Alles goed en u/el Sociologisch Instituut is crisis te boven gekomen Thielicke niet naar München Van elke 100 ongelukken 46 kinderen slachtoffer Een woord voor vandaag Ontevredenheidsbetuiging majoor Spier ingetrokken DRINGEND VERZOEK 2 DONDERDAG 30 JULI 1964 ANDERZIJDS DOMINEE-VAN-ELDERS II In zijn artikel in „Op den Uit kijk" over „een dominee-van-el- ders" schrijft dr. O. Jager vervol gens over wat een predikant krijgt te verwerken, als hij een maal op de vreemde kansel staat: LI gaan er nu van uit dat de kerkeraden begrip hebben voor het verzoek van de dominee van el ders om zijn twee laatstgemaakte preken te houden dus geen cate- chismuspreek. Wat gebeurt er nu verder? De dominee van elders ontvangt (soms twee minuten voor de dienst) het verzoek om zich te houden aan de ter plaatse gebrui kelijke liturgie. Die liturgie is te genwoordig in elke gemeente weer anders. Het vergt enige studie om zich de volgorde van een en ander in het hoofd te prenten. Er worden enige namen genoemd van zieken die in het gebed herdacht moeten worden. Een aantal onooglijke briefjes vormen tesamen de afkon digingen. die vóór of in de dienst (elezen moeten worden. Sommige erkelijke bureaus zijn heel zuinig met papier. Met al zijn papieren en papiertjes op zak begeeft de domi nee van elders zich naar de onbe kende preekstoel, zonder te laten merken hoe onwennig hij zich voelt. Tijdens de wandeling door de kerk repeteert hij de namen van de zieken voor het grote gebed. Zijn eigen gemeente is aan hem Sewend. Dat heeft voordelen en na- elen. Het grootste voordeel is dat zijn eigen gemeente zich niet af vraagt: wat is hij voor een man? maar zich instelt op zijn bood schap. De vreemde gemeente moet eerst de man nog bekijken en be proeven. Dat is een van de redenen dominee het liefst in die hij speciaal a zijn eigen gi kt. En er zij - - rdie hij er voc zijn eigen gemeente heeft inge2t. en die hij elders maar weglaat, hoewel hij daardoor de draad kan stoelen heeft niemand er rekening mee gehouden dat er bovenop de gladde bijbel een prekeboekje moet kunnen liggen zonder dat het naar omlaag gaat glijden. Onder de les senaar zien de meeste preekstoelen er uit als een dashboard van een auto of als een cabine van een vliegtuig: knopjes en lichtjes en schakelaars waarvan de dominee van elders een beetje duizelig wordt. Er moet een knopje bij zijn voor de lamp boven de bijbel, maar hij durft geen enkel knopje aan te raken, want misschien gaat dan plotsing de organist spelen of begint er achter zijn rug een elek trisch kacheltje te branden, terwijl hij het toch al zo warm heeft. Dat alles staat hij te denken tij dens de laatste regel van het psalmvers. Alleen omdat het toe vallig de eerste zondag van de maand is, heeft hij de bijbel op tiid openliggen bij wat er nu aan ae beurt is. Zo zijn er nog wel eens meevallers op de vreemde preek stoel. Zou hij nu andere psalmverzen opgeven dan hij van plan was? Maar de organist heeft ,.het orgel- briefje" al voor zich liggen en mag niet in de war raken, want dan slaat hij ernaast. Enige organisten bewaren de orgelbriefjes van domi nees van elders in een album. Ik heb zo'n album wel eens bekeken. Wist u dat sommige dominees hun psalmen noteren op de achterkant van giroformulieren? Ook dominees zijn soms zuinig met papier. De vreemdste kranteknipsels zijn er bij, bij de verzameling in dat al bum. Dominees hebben soms Suc ces-agenda's of ziin geabonneerd op Elsevier: zo'n album is leerzaam, met name hot bedrag op de ge noemde giroformulieren. Achterkan ten van rouwkaarten komen veel dat is stevig papier, en stem mig i zo'n zwarte rand. Ik her wij traken. Maar onze dominee v is aan de preek nog niet wijl de gemeente hem bekijkt. Seeft hij een psalmvers op. Hij be- oelt een psalm uit de oude berij ming. maar de gemeente zingt een couplet uit de nieuwe berijming. Hij is vergeten om te vragen: wat zingen ze hier? De nieuwe berij ming heeft minder coupletten; nu past het vers dat zij zingen niet meer goed bij de preek. Er is wel niemand die dat merkt (zij weten nog niet eens waar de preek over gaat), maar de dominee van elders raakt er een beetje door van streek. Tenslotte kost het hem vaak een heel uur om de bijpassende psalmen te vinden, en hij houdt niet van verloren tijd. Terwijl hij de Tien geboden opzoekt (hij heeft juist op tijd de oude vertaling die óók nog op de preekstoel ligt ver wisseld met