REGEN KIEST GEBIEDEN IN ZUIDWESTEN Verdelingniet willekeurig Ook onweer heeft zijn voorkeur Holland wil geen eerste viool spelen in Indonesië Journalist had grote rol in Cuba-crisis Duitse ridderorde telt dertig onsterfelijken Lichte „afkoeling" van conjunctuur in E.E.G. Bronstijd ook beschaafd 5 woensdag 5 augustus 1964 Er is een sterke aanwijzing dat de verdeling van de regen buien in het Zuidwesten van ons land niet willekeurig is, maar zich in bepaalde gebieden con centreert. Met name is dit het geval juist achter de Noordzee- kustlijn van Zeeuws-Vlaanderen, Walcheren en Schouwen en in het gebied van Sas van Gent, Axel en Hulst-Rilland. Bij on weer blijken voorts enkele ge bieden in Zuidwest-Nederland duidelijk in trek: de gebieden rondom Aardenburg en Hulst- Rilland. Deltawerken t de over t het onweer s- onderzoek. dat de meteorologische dienst van de vliegbasis Woensdrecht instelt. Doel van dit onderzoek, begonnen in april van het vorige jaar, is het ver zamelen van gegevens over de zoge noemde trekbanen van onweersbuien. Dit onderzoek vindit juist in Zeeuws- Vlaanderen, Zeeland, de Zuidhollandse eilanden en Westelijk Noord-Brabant plaats, omdat de zee-armen (Ooster- en Westerschelde) een grote invloed op die trekbanen uitoeflenen. Hoe groot is thans nog niet te zeggen, want daarvoor duurt het onderzoek nog te kort. Het ligt in de bedoeling dat het onder zoek ook de komende vier jaren zal wor den voortgezet- en zelfs is het niet uit- Sesloten, dat na de totstandkoming van e Deltawerken het gedrag van de on weersbuien opnieuw wordt nagegaan. Voor insiders immers staat vast, dat de aanleg van de Deltawerken invloed heeft op de koers van het onweer. De totstand koming van het Veerse meer is van in vloed op de buien- en onweeractiviteit boven Noord-Beveland, zo is reeds ko men vast te staan. Veel of weinig Uit de over 1963 verkregen cijfers en gegevens blykt dat de grootste buicn- activiteit wordt gevonden in de volgende gebieden: Aardenburg. Oostburg en Zuid- zande, een baan lopend van midden Wal cheren via Noord-Beveland tot op Schou wen, omgeving Sloedam. en van daar naar Breda, een baan lopend van Ove- zande naar Wemeldinge en de Hoeksche Waard en ten z.o. van Dordrecht. Opvallend weinig buienactiviteit is er geweest in de volgende plaatsen: Bier vliet, IJzendijke en Braakman, een strook door Midden-Zuid-Beveland en Tholen en tussen Willemstad, Steenbergen, Roosen daal, Etten-Breda-Oosterhout. De Braak manpolder schijnt bijzonder droog te zijn evenals het noordwesten van Noord- Brabant. Opmerkelijk is voorts het klei ne relatief droge stuk grond rond Mid delburg. Op de meteo-dienst in Woensdrecht vraagt men zich af, of het inderdaad zo is, dat de buien boven Walcheren zich vaak in twee delen splitsen, zoals men daar stellig beweert. aan de Noordzeekust van Walcheren en Schouwen loopt een on- weersbaan. De meeste onweersbuien blijken echter voor te komen in de baan Sas van GentHulstRillandRoosen daal. Het absolute maximum met elf bui en precies over, ligt in de Westerschelde ten zuiden van Bath. Andere voorkeursplaatsen zijn gelegen ten oosten van Breda, bij Dordrecht en ten zuiden van Rotterdam. Opmerkelijk weinig onweer is in 1963 voorgekomen Voorkeur De onweersbuien waren talrijk in 1963. Zeer duidelijk, zo leren de verkregen gegevens, springen het grote aantal on weersbuien in het oog, dat zich heeft ontwikkeld -in Westelijk Zeeuws-Vlaande ren met name rondom Aardenburg. Bo vendien loopt van hier een onweersba an via Vlissingen, met een kleine onder