ANTWOORD '64" motto nieuwe kerkbouwactie Lerarentekort hi! Geref. socialisten „blij" met uitspraak synode DRINGEND VERZOEK Actie voor Afrikaanse vrouw HERV. WERELDBOND? TIEN DAGEN BIJEEN! Verzet in senaat tegen campus-experiment Zaak Ruby in hoger beroep WOENSDAG 20JULIfcüw ANDERZIJDS DOMINEE-VAN-ELDERS I Ds. Okke Jager heeft in Op den Uitkijk een interessante be schouwing gepubliceerd over predikanten die in een andere ge meente gaan (moeten) preken. Een deel van het eerste artikel nemen we hieronder over. T700R een dominee zit aan dat V preken buiten de eigen gemeen te nogal wat vast. Het is de vraag of alle kerkeraden zich dit wel goed realiseren. Het begint al met de uitnodigingen. Natuurlijk is el ke scriba die een dominee invi teert. vriendelijk en beleefd. Maar het kan toch gebeuren dat er op de dominee-van-elders een ongeoor loofde dwang wordt uitgeoefend. Er wordt hem dan niet gevraagd of hij op een bepaalde zondag de lust en de gelegenheid heeft om in een bepaalde gemeente voor te gaan. maar hij wordt zonder meer voor de vraag geplaatst: wanneer bent u nog vrij? en dat op zo'n manier dat men geen rekening wil houden met het feit dat hij ook wel eens één zondag vrij wil blij ven en dat hij zelf wil kiezen waar hij zal gaan preken. Er zijn scriba's die er van uitgaan dat een predikant verplicht is om elk preekverzoek aan te nemen voor elke zondag die nog openstaat. Wanneer hij durft bedanken ter wijl hij op de gevraagde datum toch nog vrij is. voelen zij dat aan als een belediging voor hun gemeen te of als gemakzucht van de des betreffende dominee. Het blijkt telkens weer dat de vrijheid om te kiezen en om ja of nee te zeggen, niet als vanzelf sprekend wordt aanvaard. Dat is ook wel een beetje te begrijpen. De ouderling die belast is met het uitnodigen van predikanten heeft geen gemakkelijke taak. Aan alle kanten wordt hij door gemeentele den aan zijn vestje getrokken. Bo vendien werken de dominees ook niet altijd mee: ik heb mij laten vertellen dat er zijn die pas na enige weken antwoorden, ook al heeft de scriba een blanco brief kaart of postzegel aan zijn invita tie toegevoegd (wat vele uitnodi gende instanties nooit doen). Het behoort tot de burgerlijke beleefd heid om op preekverzoeken binnen drie dagen te antwoorden. Hoe drukker iemand het heeft, des te eerder beantwoordt hij zijn post: wie werkelijk een bezet leven heeft kan zich niet veroorloven dat on beantwoorde brieven zijn bureau onbruikbaar maken. Wie het écht druk heeft behoeft niet te laat op een vergadering te komen om te doen alsof. Het is niet helemaal christelijk om een broeder-scriba op antwoord te laten wachten. Het schrijven van een briefkaart (niet omdat het een paar cent goedkoper <s dan een brief, maar omdat het vlugger gaat) is een kwestie van twee minuten. Bo vendien gebruiken vele scriba's ant woordkaarten waarop alleen maar iets doorgehaald behoeft te worden. Dominees hebben ten slotte geen secretaresse, al konden zij er vaak best één gebruiken. Al is het dus een beetje te begrijpen dat scri ba's wel eens de vrije wil van de dominees loochenen, omdat ge meenteleden én predikanten het hun danig lastig kunnen maken, zij moeten toch ook begrip hebben voor de slachtoffers die zij per post of telefonisch overvallen. De tele foon die ons rinkelend weghaalt uit een pastoraal gesprek of uit de con centratie bij het preken-maken zou alleen gebruikt moeten worden in gevallen waarin de post te laat zou komen. Ik vind het beleefder en gepaster om iemand een briefkaart te schrijven dan iemand op een willekeurig ogenblik op te bellen; maar dat is een persoonlijke me ning die ik niemand wil opdringen. Het gaat nu over de dominee die plotseling onder het eten of onder zijn werk geconfronteerd wordt met de vraag: wanneer bent u nog vrij? Hij weet dan vaak nog niet eens uit welke gemeente hij opgeroepen is. Dat mag geen rol spelen, meent de scriba; het gaat er al leen om of de man nog een vrije zondagmiddag heeft. Wat maakt het uit, wéér hij gaat preken? In bepaalde opzichten mag dit inderdaad niets uitmaken. Hel maakt niet uit of het een grote ge meente is of een kleine, een stad of een dorp. Het maakt ook niets uit. of het honorarium