de nieuwe) en terwijl hij uit de nieuwe berijming (die hij nog niet uit het hoofd kent) mee zingt. bladert hij (hij heeft twee handen tenslotte) in de ..Proeve" om te zien welk couplet hij voor na de wetlezing moet opgeven, voor het geval dat het couplet, dat hij had willen opgeven in die bundel niet eens zou bestaan, totdat zijn oog valt op de ter plaatse gebrui kelijke liturgie die vermeldt dat de Tien Geboden alleen op de eer ste zondag van de maand gelezen moeten worden. Is het de eerste zondag van de maand? denkt hij al zingende en bladerende. Vorige week was het de vijfentwintigste. Hoeveel dagen heeft april? TAE preekstoel is lager dan hij ge- -L' wend is. De Statenbijbel, wijd de uitnodiging om een diner bij te wonen van ministers en ambassa deurs: de organist mocht weten elders wét voor een dominee van elders hem de eer aan deed; dat is een zeldzaam exemplaar, voor het al- bum. preek houdt, hoopt hij bewaard te bliiven voor de ervaring die Bor- dewijk beschreef bij een vrouw die piano speelde: „Toen Aleida ophield voelde ze zich beslopen door de tragische verkilling van wie beseft het contact met zijn gehoor te heb ben verloren". Het is waar: deze Aleida bezat „de fijne voelhorens waarmee de kunstenaar de wissel stroom registreert tussen zichzelf en het publiek", en een dominee kan deze voelhorens missen. Het is de vraag of dit een voordeel of een nadeel is. In elk geval is bij het preken in een vreemde gemeente het gevaar groot dat de kerkgan gers voor de ogen van de dominee veranderen in ..publiek" waarvoor hij moet „optreden". Het is niet gezegd dat hem dit ijdel maakt; het kan hem ook verlegen maken. Kleinmoedigheid en overmoed blij ven meestal in evenwicht, doordat bemoediging en kritiek elkaar af wisselen. Als een scriba bij 2ijn uit nodiging zegt: „Wij hopen dat u komt. want wij collecteren op die zondag juist voor een doel dat een grote opbrengst nodig heeft", dan komt er vlak daarna altijd wel een andere instantie met de invi tatie: „Wij hadden eindelijk ds. X bereid gevonden om voor ons te spreken, maar hij heeft vlak voor onze vergadering opgebeld, dat hij ook nog een andere afspraak bleek te hebben en dus niet kon komen; hat zal een gfole teleurstelling voor het publiek zijn, maar kunt u mis schien voor hem invallen?" Zo blijft de zaak wel in evenwicht. Jaarverslag G.S.I. optimistisch (Van onze kerkredactie) HET Gereformeerd Sociolo gisch Instituut, waarin de Geref. Kerken, de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten zijn vertegenwoordigd, is de cri sis van 1962 vorig jaar te boven gekomen. Ook al baart de finan ciële situatie waarin het insti tuut zich bevindt, nog steeds zor gen, het aantal en de omvang van de opdrachten nam sterk toe, zo dat de wetenschappelijke staf moest worden uitgebreid. Ongetwijfeld, aldus het verslag over 1963. heeft het instituut het dieptepunt nu achter de rug dank zij dc ingrij pende reorganisatie die vorig jaar heeft plaats gehad. Uit de verstrekte opdrachten blijkt, dat er van verschil lende zijden behoefte is aan het werk van het GSI. Aangezien het instituut voor zijn bestaan grotendeels afhanke lijk is van de te verstrekken opdrach ten. kan men stellen dat het bestaan van het GSI verzekerd lijkt. Bij vol doende opdrachten moet het volgens het verslag mogelijk zijn de financië le rekening sluitend te krijgen. De vraag of het instituut als zodanig in leven kan blijven is dus niet meer de grootste zorg. Het blijkt wenselijk en in het kader van het gehele gereformeerde leven ook steeds meer noodzakelijk, dat het insti tuut in zeer ruime zin service aan de kerken kan verlenen. Dit houdt in dat de kerken, zowel de plaatselijke kerken als de regionale en landelijke verbanden, pen. be- runnen doen, zij menen, dat vanuit de sociale wetenschappen een zinvolle bijdrage ge leverd kan worden aan de problemen waarmee men bezig is. SPLITSING Met het oog hierop is in de loop van het vorige jaar besloten de financiële administratie van het instituut te split sen naar datgene wat het: a. als op- dracht-instituut en b. als service-insti tuut verricht. Onder a. vallen alle betaalde opdrach-| ten. zowel van kerken als van niet-ker-i kelijke instanties. Er zal naar worden gestreefd dit deel van het instituut zo-I veel mogelijk ..selfsupporting" te doem zijn. zo wordt in het jaarverslag opge- king van de kerken en de kerkelijke in stanties staan, zonder