Nieuwe Lekke Courant <3E2> Eerherstel gevraagd voor vrije sector in de bouw de 2545 11'1 1 f 9950.- Ranger volbrengt zijn maan vlucht WONINGWETBOUW KAN OOK DUUR ZIJN fl Jaap Frijling tijdens lift vennoord Meer vrijheid kan meer woningen opleveren Redding 9 mannen kan week duren Bij ander geluk mijnon één dode LANCIA KLASSE AUTO MAREL Instrumenten in goecle conditie Strafvervolging Fiesta Tours? Commentaar Doordraai en lage prijzen voor fruit Voor 37 mille genezende tapijten-met-berglucht Vrijdag 31 juli 1964, 45ste jaargang F. DIEMER idacteur: Dr. E. DIEME* CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „SMntvasligh it flhtbkwM mijn hart in teghenspoet" Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking: met plaatse» lijk enige regen. Matige tot krachtig* wind tassen zuidwest en west. Dezelfde of iets lagere temperaturen (Opgemaakt te 11.15 uur). (Zie ook pag. 7) Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorc/ing 18.00—19.00 m MINISTER BOGAERS volop klachten De Spaanse politie heeft thans enige kleine aanwijzingen over de toedracht van de moord op de 17-jarige Jaap Frijling uit Leiden Zij is dn de eerste plaats tot de conclusie gekomen, dat de jongeman in Frankrijk een lift naar Spanje heeft gekregen en dat hij bij de passencontrole in San Sebastian niet uil de wagen is geweest waarin hij mee reed. Men besdiikt ook over vingeraf drukken van de vermoedelijke dader, namelijk op de met bloed bevlekte geld stukken die zijn gevonden in het koffer tje dat aan het slachtoffer heeft toe behoord. De bloedvlekken op het geld Eijn niet van Frijlimg en blijkbaar <le moordenaar, waaruit men afleidt dat aan de moord een worsteling vooraf gegaan. (Van onze soc.-econ. redactie) De woningwetbouw in Nederland wordt langzamerhand een drama. Mi nister Bogaers heeft zich ongeveer een jaar geleden met een verbluffende energie op het probleem van de woningbouw geworpen, maar ook over zijn beleid begint het thans al klachten te regenen. De socialistische pers is in rep en roer, omdat het aantal aangekondigde woningwetwoningen in 1964 lang niet gehaald lijkt te worden en omdat het aantal woningen in de vrije sector naar verhouding reeds veel groter is. De socialist Bommer heeft de minister hierover vragen gesteld. Het streefcijfer van 45.000 woning wetwoningen zal dit jaar niet ge haald worden, want slechts voor ruim 15.000 stuks werd in de eerste vijf maanden een rijksgoedkeuring afge geven. De geraamde 25.000 premie- FLEXA-Dealer Fa, H. Schutte Zn FLEXA DEALER |Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 49. VERFHANDEL IJ OE( OEGSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 Drie vermisten gelokaliseerd? Twee van de vijf vermisten In de kalksteengroeve van de Munt Rlvel hij Champagnole zouden vanochtend ge lokaliseerd zijn, nadat men de gehele nacht had getracht via klopsignalen contact met de nog vermisten te krij gen. De twee mannen hebben op deze signalen gereageerd. Men gaat nu met een speciale boor die gisteren uit Orléans was aangeko men, een koker van 20 cm doorsnee reeds vanaf Bel voor proefrit WASSENAAR Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: P. Burgerhout, techn. hoofdambt.