een paar gulden hoger of lager ligt Het is heel menselijk en begrijpelijk, dat een dorpsdominee wel eens in een stad wil preken en dat een stads- dominee graag een keer in een dorpskerk wil voorgaan. Het is waar dat men zich te tig realiseert dat een dominee m een vreemde gemeente nog niet eerder geweest is, niet weet wat hem te wachten sta*t. Maar wat bij de keuze uit de preekverzoeken de grootste rol speelt is de vraag: hoeveel tijd kost de reis? Het zou voor alle kerkeraden volkomen vanzelfspre kend moeten z.'n, dat een dominee het liefst preekt in de buurt van zijn eigen gemeente of van zijn vakantie-adres of in de omgeving van de woonplaats van familieleden waar hij wel eens een zondag wil doorbrengen, omdat er anders van familiebezoek toch niets komt. Het is zijn goed recht, wanneer dit de doorslag geeft. Met geringschat- é.i bepaalde gemeenten heeft GENOEG over de uitnodigingen Wij zullen nu veronderstellen dat een dominee van elders een preekverzoek heeft aanvaard. Hij heeft geprobeerd om na het tele foongesprek de draad van de preek die hij aan het schrijven was weer op te nemen, of hij heeft een brief kaart naar de bus gebracht (wat volgens Prof. Waterink niet zou mogen voorkomen: een dominee heeft wel wat anders te doen). Wat gebeurt er dan verder? Vlak voor de afgesproken zondag (soms drie of twee dagen daarvoor) krijgt hij het verzoek om te preken over een bepaalde afdeling van de ca techismus. Men zegt dat de ge meenteleden meestal hopen dat hij dit verzoek van de Kerkeraad zon der meer naast zich neerlegt. Maar de broeders ouderlingen heb ben ervoor te zorgen dat de cate chismus niet in het gedrang komt. Als de dominee van elders tóch een vrije-stof-preek houdt, is hun conclusie: hij wil natuurlijk pron ken met zijn béste preek, hij vindt zijn preek over die catechismus zondag minder geslaagd. Zou dat waar zijn? Het is moeilijk uit te maken wat „zijn beste preek" is; wie beoordeelt dat? Een preek die het in de éne gemeente goed „doet", „doet" het in een andere gemeente veel minder. Een dominee weet van te voren nooit hoe zijn preek zal „vallen", zeker niet als hij ergens preekt waar hij nog nooit eerder is ge weest. Het ligt dus voor de hand dat hij een preek meeneemt die nog „in zijn hoofd zit", die vers in zijn geheugen ligt, die nog warm van het vuur is, die hij kortgeleden in zijn eigen gemeente gehouden heeft. Of het al of niet „zijn bes te" is, kan hij toch niet bekijken. Hij wil in de week waarop zijn vrije zondag volgt, wat méér tijd besteden aan zijn wijkwerk; déér- om heeft hij die „vrije" zondag ge kregen van zijn kerkeraad. En déérom houdt hij geen catechis- muspreek: anders had hij tóch weer een dag op zijn studeerka mer moeten zitten om een preek die hij een tijd geleden gehouden heeft opnieuw in te studeren, en dan had hij bijna evengoed géén „vrije" zondag kunnen hebben. Ik vind het een beetje kinderachtig om iets dat zózeer voor de hand ligt. hier zwart op wit te zetten; maar het blijkt telkens dat men eerder aan die vreemde veronder stelling over het „pronken" denkt dan aan de nuchtere werkelijkheid van het „instuderen". Belangrijkste week: 11 tot 18 oktober Samenwerking negen kerken die alle voorgaande ongetwij feld zal „slaan", komt zo langza merhand in het centrum van de (kerkelijke) belangstelling te staan: de actie, waaraan negen kerken meedoen, heeft nu een officiële naam: „Antwoord de commissie die de actie leidt, is gevormd alsmede een algemeen werkcomité, besprekingen met de omroepverenigingen over even tuele medewerking zijn gaande. Kortom, het startsein voor het voeren van propaganda is gegeven. In de komende twee-en-een-halve maand zal aan ieder lid van de deelnemende kerken duidelijk ge maakt moeten wprden dat voor een waarachtig beleven van zijn geloof een kerkgebouw van onschatbare betekenis is en dat daarvoor finan ciële offers moeten worden ge bracht. Zoals we onlangs al in het kort hebben gemeld, zal de actie zich con centreren op de week van 11 tot 18 oktober. De deelnemende kerken z\jn: de Nederlandse Hervormde Kerk. de Geref. Kerkende Christelijk Gerefor meerde Kerken, de Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Luther se Kerk, de Bond