dat hiervoor in principe kosten in rekening worden ge bracht. Deze kosten dienen betaald te worden uit de algemene bijdragen van de kerken, want er zijn nu eenmaal ook noodzakelijk voor niemand opdracht geeft. Het verslag maakt voorts nog melding van de opheffing van dc wetenschappe lijke adviesraad, die enkele jaren zeer gebrekkig heeft gefunctioneerd. Ook wordt een opsomming gegeven van de afgesloten, de lopende en de in voorbe reiding zijnde onderzoekingen. In het be stuur van het GSI nam ds. B. van Sme den nit Amsterdam de plaats in heer A. L. de Bruyne die zich zondheidaredenen genoodzaakt zag terug te treden. Om zuiver persoonlijke redenen heeft prof. Hellmut Thielicke de benoeming tot hoogleraar in de godsdienstfilosofie en de christelijke wereldbeschouwing aan de universiteit te München niet aan vaard. Thielicke. die 55 jaar oud is. wü hoogleraar in de systematische theo logie. aan de universiteit van Hamburg blijven. Naar wij reeds eerder berichtten is men bezig aan de universiteit van Mün chen een nieuwe faculteit voor protes tantse theologie op te richten, gezien het sterk stijgend aantal protestanten Beieren. De voornaamste reden, waarom Thie licke voor de benoeming heeft bedankt, is zijn vrees, dat hij zich zozeer met de organisatie van de nieuwe faculteit zou moeten bezig houden, dat het kon- takt met zijn studenten, zomede zijn li teraire aktivitelten in Duitsland in het gedrang zouden komen. Thielicke is een van de meestgele2en auuteurs van theologische en stichte lijke werken, waarvan er diverse ook in het Nederlands vertaald zijn. Bijbelhuis aktief in Oost-Afrika Het Bijbelhuis in Nairobi, dc hoofdstad Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode tol predikanten voor buitengewone werk zaamheden: a. gevangenispredikant te Den Haag: G. Nutbey te Vught; b gees-1 telijk verzorger jeugdgevangenis te j Vught: H. A. v. Herwaarden te Koude- kerke 't Zand; c. legerpredikant; drs. C. A. Terlinden, kand. te Benson-Oxford- shire (Engeland); d. zendingspredikant j voor arbeid ten dienste van de Evange- lische Kerk in Kameroen: G. Stegeman, 1 kand. te Oegstgeest. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuilichem-Gameren J Dethmers. kand. te Amsterdam-Z.; te Drachtstercompagnie: J. v. d. Schaft, j voormalig vrijgemaakt predikant te Murmerwoude. Bedankt voor Driebergen-Rijssenburg: dr. M. Feitsma te Emmen-Z. CHRIST. GEREF. KERKEN Ds. C. Langbroek te Veenendaal heeft bedankt voor de benoeming tot leger- pred. In lang verband. Ds. J. F. "Berkel (65) hofprediker met emeritaat In verband met zijn 65ste verjaardag op 27 augustus heeft ds. J. F. Berkel, een van de beide hofpredikers en prac- ses van de centrale kerkcraad van de Nederlandse Hervormde Gemeente van Apeldoorn en het Loo emeritaat aan gevraagd, hetgeen hem 30 april van het volgend jaar verleend zal worden. Dat wil niet zeggen, dat ds. Berkel de oud ste predikant te Apeldoorn daarmee te gelijkertijd afscheid neemt van zijn ge meente in Apeldoorn. Het ligt namelijk In de bedoeling, dat hij vanaf dat ogen blik bijstand gaat verlenen In het pas toraat, onder meer in het Rooms-ka- tholieke ziekenhuis. Op 21 september zal het veertig ja... geleden zijn, dat ds. Berkel het predik ambt aanvaardde. Hij werd in 1899 In de Lage Vuursche geboren. Na zijn gym nasiale opleiding aan het internaat „Ruimzicht" in Doetinchem, studeerde hij theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij cum laude voor het kandidaatsexamen slaagde. Na van 1924 tot 1929 in Schoonebeek te hebben gestaan, werd hij benoemd in Apeldoorn, waar hij op 30 augustus in de Grote Kerk werd bevestigd. Op 15 april 1947 werd ds. Berkel benoemd tot hofprediker, in welke functie hij prin ses Maria Christina in de Domkerk te Utrecht doopte. De tweede hofprediker is ds. G I. P. Forget, predikant van de Waalse ite in "s-Gravenhage gemeente merkt. Bovendien zal «en deel van het Kenl*. »»eeft in de afgelopen drie wetenschappelijk apparaat ter beschik- Jaar miljoen Bijbels of gedeelten J van Bijbels verspreid in 55 Afrikaanse talen. Dit vertelde de Oostafrikaanse Bijbel- sekretaris, ds. John Mpaayei, onlangs vitaminen tijdens een bezoek aan het Bijbelhuis Prima voor van Canstein in Duitsland, het oudste SOEPEN en BAMI Het zakje met de Rode Ruit Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal on de goudgele kleur. Rijk s Protestantse Unie houdt landdag op 26 