,Met Chroesjtsjef valt te praten' Geslaagde maanexpeditie rechtvaardigt uitgaven Rebellen krijgen steun van Algerije en Peking China ook voor nieuwe conferentie over Laos Nieuwe economische politiek in Indonesië BIJZIENDEN 5 President Johnson zag maanfoto's PRESIDENT Johnson van de VS heeft zaterdag in het Witte Huis de geslaagde poging om foto's van de maan te maken „een overwinning voor de vreed zame burgerlijke internationale samenwerking" genoemd. Hij zei dit toen geleerden van de ruimte vaartlaboratorium van Passadena hem enige opnamen van de maan kwamen tonen. Ironischer wijs konden deze geleerden, die de ver nuftigste apparaten voor de Ranger 7 hadden uitgedacht, een doodgewone filmprojector niet op gang krijgen voor een vertoning van de maanfoto's voor president Johnson. Na een weinig gepruts aan het apparaat kon de film verder zonder storing worden af gedraaid. De ruimtevaartgeleerden gaven als hun mening te kennen, dat de 260 mil joen dollar die voor het Ranger-pro gram zijn besteed, voldoende hebben opgeleverd om de uitgaven te recht vaardigen. Johnson maakte van deze gelegen heid gebruik om kritiek te leveren op hen die de onderneming vafi het zen den van een mens naar de maan wil len afgelasten. Conclusies De voornaamste conclusies die tot dusver kon trekken waren, dat de zg. zeeën" op de maan niet vlak zijn. doch bezaaid met kleine kraters i de kleinste meter hebben en e Voorts blijkt het i bedekt te zijn met stof. Anderzijds is rotsbodem. Er is e dikte waarschijnlijk middellijn n voet diep zijn. laanoppervlak niet ien zeer dikke laag sr ook geen kale n stoflaag, die in van enkele centi- kan dragen, is echter niet bekend. Hoe ewei er aanwijzingen zijn voor vulkani sche activiteit op de maan, schijnen enige kraters veroorzaakt te zijn door meteorieten. Tenslotte zijn de uit het Reünie van 650 oud-strijders 1914-1918 In de Kromhoutkazerne in Utrecht is zaterdag een reünie gehouden gemobüiseerden 1914-1918. Onge oud-strijders hebben aan de uitnodiging gevolg gegeven en ook nog twee dames, mevrouw J. W. Wurfbein en mevrouw M. M. Perreijn, die in de Eerste We reldoorlog als Rode Kruis-zusters heb ben gewerkt. Het was de tweede reünie van gemo- biliseerden uit de Eerste Wereldoorlog. De eerste werd in 1924 gehouden, tien jaar na de mobilisatie. Inmiddels zijn de veteranen allemaal al tussen de zeventig en negentig jaar. al viel daar zaterdag morgen in de Kromhoutkazerne weinig van te merken. Uit volle borst werden de oude soldatenliedjes meegezongen, bij het Wilhelmus stond iedereen even stram als vijftig jaar geleden joor b/d J. A. A. Sitsen, voorzitter de Nederlandse bond voor oud-strijders en dragers van het mobillsatiekruis. De rest van de dag werd gebruikt voor het ophalen van oude herinneringen, het uit wisselen van vergeelde foto's, het drin ken van een borreltje, het kijken films uit de twee wereldoorlogen ei bezichtigen van het moderne materiaal in de Kromhoutkazerne. Nijmegenaar viel Duits meisje aan In de hal van het station- der Ned. Spoorwegen te Venlo ontstond zaterdag middag grote consternatie toen een 17- jarig Duits meisje dat met haar ouders naar de restauratie wandelde, plotse ling van achteren werd aangevallen en in haar keel werd geknepen. Het meis je. afkomstig uit Wankum. kon spoedig worden ontzet. De dader, een 17-jarige spastische jongen uit Nijmegen, were door de Kon. Marechaussee gepakt, doch wist nog enkele malen te ontvluch ten. De jongen kon geen verklaring ge ven waarom hij het voor hem onbe kende meisje had aangevallen. Socialistenleiders