Christelijk-sociaal werk had rustig jaar Een tvoord voor vandaag Jeugd vorming vraagt meer regeringszorg W oniiigbouvvprogramma wordt gerealiseerd Garanties voor klanten van reisbureaus Zestig-jarige begint studie aan V.U. 2 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1964 ANBÜERZIJDS DOMINEE-VAN-ELDERS III Vandaag nemen we het slot van de beschouwing over de dominee- van-elders van de hand van dr. O. Jager over. Hij heeft zijn penne- vruchten toevertrouwd aan het blad „Op den Uitkijk". Dr. Jager schrijft: el- COMS moet de dominee ders in de vreemde gi logeren. De scriba moet di allerlei broeders aan de jas trek ken: wil jij de dominee zondag te eten hebben1 De ene broeder heeft juist zijn zuster een weekend te gast. de ander heeft al drie keer een dominee onderdak gegeven, de volgende durft het niet meer aan sinds er een dominee bij hem in huis een galaanval kreeg. Tenslot te raakt de scriba de dominee aan iemand kwijt en over wat er ver der gebeurt kan ik niets anders zeg gen dan dat ik het altijd goed heb getroffen, al valt er een boek over te schrijven. Ik was nog nooit in de aap gelo geerd. Wel heb ik een keer enige spinnen in mijn bedstee aangetrof fen. Ik heb er twee met mijn pre- keboekje doodgeslagen, maar toen kreeg ik spijt. De derde heb ik le vend gevangen in het glas dat naast de lampetkan klaar stond voor 'net tanden-poetsen. Ik kon eerst niets vinden dat dienen kon als deksel voor glas met zijn griezelige inhoud. Niaar ontdekte tenslotte een bn are wandtekst. Die heb ik toen ...aar bovenop het glas ge legd. zodat de spin niet kon ont snappen. ..Vreest niet", stond er op die wandtekst. Ik heb ook een keer in een hotel gelogeerd, omdat het preekverzoek was verbonden met een spreekver- zoek. De sprekers van de betrok ken vereniging logeerden altijd in dat hotel. Het was zo'n hotel als dat in Brussel, dat door Carmiggelt is bestreven; het begon gelijk vloerNiet niet op kon smeet met marmer en handge knoopte tapijten. maar naarmate ik steeg, geraakte het hotel zien derogen in verval: de gangen wer den smaller. venduhuismeubelen vormden zitjes waar niemand zit ten wou en de loper kon nog bést een jaartje mee. Mijn kamer zag uit op een peilloze luchtkoker. De dekens op het bed waren bruin en muf, als in het tehuis van bewa ring. 't Leek op zo'n bojen-vertrek in een kasteel, waar de oude moe der van de gouvernante best een nacht logeren mag. als de graaf en de gravin toch in Nice zijn. Maar daar wist het bestuur van die ver eniging niets van af: het liet mij achter in de weelde van gelijk vloers, zoals alle vorige sprekers die nooit iets over de bovenste eta ge hadden verraden. In die weelde keek ik om mij heen om weer met Carmiggelt te spreken ..met de wat narrige verveling waarmee rijke toeristen en handelsreizigers met een wijde representatietoelage, grote luxe ondergaan. ..Men moet toch ergens slapen, nietwaar?" Zo behoor je er uit te zien." EEN andere keer kreeg ik eer slaapkamertje boven een stal waar 's zaterdagsnachts een koe kalfde. Met een zaklantaarn kon ik na enig zoeken mijn bed vinden, maar 's morgens ontdekte ik pas waarom het 's nachts zo koud was Seweest: het raam stond open. met e oostenwind pèl er op. Gelukkig zei de boer na de middagdienst: ,,Doe maar alsof u thuis bent!" waarna hij, met de benen over een stoel, achter de krant verdween. Ik verdween op mijn beurt achter een andere krant en haalde het tekort aan nachtrust onopgemerkt weer in. Ergens anders bracht mijn gast- heer mij naar de kerk in een kra kend Fordje, almaar zenuwachtig uit angst te laat te komen, hevig toeterend tussen kippen en kinde ren. Bij de terugreis moest de vol tallige kerkeraad in zwarte jassen achter de auto duwen om hem weer op gang te krijgen. Als kandidaat preekte ik graag in Zeeland, alleen al omdat het vanaf de preekstoel zo'n mooi uitzicht was op de wijde Zuid-Bevelandse kappen in het middenschip, waar alleen vrouwen zaten. Als er achter in de kerk een psalmboek op de grond viel. draaiden alle kappen zich naar één kant, als zeilschepen wan neer er plotseling een westenwind opsteekt, en daarna keerden alle hoofden langzaam terug, totdat zij kap aan kap weer recht-door-zee ke ken. Toen ik om met een vriend te kunnen meereizen een vroe gere trein nam dan ik had afge sproken, ontdekte ik bij mijn aan- lange rij komst in Middelburg P| wachtende taxi's ofn diverse kandi- verschillende dorpen daten van Walcheren te brengen. De ste chauffeur vroeg: Bent u kandi daat A? De tweede: bent u kandi daat B? Dat ging zo door. De laat ste zei: Bent u kandidaat Jager? dat kan niet. want uw trein komt juist binnenrijden! Zijn ge- .