Gérard Pipart brengt glimp nieuws in mode Schiphols Yeltman „zag de gehele wereld 7' WOENSDAG 29 JULI 1964 WÏ RL SËsgSpkif .M Y flöPlifekW^E 1L' ai ÏÜfai' -3Y'*- fig® ÏSjL V Na dertien jaar pet aan kapstok Minister Luns rnag dan bijna linea recta van Moskou naar Djakarta zijn gegaan, hy heeft de man, die hem ja renlang op Schiphol uitgeleide deed en by terugkeer weer correct luerend op het platform stond niet vergeten. „Met dank voor de door u vele malen gegeven assistentie", leest ,Met dank" van minister Luns (Van speciale verslaggever) vol ornaat zag. Op 1 augustus hangt de uniformpet van adjudant Veltman voor goed aan de kapstok. Hij verlaat dan de dienst, hoe wel het officiële afscheid al vandaag heeft plaats gehod. Morgen is er nog een receptie in Schiphols café-restaurant De Wijde Wereld de wijde wereld, die de brigadecommandant van de Koninklijke Marechaussee via paspoorten en andere grensdocumenten gedurende dertien jaar „zag". „Toen ik hier in 1951 kwam", zegt de heer Veltmn, „waren er nog geen half zijn visitekaartje, dat adjndan. Freek %2SSmT$Z*St* Veltman ons laat zien, tezamen met; dan twee miljoen geworden. Mijn dienst, een gesigneerde foto. De dagtekening I die op 't ogenblik uit vijftig man bestaat, is 24 juli 1964. Het is de datum, waar- herft in,al <!le "W fk" vii".icn miIj?.en j I paspoorten door de handen laten gaan °P hy „de bewaker van de Amster- Adjudant Veltman is pas vijenvijftig. damse luchthaven" voor 't laatst in Toch gaat hij met vol pensioen weg, om dat de oorlogsjaren, die hij in Engeland doorbracht, dubbel tellen. Een vrijwillige beslissing dus. maar toch valt ze hem Hij moet nu maar afwachten hoe het bestaan in de vergetelheid hem be valt, hoewel hij niet van plan Is al op t'n lauweren te gaan rusten. Koninginnen, keizers, prinsessen en filmsterren met elke belangrijke per sonage, die Schiphol aandeed, is de Cer- berus-met-de-witte-nestels in het beeld geweest. Door z'n lengte van 1,90 meter i hem niet licht over het hoofd zien. Zelfs in Moskou kende men hem. zij 't onder het predikaat van ..de meest onbeschaamde politiechef ter wereld" Opengekrabd Gepolijste, doch net iets te lange. Rus sische nagels hadden hem toen de handen opengekrabd. Het gebeurde tijdens de geruchtmakende Goloeb-affairre, die een diplomatiek incident zonder weerga ten gevolge had. Twee functionarissen van de Sovjetambassade werden tot persona non grata verklaard; ambassadeur Fonomo- renko verliet eveneens ons land. Alles omdat adjudant Veltman z'n plicht ver stond. Hij wilde de vrouw van Goloeb. die asiel had aangevraagd alleen in ee" gereed staande Toepolev laten stapr als hij voor zichzelf de overtuiging gekregen dat haar terugkeer naar 1 kou op basis van vrijwilligheid geschi de. „Een nare zaak", verklaart hij nu. ..Een vechtpartij, die niet had mogen plaats vinden. Ik had veel harder kunnen en mogen optreden. Gelukkig dat zoiets één keer in je carrière voorkomt. Hoe zei de minister van justitie het ln de Kamer ook al weer! Even opzoeken. Ja hier heb ik 't. De mareohaussee is met prijzenswaardige zelfbeheersing opgetre- Als je het vloeren van een ambassadeur op je naam hebt staan, kom je daar niet gemakkelijk van af. Dat weet de bri gadecommandant zelf ook wel. Maar hij weet ook dat z'n taak hem op tientallen andere terreinen heeft gebracht. Zijn taak en ook de taak van alle leden van de Koninklijke Marechausse: te waken de veiligheid van de staat. Temperaturen iets hoger gelegen depressie aanzienlijk toe. Daarentegen kwamen er boven west- Europa in het algemeen stijgingen van de luchtdruk voor. Een kleine, boven