in Zweden bijeen Socialistenleider uit vijf Westeurope- se landen hebben te Harpsund in Zweden een tweedaagse conferentie met vrijwel algemene overeenstemming cJ~ in de krater lopende lijnen, oeger aanzag voor condens- dampen of vulkanisch gas ontstaan door het inslaan van meteoren, kenne lijk flinke rotsen die bij het ontstaan in de krater zijn weggeslingerd. Reacties .41 met al zijn de ruimtevaartdes kundigen van mening dat 99 procent van het gebied waarvan foto's zijn ge- geschikt zal zijn voor een lan ding op de maan. De bestudering en interpretatie van de 4.316 door Ranger 7 geseinde foto's zal overigens verwachtingen maanden en zeW jaren vergen. Paus Paulus de zesde zei over de ge slaagde poging van de Amerikanen: „De nieuwe veroveringen van de men! een gelegenheid om nader te ko- tot God. de Schepper. Wij willen daarom deze gebeurtenis opheffen tot God als een hulde van de ontwikkeling de menselijke geest, welke ook door God is geschapen." Hij zei voorts dat allen God moesten danken omdat in zijn niet aflatende verove ring van de natuur niet verloren is, maar begrijpt dat zijn veroveringen stuk voor stuk leiden tot het probleem an mens in zichzelf. Het Russische regeringsorgaan Izwes- tia heeft een van de maanfoto's van de Ranger 7 gepubliceerd. Het blad bracht hulde aan de geslaagde Amerikaanse onderneming. Boris Levin, een bekende Russische astronoom, verklaarde tij dens een vraaggesprek dat de Ranger bepaald een belangrijke bijdra ge heeft geleverd tot de bestudering van de samenstelling van het maanopper vlak". Levin merkte echter op dat de Sowjetunie als eerste de maan heeft ge raakt en foto's van het hemellichaam heeft gemaakt. Mijnongeluk in Belg. Limburg eiste twee levens Bij het mijnongeluk in Zolder "Bel gisch Limburg) zijn twee mensen om het leven gekomen. Pogingen om de twee mijnwerkers, die nog worden ver mist, te redden bleven zonder succes. Men vond zaterdag bij het reddings werk de stoffelijke overschotten van de mannen, een 23-jarige mijnwerker uit Zolder en een 43-jarige collega uit Has selt. Men heeft sinds vrijdag naar hen gezocht. Vrijdagmorgen stortte in een steen kolenmijn in Zolder een mijngang op 800 meter diep over een lengte van tien meter in. Vier mijnwerkers werden in gesloten. Een 29-jarige arbeider uit Heusden wist zich op eigen kracht te bevrijden en alarm te slaan. De man nam zelf aan de eerste reddingswerk zaamheden deel. Een 25-jarige mijn werker uit Koersel kon in de loop van e middag, weliswaar ernstig gewond, bevrijd worden en in het ziekenhuis worden opgenomen. De man verkeert in levensgevaar. Libanees schip in tweeën gebroken friese eiland Amrum in tweeën gebro ken. De bemanning werd door een West- duitse reddingboot overgenomen. De Pella was zaterdagmiddag bij hoogwater ongeveer vier mijl uit de kust van Amrum aan de grond gelopen.' Slccpboothulp werd door de gezagvoer der geweigerd. Schoonzoon Adzjoehei: Alexei Adzjoebei, de schoon-1"*."™ zonder dal de Sowjetunie daar J aanmerking op zal maken. Hij liet doorschemeren dat de Sowjet- zoon van premier Chroesjtsjef, - acht het mogelijk dat op een be- rcrW'rifHfilm l spreking van de Sowjetpremier I en kanselier Erhard van de West- duitse bondsrepubliek de Duitse kwestie zal worden aangesneden. einde ongemakken als gevolg van de gedeeldheid van Duitsland weg te nemen. Rusland wil ook de handel met West- Duitsland uitbreiden. Hij noemde de Bondsrepubliek het krachtigste kapitalistische land in Adzjoebei, de hoofdredacteur van het Europa „Wij hebben geleerd het tech- Russische