. Het doel der reis verwaasde Dat was goed van u, Socrates, prees hij, goed van u, tijdig de tocht voort te zetten. Mundus vult decipi (De wereld wil bedrogen zijn.) echter niet wij! Wij hebben elkander al tijd begrepen en Ach, Socrates ach Denken wij er niet aan. Het is fout een afscheid in tranen te doen baden, ofschoon Tra-la-la la-la Daar tiegen wij de vorstelijke stede van Brugge binnen. Brugge is schoon, Socrates; meerdere werven bewonderdet gij hare schoon heid. Ene vorstinne onder de steden van Euroop, mijn vriend! Het is buitengemeen genot te do len langs haar grachten. Zij is de volstrekte, de Vénus, met permissie van Ons-Heer gezegd. Al te rap rolt van de trap. Ons oogmerk heeft geen haast. Kiezen wij daarom een omweg. Zie de huizingen weerspiegeld in het grachtwater, de muren aangevreten door water en wind een wak wonen, mijns erachtens, maar niette min excellent, daar eeuwen ademen uit elke voege. Tja, waarom zoudt ge niet stille staan, hier ter stee Zwanen roeien door het stille wa ter, dat spijtig genoeg, onaangenaam riekt. Niets op aarde echter boogt op vlekkeloosheid ik niet, gij niet Gij niet, Socrates. Ach Dus ge wilt weder voorwaarts. Mij wèl. Het keien brugske óver. Zo. het keien brugske af Het verluidt, dat deze brugkens van romeinse bouw zijn Ik stuur u dit steegske in, wanneer het u lust. Men bekijft elkaar ginder, hoort ge? Een onvreedzame doening, Socrates! Socrates liep het steegske door, hetwelk was van dusdanige smalte, dat, wanneer men de beide armen wijduitspreedde, de vingertoppen de tegenover elkander staande, scheef verzakte huizingen beroerden. En pastoor Poncke had in derdaad juist gehoord, toen hij sprak van een gekijf. Halverwege het steegske namelijk hingen twee oude slonzige wijven over hun halfdeur en spuwden hun gal op malkander uit en gebaarden met vuisten en nagels. Ik bid u, passeer zonder mankeren, Socra- tes-vriend, de twist geldt niet óns. Wij spance- ren hier uit oorzaak van schoonheid, niet van LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me tn Vlaanderen door AN H. EEKHOUT blind, stikkedoof en stekeblind Doch evenals Socrates verstijfde in de nabij heid van de bedelaar, verstijfde hij op vier voe ten van de onvredige vrouwen vandaan, die geen seconde hun dadigheid onderbraken, blijkbaar onkundig van pastoor Poncke's verschijnen. Zij beschikten, constateerde pastoor Poncke. met duim en wijsvinger plukkend aan zijn neustop, over vijf groene snijtanden met heur gebeiden, waarvan de ene kween de tanigste en meest verrimpelde, er twee zeer lange onderste be zat en de andere zij kwylde bestendig één als benedenste plus een spits koppel daar pal boven. Gij zijt niet voor niemendal Treeze Luiskop genaamd! ratelde het. 't Vuil ligt aan uw kant en gij moet het ruimen! En gij zijt niet voor niemendal Lamme Lee- ne. Gij zijt nog te loom om uw bek te wassen. Men kan gras zaaien in het zwart van uw na den. Maar gij zult zien, dat de rommel weg komt of ik krab u de leste zes haren van uw kop! De duivel aan uw uitgedroogde nek, kwijl- tronie. Haal uw bezem! ....om er de ribben mee in te ramme len! Waèg het eens! Pardonneer mij, sprak pastoor Poncke luid. De wijven zagen en verstomden. Treeze streek het kwijl van haar kin met de rug van haar hand. Pastoor Poncke glimlachte herderlijk. Verschoning, hervatte hij. Het komt mij voor, dat gij in ónmin verkeert. Indien ik vra gen mag, waar schuilt de bron uwe vete? Dat daar, wees de oudste naar het steeg- midden. 't Ligt op Treeze heure zijde, zij moet het wegvagen. Gij liegt waar ge staat! kraste deze. —Ik heb mijn ogen. 