augustus Op woensdag 26 augustus zal de Pro testantse Unie zijn landdag houden in de omgeving van het Üddelermeer. Sprekers op deze dag zijn: ds. F. D. Emous te 's-Gravenhage, ds. P. J. de Bruyn te Groningen en ds. J. Swijnen- burg te Amersfoort, allen predikanten van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. A. J. de Jong hervormd predi kant te Scheveningen zal refereren over •worden zich te scharen rondom de ge opende Bijbel, hun roeping te verstaan en terug te keren tot de God van Is raël. Voor een speciale bustocht van Rot terdam uit kan men zich voor 1 augus tus opgeven bij de heer C. Deijkers, Chr. de Wetstraat 107 B te Rotterdam- Frankfort verwacht veel gedelegeerden van overzee (Van onze kerkredactie) Op de algemene vergadering van d. Hervormde Wereldbond van 3 tot 13 augustus in Frankfort zal een derde van het totaal aantal afgevaardigden bestaan uit lidmaten van de jonge kerken in Azië, Afrika en Latijns Amerika Deze kerken 51 in totaal vormen teza men meer dan de helft van de 95 leden vao de Wereldbond. De twintig bij de Wereldbond aange sloten jonge kerken van Afrika zullen 52 afgevaardigden sturen, de veertien kerken uit Azië 58 en de elf kerken Latijns Amerika 29. De meeste van deze kerken hebben een klein aantal lidmaten. Sommige ech ter groeien snel. Van de Presbyteriaan se Kerk van Formosa is de laatste tien jaar bet aantal lidmaten verdubbeld. Een protestantse godsdienstonder wijzer, ergens in de binnenlanden van Angola, heeft onlangs drie weken ge vangen gezeten. Reden: hij had in zijn dorp een kerkdienst georganiseerd. Dor pelingen verrieden hem. Hij werd door een plaatselijke legerafdeling gevangen fienomen. De plaats, waar dit gebeurde igt ver van het gebied, dat door de opstandelingen onveilig wordt gemaakt Dodelijke voetgaiigersongelukken die in 1962 in ons land in hei verkeer werden gedood, zijn er 46 kinderen en 31 bejaarden. In 1962 kwamen in totaal 485 voet gangers in het verkeer om het leven, waarvan 125 van 5 jaar of jonger, 99 van 6-14 jaar, 110 van 15-64 jaar en 151 van 65 jaar en ouder. In alle leeftijdsgroepen overtreft het aantal mannen dat als voetganger om het leven komt, in aanzienlijke mate het aantal vrouwen. Dit blijkt uit ..statistiek van de verkeersongevallen op de open bare weg", dat door het C.B.S. is gepubliceerd. Gebleken is, dat een in de straat stilstaande vrachtauto of oplegger- combinatie een grote aantrekkings kracht uitoefende op vaak zeer jonge kinderen. Bij het wegrijden leidde dit tot fatale gevolgen. Opmerkelijk groot was voorts het aantal kinderen, dal werd overreden bij het oversteken achter of tusen geparkeerde auto'} (33 doden). daling in. behalve bij de 5—14-jari- gen. Onder deze groep voetgangers lag het aantal doden in 1962 ruim tien pet. boven het niveau van I960. het werkterrein zich uitstrekt van de Sa- dagaskar, Mauritius en de Seychellen omvat. Ds. Mpaayei liet een mooi uitgevoerd angelie in zijn eigen taal zien, ver sierd met bonte stammotieven. De kost prijs was 45 cent, maar het wordt ver kocht voor 5 cent. Het is bijzonder belangrijk voor de Afrikanen met hun wantrouwen tegen al vreemd Is en met hun ervaringen Mpaayei. Vele Afrikanen erkennen daar bij dankbaar, wat hierbij door de blan ken gedaan is. Zo verklaarde bij de on afhankelijkheidsverklaring van Oeganda een woordvoerder van de regering: „Dat wij de Bijbel in onze eigen taal bezitten, heeft er toe bijgedragen, dat wij deze dag in vrede kunnen vieren." Prof. H. G. K. Westenbrink overleden In Utrecht is op 63-jarige leeftijd vrij onverwacht overleden prof. dr. H. G. K. Westenbrink, hoogleraar in de fysiolo gische chemie aan de Utrechtse univer siteit en in het cursusjaar 1961/1962 rec tor magnificus van deze universiteit. Prof. Westenbrink, die aan de Gro ningse universiteit chemie studeerde en promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift: „Roentgenographisch onderzoek der rhombische en monoklierên vitriolen en hunne mengingsreeksen", werd in 1927 'medewerker aan hot fysiologisch labo ratorium te Amsterdam, Zijn onderwijs in de chemie van de stofwisseling maakte veel opgang. In 1943 werd hij bovendien hoofd van de chemische afde ling van het Antonie van Leeuwenhoek huis in Amsterdam. Zeer veel research- werk werd door hem verricht. Vele pü- blikaties verschenen van zijn hand. In 1945 volgde zijn benoeming tot gewoon hoogleraar in dc faculteit der