regeringsblad Izwestia die een nlsch dynamisme en zin voor traditie bezoek van twee weken aan de Bonds- op waarde te schatten. Naar mijn republiek heeft gebracht, zei dat in eenmening legt uw land in sommige op- laatste gesprek met de drie bladen vanzichten een vastberaden conservatisme wie hij de gast was. Volgens hem moeten aan de dag. dat daarin bestaat, dat men er voor een eventuele topconferentie van anderen niet naaapt om redenen van de Sowjetunie en West-Duitsland geen prestige. Dat heeft indruk op ons ge- voorwaarden worden gesteld. Van dr. maakt"^ aldus Adzjoebei. Erhard heeft hij de indruk gekregen, dat met wie men praten kan. Óp-de vraag of een verbetering betrekkingen tussen Moskou Tsjomhe toont documenten aan: Een zesde van In Hastings is het dit weekeinde weer tot een treffen gekomen tussen de „mods" en de „rockers". De toestand was zo onoverzich telijk dat de autoriteiten beslo ten zelfs politieversterking per vliegtuig te laten komen. De foto toont de „rocks", die het strand onveilig maken. Een rus tig gezin zit plotseling tussen de wild rennende jongelui. Uc,.c^n....5c„ Bonn alleen tot stand kan worden gebracht ten koste van Bonns betrekkingen met zijn Westelijke bondgenoten, zei Adzjoe bei. dat de Bondsrepubliek haar betrek kingen met welk land ook kan ver- Brutale diefstal in Bergen Via Öost-Duitsland is hij met zijn vrouw en twee medewerkers zaterdag naar de Sowjetunie teruggekeerd. Kongo bezet door opstandelingen DE Kongolese premier, Moise Tsjombe, heeft fel gepro testeerd tegen steunverlening aan de opstandelingen in Kongo door andere Afrikaanse landen.'Tsjombe toonde tijdens een zaterdag ge houden persconferentie in Leopold- stad een aantal documenten en wapens aan, die er volgens hem het bewijs van zijn dat communis- tisch-China en enkele Afrikaanse landen, waaronder Kongo-Brazza ville, de rebellen steunen die nu al een zesde gedeelte van het Kongolese grondgebied hebben be- In een brief aan de regering Kongo-Brazzaville wijst Tsjombe op de gevolgen van hulpverlening van de regering beschuldigde de premier het Algerijn se staatshoofd Ben Bella ervan de re bellen van wapens te vooorzien. Intussen hebben de regeringstroepen op twee plaatsen succes geboekt. De stad Mushie, 300 km van Leopoldstad gele gen, werd gistermorgen op de opstande lingen heroverd. Drieënzestig rebellen werden gedood. Onder de regeringstroe pen vielen één dode en twee zwaarge wonden. Dit is door generaal Moboetoe opstande- l*,», ■d-westen verklaard. Een aanval i lingen op het 70 km t van Kamina gelegen krachtstation van Kiloebi werd door het regeringsleger af geslagen. De rebellen zijn met zware verliezen teruggeslagen. Nieuwe grondwet Gisteren is ook een nieuwe grondwet voor Kongo van kracht geworden, die de ..fundamentele wet" (in 1960 toen Kongo onafhankelijk door de Belgen werd achtergelaten) vervangt. Volgens de voorzieningen in deze nieuwe constitutie zal president Kasavoeboe het land be sturen tot er nieuwe verkiezingen zijn gehouden die niet later mogen plaats hebben dan negen maanden na g.steren. Voorts zal er zes maanden nadat het nieuwe parlement bijeen is gekomen een nieiuwe president worden gekozen. Door deze nieuwe grondwet wordt Kasavoeboe de werkelijke machthebber. Hij heeft de machtiging om de premier en zijn kabi net te ontslaan. Hollandse chauffeur in Frankrijk in hechtenis Afgelopen nacht is in Tours 'West- j frankrijk) na een ongeluk waarbij driej Fransen om het leven zijn gekomen, de Nederlandse chauffeur H. N. uit Rotter dam in hechtenis genomen