Moskou is voor toenadering VS TWEE DORPEN UITGEMOORD IN RHODESIA h Jjh e&ft daafce hJj, Bijna akkoord over fusie Europese executieven Invloed van Goldwater s benoeming Plan Nordhoff niet met EEG-verdrag in strijd Engeland en SU akkoord conferentie inzake Laos S 400 burgers vermoord door Kongolese leger? Achttiende juwelenroof in Frankrijk Prestaties van blinden .5 DONDERDAG 30 JULI l%t Vijf van de zes E.E.G.-regerin gen zyn het erover eens dat de nieuwe samengevoegde Europese uitvoerende commissie voor de komende drie jaren uit veertien leden zal bestaan en daarna uit negen leden, namelijk twee voor Frankrijk, twee voor Duitsland, twee voor Italië en een voor elk der drie Beneluxlanden. Mocht in die tussentijd de EEG met nieuwe leden worden uitgebreid, dan zal een nieuwe beslissing over het aantal en de verdeling van de leden genomen moeten worden. Ge durende de drie jaren dat de com missie uit veertien leden zal bestaan, zullen de drie groten elk drie leden hebben en Nederland en België elk twee en Luxemburg een lid. Dit akkoord is echter afhankelijk van de instemming van Frankrijk. De Fran se minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. kon die toestem ming gisteren nog niet geven. Hij ging niet zonder meer akkoord met een voor stel van Luxemburg om daar de zetel van het Europese parlement te vestigen als compensatie voor het verlies van de Hoge Autoriteit. Naast deze „politieke" compensatie vroeg de Luxemburgse pre mier en minister van buitenlandse za ken. Pierre Werner, ook nog „mate riële" compensatie, die hierin zou moe ten bestaan dat een aantal technische diensten van de Europese commissie zo als het bureau voor de statistiek, in Luxemburg zou moeten blijven Dit voorstel hield voor Frankrijk in dat het parlement uit Straatsburg zou moeten vertrekken. De Duitse voorzit ter. dr. Lahr, stelde voor dat Luxem burg en Frankrijk dit probleem onder elkaar zouden trachten te regelen en dat men bovendien de leden van het Europese parlement zou raadplegen over de overbrenging van de zetel van Straatsburg naar Luxemburg. De mi nisterraad zal dan op 18 september a.s. opnieuw de fusie van de drie uitvoeren de organen bespreken. je wilde haar ouders afpersen Een 17-jarig meisje uit Füssen in Bei eren heeft geprobeerd haar eigen ouders geld af te persen. Zij was „spoorloos verdwenen". De ouders ontvingen een brief waarin een ..ontvoerder" 1.500 mark losgeld eiste voor hun dochter. Ingeval zij de politie waarschuwden konden zij tegelijk wel ,,de begrafenis regelen". De ouders waarschuwden toch de po litie die het meisje al spoedig vond. Het bleek toen dat zij met verdraaid handschrift de brief zelf had geschre- Meisj ge!d Er is een topgesprek op komst tussen Chroesjtsjef en Erhard. Is er voor Erhard reden om te lQ.ch.en? Het topgesprek Erhard-Chroesjtsjef onzer redacteuren) In de afgelopen maanden was het reeds opgevallen, dat kanselier Erhard geen gebruik heeft gemaakt van de mo gelijkheden, die hem van Chinese com munistische zijde zijn geboden op het gebied van de handelsbetrekkingen. Aanvankelijk leek er reden te zijn om aan te nemen, dat kanselier Erhard niets voor een dergelijke toenadering voelde, omdat hij niet de indruk wilde vestigen, als zou hij aan de leiband var generaal De Gaulle lopen. Ook werd re kening gehouden met de mogelijkheid, dat Erhard zijn Amerikaanse bondge noot niet voor het hoofd wilde stoten, zo kort nadat De Gaulle aan zijn eenza- Chinese avontuur was begonnen. Erhard (Van Het is niet onmogelijk dat de bereidheid van Chroesjtsjef, een topconferentie met de Westduitse kanselier Erhard I te houden, verband houdt met ^en "'n 5ÏÏ55 een reeds eerder gesignaleerd Erhards politieke plannen ten streven naar toenadering van de Sowjetunie en Oost-Europa. De tussen de Sowjetunie en de kanselier beseft terdege, dat hij zich ,r TT