genees kunde te Utrecht. Onder zijn leiding kwamen ruim 50 promoties tot stand. Er is niets nieuws onder de zon Deze Bijbelse wijsheid (en waarheid), eenmaal op onnavolgbare wijze geformuleerd door koning Salomo, krijgt elke dag heel concreet inhoud. Niet, dat zij de weg afsluit naar nieuwe ontdekkingen en ontwikkelingen: Salomo kende geen auto's en had van de j ruimtevaart nimmer gehoord. Maar wel in de menselijke geest, zoals die zich ontplooit en gestalte kan geven aan vele tastbare dingen. Dit is altijd weer het opvallende in het do mein van het menselijk denken en handelen: er is niets nieuws onder de zon. Hoe uniek elk individu ook moge zijn, er is niets nieuws! Als wij bijvoorbeeld mochten denken, dat de mens van onze tijd over meer zelfkennis beschikt dan de mens van vorige eeuwen, dan behoeven wij maar weinig in de Bijbel te lezen om tot de conclusie te komen, dat wij ons ernstig vergissen. Die ontdekking kan ons soms doen schrik ken: wij zien onszelf als in een spiegel en dan niet van onze beste kant. Gedachten en overwegingen, die wij zelf nauwe lijks durfden of konden onder woorden brengen, vindt u af gedrukt enu komt tot de conclusie: dat ben ik, die woorden had ik kunnen spreken. Deze schrik kan een heilzaam effect hebben: u weet zich op dat moment verbonden met mensen, die lang voor u hebben geleefd, die van gelijke beweging waren als u en die worstelden met dezelfde vragen en zorgen. En ineens weet u dat de God, Die in de Bijbel spreekt, deze woorden ook voor u heeft laten opschrijven: de schrik is u tot een troost geworden! Wij lezen vanavond: Psalm 54 vers 1 tot en met De ontevredenheidsbetuiging die de commandant van de militaire rijschool te Venlo, majoor Spier, na perspublikaties over de mili taire rijschool te Venlo van zijn commandant heeft gekregen, is ingetrokken, aangezien deze onte vredenheidsbetuiging onbevoegd is gegeven. Dit zegt de staatssecretaris van defen sie, de heer J. C. E. Hacx, in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Wicrda (soc.) over het vraag gesprek, dat een verslaggever van het ANP met majoor T. E. Spier heeft ge had over de rij-opleiding van toekom stige chauffeurs. Aanvankelijk, aldus de staatssecreta ris, had majoor Spier van zijn comman dant een ontevredenheidsbetuiging ge kregen, omdat deze de indruk had ge kregen. dat majoor Spier tegenover een verslaggever kritiek had uitgeoefend op maatregelen, welke van hogerhand wa ren gekomen. Ambtelijk contact met de pers was majoor Spier niet verboden, zo zegt de heer Haex ln ziin antwoord. Hij bevestigt dat bij het onderhoud een ver tegenwoordiger van de legervoorlich- tingsdienst aanwezig was. Het lesmate riaal, aldus het antwoord, ie betrouw baar. Het oudere materiaal wordt thans regelmatig vervangen door voertuigen uit de mobilisabele opleg. Voor elk mi litair voertuig is een maximum snelheid bepaald, afhankelijk van het type. Los hiervan is bij een bepaald type vracht wagen. waarvan er ook enige in gebruik zijn bij militaire rijscholen, oen gebrek geconstateerd, dat centraal wordt gere pareerd. Zolang dit gebrek niet verhol pen is, mag niet sneller dan 45 km per uur worden gereden. Als examinatoren treden uitsluitend officieren en onderof ficieren op. die daarvoor een speciale opleiding hebben genoten. Met het behalen van het militair rij bewijs is de rij-opleiding op de rijscho len beëindigd. De geldende benzinebe perking bij parate onderdelen heeft niet tot gevolg dat het opdoen van rij-erva- ring bij ae dienstplichtige chauffeurs op enigerlei wijze in het gedrang komt. Er zijn geen maatregelen in overweging om de veiligheid van het militaire verkeer te verhogen. Wel wordt nagegaan of het doelmatig zou zijn, indien de rij-oplei- dingen meer zouden worden gecentrali seerd, doch deze eventueel te nemen maatregel behoort uitsluitend te worden gezien binnen de zich voltrekkende reor ganisatie van de Koninklijke Landmacht, zo zegt de heer Haex. Dr. Luther King voor Ned. t.v. Zondag 16 augustus zullen het Con vent' van Kerken en het Ikor gezamen lijk por televisie een reportage uitzen den van een massale bijeenkomst in het Amsterdamse RAI-gebouw. waar als spreker optreedt dr. Martin Luther King. De bijeenkomst heeft het karakter van een kerkdienst, waarmee de vijfjaarlijkse conferentie van Europese baptisten, die ditmaal in Nederland wordt gehouden, wordt besloten. De uitzending per tele visie vindt