Engeland gelegen storing nam daar door in betekenis af. In verband hier mee zijn de regenkansen in Nederland morgen klein. De temperatuur zal bij overwegend zwakke winden enige stij ging ondergaan. De stormdepressie voor de Noorse kust werd minder diep en trok in noordoostelijke richtingen weg. Zon en maan Donderdag 30 juli: zon op 4.58 onder 20.34; maan op 23.15 onder 11.20. Zaterdag 1 augustus: laatste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 juli: 6.29 vjn.; 18.52 n m. Strandvertcachting Een zwak frontje bij zuidwest-En ge land zal met tijdelijk veel bewolking passeren. Morgen op de meeste plaatsen droog imet rustig strandweer Later weer zonnige perioden. Temperatuur onge veer 20 graden, zeewater 18 graden. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Ypenburg Vlissingcn Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd -Limb Helsinki Stockh. Oslo Kopenh Belgrado niet o vindstll 24 12 w 7 23 13 0 nw 3 18 6 0 wzw 1 24 13 0 windstil 22 12 0 zzw 2 24 13 0 wzw 3 23 12 0 w 2 27 13 0 zw 2 26 14 0 windstil 25 13 1 zzw 1 25 15 0 1 windstil 25 13 1 nw 4 31 18 0.2 windstil 23 15 0 windstil 13 0 doende geldmiddelen beschikken, geen retourticket kunnen aantonen en zo maar op de bonnefooi in ons land willen gaan avonturieren. Men let op Nederlanders en buitenlanders, die in het opsporings register staan. Men kijkt uit naar „Inter pol-klanten". internationaal opererende valse munters, paspoortvervalsers, op lichters etc. Ook het binnenlandse poli- tie-apparaat mondt op de luchthaven uit. Over de telex rollen bijna dagelijks de namen van voortvluchtigen. die een mis drijf hebben begaan, of ervan worden verdacht. Over de vangsten, welke de mannen van adjudant Veltman hebben gedaan, praat hij niet graag. Ze vallen bovendien onder zijn zwijgplicht, het ambtsgeheim. Er zijn echter spectaculaire ontdekkingen geweest op aanwijzingen, die uiterst mi niem, of simpel waren, en die deels in de materiële, deels in de psychologische sfeer lagen. Dankzij de oplettendheid op Schiphol konden wijdvertakte gangs worden op gerold, die zich in diamanten, paspoorten, of verdovende middelen specialiseerden. Er werden dieven en moordenaars ge pakt. flessentrekkers en „gentleman-boe- ven" van velerlei soort en aard. Het pas santenlokaal in de marechausseekazerne van Badhoevedorp werd hun eerste on derdak. De cellen, die zich in dezelfde gang bevinden, worden voornamelijk ter ontnuchtering van beschonken (zee)lie- den gebruikt, die de gezagvoerders van de toestellen, waarop ze geboekt zijn, weigeren mee te nemen. Koffer vol Bonnefooi De openbare orde, de openbare zede lijkheid, alles gaat de mannen van de grensbewaking aan. Op Schiphol weert vreemdelingen, die niet over vol waar de brigadecommandant wel graag over spreekt, is de langzamerhand geper fectioneerde opleiding van zijn mannen. Niemand komt solo achter een balie te recht. zonder gedegen te zijn getraind op een veelheid van onderdelen. Een grote koffer vol paspoorten van landen overal ter wereld legitieme zowel als vervalste behoort tot het lesmateriaal. De service, die de Koninklijke Mare- •haussee op Schiphol aan passagiers ver leent, die over onvoldoende, of verlopen reisdocumenten beschikken, is een ander, dankbaar onderwerp van gesprek. Elk jaar worden er zo'n zevenduizend lucht reizigers in de letterlijke betekenis van het woord uit de nood geholpen. Het kan voor landgenoten met een toeristenkaart zijn ter plaatse en met foto verkrijg baar en voor buitenlanders met een visum, of een laisser-passer. Het gaat meestal om verlopen, of vergeten pas poorten. Als de