beschuldigd van dood door schuld en overtreding van het wegen- en verkeersreglement. De Nederlander kwam als bestuur der van een bus met Spaanse toeristen met zijn wagen frontaal in botsing met een personenauto met vijf inzittenden. Van deze wagen werden de bestuurder, zijn moeder en een zoon op slag ge dood. Zijn vrouw en een andere zoon werden ernstig gewond. Vier Spaanse toeristen uit de bus werden eveneens gewond. De bus had een Spaans num merbord. Turkije vraagt Athene om opheldering Burgerpolitie" op patrouille in Keulen brutale roof gepleegd. Een tot onbekende heeft daar met_ een trottoirtegel de grote ruit Een uit dertig man bestaande burger wacht uitgerust met gummiknuppels en „walkie-talkie's" partrouilleerde zater dagavond in de Keulse binnenstad om de aandacht van de autoriteiten te vestigen op de golf van misdaden in de stad. De actie werd gevoerd in het kader van het „burgerlijk beschermingsprogram ma". uitgedacht door de 29-jarige zake- man Hans Franzen. die van oordeel is dat er bij de Keulse politie van een ern stige onderbezetting sprake is. De politie heeft inmiddels al laten weten, de actie niet op prijs te stellen. Volgens commissaris Theodor Hochstein kan het programma „door misdadige ele- imenten voor eigen doeleinden gebruikt I worden". De minister van binnenlandse I zaken van de deelstaat Noordnjn-West- I falen, Willy Weyer, heeft aangekondigd, dat de politie versterkt zal worden. President Nasser naar China De president van de Verenigde Arabi sche Republiek, Gamal Abdel Nasser, zal een bezoek aan China brengen, aldus meldt het persbureau Nieuw China. Hij is uitgenodigd door de president van de Chinese volksrepubliek en de premier van dat land. Wanneer het bezoek plaats vindt meldt Nieuw China niet i„i, missiebusje uit de winkel en stap- i te toen vervolgens met de buit weder om door het enorme gat; daar stond een personenauto op hem te wachten. De schade, inclusief de buit. bedraagt vele honderden guldens. De eigenaar j. l de winkel." de 45-jarige Louis Geurts. kon niet precies vertellen hoe veel geld J zich in de kassa bevond. ..Ik werd ineens wakker - glasgerinkel dacht daar rijdt een auto tegen mijn winkelruit. Ik holde meteen naar beneden, doch toen ik het licht aanmaakte en de kassa niet zag, wist ik meteen wat er aan de hand Een buurmeisje, de 18-jarige Annie Linders. hoorde ook het glasgerinkel; zij stapte uit haar bed en zag nog net dat de dader er met een auto vandoor SinS- 3 •Volgens de politie moet de brutale dief met de situatie ter plaatse zeer goed op de hoogte zijn geweest. Jongen stal brommer in Keulen De rijkspolitie in Bergen (Limburg) hield zaterdagmiddag de 17-jarige Jan H. uit 's-Hertogenbosch aan. De jongen bleek in Keulen, waar hij werkte, een bromfiets te hebben gestolen. Bij lou ter toeval werd de knaap gepakt. Poli tiemannen stonden op de weg wegens een verkeersongeval; toen H. er langs kwam met de brommer aan zijn hand, keek hij erg schuw. Dat vond de po litie vreemd; toen men een praatje met de jongen ging maken en hij Nederlands sprak terwijl hij een Duitse bromfiets bij zich had, werd hij verder Pussen beducht voor Peking De Chinese regering steunt de voorstellen van de Sowjetunie om in deze maand een conferentie te beleggen van de veertien landen die de Geneefse overeenkomsten over Laos getekend hebben, aldus meldt Nieuw China. Uit Ankara wordt vernomen dat de Turkse regering Athene om opheldering verzocht heeft betreffende de Ginekse troepenconcentraties in de buurt van de grens met Turkije, daar hiervoor geen