plaats van 10.00—11.00 uur. De preek van dr. Martin Luther King zal niet worden vertaald met ondertitels, aangezien zijn tekst tevoren niet beschik baar is. Ook zal er geen zin-na-zin-ver taling In het Nederlands worden uitge sproken. Na do preek van dr. Martin Luther King zal een samenvatting in het Nederlands worden gegeven. Ook 's middags zal dr. Martin Luther King spreken in het RAI-gebouw. Zijn toespraak tijdens deze bijeenkomst is te horen vla IKOR-radio (Hilversum 2) van 18.15 uur tot 19.00 uur. Directeur stvisseling van jongenshuis Hoenderloo Met ingang van 1 september 1964 is tot directeur van het jongenshuis Hoen derloo benoemd: de heer A. van Leeu wen. adviseur bij de directie van de Pro testantse Christelijke Reclasserings Ver eniging te 's-Gravenhage. Mr. G. Wes- sels, die als directeur aftreedt zal dan gedelegeerde van het bestuur worden. Hij zal zich in hoofdzaak kunnen gaan bezig houden met de vernieuwingsplan nen van het jongenshuis. KERNEN VAN INGEZONDEN (Vlet eerlijk STUKKEN Bijdragen voor deze Ingezonden-stukken rubriek kunnen door alle lezers (en lezeressen!) worden geleverd en worden geplaatst buiten verantwoorde lijkheid der hoofdredactie. De redactie behoudt zich het recht voor stukken te weigeren en ln te korten schrijft u dus zéér kortl Er kan alleen worden gepubliceerd met volledige vermelding van naam en woonplaats. Anonieme brieven krijgen geen plaatsruimte. Waar nodig kan m een by- Gemeente in Rijibrrgcn II De heer A. P. de Whiter schreef ngezonden stuk uw artikel over iegd) staatsexamen. Wat is hier ge- Jongeman uit Nijmegen gaat voor waardelijk over van vijf naar zes gym, slaagt voor zijn (in stilte afge- de protestantse kerk van Rijsbergen beurd? M.i. dit. De Jongen ging over- met zeer veel genoegen gelezen to dag naar school, deed 's avonds ziin hebben. Dit genoeget. geen enkel opzicht delen. De ge meente van Rijsbergen pret«nJ-"1 J- oergestalte van de cnristelijke te streven. Hiertoe gaat zij e HHHH. weg zonder zich iets gelegen te laten was het liggen aan de zusterkerken, waarmee zij verbonden is en zonder zich te be kommeren om de verplichtingen, wei der meer waar het betreft chr, orga nisatie en chr. politiek streven? Dat er straks -L- ln tegenstelling met „een inruilen onzer beginselen tegen een z.g. oecumenische vrede", zoals de heer H. terecht opmerkt na de vakanties sprake mag zijn van bruisende activi teiten, opdat een dam worde opgewor- dit reeda voor 1822 kan ik helaas huiswerk en ln een deel van de nacht pen tegen de zich uitbreidende' L _r_- H bereidde hij zichöphêt staatsexamen 'reldHjking onzer dagen. Een prachtige Rijsbergen pretendeert de voor. opdracht, an de cnristelijke kerk na Was het een wonder dat hij op school Delft eigen een afwezige indruk ging maken en '-ten was het een wonder aat een leraar nee hem onmogelijk voor Grieks en schei- Mei be- kunde een voldoende kon geven? het dc Jfrel- Maar de zaak werd veelal zó gesteld, minister van buitenlandse zaken, gade. ke het deel uitmaken van het verband dat die leraar niet voor zijn taak be- Zijn kundigheid in diplomatiek spre- de Gereformeerde Kerken mee- rekend en dc leerling een held zou zijn. ken. hetgeen hij dezer dagen nog weer bewijs van liefde Nu, misschien is de leerling inderdaad eens via radio en t.v. demonstreerde, zusters in den lan- wel wat heldhaftig geweest, maar de wordt door velen onderschat. Ik acht bij hem vergeleken een man als Soe- brengt. Is dit een bewijs tot de broeders Een verdeling naar verkeersma noeuvres leert, dat van de in totaal, t- -k- --- 224 kinderen tot 14 jaar, die in 1962 ®e_!l3£ als voetganger om het leven kwamen, er 139 verongelukten bij het overste ken en 56 tijdens het spelen op de rijweg of rond een vervoermiddel. Om vertraging te vc or komen ge lieve men VAKANTIEADRESSEN uitsluitend vla de uit de krant geknipte bon MINSTENS EEN WEEK TEVOREN aan ons op te geven. DE DIRECTIE afwijkende meningen, dan is haar ste taak dit op de afgesproken ma nier, neergelegd in de aangenomen kerkenordening, hebben in haar iijkheld te maken heeft. de zusterkerken om zodoende tot één zelfde geloof te komen. Zolang zij dit weigert vergadert zij de gemeente van Christus niet. maar r verstrooit zij deze, hoe goed men het moet zijn voor een samengaan van AR De aanrijdingen waarbij overstekende volwassenen werden gedood vonden niet in hoofdzaak plaats, zoals men wellicht zou