betreffende persoon niet in het opsporingsregister staat en als kan worden aangetoond dat het om een bo nafide reisdoel gaat, zijn er geen andere dan administratieve moeilijkheden. Rechtsomkeert „We doen het hier wel heel anders dan in een land als Groot-Brittannië", aldus de adjudant. „Als daar ook maar iets aan de reisdocumenten van een vreemdeling mankeert, dan wordt deze onherroepelijk teruggezonden. Zelfs een verlopen pas poort veel Nederlanders schijnen dit nog niet te weten is een reden voor ogenblikkelijk rechtsomkeert". In de plooi en uit de plooi. Wie zal het de Cerberus-met- de-witte-nestels van Schiphol kwalijk nemen, als men de fi-• guur, achter wie hij staat, wat nader bezien? Veel ouders (en misschien ook wel jongelieden!) moeten de „al ziende ogen" van de Amsterdamse luchthaven dank baar zijn. Tientallen keren is het voorge komen dat een minderjarig paartje, dat zich in het Engelse Gretna Green in de echt wilde laten verbinden, in plaats van in het vliegtuig in de auto naar huis te recht kwam. Hoe men dit voornemen, dat achter de rug Van de ouders om wordt gepland, onderkent? Door intuïtie en er varing van de dienstdoende marechaussee Veelal ook door de data op de vliegbil jetten, omdat men tenminste drie weken in Gretna Green moet hebben gewoond om er een huwelijk aan te kunnen gaan. Tot een niet van een tragische onder grond ontblote merkwaardigheid behoren voorts de vrouwen, die veranderingen in hun paspoort aanbrengen om jonger te lijken. Men treft deze vooral veel in de Verenigde Staten aan, voornamelijk on der kleinkunst-actrices. Wat men er mee doet, als men de vaak dilettantistische vervlakkingen ontdekt? „Het paspoort wordt Ingehouden", brengt de scheidende adjudant van Schiphol naar voren, „terwijl de persoon in kwestie naar het consulaat-generaal wordt verwezen. Hier wordt een nieuw paspoort uitgereikt, doch de houdster er van mag niet in Nederland blijven. Ze moet naar haar plaats van herkomst te rug. waar de bevoegde autoriteiten het appeltje wel verder schillen". Weer hoop in Cliampagnole (Vervolg van pagina 1) i be- Het reddingswerk wordt nog exti moeilijkt door een storm, die over de streek is losgebarsten en de door de re gen drassig geworden grond. Een boer derij, die dicht bij de plaats waar af gravingen worden verricht is gelegen, is door de instorting van zijn funderingen geraakt. De bewoners zijn geëvacueerd. De twee zonen van de boer, André en Michel Jacques, bevinden zich in de groeve, zij maken het goed. André is pas vorige maand getrouwd. Michel heeft een vrouw en een baby. Beide vrouwen bevonden zich onder de groepen verwanten en vrienden, die gedurende de afgelopen nacht en de ge hele dinsdag het reddingswerk hebben gadegeslagen. tcrwUI de hoop steeds ge ringer werd. Toen de Ingesloten mannen hoorden, dat wellicht vandaag al een be gin met hun „evacuatie" zou worden ge maakt. verbeterde hun stemming „hoor baar". Door de microfoon klonken vreug dekreten. Gesprek Janine Martinet, de dochter van de in gesloten opzichter, vocht met haar tra nen. toen zij door de microfoon met haar vader mocht spreken. Zij wist niet of zij laahen o huilen moest toen zij riep: „Maakt u het goed? Hebt u honger? Hebt u het koud? De hele familie wacht hier op u Houdt u goed. We zullen u spoedig weerzien" De tranen stroomden over haar gelaat toen zij van het boorplatform werd geholpen. Intussen zou zijn geble ken, dat een van de veertien ingeslote- nen (een chauffeur) onder het gesteente bedolven ligt. Hy zal wel nooit teruggevonden wor den, zo meent men. Twee andere man nen', die op enkele meters afstand