Nieuwe Lekke Courant Dansende geleerden om geslaagde foto's ANWB en justitie eens In 1965 RANGER 8 EN 9 Russen: „aardig succes maar wij baanden weg5 Reddingsacties hebben thans vlot verloop Gesprek met Indonesië kreeg een goed begin Weer een druk weekeinde Bouwvakkers terug, Duitsers op weg Commentaren Zaterdag 1 augustus 1964, 45ste jaargang hogedrukgebied ten zuid- Directeur: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigti ie ghebleve* mijn hart in teghenspoef gebied boven Scandinavië t tige noorwestelüke winden koele polaire lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar het zuidoosten- De aan voer van deze lucht, waarin naast op klaringen ook lokale buien voorkomen zal gedurende het weekeinde blijven voortduren. (Zie ook pag. 7) p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10.05-- Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 OPGETOGEN geleerden in Pasadena (Californië) hebben gisteren in de vorm van radiosignalen ongeveer vierduizend foto's ontvangen van het maanoppervlak, genomen door de zes camera's aan boord van de Ran ger 7 in de 16 minuten en 40 seconden voor het toestel met een snelheid van 9500 km per uur op de maan te pletter sloeg. En daarmee was de met zoveel spanning gevolgde vlucht van het ruimtevoertuig een volledig suc ces geworden. Deze verwelkoming in Nijme gen maakte alles weer goed voor de moede soldaat, die de laatste dagen bijna tweehonderd kilo meter onder zijn kisten had weg gelopen je zou er bijna toe komen om alleen hiervoor al de vierdaagse te gaan lopen! Met ingang van 1 oktober is mr J. ir 't Veld benoemd tot lid van de Raad var State. De heer In 't Veld, lid van de Eer ste Kamer der Sta ten-Generaal voor d( P.v.d.A. en van 1948 tot 1952 minister van wederopbouw en volkshuisvesting, vervult hiermede de vacature, ontstaan door de pensionering van de heer M. A. Reinalda. Project-leider Harris M. Schur- meier en zijn 4000 medewerkers kon den tevreden zijn: de Ranger 7 was op een afstand van slechts 16 km van zijn doel terecht gekomen. In een vlakte in de noordwestelijke hoek van de Mare Nubium (de zee der wolken), even links van een heuvel achtig gebied, dat Procellarum wordt genoemd. Tot fracties van seconden voordat het ruimtevoertuig te pletter sloeg werden radiosignalen uitgezonden en opgevangen door de twee reusachtige parabolische antennes van het opspo ringsstation van Goldstone in de Moja- vewoestijn, 270 km van Pasadena. Uitstekende kivaiiteil Al direct kon een woordvoerder van het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA) meedelen, dat de kwaliteit van de radiosignalen uit stekend was. Ze zijn vastgelegd op een magnetische band en vervolgens om gezet in beelden op 35 mm-film.'Deze film is later met grote zorgvuldigheid ontwikkeld. Het Is de eerste maal dat de mensheid een blik gegund wordt op het maanop pervlak, van gro'.e zowel als van zeer geringe hoogte. Twee camera's bestreken gebieden van 200.000 tot 50.000 vierkante kilometer, vier camera's gebieden van 32.000 tot 3000 vierkante kilometer, ter wijl kort voor de aankomst een van de camera's met wijde hoek met een 25 mm lens een gebied In beeld bracht van 8 vierkante kilometer. De camera's met nauwe hoek konden vlak voor de landing voorwerpen foto graferen zo groot als een auto (de te lescopen op aarde kunnen geen kleinere voorwerpen onderscheiden dan van meter breed). Deze foto's zijn van groot belang voor de uitvoering van het Apollo-project, dat zoals bekend over enkele jaren de eerste mens op de maan wil brengen. Door middel van het nu verzamelde materiaal wil men vast stellen of de grond in dit maan-gebied geschikt is voor een eventuele landing. Wit vlekje Een groep waarnemers op Kaap Ken nedy, die door een reusachtige televisie telescoop de maan in het oog hield, heeft meegedeeld dat zij ongeveer twintig se- De reddingsacties voor de negen opgesloten mijnwerkers in Cham- pagnole, maakten vancfhtend vroeg snelle voortgang. De .