Sunkist Lange japonmouwen eindelijk weer mode REM werkt hard om tijdig klaar te zijn Zevenachtste mantel over „japon-broek" Ongeregeld wegvervoer gaat samenwerken Veertig man koortsachtig aan cle slag ethergolven Grote BBC-produktie „As you like it" DONDERDAG 30 JULI 1964 Parijs, donderdagochtend JEAN Crahay, die voor de tweede maal de collectie van het huis Lanvin ontworpen heeft, liet weer eens zien, dat rust en eenvoud meer goed aan een model doen dan strik ken en kwikken. Bovendien had hij een enigszins vrolijke nooit, wat wel bijzonder plezierig aandeed, want hij liet niet minder dan 156 modellen, waarvan een groot gedeelte tailleur met japon of mantel met japon, wat dus twee modellen onder één num mer, betekende. De presentatie begon met een grappig pakEen zevenachtste mantel over een Japon-broek", een soort korte 'hansop met rechte niet te nauwe en niet erg wijde pijpen tot net over de knie. Het geheel gemaakt van een zwart-wit ruitje. Een randje van een centimeter broekspijp kwam onder de mantel uit. Soms ook was de bi) de hansop behorende mantel slechts drie kwart. De mantels hebben een even klokkend, althans uitlopend voorpand en een rechte rug. De sluiting bestaat uit één of twee rijen van drie knopen of is onder een beleg verborgen. De kragen zijn rond en staan min of meer van de hals af. Een enkele keer komt de lange hals van de mannequin als een breekbare bloemsteel uit de af wijkende ronde kraag opduiken. BIJ elke tailleur behoort een écharpe van het zelfde materiaal Ze zijn vrij breed, wel een centimeter of vijftig. Soms is de sjaal van een andere stof en kleur. De tailleurs bestaan meestal uit een japon met rond kraagje en strop das en een manteltje, dat meer een bolero Is en tot de taille reikt. De taille dwaalt zo'n beetje. Er waren hemd japonnen, blousende modellen, princesselijn. De tailleurs hebben soms of aan de rokzoom of aan de zoom van 't jasje een dikke geplooide ruche, zoals de kragen uit de tfjd van Frans Hals. Er was oa. een tailleur van breitschwanz, dat zo versierd was. Men behoeft dan niet meer te vragen hoe soepel dit bont wel verwerkt is! Heel veel zwarte japonnetjes voor de cocktail. Sommige versierd met een geïncrustreerd kraagje van kraaltjes. Onze praktische geest bedacht, dat het heel wat prettiger zou zijn zo'n kraag je er los op te leggen, zodat men nog eens veranderen kan van aanblik. An dere haddein aan de zoom een rand van glimmende lussen, die ons deed denken aan de veterdrop uit onze kin derjaren. Zachte crêpe en een grove cloqué waren de materialen voor deze japonnen. Het is wonderlijk maar zul ke versieringen doen het beslist niet. Het is waarschijnlijk een kwestie van het tijdsbeeld, waarin die opzettelijke overdaad het niet meer doet De avondjaponnen zijn allemaal lang, maar toch bescheiden van lijn. De rok staat uit zonder overdreven ruimte. Ze hebben bijna allemaal lange mouwen, wat toch wel bijzonder chic staat. Sa tijn was hier het materiaal. Er worden veel korte jasjes met kraaltjes of pa reltjes bij gedragen. De japonnen zelf hebben vaak een schouderpas, die ech ter hoog aan de hals blijft en door loopt over de top van de mouw. Die Droog weer TERWIJL IN het zeegebied tussen Noorwegen en Groenland voort durend tamelijk diepe depressies aan wezig zijnblijft de luchtdruk erp het zuidelijke deel van de oceaan hoog. Het daar aanwezige krachtige hoge- drukgebied heeft een uitloper in de richting van midden Europa. De ge noemde luchtdrukverdeling