KREDIET VOOR INDONESIË Ingeslotenen (9) vandaag boven Verrassing van minister Luns bij vertrek uit Djakarta Garantie tot bedrag van 100 miljoen DRUKTE: RECORD N.-Vietnamese torpedo's vallen V.S.-jager aan Haringworm stak kop weer op de Nieuwe hoop na deceptie Dodelijk ongeluk in Ckampagnole bij reddingsactie Olieman stak ex-verloofde in Delft neer Broer en zuster (19 en 27) beiden verdronken Moskou dreigt met uittreden uit Assemblee Drie doden op overwegen Commentaar Zoutvoorscliriften streng genoeg RIT A Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. D1EMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER Kantoren Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stintveiligh h ghebleve* mijn hort In teghempoe!" Maandag 3 augustus 1964. 45ste jaargang Minder bewolking Wolkenvelden maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Z-.vakkc tot matige, later aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Iets war mer. vooral in het zuiden en oosten van het land. (Zie ook pag. 7) Postbus 70 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3.35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorcfing 18.00—19.00 De Utrechtse politie heeft de druktbij het verkeersplein Oudenrijn zaterdag overstelpend genoemd. De drukte heeft zelfs die van het Pinksterweekeinde overtroffen. Uit de richting Arnhem was de file 15 kilome ter lang. In de geschiedenis van het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht is het nog nooit zo druk geweest als zaterdag. Van negen uur 's ochtends tot vier uur 's middags zijn er elk uur 6 a 7000 auto's dit drukke punt gepasseerd. OnvoorstelbaarZo kenschetste de Utrechtse politie zaterdag de drukte bij Oudenrijn. Vooral uit de richting Arn hem was de toevloed van auto's overstel pend: Duitsers die met vakantie gingen en Nederlanders die van vakantie terug kwamen konden het plein slechts lang zaam meter voor meter opschuivend be reiken. Halverwege d~ ochtend reikte de file op dit deel van rijksweg 12 tot voor bij Driebergen, dat zo'n vijftien kilome ter van Utrecht af ligt. De drukte, die al vroeg begon, over treft volgens de politie zelfs die van het Pinksterweekeinde en is veel gro ter dan die van veertien dagen geleden, toen de bouwvakvakantie in Nederland begon. OOK VAKANTIE Deze drukte vergde niet alleen, veel geduld van de uit alle richtingen (Den Bosch, Den Haag. Arnhem en Amster dam) komende automobilisten, maar ook van de Utrechtse verkeerspolitie, die het met zegge en schrijve acht man onder leiding van inspecteur Th. J. de Vries moesten klaren. Ook de verkeerspolitie heeft vakantiegangers Vrijdagavond omstreeks vijf uur is de drukte op het Utrechtse verkeersplein begonnen, maar de filevorming begon pas om negen uur. Om zeven uur wa ren de verkeerslichten al in werking gesteld. Pas omstreeks het middaguur kreeg de politie kans de richting Arn hem, van waaruit de drukte het grootst was, wat meer passeertijd te geven, om dat op dat moment een fase van rust uil de andere richtingen was begonnen. Er hebben zich om en nabij het ver keersplein slechts zes ongelukken voor gedaan. Het waren kettingbotsingen, waarbij alleen wat materiële schade was SPOORWEGEN Alle NS-districten meldden zaterdag om twaalf uur dat het op de perrons en in de treinen druk tot zeer druk is. Alleen in het district Groningen viel het nog mee. De treinen die bij Rosendaal de grens passeerden, vervoerden ongeveer ander half (maal zoveel mensen als er eigen lijk officieel in kunnen. Om tien uur bleven in Eindhoven honderd mensen op het perron staan omdat zij zich on mogelijk in de trein naar het noorden konden wringen en een uur later ble ven er tachtig reizigers achter. BIJNA MILJOEN Eater op de middag viel een afne mende drukte te constateren, maar de treinen hadden toch nog een bezetting van 80 tot 100 procent. Men is bij de Spoorwegen in ieder geval blij dat alles zo vlot is verlopen en dat de dienst regeling