Reuze-karavanen leggen aders voor het aardgas Elke dag vier km buis onder de grond Redingote: eindelijk toch pleit gewonnen Boswachter scoorde 8-^0 tegen Maaslandse herten Vertrek Luns 7 MtANDAG 3 AUGUSTUS IV (Van een onzer verslaggevers) GROMMEND byten de stalen tan den zich vast in het zand. De grond trilt als het tonnen zware gele monster zich langzaam, meter voor meter, voortploegt. De machinist on der- de parasol zit schijnbaar onbe wogen achter zyn handels, terwijl de honderden paardekrachten vóór hem onvermoeibaar hun werk doen. Zon der ophouden graven de schoepen de zandladingen naar boven en achter de giganten-machine verlengt zich de enkele meters diepe en brede sleuf, recht als was zy langs een liniaal getrokken. De Tcuze-landbaggermolen het is de machine, die het spit moet afbijten in de monsteroperatiede aanleg van hel aardgasleidingnet. Een operatie, die sinds enige tijd op volle toeren draait. Overal in het land heerst bedrijvigheid al wordt daar op de weg niet zoveel van gemerkt. De activiteiten spelen zich af midden op het land, op de akkers, in de bossen en de weilanden. Niets ontziend ploegen de karavanen, die in opdracht van de Gas unie de slagaders voor het aardgas door het land trekken, zich voort. Elk obsta kel doorbrekendsloten, dijken, kanalen en bossen. Met voorop de 240 kubieice meter zand per uur verzettende land- baggermolen, speciaal voor dit karwei uit Amerika naar hier gebracht. En daarachter het andere zware geschut en een leger van arbeiders. Vier plaatsen Op vier plaatsen in Drente, de Ach terhoek, de Peel en op de noord-Veluwe zijn de karavanen in actie voor de aan leg van de 450 kilometer hoofdleiding. Vier combinaties van aannemers. Ne derlandse en buitenlandse, zijn in een felle race met de kalender gewikkeld. Want nog voor de winter in oktober moeten de buizen er liggen. Daarom is het zwaarste materiaal ingezet, dat te krijgen was. Machines, die zich in re cordtempo door de grond worstelen, dwars door het graan, bomen omver werpend en dijken doorborend. En elke dag komen er vier kilometer leiding bij. Ruim 100 km Een giganten-operatie is van start ge gaan. En de eerste etappe overziend, kunnen de aannemers tevreden zijn. In de korte tijd, dat zij nu bezig zijn kon al ruim 100 kilometer leiding worden gelegd en toegedekt, terwijl vele tien tallen kilometers buis gereed liggen om in de sleuven te worden neergelaten. Tot nu toe verloopt alles volgens plan en is er goede hoop dat de eerste 300 miljoen gulden kostende fase binnen de gestelde tijd zijn uitgevoerd. Dat be tekent dus de aanleg van de tracé's Hoogezand-Ommen-Zutphen; Ommen- Utrecht: Zutphen-Boxtel en Ravenstein- Geleen. Niet meer echter het 35 kilome ter lange traject van Utrecht tot even voorbij Woerden. De aanleg daarvan zal worden uitgesteld tot volgend jaar. Gebleken is namelijk dat in de drassige veenbodem waar dit tracé doorloopt niet Hogere temperaturen koudere polaire lucht ver het continent binnen, zodat aan de pe riode met grote warmte in Midden- en Zuidoost-Europa een einde kwam. Maandagmorgen had de koelere lucht de Zwarte Zee; Griekenland en midden-Italië reeds bereikt. De be grenzing van de koelere lucht met vochtige en wat warmere oceaanlucht naderdeals warmtefront van een sto- ringsgebied bij IJsland, echter ons land weer. hetgeen met veel bewol king en plaatselijk wat regen of mot regen gepaard ging. Inmiddels is midden op de oceaan een uit de subtropen afkomstige de pressie belangrijk in diepte toegeno men. Deze zal zich waarschijnlijk ta melijk snel in de richting van IJsland verplaatsen en er de aanleiding van zijn dat de aanvoer van de vochtiger oceaanlucht via de Britse eilanden naar ons land nog wat wordt ver sterkt. Na het passeren van het warmte front nemen de regenkansen tijdelijk weer af