«e boor, die wordt aangedreven door samenge perste lucht vorderde meer dan een meter per uur. Na een diepte van 71/2 meter was het nog niet nodig de tachtig centimeter brede schacht met stalen pijpen te versterken, hetgeen een tijdbesparing van kostbare uren betekent. Gisteren is de kaars d *S'op de vloer van de gang baar de ne/^n overleven den zich 1 prden is-geplaatst als con- trolemidde,, plö^eling uitgegaan. Dit zou kunnen wijzen op een gebrek aan zuur stof. De redders hebben meteen een zuur- stofcilinder naar het uiteinde van de pijp gebracht en tevens de ingesloten man nen geadviseerd een tijdlang niet te ro- Maar na een aantal proefnemingen bleek dat het slechts een loos alarm betrof en dat de aanvoer van verse lucht voldoende beider uit Hasselt zijn nog niet bevrijd en over hun lot verkeerd mén nog in zekerheid. Steeds meer scheuren in de om trek van de mijn in Champag- nole. De spanning stijgt tot het ondragelijke conden 11a het tijdstip van bet neerstor ten van de Ranger (14.30 uur Nederland- tijd) een klein wit vlekje in de Mare Nubium zag verschijnen. Even daarna dacht men een zwart stipje te zien. Het einde van de Ranger kon in het hele land worden gehoord in een spe ciale uitzending vanuit het operationeel centrum in Pasadena, waar ongeveer 250 technici en geleerden bijeen waren. Er viel een stilte toen het beslis sende moment naderde. Het enige wat men toen nog hoorde was het klonk een gestage stroom richten: de signalen blijven krach tig wij hebben uitstekende tele visiebeelden wij ontvangen beel den tot het laatst Toen hielden de signalen plotse ling op. De spanning was gebroken. De aanwezigen sprongen op, dansten, schreeuwden en sloegen elkaar op de schouders. De Ranger 7 is het vierde ruimtevoer tuig dat op de maan te pletter is gesla gen. De voorganger van het toestel, de Ranger 6 had de 392.140 km van de aarde naar de maan even vlot afgelegd als de Ranger 7 (67 uur en 35 minuten), maar haar camera's weigerden op het kritieke moment. Ook de Ranger 4 slaagde er niet in foto's naar de aarde over te brengen. Een Russisch ruimtevoertuig, de Lcemk 3 nam in 1959 foto's van de achterzijde van de maan. maar deze waren niet bij zonder verhelderend, daar ze van een af stand van ongeveer 60.000 km werden ge- Joh n son In Washington sprak president John son van „een prachtig succes", dat een belangrijke stap voorwaarts betekende in het programma ter verzameling van de wetenschappelijke kennis, die noodzake lijk i r de r ,.Ik ben me er van bewust dat dit grote succes pas is bereikt na een aantal mis lukkingen en gedeeltelijke mislukkingen (twaalf in totaal), maar het moet ons opwekken tot nog grotere inspanningen in de toekomst. Het feit dat onze Russische mededin gers veel onvermelde mislukkingen b(j schoten naar de maan en de planeten hebben gekend, bevestigt eveneens de volledigheid van het succes van van daag", aldus de president. Het Russische persbureau Tass meldde het Amerikaanse succes in zijn Russische dienst met als commentaar, dat het Rus land was dat de weg baande voor het fotograferen van het maanoppervlak van uit raketten Overigens waren de Rus sische geleerden verheugd over het Ame rikaanse succes dat ,.een waardevolle bijdrage vormt tot het onderzoek van de kosmische ruimte". De directeur van het laboratorium voor straalaandrijving (waar de Ranger werd gemaakt), dr. William Pickering, heeft meegedeeld dat begin volgend jaar nog twee Rangers zullen worden gelanceerd. De bestudering van de gisteren gemaakte foto's zal uitmaken of hetzelfde doel zaJ worden gekozen. Bij een autobotsing te Groningen is gisteravond de inzittende van een bestelauto, de 21-jarige apothekers-assis tent K. Hoeksema uit Groningen, omge komen. De beide bestuurders kregen hoofdwonden. Een maanfoto van Ranger 7: de foto is niet compleet. Tijdens de transmissie naar de Aiarde sloeg het ruimtevaartuig op de maan te pletter. De foto werd gemaakt van een hoogte van 300 meter en toont een stukje maan van der tig bij achttien meter. Geen vakantiepret voor 50 tentenhuurders Voor ruim vijftig gezinnen, die een kampeertent hebben gehuurd bij de koopman C. J- M. van Dam in trecht, begint de vakantie