se zaken. Butler, voor zijn vertrek naar Londen meegedeeld, dat Engeland aan India. Polen en Canada heeft verzocht een bijeenkomst van de leiders van de drie politieke groeperingen in Laos te beleggen op een daarvoor geschikt neu- traal terrein. I Zoals bekend zijn Engeland en de V.S. tot deelneming aan een dergelijke confe rentie bereid, mits prins Soevanna Phoe- ma erkend wordt als premier van La os en niet alleen maar als leider van de neutralistische groepering wordt be schouwd. Ook zou er een doeltreffend be stand moeten komen, terwijl de linkse Pathet Lao-troepen zich op de stellingen zouden moeten terugtrekken, welke zij voor hun offensief in de Vlakte der I Kruiken innamen. In een nota aan de Sowjetunie zegt; jn afwachting van de reacties op haar, Peking te hopen, dat de Russische re- voorstel zou de Sowjetunie zich niet te-; nntrlpLt gering haar verplichtingen als mede-rugtrekken als medevoorzitter (samenj lCtTolt «tUAIC UUIUCKI voorzitter van de Geneefse conferen-:met Engeland) van de Geneefse confe-| tie werkelijk zal naleven. In de Poolse hoofdstad zijn tot dusv ongeveer 120 personen gearresteerd verband met ernstige onregelmatigheden de vleeswarenindustrie. ..Wij. het ou- De Chinese regering zegt, dat het mo- 'gelijk is dat wegens verzet van de V.S. en hun bondgenoten de door de Sowjet unie voorgestelde conferentie deze maand niet gehouden wordt. Maar beslissing omtrent het voortzetten het medevoorzitterschap door de Sow- jet-unie zou pas genomen kunnen wor den nadat op een veertienlandenconfe- rentie deze kwestie is besproken. Brits voorstel Nadat de Brits-Russische besprekin- de bin- ^en in Moskou zaterdag waren beëindigd buitenlandse politiek besloten. 1 echter een uitzondering hei de multilaterale kernvloot. Harold Wilson (Engeland heeft de Britse i buitenland- Blijkens net Brits-Russische slotcom muniqué steunen de twee landen het denkbeeld van het tot stand brengen van een verdrag tegen het verder versprei den van kernwapens. enkele reden bestaat. Verder heeft de Turkse regering de protestnota die Cy prus haar op 23 juli had doen toekomen naar aanleiding van uitlatingen van het Turkse staatshoofd, generaal Gursel, als onaanvaardbaar verklaard. Gursel had onder meer gezegd, dat eventueel Turk se bommen de kwestie-Cyprus zouden kunnen regelen. Te Nicosia heeft de nieuwe bevelheb ber van de VN-strijdmacht op Cyprus, generaal Thimaja zaterdag in een rap port aan secretaris-generaal Oe Thant verklaard dat beperkingen, die de Grieks-Cyprische autoriteiten opleggen aan de bewegingsvrijheid der VN-mili- tairen. „de toestand dagelijks slechter doen worden". in Warschau Na zijn terugkeer in Londen zei mi nister Butler, dat de Russen niet graag verder betrokken willen worden bij de toestand in Laos. Chroesjtsjef had hem bij het overleg in Moskou ook duidelijk laten merken dat Rusland geen mede- voorzitter wil blijven van de commissie voor Laos. Butler verklaarde dat de Russen zich kennelijk bewust zijn van het Chinese gevaar in dit gebied. bliek, zijn jarenlang systematisch bedro gen wanneer wij vlees kochten", zo schrijft het weekblad Polityka. Volgens het blad zijn door het knoeien met ge wichten en andere frauduleuze praktij ken „honderden miljoenen zloty's" duisterd. De oplichters zullen in het iaar in het openbaar worden berecht. Bii het schandaal zouden veertien parti culiere slagers op een totaal van twintig die in Warschau nog een bedrijf uitoefe nen betrokken zijn. Willy Brandt (Did.) enige twijfel uitten. Wilson wees er na afloop op, dat de1 Russen dit