van Vrije Evangeli sche Gemeenten, de Unie van Baptis ten Gemeenten en de Oud-Katholieke Kerk. Het is dus geen „oecumenische" kerkbouwactie, zo schrijft ds. T. D. van Soest in het maandblad van de Vereniging van kerkvoogdijen in de Ned. Hervormde Kerk, De Kerkvoog dij, de samenwerking is breder dan tussen kerken die by de Oecumenische Raad van Kerken zijn aangesloten. zelfs geen uitsluitend „protes tantse" kerkbouwactie. want door de medewerking van de Oud-Katholieke Kerk heeft de actie ook buiten het protestantse erf sympathie verwor- Voor de Ned. Herv. kerk is dit de tweede grote actie die op touw wordt ge- 4 J ----- tien miljoen gul- )r de bouw van voorbeeld bij liet ombouwen van oude pastorieën tot lokalen voor de jeug-' subsidie kunnen vlagen. (Van onze kerkredactie) Hoe Russische pelgrims in Heilige Land Dertien priesters van de Russisch- ürthodoxe kerk hebben hun vier weken durende pelgrimage naar het Heilige Land besloten met een gebedsdienst voor de christelijke eenheid en de wereld vrede in het Benedictijnerklooster op de berg Sion. Het was de eerste pel grimsreis naar het Heilige Land van Russische priesters sinds de Russische revolutie in 1917. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen het beroep van de gene rale synode als predikant voor buiten gewone werkzaamheden (radio-pasto raat): H. Noordermeer te Peize (Dr.). Bedankt voor Harskamp: T. Langerak te Vinkeveen; voor Emmen (7de pred.pl.- wijkgem. Angelsloo): E. J. N. Kronen burg te Hellendoorn. GEREF. KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN BOND VAN VRIJE EVANG. GEM. In schriftelijke vragen aan de r van onderwijs, kunsten pen heeft het wetenschap- -Tweede Kamerlid Van Bennekom de bewindsman gevraagd naar maatregelen inzake het nog steeds voort durende tekort aan bevoegde docenten. In deze vragen wijst de heer Van Ben nekom er op. dat er een mogelijkheid be staat leraren met een m o-A-akte. die op 1 september 1959 de leeftijd van 55 jaar hadden of ouder waren, in tijdelijke dienst te handhaven tot aan het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Het Kamerlid verzoekt do minister te oevor- deren. dat de datum van 1 september 1959 wordt versohoven naar een nader te bepalen datum Pauselijke zendbrief na gereed ticaan, waarschijnlijk op 6 augustus wacht worden. Zij zal in verschillende talon vertaald worden. De originele tekst in het Latijn en de Italiaanse vertaling zullen gepubliceerd worden in het Va ticaanse blad „Osservatore Romano" Verder is bekendgemaakt, dat de paus deze zendbrief geheel zelf heeft ge schreven. Vroeger werd dit wel eens overgelaten aan kerkelijke deskundigen De encycliek zal een vervolg zijn op de encyclieken „Mater et magistra" en .Pacem in terria" van paus Johannes de 23ste. Open brief in De Strijdende Kerk Kerken zijn niet verstard maar in beweging" (Van onze kerkredactie) De Partij van de Arbeid telt onder haar leden duizenden chris tenen die oprecht beogen in hun leven Christus te erkennen en te dienen als hun Heer. Vermoedelijk telt deze partij meer predikanten onder haar leden dan welke an dere politieke groepering in ons land ook. In dit licht zal het u duidelijk zijn hoe kwetsend het oordeel „als aanhangende een in wezen anti-christelijk grondbegin sel" voor deze partij moet zijn. We waren dan ook ontroerd toen wij het antwoord van onze eigen gereformeerde synode op deze aantijging vernamen. Kort, krach tig en niet voor tweeërlei uitleg vatbaar sprak u uit dat voor deze beschuldiging „geen genoegzaam bewijs wordt aangevoerd, noch ook overigens op redelijke gronden kan worden te berde gebracht". Met deze woorden reageert de Wij danken u voor dit duidelijke woord heel hartelijk", aldus de heren P. S. Bakker uit Amsterdam, W. Beveren uit Alkmaar, W. Kats Utrecht en drs. U. H. Kollaard Amstelveen. „Wij onderschrijven graag uw tweede overweging over toezicht van de kerkelijke vergaderin gen en het eerbiedigen van de persoon lijke verantwoordelijkheid der kerkle den. Naar onze mening wijst Gods Woord één plaats aan. waar Christus ons vergadert: namelijk Zijn Kerk. Daarnaast hebben ook wij in bepaalde gevallen waardering voor werkverban den van christenen, die wij in hi spraakgebruik organisaties noemen, zult daarin vele P.v.d.A.