en kunnen morgen ook plaat selijk opklaringen voorkomen bij wat hogere temperaturen, echter met over wegend westelijke winden. HOOGWATER SCHEVENINGEN 4 augustus: 11.38 v.m.; n.m. ZON EN MAAN Dinsdag 4 augustus zon op: 5.06. on der 20.25; maan op 1,02. onder 17.59. Vrijdag 7 augustus: nieuwe maan. Strandverwachting Een nog vochtige maar iets warmere luchtstroom van de oceaan heeft van daag ons land bereikt. Morgen wat meer zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige meer zuidwestelijke wind. Temperatuur 1820 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichtengeleidelijk een iets hogere temperatuur met wat beter strandweer. hetzelfde zware materiaal kan worden gebruikt als op de andere trajecten. Voor de aanleg van deze buizen zal een an dere methode worden toegepast. Welke Daérover heeft men tot nu toe geen beslissing genomen. Maar in ieder geval zullen 450 km ge reed komen. Daarvoor staan de aanne- met hun 2500 man personeel borg. In hoog tempo wordt er gewerkt. Nood zakelijkerwijs. Want wil het karwei in oktober gereed, dan zal er moeten worden aangepakt. Vandaar ook dat op vier verschillende punten is ge- De reuzen-landbaggermolen een grommend monster, dat in de operatie het spits afbijt. Al rij dend graaft deze machine de me ters diepe sleuf, waarin later de leiding wordt gelegd. Uniek De aanleg van het aardgas is een staaltje technisch kunnen, zoals er in Nederland nog maar zelden is ver toond Acht Nederlandse en vier bui tenlandse ondernemingen hebben het modernste en zwaarste materiaal aan gevoerd om dc operatie in een zo kort mogelijke tijd uit te voeren. Wanneer de sleuven door de reuze baggermolen zijn gegraven staan an dere machines klaar om de buizen op te nemen en ze langzaam te laten zak ken. Een bulldozer dekt ze daarna toe zodat men dikwijls nog geen twee da gen nadat de baggermolen de eerste sleuven trok niets meer van de activi teiten bespeurt. Het pijpleiding-programma van de Gasunie is uniek voor Nederland en Europa. Het is een omvangrijke opera tie, waarbij alleen in het groot wordt gedacht. De cijfers illustreren dat trou wens wel. Niet minder dan 40.000 bui-, zen van elk twaalf meter lengte zullen onder de grond gaan om straks over vier jaar heel Nederland op de nieuwe energiebron te kunnen aansluiten. Die buizen komen alle uit het buiten land, uit Duitsland, Italië en Engeland, omdat Nederland ze niet in de vereiste serieproduktie bleek te kunnen maken. De buizen (met een diameter van 90 cm; alleen het traject Ravenstein-Ge- leen krijgt 60 cm-buizen) worden wél in Nederland bekleed, een karwei waar- een bedrijf in Maassluis en één in Tiel zijn ingeschakeld. In die 450 km hoofdleiding moeten bo vendien 56 grote afsluiters van 8 tot 12 ton worden ingebouwd plus nog eens een honderdtal kleinere. Dure lassers Zijn de buizen eenmaal gereed dan gaan ze naar de operatie-terreinen, om te worden klaargemaakt voor hun uit eindelijke bestemmingde grond. Een leger van lassers staat er te ■achten om de pijpen aan elkaar vast te branden. Zij vormen het keurkorps de hele onderneming. Bestaat een groot deel van het arbeiders-leger uit of half-geschoolden. de lassers zijn met zorg gekozen vaklieden. De meesten hen zijn afkomstig uit het buiten land. veel uit Amerika, omdat men in Nederland geen mensen met een zelfde ervaring kon vinden. Zij zijn ook de best betaalde krach ten. Over hun salarissen wordt gezwe gen, maar naar gefluisterd wordt, gaan zij niet meer dan zesduizend gulden per maand naar huis.