geeft in onze omgeving aanleiding tot de aan voer van vochtige lucht, waarin naast bewolking ook plaatselijke opklaringen voorkomen. In verband met de grote afstand van de depressies blijft de regenkans in Nederland morgen klein In de temperatuur zijn geen belangrijke veranderingen te verwachten. ZON EN MAAN Vrijdag 31 juli: zon op 5.00, onder 20.32; maan op 23.34, onder 12.38. Zaterdag 1 augustus: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 31 juli: 7.10 v.m.; 19.36 n.m. Strandverwachting De bewolking van een zwak warmte- front passeert langzaam. Morgen meer zonnige perioden en droog weer. Zwakke zeewind. In de middag ongeveer 22 23 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: rustig strandweer met wat meer zon. HET WEER IN EUROPA iRapporten hedenmorgen zeven uur Lissabon niet (Van onze moderedactrice) schouderpas is dan geheel geborduurd. Er waren ook vreemde gevallen van tule opgeborduurd met smalle lintjes, die een kort lijfje hadden en dan wijd uit stonden. Er werd onder de toe schouwsters gemompeld of dit een voorbeeld van haute couture voor de pré natal was Heel veel zwart en wit in deze collectie, donkergroen en donker bordeaux. Heel veel crêpes van wol of zijde en opvallend weinig tweed. Verder pied de poules en veel mous seline. De pikante noot, die de collec ties tegenwoordig moeten hebben was hier een mousseline avondjapon met manteau de cour, waaronder de man nequin alleen een vleeskleurig tricot droeg, zodat de eerste reactie ietwat vrbaasde, gegeneerde blik was, maai het was allemaal bij nadere beschou wing toch nog heel keurig Heel gek was een lange avondjapon met pantalon. De pijpen waren vam de knie af heel wijd g-*snedem enhadden elk een sleepje Ook hier wollen stof met lint doorweven. Er zijn 500 meter lint nodig voor één meter stof. Men zegt dat Chanel dit materiaal in Schot land besteld had, maar op het laatste ogenblik zich terugtrok. De voorraad is toen grif afgenomen door andere couturiers en kost een f 500 per meter Er waren in deze collectie jasjes van gordeldierhuid, een heel duur nieuw tje dat nog geen succes lijkt. Jean Patou De collectie van Patou begon met een televisiepak, bestaande uit een lange gebrocheerde goudlamee mantel op een lange pantalon met een rode strak ke blouse. De gewone mantels hadden allemaal het idee van een japon met een overblousend bovengedeelte. An dere mantels waren bepaald wijd in de rug door twee niet ingestreken plooien van de schouders af. Ook de tailleurs hebben een japon-idee, door een overblousend jasje. Andere heb ben een langer jasje en bovendien een kap, die over het hoofd kan worden getrokken. De rokken hebben een lichte gering of zijn wat klokkend. Bij de japonnen ook hier de lange mouwen, die tot de hand reiken. Voor de avond veel tail leurs, die geen cocktailjapon meer ge noemd worden, maar tailleur de ca baret of tailleur de bistro. Veel tuniek japonnen, waarbij de tuniek dan aan de zoom met een rand bont of bor duursel is afgezet. Lamee met een dessin dof groen, rood of pastelinten wordt hier gebruikt. Ook in deze col lectie weer het bordeauxrood, dat blijkbaar de komende mode-kleur 's en nu voorzichtig wordt ingevoerd Opvallend waren de grote strikken, die in overdaad op de japonnen dwaald waren. Ook al weer overbodig Maleisisch blad: Bezoek Luns is „raadsel van de maand" Het in Maleisië verschijnende blad Straits Times noemt het bezoek van mi nister Luns aan Indonesië voor Zuid- oost-Azië het „raadsel