-leden ontmoi ten. Maar wij achten met vele chris tenen in en buiten Nederland derge lijke organisaties niet altijd en overal wenselijk. Het al of niet daaraan deel nemen zal gevolg moeten zijn van een bewust besluit, in persoonlijke verant woordelijkheid genomen. En met name op het terrein van de politiek, met haar noodzakelijke machtsvorming, accepte ren wij een dergelijke organisatie slecnts in uiterste noodzaak Van dit welover wogen standpunt willen wij graag, prak tisch en principieel, verantwoording ge ven Naar onze mening mag dit van ieder christen worden gevraagd. Ook de grondslag van de christelijke politieke organisatie ontslaat daarvan niet. Wij achten het zo gaan deze vier gereformeerde P v.d.A'ers verder met u de taak van de kerk en haar leden op te roepen tot het verstaan hun verantwoordelijkheid en stemmen ook in met uw slotconclusie over getrouwe prediking van Gods Woord. MET ALS WAPEN hervormde kerken. De financiële missie kon zelfs voor 11*4 miljoen den aan subsidie toezeggen, dank zij het feit, dat een deel van de jaarlijkse brengst van de generale kas voor doel werd aangewend. Gezamenlijk zekere Ds. Van Soest vindt het om verschei dene redenen juist, dat deze nieuwe ac tie is opgezet in samenwerking met acht andere grote of middel-grote ker ken. Het is in de eerste plaats een lo gische en zakelijk juiste ontwikkeling. Het is bekend, dat enkele andere kerken bij hun eigen acties destijds hebben ge- Erofiteerd van de publiciteit die door de ervormde kerk aan de actie werd ge geven. De hervormde kerkbouwactie van vijf jaar geleden heeft hun geen wind eieren gelegd, aldus ds. Van Soest. Dit hebben zij dan ook zelf bij verschillen de gelegenheden met dankbaarheid ge memoreerd. Het is zakelijk juist dat deze andere kerkgenootschappen nu ook hun aandeel in de kosten van deze publici teit gaan dragen. In de tweede plaats is deze gezamen lijke actie een goed teken, omdat uit de bereidheid tot samenwerking de toenade ring van de verschillende keEken blijkt. Het is meer dan enkel een zaak van omie. meent ds. Van Soest. Deze economische wijze van werken mers niet denkbaar zonder oecumenische gezindheid. Van aan de actie deelnemende kerken hebben ook de Geref. en Chr. Geref. ker- in het verleden reeds grote inzame lingen voor de kerkbouw gehouden. In de Geref. kerken werd in het najaar van een collecte gehouden onder het motto „De grote sprong", die bijna an derhalf miljoen gulden opbracht. In 1961 werd door de Stichting Steun Kerkbouw een zg. één procent actie gehouden, waardoor ongeveer 7,5 miljoen gulden op tafel kwam. Ook de Chr. Geref. kerken hielden in 1959 een kerkbouwactie ~<et als resultaat: bijna 180.000. Andere opzet „Antwoord '64" wijkt in veel opzichten sterk af van de hervormde actie van vijf jaar geleden. In 1959 werd van de leden een half procent van het belastbaar in komen gevraagd, nu is dit percentage verhoogd tot één. Deze verdubbeling van het percentage en het feit, dat het inko- mniveau in de afgelopen vijf jaar sterk gestegen, houden in dat het dit keer i een aanzienlijk hoger bedrag gaat dan '59. Om deze reden zal de nadruk :er vallen op het doen van toezeggin gen die later in termijnbetalingen ge realiseerd kunnen worden, dan op het storten van grote bedragen ineens, aldus ds^ Van Soest. nieuwe actie beoogt niet alleen de financiering van de bouw van kerken. Ook denkt men aan vernieuwing of uit breiding van verouderde of te klein ge worden kerken. Wat de hervormde kerk betreft waren het tot nu toe alleen ge meenten met nieuwbouwzorgen wegens uitbreiding van het aantal woningen die het kerkbouwfonds konden profite- Na de komende actie zullen veel colleges van kerkvoogden een beroep op het fonds kunnen doen. Zo zal men bij- Het ls nog niet precies bekend in welke vorm de inzameling en v ling van de gelden gegoten zullen den. Hét is niet uitgesloten dat elke kerk een afzonderlijk gironummer opent, zodat leden van een bepaalde kerk weten dat zij hun eigen kerkfor- matie financieel steunen. Wel staat vast, dat voor de hervormde kerk de zg. 5050 regeling geldt, zoals ook in 1959 het geval was. Elke hervormde gemeente die