verwachten op kruispunten plaats, maar juist op een rechte weg- of recht straatgedeelte, zonder zijweg. Uitzicht belemmering door geparkeerde auto's speelde daarbij slechts "en ondergeschik te rol. h« Via advertenties is ons kenbaar gi Het ui «trijd met de oepelMen. Ou kt d v00rl„n bler verkrijg- element in ro' ontbreken van een voetpad, lopen - Geen CDU in ons land Verblijdend achtte ik het door u ge publiceerde resultaat van een NIPO- onderzoek, waaruit bleek dat er een flinke meerderheid uit beide partijen Elden (Gld.) Weggooi-verpak king het ontbreken - - - aan de rechterzijde van de rijweg kostte in 1962 aan 29 voetgangers het leven. Zij werden, veelal bij duisternis, aange reden door achteropkomende auto's of bromfietsen. Het merendeel van deze voetgangers liep in duo; het slachtoffer was dan steeds degene, die links naast de ander liep. Het volgens de voorschriften lopen aan de linkerzijde van de rijweg bleek de de voetganger intussen nog geen volledi ge garantie te geven voor zijrf veiligheid. Ook in deze situatie kwamen nl. een aantal dodelijke aanrijdingen voor. o.m. door achteropkomend verkeer dat een inhaalmanoeuvre maakte. Ter afronding van het onderzoek geeft het C.B.S. het verloop van de voet gangersongevallen gedurende de laat ste 10 Jaar. Het aantal doden onder de voetgangers was in 1960 het hoogst (530). Sindsdien trad bij alle leeftijdsgroepen I baar HH0I I flesjes van dun glas waarvoor geen En voorts statiegeld wordt berekend. Wie nagaat testanten i CHÜ. Bedenkelijker achtte ik dat ook velen zijn die eenheid met de G. J. Schutte. KVP voorstaan. Met alle respect voor de r.k. hier te lande, maar ik acht dit samengaan zonder brokken niet moge lijk. Gezien de getalsverhoudingen in het parlement dacht ik dat het prot. element in zo'n grote partij maar bit ter weinig tot zijn recht zou komen. karno nog maar een beginneling. dacht zo, dat S. onze minister déórom vroeg nog wat langer in Indonesië te blijven opdat hij (Soekarno) nog wat van hem zou kunnen opsteken... Den Haag P. Pannebakker Process ie v i-l jhcld Te betreuren acht ik het dat er zoveel plaatsruimte is besteed voor overname van het artikel van ds. P. Visser uit „Op Wiek" over de processievrijheid. Kennelijk heeft ds. Visser wel eens pro cessies gezien, maar zich nauwelijks in de achtergrond daarvan verdiept. Im mers zou het hem dan duidelijk zijn geworden, dat een r.k. sacramentspro cessie iets volkomen anders is dan bijv. een optocht, straatprediking e.d.Even- vergist hij zich, als hij stelt dat genstellingen die lijnrecht tegenover el kaar staan om politiek te kunnen wettigen. Noordwijkerhout J. Wassenaar P™' „Trente" aan de processies geen abso lutistische zeggenschap toekent, daar ..Trente" duidelijk zegt dat de samengaan mentsDrocessie moet worden gezien als een „openlijke triomf over de ketterij, als een openlijke overwinning van de ■I^R waarheid leuzen" Terecht heelt Voorwaarts strijders II dan ook de Herv. Kerk in het Memo- hoeveel scherven van normale bier- limonadeflesjes er nu al te vinden zijn kaar staan langs de wegen, in de bossen en op de stranden die vreest voor de toe komst het ergste: men zal nóg on voorzichtiger met al dat verpakkings materiaal om gaan springen dan nu reeds het geval is! Zou de brouwerij die adverteerde, al thans de directie ervan, nu wérkelijk denken dat J:~ -•» gaan meenemen 's avonds de lege flesjes voorzichtig mee naar huis nemen om ze daar in de vuilnisbak te deponeren? oHURHBPI Indien andere bier- en limonadefabri- leiding", op „de overheid" zelfs. Van stige gemeenschappen". Niemand mag de de geloofsmoed onzer vaderen is m.i. in ons land enige kerkelijke plechtig er- weinig meer te bespeuren. heid houden buiten „besloten plaat- Maar hebben we elkaar dan niet op sen", met uitzondering alleen van de Rotterdam A. P. de Winter te wekken tot meerdere activiteit, on- r.k. kerk die haar processies wel daar randum aangaande de Processie (1950) De heer Heule Sr. die de vorige uitgesproken: „De vrijheid om op de het woord straten van Nederland processies te mijn mening houden zou de vrijheid der anderen op- dezc rubriek as heeft terecht na; opgeroepen tot daadwerkelijke heffen om op straat zichzelf te zijn. ïselen der vade- Ten slotte: met de beperkte processic- ien. Echter is de vraag: hoe dit in deze vrijheid die de r.k. kerk thans volgens tijd metterdaad te realiseren? Teveel onze wet geniet, is