van de maand". Het blad is ervan overtuigd dat het be zoek meer is dan een beleefdheidsvisite. Inmiddels genoot onze minister van de welkomstdansen van Balinese danse ressen. Dat was het kleurige welkom op Bali waar de ministers Luns en Soeban- drio hun besprekingen zullen voortzet- Deze besprekingen waren voorafge- door informeel overleg tijdens de langdurige autoritten. Minister Luns was bijzonder te spreken over de sfeer van die eerste gesprekken Geen zekerheid over aardgas bij Edam Er kunnen nog geen mededelingen worden gedaan over het aardgas, dat de N.A.M. gisteren bij het plaatsje Middelie ten noordwesten van Edam heeft gevoD- Het is niet de eerste keer dat in Noord- Holland aardgas is gevonden. Vorig jaar ontdekte men bij Egmond een gasbel van 1 Vt miljard kubieke meter Ook even uit de Noordhollandse kust bij Bergen aan Zee kon aardgas worden aangetoond. De opsporing van aardgas in het wa terrijke Noord-Holland plaatst de N.A.M. voor moeilijke problemen. Dankbaar maakt men dan ook gebruik van boten bij het vervoer van het zware materiaal. Het kan nog wel enige maanden duren voor men er zeker van is, dat Middelie een rendabele hoeveelheid aardgas zal opleveren Bevrachters op de wip (Van speciale verslaggever) Een groots opgezet plan voor com merciële samenwerking in het hele ongeregelde wegvervoer (binnen lands zowel als grensoverschrijdend) i zijn eerste stadium van uitvoe ring gekomen. In alle elf provincies, benevens in het gebied van de IJssel- meerpolders en in Amsterdam en Rotterdam, wordt momenteel aan de oprichting van samenwerkingsver banden gewerkt. Deze veertien dis trictsorganisaties, die alle volgens on geveer gelijke spelregels vrachtbe- Op 15 augustus eerste programma Laat een beslissing in de REM- zaak in politiek opzicht nog op zich wachten, de praktische voltooiing van het spectaculaire project is in zicht. Met man en macht wordt op het ogenblik aan de installatie van de apparatuur en aan de afbouw van het platform gewerkt. Er wordt met grote gezwindheid gearbeid, want op zaterdag 15 augustus wil de REM met haar televisieprogramma's be ginnen. Vandaar dat iedereen op het plat form, zo'n kleine veertig man, mo menteel in een koortsachtig tempo bezig is. Het is een „bedrijvigheids- influenza", die zowel de lasser als de ingenieur, de kok en de elektroni» cus in haar greep houdt. Het „Ferme jongens, stoere kna pen". de herkenningsmelodie van Ra dio Noordzee zoals het REM-radio- station heet, is gisteren voor het eerst officieel de ether ingezonden. Over een golflengte van 214 meter wordt thans elke morgen van 10 tot 12 en elke avond van 5 tot 8 uur uitge zonden. Het laatste half uur wordt klassieke muziek ten gehore ge- De vraag, die de technici ons gister middag bij aankomst op het platform onmiddellijk stelden, betrof de kwaliteit van de uitzending. Toen hen te ver staan werd gegeven, dat de doorkomst uitstekend was, ontlaadde zich bij hen de spanning van vele dagen cn grijns de men encaar voldaan toe. Lang duurde dit beeld echter niet, want meieen dachten de technici weer aan 15 augustus. Dan moet de televi- sie-instaüatie werken. Die dag nadert ras en in dat besef togen ae mannen onder leiding van de Australische inge nieur Thomson dan ook spoorslags weer het werk. Die vijf Rotterdamse bouwers van de televisiemast klommen bijvoorbeeld ook snel weer naar boven. Zonder de geringste hoogtevrees gingen ze 80 meter boven de zeespiegel verder met het volgens meccano-principes