a - 11 niet hoeft te haasten om uitgebreider Verenigde Staten. Het is alle- handelsbetrekkingen met communistisch maal nog erg onduidelijk, wat!China aan te knopen, de Russische premier voor de: Vaak speelt het optreden van het com- nogal spectaculair gesprek beleid van de regering te Bonn. Dit is met de Westduitse regeringS-| thans niet het geval, omdat dit regime leider aanstuurt, dat als het i **h. ta het conflict tussen rektag en Moskou achter de Sowjetunie heeft ge goed is in Bonn moet worden schaard gehouden. Want over de here-l niging van Duitsland valt me! Edward Crankshaw gaat in The Obser ver zo ver, te veronderstellen, dat de toenaderingspolitiek van Chroesjtsjef veel radicaler is dan vroeger eens zou kunnen leiden tot een infor meel bondgenootschap van de twee gro te mogendheden. Deze zouden dan fun geren als „met kernwapens uitgeruste politiemannen voor de gehele wereld". Uit enkele Oosteuropese hoofdsteden is wel bekend geworden, dat de Russische toenaderingspogingen de laatste tijd een van de belangrijkste onderwerpen van jaar in het vooruitzicht, een-[gesprek vormen. Van Amerikaanse zijde voudis niet zou kunnen ver. heeft men laten doorschemeren, dat men bereid is. de dialoog met de Sowjetunie oorloven. Niettemin kan een illtensicver te make'„ Rob„, Ke'„nedji gesprek rondom het probleem!die niet helemaal als de Alliantie Chroesjtsjef niet te praten, Slechts wanneer Erhard be reid is uit te gaan van de be staande toestand, kan hij met de Russische premier zaken doen. De Westduitse kanselier zal daar echter geen behoefte aan hebben, al was het alleen al, omdat hij zich zoiets met de verkiezingen van volgend •an de verdeeldheid van Duits land van groot nut zijn, omdat het beide staatslieden in staat kan stellen, zich een juiste in druk te vormen van eikaars' opvattingen betreffende de wij ze, waarop de Duitse kwestiej dient te worden opgelost. i •oordvoerder de Amerikaanse regering kan den beschouwd, maar wiens oordeel toch van belang is, heeft tijdens zijn bezoek aan Polen laten blijken, dat naar zijn mening een Amerikaanse alliantie met de Sowjetunie niet tot de onmogelijkhe den behoort. En het is duidelijk, dat zowel de Rus- in als de Amerikanen hun houding I voor een belangrijk deel laten bepalen door dreiging van een steeds krachtiger wordend communistisch China. Slecht moment De benoeming van Goldwater tot kan didaat van de Republikeinse partij bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen van november a.s. kwam voor Chroesjtsjef op een bijzonder ongeluk kig ogenblik. Hij kan het zich nu een maal niet veroorloven, te doen alsof Goldwater een onbelangrijke figuur is, die in november toch geen schijn van kans heeft tegen president Johnson, als die als kandidaat van de Democratische partij zal optreden. Hij heeft in de af gelopen jaren teveel en te vaak de Ame rikaanse politici en zakenlieden laten af schilderen als oorlogsmaniakken en wat dies meer zij. En zelfs in de Sowjetunie en de Oosteuropese communistische landen kan men niet zomaar de ene dag wit noemen, wat de andere dag nog erg zwart was. Tijdens zijn bezoek aan Warschau zag hij zich dan ook genoodzaakt, uit te va ren tegen het Amerikaanse imperialisme, i waarvan Goldwater het symbool is. De j mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten. I dat de benoeming van Goldwater een eind zal maken aan het streven naar meer vrijheid onder de Oosteuropese satellietstaten van Moskou, waarvan Roemenië op het ogenblik de meest re calcitrante is. Geen gril Produktie-afspraken auto-industrie In verband met de mededelin gen van de directeur-generaal van de Volkswagenfabriek, dr. Nordhoff, aan een Italiaans tijd schrift, wordt in bevoegde E.E.G.-kringen verklaard, dat een eventuele overeenkomst tus sen de Europese autofabrieken voor de verdeling der produktie volgens typen, niet in strijd zou zijn met de anti-kartelbepalingen van het E.E.G.