-u. 0pper. DE dominee van elders mag nooit verbazing tonen. Hij moet in de vreemdste situaties zijn gezicht in de plooi houden, bijvoorbeeld als de ouderling consistorie zich ver spreekt if. gebed: ..Wij bidden U ook voor "hen die van Uw Woord ontstoken zijn." Ik vergeet nooit die ouderling die tot mijn schrik zei: „Op deze werelddierendag bidden wij voor onze broeder Jansen." La ter hoorde ik dat broeder Jansen de plaatselijke vee-arts was. Toen een boer in de kerkeraads- kamer ruzie kreeg met een ouder ling, liet hij zich ontvallen: „Als je nou niet gauw je mond houdt, be ga ik overspel aan je!" Ik kan mij ook nog herinneren wat er door mij heen ging, toen een ouderling die tijdens de dienst had zitten slapen in zijn dankgebed zei: ..Wij dan ken U dat wij in ongestoorde rust(!) deze dienst mochten hou den en vragen U of Gij onze voor ganger bereid wilt maken hier nog eens terug te komen." Ergens anders hadden kwajon gens een kaartspel verstopt in de broekzak van de organist. Toen hij zijn zakdoek te voorschijn haalde, rolden de kaarten de kerk door! In een te kleine kerk liep een koster te mopperen: ,,Nu komen ze vandaeg warempel weer allemael!" Elders hoorde ik een kerkganger verontwaardigd mompelen: „Nu hebben we verleden week voor de scriba moeten bidden en daar zit hij nota bene alweer in de kerk!" Een boerin zei. terwijl zij in de bedstee stapte: „Zeg man. leg mijn rokken even op 't bed van de do minee; dan ligt hij lekker warm!" Ook bij de taalkundige kwalitei ten van de kanselafkondigingen moet de dominee van elders zijn gezicht in de plooi houden. Zo moest ik ergens voorlezen: „Na zes jaar vacant te zijn geweest heeft domi nee De Boer ons beroep aangeno- elders maakt DE dominee het nogal dominee voorbijgaat. Zo viel er een diepe stilte aan tafel, toen een klei ne jongen in een plaats waar nog geen kerk was tegen mij zei: mag preken in hetzelfde zaaltje waar mama 's avonds gaat dan sen." Ergens anders was een klein meisje dat om de vijf minuten zei: ..blote buik". Het was aandoenlijk te zien hoe haar ouders zich in spanden om dat woord steeds te overstemmen, zodat ik het niet zou kunnen verstaan. Zij begonnen ten einde raad over het zondagsvraag- stuk; maar terwijl ik een antwoord overwoog, klonk prompt voor de tiende keer: „blote buik". De dominee van elders moet zachtmoedig zijn. Als hij in zijn preek gezegd heeft: „De één is klemgeloviger dan de ander. een kwestie van karakter, zeggen wij: zou dat waar zijn?" en als bij de koffie de gastvrouw opmerkt: „zo als u zo mooi zei: 't is een kwes tie van karakter!" kan hij niets beters doen dan de kwaliteit prij zen van de koffie of de koek. Als hem het vers wordt voorgelegd: A is de Afdeling van onze chris telijke plattelandsvrouwen, B is het Bestuur waarop wij kun nen bouwen. C is Christus op wie wij ook ver trouwen.... moet hij maar rustig doorlezen tot aan de Z. Vaak moet hij een Salomo's-oor- deel uitspreken. Eens vroeg mijn gastvrouw mij: „Wij gaan zondag naar familieleden die vrijgemaakt zijn. Ik wil dan geen ruzie, want het is zondag. Ik wil dus meegaan naar de vrijgemaakte kerk. Maar mijn man zegt: ik wil geen onge hoorzaamheid, want het is dan zon dag wij gaan dus naar onze eigen kerk. Hoe moeten wij het eens wor den?" Ik heb diep nagedacht en zei aarzelend: „Hebt u een vrije zater dag? Zoudt u misschien zaterdag dat familiebezoek kunnen bren gen?" Mijn gastheer en gastvrouw sprongen enthousiast uit hun stoe len: een prachtig idee! daar had den ze nog helemaal niet aan ge dacht! Dat was dé oplossing. Ik keek met een gezicht van: domi nees weten overal raad op. Maar mijn hart bonsde nog na van de spanning: hoe zeil ik tussen deze klippen door? "LIET