klopte. Alleen de treinen uit het buitenland hadden soms enige vertra ging De Nederlandse Spoorwegen ver- waohtten dat zaterdag 900.000 treinrei zigers zouden worden vervoerd. Op een normale werkdag zijn dat er een half miljoen. De Spoorwegen hadden op druk te gerekend. Er waren reeds 15 extra treinen ingelegd, maar er zijn nog bij na 25 voor- en volgtreinen büjigpkomeu. VOORAL in kringen van het Nederlandse bedrijfsleven heeft men met genoegen kennis genomen van de uitstekende sfeer, die geheerst heeft tjjdens het bezoek, dat minister mr. J. M. A. H. Luns aan Indonesië heeft gebracht. Reeds was gebleken dat de sfeer van de betrekkingen tussen beide landen eigenlijk weinig had geleden. De inhoud van het gisteren gepubliceerde communiqué bevestigt dit. Er blijkt ook uit, dat de tegen stellingen nu uit de weg zijn geruimd. HET is niet onmogelijk, dat de ne gen in Champagnole ingesloten mijnwerkers vandaag naar boven worden gebracht, aldus meldt het Franse persbureau AFP. Zij hebben dan precies een week gevangen ge zeten in de kalksteengroeve bij Champagnole in de Franse Jura. Men maakt goede voortgang met het bo ren. Waarschijnlijk zal men er kort voor dat de miamiraen worden bereikt, mee ophouden, om eerst d'e modldler uit het boorgat te kunnen wegzuigen. Men heeft besloten 'n nieuwe schacht te bo ren maar de plaats waar nog een of twee mammen iln leven -kunnietn. zijm. Deze schacht zal 60 cm breed worden. Ondanks koortsachtige activiteiten van de redders was de bevrijding van de negen overlevenden gisteren geen stap dichterbij gekomen. De ongerustheid en nervositeit bij de mannen, die 68 meter diep in de kalksteengroeve opgesloten zitten en hun verwanten, was merkbaar gegroeid. Het feit dat de grote boor, de Forex 1, waarmee men tot een diepte van 40 m was gevorderd, in een leemlaag ver stopt was geraakt, was voor hen geen opwekkend nieuws. De gehele zondag was men doende, de boor schoon te maken. En er ging een zucht varr ver lichting op, toen zondagavond om zeven uur het knerpende lawaai van het werktuig zich weer liet horen. Aangezien de negen ingeslotenen door een nauwe koker in verbinding met de buitenwereld staan, bestaat er voor htm lichamelijke conditie geen reden tot zorg. Aan de horizontale gang wordt nog on onderbroken gewerkt Van de vijf mijn werkers die nog vermist worden, heeft men gisteren geen kloptekens meer ge hoord. Men koestert weinig hoop. hen nog levend aan te treffen, nadat een ver gevorderde poging om een ravitaillerings- schacht te boren moest worden opgege ven, wegens het gevaar van het ontplof fen van springstoffen, die in de mijn lig gen opgestapeld. De redders zijn giste ren op een andere plaats begonnen een gat te boren met de Forex 2, Niet beves tigde berichten maken melding van nieuwe klopsignalen, die met tussenpo zen gehoord worden. De grootscheepse reddingsactie heeft zaterdag haar eerste slachtoffer ge- eist, toen een arbeider bij een boorin stallatie werd getroffen door een val lend stuk metaal. De man stierf bij het vervoer naar het ziekenhuis van Champagnole. Hij liep een schedel breuk op. toen een zware ketting en een metalen bevestigingsstuk van een hijskraan brak en op zijn hoofd viel. Het ongeluk verhoogde de pessimis tische stemming, die in Champagnole heerst. Veel nieuws staat er overigens niet dit communiqué en ook op de ge meenschappelijke persconferentie van de ministers Luns en Soebandrio kon weinig worden verteld. Zo wilde mr. Luns slechts mededelen, dat de mogelijkheid van een staatsbezoek van president Soekarno aan Neder land was besproken. Hij weigerde te zeggen, of hij Soekarno een officiële uitnodiging voor een staatsiebezoek had doen toekomen. Ook wilde hij niet zeggen, of het Indonesische staatshoofd zich bereid had ver klaard tot een dergelijke reis. Krediet Nederland heeft zich bereid verklaard, voor 1965 kredietgaranties ten behoeve van Indonesië tot een bedrag van 100 miljoen gulden