de r.k. kerk in fei- wordt in dit opzicht afgeschoven op „de te bevoorrecht bóven andere ..godsdien' kanten dit voorbeeld gaan volgen i narigheid mijns inziens niet te mag- houden gebruikelijk was. Delft, Huizer. Processievrijheid II Met verbazing las ik het overgeno men artikel van ds. P. Visser. Ten on rechte veréénzelvigt ds. Visser m.i. de processie met bijv. straatprediking. Het wezen van deze beide verschilt belangrijk. Onjuist is hetgeen ds. Vis ser schreef over het Trentse Concilie. Het absolutistisch karakter is door Trente zeer zeker onderkend. „Een openlijke overwinning van de waarheid op de ketterij" (13e zitting). Zoals ik in een „Open Brief" aan Godfried Bomans over de processiekwestie reeds schreef in „De Volkskrant" van 6 november 1963: „Bij een sacramentsprocessie wordt de hostie („Christus in het sa crament") rondgedragen en vereerd. Deze hostie moet aanbeden worden. Naar reformatorische opvatting bete kent dit: Afgoderij, in strijd met Gods Wet". Processievrijheid impliceert opheffing van de vrijheid van de ander op de openbare weg zichzelf te zijn. (Herder lijk Schrijven Ned. Herv. Kerk, 1950). Wat ds. Visser verdedigt is in feite intolerantie, Immers om weer met genoemd „Herderlijk Schrijven" te spreken: „Niet de tegenstand tegen op heffing van het processieverbod is in tolerant, maar juist het verzoek tot op heffing". Zeist, J. R. van Oordt. Processievrijheid III Onze hervormers en oude gerefor meerde godgeleerden waren steeds voor vrijheid van consciëntie, maar dit is echter niet hetzelfde om iedereen maar te laten propageren van de meest God- onterende beginselen van valse gods dienst en afgoderij, hetwelk m.i. cok een processie zeer zeker is. Zo en niet anders stond ook Calvijn het voor vol gens zijn Institutie, en ook het onver minkte art. 36 der N.G.B., wellicht beide niet onbekend bij Ds. P. Visser uit Tilburg. P. van Dongen Raamsdonksveer. Processievrijheid IV Wil de Tilburgse predikant Rome meer processievrijheid geven? Is Ro me zo vrijheidslievend? Ik meen van niet. want waar Rome heersende macht wordt, zijn de grenzen der vrijheid spoedig in zicht. Denk aan specifieke r.k. landen. En lees de Bethlehemre- de van paus Paulus VI "en niet minder zijn toespraak tot het Corps Diploma tique van 25—1—64 maar eens. Wij kunnen ons als protestanten niet langer veroorloven valse verdragen te sluiten of kleurloze democratieën wat te injecteren met wat „christelijk se rum". Het is de taak van het protes tantisme de r.k. kerk te bestrijden als ccn macht die degenen die aan haar zijn onderworpen verre houdt van de vrijheid. En dat is heel wat anders dan de processievrijheid te gaan verdedigen. Hardinxvcld-G'dam. K. Hartog Genesis I Vooral de laatste Jaren worden we geconfronteerd} met allerlei meningen over het Scheppingsverhaal in Genesis 1 en 2. Eén mening: de schepping is Scschied in werkelijke (niet gewone!) agen, m.a.w. de dagen kunnen korter of veel langer geduurd hebben dan 24 uur. Eén dag kan zelfs wel een tijdperk van miljoenen jaren zijn ge weest. Een andere veronderstelling luidt: De zeven dagen in Genesis I zijn al leen bedoeld als „inkleding". Het zou niet de bedoeling van de schrijver (van Genesis) geweest zijn om iets van de schepping te verhalen, maar om de heerlijkheid van de mens in het licht te stellen. Of óók: De H. Schrift spreekt slechts in zoverre over het scheppingsfeit, als zij van het mac.nti- ge feit der herschepping spreken wil. Nog erger wordt het wanneer wij ver nemen, dat de mogelijkheid moet wor den opengelaten dat de mens van de aap afstamt. Nog even wachten en „de natuurwe tenschap is onze God". Het moge wrang klinken, maar deze kant gaat het on herroepelijk uit. Men maakt zich ten minste nu reeds grote zorgen over de moeilijkheden die het scheppingsver haal oplevert ten aanzien van de na tuurwetenschappen! Alsof het geloof afhankelijk zou zijn van de wetenschap! Alsof het geloof zou kunnen uitgaan van hypothesen! Deze mogen nodig zijn bij wetenschap- pehjk onderzoek, in het godsdienstig/ geestelijke leven zijn zij onbruikbaar. Het geloof gaat niet van veronderstel lingen uit, maar is gefundeerd in het eeuwigblijvende, vaste en betrouwbare Woord van God. Wie de H. Schrift (óók Genesis 1 en 2) onderwerpt aan het oordeel van het r^Seu! ''e"tand. laat in principe Gods Woord los. Rotterdam, P. buitelaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2