vandaag niet vreug devol. Ze zullen het zonder de tent moeten doen. want de verhuurinrichting van kampeerartikelen van de heer Van Dam aan de Zonstraat in de domstad is gisteravond helemaal uitgebrand. Van de ruim vijftig tenten, die voor afhalen gereed stonden, restte slechts een troos teloze zwarte stapel verkoold linnen toen de brandweer tegen tien uur het sein brand meester gaf. COMMUNIQUÉ VERTELT De Nederlandse en Indonesische onderhandelaars hebben vandaag een reeks besprekingen, die ten doel hadden de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren, beëindigd en een communiqué uitgegeven, waar in wordt medegedeeld, dat nog na dere besprekingen zullen plaats vinden. Het communiqué bevatte weinig cifieke of gedetailleerde gegevens over de besproken onderwegpen maar was veel meer een algemene verklaring, waarin er de nadruk op werd gelegd, dat de be- Voor de derde maal deze zomer krijgt Nederland een zeer druk week end. De wegen zijn vandaag overvol geweest en zullen dat waarschijnlijk ook morgen zijn. Twee enorme stro men toeristen zijn aan „de grote trek" begonnen: de na twee weken vakantievieren thuiskerende bouw vakkers en de tienduizenden Duitsers uit Westfalen, voor wie dit week- Examen voor jagers? Minister Biesheuvel (landbouw en visserij) en staatssecretaris Van de Laar (o. k. en w.) zien de betekenis in van een verplicht examen voor allen, die voor een jachtacte in aanmerking wen sen te komen. Zij willen echter gaarne de voorstellen afwachten van de Jacht- raad omtrent dit vraagstuk, dat door dit college op het ogenblik wordt be studeerd, alvorens antwoord te geven op de vraag van het kamerlid Brugge- man (psp) of de tijd nog niet rijp is een verplicht examen in fe stellen. Er zijn reeds maatregelen genomen teneinde tc voorkomen, dat onkundige n onweidelijke jagers op staatsgronden n het algemeen en in de natuurreser- aten in het bijzonder de jacht uit oefenen. einde de vakanties juist zijn begon- Evenals de vorige drukke weekeinden zal de trek zich met name richten op het westen, waardoor vertragingen op treden bij de bekende knelpunten het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht, de weg Amersfoort-Zwolle, die de even drukke weg Hilversum-Apeldoorn bij Hoevelaken kruist. Daarnaast krijgt ech ter ook de weg van het zuiden Zeeland (Roermond-Tilburg-Breda) enorme drukte te verwerken, met me van de Duitsers, die hun vakantie doorbrengen aan de Zeeuwse kust. Om het verkeer zo soepel mogelijkte doen verlopen houden ANWB en Rijks politie elkaar op de hoogte van tuele stagnaties en ongelukken. De We geninformatiedienst van de bond draait op volle toeren en geeft telefonisch ad viezen voor te volgen routes. Algemeen advies aan automobilisten: pak de auto- kaart en zoek de de secundaire wegen. België In een steenkolenmijn te Zolder in Belgisch Limburg is gisteren op de 800 m verdieping een mijngang over een lengte van tien meter ingestort. Vier mijnwerkers die aan het werk waren op deze verdieping werden ingesloten. Een 29-jarige arbeider uit Heusden wist zich op eigen kracht te bevrijden en alarm 'te staan. De man nam zelf aan de eerste red dingswerkzaamheden deel. Een 25-jarige mijnwerker uit Koerscl kon ln de loop van de middag, weliswaar ernstig ge wond, bevrijd worden en in het zieken huis worden opgenomen. De man ver keert niet in levensgevaar. De twee overigen, een 23-jarige mijn werker uit Zolder en een 43-jarige ar- Onderhandelingen over verkoop van Gronings gas De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij (gas export) en Thyssensche Gas- und Wasserwerke G.m.b.H. zijn in onderhandeling getreden over de ver koop van Gronings aardgas. Op grond van marktonderzoekingen wordt ver wacht dat de afleveringen van dit gas aan Thyssengas geleidelijk zullen oplo pen tot 4 miljard m3 tegen 1975. Gehoopt wordt aldus de donderdag- ond door de betrokken maatschap pijen in Den Haag en in Duisburg- Hamborn afgelegde verklaring dat de onderhandelingen over het contract tegen het einde van dit jaar met suc- zullen zijn beëindigd. heid". De leiders der heide delegaties, minis ter Luns en zijn Indonesische collega, Soebandrio. verklaarden op een vanmor gen gehouden persconferentie met na druk. dat bij beide landen „wederzijds begrip" had geheerst. Zij nomden dit het belangrijkste resultaat van het bezoek van mr. Luns aan Idonesië. dat een week heeft geduurd. In een communiqué werd medegedeeld, it de beide function»-!