-afdchef bij gemeentev/erken te Rotterdam en J. D. van Hal, lid van de raad der gemeente Dordrecht, boren waardoor men spoedig contact met de twee mannen hoopt te krijgen. Gevreesd wordt dat zij gewond zijn of uiterst verzwakt. Men neemt aan dat de drie mannen van wie men nog niets heeft gehoord, door vallend gesteente om het leven zijn gekomen, toen maandagmiddag ook hun elf kameraden van de buitenwereld den afgesneden. De leiders van het reddingswerk heb ben afgezien van hun plan om met be hulp van springstoffen een horizontale gang te maken naar de negen ingeslote- nen die men al eerder had gevonden. De voorman van deze negen had laten we ten, dat de zoldering van hun schuil plaats waarschijnlijk zou instorten als men explosieven zou gebruiken, werkt men aan een vertikale ontsnap pingskoker. Dit werk kan echter nu nog wel drie tot acht dagen duren, zoals de burgemeester van Champagnole gister avond tot de verwanten van de ingeslo- tenen heeft, gezegd. Tengevolge van een instorting in een steenkoolmijn by de Zuidfransc plaats Gardanne is vanochtend vroeg één mijn werker om het leven gekomen en ernstig gewond. woningen brachten het echter al tot 10.500 goedkeuringen en de vrije sec tor liep met 11.300 goedkeuringen al over de helft van het geplande aantal voor dit jaar heen. Het is eohter zeer de vraag, of dit voor de minister en de regering een reden tot verontrusting behoeft te zijn. In de kring van de aannemers- organisaties onderstreept men met nadruk, dat een aantal van 45.000 voor woningwetwoningen beslist geen hei lig getal is. In het akkoord van Was senaar is dit aantal vastgelegd voor het eerste regeringsjaar van dit kabi net. Aan de hand van de ervaringen daarna nagegaan worden, welk be leid er voor de volgende jaren ge voerd dient te worden. In de eerste plaats Is het de vraag, of de behoefte aan woningwetwoningen zo groot ls, gelet op het enorme aantal aanvragen voor premie- en vrije sectorwoningen. Strikt genomen weet Gevecht op Borneo Een militaire woordvoerder te Koet- sjing in Noord-Bomeo heeft verklaard dat na een gevecht tussen Indonesische guerilleros en Maleisische veiligheids troepen ten zuidwesten van het district Bau in Serawak de lijken van zes Indo nesiërs op het gevechtsterrein werden aangetroffen. De woordvoerder meende, dat vele Indonesische militairen gewond n. Aan Maleisische zijde werd één licht gewond- NOG ENKELE DAGEN OPRUIMING COUPONS GORDIJNSTOFFEN Damast van 7.90 voor 3.75 Satyn cretonne van 11.50 voor 7.90 Velours van 14.90 voor 9.80 Coupons mach. smyrna lopers. SMYRN A-KARPETTEN x 240 van 195.— nu 132.80 x 300 van 245.— nu 188.— x 320 van 310.— nu 238.— MEUBELEN, oa. BANKSTELLEN extra verlaagde prijzen. BULTHUIS BOTERMARKT 23 - TEL. 20854 niemand ln Nederland hoe groot de bouwbehoefte Is voor de verschillende vormen van woningbouw. Nog nooit ls er een goed systeem ontworpen en uit gevoerd om deze uitermate belangrijke gegevens voor onze woningbouw to weten te komen. In de tweede plaats moet geconsta teerd worden, dat de animo bij de aan nemers voor de woningwetbouw ook niet bijster groot is. De ondernemers krijgen hier te maken met talrijke voorschriften en normen, waaraan de woningwetbouw gebonden is. Bovendien geldt een toet- singsprijs, die van bovenaf opgelegd wordt en waarmee vele aannemers maar moeilijk uit kunnen. Voorts wordt de bouw van woningwetwoningen dikwijls afgedwongen, omdat anders geen toe stemming wordt gegeven tot de bouw van vrije sectorwoningen. Deze zoge naamde koppelverkoop in de bouw jaagt de huren en de koopprijzen in de vrije sector nog verder op en maakt de wo ningwetbouw steeds onaantrekkelijker en onsympathieker. (Voor vervolg zie pag. 7) Vanmiddag omstreeks half drie TAE RANGER 7 is naar alle waar- schijnlijkheid al op de maan ge land, als dc lezer deze krant onder ogen krijgt. Vanmiddag enkele uren voor dat de „landing" zou plaatsvin den, ging alles nog naar wens en was het vrijwel zeker, dat het Amerikaan se ruimtevaartuig recht op zijn doel, de „wolkenzee" zou