in elkaar passen van de laatste meters van de 99 meter hoog wordende Noord- zee-Eifeltoren. De behuizing van de veertig man is anders niet, wat je noemt, ideaaL Het platform heeft ln feite een accommoda tie voor twintig man. Elf hutten staan tot hun beschikking, maar omdat er hard aan getrokken moet worden om 15 augustus gereed te zijn, bevinden zich op het „zeekasteel" van de REM tijdelijk aanzienlijk meer werklieden, die her en der slapen. Tot zelfs in de kan tine toe. Met het drinkwater moet men zuinig zijn. De tanks zijn evenals de accom modatie berekend op een bezetting van twintig man. Op zichzelf is het niet erg, dat er veel water wordt gebruikt, maar men moet het toch wel rustig aan doen, omdat de aanvoer nogal eens zorgen baart. Een voor dit doel en voor de aanvoer van gas-olie bij uitstek ge schikte kotter, de vanuit Scheveningen opererende ..Bolocan" (kapitein J. W. Wagemans uit Amsterdam), vaart na melijk alleen bij goed weer uit Als de zee wat ruw wordt, vaart het vrij moeilijk te besturen schip al niet meer uit daar overbrenging van proviand en materialen dan geen doenlijke zaak meer is. De doorgaans een paar weken op het platform verblijvende mannen zagen een dag of veertien geleden bijvoor beeld een week lang geen boot Geluk kig voor hen is alles op zijn pootjes terechtgekomen, maar dat de mannen in het zicht van Noordwijk toen van veel verstoken bleven, zat hen toch niet lekker. Tijdens het hevige onweer van enke le weken geleden hebben de platform werkers benquwde ogenblikken beleefd. )oor de storm werkte 't platform wat (Van De negen meter in de bodem reikende palen bonkten hogerop tegen de giet ijzeren omhulsels. "Dit euvel heeft men irm verholpen, door de ruim- palen en omhulsels met een soort cement te vullen. Het fundament werd zodoende nog wat verzwaard en het platform kan niet meer heen en schuiven. De zich straks op 99 meter hoogte bevindende top van de tv mast zal niet meer dan 38 cm heen en weer kunnen zwiepen, verklaarden tech- De elektriciteit wordt door drie tur bines met elk een vermogen van 82 Ampère geleverd; een. turbine voor de televisie, een voor de radio en een voor de elektriciteit „Aan boord". Het platform ligt op 52 graden en 17 minuten Noorderbreedte en 4 graden 17 minuten en 30 seconden Oosterlengte. Het ligt mijl uit de kust. De be voorradingsboot vaart er vanuit Scheve ningen in twee uur heen. De Rem be schikt ook over een draagvleugelboot, de „Golandrina", die met een snelheid van ongeveer 45 km per uur in een klein half uur de afstand Schevenin gen platform aflegt De radio- en televisieprogramma's worden op het vasteland samengesteld. Dezelfde procedure dus als bij Radio Veronica, die het qua zend- vermogen overigens tegen de REM- capaclteit moet afleggen. onzer verslaggevers) Politiek gezien kan men de vorderin gen van het REM-platform dan met ge mengde gevoelens volgen, wat er in technisch opzicht en vooral ook aan pionierswerk echter zo vlak voor Noord- wijk in de Noordzee wordt gedaan is toch bepaald wel respectabel. Hoe ille gaal de radio- en televisiezender dan De commissle-Frangois, die door de regering geconsulteerd is over de vol kenrechtelijke aspecten van de anti- REM-wct, heeft inmiddels haar rap port uitgebracht. Op basis daarvan zal minister Scholten in zijn wetsontwerp hoogstwaarschijnlijk nog enkele wijzi gingen aanbrengen. Het rapport zal vermoedelijk gelijktijdig met de me morie van antwoord over genoemd ont werp worden