-. De aannemers betalen echter grif. want zij weten dat juist van deze mensen een groot deel van het welslagen van de operatie af hangt. Het is zaak, dat er goed en' vooral snel wordt gelast. Elke las mag niet meer dan vier minuten vergen, want dan hangt de volgende pijp al weer klaar in ae singels van de takelmachine. Welhaast feilloos doen ze hun werk, de gebrilde Amerikanen. Efficient en sneL Ervaring was hun grote leermeester. Honderden kilometers pijpleiding hebben deze mannen op hun naam staan. Op plaatsen overal ter wereld. Zy zyn de zwervers van het arbeidsleger. Waar hun volgende opdracht zal moeten wor den uitgevoerd weten zy nu nog niet. Alle gebieden gevonden komen king. Doorlichten Bij het gereedmaken van de buizen gaan de aannemers niet over één nacht ys. Voordat ze in de sleuven worden toegedekt ondergaan ze een grondige in spectie. Met behulp van speciale rönt- gen-apparatuur worden ze getest op eventuele lekken in de bekleding. En zodra er een wordt gevonden, staat de opzichter klaar om met enkele forse krytstrepen de plaats te markeren. Als de pijpen dan uiteindeiyk in de sleuven worden neergelaten zyn ze volkomen lekdicht. Barricades Vier kilometer leiding per dag. Wie de werkzaamheden in ogenschouw neemt, zal de uitvoerbaarheid van dit streven betwyfelen. Maar tóchde tot nu toe behaalde resultaten wyzen uit dat het gebeurt. Op vlakke stukken land gaat het zelfs nog aanzieniyk snel ler. Het zijn de barricades, de sloten, de spoordijken, de wegen en de kanalen die de operatie zo nu en dan stagneren. Maar ook die worden in recordtempo genomen. S.%eciale boormachines zijn er voor aangeschaft om onnodig opont houd te voorkomen. Onder wegen en spoordijken worden gaten geboord en tegelijkertyd mantel buizen gelegd, waarin later de eigèniy- ke pyp wordt geschoven. Het nemen van sloten en kanalen duurt iets langer. Daarin moeten eerst diepe sleuven wor den gebaggerd en in vele gevallen ko men er ook damwanden aan te pas. Bij de grote rivierkruisingen zal hei karwei nóg wat moeilyker zyn. Daar zullen aanzieniyk langere sleuven moe ten worden gebaggerd en zal men bo vendien rekening moeten houden mei de scheepvaart. Maar de aannemers zyn vol goede moed. In enkele uren zal de leiding kunnen worden gelegd. Om de scheepvaart zo weinig mogelyk hinder te bezorgen zullen deze werkzaamheden zoveel mogelyk in de vroege zondag ochtenduren worden uitgevoerd. Uiteraard heeft ons dichtbevolkte land 't Amerikaanse ingenieursbureau Bechtel, dat de operatie plande voorbereidde, voor meer problemen gesteld dan men gewoon is in de uit gestrekte oliegebieden elders ter we reld Men kreeg te maken met niet minder dan 5000 grondeigenaren, die alle hun toestemming moesten geven voor het leggen van buizen op hun land. Zegt de Gasunieachterafgezien is alles nog erg meegevallen. Met slechts een twin tigtal van de 5000 eigenaren hebben we enige wry ving gehad. De meesten zyn direct akkoord gegaan met de vergoe ding. die voor de meesten aantrekkelyk bleekdrie gulden per strekkende me ter. Daarboven wordt bovendien alle schade aan het te velde staande gewas vergoed, terwyl verder nog een bedrag van f 2.50 per strekkende meter van het tracé wordt vergoed voor structuurscha- de aan de bodem. In bepaalde gevallen, waarby de aanwezigheid van de buis in de toekomst schade voor de eigenaar of gebruiker van de grond zou betekenen, is nog in een aanvullende vergoeding Dat bij het leggen van de buizen zeer omzichtig te werk moet worden gegaan is duidelyk. Belangrijk hierby is, dat de dikwyls dunne laag teelaarde, als de buis wordt toegedekt weer bovenop komt te liggen. Een ander probleem waarvoor de aan nemers worden gesteld is de op vele plaatsen natte bodem. Tijdens de werk zaamheden zullen de sleuven geheel droog moeten staan. En dat betekent voor ons land een enorme hoeveelheid bronbemalingsapparatuur. De aannemers hebben hierop gere kend en gezorgd voor enorme voor raden pompen. Maar in sommige ge vallen bleken zelfs deze voorraden (één aannemer had een voetbalveld vol staan) niet voldoende te zijn en moesten er nog meer