te verlenen voor de leve ring van kapitaalgoederen en diensten aan Indonesië. Minister Luns deelde dit gisteren op het vliegveld van Djakarta mede, voordat hjj naar Karatsji vertrok op doorreis naar India In september zul len vertegenwoordigers van beide landen de bijzonderheden uitwerken, ols zij bij eenkomen voor de bespreking van tech nische aspecten van financieel-economi- sche aangelegenheden. Zonnevlekken Minister Soebandrio zei heel blij te zijn dat op de valreep de kreddetgaran- 'uies nog uit de bue zijn gekomen. De zonnevlekke, die de verbindingen hebben gestoord, verhinderden niet dat men tot dit concrete resultaat kwam, aldus de minister. Op de vraag, of Indonesië op de kredieten had aangedrongen, antwoordde hij ontkennend. Als mogelijke projecten waarvoor de garanties gebruikt kunnen worden noemde dr. Soebandrio tan, het vliegveld Kemajoran en de scheepsbouw. kering, dat hij niet meer wilde zeggen dan dat er over financiële aangelegenhe den is gesproken. De gemengde commis sie. die in september in Den Haag zal vergaderen, zal zich ook met dit pro bleem bezighouden. Overigens herhaalde dr. Soebandrio, dat men er van was uit gegaan, dat geen hindernissen voor de besprekingen moesten worden opgewor pen. Gisteren heeft de rijkspolitie te water in de Maas bij Wanssum het stoffelijk overschot gevonden van de 27-jarige me juffrouw E. Francken. Zij verdronk za terdag toen de boot, waarin zij met haar broer, de 19-jarige L. Francken. een zeil tochtje maakte, omsloeg. Het lichaam van de jongen, die bij zijn poging om zijn zuster te redden eveneens verdronk, is zaterdag reeds geborgen. De familie Francken uit Wanssum had vijftien kin- Schulden Talrijke vragen over een compensatie voor de genationaliseerde Nederlandse eigendommen, dde naar schatting een waarde van ruim drie miljard gulden be lopen, pareerde mr. Luns met de verze- Van alles Voorts werd overeengekomen, dat bei de landen spoedig tot uitwisseling van ambassadeurs zullen overgaan Met in stemming van de Surinaamse regering zal Indonesië een consulaat in Paramari bo vestigen. (Voor vervolg zie pag. 7) IFege/is schulden De V.N. bevinden zich rn een kritiek stadium. Naar verluidt is de heer Thant uit Moskou teruggekeerd met de bood schap dat Rusland de Algemene Verga dering zal verlaten als het wordt beroofd van stemrecht in de Assemblee En dat zou wel eens kunnen gebeuren als Mos kou niets betaald van de schuld aan de N.V. door de operaties in Kongo en Cy prus. Woordvoerders in New York hebben verklaard dat het Amerikaanse stand punt nog steeds onveranderd is en het Handvest van de V.N. over dergelijke kwesties ook duidelijk genoeg Is Het Handvest zegt dat elk land dat twee jaar achterstand heeft bij betaoiingen aan de V.N. „geen stemrecht zal hebben" in de Algemene Vergadering. ^ATERDAG zijn in ons land op spoorwegovergangen drie dode lijke ongelukken gebeurd, terwijl dit weekeinde bovendien nog een aantal doden in het verkeer vielen. De 21- jarige militair M. Hooimans uit Veld- driel is zaterdagavond omstreeks half twaalf om het leven gekomen na een botsing met de trein Den Bosch Utrecht op de niet-beveiligde overweg op de Vliertseweg tussen Hedel e» Zaltbommel. De heer H. reed op een bromfiets. Op de spoorwegovergang te Kallen» kote bij Steenwijk is zaterdag een per sonenauto gegrepen door een uit de rich- ting Zwolle komende sneltrein. De be stuurder van de wagen, de 48-jarige mon. teur W. Dijksma uit Giethoorn, was vrij wel op slag dood. Door de botsing brak de remleiding van de trein zodat deze pas een eind verder tot stilstand kwam. De auto werd zo ver meegesleurd, dat de treinreizigers ter plaatse moesten wachten tot andere reisgelegenheid was gearri veerd waarmee zij hun reis konden ver volgen. De zeventienjarige F. N. is zaterdag avond met zijn bromfiets op de onbe waakte overweg bij de Doggersvaart in Den Helder tegen de uit Den Helder komende elektrische trein gebotst en