breking boven Noord-Beveland, Gen. De Gaulle Amerikaans admiraal President De Gaulle mag zich, ondanks zijn politieke meningsverschillen met de Amerikaanse regering, admiraal van de Amerikaanse vloot noemen. Deze rang is hem door dc gouverneur van de staat Louisiana, McKeithen, verleend. De bij behorende oorkonde, die gisteren door een afvaardiging in Parijs werd aange boden, is doorgezonden naar Colombey- Les-Deux-eglises. waar het Franse staats hoofd zijn vakantie doorbrengt Louisiana, dat eens een Franse kolonie was, wil met de benoeming de betrek kingen met Frankrijk onderstrepen. Luns op bezoek in India: Akkoord Djakarta- Pakhuismeester en Minister luns die op het ogenblik een bezoek aan India brengt, heeft in New Delhi verklaard dat men uit een ver betering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië niet de conclusie moet trekken dat Nederland op dezelfde wijze als voorheen in Indonesië werk zaam zal zijn. Hij memoreerde dat voor de oorlog 300.000 Neder landers in Indonesië waren, ter wijl het er nu maar 700 zijn. Luns verwachtte dat het aantal Neder landers dat in de toekomst naar Indonesië zal trekken niet ver van de 2000 zal liggen. Hij was al blij wanneer Nederland een ge lijkwaardige positie zou krijgen in de handel met Indonesië als andere landen. Bij deze gelegenheid zette minister Luns ook uiteen dat Nederland in het Verre Oosten in politiek opzicht geen enkele verbintenis had aangegaan en rich buiten alle geschillen in dit ge bied wenst te houden. Tijdens zijn besprekingen in Djakarta had hij de „merites" van hef geschil tussen In donesië en Maleisië niet besproken. De Nederlandse minister heeft giste ren achtereenvolgens de Indiase mi ter van buitenlandse zaken Singh premier Sjastri bezocht. Hij had harte- lijke gesprekken, waarin met name ge sproken was over de mogelijke uitbrei ding van Nederlandse deelneming aan het consortium voor hulp aan India. Minister Luns zegde de bereidheid Nederland toe om technische en ec mische samenwerking uit te breiden. In de ochtend bracht minister Luns Gandhi king bij de scheepvaart en bij de be handeling van goederen in Indonesische i Nederlandse havens. Verder bestaat over de uitbreiding van de Indonesische handelsvloot con tact tussen Nederland en Indonesië. Van de KPM zijn reeds zeven schepen aan gekocht, terwijl onderhandeld wordt over de levering van 16 andere schepen. Onderminister Soedomo deelde mee, dat de KPM deskundigen zal sturen die worden toegevoegd aan zijn departe ment en aan de twee staatsscheepvaart- maatschappijen Djakarta Lloyd en Pel- nl. Soedomo meende dat er voor Ne derland een taak kan liggen bij de uitbreiding van de .haven van Tan- djoeng Priok en andere havens. Het feit dat de eerste kleine uitbreiding van Tandjoeng Priok met Franse hulp is verricht behoeft daarvoor geen belemmering te vormen. Indo nesië acht hulp van Nederland bij de scheepvaart bij uitstek geschikt door ervaring van de Nederlanders in de Indonesische wateren. Herstelbetaling D« Indonesische minister voor pi; ges Seda heeft gisteren in Djak„..