verhaal van de dominee van 11 elders eindigt enige maanden (soms een jaar) na de „vrije" zon dag. als hij zijn honorarium ont vangt. Prof. Diepenhorst heeft wel eens verteld, dat vele instanties eenvoudig weg vergeten om de uit genodigde sprekers de beloofde boe- kenbon toe te zenden. Het is waar: wie geen tijd of geen zin heeft om daar een lijst van bij te ouden, weet niet meer wat hij nog te goed heeft. Nu ging Ret hier niet over spreekbeurten (een stadsdominee zal er toch nooit meer dan één in de maand kunnen aannemen, om dat het werk in zijn eigen wijk al tijd moet voortgaan), maar over preekbeurten: ook die worden door sommige boekhouders zonder meer vergeten. Maar er zijn er ook die hun mening over de preek van de dominee van elders op het giro strookje er bij schrijven! Als de dominee van elders des maandagsmorgens wakker wordt na een verwarde droom over rin kelende telefoons. zoekgeraakte brieven, een reis op een vroege zondagmorgen na de angst om zich te verslapen en een haastig ontbijt, een discussie over catechismuspre- ken. papiertjes met afkondigingen, namen voor de voorbede, knopjes aan de preekstoel, liturgische nieu wigheden. nieuwsgierig publiek en overvloedige maaltijden met ge sprekken over verschraling, luistert hij geeuwend naar de ouderling die hem opbelt en die met een harte lijke stem zegt: „Wat lijkt mij dat fijn voor u. zo'n vrije zondag! Dan kunt u 's maandagsmorgens weer Jaarverslag Centraal Bond Ook Russische kerkdiensten nu in omgangstaal? DE Centraal Bond voor In wendige Zending en Chr. Maatschappelijk Werk heeft ook in 1963 door zijn kontakten en werkzaamheden de belangen van de verschillende soorten instellingen, die als lid bij de Bond zijn aangesloten, zo goed mogelijk behartigd. Dit blijkt uit het verslag van deze Bond over zijn activiteiten in het af gelopen jaar. De Centraal Bond. die in 1901 ontstond, fungeert o.m. als lande lijk orgaan van samenwerking op le vensbeschouwelijke grondslag voor het maatschappelijk werk en als groepsfe- deratie voor de kinderbescherming. Hij wil verder voor de leden van de ver schillende kerken een gesprekscentrum zijn op het gebied van o.m. evangelisa tie, zorg voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten en bejaardenzorg. De ledenlijst telde in december 1963 229 namen (dec. 1962 228), waaronder instellingen op het gebied van de kin derbescherming (101), de zorg voor li chamelijk en geestelijk gehandicapten (47), het christelijk-maatschappelijk werk (27) en de evangelisatie (21). De voortgaande ontwikkelingen op so ciaal terrein en de terugslag van een en ander voor de leden van de Bond brachten met zich mee. dat niet alleen de frequentie van de werkcontacten gro ter is geworden, maar ook het aantal onderwerpen, dat het afgelopen jaar aan de orde werd gesteld. Als belangrijkste gebeurtenissen voor de onderscheiden leden-instellingen wor Kerstening van huwelijkswetten in Malawi Het parlement van de pas onafhanke lijk geworden staat Malawi (het voor malige Njassaland) heeft als een van zijn eerste daden gezorgd voor een nieu we huwelijkswetgeving, waarvan de be doeling is, meer zekerheid te verschaf fen voor vrouw en kinderen. Het was tot nog toe de gewoonte, dat wanneer een man stierf, zijn familieleden met de erfenis ging strijken, terwijl de wedu we niets kreeg. Dat is nu onmogelijk gp- worden. Wanneer iemand sterft zonder testament te hebben gemaakt, dan gaa zelfs 80 procent van de nalatenschap naar zijn vrouw. Opmerkelijk is. dat deze wet geïnspi reerd is door het christendom. Het par lementslid Chiwambo zei: „Jezus Chris tus dacht nooit aan zichzelf, maar aan anderen. De vrouwen zijn altijd de on- gelukkigsten van ons land geweest". Hoewel Malawi in meerderheid nief- christelijk is( heeft hét christendom on der de meer ontwikkelden zo'n ingang gevonden, dat 45 van de 50 parlements leden christen zijn. Zendi ngscongres over de Islam De zendingscommissie van de Lu therse Wereldfederatie zal haar jaar lijkse conferentie dit keer wijden aan de christelijke benadering van moham medanen. De conferentie zal van 16 tot 22 augustus worden gehouden in de Zwedse stad Uppsala ter gelegenheid van