worden aange voerd. Zware lakeimachines laten de aan elkaar gelaste buizen zakken in de diepe sleuven. Slechts één aspect van de monster operatie, die op het ogenblik in vier delen van het land wordt uitgevoerd. Duidelijk zijn op de foto de buisjes van de bronbemalingsapparatuur In speeltuin lijkje gev-onden van pasgeboren baby In de speeltuin van de Speeltuinver eniging „Bospolder" In de Kuipersstraat aan de rijde van de Blokmakersdwars straat in Rotterdam-West heeft men het stoffelijk overschot gevonden van een jongetje van twee dagen oud. Het lag naakt onder een struik en het was ook niet toegedekt De man waar schuwde de politie en ook heeft een nog onbekend gebleven vrouw telefonisch de politie gewaarschuwd_ die direct is begonnen met een uitgebreid onderzoek. Zaterdag is het 4-jarig zoontje van het echtpaar Van Dam uit Alphen aan den Rijn bij het schip Willemijntje van zyn ouders in de Lek gevallen en ver dronken. Toen het ongeluk gebeurde bracht de moeder een bezoek aan haar man die in het ziekenhuis ligt. De twee kinderen van het eohtpaar waren zolang aan de zorgen van de grootouders toe vertrouwd, maar waren naar het eigen schip gelopen. (Van onze moderedactrice) Parijsmaandagochtend RAUWELIJKS zijn we hier in ht weekend op adem kunnen komei Alleen Madame Coco Chanel heeft haar schouders opgehaald en hield haar salons zaterdag gesloten. De an deren draaiden op toptoeren door Madame Chanel behoeft zich ook niet druk te maken Iedereen weet wal bij haar het hoofdmotief is en ieder, een komt toch weer nieuwsgierig kij ken. En iedereen zegt ieder jaar het zelfde. Namelijk, dat haar pakjes on navolgbaar zijn en men zwijgt over de andere modellendie dan ook alleen als entourage dienen. Ieder jaar ook verrast Madame Chanel haar publiek met de schitterendste materialen. Men zegt, dat zij de draad jes wol waaruit de tweeds mo worden samengesteld, zelf byeenzoekt. Vandaar de onnavolgbare kleurscha keringen. Zo zou men geneigd zijn te zeggen, dat heel de Paryse mode blijft zoals zij was. maar dat is toch r Juist. Er begint zich wel enige lUn te tekenen. Zeker is dat de redingote uit Maasland, de heer M. van den Bos van de die renbescherming uit Vlaardingen en mannen van het gemeenteperso- neel, kon met de vangst beginnen. Was de bijval van de toeschouwers eerst be- Op de dijk langs de' doeld voor de heer Ver- Zaterdagmorgen is de hertenvanger van Maas land, L. Verbeek uit Oos terbeek, met zijn werk begonnen. De aanhanger van zijn auto was beladen met materiaal om de on willige herten te strik- 's morgens een hert ge vangen werd, lukte het 's middags beter, vooral toen de bok in het net liep. Nadat de bok ge vangen was lukte het zelfs om vijf herten tege lijk in het net te verstrik ken en was de boswachter de grote triomfator. De --- bok als zwaarste karioei Maaslandse Vliet stond, beek, daarna gold hun bjj de verhuizing Werd een honderdtal „suppor-j enthousiasme nog slechts mev--j man vervoerd ters", onder wie burge-l de herten, die voortau- naar het aanhangwagen- meester F. J. Groot Ense- rend op slimme wijze aan aan de auto van de rink, die blijkbaar niets hun belagers wisten te - van dit zeldzame schouw- ontkomen. scI wilden missen, tcrimjt To, twaalf „„r was de de acht herten, zich van score voor de herten onraad bewust, onrustig, BosWachter L. Ver in hun kamp op en neer beek uOosterbeek heeft liepen. Maasland echter vol- Om hal. elf was het ledig gezegevierd, 's Mid- vangnet in hel herten-1 dags omstreeks drie uur kamp pgetuigd. De heer waren alle acht herten Verbeek. geassisteerd naar het nieuwe kamp door de heer J. Huismani overgebracht. Nadat heer Verbeek en vervol gens naar zijn nieuwe kamp gebracht. De her ten hebben de verhuizing in de hiervoor speciaal ontworpen platte kisten gemaakt op een gemeen