-verdrag. In EEG-kringen heeft men dan ook laten blijken, dat men een rationalisatie en een versterking van de Europese automobielindustrie door een overeen komst, zoals door dr. Nordhoff voorge steld, zeer wenselijk acht voor eer ichtige economie der zes EEG- 1 Niettemin moet rekening gehouden j worden met het feit, dat de Russische j toenaderingspolitiek met betrekking tot I de Verenigde Staten geen gril behoeft te zijn. De bereidheid tot een gesprek |met kanselier Erhard is er wellicht om bewijzen, dat hij dit streven niet zo ar zal laten varen. In zekere zin b de toenaderingspogingen van Chroesjtsjef al in 1956 begonnen, toen de Russische premier in navolging van anderen (Malenkof was hem daarin voor gegaan) afstand deed van de stelling, dat een oorlog onvermijdelijk is, wil het communisme het kapitalisme kunnen overwinnen. Pas na de confrontatie rond om Cuba, die eindigde met een nogal smadelijke Russische terugtocht, besef te Chroesjtsjef echter, dat hij met het ontketenen van een oorlog alles te ver liezen had. Sindsdien is hij bezig en het Wes ten doet er goed aan. het zich te reali seren de veiligheid van de Sowjetu nie zoveel mogelijk te verzekeren, tegelijkertijd te proberen, het Westen'dërs. er zonder een oorlog onder te krijgen. Hij wedijvert hierbij met de Chinese communisten, die hetzelfde willen doen, maar niet voor het ontketenen van een kernoorlog zullen terugschrikken. Gematigd Voordat Goldwater kandidaat werd, was de houding van de Sowjetpers te genover de Verenigde Staten in het al gemeen vrij mild. Tussen Moskou en Washington ontstonden achter de scher men dialogen over gevaarlijke proble men. In Berlijn, op Cyprus en elders gingen de Russen omzichtig te werk. Zelfs in Zuidoost-Azië hebben zij de communistische leiders niet tegen de Verenigde Staten opgezet. Chroesjtsjef heeft zelfs laten weten, dat communis tisch China niet kan rekenen op Rus sische hulp. als het een oorlog ontketent m Zuidoost-Azië. Ook heeft hij laten doorschemeren, dat de gevaarlijke si tuatie in Laos en Vietnam te wijten is aan Chinese provocaties, die de Ame rikanen tot terugslaan nopen. Er is ech ter al een geringe verandering te be speuren in de houding van de Russi sche premier. Want enkele dagen geleden heeft hij gedreigd, dat de Sowjetunie zich zal te rugtrekken als mede-voorzitter vai Geneefse conferentie, uit welken hoofde het samen met Engeland de ontwikke lingen in het vroegere Frans Indochina nauwlettend moet gadeslaan. Dit drei gement heeft waarschijnlijk weinig om het lijf. Het geeft echter een idee van de wijziging, die zich In de Russiscli benadering van de Verenigde Staten kan hebben voorgedaan, Duitsers Chroesjtsjef begon zijn toenaderings pogingen te intensiveren, toen hij meer en meer in moeilijkheden geraakte als gevolg van het conflict met communis tisch China. Een akkoord met de weste lijke mogendheden, in het bijzonder met de Verenigde Staten en Duitsland, zou een deel van zijn zorgen wegnemen en ook de rust in Oost-Europa kunnen doen weerkeren. Lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat de Russische pre mier de teugels in Oost-Europa verder zou laten vieren. Het was duidelijk, dat hij veel moeilijkheden zou kunnen voor komen, als de Sowjetunie afstand zou doen van haar positie als leidende com munistische mogendheid, wilde hij niet langer in zo sterke mate afhankelijk zijn van de loyaliteit en de gehoorzaam heid van een netwerk van communisti sche politici en functionarissen in ande re landen. Deze betrekkingen dragen steeds meer een tweeslachtig karakter. Alleen in Oost-Duitsland liggen de za ken vrij gemakkelijk, omdat Ulbricht zich slechts dank zij de Russische tanks en bajonetten kan handhaven. Van be lang Is ook, wat West-Duitsland gaat doen, met