project hunnerzijds als een van de voornaamste hinderpalen op weg naar ontwapening beschouwen. Hij ver klaarde echter nadrukkelijk, niet te ge loven dat deze kernmacht zeggenschap van Duitsland of een andere staat met betrekking tot het kernwapen beteken de. De Russen maken zich echter be zorgd over het feit dat een meerderheid zeggenschap heeft en dat is een factor, waarmee zijns inziens rekening gehou den moet worden. Brandt's benadering van het probleem is enigszins anders. Ver (rouwen voor Moro De coalitieregering van centrum-links van premier Aldo Moro heeft zaterdag avond het vertrouwen van de Italiaan se senaat gekregen. De uitslag van de stemming luidde: 163 voor. 120 tegen tn een onthouding. Te Santarem in Portugal is maandag ochtend vroeg een passagierstrein op een losse lokomotief gelopen. Veertig men sen werden gewond, van wie velen ern stig. hi eet hy I De Schotse landbouwer George Cumming uit Fochabers is zaterdag gekroond tot de eerste haggis-etende wereld kampioen. Haggis is een pudding gemaakt van hart, lever en andere in gewanden van een schaap, gemengd met niervet, uien, havermout. De stampvolle zaal in het gemeentehuis van het 867 zielen tellende dorp in noord-oost-Schotland daverde van de toejuich ingen toen de 40-jarige Cumming zich begon te versterken met gratis whiskey en daarna zich zette aan het veroveren van 1800 gram van de haggis, de Schotse natio nale schotel. Na zijn hul diging ging de nieuwe wereldkampioen naar huis waar zijn vrouw een pot haggis voor hem had bereid voor het avondmaal. I San Sebastian zal de eerste stad in Europa zijn die een strand heeft waarvan ook 's nachts gebruik gemaakt kan worden. Dit strand, „la conha", zal zeer binnen kort toegerust worden met krachtige schijnwer pers. I Miss Griekenland, de 20-jarige Kiraki Tsopei, heeft zaterdagavond in Miami Beach, Florida, de titel Miss Universe veroverd. De Engelse Brenda Blackler werd tweede, miss Israël der de. De titel werd in de finale betwist door vijf tien schonen. De winna res krijgt een prijs van zevenduizend dollar, ten jaarcontract van tiendui zend dollar, een niink- mantel van 3500 dollar, een mink stola en andere dure kledingstukken, be nevens juwelen. I In koffers en kisten is zaterdag in Londen per schip een Amerikaan se postzegelverzameling aangekomen, waarvan de waarde op ongeveer vijf miljoen gulden wordt geschat. De collectie is eigendom van de firma Gibbons, die haar van de erfgenamen van een on bekende Amerikaanse verzamelaar heeft ge kocht. Van welingelichte zijde in Athene wordt verno men, dat de Griekse ko ningin-moeder Frederi- ka in het najaar staatspensioen zal gaan ontvangen. De Griekse regering zal daarvoor een wet indienen na huwelijk van haar z koning Constantijn, met de Deense prinses, Anne- Marie, op 18 september. Het bedrag van het pen sioen is niet bekend. Fre- derika werd in maart weduwe toen koning Paul stierf. Zij zal de tweede Griekse koningin zijn die een staatspensioen ont vangt. Koningin Olga kreeg pensioen bij het overlijden van koning George I in 1913. Frede- rika en haar dochter, prinses Irene, zullen na het huwelijk het konink lijke paleis verlaten. Negerleiders in V.S. maken front tegen Goldwater Vooraanstaande Amerikaanse ne gerleiders zijn het erover eens ge worden dat alles op alles gezet moet worden om te voorkomen dat de re publikeinse senator Goldwater de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november wint Zij zijn tot deze beslissing gekomen op een in New York gehouden vergadering De ne gerleiders verschillen