dodelijk verongelukt De treinbestuurder heeft van het ongeval niets bemerkt. Een bewoner van Julianadorp heeft nadien het lijk ontdekt en de politie gewaarschuwd. De oorzaak van het ongeval is niet be kend. De 17-Jarige dekknecht Jan Post uit Urk is zaterdag even buiten het dorp op zijn bromfiets aangereden door een per sonenauto en zo zwaar gewond dat hij onderweg naar het ziekenhuis te Emmel- oord overleed. De jongeman keerde plot seling zonder uit te kijken dwars voor de naderende auto. De vrouw van de be stuurder liep een shock op. Op rijksweg 2 (AmsterdamUtrecht) is onder Ter Aa, gemeente Breukelen, de 33-jarige A. B. Huls uit De Bilt omge- komen, toen hy met zijn auto door de middenberm schoot en tegen een uit de richting Amsterdam komende personen auto botste. Dc zeven inzittenden van deze tegenligger, een Duitse wagen, be stuurd door de heer Kurt Matthlssen uit Itzenö, zijn gewond naar het ziekenhuis in Utrecht gebracht. De 41-jarige mevrouw J. Pannemans- Gijssen uit Utrecht, die vrijdagmorgen bij een ernstig verkeersongeval op rijksweg 12 zwaar gewond werd, is zaterdag in het ziekenhuis overleden. Op rijksweg 13 ter hoogte van Wade- noijen (Geld.) is de 40-jarige onderwij zeres mej. P. U. L. Luijten uit Beesd, toen zij met haar bromfiets de rijksweg overstak, door een auto met aanhanger gegrepen en op slag gedood. De auto met drie inzittenden, sloeg over de kop en werd volkomen vernield. De drie inzit tenden bleven ongedeerd. Zaterdagavond is op de afrit van de Boekelose brug, ten zuiden van Hengelo, de 26-Jarige Turk Ahmed Subasi, die in Hengelo werkzaam was by de Konink lijke Machinefabriek Stork met zün fiets in volle vaart tegen een van rechts komende auto gereden. De wielrijder werd over het wegdek geslingerd en zo ernstig gewond, dat hy in de loop van de avond in het ziekenhuis is overleden. Jn het proces van de toenadering tussen Indonesië en Nederland is het bezoek dat minister Luns aan Indonesië heeft gebracht, een zeer succesrijk element gebleken. Het zal, zo mag men ongetwijfeld verwach ten. ook op de langere termijn zijn positieve werking uitoefenen op de vormen en wijzen van samenwer king. welke uiteindelijk de nieuwe verhouding tussen beide landen en volken zulen benalen. De sfeer die dit bezoek reeds vanaf de eerste dag kenmerkte, was er een van aangena me aard en wij mogen vaststellen, dat dc heer Luns voor wat zijn bij drage tot het bepalen van die sfeer betreft, zich ook nu heeft doen ken nen als een charmant diplomaat, een soepel onderhandelaar en een kun dige gesprekspartner voor de Indo nesiërs. Het slotcommuniqué van dit bezoek geeft een overzicht en opsomming van een aantal zaken, die wilde het komen to* een voor beide par tijen bevredigend herstel der be trekkingen om een oplossing vroegen. Vanzelfsprekend is het niet zo, dat door dit bezoek alle kwesties in één klap zijn geregeld. Daarvoor zijn ze te ingewikkeld en te veel omvattend. Ook hier geldt: het is gemakkelijker banden eenzijdig door te snijden dan door beider inspan ning verbroken banden te herstel len en dat dan want hier ligt ten slotte de kern van het vraagstuk in een principieel andere relatie van de twee betrokken partijen tot elkaar. Het is al meer gezegd: wie onzer had luttele jaren geleden kunnen den ken. dat een bezoek als dit (en met deze resultaten) nog eens werkelijk heid zou kunnen worden? Nog kun nen velen in ons land moeilijk ver werken. dat wij in Indonesië niets meer te maken hebben wij heb ben het uit verschillende reacties begrepen. Wij mogen deze reacties niet zonder meer als uitingen van reactionair denken beschouwen en ze afdoen als emotionele kreten. Uit vele reacties spreekt nog altijd een positieve bereidwilligheid om in allerlei opzicht het volk van Indone sië tot hulp en steun te zijn- De historie van de na-oorlogse jaren kunnen wij nooit vergeten en bij het zoeken naar nieuwe verhoudingen zal zij. hoe dan ook, meespreken. Wij