„ verklaard, dat Indonesië geen schade vergoeding zal betalen voor de enige ja ren geleden in beslag genomen Neder landse ondernemingen. In New Delhi verklaarde minister Luns tegelijkertijd dat hij hoopte hierover in de toekomst overeenstemming te bereiken. Over de Indonesische scheepvaart verklaarde de plaatsvervangend minister van zeever bindingen, commandeur Soedomo, dat het bezoek van een Indonesische missie éen maand geleden aan Nederland ge bracht reeds resultaten heeft opgele verd. Verolme zal enige werken uitvoe ren en hulp bieden bij andere projecten. Pakhuismeester en Gisteren nog werd bekend dat Pak- j hulsmeesteren in Rotterdam en de In- iche regering een akkoord heb- j Congresgebouw in Genève uitgebrand Het „Batiment Electoral" in Genève, aar in de loop der laatste jaren tal van belangrijke internationale conferenties werden gehouden, is gistermorgen door brand verwoest. De schade wordt ge raamd op tussen vijf en zes miljoen Zwit- Het gebouw kwam aan het einde der vorige eeuw tot stand en was bestemd als hoofdkwartier voor de kantonverkie zingen in Zwitserland. Later diende het als tijdelijke conferentiegelegenheid de Volkenbond. Ook de conferentie Laos werd er in 1961 gehouden, terwijl er dit jaar nog de openingszitting de „Kennedy-ronde" plaats had. Bliksem Uit de eerste complete waarnemings reeksen over bliksemontladingen blijkt, dat zich een groot verschil voordoet in de aantallen bliksems ten zuiden van de Westerschelde vergeleken met de rest van het onderzoekgebied. In Zeeuws- Vlaanderen komen veel meer ontladin- ;n voor dan in de rest van de provincie in Noord-Brabant. Kennelijk, aldus de Meteo-dienst, heeft het Scheldewater een grote invloed ge had op de onweeractiviteit, met name als het vloed Is. Het gezegde, dat het on weer in bepaalde gevallen zuidelijk van de Schelde blUft hangen schijnt een grond van waarheid te bevatten. Rusland: Fallout gevaar verkleind door kernstopakkoord Ter gelegenheid van het feit dat, één jaar geleden in Moskou het ak koord voor een gedeeltelijk staken van de kernproeven werd gesloten, heeft gisteren de voorzitter van het Russische vredescomité, Nikolai Tichonov, verklaard dat de hoeveel heid radio-activiteit „honderd malen" zo klein is geworden. Hierdoor was de hoeveelheid radio-actieve stof dat de menselijke organen binnendringt sterk verminderd. Tichonov deed een scherpe aanval op de plannen van president De Gaulle om in het gebied van de Stille Oceaan een Franse waterstofbom te beproeven, ter wijl hij ook geen goed woord overhad voor de voorgestelde multilaterale kern- maent. Wat dit laatste betreft sprak hij van ..sinistere plannen", waardoor West-Duitsland ..zijn handen uitstrekt ïar kernwapens". Premier Sir Alec Douglas-Home van Engeland noemde in een telegram aan zijn Sowjetambtgenoot Chroesjtsjow het •cernstopverdrag ,,een eerste stap op het terrein van de ontwapening" en van groot belang, omdat het ,,de mogelijk heid van een tijdperk van verbetering in de betrekkingen tussen Oost en West" beeft aangetoond. Amerika verleent Chinese diplomaat politiek asiel De Verenigde Staten hebben een 24- jarige communistisch-Chinese diplomaat, die zich eind mei bij de Amerikaanse ambassade in Boeroendi meldde, asiel verleend, zo deelde het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken mee. Volgens het State Department ver zocht Toeng Tsji-Ping die plaatsvervan gend cultureel attaché op de ambassade Peking in Boejomeboera. de hoofd- van Boeroendi. was. op 26 mei voor de eerste maal om politiek asiel. Na over leg tussen de Verenigde Staten en de re gering van Boeroendi had de Chinees de Amerikaanse ambassade de vorige week plotseling uit eigen vrije wil ver laten. Hij was toen naar Rome vertrok ken. had daar maandag contact opge nomen met de Amerikaanse ambassade en opnieuw om asiel verzocht Dubbele overval in Italië Vier gemaskerde bandieten gewa pend met pistolen en een machinege weer hebben gisteren een overval ge daan op het postkantoor en de bank in het stadje Soveria