afstevenen. Het doel van de lancering zal echter pas zijn bereikt als de zes tv-camera's, waarmee de Ranger 7 is uitgerust, hun „werk doen", als liet ruimtevaartuig dicht bij bet maanoppervlak is geko- Neem geen rïsico...verf met De verf met flexabiliteit* 'extra speling voorde doe-het-zetver Een overzicht van punt P 4" n Champagnole, waar een mo torgrijper bezig is het terrein vlak te maken voor de Mar- lebach"-boormachine, waarmee men een gat gaat boren, naar de ingesloten mijnwerkers. Door dit gat kan men dan de red dingscapsule neerlaten. Rechts de tenten, waarin de redders deze spannende dagen wonen. men. Dat is nog steeds het grote vraag teken bij deze maanreis. Het doel, een vlak gebied onder de equator en bij het centrum van de lin ker maanhelft, heeft men gekozen om dat ruimtevaarders een dergelijke plaats voor hun landing nodig hebben. Men hoopt door middel van de foto's te kun nen vaststellen, of het maanoppervlak daar effen en zacht of ruw en rotsach tig is. De snelheid van de Ranger 7 nam toe, naarmate het ruimteschip verder buiten de aantrekkingskracht van de aarde kwam. Het was gisteravond al zeker, dat de Ranger 7 zich precies volgens de ver wachtingen zou gedragen. Het insectvor- mige vaartuig had alle moeilijke horden zonder mankeren genomen. Uit de radiotelegrafische gegevens kon worden afgeleid, dat alle instrumenten in het vaartuig in normale conditie verkeer den, ook de tv-apparatuur, die tegen half drie vanmiddag (Ned. tijd) in wer king moest treden. Er bestond geen ge vaar voor technische moeilijkheden, zo als die welke het succes van zes vorige Rangers hebben verijdeld. De zes ca mera's die uit een opening opzij in de kegelvormige romp naar buiten steken, moesten, als zy gedurende de laatste der tien minuten van de vlucht beginnen 4000 foto's te maken, rechts naar beneden zijn gericht. Zolang de Ranger zich in de juiste positie bevond, was het niet meer nodig correcties aan te brengen. Mochten zich op het laatste ogenblik toch nog problemen voordoen, dan zou den kleine straalmotoren een sein krij gen om de Ranger in de ruimte zo te laten bijdraaien, dat de juiste hoek voor het nemen van foto's zou worden be reikt. Eventueel verkregen foto's zullen binnen 24 uur voor publikatic worden vrijgegeven. In de meer dan 13 minuten tijdens welke de foto's gemaakt zouden worden, maakte het ruimtevaartuig een val van 1760 km. Eerste vlucht van KLM op de lijn Aruba-Curacao Zaterdag zal een vurige wens van de Nederlandse Antillen vervuld zijn. Dan zal de eigen luchtvaartmaatschappij haar werk beginnen met de eerste vlucht op de lijn Curacao-Aruba. Zo ziet de tekenaar de Ranger 7 als hij het oppervlak van de maan nadert. Zes camera's moe ten als het goed is 4.000 foto's nemen en dorozenden naar de aarde. De twee donkere vlak ken zijn bedekt met cellen, die licht omzetten in elektriciteit, waarop de instrumenten moes ten werken. Links beneden een antenne, waarmee radiosignalen van de aarde werden opgevangen. Het Eerste Kamerlid prof. Polak (soc.) heeft in schriftelijke vragen aan de ministers van justitie en van econo mische zaken gevraagd of in het ge beurde rond het reisbureau Fiesta Tours voldoende termen zijn gevonden voor strafvervolging en/of voor enige maat regel van de overheid om burgers zo veel mogelijk tegen verkeerde praktij ken van reisbureaus te beschermen. In Zandvoort is gisteren ter hoogte van het noordelijk strand verdronken de 20-jarige ongehuwde kantoorbediende A. L. M. van Rossum uit Rosmalen. "LTET is voor de majoor gelukkig allemaal goed afgelopen: zijn commandant is niet langer