tewagen. Boswachter Verbeek is nu. naar aannemen, voldaan zijn vakantieadres Scheveningen. herleefd is. De laatste jaren zagen we steeds 'n lichte neiging hiertoe, maar de rechte mantel overwon toch. Nu echter is het de redingote, die de eer ste rol speelt. Wel variëren de types, vooral in wydte. Zeker is ook dat de pantalon een nieuw leven tegemoet gnat. Niet danger de nauwe leuige pantalon, maar het korte broekje, dat eigeniyk dienst doet als rok. Door de lange tuniek, die erby gedra gen wordt is de HJn bepaald niet on elegant en men moet toegeven, dat het op de fiets bij voorbeeld 'n by zond er praktische dracht zou zUn. Cupucei Alevel, pastoor Poncke zou die morgen niet brevieren. Socrates' wangedrag stond het hem niet toe Pastoor Poncke mocht toornen zo hard en zoveel hij wilde, of vleien hij won er niets bij. Toen zij echter ver over de helft van hun baanronde gekomen waren, beterde Socra tes zich ietwat Omdat gij uw woonst snuift, luiaard! Vervuld van onlust kwam pastoor Poncke aan de pastorij, steeg af. stalde Socrates en spilde hem geen syllabe. In huis zegde hij Katryne spijtig: Een verloren uchtend, Katryne. De zwaluws hebben mij geen fortuin bezorgd. Wat Socrates vandaag in de kop heeft, de Heer-God moge het weten niet ik, niet ik. Socrates had het vroeger ook wel eens en dan teneinde een bete te snoepen langs de wegrand maar nooit binnen de Damse stede gelijk nu. Corneel Caboor begon Katrijne. Wat Corneel Caboor viel pastoor Ponc ke kregelig uit, en dan matter, want zijn drift berouwend: Wat is er met de grafmaker, Katrijne-kind? Hij zegde 't mij van Socrates. De ouder dom, zegde hij. Met oude ezels kan men niets aanvangen. Mijnheer pastoor moest hem naar Brugge doen, zegde Corneel En het is zo, So crates wórdt oud, eerwaarde en dan Dus ook gij, Katrijne? Zij zwegen Buiten ratelde een wagen. Het geluid verwijderde zich. Katrijne! sprak pastoor Poncke zonder haar aan te zien. Luister. Spreek my niet meer van Socrates' oud-worden en van Brugge. Socrates is mij lief gelijk gij mij lief zijt. So crates blyft op de pastorij. Brugge? Nooit-ende- nimmer. En lang mij nu mijn wijndronk op de boekerij. Met deze woorden meende pastoor Poncke de affaire betreffende Socrates voorgoed afgehandeld. De wijn echter smaakte hem niet, en als hij zich later op de dag aan de studie wydde, wil de zulks evenmin vlotten, vermocht hij het niet, het denken uitsluitend bij de letters te bepalen. Vroeg strekte hij zich te ruste, kon zyn ligging LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me in Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT niet viuue.., wendde van links naar lecnts, lag per slot ruggelings te glaren in de duister nis en overpeinsde willens nillens het gedrag van Socrates. Eindelijk indommelend, hoorde hij ijl door zijn hoofd de ergerlijke stemklank van Corneel Caboor, ontwaakte en hoorde het dóór- malen: Verkóóp hem, verkóóp hem, mijn heer pastoor! Pastoor Poncke vocht ertegen, want hij reken de het duivelstemptatie. Hij werd daar doodmoe van, sliep enige uren later dof in. De andere dag opgestaan achtte hij zich een zelfkweller, die de dingen te hakig had opge nomen. Gewis, gister gedroeg Socrates zich on gedurig en dwars. Och. wie uwer zonder zon den is, werpe Na vroegmis en ate zadelde hij Socrates en reed uit. Reed tot het de eigenzinnige Socra tes beliefde, weêrom Lots vrouw uit te hangen. En de breviering mislukte schromelijk en pas toor Poncke verkeerde ten leste haast in ver twijfeling. Doch hij wist zich een strijder. Ver beten zich beheersend, hield hij zich aan de zinsnede: Perpeluo vincit, qui utitur dementia (Wie zachtmoedigheid betracht, overwint immer) Twee weken lang beoefende hij, goed kerste- ne duider, deze wysheid praktijkelyk en pant serde zich tegen elk advies. Op een nacht, klaar