het achthonderdjarig bestaan var ht aartsbisdom aldaar. De directeur van de afdeling voor we reldzending van de Lutherse Wereld federatie, dr. Arne Sovik, zei, dat de militante opleving van de Islam en het snel stijgend aantal moskeeën het voor alle zendingdrijvende kerken uiterst noodzakelijk maken hun werkwijze met betrekking tot de Islam opnieuw te bezien. Er zullen te Uppsala drie spe ciale lezingen worden gehouden om de deelnemers op de hoogte te brengen van de nieuwste resultaten van het Is- lam-onderzoek. Een van de sprekers zal zijn de hervormde, uit Nederland afkomstige zendings-predikant, dr. V A. Bijlefeld, die in Nigeria woont en d rekteur is van het „Islam in Afrika projekt Dr. Visser 't Hooft treedt in 1966 af De Schotse predikant Patrick C. Rod ger is vrijdag aangewezen als de opvol ger van dr. W. A. Visser 't Hooft als secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Dr. Visser 't Hooft had gezondheidsredenen verzocht van functie te worden ontheven. Men heeft hem echter bereid gevonden nog te blijven tot 1966. den in het verslag behalve divei jubilea, waarvan wij alleen maar n men het honderdjarig bestaan Het is niet alleen de Rooms-Katholie- ke kerk waar men plannen koestert om de „dode" kerktaal, die het Latijn is. in de godsdienstoefening te vervan gen door de levende taal. In de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk overweegt men thans eveneens het traditionele kerksla- ran de visch te vervangen door de dagelijkse 't Lindenhóutstichtingen „Neer omgangstaal. Men hoopt zo de voim bosch", de opening van kindertehuizen van de godsdienstoefening meer te doen te Almelo, Assen, Bennekom, Doetin-j beantwoorden aan deze tijd. chem. Middelburg en Utrecht en de opening van een B.L.O.-school te Rek ken. Het directorium van de Centraal Bond is thans ais volgt samengesteld: prof. mr. I. A. Diepenhorst te Zeist, voorzit ter, dr. G. van Leeuwen te Zetten, vice-voorzitter. mr. H. Winkel te Am sterdam, secretaris, M. Ruppert te Zeist, adviseur en A. Otter te Amsterdam, di- .selsjke""Slad «r^r; oktober met emeritaat gaan na precies eertig jaar als predikant werkzaam Hoe dieper men over de mens dat is dus: over zichzelf nadenkt, hoe meer men tot de conclusie komt, dat hij is een vat vol tegenstrijdigheden. Weet u nauwkeurig van tevoren hoe u in een bepaalde situatie zult reageren? Bent u uzelf nooit eens tegengevallen? (Aan de mensen, die zichzelf mee vallen en dat ook nog verder vertellen, hebben u en ik een hekel!) Zeker: als wij iemands karakter zo'n beetje kennen, dan kunnen wij wel zo ongeveer vermoeden hoe hij of zij zal reageren. Maar gebeurt het niet dikwijls, dat wij moeten zeggen: dat had ik niet van hem of haar verwacht? Houdt u er wèl rekening mee, dat anderen hetzelfde (en waarschijnlijk volkomen terecht) van u zullen zeggen! Hóe zijn wij en wat bezielt ons eigenlijk? Wie beweert zichzelf te kennen vertelt in wezen een fabeltje al zijn er inderdaad in de mate van zelfkennis nogal wat verschillen. De Bijbel zegt: er is niemand, die goed doetzelfs niet één. Dit is de meest radicale veroor deling van u en mij, van ons mensen. Hoe bent u? De Bijbel zegt: slecht. En als die slechtheid niet zo erg naar buiten blijkt, als anderen over u spreken als over een „goed mens", dan moet u toch maar naar de Bijbel luisteren. Alleen: er is ge lukkig nog wat méér te zeggen. Als wij diep in ons hart van onze slechtheid overtuigd zijn, dan is dat het begin van de beterschap. V moet namelijk weten, dat Christus juist voor de slechte mensen is gekomenvoor de tollenaren en de zon daren. Hij rekent ook u en mij daartoe maar Hij oiedi ons Zijn hand en Hij wil onze ogen openen. i u dat wérkelijk? houderskade 137 te Amsterdam. Volgende synode Gerefkerken in Lunteren (Van e i medewerker). De volgende generale synode van de Gereformeerde Kerken, zal van 30 au gustus tot 24 september 1965 op „De Blije Werelt" in Lunteren gehouden wor den. De opening van de synode zal plaatsvinden in Middelburg. De generale synode van de Gere- ^»kl»«»iM«-sVcrrt»ïu bestuurslid Ds. L. ten Kate met emeritaat (Van onze kerkredactie) De _bekende_ gereformeerde predikant Wij lezen vanavond: Nehemia 1 vers 1 tot en met 11. zijn geweest. Ds. Ten Kate werd op 25 juni 1900 in Uithuizermeeden geboren. [Wij lezen morgenavond: Nehemia 2 vers 1 tot en met 10- Reeds op 24-jarige leeftijd slaagde hij voor het kandidaatsexamen theologie. Voor hij op 20 mei 1928 naar zijn hui- dige gemeente kwam, stond hij nog vier jaar in het Friese plaatsje Lioessens. Ds Ten Kate geniet vooral bekend heid door zijn werk voor de „meerde- verggderingen". Zo vertegenwoordig- formeerde Kerken houdt haar zitting in de verschillende provin cies. De laatste synode te Groning/n heeft na vier weken aldaar gezeten te hebben, haar tweede zitting verlegd naar een meer centraal gelegen plaats, het conferentie-oord „De Blije Werelt" te Lunteren. De volgende zitting zou door de kerk van Goes worden samengeroepen, om dat Zeeland aan de beurt is. Besloten werd echter, dat Middelburg de synode bijeen zal roepen en dat gezocht zou i worden naar een meer centraal gelegen plaats. Men heeft nu de beschikking ge kregen over „De Blije Werelt" in Lun- roningen op de generale synode, welke hij enkele malen als tweede scri ba diende. Ook was hij gedurende lan ge tijd lid van de kerkrechtelijke cc missie van de synode. Vanaf 1952 ds. Ten Kate curator van de Theologi sche Hogeschool van de Geref. Kerken Kampen. De laatste jaren SNEL VERLICHTING VAN VERKOUDHEID EN GRIEP Dank zij Togal. Helpt snel-afdoende bij griep, verkoudheid, hoofdpijn, migraine, spit, reumatiek. Met Togal in huis ku^-vu gelukkiger leven. Zonder zorg voor gezondheid. Bij apoth./drog. Tl -AL 0.95; 2.40; 8.83. het de Johannes Cal- vijnstichting. Ds. Ten Kate, die ridder is in de Orde van Oranje Nassau, hoopt op zondag 27 september afscheid van zijn gemeente te nemen. Minderjarige Joden niet vrij in godsdienstkeuze Jaarverslag Ned. Jeugdgemeenschap r medewerkers) Oecumenisch werkkamp van maand in Utrecht „Het is dringend nodig, dat in de Nederlandse grondwet' een clau sule^ wordt opgenomen, dat niet alléén het onderwijs, maar ook de I gehele opvoeding tot deelneming 1.1 aan de cultuur een zaak is van Het jeugd-departement van de We reldraad van Kerken heeft in samen werking met de Oecumenische Jeugd raad in ons land een nieuw soort werk kamp georganiseerd. Gedurende de maand augustus zullen 25 tot 30 deel nemers in een diepvriesfabriek in Utrecht als ongeschoolde arbeiders iD dag- en in nachtploegen gaan werken In deze fabriek werken veel Griekse, Italiaanse, Marokkaanse en Spaanse ar beiders. De bedoeling is, zich een indruk te vormen van de omstandigheden, waar onder de buitenlanddse arbeiders le ven. Tegelijk wil men de aandacht van t(e kerken vestigen op dé problemen yan deze mi&fapten. i dere religie, dan waarin zij zijn groot- aanhoudende zorg van de regering. gebracht. Tot hun achttiende jaar zul- tr0f jlen de jongeren schriftelijk toestem- ormi?Ssweik buiten het ver- ming moeten hebben van hun beide ouders als zij van godsdienst willen ver anderen. Een van deze ouders zal aan bovendien tot deze religie moeten beho ren. In een eerste lezing heeft het Is raëlische parlement een wetsontwerp hieromtrent goedgekeurd. Een van de parlementsleden, rabbijn Sjlomo Lorincz, wilde tevens wettelijk bepaald hebben, dat onderwijsinstellin gen, die godsdienstig georiënteerd zijn, geen minderjarige leerlingen mogen aannemen zonder toestemming van de ouders en de goedkeuring van een gods dienstige autoriteit als de leerling tot anderereligie behoort dan school. Het parlement ging met deze be paling niet. akkoord, Antwoord minister Bogaers: Duitse bijbelhuizen gaan fusie aan Op een vergadering van het verband van Duitse Evangelische Bijbelgenoot schappen is in beginsel besloten tot een fusie. Dit is noodzakelijk geworden, doordat de sterke uitbreiding van het internationale werk van de bijbelgenoot schappen nauwe samenwerking met de zendingslichamen vereist. Tevens kun- PLAN VAN AVOR Het bestuur van de Avor (alge- «zVm.VnlSjk.kbritalw "k! ment vereniging van organisatoren Voor het werk van de bijbelversprei-van reizen) overweegt een plan, i"1 de .w®reld hebben de Duitse; Waarbij de leden van deze organi- bijbelgenootsehappen in het afgelopen i ,J iaar ruim 