aan het plafond werkten, toen de instorting plaats vond, zUn verdwenen. Er is iets meer hoop voor twee andere mannen die vermoedelijk 150 meter van een punt zitten, waar grondverzetmachines nog in de bergwand bezig zyn^, nattig- De negen mannen klagen heid en koude. Zij hebben kleding en drank gevraagd, nadat zij eten, sigaretten, zaklantaarns, kaarten van het labyrinth en potloden hadden gekregen. Met die potloden zouden zij een schets maken van de hun bekende toestand in de mijn. Intussen is de direc teur van de mijn, Jean Claude Bonsar, uit de Ver. Staten naar Champagnole te ruggekeerd. Hij was op weg naar Wi- liamsburg voor een bijeenkomst van amateurvliegers. De anderhalfjarige Ronald Ruitenbeek uit Zaandam is gisteren in een trappen huis over de leuning gevallen, nadat hy op een fietsje was geklommen. Het kind kwam acht meter lager op een betonnen vloer terecht en is >n het ziekenhuis overleden jommeniaar Barre herinnering T\E officier van justitie in Amsterdam zoekt nog steeds naar degene, die in 1944 de schuilplaats van de familie Frank heeft verraden. Een direct spoor wordt nog niet gevolgd, maar wordt de schuldige gevonden dan zal het ze ker tot een proces komen. Dit verna men wij gisteravond aan het einde van een schokkende VARA-televisierepor. tage, gemaakt naar aanleiding van de processen in Frankfort, waar schuldi gen aan de massamoorden in het con centratiekamp Auschwitz reeds maan denlang terecht staan. Wij kregen wat filmflitsen uit de rechtszaal te zien en hoorden de na tuurlijk zeer uiteenlopende meninaen van Duitse voorbijgangers over het nut van deze berechtingen na twintig jaren. Daarna was er een triest interview met een van de officieren van justitie, die al deze maanden uit sluitend bij deze processen zijn be- trokken. Al deze vragen en antwoorden zullen bij vele kijkers weer wonden hebben opengereten en ook weerstanden op gewekt. Twintig jaren mogen voor vele dingen een lange tijd zijn, deze barre herinneringen vlakken zij nim mer uit. Als wij eerlijk moeten zijn, moeten wij erkennen dat het gesprek met de Nederlandse mevrouw Rosa Winter in feite het hoogtepunt van het program- wa werd. Sterker nog dan de vooraf getoonde fotobeelden uit het nu lege, half verwoeste kamp, onthutste en ontroerde haar simpele vertelling over de ontzettende toestanden en gebeur tenissen, welke zij als een der weini gen ten slotte nog heeft overleefd. Het feit, dat mevrouw Winter in Auschwitz Anne Frankhaar moeder en haar zusje goed heeft gekend, maakte het troosteloze verhaal des te boeiender. Zij was vol lof over Anne s hulpvaardigheid en sterke persoonlijk- heid. Zij heeft de twee meisjes (die later van ontbering aan typhus ziin overleden) zien wegvoeren naar Ber- gen-Belzen en mevrouw Frank is in haar armen gestorven. Zo werd het ergste, steeds verwachte lotde gaskamer, haar alle vier noo bespaard. Het was moeilijk na deze navrante herinneringen over te schakelen op de lange filmreportage van de atletiek wedstrijden Amerika—Rusland, dezer (Van onze moderedactrice) Parijs, woensdagochtend Pierre Balmain is nog altijd de modekoning op wiens collectie wer kelijk gewacht wordt. Men verwacht er geen sensationeel nieuws, maar uiterst smaakvolle en draagbare toiletten. Pierre Balmain maakt kle ren die de vrouw flatteren. Zo was het ook dit keer. En tochzouden we wel graag eens wat anders zien dan de modellen, die we al zo lang dragen, al zijn die jurkjes en pakjes van ons niet direct van het couture huis zelf. Hiermede snyden we een teer punt aan. Kan de haute couture blijven bestaan wanneer men niet meer het risico