in Calabrië. De buit bedroeg 7 miljoen lire (onge veer 40.000 gulden) De overval op het postkantoor duurde anderhalve minuut en veroorzaakte geen alarm. De drie mannen zeiden daarom tegen de bestuurder van de wa gen even op hun te wachten terwijl ze een bezoek brachten aan de bank die naast het postkantoor is gevestigd. Daar bemachtigden ze 3 miljoen lire er waren na anderhalve minuut weer op Ze vuurden daarop een aantal salvos over de hoofden van de kleine menigte die zich had gevormd en reden weg voor dat de politie ter plaatse arriveerde. Niemand werd gewond. Ex-hoofd veiligheidsdienst onthult: Onofficieel overleg met Mr.X De politie van Jersey, waar het opnieuw tot onlusten is gekomen, grijpt drie jonge negers, die een bord met verboden leuzen ophouden. Met zelfgemaakte bommen en flessen met explosieven hebben de jongelui hun stadswijk onveilig gemaakt. Na verwoede gevechten gelukte het de politie de toestand meester te worden. (Van onze correspondent in Bonn) „Orde pour Ie mérite voor wetenschappen en kunst" is de half-franse naam van wat men de Westduitse „Académie" zou kunnen noemen. De Westduitse „Orde pour le mérite" zoals zij meestal wordt afgekort is minder be kend dan de Académie Francaise. West Duitsland eert er de groten mee uit wetenschap en kunst, die zich onsterfelijk hebben gemaakt. De „Orde pour le mérite" telt dertig leden. Pas wanneer een van de leden der orde sterft (de gemiddelde leeftijd ligt bij de 73!). wordt zij met een nieu we onsterfelijke aangevuld. De leden worden door de orde zelf gekozen. Frederik de Grote De „Orde pour le mérite" werd in 1740 door Frederik de Grote gesticht. De verdiensten, die met de verlening der orde werden geëerd, bewees men ten tijde van de grote Frederik voor al op de slagvelden. Een eeuw later voegde Frederik Willem IV aan de mar tiale orde een vredelievender klasse toe, n.l. die voor wetenschappen en kunst. In het Derde Rijk is de „Orde pour le mérite" bijna uitgestorven. Hitier kon natuurlijk niet dulden, dat geleerden ter de verkiezing van nieuwe ridders. Aan het eind van het nazi-régime wa rn er nog drie leden van de orde over. Westduitslands eerste Bondspresident, prof. Theodor Heuss, herstelde de orde re en heeft zeer veel gedaan om haar bekendheid onder het Westduitse volk te geven. De Bondspresident is beschermheer van de orde. Merkwaardig is, dat het in de „Orde pour le mérite" altijd democratisch is toegegaan: de orde-ridders mochten steeds zelf kiezen, die zij geëerd wensten te zien. De vergaderingen, waar nieuwe ridders worden gekozen, zijn streng ge heim. Tegenwoordig hebben zij plaats in het paleis van de president der Bonds republiek, waar niemand luistervink kan spelen. Drie maal tien De dertig ridders zijn gewoonlijk als volgt verdeeld: tien geleerden uit de geesteswetenschappen, tien uit de na tuurwetenschap en tien kunstenaars. Zij dragen nog steeds de Pruisische adelaar om de hals, met de koninklijke insigne er in. Het ereteken gaat na de dood van de drager aan het kapittel terug. De naam van de overledene wordt er in gegraveerd. Vele „onsterfelijken" zijn overigens al lang vergeten. Anderen hadden diend lid van de orde te worden, stierven, voor er een plaats onder de dertig vrij kwam. Er zijn geleerden en kunstenaars geweest, die het lidmaat schap van de orde geweigerd hebben. Anderen wilden haar graag hebben, maar hebben haar nooit gekregen. Na men als Hebbel, Stefan George en chard Wagner zal men tevergeefs in de lijst van onsterfelijken zoeken. Wel ko men die van Verdi, Brahms en