waak liggend, brak zijn manhaftigheid. Hij werd heel treurig om Socra tes. Nergens ontwaarde hij uitkomst. Socrates, prevelde htf, ge zyt Socrates niet meer. Ik ben diep bedroefd. Ik bestem pel u: een apostaat. Hoe zouden gij en ik nog kunnen accorderen? De luiden zeggen: Ver koop hem. De grafmaker zegt het. en Katrijne. en Pruyck, en Jaak en zelfs de baljuw. Een afgrond gaapt thans tussen u en mjj en zacht heid noch gramschap bouwen een brug. Wan neer ik de mis celebreer, zijt gij daar als een beletsel. In de biechtstoel dwaalt mijn brein 'tuwaart en de biechteling prevelt in de ruimte Onder het sermoen dient gij u aan en ik strui kel over mijn woorden, en het brevieren is een duiverlsrit en gij vertegenwoordigt de satan. Door uw schuld, uw schuld voltooi ik al gebrek kiger mijn priesterlijke taak. Het kan aldus niet langer. God wil Zijn volle maat: Al bloedt mij het Hart. wij moeten scheiden. Ik ben sterk. Morgen spreek ik u nader. Pastoor Poncke wentelde zich op de rechterzij de, schikte de dekens hoger en sliep, bevrijd door zijn kloek besluit, na luttel tijds in. De volgende uchtend bevond hij zich. nog vóór Katrijne heur legerstede verlaten had, in de stal en sprak Socrates toe en zijn hart bloedde en zyn stem klonk dof van verdriet en zijn handen maakten vermoeide en wanhopige gebaren en zijn blik stond vochtig: Mijn vriend, vannacht ben ik tot een be slissing gekomen. Gij stoort my in mijn ambts vervulling en zulks kan God noch ik gedogen. Gij waart en zijt hard thans ben ik het ei eens. Ik tel drie beweeggronden, welke mij toe drijven, op heden met u Bruggewaarts te reizen. Ten eerste: uw eigen onverwrikbare God-verzakende houding om van mijn er barmelijk personagie te zwijgen. Ten tweede: Vox populi, vox Dei (De stem van het volk is de stem van God) Damme vonnist u met bannissement. Ten derde en ik zal de smart ter wille van God dapper dragen Ons-He ren wijze uitspraak: „Indien dan uwe rechter ooge u ergert/ trecktse uyt/ ende werptse van u: want het is u nut dat een uwer leden ver- gae/ ende niet uw geheel lichaem. Ende indien uwe rechterhant u ergert/ houwtse af/ ende werptse van u: want het is u nut dat een uwer leden vergae/ ende niet uw geheel lichaem'". De hel erachter verduik ik u als te bar klin kend. (Wordt vervolgd) TAE Italiaan Capucci is een echte Pa- rijzenaar geworden. Hij heeft zich zo aangepast, dat hij zelfs zijn vrolijke warme Italiaanse kleuren nu schijnt te zijn vergeten. Wat we toch wel jammer vinden. Ook in deze collectie een onafzienbare reeks zwarte japon netjes. die zonder byoux getoond teer den en bovendien bijna alle gemaakt zijn van crêpe, dat dof is. Het is allemaal wat treurig, al mag het zwarte Japonnetje dan steeds keurig, elegant enz. enz. zyn. By Capucci hebben de rechte rokken een diepe overslag, soms zo diep dat de overslag van zynaad tot zijnaad loopt. De ene keer is deze in het ach terpand, dan weer in het voorpand Gelukkig waren er ook vroiyke toiletjes van jersey. Alle mogeiyke variaties in lila en paars, turquoise, zalmkleur koningsblauw, zacht geel en bourgog ne rood. En die kleuren dan in de meest onver wachte, maar steeds goede combina ties. De mantels zUn echte redingotes, die min of meer uitstaan. Sommigen heb ben bovendien nog twee brede niet uitgestreken plooien in de rug. De tailleurs geven het figuur aan of zyn wat wUder in de taille, waar dan een ceintuurtje is aangebracht. De geklede tailleurs hebben blouses met kraaltjes bezet of ztyn van kant of tule. Capucci heeft enorm veel met tule gewerkt. Grappig was een tule blouse met styf herenboordje en man chetten. Ook de karte avondjaponnen zijn van tule, die op satyn gezet is. Aardig was de haardracht van sommige mannequins. Zij hadden een strak sa tijnen lint even boven het voorhoofd waarover de kuif