't Is 't uwe. Het uwe. Meet het na. Meet zélve, ik ben uw knechtinne niet. Pastoor Poncke hief een arm. De hageling stopte. Heb ik het niet scheef, ving pastoor Ponc ke zijn bemiddeling aan. dan strijdt gij van wege het ontsierend hoopke vuilnis daar. Niet waar? Ja. En geen van u beiden legde het er neder. Gij rekent het een doorn in uw oog, maar noch gij en noch gij beweert, dat het zich op üw steeghelft bevindt en gij het omgekeer de het geval acht. En daarover bedreigt ge el kaar en braakt venijnen, hetwelk voorzeker geen godvruchtige zede is. Tja, wat nu? Héé, ik zal het u uiteendoen. Is de steeg uw persoonlijk eigendom? Neen? Gij ontkènt dit dus. Is de steeg dan mogelijk üw persoonlijk eigendom9 Neen? Ook gij ontkent dus. Van Wie dan? Van de stad? Ja. ik dacht het al. Welaan, het is dus nóch aan u nóch aan u het hoopken te doen verdwijnen, maar zaak voor de baljuw. Danke. Alléé, Socrates! Socrates gehoorzaamde, dribbelde verder. Zij verlieten de steeg, volgden een gracht en na wederom een eindje te hebben doorgereden, men de pastoor Poncke Socrates een zijstraatje in, uit oorzaak van de straatnaam: Jeruzalem- gang. Mediteer op Ons-Heren inkomste binnen de heilige stad van Jeruzalem Socrates-vriend de straten zyn er, naar ik las, niet minder smal en vol kronkels dan hier en op deze wijze vervaardigd, teneinde de oosterse zon te weren de koelte stort er u kostelijk over het hoofd .Héé!! Pastoor Poncke verbaasd, gaf een ruk aan de teugel en Socrates bleef staan van weeromstuit. Onverhoeds brak de Jeruzalemgang af en voor hun ogen kroelde en tumulteerde het wit van de reis v&n Damme naar Brugge: de paarden markt. zelf ook wel konden zien ging het wat Kundige blanke repairters toonden beter. Het commentaar echter verviel ons alle mensonterende ellende van in eindeloze herhalingen in aldoor de- de 117e straat, in het hart van Man- zelfde bewoordingen. Wij nemen aan hattan en probeerden verband te Iep- dat de commentator een paar benauw- pen tussen oorzaak en gevolgde to- de uurtjes heeft gehad in zijn onwe- tale hopeloosheid waarin alleen al in tendheid, maar het is beter dat dan deze straat 3000 negers wonen in door maar te zeggen en verder desnoods te ongedierte en verval onbewoonbare zwijgen, dan in het wilde weg te pra- huizenblokken, is het antwoord op te "Elf."™?!" Ilec'" b'""',d werk vcrikoosheid. •ie ,.«rfairn door misdaad aan geld voor het gezin zien te komen. Het meest beschamende was wel het gesprek met de burgemeester van New York over de ten hemel schrei ende toestandenvriendelijke belof ten welke „door gebrek aan geld'' nog lang niet zullen worden verwezen lijkt en een om de zaken heen praten was al, wat er voor de dag kwam. Keihard en onverbiddelijk lieten de reporters deze reactie volgen op hun emotionele gesprekken met negers in Harlem. Zelden werden u>ü in Nederland zo direct geconfronteerd met de mense lijke tragiek van dc zwarte bevolking in Amerika en dat in zo'n schokkend relaas zonder opsmuk, maar zwaar van verwijten, welke niettemin ter be stemder plaatse minzaam uit de weg worden gegaan. horst (soc.) over een kredietaanvraag van dit bedrijf. Gelet ook op de omvang der reeds aan dit bedrijf van verschillende zijden ver leende kredieten, kwam de bank tot de conclusie, dat een kredietverhoging die tot een sluitende financiering zou leiden, niet verantwoord was. De bank heeft bij haar beslissing gehandeld in volkomen overeenstemming met de richtlijnen van de middenstandskredietbeschikking. Na de afwijzing van het gevraagde middenstandsgarantiekrediet door de bank op 26 mei werd op 17 juni ten de- partemente een beroepschrift tegen deze afwijzing Ingediend. Na een grondig on derzoek bleek dat afwijzing van het be roep onvermijdelijk was. Sociale factoren worden uiteraard wel bij een kredietaanvraag in de overwegin gen betrokken, doch kan niet leiden tot een kredietverlening zonder voldoende perspectief. De goede hoop op