verklaard heeft volledig aan de actie te zullen meewerken, zaï vyftig procent van de plaatselijke net to-opbrengst ontvangen tenzU zij daar van vrijwillig afziet. Bij deze wijze geldwerving ls zowel de plaatselijke gemeente als de landelijke kerk ge diend. Met elkaar kan men meer be reiken ten dienste van het werk in de gemeenten dan als gemeente afzonder lijk, zo schrijft ds. Van Soest. Intussen zijn ook diverse commissies ingesteld ter voorbereiding van „Ant woord '64". De gehele actie staat onder supervisie van een commissie waarvan de heer A W. Sabel (hervormd) voor zitter is. Dr. P. G. Kunst (geref.) be kleedt het vice-voorzitterschap, terwijl als secretaris pastoor J. C. M. Keman optreedt. Deze commissie laat zich haar arbeid bijstaan door een algemeen werkcomité onder voorzitterschap van ds. H. J. F. Wesseldijk (hervormd). Ds. T. D. van Soest (hervormd) is met het secretariaat belast. Vervolgens zijn en kele werkgroepen gevormd: een voor de gemeentelijke activiteiten onder voor zitterschap van de heer H. H. Spoelstra (geref.), een voor de contacten met de pers, waarvan ds. J. Gronloh (Evang. Luthers) voorzitter is. Tenslotte nog een werkgroep voor de produktie van het materiaal waarin zitting hebben de he- A. M. van der Linden (geref J. E. der Boon (hervormd) en ds. J. D. Van Soest. Bovendien kunnen alle ker ken afzonderlijk nog werkgroepen vor- Christian Science Monitor: Goldwater maakt weinig kans tegen Johnson Het Amerikaanse dagblad de Chris tian Science Monitor heeft een over zicht gepubliceerd van de bevindin gen van zijn correspondenten in ver band met de populariteit van de repu blikeinse kandidaat Barry Goldwater. Volgens dit overzicht zou Goldwater slechts de leiding hebben in 13 sta ten (Amerika telt 50 staten). In het artikel zei het blad dat Gold water de leiding over president Lyn don Johnson heeft in vier staten in het westen, vijf in het zuiden, een in Nieuw Engeland en drie in het midden-Westen Deze 13 staten hebben in totaal 103 stemmen in het college van kiesman nen terwijl voor een overwinning in no vember 270 stemmen benodigd zullen Volgens dit overzicht in de Christian Science Monitor heeft senator Goldwa ter de leiding in Arizona. Idaho, Mon tana, Wyoming. Maine, Alabama. Flori da, North-Carolina, Virginia. Kentucky, Indiana, Nebraska en Kansas. Volgens het blad zijn dit de bevindin- ;n van ervaren verslaggevers die na het uitbreken van de rassenonlusten in Harlem tot stand kwamen maar waar schijnlijk nog te vroeg voor een eventue le reactie hierop bij een aantal b'anke v uitspraak niet Wij geloven met dat u dactiecommissie van de brochures;van één socialist hebt gehoord of ge-j Omdat wij gereformeerd zijn" en Uexen dat h»j deze uitlegde als een. „Voortgezet gesprek'' (die handel- „toestemming" om .maar lid van de r Partij van de Arbeid te worden. Wij1 een dergelijke toestemming. geroepen is de politieke par- den over de gereformeerde als lid V" van de Partij van de Arbeid) op de! uitspraak van de laatst gehouden ge nerale synode van de Geref. Kerken in Groningen (Lunteren) over deze kwestie. Zij had van de kerkeraad van de geref. kerk van Lippenhuizen- Hemrik het verzoek gekregen een oor deel uit te spreken over het lid-zijn van de Partij van de Arbeid en in het bij zonder van ambtsdragers. De redac tiecommissie van de brochures heeft haar opvatting neergelegd in een „Open brief aan de gereformeerde sy node „Groningen-1963", die geplaatst is in het jongste nummer van De Strijdende Kerk. het veertiendaagse orgaan van de stichting gemeente-toe- rusting. kerk tijkeuze van haar leden op een derge-l lijke wijze te bepalen, evenmin als een1 partij tot taak heeft geloofs-l geven, ook niet in haar! politieke uitsprak» beginselprogramma. Wij zullen tiet getuigenis van uw sy node ook niet hanteren als een wapen, om er anderen mee te bestrijden, maar wij zullen zonder vooroordeel naar uw uitspraak luisteren", aldus deze Open brief. Tenslotte wordt de verwachting uitge sproken. dat met de jongste uitspraken over de politieke partijkeuze van de kerkleden het laatste woord over dez* zaak niet gezegd zal zijn. „Onze kerken zijn namelijk niet verstard, maar, ge-1 VAKANTIE-ADRESSEN i op te