gepubliceerd. Verwacht wordt, dat de memorie halverwege augustus bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. middeling gaan verlenen, zullen straks in de N.V. Nederlandse Transport Centrale een landelijke overkoepeling krijgen. Dit lichaam, dat in de loop van de komende maanden wordt opgericht, krijgt in hoofdzaak een coördinerende functie. Het zal zich slechts op com- ieel gebied gaan bewegen als de districtsverbanden geen voorzieningen kunnen treffen. Het plan is ontwikkeld omdat de vrachtbemiddeling in het wegvervoer r zijn ongeveer tienduizend ver voersbedrijven, met inbegrip van die, welke geregelde diensten onderhouden oor een belangrijk deel door „bui tenstaanders" wordt verzorgd. De laat- sten wil men in feite wippen. Als tus senpersonen (tussen verlader en ver voerder) spelen deze de vervoerders dikwijls tegen elkaar uit. Dit heeft prijsbederf in de hand gewerkt, omdat vaak tegen minimale winstmarges moet worden gereden. De noodzakelijke spe cialisering (bulk vervoer, tank vervoer o.), die grote investeringen vereist, hierdoor ten achter gebleven. Een aantal vervoerders heeft boven dien zware financiële klappen te incas- i gekregen door het vorig jaar uit gesproken faillissement van enkele be vrachtingskantoren. Dit laatste is eigen lijk de directe aanleiding geweest om de commerciële samenwerking in eigen kring op poten te zetten. Bemiddeling De voornaamste taak van de districts- erbanden is vrachtbemiddeling. Hier mee wordt o.m. bedoeld het overheve- van de overvracht (meer opdrach, ten dan men op een bepaalde dag kan verwerken), van aangesloten vervoer ders naar lege, of half lege wagens andere aangesloten vervoerders. Door een landelijk meldingssysteem van overvracht kunnen leeg staande, of leeg terugrijdende wagens veel beter dan tot nu het geval is aan het werk wor den gehouden. Een en ander zal de efficiency in de vervoerbedrijven be langrijk ten goede komen en prijsstabi- lisaties, zelfs verantwoorde prijsverla gingen, bevorderen. In een zestal districten is reeds in principe overeenstemming bereikt over de oprichting van een samenwerkings verband, dat voor het hele ongeregel de vervoer in het betreffende gebied de vrachtenbemiddeling ter hand zal ne- Vanavond op liet scherm Voor vanavond is het, by het aardige kinderen". Ditmaal raakt de eerste televisieplan™, weer f** zitten geblazen, want de NTS ver- voudlg is op te lossen, toont de grote BBC-produktie „As Van 8.45 tot 9.15 uur wordt het pro- vou like it", speciaal gemaakt voor gramma over duivensport, eerder uit- «e Shakespeare-herdenking. ^a°™ £a»°PJn ™k£ U kunt er naar kyken van 8.20 ken naar een nieuwe aflevering in de lot 10.55 uur. want Shakespeare- w»d West-serie Rahwide wanneer a a men ten minste niet jonger is dan 14 stukken zyn zeer lang, ook al wor- jaar 2cg( de filmkeuriig Kunt u niet op het tweede net kij ken, dan biedt de radio over beide zen ders goede en gevarieerde muziek. Bo vendien kunt u dan tussen 8.20 en 9.30 uur met de NCRV op vossenjacht gaan of om 10 uur luisteren naar een minia tuur hoorspel bij de AVRO: „Fantasie en werkelijkheid", ook een herhaling. Oorlog Wij kunnen ons voorstellen, dat er kijkers zijn die wat moeite hebben met deze brede Shakespeare-produkties, en niet zo bijzonder verheugd zijn met dit NTS-programma, temeer, omdat juist een jaar geleden „As you like it" ook op de Nederlandse beeldbuis verscheen, zulks in een opvoering door de Toneel groep Ensemble. Laten wij dus eerst dit