gekamd was. Aan de achterzijde kwam het lint laag in de nek weer te zien in twee stijfuit- staande lussen. Een heel wat flateuser dracht dan de pothoeden, hoog als een bloempot met een opgeslagen rand tegen de bol aangedruktdie Capucci ook loonde. De tuniek met broek was hier in over vloed. Veel tweeds, laken en vooral crêpe zijn de materialen. (Vervolg van pagina 1) De Indonesische handelscentra in Ne derland, die om politieke redenen wer den gesloten, zullen worden heropend. Beide partijen zullen zich houden aan het in 1962 in New York gesloten akkoord, dat de bevolking van Nieuw-Guinea voor 1969 over eigen toekomst mag beslissen. Wat Maleisië betreft, heeft Nederland een neutraal standpunt ingenomen. In donesië stemt in met sluiten van een ak koord over de oorlogsgraven. De 54.000 doden worden bijeengebracht op acht vel den op Java en vier in de rest van In donesië. Dit land zal ook meewerken aan de repatriëring van Indonesiërs uit de Molukken, die nog in Nederland verblij ven. maar willen terugkeren. Binnenkort zullen besprekingen begin nen over de verdere uitbreiding van de luchtvaartrechtcn tussen de twee landen Dr. Soebandrio verklaarde dat ook uit breiding van de scheepvaartrechten mo gelijk is. De afspraak, dal de KX.M, tweemaal per week op Kemajoran mag landen is van tijdelUke aard. Mr. Luns zeldc. dat de Indonesische maatschappij Garoeda welkom zal zijn, zodra zij op Amsterdam zou willen vliegen. Over pre sident Soekarno zei de minister: „Het is duldel(jk dat de president een man is, die het land beheerst en het laatste woord heeft. Hy heeft aangename manleren en gevoel voor humor". Mr. Luns zei, dat de president hem vriendelijk had ontvangen. Mr. Luns verklaarde nog, dat het enige tijd zal duren, voordat beide landen vol ledige overeenstemming hebben bereikt over de verschillende hangende finan ciële kwesties. Uiterlijk volgend jaar zul len de ministers weer bij elkaar komen Dr. Soebandrio zal dan naar Den Haag komen. Intussen zal het overleg worden voortgezet door de gemengde commissie. Zaterdag werd in Djakarta nog een re ceptie gegeven voor de Nederlandse ge meenschap. Daarna boden minister en mevrouw Luns de Indonesische autori teiten een diner aan. De heer en mevrouw Soebandrio gaven gisteren een lunch in de jachtclub van de Indonesische marine te Tandjong Priok. gevolgd door een boottocht door de ha- Vertrek Mr. Luns heeft president Soekarno nog een dankbrief en minister Soebandrio een telegram gezonden, waarin hij dankt voor de zeer edelmoedige gastvrijheid, zijn echtgenote, zijn delegatie en hemzelf be toond. Hy zegt ervan overtuigd te zijn. dat de open en openhartige besprekingen een belangrijke bijdrage vormen tot de verdere normalisering van de betrekkin gen tussen beide landen. De hartelijke ontvangst door president Soekarno vorm en hoogtepunt Behalve minister en rouw Soebandrio waren nog talrijke autoriteiten op het vliegveld aanwezig afscheid te nemen. Minister en me- ïw Luns vertrokken met enkele le- van hun gezelschap naar Karatsji Ir zij de nacht doorbrachten om van daag door te reizen naar New Delhi voor officieel bezoek. De andere delega tieleden begaven zich vrijwel allen recht streeks naar Nederland. De voorzitter van de ondernemersraad jor Indonesië, de heer K. F. Zeeman, is enigszins teleurgesteld door de inhoud 't Nedelands-Indonesisch communi- na het bezoek van minister Luns Indonesië. Hij wist daarin namelyk enigerlei uitspraak over de schadeloos stelling aan Nederland. Hij nam aan dat de regering niet is teruggekomen van haar oorspronkelijke verklaring dat de kredietfaciliteiten niet zouden worden uitgebreid alvorens dc Indonesische rege ring haar medewerking zou hebben toe gezegd aan een regeling van de schade vorderingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7