geven. DE DIRECT! t lukkig, kerken in beweging. Verschil lende discussies in uw vergaderingen ?aven daarvan blijk. En wij vinden het én van de goede dingen van onze Geref. Kerken dat in die ontwikkelin gen niet ,,de synode de dienst uit maakt", maar alle kerkleden hun woord je kunnen meespreken. Wij hopen van harte dat uw beslissingen, zowel over deze als over andere zaken, later ge zien zullen worden als waardevolle fa sen in een gestadige geestelijke groei van onze Geref. Kerken". Een actie: „Draag een steentje bij, maak een Afrikaanse blij" wordt op het ogenblik georgani seerd door de landelijke com missie van de Hervormde Vrou wendienst. Men wil door deze actie de Egyptische mrs. Shalaby in de gelegenheid stellen de al gemene vergadering van de Hervormde Wereldbond by te wonen. Mrs. Shalaby zal in ge zelschap van mrs. Addo uit Ghana, eveneens een afgevaar digde naar Frankfort, na afloop van de wereldvergadering nog enige tijd in ons land verblijven. De Hervormde Vrouwendienst heeft nu een aantal streekdagen georganiseerd, waarop de her vormde vrouwen in de gelegen heid zullen zijn de beide Afri kaanse dames te ontmoeten en te horen vertellen van hun land en kerk. Tevens zullen er in drukken gegeven worden van de vergadering in Frankfort. Voor de provincie Zuid-Hol land zal deze dag gehouden worden op 1 september in het Zendingshuis in Oegstgeest, voor Utrecht op 3 september in het gebouw voor Chr. Soc. Be langen te Utrecht, voor Zeeland op 9 september in „De prins van Oranje" te Goes en voor het westen van Noord-Brabant op 10 september in het Diacones- senhuis te Breda. Een ivoord voor vandaa Natuurlijk: wij kunnen de schouders ophalen over al die sc vreemde en gruwelijke geschiedenissen uit het Oude Tei ment. Wij die zoveel meer weten en wier wereldbeeld, zov rijker is en zoveel gevarieerder dan dat van de honderd proci agrarisch ingestelde Jood uit het Oude Testament, hebben nog al wat moeite mee ons te verplaatsen in die oude tijd. is immers nauwelijks een vergelijking mogelijk tussen leven van toen en dat van nu! En tochde omstandighe mogen op zeer ingrijpende wijze zijn veranderd, het leve tempo van nu moge vele malen sneller zijn dan dat van to P'Sh de ontplooiingsmogelijkheden van eeuwen geleden mogen r te vergelijken zijn met die van onze tijd, wat de essentie* dingen betreft is er niets veranderd! Als u mocht menen, deze opmerking niet meer is dan een kreet, een bewering, (^5 geen steek houdt, dan moet u maar eens Bijbelboeken als i van de profeten Jesaja en Jeremia erop nalezen. Als di profeten, in opdracht van God, tot het oude Israël het wo< van oordeel en genade spreken, dan zult u versteld staan, r f zult namelijk tot de ontdekking komen, dat deze woorden o tot in uw omstandigheden gesproken zouden kunnen zi Die profeten stoten dóór tot het meest wezenlijke. Nee. i offeren niet op de hoogten voor afgodsbeelden. Zo „verlicl zijn wij wel! Maar is ons hart gericht op het dienen van Go En als wij eventueel wèl godsdienstig zijn vele Joden war dat tenslotte ook dan kan het gebeuren, dat God ons v> wijt, dat ons hart er niet bij is, dat Hij onze godsdienstightietei niet lust. Wilt u nu nog beweren, dat die oude verhalen" UCHE geschrapt kunnen worden? Wij lezen vanavond: Psalm 53 vers 1 tot en met 7. Frankfort verwacht 600 afgevaardigden lurgl )EN (Van onze kerkredactie) In Frankfort aan de Main den voorbereidingen getroffen voor de negentiende wereldverga dering van de Hervormde Wereld bond, die van 3 tot 13 augustus gehouden zal worden. De Johann Wolfgang Goethe-universiteit, waarin vergaderd zal worden, moet plaats bieden aan zeshonderd afgevaardigden, onder wie verte genwoordigers van jeugd- en vrou wenorganisaties. Voorts worden tweehonderd waarnemers en vele adviseurs verwacht. De afvaardiging van de Nederland- Hervormde Kerk bestaat onder eer uit de praeses en de scriba van de synode, respectievelijk ds. P. G. den Hooff uit Hilversum en dr. E. Emmen uit 's-Gravenhage. Vervol gens zijn nog te noemen: prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar te Leiden en dr. A. J. Bronkhorst, hoogle Êrotestantse theologische faculteit te russel. De beide waarnemers van de Gereformeerde Kerken zijn: prof. dr. D. Nauta, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en ds. H. W. H. van Andel te Utrecht, actuarius de generale synode. Pastoor dr. Frans Thijssen uit Utrecht en de je zuïetenpater James Quinn uit Edin burgh zullen de Rooms-Katholieke Kerk vertegenwoordigen. De openingsbijeenkomst wordt gehou den op maandag 3 augustus in de Pau- luskerk te Frankfort, waar de voorzit- reverend dr. Ralph Waldo Lloyd uit de Verenigde Staten de aanwezigen welkom zal heten. Onder meer zal op deze dag dr. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad van Ker ken uit Genève. het woord voeren. Hier door wordt tot uitdrukking gebracht, dat de Wereldbond niet slechts een con fessioneel karakter wil dragen, maar dat hij zijn plaats wil geheel veu Prof. Berkhof Op deze algemene kerkvergadering, waarvan het thema Is „Kom Schpper, Geest!", zullen aan de orde komen de kernvragen van het christelijk geloof, de verkondiging van het evangelie en het persoonlijk belijden. Ook de ver houding tot de Rooms-Katholieke Kerk, de Oosters-Orthodoxe Kerken en de an dere kerken zal ter sprake komen. De besprekingen zijn voorbereid door twee theologische commissies: één in Ame rika onder leiding van -prof. McCord en één in Europa onder leiding van prof. Berkhof. Studiegroepen zullen zich be raden over a. de mens in het licht van (Van onze parlementsredactie) Ook de Eerste Kamer is op zomer :ces gegaan. Ze komt pas op 8 sep tember weer bijeen voor de behan deling van o.m. het Schelde-Rijnak- koord en de verhoging van de scha deloosstelling voor Tweede-Kamerle den. Op de valreep behandelde de senaat gisteren nog enkele wetsont- erpen, die een paar weken geleden door de Tweede Kamer zijn goedge keurd, zoals het voorstel betreffende de oprichting van de campus-hoge school in Twente, de regeling voor de handel in antibiotica, het wetsont werp ter ondersteuning van de Lim burgse mijnen en het ontwerp-over- gangswet ruimtelijke ordening en olkshuisvesting. Alle ontwerpen werden zonder hoofde lijke stemming aanvaard, maar voor dat net zover was moest er heel wat rediscussieerd worden, zodat de verga- lering pas om half een vannacht kon worden gesloten. Veel nieuwe gezichts punten leverden de debatten niet op. Wel stond de senaat over het algemeen gereserveerder tegenover het campus- experiment dan de Tweede Kamer. Maar ook die senatoren, die aanvanke lijk ernstige principiële bedenkingen te gen de opzet van de nieuwe technische hogeschool bleken te hebben, stemden tenslotte toch voor. Bij de behandeling dit ontwerp hield oud-premier De Quay zijn maidenspeech als Kamerlid. De discussie over het voorstel ter on dersteuning van de mijnen (fiscalisatie an sociale lasten tot een bedrag van 25,5 miljoen) was weinig meer dan ;n natuurgetrouwe repetitie van de be handeling in de Tweeae Kamer. Alleen prol. De Gaay Fortman noot. Hij meende nister Andriessen (econ. zaken) de les te moeten lezen vanwege bepaalde on gefundeerde. van gebrek aan zorgvul digheid getuigende uitlatingen, die de jonge „staatsman" (dit woord werd door prof. De G. F. gebruikt) aan de overzijde van het Binnenhof zou hebben gedaan. Eerste-Kamervoorzitter wenste ten slotte zijn medeleden een prettige va kantie toe. Hij nam ook afscheid van de directeur van de stenografische dienst der staten-generaal, de heer H. van der Velde, die binnenkort met pen- Regering is laatste tijd weinig soepel „De regering is de laatste tijd star en weinig soepel ten opzichte van de gemeenten." Deze verzuchting kwam gistermiddag van mej. Zeelenberg (soc.), lid van de Eerste Kamer, bij de behandeling in de senaat van een ont werp tot wijziging van de financiële verhoudingswet 1960. Het socialistisch Kamerlid, die ook wethouder van finan cien van Rotterdam is, uitte kritiek op de te lage vaststelling van het rente- het evangelie; b. de vernieuwing vi eredienst en getuigenis; c. de roepii van de kerken jegens elkander; de v^iett lossing van de wereld. >t K Een leidende plaats op de conferentjur£ zullen innemen: prof. dr. Joseph juu1 Hromadka, voorzitter van de Praagi t Vredesconferentie, prof. dr. Thomas r Torrance, hoogleraar in de dogmatif aan de universiteit van Edinburgh" prof. Berkhof