laatste be zwaar uit de weg ruimen: de Britse voorstelling lijkt niet veel op het Neder- landse televisiespel, omdat men heeft T)E Franse televisiedocumentaire van gefilmd en de meespelenden zich dus ean Au rel over de oorlog '1418 ruimer in natuurlijke decors konden l gpnieuw een schok van verbazing bewegen, en omdat de Shakespeare- cn afschuw hebben teweeggebracht in stukken er zich voortreffelijk toe lenen, de huiskamers en daar bergen praat- er telkens weer een andere interpreta- stof hebben opgeworpen. Het uit oude tie van te geven. nteuuis/llms samengestelde overzicht. Bij het kijken en luisteren naar een heel knaP gemonteerd tot een beeld buitenlandse voorstelling blijft er echter van rneer dan vier verschrikkelijke een ander bezwaar: dat van de taal. Nu jaren, kreeg mede door Laurenls tekst valt er niet over te twisten, dat men echter een ste~k pacifistische inslag. het werk van de grote Britse schrijver De gehele strijd had het aanzien van niet om het verhaal, maar juist om de volkomen verantwoordelijke, nutteloze woordkeus moet bewonderen. De ge- verspillino van tien miljoen mensen- schiedenls, of het nu treurspel of ko- levens De toeschouwers werd niets medie betreft en vanavond ls het ko- bespaard aan gruwelen in deze zeel medie is van ondergeschikt belang, suggestieve documentaire. De lyriek, de grote monologen en dia- Maar toch hoeveel is er veran- logen, daar gaat het om. derd in een halve eeuwWie nu kijkt En Shakespeare's taal is oud en ln naar het stuntelige oorlogsmateriaal. authentieke vertolking moeilijk te vol- naar het wanhovige geploeter in de gen. Alleen wie zeer vertrouwd is met loopgraven wordt het kil om 't hart de Engelse taal, zal er het juiste lite raire genoegen aan beleven. Maar wie het moet doen met de vertaling in sum miere ondertiteling, blijft te veel han gen aan het romantische verhaal, dat op zichzelf weinig soulaas biedt. de gedachte aan de daarbij verge leken toch wel grootse vooruitgang van de moderne bewapening. Niettemin keek men tegen deze film aan als een benauwend verhaal uit vervlogen tijdenhet is niet te gelo- rp j ven dat kinderen, die in die jaren ge- UjT IS rCGUS boren, nu pas in de kracht van hun leven zijn. Ook moest men zich reali- toch niet zo op gebrand Is. scrcn dn, m,eT de onlredderde „ereld heeft echter kans op keus: de VARA mt de kreet maEr oorlog- zendt op het tweede net een goed trast-programma uit Meteen om 8.20 uur begint een nieuw avontuur van inspecteur Leclerc onder de titel „Die Louis Neefs: eigen tv-sliow voor NCRV De NCRV-televisie heeft, naar wij uit Brussel vernemen, de Vlaamse zan ger Louis Neefs voor het komende sei zoen een eigen televisieshow aangebo den. De uitnodiging werd met graagte aanvaard en dus zullen wij deze win ter alweer een Belgische gast op het scherm krijgen. Louis Neefs is in eigen land zeer be kend, al ziet rr op het scherm. weerklonk en nog geen 21 jaar later Hitier de tweede wereldoorlog tegen alweer technisch onvoldoende voor bereide landen begon. Misschien was juist de beklemming van die gedachte wel de sterkste emo tie welke deze documentaire opriep. Tevoren was Roland Wagter }r weer present met zijn NCRV-vakantiequiz, een aardig halfuurtje met niet te moei lijke vragen, waarbij vooral het grapje van de rebus-op-film opviel. l&£iLcr vanavond grapefruit wettig gedeponeerd &et eafifciyite Jnuit ten. u/enelet uit &UiJannie Thans zijn ook de verrukkelijke SUNKIST sinaasappelen in grote hoeveelheden