ontevre den over hem. De staatssecretaris heeft het zelf medegedeeld. En wat blijkt nu? Dat die commandant niet eens de bevoegdheid had ontevreden te zijn over de majoor. De comman dant heeft zijn „ontevredenheidsbe tuiging" (als wij het goed begrijpen: minder ernstig dan een reprimande, maar erger dan een aanmerking) In getrokken. Wat overblijft is de onzekerheid wie wel bevoegd was ontevreden te zijn. Zou het misschien kunnen zijn, dat de commandant, toch wel beschik kend over een afgeleide bevoegdheid tot het verstrekken van „ontevreden heidsbetuigingen", ten onrechte zijn ontevredenheid dc majoor heeft ken baar gemaakt? En om de zaak niet nog ingewikkelder te maken een laatste vraag: vindt de staatssecre taris nu, dat de majoor buiten zijn boekje is gegaan of niet? De feiten zijn bekend, majoor Spier, commandant van de militaire rij school in Venlo, verklaarde ln een persgesprek ongerust te zijn over de te geringe rijervaring van dienst plichtige chauffeurs op het moment, dat hun opleiding op de school is afgelopen. Dat was nogal wat en prompt rea geerde het ministerie van defensie dan ook met de mededeling, dat een onderzoek werd Ingesteld naar dc juistheid van de beweringen van de majoor. Een Kamerlid stelde vragen en de minister antwoordde vlot, dat ook chauffeurs, die nog maar kort over een militair rijbewijs beschik ken, zodanige rijervaring hebben, dat zij andere militairen verantwoord bannen vervoeren. Toen kwamen er nieuwe vragen, van een ander Kamerlid, dat wel eens het naadje van de kous wilde weten. Het antwoord kennen wij nu. De commandant van de majoor had dc indruk gekregen, dat de majoor kri tiek had uitgeoefend op maatregelen van hogerhand. Daarom had de com mandant de majoor laten weten niet tevreden over hem te zijn. Blijkbaar wist de commandant ook niet, dat dc majoor bevoegd is met de pers te praten en waarschijnlijk was de commandant cr evenmin van op de hoogte, dat bij het persgesprek een vertegenwoordiger van de Legervoor- lichtingsdienst zat te luisteren. De zaak is dus nu tot in details ge reconstrueerd en Nederland kan weer rustig zijn. Alleen dit: had de majoor nu gelijk of niet? En verder: leverde de majoor al of niet kritiek op maatregelen van hogerhand? Zo ja, mag hij dat of is het hem ver boden? Heeft misschien de majoor te vroeg gesproken, had hij niet ge noeg geduld? Men is geneigd het laatste af te leiden uit het slot van het antwoord van de staatssecretaris: een eventuele grotere centralisatie van de rijopleiding behoort uitslui tend te worden gezien binnen de zich voltrekkende reorganisatie van onze landmacht. Maar stel nu eens, dat de majoor gelijk had met zijn opmerkin gen (maar wie zal dat uitmaken?), zou het dan niet verstandig zijn reeds nu iets te doen aan die rijoplei ding? (Van een onzer verslaggevers) HET warme weer van de afgelopen maanden heeft de tuinbouwers een bijzonder vruchtbaar seizoen op geleverd. Groter dan andere jaren, groter zelfs dan het topjaar 1961, zijn de aanvoeren, die dagelijks naa: veilingen gaan. De gevolgen ervan zijn bekend: grote partijen tomaten (tot nu toe een paar miljoen kg) moesten dezer dagen worden doorge draaid en gaan naar de industrie of zelfs naar de mestvaalt omdat de bin nenlandse en ook de buitenlandse markt het aanbod niet kunnen opne men. In het Westland moest enkele dagen geleden zelfs niet minder dan veertig procent van de aangevoerde eerste soort tomaten worden doorgedraaid. En de tuinders vragen zich bezorgd af wat de komende dagen zullen brengen. De Twee oplichters gearresteerd (Van onze correspondent) rPWEE MANNEN, woonwagenbewo- ners, hebben