geloven, dat het op z'n minst eenzijdig "ou zijn te beweren dat de Indonesiërs vriendelijk tegen ons zijn, omdat ze ons nodig hebben. De feiten wiizen uit, dat zij de gewenste hulp ook elders kunnen krijgen. De geestdriftige ontvangst die minister Luns ten deel is gevallen, wijst op een sterk verlangen, juist vanwege de banden uit het verleden, ons op een zeer positieve wijze tegemoet te treden en wij geloven, dat hier nieuwe kansen liggen, die wij be slist niet alleen om redenen van materiële aard dienen te grijpen, tot welzijn van het Indonesische volk en het onze. Zondagmorgen is de 53-jarige E. Kramer uit Emden (Duitsland) met een zeilboot op de vijver bü de zandwin ning aan de Verlengde Aarkade in Al phen aan den Rijn omgeslagen en ver dronken. Tegen de avond is zijn stoffe lijk overschot geborgen. De man was 's zaterdags in Nederland aangekomen om zün 16-jarige zoon by kennissen in Alphen aan den Rijin te brengen, 's Mid dags zou hU terugreizen naar Duitsland. In internationale wateren In de nacht van zaterdag op zondag is de 23-jarige mejuffrouw G. Stlekel uit Delft voor haar woning aan de Nieuwe Langendyk met een broodmes neergesto ken door de 30-jarige olieman F. M. B uit Amsterdam. Het slachtoffer had twee jaar verkering met de man gehad, doch een einde aan de omgang gemaakt. Zy is ernstig gewond opgenomen in het zie kenhuis te Delft- Kort na de aanslag kon de dader worden gegrepen. Mejuffrouw Stiekel, die werkt in een snackbar op de Markt wist dat B. in de stad was. Hij had haar laten weten dat hij na middernacht by haar woning zou wachten om een bandrecorder in ont vangst te nemen, die zij nog van hem in bezit had. Vermoedelijk was zij bang, want zij had een en ander verteld aan een paar late klanten, die in de snack bar zaten. Voor alle zekerheid waren zy haar gevolgd en waren getuigen van het drama. Toen mejuffrouw Stdekel met de bandrecorder uit haar woning kwam. haalde B. een broodmes, dat hij 's mid dags in Delft had gekocht, zo bleek la ter, te voorschijn en stak haar daarna in bovenbeen, schouder en buik Terwijl B de vlucht nam, werd de politie gewaar schuwd, die de dader al snel kon aan houden. Huisgenoten van mejuffrouw Stiekel verklaarden, dat zij al vaker door ,B. was bedreigd. Sinds het begin van de nieuwe ha ringteelt zijn er in Rotterdam, Vlaar- dingen en Maassluis weer vijf a zes gevallen van de zogenaamde „haring worm-ziekte" geconstateerd. De Rot terdamse G.G.D. heeft dit bevestigd. Ook in Den Haag: is er een geval van deze ongemakkelijke ziekte bekend bij het ministerie van Volksgezondheid. Alle patiënten zijn inmiddels hersteld, doordat het ziektebeeld op tijd is on derkend. Zowel Volksgezondheid als de Keu ringsdienst van waren in Rotterdam zijn erop uit om het ontstaan van deze ziekte onmogelijk te maken. Na de eerste ver schijnselen van deze ziekte, enkele jaren geleden, zijn er door Volksgezondheid onmiddellijk maatregelen genomen, die het onmogelijk moesten maken, dat de ziekte zich opnieuw zou manifesteren. De voorschriften werden door het pro- duktschap voor vis en visprodukten in uitvoeringsbesluiten vastgelegd en de Keuringsdienst van waren hield controle op de uitvoering. Na deze nieuwe gevallen vraagt de keuringsdienst zich echter af. of de voorschriften van volksgezondheid wel streng genoeg zijn. Zoals bekend schuiït het gevaar in de te „groene" haring. Hoe minder de haring gezou ten is, hoe groter de kans dat zich nog een levende haringworm in de haring bevindt, die de infectie bij mensen doet ontstaan. De conclusie zou voor de hand liggen, dat er op „illegale" wyze van verse ha ring groene, licht gezouten haring wordt Jn Parijs is het begin van de eer ste wereldoorlog herdacht. Franse soldaten marcheerden in de uni formen van 1914 van de Place de la République naar de Gare de l'Est, waar 50 jaar geleden meer dan een miljoen mannen per trein naar het front werden gebracht. gemaakt, die dc ziekte doet ontstaan. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat alle by de keuringsdienst be kende gevallen van haringworm zyn ont staan door volgens de voorschriften be handelde haring. „Nergens", aldus de Keuringsdienst, ..zyn ons gevallen bekend van haringziektegevallen die voortkwa men uij illegale toestanden". Volksgezondheid houdt thans contact met de Keuringsdienst en vraagt zich ook af of de zoutvoorschriften niet straf fer moeten worden. De haringwormziekte is overigens niet gevaarlyk, wanneer hy op tyd onderkend wordt Toch is het een ..nare ziekte" die voortdurend de aandacht van volks gezondheid en de keuringsdienst heeft Volksgezondheid wijst er nog op dat tot groene haring verwerkte verse haring het grootste gevaar meebrengt en dat de verse haring slechts gebakken mag worden. Volgens de Keuringsdienst zou er echter geen aanleiding bestaan om te veronderstellen dat sommige handelaren op deze wijze klandestiene groene haring maken. DRIE Noordvietnamese motortor pedoboten hebben gisteren in de Golf van Tonkin de Amerikaanse torpedobootjager Maddox (2200 ton) met torpedo's en kanonvuur aange vallen. De Maddox, die met boordge- schut terugvuurde, werd niet ge raakt en niemand liep verwondingen op. De aanvallers werden verjaagd door vier Crusader-straalvliegtuigen van het vliegkampschip Ticonderoga. e vliegtuigen bestookten de Noord vietnamese schepen met raketten en wisten er een te raken. De andere twee schepen vluchtten, maar de getroffen motortorpedoboot schijnt stil te liggen. Het incident speelde zich af in interna tionale wateren, ongeveer 80 mijl ten zuidoosten van Hanoi en 30 mijl uit de kust. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk gaf als commentaai dat de V.S. gebruik zullen blijven maken van hun recht in de internationale wa teren te patrouilleren. „De aanvallers hebben een prik opgelopen", zei Rusk, „en als zij hot opnieuw proberen zullen ze een klap krijgen". Niet te ernstig President Johnson ontbood zijn mili taire adviseurs naar het Witte Huis voor een bespreking van de toestand. Uit het feit dat niet de ministers van buiten landse zaken en van defensie geraad pleegd worden, concludeerde men. dat het incident niet al te ernstig werd op gevat De republikeinen zien hier echter weer een bevestiging in van hun theorie dat de regering-Johnson de zaken in Zuid-Vietnam te slap aanpakt De Golf van Tonkin wordt in het westen begrensd door Noord-Vietnam en in het noorden door het communis tisch Chinese eiland. In het oosten ligt het Chinese eiland Hainan. De zevende vloot patrouilleert al enige tyd in dit gebied met ruim 125 schepen, waaron der een dertigtal torpedobootjagers. De Maddox heeft een bemanning van 14 officieren en 260 manschappen. Noord-Vietoam heeft gisteren de V.S, ervan beschuldigd met gevechtsvliegtui gen aanvallen te hebben gedaan op een Noordvietnamees dorp dat 12 kilometer van de Laotiaanse grens verwijderd is. Er viel een gewonde en er werd schade aangericht. Laos werd volledig verant woordelijk gesteld voor het feit dat de Amerikanen van het Laotiaanse grond gebied gebruik maakten. Brutaler De Vietcong wordt overigens steeds brutaler in Zuid-Vietnam. Slechts vijf kilometer van Saigon voerde een batal jon rebellen een aanval uit op een re geringspost die het vliegveld van Saigon bestrijkt. De post werd vernietigd maar de rebellen trokken zich later terug. Vermoedelijk is de aanval voornamelijk bedoeld geweest om schrik in Saigon onder de bevolking te veroorzaken. De Zuidvietnamese regering heeft een Frans protest over dc vernietiging van het Franse oorlogsmonument in het hart van de stad verworpen. Volgens de Zuidvietnamese regering is dc aanslag het gevolg van de herhaalde Franse steun voor een neutraliteitsplan, dat in stryd geacht wordt met de belangen van Zuid- Vietnam. „Dat herinnert me er aan, dat ik iets aan uw fototoestel ge daan heb."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1