verkrijgbaar 20.05 hem niet regelmatig StereofonischV uitzending: Omroeporkest. -n solist: klass muziek 2100 Bondig bul letin- wekelijkse kunstnotities 21 10 Hol- and Festival 1964: Internationaal Orgel- •oncours 21.40 Zang en gitaar 22 00 Fanta- iie cn werkelijkheid, hoorspel (herhaling ,-an 21 mei Jl) 22.10 Zigeunerorkest 22 30 toieuws 22 40 Actualiteiten 23 05 Stereofo- ïlsche uitzending: Discotarla: nieuwe gram 13.55—24.00 Nieuws, utiv.wnnt ii 298 m. 10 00 Nieuws cn 19 10 Geestelijke liederen 19 30 19,50 Gpere Hij zag de Farizeeën ongaarne zijt gij lief hebbers van schijn, heilige schriftgeleerden? Lijd zaam duldde Ons-Heer alle wanweders, slagre gen, donder en tempeest aan dergelijke on- getijden zijt gij evenzeer blootgesteld. Barrevoets toog Ons-Heer over de wegen spijts uw schoeisel kan men eveneens barrevoets heten. Hij bezat slechts één kleed draagt gij me de niet heel uw kleerkas op het lichaam? Zil ver nog goudrijkdom? Hij wenl door satan in verzoeking geworpen gij zijt alle dagen aan 's duivels verzoekingen onderhevig, och arme De satan voerde Ons-Heer op een hoge berg—, ik vermoed zo, dat de duivel ook u bijwijlen de hoogte instuwt, per exempel een boomkruin in, van waaruit gij het omliggende bespieden kunt naar onnozele reizigers. Ons-Heer werd door tallozen veracht. verloopt het u gun stiger? Hij is door Judas verraden geworden hetzelfde lot zal overkomen, daar één uit uw midden voor Judas spelen zal. Ons-Heer is ge grepen, geketend en gekerkerd geworden be reidt u voor op hetzelfde.Ons-Heer werd genoopt Annas, en Herodes te woord te staan -, ook gij zult eenmaal de rechters bescheid bieden. Met roeden heeft men hem gegeseld met roeden zult ook gy, indien het niet reeds ge beurde, gestriemd worden. Hèm hing men aan de kruisgalg tussen twee boosdoeners mijne priesterlijke fantazij spiegelt mij vóór dal ook gij in ongeveer het eender geval zult belanden. Hij daalde ter helle af en is nadien ten hemel opgevaren gij zult Hem hierin navolgen met dit verschil, dat gij de hel niet verlaat, vermits gij gedoemd zijt bij de duivelen te vertoeven en de opperste der duivelen tot wie u be keert gij u niet rap mogelijk spoedig, en voor alle eeuwigheid, verwijzen zal God de Va der, de Zoon en de Heilige Geest. Amen Naar huis, Socrates!" En Socrates kwam naarstig in beweging als mistrouwde hij de affaire een beetje. En pas toor Poncke, in de geest gestaag de verbijster de bekken der boeven aanschouwend, monkelde zelfgenoegzaam. Geen moment rees er de vrees, dat de kerels zich bezinnend, hem alsnog be- LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE vao Damme (d Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT roven zouden. Socrates-vriend, wij zyn gered. Zie, dit was nu wat men benamen mag „l)ei- lige" ketterij! Korte sermoenen zijn het hevigst. Wij tijgen in God Dammewaarts. Dum spiro, spero (Zolang er adem is, is er hoop.) Vooral wanneer de hoop in Ons-Heer ankert. En onverlet aan lijf en haven bereikte pas toor Poncke Damme en ontlaadde Socrates op de binnenhof van het Sint-Jansgasthuis. En de nonnekes kirrelden, gelijk hy het voorzegde. En daarna trok hij ter pastorij, voederde Socrates, ditmaal in het ongemene en betrad Katrijne heur domein. Katrijne, nu ben ik toch warelijk, moe, en mij hongert, mijn dochter. Wat schaft er de pot? Wat kan men maken tegenwoordig? ant woordde Katrijne haar meester bits er is niets in huis, 't is al bij vreemden gegaan Katrijne, Katrijne! misprees