durft nemen elk jaar met een nieuwe lijn te komen? Dit is het vraagstuk, dat weldra niet langer verdoezeld zal kunnen worden en wat stellig nog heel veel pennen in beroering zal brengen. Het meest opmerkelijke van de col lectie was de rasechte redingote: sterk getailleerd van voren en iets minder in de rug. Balmain bracht veel princessejaponnen en verder een verlengd lijf, dat onder de taille op de rok gezet was. De slui ting valt dan middenachter met kno pen. Dc mouwtjes bleven kort en wa ren op de normale plaats ingezet. De avondjaponnen bestonden vrijwel alle uit een zware zijden of fluwelen rok met een satijnen lijfje, dat fraai ge borduurd was. Alles even mooi, zowel van model als van materiaal en kleur. Het enige be zwaar, dat men kan aanvoeren is, dat het er eigenlijk allemaal al eens ge weest is. Zachtgrijs. beige en zand kleur zijn wel de kleuren, die Balmain het liefst gebruikt. Natuurlijk mag het onvermijdelijke zwart niet vergeten worden, want de collectie telt talloze van die zwarte japonnetjes, die draag baar en chic zijn. Nieuwe tailleur Ook bij Nina Ricci was de gehele mode- pers aanwezig en de spanning voel baar. Het ging hier om de vuurproef van de ontwerper Gérard Pipart, die zijn tweede collectie presenteerde. De eerste was geen onverdeeld succes ge weest. maar de stelregel is, dat niet de eerste maar de tweede doorslag gevend is. Nu, hij is voorlopig wel ge slaagd, al is er een merkwaardig ver schil tussen alles wat in eenvoud en zeer goed is uitgevoerd en de model len. waar de fantasie min of meer op hol geslagen is. Het begon met een onafzienbare reeks ensembles van tailleur met kort jasje In de buurtschap Hertme bij Borne Is gisteren een verkeersongeluk gebeurd waarbij de veertigjarige pastoor J Schroder uit Schijndel het leven verloor Pastoor Schroder.die met een groep verkenners kampeerde, reed met zijn auto op een rechte, smalle weg. Op on verklaarbare wijze heeft hij de macht over het stuur verloren waardoor hij in volle vaart tegen een boom reed. Honger, vrienden, gij weet het misschien, is ton onaangenaamheid duivel en dood om- dansen een hongerige. De boeren van het om- me nu vergaten het tweede der Tien Geboden: pleeg barmhartigheid aan duizenden dergenen, die Mij beminnen en Mijne geboden onderhou den De boeren, vrienden, pleegden puur barmhartigheid aan zich zelve. Toen peinsde ik: Poncke, gord u aan ten heiligen roof, want gij vermoogt het, helaas, niet, zoals de Heer Jezus, met vijf bro den vijfhonderd man te spijzigen Waarom lacht ge, doorluchtige kapitein? Het waren er vijfduizend! grinnikte de een ogige lijze. Sst beaamde pastoor Poncke haastig, en zich naar hem toebuigend: Niet zo luid, uw onderdanen, aan hun tronies te bespeuren, ge loven mij amper dc vijfhonderd En hij ver volgde onverstoorbaar:.omtrent vijfhonderd man spijzigde. Goed, en ik ging, evenmin als gij uit overmaat van weelde, door kaapzucht bevangen. En mijn mandekes vulden zich. Ziet, ge moet het aldus opvatten: gij vormt een ben de en ik vorm een bende. Het is een zede, myns erachtens, dat de ene dief nimmer de andere dief besteelt. Kwestie van eer. Eer moet ge- eerd worden. Bijaldien, vrienden, verafscheid ik van u, Allee, Socrates Ho, paap, ge komt niet zó vlot van ons S Héé, waarom niet? Ik heb u toch alles uiteengedaan? En gij, naar ik gewaar werd,als kerstenrover De één-ogige loech luidkeels. Broers, welk een kluchtige zwartrok! Wa rempel, ik ben bijkans bekwaam hem te laten l0—"zulk mals spek, ge zoudt wel zot zijn! wa tertandde een schelm. Ik proef de smaak van de hesp, uitte hoop- vol een ander. Mijn