echter van me ning met betrekking tot de tactiek die hierbij gebruikt moet worden Een aantal leiders weigerden beslist akkoord te gaan met beperkingen van de massademonstraties. De meerderneia van de leiders zijn voor deze beperking omdat anders Goldwater profijt zal trek- i van de negerbetogingen voor ras gelijkheid (Goldwater is tegen ras- integratie). ntussen is zaterdag in Harlem (do ncgerwijk in New York) de eerste beto ging gehouden sinds de hevige onlusten van enige tijd geleden. Deze demonstra tie werd georganiseerd door James Law- son voorzitter van de Verenigde Afri kaanse nationalistische beweging. Onge veer 700 negers n: en aan deze de monstratie deel. Lawson zei in een toe spraak: „Wij moeten verhinderen dat de blanken de negerbevolking uitbuiten Hij voegde er aan toe: „In de toekomst moet de neger elke bank, elk bedrijf, elke winkel in zijn wijk bezitten, wij zullen een burgemeester, een commis saris van politie en een president kie zen en 'heel dit „vervloekte land -to nen, dat het negervolk één is". Gisteravond zijn in Jersey-city enkele honderden negers slaags geraakt met de politie. Bij de ongeregeldheden, die drie uur duurden, werden minstens tien men sen gewond. Een blank vrouw en twee kinderen werden gemolsteerd. Uit Rochester worden de 1.500 man van de nationale garde sinds gisteravond teruggetrokken. Zij waren een week ge leden naar de stad gezonden, om zo no dig de politie te helpen bij het onder drukken van ernstige ongeregeldheden. De gemoederen ter plaatse zijn aanzienlijk bekoeld. Nini Boesman krijgt Harmon trofee j De Nederlandse ballonvaartster m vrouw Nini Boesman uit Den. Haag^ |een van de vier v Sultan van D jok ja wordt minister President Soekarno heeft een wijziging van de economische, financiële en monetaire politiek van Indonesië bekendgemaakt, die ten doel heeft hulpbronnen te coördineren en de produktie op essentiële goederen te concen treren. Het persbureau Antara heeft zaterdag een presidentiële verklaring gepubliceerd waarin onder meer staat dat Indonesië een economische politiek moet voeren die gebaseerd is op de eigen kracht van het land. Een duidelijke eco nomische en financiële politiek is nodig om Indonesië te bevrijden van de „economische omsingeling". In de verklaring wordt verder inge gaan op financiën, produktie, distribu tie, verbindingen, vervoer en buiten landse handel. De meeste inspannin gen, zo staat er, moeten gericht zijn op het bereiken van autarkie bij de produktie van levensmiddelen, kleding en andere noodzakelijke behoeften. De viezen uit export verkregen moeten worden bestemd voor de invoer van goederen die bij de binnenlandse produk tie kunnen worden gebruikt. Produktie, vervoer en verbindingen zullen waar nodig overheidshulp ontvangen ter ver betering van de efficiëntie. Aan economische principes zal niet worden getornd, zo vervolgt de ver klaring, zodat staats- en particuliere ondernemingen met elkaar kunnen con curreren en de efficiëntie zullen berei ken die voor de bevolking van voor deel zal zijn. De produktie moet in evenwicht worden gebracht met ver bruik en export. In beginsel zullen geen nieuwe projecten worden geëntameerd, tenzij ze de invoer -n essentiële goe deren overbodig maken. Er zullen po gingen worden gedaan om in bestaan de fabrieken de produktie weer op gang te brengen. Er zal een omvangrijke inventarisa tie van alle staatsbezittingen plaats vinden, vooral van voertuigen en opge- geslagen goederen. Bepaald is dat alle overeenkomsten met buitenlandse be langen die handel en produktie