Richard Strauss er in voor. Vrouwen vindt men weinig onder de leden van de „Orde pour le mérite". Kathe Kollwitz was in 1929 de eerste draagster van de orde. Op het ogenblik is de beeldhouwster Renée Sintenis de enige vrouw in de orde. De jongste leden (in anciënniteit) zijn de bioloog Max Hartmann, de filosoof Eduard Spranger en de componist Paul Hindemith. Buitenlandse onsterfelijken o.a. T.S. Eliot, Oskar Kokoschka, Thornton Wilder en Albert Schweitzer. In het gisteren gepubliceerde „kort conjunctureel commentaar" van de Europese commissie wordt een lich te „afkoeling" van de oververhitte conjunctuur in de Europese economi sche gemeenschap buiten de bonds republiek gemeld. De conjuncturele „koortscurve" van de EEG-landen verloopt als volgt: Italië: de industriële produktie ver mindert enigszins, „hoewel de nadruk eenzijdig op 'een merkbare beperking <van de financiering van investeringen wordt gelegd in plaats van op beper king van overheidsuitgaven". Frankrijk: in bepaalde sectoren van de verbruiksgoederenindustrie' kan een vertraging van de produktie worden vastgesteld. West-Duitsland: het produktietempo blijft hoog. Nederland: de uitbreiding van de reële binnenlandse vraag wordt bij sta biele lonen beperkt door prijsverhogin gen. De toeneming van de produktie «verloopt trager. ]JH eeft fcaafce Kif I Op zijn minst vier mil joen Engelsen hebben de vergaderzaal van het Lagerhuis bezocht sinds deze na in de Tweede Wereldoorlog gebombar deerd te zijn in 1951 werd herbouwd. De Brit ten zijn er zo op verzot te zien waar hun wetten worden gemaakt, dat de tapijten in de vergader zaal sinds 1951 twee maal door nieuwe moes ten worden vervangen. Dit grapje kostte 35.000 gulden, zo klaagde een functionaris van het mi nisterie voor openbare werken en openbare ge bouwen. Het schoonhou den van de voor het pu bliek toegankelijke ge deelten en gangen van beide huizen van het parlement kost 320.000 gulden per jaar, zo som de de functionaris op. I De bibliotheek van het Amerikaanse Congres heeft een brief van de vrouw van Abraham Lincoln, Mary Todd, verworven. De brief is geschreven op papier met een rouwrand omdat het gezin Lincoln in de rouw was wegens het verlies van de jongste zoon, de 12-jarige Willie. De zin nen in de brief hadden betrekking op het ge vaar van de nabijheid van geconfereerde troe pen, wier artillerievuur door de schrijfster kon worden gehoord. De brief was gericht aan brigade-generaal Edgar Sickles van het leger van de Unie en geda teerd 30 september 1862. De twee papegaaien die iemand uit de Belle- vue dierentuin in de En gelse plaats Manchester heeft gestolen zijn hele maal geen papegaaien, het zijn lokvogels. Een van hen roept „Belle- vue" en de andere „Mijn naam is Nelly en ik woon in Bellevue". De leiding van de dieren tuin meent dat zij onder deze omstandigheden de vogels terug zal krijgen. I In de Duitse stad Bie lefeld is gisteren met succes volgens een Japans systeem een proef gehouden om voet gangers bij de oversteek plaatsen te voorzien van vlaggen teneinde het na derende verkeer te waarschuwen. De vlag getjes staan in bakken aan weerszijden van de straat. De voetganger mag een vlag nemen, de weg oversteken en de vlag daarna in de bak aan de overkant van de straat deponeren. De kleine gele vlaggetjes, waarmee de huidige proef wordt genomen, zijn bedoeld om het oversteken nog meer te beveiligen. De automobi listen kunnen thans dui delijk zien dat iemand inderdaad de weg gaat oversteken. 