name wat betreft het aan knopen van allerlei relaties met com munistisch China. In dit licht bezien is de politiek van Erhard en minister Schroder toch blijkbaar wel juist.... Fanatieke krijgers van de godsdien stige Loempasecte, die reeds een week in de afgelegen Noordprovincie van Noord-Rhodesië met politie eu Afrikaan se buren vecht, hebben gisteren 200 tfrikaanse mannen, vrouwen en kinde en in twee dorpen bij een van de bol- rerken van de secte afgeslacht. ■-.jlfcpl gggi os O iX Mb SC Ut wilmt liïiBB Volgens de vluchtelingen werden eerst ongeveer 50 mannen bij een verrassende aanval vermoord en vervolgens overle vende vrouwen en kinderen in to taal ongeveer 150 door de felle „kerk- mannen" naar hun grashutten gedreven en levend verbrand. Op de zendingspost te Moelanga. 30 km van de aangevallen dorpen, waren gisteravond 1.600 Afrikaanse vluchtelin gen aangekomen. Zij vroegen daar be scherming tegen de moordzuchtige Loempas. die volgelingen zijn van de „profete" Alice Lenshina. Blanke zendelingen te Moelanga zeg gen, dat de volgelingen van Lenshina „paspoorten voor de hemel" hebben ge kregen, nu 30 hunner gedood zijn. Deze „paspoorten" zijn in de plaats gekomen van de beschermende kreet Jericho", waarmede de léden van de sekte dach ten de politiekogels in water te kunnen veranderen. Volgens de politie worden de zelf- moordaanvallen van de Loempas ge steund door dodelijk accurate scherp schutters. De leden van de sekte zijn uitermate bedreven in het speerwerpen het gebruik van ouderwetse voorla- voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nogelke dag thuisbezorgd ook) Oe Thant en Butler in Moskou Thant krijgt geen geld los van de Russen Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. en de Britse minister van buitenlandse zaken, Butler, hebben gisteren in Moskou resp. besprekingen gevoerd met premier Chroesjtsjef en diens mi nister van buitenlandse zaken. Gromiko. Oe Thant sprak met de Russische premier over de bekos tiging van de V.N.-operaties, de toestand in Zuidoost-Azië en ont wapeningskwesties. Van onder handelingen over eventuele ak koorden was echter geen sprake. Butlers besprekingen met Gromiko handelden voornamelijk over de kwestie-Laos. De Britse minister lie! zijn Russische ambtgenoot weten dal Engeland bereid is mee te werken Mevrouw Kennedy koopt flat in New York Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft besloten een 15-kamerflat aan de Fifth met uitzicht op Central Park te kopen, aldus is in New York bekendge- Het hoofd van de makelaarsfirma, die het gebouw beheert, heeft gisteren klaard dat de flat voor ongeveer 200.000 dollar is verkocht. De onderhoudskosten bedragen 14.000 dollar per jaar. heeft eerder deze maand bekend- lemaakt dat zij haar woning in Washing- verkopen en naar New York erhuizen. De flat op de bovenste verdieping en gebouw van 15 verdiepingen aai 85th Street was voorheen het eigendom Lowell P. Weicker, president-direc teur van de Bigelow-Sandord Carpet Co. Weicker en zijn vrouw zullen hun intrek nemen in de dakwoning van het gebouw. Het bestuur van de coöperatie van het gebouw moet de koop nog goedkeuren Met deze procedure kunnen wel twee maanden gemoeid zijn. In april jl. werd acteur Peter Law- ford, die met Pat Kennedy een zus ter van wijlen president Kennedy is gehuwd, door de huurders en eigenaars van een coöperatief flatgebouw aan de 72nd Street als huurder geweigerd. Een huurder zou bezwaren hebben geopperd tegen de Lawfords, omdat acteurs en de mocraten in het gebouw niet welkom Kasavoeboe riep Moenongo terug In verschillende gebieden van Kongo is de toestand uiterst ver ward. In Noord-Katanga zijn de opstandelingen opgerukt tot Kon- golo en verder hebben zij de to taal verlaten stad Kabongo bereikt. Het schijnt dus dat de tegenaanval door Kongolese troepen tot staan is