400.000 mark bijgedragen. In satie Zich verbinden om, zodra een mede-lid door welke oorzaken dan zich op de voorziening van de buiten landse arbeiders (een miljoen) met bij belgedeelten in hun eigen taal. DRINGEND VERZOEK VAKANTIE-ADRESSEN aan ons op te gevea DE DIRECTIE. ook in moeilijkheden verkeert, ge zamenlijk een oplossing te vinden om de schade voor het publiek tot een minimum terug te brengen. Dit werd ons meegedeeld door de voorzitter van de Avor, de heer M. J. M. Brugman. Aanleiding tot dit initiatief waren de moeilijkhe den die dezer dagen rond de reis organisatie Fiesta zijn gerezen en die bij het publiek nogal wat ver ontrusting hebben gewekt. De heer Brugman vindt deze veront- rusting overigens hier en daar wel wat misplaatst. In het reisbureauwezen, zo betoogt hij, duiken vaak enthousiaste per- sonen op met een enigszins avontuur- I lijke instelling die reizen gaan organi seren. Dit is altijd al zo geweest. Op- 1 lichters zijn dit praktisch nooit, doch met hun enthousiasme geloven zij stellig in het succes van hun eigen zet, dat daardoor de commerciële er nanciële mogelijkheden te veel ve: gen. Hoofdzaak is echter dat zij abso luut elke ervaring missen, waarbij komt dat ze zonder enige grond aannemen dat als zij met een mooie en extra goed kope reis aan de markt komen het pu bliek wel in de rij zal staan om te boe ken. AVONTUURLIJK Het feit dat reizigers van Fiesta, tende dat hotels hen niet zullen opne men, toch vertrekken wijst er al op dat de cliënten van dit bureau eigen lijk ongeveer dezelfde avontuurlijke geest hebben als deze reisorganisator. Men heeft elkaar dus gevonden, zo meent de heer Brugman. Onbeschermd het publiek intussen niet. Bij de Avor de vereniging van Passage- en reis- Tenslotte is daar nog de Reiskamer, waarvan het bestuur wordt gevormd door leden uit de besturen dezer beide organisaties en de grote reisverenigin- gen. De bonafide bureaus kunnen een erkenning krijgen hetgeen het publiek enige zekerheid geeft. Voor woningwetwoningen is in 1964 het aantal verleende mach tigingen tot gunning, zowel in ab solute als in relatieve zin, gunsti. ger geweest dan in enige voor gaande jaren. Voor 1964 bedraagt dit aantal (in de periode van van 1 jan. t/m 30 juni) 19.379 tegen over 14286 in dezelfde periode in 1963 en 15.835 in 1962. Op grond hiervan is het niet juist te stellen dat de woningwetbouw ver bij het programma ten achter blijft. Dit z t de i volkshuisves ting en bouwnijverheid, drsI. M. Bogaers, in antwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Bommer (soc.) betreffende de uitvoering van het woningbouwprogram ma 1964. Het aan de Staten-Generaal overge legde woningbouwprogramma 1964 luidt: 45 000 woningwetwoningen, 25.000 pre- miewoningen en 20.000 k 25.000 onge- onderzoek subsidieerde woningen. Daarnaast heeft enquêteerde volwassenen procent van de jongeren de vakantie- spreiding als een probleem. de minister, na overleg met zijn ambt genoot van financiën, de mogelijkheid geopend de in 1963 opgelopen achter stand in de woningwetsector alsnog in 1964 in te lopen. Dat aan de ongesubsi dieerde sector in het eerste halfjaar re latief meer is toebedeeld dan de helft van het geprogrammeerde aantal, wordt veroorzaakt doordat, mede ter bestrij ding van het onbenut blijven van bouw capaciteit, is afgestapt van de afgifte van rijksgoedkeuringen in evenredige maandelijkse gedeelten, in beperkte ma te extra contingenten zijn toegewezen, woningen onder de 16.000, alsmede „vrijetijdswoningen" buiten de contin gentsverdelingen worden gehouden en omdat ter stimulering van voor de wo ningbouw nuttige initiatieven voor diver- proefwoningen in de ongesubsidieerde :tor extra contingenten ter beschik- g zijn gesteld. iet beleid, zo zegt de minister, ia er- Arbeitseinsatz werd evangelisatieaktie De Jonge Gemeente leidt in Oost- Duitsland geen moeizaam, wel een ge heel andersoortig bestaan, dan hier. Dit zei ds. Kurt Scharf, de praeses van de Duitse Evangelische Kerk in een toespraak voor 200 tongeren in Saar- briicken. Hij definieerde de Jonge Ge meente in Oost-Duitsland als een in het verborgen werkende kracht, die, wanneer het tot een konfliktsituatie