vriend, kaatste pastoor Poncke dan hebt ge geen hesp meer nodig. De één-ogige hield zich de zijden vast: Hahaha! Haha ha Lach, vriend lachl beleerde pastoor Poncke. LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me (d Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT De lach is een onschatbaar medizyn. Ge- heug u Erasmus van Rotterdam, die zich een helse zweragie te bersten lachte en op stónd was geheeld. Ik ga. Maar de één-ogige, aldoor lachend, bleef hem het pad versperren en wierp er tussendoor uit: Preken, préken moet ge Haha! Broers, de zwartrok moet eerst een sermoen leveren Vriend, die Lieve-Vrouwe rijst binnen Dam- Neen. Ge vertrekt niet. vóór gij een preek hebt afgestoken! vergde de hoofdrabauw. Broers, wat gU? Tja-a zegde pastoor Poncke gerekt, en naderhand opnieuw: Tja-a En tussen bei de „tja's' smeekte hij Ons-Heer om vergiffenis: dat hij twee dingen kon doen weigeren of toestemmen. Heer-God, niet alle bloed is martelaarsbloed. Ik kan mij verzetten en le ven en goederen verliezen en ik kan die schel men een sermoen schenken en mijn schapen ver rukken met de gewonnen waren. Heer-God ik verkies het laatste! Vriend, ik zal sermoenen, sprak hy willig. Wacht efkes, paap. Wij wensen niet geka pitteld te worden. Dieven roemen dieven Pastoor PonAe zuchtte, sloeg de blik ten he mel, vroeg de hemel wederom vergiffenis, knikte. Koppen bloot, vorderde hij. De schelmen gehoorzaamden op een wenk van de één-ogige. Gy bekomt uw sermoen, hernam pastoor Poncke, maar ge raakt met geen nagel aan mijn korven. Akkoord, zegde de één-ogige. en ge laat de boeren van het Damse met vree ik verwittig u er bovendien van: ze zijn gekend als vermaarde schutters. Met één kogel doorboren zij op twaalf pas pieken- aasblad en zij, overtuigde ik mij, vormden van hun hoven ware vesten waarmede ik slechts verdietsen wil. hoe het ongeraden is, beleg te slaan en ik u mild gezind ben, ofschoon ik uw moed niet in twijfel trek nietwaar, gij verstaat mij? Beproef dies elders uw fortuin Akkoord, wijl gij het zijt, gaf de één-ogige toe. Goed. Gaan wij thans dichter bij uw vuur. En ze deden het, schaapachtig, en lieten zich op-zijn-snijders néér rondom de vlammen en beid den pastoor Poncke's prediking. Welaan dan, ving pastoor Poncke aan. Ho, ik heb nog één geringe voorwaarde. Ik stemde erin toe, u met rozen te bewerpen. Zaagt g'ooit rozen zónder doornen? Eén enkele duidelijke doorn dient gij van mij te aanvaar den. Ik zal uw doening vergelijken met Ons- Heren omwandeling op aarde en men heeft Hém duizend doornen niet gespaard. Dat ene duide lijk doornke voor dus Akkoord, zei de één-ogige ongeduldig. Danke, vriend. Ik begin. En pastoor Poncke schraapte de keel en stak van wal, breed gebarend: Pater sum, ergo cave. Qualis vita, finis ita Furca vacua, et silva latronum plena. (Ik ben pastoor, dus hoedt u. Zoals men geleefd heeft sterft men. De galg Is leeg en het bos is vol dieren.) Uw zonden staan u op het aangezicht gemaald, hetwelk van menig kersten niet kan gezegd worden en, vrienden, het is een punt tot uw profijt. En uit oorzaak van dit punt schenkt de Heer-God mij oorlof in grote beelden tot u te spreken. Hoo diep heeft Ons-Heer geleden op deze wereld. Hij had geen steen om zijn hoofd op neer te leggen en gis ik, gaat het niet veel onkwalijker. Ons-Heer was een zwerver en ook gij, schijnt mij, zijt het. Hij zwierf verzeld door zijn Jongeren gij handelt vrijwel ge lijkelijk, waar gij groepsgewijs ons Vlaanderen afketst. (Wordt vervolgd) en lange rechte mantel. Heel mooi en heel. begeerlijk, maar ook al weer niet Maar gelukkig kwam toen