betref fen slechts op last van president Soe karno tot stand mogen komen, aldus de verklaring. MINISTERS De Indonesische regering van hel „Nationale front" Is zaterdag uitge breid met twee ministers die zich met de financiële raken zullen bezighou den. Sultan Hamengkn Buwono wordt minister en vooriitter van het orgaan dat toezicht moet houden op de fi nanciën. Hij vervangt minister dr. de Harmon uui«, internationale vliegonder- scheiding. De trofee zal op 16 september harto, oud-minister voor het bankwezen tijdens een bijeenkomst op het Witte die minister en secretaris van het or- Huis door president Johnson worden uit gaan voor nationale economische ont- gereikt. wikkeling blijft. Mevrouw Boesman wordt onderschei- Voorts is de president-directeur van den voor haar Alpenvlucht op 24 augus- de staatshandelsbank, J. D. Massle, tus 1962, toen zij als ballonconmman- minister geworden elast met „het op dante over de Eiger vloog. Deze solo orde stellen van het kapitaal van ban- vlucht heeft zij het jaar daarop nog- partlculiere- De onderscheidingen zijn genoemd naar kolonel Clifford Harmon, pionier in de Amerikaanse lucht- en ballonvaart, die in 1945 in Frankrijk is overleden. ra volwassenen zonder woord, want wanneer de fotograaf toegeknepen ogen iets zijn opnamen scherper wil maken, neus houden om het te werkt hij met een kleiner diafragma. beeld worden verenigd dat niet scherp mogelijk zijn. Alle lichtstra- achteren worden gebracht, zodat het kei punt verenigd worden, uitkomst, want door accommodatie lichtstralen in één punt niet, dan lal len kleine bundel- ordt het beeld juist naar voren ge schoven. Hier zou dus het tegen ge stelde van accom modatie moeten plaats vinden, dus de ooglens zou niet boller, maar plat ter moeten worden. De lens van liet oog platter maken dan bij in ru; ls, behoort echter niet tot de mog< lijkliedcn. Het beeldpunt kan daarom maa op één manier naar achteren woi den gebracht, n.l. door voorwerp e oog dichter bij elkaar te brengen. TOCH IS HET ZO! tjes op groter of kleiner veldje van het net vlies. Zo'n veldje wordt een verstrooi ingscirkel genoemd, omdat de lichtstra len erin verstrooid en niet verenigd worden. Treedt een dergelijke verstrooi- lngsclrkcl op, dan kan dc iris van het oog laten zien dat dc vergelij king met het diafragma van ile fo tograaf niet voor niets getrokken is. Hoe nauwer de pupil, hoe smaller de bundels lichtstralen zullen zijn die Bijzienden houden dus de dingen die het oog binnendringen; en hoe smal- tvillen ruiken. Wanneer t i normaal het netvlies zijn. Door oog. zonder te accommoderen, iets van de pupil zullen dus de beelden wil bekijken, moet het voorwerp zich minder onscherp worden. maar op oneindige afstand, d.w.z. minstens knijpt men nu ook nog dc ogen 5 m, bevinden. Daar ligt voor dj maal ziende „het verste punt' als tegenhanger ken). Bij degeen die bijziende ligt het verste punt echter niet op ogen das oneindige, maar op eindige afstand, soms zelfs op slechts enkele centi meters van het oog! Waarom knijpen bijzienden nu va*k half de ogen dicht. Ook op de- zwang ze vraag geeft de fotografie ons ple at werkt dit als een soort ir-diafragma. want dc bundels i het „naaste lichtstralen worden al zo smal mo- onlangs spra- gelijk gehouden, nog vóór zij in het oog komen. Het toeknijpen van de hulpmiddeltje te Waarna we het Juiste moment ge komen achten aan te tonen dat ln de oudheid dezelfde kinderspelen ln als in onze tijd. H. Petition zlerlg illustratiemateriaal als ant- Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5