«—— aren met „de discuss financiële porblemen". Besloten is, dot de uitwisseling van op vattingen binnenkot zal worden voortge zet in een gemengde commissie", aldus het communiqué. „De taak van deze com missie zal zijn, de ter zake dienende fei ten en gegevens te bestuderen en eer. definitieve regeling voor te bereiden. Be vestigd is. dat aan nog bestaande discri minaties in de financiële en economische betrekkingen tussen beide landen door beide partijen zo spoedig mogelijk een eide zal wonden gemaakt. Rit zal ook de mogelijkheid openen, de economische sa menwerking te bevorderen. Verdere besprekingen op technisch ni veau zullen door vertegenwoordigers van de beide regeringen worden gevoerd in september. „De ministers achten het wenselijk, ln de loop van het volgend jaar opnieuw bijeen te komen om de ontwikkeling, de betrekkingen onder de loupe te men en onderwerpen von gemeenschap pelijk belang te bespreken", aldus het communiqué nog. Oprapen wandelstok kost man het leven Het oprapen van zijn wandelstok, die onder een stilstaande vrachtwagen was geraakt, heeft gisteren het leven gekost aan de 77-jarige A van Minne. De vrachtwagen stond in de Zeilstraat te Amsterdam voor de geopende brug te wachten. Op het moment dat de brug weer ging zakken, stak de man de weg over- Daarbij verloor hij zijn wandel stok. die onder de wagen terechtkwam. Hij kroop eronder om zijn stok te pak ken. Intussen kwam het verkeer weei op gang. Ook de vrachtwagen ging weer rijden en sleurde de man tientallen - HU praktisch op slag HIT A ET ministerie van justitie en de ANWB hebben een gezamenlUk communiqué uitgegeven als resultaat van een bespreking over taak en werkzaamheden rt de Wegeninformatiedienst KNAC—ANW'B en die van de politie. Zowel de politie als de ANW'B heeft tot taak verkeersmaatregelen te treffen ingeval van stremmingen en dergelijke, zo zegt het communiqué. De centrale politieverkeers- commissie zal nagaan of het mogelijk is een politieverkeersinformatieccntraie te itichten, die dan de politic-Instanties en het publiek (via de radio) zal inlichten (ver de getroffen maatregelen. De politieccnlrale zal geen individuele voorlichting >p dit punt aan het publiek verstrekken; dit wordt aan de informatiecentralc van de bond overgelaten. Het ministerie en de ANWB waren het er over eens, dat dc politic berichten over de verkeersmaatregelen onverwqld aan de ANWB moet doorgeven. Anderzyds stelt de KNACANWB zUn inlichtingen over de wegen- en verkeerssituatie ter beschikking van dc politie. Verder Is afgesproken, dat mede delingen van de KNACANWB via de radio over verkeerssituaties in verband met het treffen van verkeersmaatregelen na overleg met de politie zullen worden j gedaan. Het communiqué onderstreept ten slotte „de wenselükhcld van een goede jg samenwerking en van de wederzUdse informatie van rükspolitie en ANWB." lyrET AL degenen, die aan de voor bereiding van de lancering van de Ranger 7 hebben medegewerkt, verheugen wij ons over het volledige succes, waarmede nu alle inspannin gen zijn bekroond. Wat het niet zo. dat zeer velen op dit succes al niet meer durfden rekenen, na de misluk kingen bij vorige „schoten op de maan"? De vreugde is er nu des te groter om. Eerlijk gezegd gunden wij de Russen niet zo erg hun eerdere successen, die dan nu door de Ameri kanen ruimschoots in de schaduw zijn gesteld. Wij zijn tegenwoordi teyel wat ge- wend cn het moet st n dit mode woord te gebruikenige» spectaculair zijn, wil het nog ind. ©k op ons ma ken. Hier is dan zo'n uitzondering: gave foto's van de maan, genomen van een hoogte van zeshonderd me ter. Een overwinning van de tech niek, een zege van het menselijk in tellect. Maar toch slechts een fase in de ontdekkingstocht van de mens heid. die de geheimen van het heelal wil doorgronden, die wil weten wat zich bevindt achter.