gebracht. Deze troepen schijnen zich overigens als ware terroristen te hebben gedragen. Hoewel van militaire zijde is verklaard dat de regeringstroepen 400 opstandelin gen of met hen sympathiserenden hadden gedood, zeggen reizigers dat vrouwen en kinderen in het wilde weg door het nationale Kongolese leger waren doodge schoten. De basis Kamina. waar zich nog slechts 150 man personeel van de Bel gische luchtmacht en een handjevol Kon golese soldaten bevinden, wordt even eens door de rebellen bedreigd. De laatste Europeanen zijn nu uit Kongolo vertrokken. De Kongolese minister van binnen landse zaken Moenongo, die zich in Elisabethstad bevond, is op dringend verzoek van president Kasavoeboe naar Leopoldstad teruggekeerd. Voor zijn ver trek heeft hij het regeringsbesluit op- mocht beschikken. Moenongo's besluit is in Elisabethstad waar men zeer on gerust is over de opmars van de re bellen. met zeer veel voldoening ont vangen. Inmiddels worden in uiterste haast versterkingen, bestaande uit politie-een- heden en voormalige Katangaanse gen darmes, naar het bedreigde gebied ge dirigeerd. Men heeft totaal gee* over zicht van de sterkte van de troepen in Noord-Katanga. omdat vele eenheden en masse zijn gedeserteerd en zich in de bossen schuil houden. Noodkreten van Europeanen komen ook uit Kindoe. de stad die door „moe- lelisten" is bezet. Zij zouden onder een verschrikkelijke terreur leven. Maar het is onmogelijk hulp te verlenen omdat de stad in onherbergzaam terrein is ge legen en alleen door de lucht ontzet kan worden. Het vliegveld is echter vast in handen van de bezetters. aan het beleggen van een nieuwe veertien - mogendhedenconferentie over Laos, op voorwaarde dat pogin gen worden gedaan om de toestand in dat land te stabiliseren. Butler heeft voorts laten weten dat hij er niet tevreden over is, dat Rus land meer uitvoert naar Engeland dan Engeland naar Rusland. Gromiko had zich later bereid verklaard na te gaan of de Sowjetunie niet meer industriële produkten in Engeland kan kopen. But ler en Gromiko besloten voorts een con sulair verdrag te sluiten. Het overleg hierover zal spoedig, waarschijnlijk in Moskou beginnen. Engeland wil onder meer een consulaat openen in Lenin- De Russen reageerden niet op het dringende verzoek van Butler meer boe ken uit Engeland in Rusland te mogen invoeren dan tot heden is toegestaan. Butler vroeg ook de aandacht voor het feit, dat er maar één Brits blad, de communistische „Daily Worker", in Rus land verkocht mag worclen. De twee mi nisters zullen morgen hun gesprek voort zetten, waarbij Laos en de ontwapenings kwestie weer zullen worden besproken. Het onderhoud van Oe Thant met Chroestsjef in aanwezigheid van o.a. Soeslof, verliep volgens een VN-woord- voerder in een „zeer hartelijke sfeer". De financiële positie van de VN werd door Oe Thant ter sprake gebracht. Zo als bekend is de financiële positie van de VN moeilijk door de Russische wei gering, de schuld van vijftig miljoen dollar voor de VN-acties in Kongo en het Midden-Oosten te voldoen. Voor zijn ontmoeting met Chroesjtsjef had Oe Thant een onderhoud gehad Gro miko. die de secretaris-generaal onom wonden had gezegd dat de Sowjetunie haar schuld niet zal betalen. De Russische premier kreeg nog van Oe Thant een rijk gegraveerde Birmaan- se bokaal als geschenk. Chroesjtsjef nam de bokaal bewonderend in handen en zei: „Hij is heel mooi. Het is eigenlijk een museumstuk". De 72-jarige Zweed Karl Ryman heeft per fiets in negen dagen een afstand van 1.500 km afgelegd om een tractor „rechtstreeks van de fabriek" in Gag- genau (.W.