de verrassing; een tailleur van een model dat beslist nieuw is. Over een glad zittende rechte japon met lange mouwen wordt een manteltje gedragen dat een kort bo venstuk heeft, sluitend met een dub bele rij van twee of drie knopen. Een horizontale naad zowel voor als ach ter loopt dus boven de taille. Het tail leurmanteltje is driekwart en het z.g. schootgedeelte sluit strak om het li chaam. Een heel mooi modeL De kraagjes zijn meestal van nerts, soms echter is er kraag en revers van de mantelstof. Deze pakken kleden bij zonder slank af. Pipart heeft dit model de naam Tailleur Gablé gegeven. Er was een fantastische collectie bont mantels o.a. een tijger met de streep horizontaal genomen en een zwarte nertskraag. Ook veel luipaard en breitschwanz, maar vooral nerts. Ook voor de cocktail prachtige tailleurs in gebrocheerde stoffen. Veelal goud, zonder overdreven glans en doorwe ven met pasteltinten. Voor de avond lange toiletten met wijde soepele rokken en een strak lijfje met lange mouwen. De rok dan omzoomd door een brede nertsrand. Bijzonder statig en mooi. De show duurde uren, maar iedereen was er verzoend mee, dankbaar voor het eerste en echte modenieuws van het seizoen! Ferréras In huls Ferréras een collectie, die stellig succes en navolging zal hebben. De sil houet ls slank en soepel. HIJ heeft een serie ensembles gemaakt van japon en mantel van het zelfde materiaal en bij passende hoed. Merkwaardig is. dat de japonnen lekker warme mouwen hebben, maar de mantel geen mouwen! Dat is weer typisch een voorbeeld, hoe we geacht worden ons per auto te ver plaatsen en hoogstens van de wagen over het trottoir weer een goed ver warmd gebouw binnen trippelen. De tailleurs zijn aangesloten. Hoe gekle der het tailleur des te langer wordt het manteltje. Ze variëren van tot in de taille tot op de heup. De japonnen zijn ook alweer beslist eenvoudig, hoogge sloten en met lange mouwen. Bij meer geklede modellen van hetzelfde type. was aan de schouders een los pandje bevestigd, dat opwaaide bij snelle be wegingen van de mannequin en dan was eronder toch een uitgebreid decol leté te zien. De cocktailjaponnen hebben uitwaaie rende rokken, waarbij verklaard werd. dat dit wel noodzakelijk was voor de moderne dansen. Voor de avondjapon nen wordt alleen nog lang toegestaan, zeker als compensatie van wat van boven ontbreekt en dat is heel wat. De decolleté's zijn onthullend en ont hutsend. Evenals in de collectie van Nina Ricci was er een nieuw materiaal: wol met smal veloursllnt doorweven. Heel mooi met een verrassend warm effect. Bijvoorbeeld zwarte wol met rood velours. Rode tinten zijn wel fa voriet. Fuchsia, aardbeienrood, diep rood en zelfs iets van bordeauxrood. De tweede modedag heeft wel iets meer voldoening gegeven dan de eer ste en morgen komen Desses en Lan- vin aan de beurt, waarvan toch ook wel iets verwacht mag worden. dagen in Amerika gehouden, maar sportliefhebbers hebben alle hoogte punten van de kamp nu haarfijn kun nen volgen. De film uit de Dick Poivell-serie (na diens overlijden gemaakt door Mare Daniels) was een vervelend ge val en niet de moeite waard om naar te kijken. Per 1 januari regionale nieuwsprogramma's Per 1 januari 1965 zal de NTS regel matig een regionaal nieuwsprogramma uitzenden. Gestreefd wordt naar een wekelijkse uitzending van 20 minuten. Hiermede wordt de eerste fase in de ontwikkeling van de regionale tele visie gerealiseerd. Voor de samenstelling hiervan es) een werkgroep verantwoordelijk zijn waarin naast NTS en omroeporganisa ties, ook de regionale adviesraden ver tegenwoordigd zullen zijn. In