1962 die de V.S. op de rand van oorlog bracht met Rusland zijn twee feiten van doorslaggevende betekenis geweest bij het berei ken van een oplossing van de crisis. Het ene belangrijke feit was de formele briefwisseling tussen president Kennedy en pre mier Chroesjtsjef en het andere de informele contacten tussen de Amerikaanse journalist, John Scali, en een functionaris van de Russische ambassade in Wash ington. Over dat laatste heeft de voorma lige directeur van de veiligheidsdienst van het State Department, Roger Hilsham, een boekje open gedaan in het Amerikaanse tijdschrift Look. Mr. X Het begon op 26 oktober 1962 toen de journalist Scali door de functio naris van de Russische ambassade (hoofd van de veiligheidsdienst), die door Hilsham aangeduid wordt met Mr X, opgebeld werd voor een on derhond. Tijdens dit onderhoud toonde de Ru* (die handelde in opdracht van het Krem lin) de bereidheid om met de VS te onderhandelen over de Cubaanse crisi*. Scali besprak zijn gesprek met Dean Rusk, de minister van buitenlandse za ken, die wel voelde voor deze informel» onderhandelingen. Intussen heeft Chroesjtsjef president Kennedy onofficieel op de hoogte gesteld dat hij gaarne de crisis langs informele weg wilde bespreken. Waarschijnlijk L« dit het gevolg geweest van de contacten tussen de journalist en de Rus. Maar later herriep Chroesjtsjef zijn voorsUL waardoor de crisis haar hoogtepunt be reikte. Bedriegerij In opdracht van Rusk nam Scali weer contact op met mr. X, maar de ze nam dezelfde houding aan als Chroesjtsjef. Scali werd zeer boos en zei tegen de Rus dat het „vuile be driegerij" was. Hij zei voorts dat de VS absoluut wilden dat Rusland de raketten van Cuba zou verwijderen anaal zo krachtig als tot dusver". De tendentie van de verbruikersprijzen blijft in de EEG-landen over het alge- 1 gelijk. Tegenover een aanhoudende ikkelijk matige opwaartse ontwik keling in West-Duitsland en Frankrijk staat een lichte daling in de Italiaanse nijverheidssector. In de Beneluxlanden blijven de conjuncturele tendenties tot prijsstijging merkbaar. Over de sedert 1961 passieve handels balans van de EEG wordt gezegd dat hierin duidelijk een kentering is geko men, nadat de Italiaanse handelsbalans zijn dieptepunt voorbij was. De toene ming van de uitvoer der EEG-landen naar derde landen, vooral naar de Ver enigde Staten, hield onverminderd aan. Afgezien van Nederland namen alle EEG-landen aan deze ontwikkeling deel. vooral België, Luxemburg en West- Duitsland. Ook de expansie van de han del biimen de EEG hield onverminderd zij het dan iets gelijkmatiger. Nederlands-Duits ontwerp-alskoord continentaal-plat Een Nederlandse en een Duitse de legatie hebben een ontwerp-overeen- komst opgesteld over de afbakening van dat deel van het continentale plat van de Noordzee, dat grenst aan het Nederlandse en Duitse grondge bied. Bij de besprekingen, die van daag zijn geëindigd, is een deel van de grens, lopend van de kust tot aan de 54ste breedtegraad, gemeenschap pelijk vastgesteld, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken gis teravond meegedeeld. De ontwerp-overeenkomst heeft nog de .goedkeuring van de Nederlandse en de Duitse regering nodig. Zodra de goed keuring is verleend, zal de goedkeuring in Bonn worden getekend. Daarna zul len de parlementen zich erover uitspre- ke. De besprekingen zijn' in maart van dit jaar begonnen. De Nederlandse de legatie stond onder leiding van prof. mr. W. Riphagen, juridisch adviseur van het ministerie van buitenlandse za ken. Voorzitter van de Duitse delegatie was prof. Meyer Lindenberg. Geen akkoord in