komt, aan de dag treedt. Di gebeurde bij voorbeeld bij de verplichte oogstarbeid door stu denten, die hier en daar het karakter van een evangelisatie-campagne kreeg. Het aantal gevallen van dienstweigering om principiële redenen is in Oost- Duitsland aanzienlijk, aldus ds. Scharf. Door interventie van de kerk komt in deze gevallen ook geen strafvervolging op gericht met de beschikbare capaci teit een zo groot mogelijk aantal wonin- E te ,bouwen. waardoor in de ongesub sidieerde sector een bouwkostengrens van in het algemeen 35.000 per woning ls ,??,steld Als «evolg hiervan is het mo gelijk een in absolute zin groter aantal woningen in deze sector in uitvoering te nemen. De tot nog toe over 1964 bekend zijnde gegevens hebben de bewindsman, versterkt in zijn overtuiging, dat het wo ningbouwprogramma 1964 zal worden gerealiseerd, zo zegt hij. Opinie-onderzoek Vakantiespreiding voor 59 pet. een probleem Volgens een in november 1963 door do. Nederlandse stichting voor statistiek ten behoeve van de SER ingesteld opinie vaart 59 procent van de ge- slechts 44! band van de school, dat in het ver leden geheel aangewezen was op vrijwillige krachten, moet in de huidige ontwikkeling veel grotere mogelijkheden hebben. Zowel in de leidinggevende sector als ten aanzien van de gehele outillage, zijn voorzieningen dringend no dig." Dit staat te lezen in het jaarverslag van de Nederlandse Jeugd Gemeen schap. hqt contactcentrum van de Ne derlandse jeugd, waarbij nu 52 jeugdor ganisaties en -instellingen zijn aangeslo- Het verslag doet duidelijk v,at het jeugdvormingswerk nog steeds sterk in ontwikkeling is. Er vindt een voort durende worsteling plaats om in deze veranderende maatschappij een eigen tijds jeugdleven op te bouwen, waarin de jeugd de kans krijgt tot ontplooiing te komen en een eigen leefwereld op te Dit zegt de minister kunsten en wetensfchappen. Bot. in antwoord op vragen van net Tweede-Kamerlid, de heer Slotemaker de vro"2t. (.fac- sof -> m verband met het vraagstuk van de vakantiespreiding. De vaste commissie van de rijksdienst voor het nationale plan heeft de regering adviezen over dit vraagstuk verstrekt. Deze adviezen stoelen op het studierap port „recreatieruimten in Nederland", dat door de rijksdienst voor het natio nale plan is gepubliceerd. Minister Bot merkt op, dat nij niet bevoegd is een beslissing te nemen inzake de publikatie 2eZevfdvIez€n' aan«ezien deze zijn "'^kracht aan zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Woodstock—Ontario (Can.) Emmanuel Ref. Church: C. G. Bons. legerpred. te Harderwijk. Benoemd tot hulppred. 's-Gravenhage (wnhgem. XV): H. J. Voors, laatstel. pred. te Australië, woonachtig te 's-Gra- venhage. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oostburg: W. Netjes te Stellendam-Melissant. GERËfa. GEM. Beroepen te Rotterdam-Z. (vac. C. v Dam): G. Schipaanboord te Apeldoorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo: P. Roos. kand te .-Grayenzande: te Mussel: J. v. Mul- ligen, kand. te Steenwijk. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Hilversum (2de mei' mr' M- A- Ktenp <e Studieweek van oud-katholieke theologen Van 28 september tot 3 qktober wordt op Woudschoten te Zeist de negende in ternationale studieweek van oud-katho- i t.1leolo«en gehouden. Het hoofdthe- luidt: Er zullen Ambtsopvolging e het Nieuwe Testament' »uc. sie-gedachte in de oude Kerk", rooms-kathoiieke leer, dogmatisch kerkrechtelijk „Protestantse bezwaren fü ^stemming". „De oud-katholieke leer in het licht van de tegenwoordige oecumenische verhoudingen". De vorige conferentie vond in 1962 Bom pla8ts, Het volgend jaar zal het 19de internationale congres van oud-ka tholieken in Wenen worden gehouden wel van 22 tot 27 september. Naast school en gezin heeft het „der de milieu" een belangrijke bijdrage te leveren. In een tijd, waarin het streven naar welvaart zoveel energie opeist, is het dringend nodig, dat de geestelijke en sociaal-pedagogische aspecten niet worden verwaarloosd, maar sterk de aandacht krijgen, zo meent het NJG- bestuur. Daarom wordt in het verslag ook de vraag gesteld, of het gezamenlijke jeugdwerk In ons land wel