uit Leiden, prof. dr. C. FIJI Hwang, rector van het Tainan theolm gische college op Formosa, prof. d)RS' Joseph C. McLlelland. hoogleraar in iat. geschiedenis en filosofie van de religRiJI en ethiek aan het presbyteriaans coll^ r ge in Montreal in Canada. Enkele el c( dere sprekers zijn: prof. dr. W. Niesel fc-ar prof. dr. O. Weber. beiden uit DuiT^" land. prof. dr. A. C. Winn uit de Vr1"1 enigde Staten. DEI De Hervormde Wereldbond, die ieate 1875 in Londen werd gesticht, is de ouiren ste confessionele wereldbond. Er zijn feCI deelnemende kerken uit 66 landen mvsidl 50 miljoen leden. Dezer dagen is Presbyteriaanse Kerk van Kongo a 95ste lid toegetreden. Er zijn nu lgur Afrikaanse lidmaatkerken. Het is <r eerste maal, dat afgevaardigden van d bond in Duitsland bijeenkomen en r1 Genève in 1948 de tweede keer, dat iTSO vergadering op het vasteland van El Ul ropa gehouden wordt. In 1954 kwaiBlo men bijeen in Princeton in de Verenijms de Staten en in 1959 had in Sao Paubele de laatste wereldvergadering plaatt-eel Hieruit valt op te maken, dat men aRj; ongeveer om de vijf jaar bijeenkom^. Een brochure over het thema „KoBrgo Schepper, Geest" is onlangs in vel^ talen verschenen. De Nederlandse uitgi, 1r ve is verkrijgbaar bij de Raad voor h('RI verband met andere kerken, UtrechtsLn v weg 7, De Bilt. Duitse christenen^ bouwden synagoge bijzondere synagoge in gebruik geno- synagoge is namelijk ge-~ groep jonge Duitser^; „Aktion Sühnczei- f bouwd door in liet kad' De Joodse gemeente van Villeurbon^id ne bestaat uit 120 families, die in de deravi tiger jaren uit Duitsland naar FrankrijXee vluchtten en daar gedurende de oorlog door Franse families in Lyon verbor gen werden gehouden. q2 Li Lee Oswald behoorde niet in Dallas gevoerd te worden. De sfeer was door de grote publiciteit niet goed. e Dit is een van de vijftien punten diean de verdedigers van Ruby hebben annge-f voerd om herziening van het vonnis te verkrijgen. Zij tekenden hoger beroep,** aan. een half uur voordat de termijn 'H waarin dit mogelijk was afliep. rij] Voorts zyn de advocaten van meningjel dat politie-sergeant Patrick Dean mein-te1 eed heeft gepleegd. Tevens worden ais N onjuistheden genoemd het feit dat in de jury personen zaten die op de televisie31; hadden gezien hoe Oswald werd neerge-el schoten: dat het verzoek om een onder-as zoek in te stellen naar de geestestoestand Ruby werd afgewezen; terwijl het Ba spirant-juryleden te mogen pe 1,-j de j0hn Qs Jongen verstoort huldiging van sir Winston Sir Winston Churchill is gisteren uitgeroepen als Engeland's „man van de eeuw" tijdens een ontroerende plechtigheid in het Britse Lagerhuis. Maar toen er een delegatie bij het f huis van Churchill aankwam om hem L het parlementaire eredocument te erhandigen, verstoorde een jonge- i in de feestvreugde door te roepen; 1 ..Winston Churchill is een verrader. Hij is de grootste oorlogsmisdadiger"! .r a. ide jongg. w verzoek de vragen of zij ""lid Birch society hetzelfde lot trof. Toen de politie kwam JU..SC- tan tot zwijgen te brengen, riep hij ts over het communisme. Het incident deed zich voor toen de zoon van Churchill. Randolph, en zijn R schoonzoon, Christopher Soames, bij het e huis van de oude staatsman in Hyde d Park aankwamen. Een lange jongeman 0sprong uit de menigte naar voren om toekomstige wijzigingen verwachten we zijn scheldwoorden te roepen maar werd 13 eer", zo merkte zij op. snel door de politie overmeesterd. Eén d Minister Witteveen (financien) verde- van de agenten legde zijn hand op de v digde het wetsontwerp. Hij zei o.m., dat mono van de jongeman, het rentepercentage z.i. niet te laag is De politie nam de jongeman eerst mee vastgesteld en wees op het gemiddelde naar een portiek van een huis aan de van de afgelopen jaren. overkant van de weg. Hij werd daar 0 Hij merkte op. niet te verwachten dati vastgehouden terwijl de parlementaire JUKfij -^UrC^' binnen- i- Tang zai duren. het huidige rentepercentage voor kas-delegatie het huis v^cmi du zorgde geldleningen (thans buitensporig hoog) I ging. Daarna werd hij overgebracht »ende tm. I.nr ,*i H..rtn het politiebureau Kensington

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2