een echtpaar uit Zaamslag tienduizenden guldens uit de zak weten te praten met een ver schrikkelijk naïef verhaal. Het is bijna ongelooflijk hoe het echtpaar er in heeft kunnen geloven. De politie heeft de twee oplichters gearresteerd. De echtgenote van de bejaarde, goed gefortuneerde en als een zeer zuinig man bekend staande bedrogen man heeft reuma. De mannen wisten het echtpaar ervan te overtuigen dat zy „geneeskrach tige tapijten" uit Zwitserland konden laten komen die een speciale behande ling met zuurstof en berglucht hadden ondergaan. Echter, met de aankoop van zo'n geneeskrachtig vloerkleed ging wel een mille of vijf heen. De koop werd gesloten en toen dit kleed niet meer hielp werden achtereenvolgens een gro ter tapijt, een gezondmakende gangloper en een heilzaam tafelkleed bijbesteld Alles ter „waarde" van een slordige 37 mille die de heren met een zekere non chalance opstreken. Zover ging de goedgelovigheid van het echtpaar dat 't aan de lopende band bleef bestellen, tot, naar schatting nog eens een bedrag van vele duizenden guldens. De verhalen willen dat de gedupeerde man aanvankelijk helemaal geen aan gifte wegens oplichting bij de politie wilde doen. „Mijn vrouw heeft veel min der last en geld speelt in dat verband geen rol", was zijn commentaar heeft de tomaten (zowel de „stooktoma- ten" als de „koude tomaten") in korte tijd „gaar gestoomd" met het gevolg dat ineens olies tegelijk op de markt komt. Zoveel mogelijk probeert men de aan voeren nog in het buitenland (vooral West-Duitsland en Engeland) af te zet ten tot nu toe ging al 40.000 ton meer de grens over dan in dezelfde periode van het afgelopen jaar maar daar raakt de markt nu langzamerhand ook verzadigd. Het zelfde is het geval met de komkommers. Tot nu toe werd 84.000 ton geëxporteerd tegen 75.000 ton in dezelfde periode van het vorig jaar. Of Duitsland iets tegen onze tomaten gaat doen zal afhangen van de Duitse natuurtomatenoogst, die nu net is be gonnen. Voor de huisvrouw betekenen de over vloedige oogsten lage tot zeer lage prij zen in vergelijking met andere jaren. Voor de koude tomaten krijgen de tuin ders niet meer dan 25 tot 30 cent per kg. terwijl de kostprijs tegen de 60 ct. ligt Hier worden dus zware verliezen gele den. De uitkomsten van de komkommers zijn nog redelijk, maar die van de bloem kool bijvoorbeeld weer zeer sleoht, ter wijl dc opbrengst van de bonen slechts matig is. De enige compensatie van deze magere resultaten moet de grotere pro- duktie per ha leveren, maar die is ook niet in staat het jaar 1964 tot een succes vol seizoen te maken. Het enige produkt, waarmee de tuinders dit seizoen wél suc ces hebben is de sla. Door het aanhoudend warme weer, be staat er naar deze groente een grote vraag, die de prUzen op peil houdt. Overvloed Overvloed diit jaar ook in de zacht fruitsector. De aardbeien-en-bessen-oogst is in jaren niet zo groot geweest als dit seizoen. Wei-den vorig jaar 20 miljoen kg aardbeien .geproduceerd, dit jaar be droeg deze hoeveelheid 35 min. kg. Bij de bessen waren deze cijfers resp. 11 en 16 min. kg. De prijzen bleven echter zeer redelijk als gevolg van e ensterk gestegen consumptie. Slechts geringe partijen moesten worden doorgedraaid. Het meeste daarvan werd ingevroren om het later op de markt te kunnen brengen. Wat de hard fruit-oogst (appels en pe- ;n) betreft: in deze sector wordt eed ;er grote produktie cn een beste kwa liteit verwacht dit jaar. De kwekers zul len waarschijnlijk redelijke uitkomsten krijgen met name door de export-kan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1