voldoende service geeft bij de vrijetijdsbesteding (waarbij ook de vakanties), mede ge zien de grotere financiële mogelijkhe den van vele jongeren. De suggestie wordt gedaan een reisbureau op te rich ten om adviezen te geven vooral op het gebied van reizend kamperen. Ook wordt gepleit voor uitbreiding van het aantal speciale jeugdkampeerterreinen, vooral in de zg. randmeren en het Del tagebied. Van de aktiviteiten van de NJG in hat afgelopen jaar memoreren wij slechts^ de jeugdaktie „Europa I.2.3.". die inge zet werd met een Nationaal Jeugdappèl op 2 december in de Europahal. te Am sterdam Waar 2.000 jongeren aanwezig waren. De bedoeling van deze aktie was de plaats van Nederland in Europa en de wereld te bespreken en daarna geld bijeen te brengen voor projekten in de ontwikkelingslanden. Een succes werd ook het dia-pocket- projekt. De pocket „Leven en laten le ven" en de kleuren-dia-set over opzet, doel en omvang van het club- en buurt huiswerk vonden een enthousiaste ont vangst. De NJG-voorzitter, ds. N. O. Steen beek, was in het afgelopen jaar wegens ziekte ongeveer een half jaar niet in staat zijn functie waar te nemen. Prof. dr. W. Banning moest zich wegens zijn hoge leeftijd terugtrekken uit de Raad van Advies. In de Sectie Jeugdzorg werden de heren H. van den Bergh c heren J. Barnard e Tamsma. De Vrjje Universiteit van Amsterdam al met september de poorten openen oor de uit Hardingen afkomstige heer Tigchelaar Niets bijzonders mis schien, maar deze Fries, die theologie zal gaan studeren', wordt 16 oktober al zestig jaar. Over drie jaar hoopt hij reeds te slagen voor het kandidaats- fxa™£P Zodat.al? alles naar wens gaat in 1967 een 63-jange beroepbaar gesteld winkel begonnen met avondstudie. Na de lagere school, die hij op elf-jarige eeftijd verliet, kreeg hü een kantoor- oaantje, werd daarna chef van een groothandel in sigaren en sigaretten vertegenwoordiger van suikerwerken,' later van levensmiddelen en verkocht ook nog auto's in een garage te Leeu- warden In 1955 kocht hij een boekhandel in Harlingen. Hij haalde verschillende vakdiploma's voor de boekhandel. De boekhandel heeft hij nu verkocht aan uitgeversmaatschappij Bruna. Protestanten in Costa Rica stap nader bij eenheid De "kerken van Costa Hica lijn weer ;en stap dichter bl) kerkelijke eenheid gekomen. Reeds enige jaren werken 21 protestantse kerken samen in een Evan gelische Alliantie. Op de jaarvergade ring van de Alliantie, die onlangs werd gehouden in het nieuwe opleidingsinsti tuut van de Assemblies of God, hebben de leden-kerken definitief besloten af t« zien van eigen kontakten met interna tionale kerkelijke lichamen. Alle inter nat ïona e kontakten zullen nu door de juden Mantie worden onder- .Uit het verslag van de jaarvergade ring blijkt voorts, dat een van de be langrijkste aktiviteiten van de Alliantie het ,,goodwill-caravans"-projekt is In dit projekt trekken teams van medische specialisten, predikanten en anderen ""f, stfeken var? Costa Rica. die geen ?ocjale verzorging hebben. Gedurende het afgelopen jaar doorkruis ten 14 caravans het land. om telken» maximaal een. week in een bepaald dorp te blijv. Dit program, dat van regeringswege jndersteund wordt; heeft al navolging frvonden bij .testanten in andere Latyns-Amerikaan; landen. Interkerkelijk jongerencongres 'n Midden-Oosten maak a'^e d'n8en nieuw" tVema,.van de eerste oecume nische conferentie voor jongeren en stu- aenten in het Midden-Oosten, die onlang* in Libanon gehouden werd. Deze con ferentie maakte deel uit van het »tu- van r--=----- i» ci cjuieaerai Uiristenstudenten over het leven f™»™*-V"n dc kerk' Ruim honderd .namen «r aan deel. Onder hen waren ïeaen van de armeense, griekse koptische. protestantse en syrlsche ker- "els en Grieks W3ren Arabisch' Eo" h.1?* öP^jnsstoespraak beschreef fei.P vfn Kr5 Nissiotis. mededirec- d^yefeld^ad^^'KSen^os^? mie^booAsóh?' de lpannin? tussen oe ^de b°od^ch!P van het christendom en een wereld die steeds weer de nadruk legt op alles wat nieuw is. Hij rien zijn gehoor op ernstig de vraag te be W,,wat christen-zijn betekent nL!lrid,VJül"'Ü","erde ea

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2