Jersev City In Jersey City, teren betrekkelijk rustig. Volgens bur gemeester Thomas Whelan is het ergste voorbij. Sinsdien werden nog twee mo- lotov-cocktails (benzinebommen) ge- Besprekingen tussen de burgemeester en negerleiders om te komen tot een akkoord over de wijze waarop verdere incidenten zouden kunnen worden voor komen. hebben tot dusver nog geen re sultaat opgeleverd. Bij de relletjes zijn in totaal 44 men sen gewond, onder wie twee negers die schotwonden hebben. Voorts zijn er twin tig arrestatie» verricht. Crisis binnen een crisis Hilsham schrijver van het artikel over de contacten tussen de Ame rikaanse journalist en een functio naris van de Russische ambassade in Washingtpn in Look, weet ook te melden dat er tijdens de Cu baanse crisis zich ook nog een andere crisis voordeed dus een crisis binnen een crisis. Op het hoogtepunt van de Cubaanse cri sis raakte namelijk een Amerikaan se U-2, die een routinevlucht on dernam tussen Alaska en de Noord pool, verzeild boven de Sowjetunle. De piloot had namelijk de verkeer de ster uitgekozen om er zijn te rugreis mee te bepalen. Russische vliegtuigen waren reeds opgeste gen en ook Amerikaanse toestellen waren de lucht ingegaan om de U-2 te vinden en het toestel naar huis te begeleiden. Gelukkig de den zich geen incidenten voor. Maar op het Witte Huis was men in rep en roer. De Russen zouden de vlucht van de U-2 als een al lerlaatste verkenningstocht als voorbereiding voor een oorlog kunnen beschouwen. Kennedy bleef echter rustig toen hij het nieuws vernam. Zijn commentaar was: „Er is altijd wel een of andere stommeling die niet weet wat er gaande is". «n dat nu geen tijd meer te verliezen was. President Kennedy stuurde toen •en formeel antwoord aan Chroesj tsjef waarin bepaalde punten uit het gesprek tussen Scali en Mr. X en te vens punten uit de eerste voorstellen van de Russische premier werden vermeld. Op zondagochtend zond ra dio Moskou een bericht uit waaruit bleek dat de Cubaanse crisis tot het verleden behoorde. Rusland verklaar de zich bereid de raketten van het eiland terug te trekken. Bedankje Op dezelfde dag had het laatste ge sprek plaats tussen Scali en Mr. X. De Russische agent bedankte de Ame rikaanse journalist voor zijn inlichtin gen die „van bijzonder grote waarde waren geweest voor Chroesjtsjef om hem te helpen bij het bereiken van een snelle beslissing". Scali verklaarde gisteren, na de pu blicatie van Hilshams artikel dat hij zijn bemiddelingsactiviteiten nooit had prijsgegeven, zoals met Ru-sk was af- gesproken. Hij had zelfs vier maal te vergeefs getracht toestemming voor pu blicatie van de feiten te krijgen. Hulde Hij zei dat hij niet wist hoe het kwam dat Hilsham de feiten nu kon publice ren. Toen hem gevraagd werd waarom juist hij door de Russen werd uitgeko zen als contactman. antwoordde Scali dat het waarschijnlijk kwam omdat hij vele artikelen had geschreven over de betrekkingen tussen Rusland en de VS en waarschijnlijk ook omdat hij als verslaggever meegeweest was tijden* Nixons bezoek aan Moskou. Scali bracht voorts in herinnering dat hij Dean Rusk vaak had vergezeld tijdens diens reizen naar het buitenland. „Ik veronderstel dat zij op grond daarvan besloten had den dat ik de nauwste en de snelsta contacten had", aldus Scali. Het Ame rikaanse State Department heeft inmid dels de activiteiten van Scali tijdens de Cubaanse crisis bevestigd. Hilsham had voorts in zijn artikel verklaard dat het de bedoeling van president Kennedy lag Scali in het open baar te huldigen voor zijn werk, nadat Mr. X voldoende tijd had gekregen om uit de VS te vertrekken, opdat zijn iden titeit kon worden geheim gehouden. De president werd echter vermoord, voor dat de openbare bekendmaking kon plaatsvinden, aldus Hilsham. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, zal in maart 1965 met zijn vrouw een bezoek van drie weken bren gen aan West-Australië. 1583) In het algemeen hebben we derne huishoudens waar de dagelijk- een weinig hoge dunk van de kul- se geluiden nog niet door hysterisch tuur en het dagelijks leven uit de teener-gekrljs worden overstemd, bronstijd. Het noemen van dat tijd- waarschijnlijk nog steeds dienst mi- vak roept wat vage kontouren op len doen. van verspreide nederzettingen, wier Vondsten In de aarde en uit het in beestevellen gehulde bewoners ter water rondom de paalwoningen van jacht of visvangst togen en vervaar- het Biclermeer en bij de urnengra- Iljk met schild en speer kwamen ven van Lausitz, zowel als in onze aanzetten zodra in de ongerepte wou- Friese en Groningse terpen en in an- den wat krijgsrumoer te beluisteren dere Nederlandse grond, tonen over viel. duidelijk dat kinderen en volwassenen De werkelijkheid is natuurlijk zich in de bronstijd bezig hielden met weer héél anders geweest! De he- allerlei vermaken die mijlen ver ver- volking kleedde zich in het algemeen wljderd zijn van de traditionele jacht in wollen en linnen stoffen en hoe- en visvangst die wij hun als enig wel het bont vanzelfsprekend niet tijdverdrijf hebben toegeschreven, versmaad (vindt u niet, dat Natuurlijk, er zijn ook dobbelstenen bont direkt een veel geciviliseerder gevonden die klank heeft dan beestevel, dat uit sluitend dient om schatting voor mensen uit vroege re perioden te ge- tulgen?) hoewel het bont dus zeker niet werd ver smaad. hebben de TOCH IS HET ZO! zelfs al in de Steentijd maar bovendien ook bronzen stuiters, veer dezelfde spel letjes gespeeld zul len zUn als met de glazen stuiters van nu. Aan gewone klei-knikkers heeft het destijds evenmin in de bronsperiode er in het ontbroken, iets dat eigenlijk vanzelf algemeen toch veel beschaafder uit- 6preekt in een land waar het bak- gezien dan we ons gemeenlijk voor- Wen van klei even gemakkelijk en stellen. regelmatig verliep als het bakken Met de huizen en in het huishou- van koeken, den is het al precies eender. Zelfs Metalen ballen behoorden even- de uitrusting van de kinderen moet epns tot het speelgoed, maar we zou- ai veel geleken hebben op die van den niet graag willen beweren, dat onze tijd. Laten we even buiten be- uitsluitend de jeugd zich met bal schouwing. dat zulke nuttige hulp- spelen ophield, want de mogelijkheid middelen als veiligheidsspelden al- 's geenszins uitgesloten dat ook vol- lang bekend waren al zouden ze wassencn hun hart daaraan ophaal- door onze beschaving weer opnieuw den- Welke balspelen destijds werden worden uitgevonden zodat we ons beoefend, is echter met geen mo- *oor het inbakeren van de baby's gelijkheid na te gaan, omdat ge- geen zorgen behoeven te maken, het schreven bronnen uit die tijd ont- feit dat zich in het wiegje of bedje breken. ook een rammelaar bevond, bewijst We kunnen echter wel een kinder ons dat de jonge boreling op gelijke spelletje reconstrueren dat uit de wijze door de ouders uit de bron»- llJd van dc Germanen stamt en dat tijd werd vermaakt als in onze tijd. nu n°8 wordt gespeeld Voorts had de kleine de beschik- Daarover een volgende keer. king over klokbelletjes, die in mo- INadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5