het regionale nieuwsprogramma zal in de toekomst ook regionaal nieuws worden opgenomen uit andere delen van Nederland dan die welke tot het werkgebied van RONO en ROZ behoren. Nog een compositie- opdraeht van NRU Opnieuw in het kader van overleg binnen de Europese Radio linie heeft de NRU een tweede compositle-op- dracht verleend. Ditmaal aan de Amers- foortse componist Wim Franken. Het gaat nu om een werk met een of meer volksliederen. Bij het overleg werden tien interna tionale volksliederen gekozen en voor Nederland werd dit „Het Haasken", tn vijf landen, aangesloten bij de Europe se Radio Unie, heeft een componist op dracht gekregen voor een vrije compo sitie. waarin een of meer van deze tien volksliedthema's mogen worden ver werkt. De uitvoeringen van de composities zullen weer óp banden worden vastge legd. ter uitwisseling in de deelnemen de landen. Camera zoekt naar klederdrachten Veel van wat er in Nederland nog aan klederdrachten is overgebleven, zal de camera bijeenzoeken voor een program ma „Niet op z'n burgers", dat de KRO- televisie op donderdag 6 augustus a.s. uitzendt Volendam en Marken, Bunschoten- Spakenburg, Scheveningen, Warns bij Hindelopen, Staphorst en Goes lever den fraai materiaal voor deze documen taire, die eens wil vertonen welke drachten nog echt worden gedragen in verschillende gemeenten. Joost Tholens is de man( die de film montage heeft gemaakt. Hij zegt er niet op uit te zijn geweest om „beeldige plaatjes" te maken, maar de karakteris tiek van de onderling zoveel verschil lende kleding aan te tonen. De NTS zal deze uitzending van de KRO overnemen. Licht orgelspel 20.00 Nieuws 20.05 Muzi kale vakantietrips (gr) 20 55 De man met het hamertje, hoorspel (herhaling van 4 oktober 1961) 22 00 Lichte gram (stereo- fonische uitzending) 22 20 Sport halver wege 22.30 Nieuws 22 40 Balans? actuele kroniek 22 55 Lichte gram 2310 Jazzma- gazine 23.56—24 00 Nieuws Hilversum II. 298 m. 19.00 Nws en w«er- praatje 19 10 Muziek van het Leger des Hei Is (gr) 19 30 Radiokrant 19.50 Radio or kest van Beromünster met solist en man nenkoor: klass muziek 21.10 Natuur ln irtgsolisten 21 50 Kanttekeningen 22 00 Nederlandse volksmuziek 22 30 Nieuws en SOS-benchcc. (herahaling) 22.40 Dagslui- 45 Volksliedjes (gr) 23.55— vanavond NCRV: ifl.30 Barend de Beer, film voor de kinderen 19 35 De Beverly Hillbillies, TV- film. NTS: 20 00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo 20 35 Wegwijzer; vakantie-quiz 21.00 22.30 Dagsluiting. Programma voor morgen 7.50 Dagopening. AVRO: 8 00 Nieuws 8 15 Dichte gram 9.00 Ochtendgym 9.10 De Hedendaagse Oostenrijk- and- 12.33 Licht orkest 13.00 Nieuws 13.15 Medede lingen. eventueel actueel of gram 13 25 Beursberichten 1330 Zang en plano, lich te muziek 14 00 Sterfeofoniaohe uitzen ding: Orchestra San Pletro a Majella uit Napels: Oude muziek 14 40 Voordracht 15 00 Lichte gram 16 èöO Nieuws 18:02 Schal rlnger orgelspel 18 30 Holland Festival 1964:' monie-orkesl. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 10 Morgengebed 7 15 Lichte gram 7.55 Overweging 3 00 Nieuws 8.15 Lichte gram. i pro- lichte Klass ouw 11 00 hte gram lndei j gram en praatje voor di Voor de zieken. VPRO: 11.45 12.15 Leven op het land, i Mededelingen (en behoeve vnn'land- en tuinbouw 12 33 Deze week 13.00 Nieuws 1315 Klass gram 13.45 Voor de vrouw. NCRV 14 15 Licht instrumentaal kwar tet 14 35 Lichte gram 14.55 Amua muziek (gr) 15.05 Vrouwenkoor 15.15 Overijssels philharmonisch orkest en solist: moderne klass muziek 16.00 Bijbeloverdenking TELEVISIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7