pastoor Ponc ke. Een kerstinne taalt niet in deze voege. Wat schort er u toch. Ik kom binnen. Gij groet mij niet. Gij mort alleen. Gij moest mij eerder proficiat wensen! Manden vol vlees bezorgde ik bij de nonnekes. Héé, gij zijt toch niet boos, omdat ik niets voor de pastorij behield, Katrij ne? Gij weet toch, mijn dochter, dat wij geeste lijken zijn! Geestelijke devoren wegen zwaarder dan wereldse Ge dunkt mij zenuwachtig Wie zou niet uit zijn lood raken als men u vertelt, dat in 't korte de wereld vergaat! Wat zegt ge me daar? Elkeen in Damme zegt het Pruyck zegt: Er zit 's nachts een sterre in de lucht met een staart. Nu weet ge 't. Het einde van de wereld nabijzegde pastoor Poncke traag. En balsemend: Och, gij behoeft voorlopig niet bevreesd te zijn. Nochtans wélk einde vermeent gij? Is er méér dan één? vraagde Katrijne verbaasd. Héé, twee zijn er twee, sprak pasoor Poncke diepzinnig. Het grote, wanneer ik verschei, het kleine, wanneer gij sterft, Katrijne. En monkelend om deze, louter door hèm ge waardeerde vondst stapte hij ter boekerij. Even onverhoeds als het wintertij bloed en aarde teisterde, kwam de smelting en tastte men weldra de aantocht der lente. Het volk herademde, als eindelijk ontwaakt uit een ma- redroom. De winterzaaite mocht verziekt liggen in de akkerschoot, het jaar uiterst mager uit vallen men hoopte op het zomerzaad en sprak met nieuwe stem en wist weder jokkernij uit te slaan. En kondde pastoor Poncke niet van de kan sel, dat Ons-Heer, gerekend andere streken, het Damse voor vele donkere zaken had gevrijwaard? De Dammenaren golden God zeker nog Zijn de vootste kinderen, al kon men hen vooralsnog geen engelen roemen. Men had van verwoesten de krankten, elders vernomen, van ratten- en muizenplagen en bloedige overvallen. Dit al was het Damse met een wijde boog gepasseerd en pastoor Poncke had er het zijne aan ge daan. Nochtans zouden de Dammenaren er wél aan plegen, krachtens hun uitverkorenheid niet de hals te hoog te rekken. Ootmoed betaamde hun, thans en immer. God had de voorbije win ter benut, om elk schepsel te tonen, dat Hij de baas was en niemand anders. Het was pastoor Poncke's regel, de brevier- gangen in de buiten niet te hervatten, alvorens hij met eigen oog de terugkeer had waargeno men van de nachtegaalzusterken, de zwaluw. De zwaluw bewonderde hij het innigste van alle vo gels. Zo rap en zoet als de nachtegaal zingt, (WwrJt vervolgd) Dssenjacm? luistei tling SOS- condoverdenkirvg 22 55 00 Lichte gram 23 10 W&MVa vanavond 19.30 Teonage-Idiolen, film NTS: 20 00 lournaal 20 20 Naar het u lijkt (As you ike It), toneelstuk 22.55—23 00 Journaal. Experimentele uitzendingen op hel twee- lc net (kanaal 27). VARA: 20.20 Inspec- etir Leclerc - Die aardige kinderen 10.45 ESport 21 15—22 05 Rawitlde Programma voor morgen terweggebruikei VPRO: 9 40 Morgenwyan Vocaat dubbelkwartet 10.15 Fluit en pia no: klass muziek 10 45 Voor de kleuters 1100 Nieuws 11.02 Zij die van de zon le ven. vakantiedagboek Iherhallng van 4 Juli Jl) 11 35 Lichte gram 12 20 Regerings uitzending: Uitzending voor de landbouw 12 30 Meded Orgelkv Nieuws tueel ol 12.33 Stereofonische ultzcndini liet 13 15 Mededelinger lek. a 13 01 8.15 Lichte gram ïw. toeristische tips cp kinderen 10 00 Licht 10.20 In de platen- 2.55 Katholiek i hte gram 14.00 Promenade-orkest operamuziek 14 50 Gram 15 00 17 30 Lichte grar dc Jeugd 13 00 afgewisseld door boeken-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7