-ns a.^orizon en ook de uiterste grcr»ng o.vil verken nen. Uiteindelijk worden de mens daartoe de middelen gegeven: hij heeft niets van zichzelf en zijn eigen tijd is beperkt De geleerden en de technici in Ame rika kunnen 1111 hun programma gaan afwerken. Met dit ene „schot" zijn gegevens verkregen, die het mogelijk maken een mens naar de maan te brengen. Wat nog maar zo kort ge leden een hersenschim leek, komt straks in de sfeer der verwezen lijking. TJET HEEFT zijn redenen, dat pre sident Johnson geen enkel lid van het kabinet en van de bij liet dagelijkse beleid betrokken groep van gezagsdragers in aanmerking wil doen komen voor de functie van vice- president. Het lijkt ons wat ver ge zocht een reden voor het presiden tiële besluit te zoeken in de onder linge persoonlijke verhoudingen. Veel meer is het besluit ingegeven door politieke overwegingen. Het blijkt, dat president Johnson in staat is een zelfstandig beleid te voeren en dat hij zelf naar eer en geweten, zonder het oor te lenen aan wensen en mogelijke eisen van partijgenoten, zijn koers wil uitstippelen. Er behoeft geen opzet te hebben be staan bij het utschakelen van Robert Kennedy, de minister van justitie, voor de functie van vice-president. De bewering, dat Johnson geen man naast zich zou willen hebben, die hem het risico van verlies der zuide lijke staten oplevert, is uiteraard moeilijk met bewijzen te staven. En als het zo zou zijn, wat dan nog? Johnson heeft het genoegen mogen smaken van aanvaarding van de wet op de burgerrechten en iedere Ame rikaan weet dat hij op het punt van de doorvoering dezer wet op de pre sident staat kan maken. De vice-president, die Johnson wil aanwijzen, zal menselijkerwijze ge sproken ook vice-president worden in de komende parlementaire perio de, na de verkiezingen in november. Johnson kijkt vooruit en hij weet uit ervaring tot welke verantwoordelijk heden een vice-president in de Ver enigde Staten kan worden geroepen. Het lijkt er op, dat straks geen en kele Amerikaan meer in de gelegen heid zal zijn zich laatdunkend uit te laten over het „familieregime" der Kennedy's. JTONDERDEN DODEN in Kongo, meer dan honderd doden in Noord-Rhodesië, ziedaar de „balans" van enkele dagen. En waarom? In Kongo blijven de opstanden aan de orde van de dag, in Noord-Rhodesië worden dorpen geteisterd door een religieuze secte. W*1 ren de berich ten en zijn ze vijf nP.n'uten later ver geten, druk als wij het hebben met de besteding van onze welvaart Natuurlijk: men kan er vanuit een beveiligd bestaan als het onze toch niets aan veranderen en er is de laat ste jaren in Afrika al zoveel bloed gevloeid, dat die enkele honderden doden van deze week maar een frac tie zijn van het totaal. Een mensen leven is niet erg iri"_;I en als de be volking van de mir cr ontwikkelde landen niet wat verstandiger wordt zal het uitmoordeu van elkaar nog wel een tijdje doorgaan. Het zijn stuk voor stuk rationele waarheden, waartegen weinig valt in te brengen. Op de rekening van de meer ontwikkelde landen blijven ten slotte als nimmer te delgen schuld prijken de miljoenen doden van twee wereldoorlogen. Een mogelijk verwijt in de geest van „zij zijn daar nog niet wijzer" gaat beslist niet op. Wat dan wel van ons wordt gevraagd? Op zijn minst wat meer mededogen met men sen, die zijn van gelijke beweging als wij. Als wij belijden, dat God uit enen bloede het ganse menselijke ge slacht heeft gemaakt, dan zullen wij er niet zonder meer voorbij aan kun nen gaan, dat mensen als beesten worden afgemaakt. Wij zullen de hemel aanroepen om een keer in deze toestand, voor vervolgden en vervol gers. Op voordracht van de minister van verkeer en waterstaat is ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, oud-com missaris der Koningin in Overijssel te Nijmegen, benoemd tot lid en aange wezen als voorzitter van de Raad van de waterstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1