-Duitsl.) te kopen. Toen Ryman, die in Zweden een klein boerenbedrijf bezit, bii de fabriek aan kwam, werd hem gezegd dat hij enke le dagen op aflevering moest wachten. De Zweed stapte toen maar op, om in Zwitserland een horloge „direct bij de bron" te gaan kopen. „Fietsen houdt mijn gewrichten soe- ;1", zo zei de veteraan. Ryman heeft de fiets op de tractor ge laden en is woensdagavond naar Zwe den vertrokken, zo deelde een woordvoer der van de fabriek mee. Franse juwelendieven hebben gister avond opnieuw toegeslagen in een ge- aagde roof op de tweede verdieping an een villa, terwijl hun slachtoffers op liet terras dineerden. De buit aan ju- elen had een waarde van 100.000 ranse franks. Het was de 18e juwelen- diefstal in Frankrijk in de laatste zes maanden. Volgens de politie drongen de die ven de slaapkamer binnen van Geor ges Bossoni, de directeur van een maatschappij. Bossoni en zijn vrouw bevonden zich met vrienden op een ter- de andere kant van het huis. beruchte Franse gangsters, de gebroeders Noel, die onder meer in april de leiding hadden van de overval op een juwelierszaak in Milaan, waar iuwelen ter waarde van miljoenen gul dens werden gestolen, zijn gearresteerd op het ogenblik dat zij een vredige vakantie in I.sère wilden genieten. In de woning van de twee gangsters werd een groot deel van de in Milaan gestolen J-* waarde van Ih de Braziliaanse staat Sao Paulo in de nacht van dinsdag op woens dag 19 mensen door de koude om het le- gekomen. Het vroor vier graden. Het nationale verbond voor de voor uitgang van gekleurden (NAACP) in de Verenigde Staten heeft tegen de direc teuren van twee bioscopen in Oranje burg (Zuid-Carolina) klachten ingediend omdat geweigerd was aan negers toe gangsbewijzen te verkopen. Het verdrag van Rome. dat komsten verbiedt, die de concurrentie;vrienden, vervalsen, bevat nl. een bepaling ten| gunste van overeenkomsten „die ertoe bijdragen de produktie te verbeteren, de technische vooruitgang te bevorde ren. waarbij aan de verbruikers een re delijk deel van het hieruit voortvloei ende voordeel ten goede moet komen". De EEG-commissie heeft reeds in 1962, in een studie op het gevaar overproduktie 1965 gewezen dende concurrentie tussen de auto-ta- brieken der zes EEG-landen, die bloot gesteld staan aan de druk der autoreu- Inmiddels heeft de Volkswagenfabriek te Wolfsburg een verklaring uitgegev waarin wordt gezegd, dat dr. Nordhoff I zich tegenover het Italiaanse blad al-1 leen had uitgesproken voor het houden: van bijeenkomsten van Europese auto fabrikanten ter bespreking van hun pro blemen, niet als concurrenten, doch als het jai ïrkant van de Atlantische oceaan, die dochterondernemingen EEG hebben. Op de vraag van het Italiaanse blad of dergelijke bijeenkomsten praktische resultaten zouden kunnen hebben had dr. Nordhoff, aldus de verklaring uit Wolfsburg geantwoord: „Zeker, maar niet met het oogmerk een kartel te vor- De politie in Bremen heeft een vrachtauto met bijna 20.000 pistoolkogels in beslaggenomen. Twee Turkse zeelie den en de eigenaar van de auto zijn ge arresteerd. I In de Verenigde Sta ten is een muzikale schrijfmachine uitge vonden waardoor men op het gehoor kan leren typen. Men venvacht dat deze uitvinding voor al voor blinden liaar nut zal hebben. Iedere keer wanneer een toets wordt ingeslagen klinkt een bepaalde toon. I Dinsdagavond botsten In Kopenhagen zes auto's op elkaar toen een kat plotseling de rijbaan overstak, zo deelde de politie mee. De schade wordt geraamd op bijna 18.000 gulden en de be stuurder van één der wagens liep lichte ver wondingen op. De kat bleef ongedeerd. I Wilde zwijnen hebben enkele weken dorpen in het district Borsod in het noorden van Hongarije onveilig gemaakt. Zij brachten schade toe aan de maïs- en aardappel velden van de coöpera tieve boerderijen en ver schenen zelfs in de hoofdstraten van de dor pen. Een boer trof op een avond een wild zwijn slapend op zijn bed aan. Er wordt nu op de dieren gejaagd. Tot dusver zijn er honderd geschoten. I De 50-jarige Weense arts, dr. Heinz Humplik, heeft een nieuw middel ontdekt