kredietverlening, die blijkbaar by betrokkene leefde. Is stellig niet Ingegeven door de bespreking ten departemente, aldus prof. Andriessen. (Wordt vervolgd) drie meisjes. Verdachte moord Rotterdam nog in arrest De verdachte in de moordzaak IJsclub- dwarsstraat, de 23-jarige bouwkundig te kenaar A. van L. uit Rotterdam, blijft nog steeds ontkennen de 26-jarige me vrouw E. Hagers-Segov jn de naoiit van woensdag 22 op donderdag 23 juli in haar wonino met een broodmes om het leven te hebben gebracht De officier van jus titie. mr. J. D. de Jong, die de zaak thans behandelt, verklaarde dat het gerechte lijk vooronderzoek onder leiding van rechter-commissaris mr. C. J. van Zeben. nog steeds voortduurt Mr. De Jong voeg de er nog aan toe dat in een groot aantal details, die ten nauwste met de zaak ver band houden, nog steeds geen klaarheid is gekomen De verdachte verblijft sinds vorige week woensdag in het huis van bewaring Rotterdam. Poging om Spaans schip te kapen Naar van doorgaans welingelichte zijde te Madrid verluidt hebben recruten het Spaanse legioen zondag jl. een mislukte poging gedaan om zich meesier te maken van het Spaanse ss. Plus Ultra, dat hen naar Las Palmas oo de Cana- rische eilanden bracht Zes van de 93 re cruten zouden zioh in hechtenis bevin- de bedoeling van de recruten zijn geweest met het schip naar Israël te varen. De nationaliteit van de betrok kenen ls niet bekend. Het legioen telt niet alleen Spaanse maar ook buiten landse leden. Een officiële woordvoerder ln Madrid zei niet over inlichtingen over een in cident te beschikken. Dc 4.810 ton metende Plus Ultra ligt i in de haven van Las Palmas. Mevrouw Robert F. Kennedy, de ouw van de minister van justietie, ver wacht in december haar negende kind. De Kennedy's hebben al vijf jongens en i I, 402 m. 19.00 Nws en wcer- je i» ïO Muziek van het Leger des (gr) 19 30 Radiokrant 19 50 Llcl ConferW rmde Wereldbond te Frankfort aan de ain 21 20 Lichte gram 21.50 Kanttekenin- 22.00 Gewijde muziek (gr) 22 30 Nw» SOS-bericliten 22 40 Dagslui- 3.10 Is liter cn herhaling tlng 23 00 Gi maar literatuur?, ïezing uj —o-'—o juui gram 23 55—24 00 Nieuws. Hilversum II. 298 m. 19 00 Voor de kin deren 19 10 Artistieke Staalkaart 19 40 Stereofcnischc uitzending: Licht Instru mentaal trio met zangsoliste: jazzmuziek 20 00 Nieuws 20 05 Lichte gram 20 55 Nata- felcn licht programma 21.25 Operettemu ziek (gr) 22 20 Sport halverwege 22.30 Nw» 22 40 Actucc kroniek 22 55 Holland Festi val 1964 klase cn moderne kamermuziek 23.55—24 00 Nieuws. vanavond VARA: 20.20 Achtei 22.25—22.30 Joui TV-film 21.1» •nstcr 21.55 Moo- i huilt niet. toneelstuk. NTS: Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7 10 Ochtcndgym 7 20 Lichte gram: VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3 00 Nieuws 8 15 9 00 Ochtcndgym 9 10 De land- en tuin Mcded ten behoeve v bouw 12.33 Promenade- sen 13.00 Nieuws 13.15 Reportage van do Europese roeikampioenschappen voor he ren te Amsterdam 13.20 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursbe richten 13 30 Militair orkest 14.00 Kiass kamermuziek 14.45 En passant, cabaret- programma 15.15 Lichte gram 16.00 Nieuws 16 02 Sopraan cn piano: moderne liederen 16 30 Churchill als parlementslid, lezing Lichte gram ïo.ao ncnt orltest met zang- soliste Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws 7 10 Morgengebed 7 15 Lichte gram 7 55 Overweging 3 00 Nieuws 8.15 Lichte gram. Kiass gram operettefragmenten en praatje voor de vrouw 1100 Voor de zieken VPRO. 11 45 Lichte gram 12 15 Leven op het land. gesprek 12 30 Meded ten be- berichten 13 00 Nieuws '5 Voor de vrouw. orkest 14 45 Gees- Promenade TELEVISIE KRO: 15 0015 45 Vo 16 15 Voor de kindere;

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7