om te vermage ren. Hij gaat uit van de theorie dat het verteren van voedsel energie kost. dat het lichaam dié energie onttrekt aan zijn overtollig vet en dat men dus grote hoeveel heden moet eten, als men wil afvallen. Hump lik legt er daarbij wel de nadruk op, dat het ook van belang is wat men eet en dat men niet op eigen houtje te werk moet gaan. maar zichj onder permanent me-j disch toezicht moet stel-1 ten. I Uit het bureau van de Zweedse schatkist in Stockholm zijn waarde volle relikwieën uit de 16e en 18e eeuw gesto len, o.m. een in leer ge bonden boek met hand tekeningen van alle Zweedse koningen, vanaf koning Gustaaf Vasa, die in 1542 de troon be klom, en een Bijbel van koning Karei XII (1682—1 1728). 1 1578) Ondanks een grote lichame Stuart Mill, waarna hij benoemd lijke handicap kunnen sommige men- werd tot hoogleraar te Cambridge, sen verbazingwekkende prestaties le- Twee jaar later hij was toen 32 veren. Een voorbeeld dat velen nog Jaar oud werd hij lid van het La- duidelijk voor ogen zal staan, is in gerhuis en tenslotte werd hij in 1880 dit opzicht F. D. Roosevelt geweest, benoemd tot postmaster-general, die ondanks zijn verlamde onderste Ie Ook voor Alexander von Roden- dematen er in slaagde de hoogst be- bach was het ontbreken van het ge- reikbare post in de Verenigde Staten zichtsvermogen geen beletsel voor te bezetten. Hoewel het op het eerste een politieke funktic. want bij was gehoor volslagen onmogelijk schijnt In zijn tijd een verdienstelijk en ge- dat een invalide man onder de moei- zien staatsman. Nicolaas Saunderson fale wereldcrisis en in een wereldoor log, wordt uitver koren de machtig ste staat ter we reld te leiden, slaagde Roosevelt er desondanks in president te den. Ook al velen TOCH IS ■IET ZO! in de voetsporen van Fawcett, zij bet dan op andere wijze, nl. als hoogleraar in de Sprekend over openbare funkties, moeten we toch ook even in de herinne ring terugroepen George V, koning van Hannover in het vorige eeuw. Op 14- hij volkomen blind, zijn politiek niet altijd midden van i ardering hebben gehad, niemand jarige leeftijd zal kunnen ontkennen dat de wils- maar beklom desondanks 18 jaar later kracht die Roosevelt heeft moeten (1851) de troon, die hij overigens ontwikkelen om zijn hoge post te bc- neer verloor omdat hij zich in 1866 zetten en te behouden, de hoogste be- aan de kant van Oostenrijk schaar- wondering afdwingt. le. Blindheid, die in het maatschappc- Het meest verbazingwekkende lljke verkeer als een welhaast nog tchijnt mij echter toe, dat blinden grotere handicap moet worden bc- op het gebied van beeldsnij- cn beeld- schouwd, Is voor sommigen evenmin bouwwerk zulke opermerkelijke pres- een beletsel geweest om met groot taties hebben geleverd. Algemeen be- succes een loopbaan te volgen die kend is Degas, wiens gezlclitsvermo- voor blinden onbereikbaar schijnt, gen op latere leeftijd zodanig achter- Dat vele blinden bekendheid heoben uit ging, dat hij tot boetseren over- verworven als musikus, Is In dit op- ging. Hett danseresje, dat hij in deze zicht niet zo verwonderlijk. Maar dat periode maakte, is kortweg een ju- een blinde direkteur van do poste- weeltje. Voorts verwierf L. N. Vldal rijen wordt en in het parlement zit- in de vorige eeuw grote bekendheid tlng neemt, mag toch zeker als een als beeldhouwer cn Josef Kleinhans bijzonderheid gelden. Dat was H. als houtsnijder. Fawcett, die op 25-jarige blind ge- Waarna we Iets moeten zeggen worden was en naam verwierf door over de accommodatie van jonge en zijn talrijke bijdragen over staathuis- van oude ogen. houdkunde in tijdschriften. In 1863 Darovcr een volgende keer. verscheen een werk van zijn hand, waarin hij zich aansloot bij bepaalde Nadruk verboden, opvattingen van de Engelse econoom h. Pétlllon

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5